Petike

okres Michalovce
Šlepár z Karpanónie

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 18.5.2020  15:24
    Prokletí ostrova Oak (TV pořad) (2014)

Ďalšia zo súčasného žánru konšpiračno-pseudoarcheologických-pseudodokumentárnych "reality" telenoviel pre "správnych, bradatých mačo chlapov", ktorých "pracovné porady" pôsobia ako posedenia škôlkárov hrajúcich sa na (strašne dôležito sa tváriacich) hľadačov pokladov. Toto je jeden zo zásadných problémov tohto a iných seriálov. Archeológia nie je o hľadaní senzácií, pokladov alebo toho, čo si zaumienite nájsť. Archeológia je o výskume, a to čo tu táto partička predvádza, nie je archeológia, ale len fanatické hrabanie sa v zemi s kadejakou ťažkou technikou. Ľudkovia zodpovední za tento telenovelový blud nemajú záujem o archeológiu, ale o sledovanosť prašule z prípadného naivného fanklubu tohto pseudo-dokumentárneho seriálu. //// Zaujímavé komentáre: williamriker, rewoluce

• 28.3.2020  03:13
    Banditi nebe (1986)

Veľmi, veľmi béčkový 1980s film o letectve za prvej svetovej. Haluzfantázia tvorcom nechýbala, ale niekde to už prekračuje všetky medze dobrého vkusu a výsledný dojem je, žiaľ, maximálne trápny. A napriek britským koreňom to museli samozrejme trošku poameričtiť tým, že na strane Britov a Dohody budú lietať dvaja bývalí kovboji-lupiči. :-p Malý, resp. nevhodne využitý rozpočet je vidieť na kadečom, ešte aj na nevhodnej mierky modelu nemeckého zepelína. Tá vec je v porovnaní s ozajstnými zepelínmi tých čias absolútne gigantická. Je pekné aspoň to, že sa trochu pozornosti dostalo lietadlu Vickers Gunbus, lebo to je asi jediný kvalitný prvok celého filmu. :-p //// Zaujímavé komentáre: corpsy

• 30.9.2019  12:26

Taký holandský Sokoliar Tomáš, podobne ako on na motívy staršej domácej predlohy (Dragtovej kniha prvýkrát vyšla v roku 1962). Neviem, či som to videl celé, ale bola to celkom pekná dobrodružná rozprávka. Holanďania by ich mohli nakrúcať (a posielať do zahraničia) aj viac. Ešte aj s nedostatkom kopcov vo vlastnej domovine sa v tejto adaptácii celkom dobre vysporiadali. :-) Kvitujem solídny výber lokalít pre nakrúcanie.

• 24.9.2019  15:43
    The Starlost (TV seriál) (1973)

Námet fajn, ale vzhľadom na dobovú úroveň efektov, dosť mizerný rozpočet a jasné trenice v zákulisí to ktovieako dopadnúť nemohlo. Taký pomalejší, neakčnejší Nonstop od Aldissa, a pod. Trojica hrdinov vandruje po generačnej lodi, snažia sa pochopiť svet okolo seba a zaručiť, aby si to dlho neovládaná loď nenapikovala rovno do najbližšej hviezdy, ale jednotlivé epizódky sa len tak vlečú, niektoré majú dosť stupídne alebo nudné námety, a nemá to ani aký-taký záver. Kostýmy sú priam uniformne strašné. 70-kovská estetika z toho len tak razí, ale bolestne a trápne. Nečudujem sa, že to ani nemá nejakú kultovú fanušícku obec, bol to aj na tú dobu prevažne nepodarok. (Rowanová je zato peknučká.) Dobré zhrnutie tejto vleklej podivnosti máte tuná: Canceled Too Soon, no. 163 - The Starlost (1973-1974) Radšej si prečítajte ten Aldissov román Nonstop.

• 20.9.2019  14:18
    Jiný život (TV seriál) (2019)

Asi najväčšia nechcená komédia na poli televíznej SF za posledné desaťročie, ak nie viac. Netflix sa tu veru nepochlapili, neraz to pôsobí ako film od Asylum, s trošinku vyšším rozpočtom, ale nemenej debilným scenárom. Pripadá mi to, ako keby nejakým scenáristom z protekčnej rodiny sľúbili, že im dovolia nakrútiť ich vlastný SF seriál, nech by bol scenár akokoľvek blbý. A on je veru žalostne blbý - bez minimálnej úcty k logike, vede a inteligencii divákov. Do veľkej miery je to telenovela o posádke hádajúcej sa o stupídnostiach, a s asi takým pudom sebazáchovy ako posádka v Prometheovi (t.j. nula bodov). Korunu tomu nasadzuje výber obsadenia, ktorý pôsobí ako márna snaha á la "koľkých vyslúžilcov z iných SF seriálov môžeme zlanáriť do tejto srágory". Zdá sa, že bubákov na lanárenie bolo dosť, len škoda, že to nebolo investované aj inde. //// Môžem vrelo odporučiť túto podrobnú kritiku. Na pousmiatie aj chytanie sa za hlavu.

• 25.8.2019  11:51

Táto adaptácia ako keby ani nevedela, čo chce. Pripomína mi to tie dve Holmesovské filmy zo začiatku tohto storočia, tiež tuším od BBC: Prehnane ponuré, snaha tlačiť na pílu aj tam, kde to scenáristicky nedáva žiaden zmysel, a miestami totálne spreneverenie sa predlohám. Je mi ľúto, ale takto nie. Poirot od ITV mohol byť pekne nasvietený a navonok uhladený seriál, ale keď spracúvali temné prípady ako Vraždy podľa abecedy, nedávali si servítku pred ústa a nehrali na roztomilú nôtu. Takže snaha o schválne super-temnú adaptáciu pôsobí skôr nepatrične a komicky.

• 27.7.2019  11:32
    Temný Wales (TV seriál) (2013)

Skandi-noir hadr. Cymru-noir ! Mňe še to ľubi. Dw i'n hoffi Y Gwyll. :-)

• 14.6.2019  15:16
    Divoké Švýcarsko (TV seriál) (2017)

Prírodopisné dokumenty, ktoré mapujú európske prírodné regióny a ich krásy rovnako kvalitne ako dokumenty o (pre nás) exotických regiónoch inde vo svete, vždy dokážem oceniť. Tento sa nadmieru vydaril. Z viacerých prírodopisných seriálov o Alpách, ktoré som doteraz videl, patrí tento medzi absolútnu špičku.

• 14.6.2019  15:07
    Říční monstra (TV seriál) (2009)

Podstatne kratší, jednorazový seriál Mocné rieky, taktiež s flegmaticko-sympatickým pánom Wadeom, mi prišiel oveľa zaujímavejší. Toto nie je zlé, ale je to trošku také senzáciechtivé a pseudo-detektívkové, až je to občas úsmevné. V každom prípade je zaujímavé pozrieť sa bližšie na riečnu a niekedy aj morskú faunu, pred ktorou by ľudia mali mať rešpekt. :-)

• 14.6.2019  15:04
    Konspirace (TV seriál) (2015)

Takéto debilné pseudo-dokumenty na Viasat History ani iné seriózne dokumentárne kanály nepatria. Radšej by namiesto nich mohli reprízovať seriály o dobovom bývaní a remeslách s Goodmanovou.

• 14.6.2019  14:58
    Mocné řeky (TV seriál) (2018)

Flegmatický slušák Jeremy Wade okrem tohto dokumentu účinkuje ešte v jednom ďalšom seriáli, kde sa tak trochu hrá na amatérskeho detektíva-rybára a hľadá zvieracích vinníkov rôznych úrazov na veľtokoch a pod. Ak mám byť úprimný, tento seriál je pre mňa z onej dvojice omnoho, omnoho zaujímavejší. Wade preskúma rôzne významné rieky po celom svete, zaujíma sa o ich súčasné environmentálne problémy, stretáva sa v každej krajine so zaujímavými hosťami, ktorí sa dlhé roky venujú úsiliu dať do poriadku problémy so znečisťovaním, inváznymi druhmi rýb a bezstavovcov, atď. Popri hlavnej environmentálnej tematike sa dozviete aj najrôznejšie historické, zemepisné a hospodárske fakty o jednotlivých riekach (a ako sa tieto záležitosti rôznia, v závislosti od konkrétnej krajiny alebo regiónu). Kvalitný dokument, môžem ho vrelo odporučiť. Ak sa zaujímate aspoň trochu o riečne ekosystémy, ich zdravie, ale aj rybárčenie v nich, rozhodne tento šesťdielny seriál stojí za pozretie. Aj opakovane. Kým ten druhý seriál, v ktorom Wade účinkuje, je na môj vkus trošku senzáciechtivý, tento seriál je naopak veľmi informačne nasýtený, kvalitne ale zrozumiteľne predstavuje túto širokú a dôležitú tému a je dosť podnetný pre každého, komu záleží na zdravom a rozmanitom životnom prostredí.

• 14.6.2019  14:53
    Zakázaná historie (TV seriál) (2013)

Historický dokument ? Skôr hysterický pseudodokument !

• 21.4.2019  21:53

Nie draka bolí hlava, ale diváka ! Asi jedna z mála českých a slovenských rozprávok, kde nefunguje prakticky nič. Dej zjavne založený na vo Worde rýchlo pozlátanej znôške nápadov happeningovo diktovaných Rapošom a "scenáristami" (scenáristami, ha-ha), dračie CGI pomaly horšie ako v Troškových čertovinách z konca 90. rokov (nemyslím výtvarný návrh, ale spracovanie), herci so silenými úsmevmi lamentujúcimi nad tým, do akej koniny sa to nechali obsadiť (Zuza Mauréry to ani neskrýva, čo jej kvitujem), trápne vtipy s jazykovou zámenou u Magálovej a Gotta, stredoveký "Peťo Sagan pre chudobných...", dračia mytológia, ktorú by prepracovanosťou strčil do vrecka aj grafoman Paolini. A Miro, máš takéto somariny zapotreby ? Tento biedny pokus o rozprávku bude raz považovaný za zlatý grál anti-exemplárov tohto filmového žánru. (T)Rapoš teraz už fakt naplno potvrdil svoju pozíciu česko-slovenského Eda Wooda. (A to urážam Wooda. Z jeho trápnych diel bolo aspoň cítiť nadšenie.) Nemyslel som si, že to niekedy poviem, ale: Vráť sa, Popolvár, všetko je odpustené ! :-(( Aj oná navýsosť priemerná 80s rozprávka je oproti tejto najnovšej (t)rapošovine ťažko oscarový materiál. RTVS sa môže hanbiť, že túto zlátaninu bez deja kydla do večerného programu na Veľkonočnú nedeľu. Deti a ich rodičia si zaslúžia lepšiu kvalitu, vo všetkom ! Taký Sokoliar Tomáš, Sedem zhavranelých bratov alebo Anděl Páně - všetko novšie rozprávky, takže zo mňa nehovorí uhundraná nostalgia - sú oproti tejto (t)rapošovine hotový Master and Commander.

• 31.3.2019  13:14

MM_Ramone: Toto je filmová databáza, nie politická kazateľnica.

• 15.3.2019  01:05
    Robin Hood (2018)

Robin Hood či Babin Úd ? :-P V porovnaní s týmto... počinom... ešte aj nepodarený tínedžerský RB z roku 2006 pôsobí ako dobre a vtipne zahrané, historicky autentické veľdielo. Štylizáciu pochopiť viem, ale osoby, ktoré mali na starosti kostýmy pre túto nudnú podivnôstku nevideli stredoveký odev a brnenie ani z rýchlika. Niekto tu hovorí o osviežení, ale toto je už také klišé, že ozajstným osviežením by bola práve aspoň minimálna autenticita. Robin Hood je síce výlučne legenda, no pokiaľ ho chcete preniesť čisto do fantasy kulís alebo povedzme dákeho kyberpunku, treba na to ísť inak. A celkovo mám dojem, že film asi vznikol na základe vydierania. Niekto na niekoho niečo mal, a aby to na nich nebonzol, donútil ich vyhodiť sto melónov na tento popletený a náramne klišé patvar.

• 7.3.2019  23:36
    Vězeň (TV seriál) (2009)

Nie je to nevyhnutne lepšie ani horšie spracovanie základného námetu z pôvodného seriálu. Je to skrátka len iné spracovanie, s niekoľkými jasnými homážami na originál. Obsadenie musím pochváliť, najmä britskú časť. Spoiler: Najväčšou nevýhodou je, že pravá podstata The Village v tejto verzii je v podstate Inception, nejaký ten rok pred premiérou Nolanovho filmu. O to väčšou, že záver nie je napísaný až tak dobre, ako niektoré silnejšie časti jednotlivých šiestich epizód.

• 7.3.2019  23:32
    The Prisoner (TV seriál) (1967)

Klasika. Už tá zvučka od Grainera.

• 17.2.2019  19:24
    Ahoj, braček! (TV seriál) (1991)

Jeden z mojich obľúbených večerníčkov českej a slovenskej produkcie, najmä vďaka kreativite, neokukanosti námetu a štýlu animácie, farebne veľmi peknému výtvarnému spracovaniu, a až zarážajúco precízne robenej animácii. Iné večerníčky z rovnakého obdobia by sa od tohto malého výbuchu kreativity mohli učiť.

• 17.2.2019  19:19
    Bratislavské rozprávky (TV seriál) (1991)

Námetovo a obsahovo je seriál fajn, ale animačne potreboval byť spracovaný prácnejšie a menej štylizovane. Výsledné dielo pôsobí trochu... nechcem povedať odfláknuto, ale chýbajúcu precíznosť animácie skrýva za (prevažne nie až tak umeleckú) štylizovanosť. Machatov hlas je jednou z hlavných devíz. Na podobnú nôtu vznikol aj seriál O mestečku za hradbami, o dejinách a povestiach Trnavy.

• 17.2.2019  19:17
    O mestečku za hradbami (TV seriál) (1992)

Takéto poctivo robené večerníčky s domácou historickou alebo aspoň povesťovou tematikou mám rád, najmä ak sa zamerajú na nejaké lokálne zvláštnosti a dejiny. Podobne ladený večerníček z rovnakého obdobia boli aj Bratislavské rozprávky, no tento má navrch príjemnejšou (i keď konvenčnejšou animáciou).

• 17.2.2019  19:00
    Lap a Hopko detektívi (TV seriál) (1995)

Námet či nápad pekný, ale spracovanie veľmi, veľmi zaostáva. Podcenenie výtvarnej aj scenáristickej stránky urobilo z tohto večerníčka prevažne zabudnutý a rozhodne nemilovaný projekt. Ďalší ukážkový prípad diela, ktoré s trochou snahy mohlo by aspoň dobrý priemer. V podobe, akú to má, je to dosť podpriemerné. Na kreatívnejšie večerníčky, napr. Ahoj, braček !, to žiaľ nemá. //// Zaujímavé komentáre: tron, giaruj, bubblebobble (za ten náramne LOL postreh :-D)

• 29.12.2018  21:03

Posudzované ako adaptácia. Je to síce voľná adaptácia, ale predsa len adaptácia diel Žarnaya. Áno diel, nielen jedného diela. Bohužiaľ ! Lebo na Žarnayove hravé a inteligentne napísané predlohy to žiaľ nemá, ani z rýchlika ani z medzihviezdnej lode, a vyberá si z nich "po šalensky" a ako pri švédskych stoloch. Taký veľmô divný kitbash Tajomstva Dračej steny a Prekliatej planéty. Rúhanie sa voči predstavivosti pána Žarnaya. Z predlôh tu ostala iba modrá loď ukrytá v jaskyni a nejaké to (oveľa horšie a menej pútavo podané) environmentálne posolstvo. Hádam napätie na pár miestach prežilo, ale to je tak všetko. Žarnayovský humor kompletne absentuje. Slabá adaptácia, ale čakať niečo viac od tej éry by bolo veľa. Paťo, Boris, Jano ?! Tak hádam Vilo, Stano a Fero ! Ani mená im nemohli zachovať ? A korunu tomu nasadzuje tá náramne 80s hudba. :D Čudo, že to vraj pripravil Hapka ! Pikoška nájdená tuná na csfd.cz, ktorá ma zaujala: "Režisér Peter Hledík mal na Kolibe skončiť natáčanie, nakoľko sa u vedenia pre silný kritický podtext nestretol s pochopením." Ktovie, čo by vtedajší papaláši povedali na ešte vernejšie adaptácie ! Vždy som podozrieval Žarnaya, že takí Nyrfania (TDS, zmienka v PP) alebo Vševediaci (PP) boli paródiou na totalitu. ;-) A čo sa Lurryďanov týka, anciáša, boli civilizáciou na úrovni amazonských kmeňov a neolitu, a nemali nič spoločné ani s Ariolčanmi (pôvodcovia lodí z TDS, osvietení týpci á la Vulkánci), ani s Eggegčanmi (envirokatastrofou zničená high-tech civilizácia z Eggeg, titulnej Prekliatej planéty). Ešte ani modrej lodi nedali vajcovitý tvar, aký mala v predlohe... Táto televízna adaptácia je v mnohom totálny guľáš. Mne sa na Žarnayových knihách aj vždy páčilo, že reakcie ľudstva na ariolské lode (vrátane tej v Dračej stene) neboli nikdy spomínané. V predlohách Ariolčania zas neboli až takí tupci, aby prítomnosť svojich lodí na Zemi otvorene propagovali. Žarnay tam jasne naznačoval, že povesť o treťom drakovi sa zrodila len náhodou, keď sa tam nejaký miestny zatúlal a všimol si podozrivé aktivity. A kvitujem Žarnayovi aj fakt, že napriek tomu motívu návštevy nikdy nezachádzal do nejakých dänikenovských somarín (film do nich žiaľ trochu zachádza). Ešte aj Lynchova nešťastná Duna bola vernejšia predlohe. (Hm, Tretí šarkan s hudbou od Toto... To by bolo ! :-D) Je to znesiteľný televízny film, ale v mnohom mizerná adaptácia, a dejovo a scenáristicky to drží len na heslo. Oceňujem obsadenie detských predstaviteľov vo veku protagonistov z predlohy, ale nanešťastie, ich výkony pôsobia neraz umelo, vypäto a melodramaticky.

• 25.12.2018  23:28
    Paddington 2 (2017)

Zlaté a super. :-)

• 25.12.2018  23:28
    Paddington (2014)

Zlaté a super. :-)

• 8.12.2018  18:55

Hodnotím ako predlohou už dávnejšie "políbený" sledovateľ, ak smiem parafrázovať komentár od Lenka.Vilka. ;-) Som až zarazený z toho, nakoľko verná a kompetentná adaptácia predlohy to je. Napriek miestami vražedne vysokému tempu film plne rozumie tomu, čo je okrem uletených technológií hlavným ťahúňom Reevovej série. Postavy, ľudskosť, dobrodružstvo v duchu verneoviek a čiernohumorný, satirický podtón. Veľmi príjemné prekvapenie na Mikuláša (videné premiérovo v pôvodnom znení s titulkami, a preklad spravidla ignorovaných titulkov musím výnimočne pochváliť). Jedinou väčšou slabinou je fakt, že prvý román je rozjazdový a z hľadiska charakterizácie najmenej objavný. Ak si trúfnu spracovať aj jeho pokračovania, v ktorých sa vecí rozvinú veľmi zaujímavým spôsobom, tento film bude len prvotným akčným vykročením. Ak sa dostanem k opätovnému pozretiu v blízkej budúcnosti, hodnotenie ešte možno dvihnem. Takto nanečisto to bolo fajn, ale film si zaslúži ešte aspoň jedno-dve pozretia. P.S. k vyjadreniam viacerých ľudí: Svet predlôh je skôr taký držiaci-na-heslo dieselpunk, poskladaný z detritu dávnejšej civilizácie, než steampunk, a film to podľa mňa esteticky dobre odrážal. Je to retro, ale parnej estetike sa obe stvárnenia prevažne vyhýbajú. //// Zaujímavé komentáre: littlelight, mivr, Allien.9

• 21.11.2018  03:28

Podtitul tejto epizódy by mohol byť "Na poslednú chvíľu sme si uvedomili, že je tu koniec série a treba nám ten zbytočný príbeh o vojne s Klingónmi dáko uzavrieť". Aj Worf by s dešpektom poznamenal, že tento diel veru nebol dobrý deň na zahynutie v hrdinskom boji. :-p Najmä, ak sa nám po Qo'nose ponevierajú klingónski príbuzní čúrajúceho Slotu. (Ja chápem, že Klingóni sú od prírody drsňáci, ale nemal som z nich doteraz nikdy dojem, že sú totálne nevychovaní polomagori. Tento seriál im nerozumie a robí si z ich postáv trápnu srandu.) Aspoňže Burnhamová hodí do záverečného príhovoru trochu toho trekovského idealizmu. V tomto seriáli ten idealizmus často bolestne chýba. :-( //// Zaujímavé komentáre: cyphercz, DarkSikorski

• 21.11.2018  03:21
    Star Trek: Discovery (TV seriál) (2017)

Ej, ej, ej ! Psíček a mačička sa činili ! Efekty síce pekné a hudba vo zvučke parádna (takú mali použiť v zvučke Enterprise, nie to gýčové pseudo-country), ale scenáristicky to celé viazne. Mimoriadne. Čoby viazne, Discovery je miestami číry chaos. Poučný chaos, no sklamanie vyvolávajúci chaos. X-))) Ukážkový príklad seriálu, kde majú viacero dobrých nápadov, ale tie sú len dobrými zrniečkami pochovanými pod hlušinou dejovo, charakterizačne a logicky nevyváženého magvajzu. Nápad s výraznejšou nádväznosťou jednotlivých dielov nie je zlý, ani Burnhamovej osobná rozpoltenosť a pocity viny, ale praktická realizácia spomenutých nápadov je zrelá na pravidelné trhanie vlasov u trpiaceho diváka. Ku problémom kontinuity... Namiesto vyčítania každej jednej bizarnosti a chybky (prečo estetika lodí často nepasuje, prečo sú Klingóni takmer vo všetkom prerobení, prečo je ten Harry skôr trápny než šibalský ako v TOS) sa mi natíska podstatne trefnejšia otázka: Prečo to musí byť zase v ére TOS, respektíve prequel k TOS ? Raz už nestačilo ? Zabúdame na príslovie o nevstupovaní do tej istej rieky dvakrát ? Dám krk na to, že rozhodnutie padlo iba vzhľadom na lenivý brand recognition prístup. Ľudia počuli o TOS, Kirkovi, Spockovi, tak tam urvime niečo, čo s tým bude vágne súvisieť, a je to. Je podivné, že čím novší ST seriál, tým konzervatívnejší prístup k nápadom. Prečo radšej neskúsili dobový a "geopolitický" kontext Discovery zasadiť do niečoho á la nerealizovaný animovaný seriál Star Trek: Final Frontier ? Nebolo by frflanie puristov na estetické drobnosti, seriál by sa díval smelo vpred, a nie zbytočne naspäť. Minulosť sme už videli dosť, poďme ďalej do budúcnosti Treku ! Potom už ani tie nablýskanejšie efekty a dizajn nebudú pôsobiť ako nechcená päsť na oko (obzvlášť u večne vyberavých ST puristov). Obľúbené postavy: Saru (rozvážny no ustráchaný, zvláštnym spôsobom sympaťák - Doug Jones tu zase dokazuje, že je veľmi podceňovaný herec), Tillyová (trochu poplašená a úsmevy ako mesiačik na hnoji, ale je s ňou psina a odráža tradičný trekovský optimizmus), Burnhamová (síce často trpí protivne nekonzistentnou charakterizáciou, trochu ako svojho času kapitánka Janewayová, ale Sonequa sa z toho, čo jej v tých nešťastných scenároch dajú, väčšinou snaží vyťažiť maximum) a "Pippa" Neviemvysloviťjejpriezvisko (Yeohovej sympatická kapitánka - podrobnejšie to rozoberiem dole). Vzbure Burnhamovej doteraz divácky neverím, aj napriek Sonequinej snahe. Tie scény vôbec nevyzneli uveriteľne a presvedčivo. Scenár tlačí Burnhamovú k osudnému rozhodnutiu a zmysel to nedáva ani s ohľadom na jej minulosť a osobné trápenia. Je to veľká škoda, lebo práve onen incident spôsobí súčasnú situáciu postavy, a je východzím bodom pre jej ďalší vývoj. Dojem je dopredu sčasti pokazený. Neskoršie epizódy, keď je Burnhamová nútená konfrontovať kapitána Lorcu a pod., sú už podstatne lepšie, a tu Burnhamová často ukazuje ozajstné ľudské stránky. Škoda tej hlušiny pred tým, za tým i medzi tým ! Discovery vás rovno provokuje tým, aká nekonzistentná je jej scenáristika a dramaturgia v prvej sérii. A pritom niektoré postavy sú na tom ešte horšie, než Burnhamovej večné hojdačkovanie ! Taký Staamets (alias "Albín Nanuk-Bleďúch") sa snaží zapadnúť do roly drzého lodného vtipálka. Hoci občas vyčaril heftom úsmev na tvári, k nenútenej úsmevnosti takého Bašíra a iných má podľa mňa ďaleko. Mladistvá verzia Harryho Mudda je na tom ešte horšie. Je smutné, keď Harryho komickosť cítim skôr z toho, ako jeho postava nepresvedčivo prehráva, než z toho, že je prefíkaný a excentrický. Kapitán Lorca je už komplet strašná postava. Drží sa na nohách len vďaka Isaacsovej charizme, inak je to priehľadný záporák, ktorý sa aj posledných hlbších nuáns zbavuje rýchlejšie ako užovka starej kože. "Nie, nie, Lorca je dobrák, len trochu drsniak... há, načapali sme vás ! Predsa je len komiksovým čiernobielym záporákom bez štipky etiky, a rovno zo Zrkadlového sveta, muhaha !" Kompletná katastrofa, čo sa vývoja danej postavy týka. Ashova postava, čoby skrytý agent Klingónov, je načisto nezvládnutá. A bolo mi smutno, keď Yeohovej usmievavá kapitánka odišla do večných lovísk hneď v úvodnom dvojdieli, :-( Vážne mi už dávno nebolo tak ľúto úmrtia nejakej postavy v seriáli, obzvlášť tak skoro. Až som vyslovene zahundral: "Kapitánka, nechoďte, ja tu nechcem ostať s týmto edgy-Trekom ! Ja chcem trochu vášho idealizmu a človečiny !" :-( Ale nie ! Museli ju hneď zabiť. Hovorím si, "Okej, Yeohová bola pridrahá pre CBS.". Ani to nie ! Celkom bizarne sa znova objaví v epizódach zo Zrkadlového sveta ako "Cisárovná Šiši" (moja prezývka pre ňu). Ak v tom mala byť nejaká hlboká a tragická symbolika, nepostrehol som ju. Aký to má význam, že ju Burnhamová zachráni, lebo sa v nej ozvala ľútosť, či čo ? Potrebujeme edgy-cisárovnú-Pippu namiesto bodrej a rozvážnej kapitánky ? Keby som chcel pozerať seriál plný temnej, nudnej mizérie, pozriem niečo iné. Od Star Treku očakávam, že aspoň jeden kapitán či kapitánka budú normálni, omylní, ale dobrosrdeční ľudia. Doparoma, CBS, ak obsadíte Yeohovú, aspoň nezahlušte jej lepšiu postavu hneď na začiatku ! :-( (Apropo, kto bol cisárovnej predchodca ? Žeby bola dedička Hoši z Enterprise ? ;-p Časovo by to možno aj bolo uveriteľné. ;-) ) //// Chcel by som, aby Discovery naozaj zodpovedala svojmu romantickému menu. Poďme niečo objavovať ! Pif-pafovania a náhlych vojen bolo už v Treku plno, a podrobné mapovanie zložitej vesmírnej vojny z neskorších sérií DS9 už ťažko prekoná nejaký novší ST seriál. Nech skúsia niečo á la Voyager, ale lepšie spracované. Discovery vletí do nejakej zázračnej galaktickej gebuziny (nie, nie do tých fantasy spór, s nimi dajte pokoj) a gebuzina ju vypľuvne kdesi v inej galaxii. Žiadna Federácia pod nosom, žiadni povedomí mimozemšťania dobrácki či zákeráckí, posádka si musí poradiť s tým, čo má. Na ozvláštnenie môže byť v tom čase na lodi pár Klingónov, Romulánov, atď., ktorí z tohto núteného partnerstva s posádkou Federácie nie sú nadšení. A máte hneď motor na zápletky. Napätie v posádke, postupne sa vyvíjajúci zmysel pre spoluprácu, nepreskúmané nové svety v nepreskúmanej galaxii, potreba nájsť efektívnu cestu domov (žiadne nasmerovanie a let domov ako vo Voyageri, tu treba najprv nájsť portál späť). Ak by Discovery skúsila niečo také a v post-TNG/DS9/VOY kontexte, hneď by sa od prechádzajúcich seriálov odlíšila a priniesla niečo nové. Takto tu máme len ďalší chaotický prequel, ktorý v niektorých dieloch pôsobí až nonstop nechcene komicky. Ja mám rád v Star Treku humor, aj ten trápnejší, ale väčšina úsmevných vecí v tomto seriáli bohužiaľ nie je zámerná. :-p Nechcem sa tu chvastať týmto mojim alternatívnym nápadom o uviaznutí v inej galaxii a objavovaní, ale ak by sa spojil s dobrými scenármi pre individuálne diely a série, a s tou krásnou novou zvučkou, bol by to návrat na obrazovky, ako sa patrí. Takto je to len popletený magvajz, ktorý chce ďalej žmýkať značku a zarábať na mene, bez väčšieho prínosu. Ešte aj tvorcovia Star Trek: Enterprise sa na poslednú chvíľku spamätali a začali naprávať onú žmýkaciu povesť. Ľudia píšuci Discovery sa zjavne nesnažia ani len o to. Korunu tomu nasadzujú plány priniesť v druhej sérii na scénu mladého Spocka (nieeeee), kapitána Pika v pred-Kirkovskej ére (nezačína sa to časovo trochu pliesť ?!) a narýchlo znovu poľudštiť zohavených Klingónov (aby nevyzerali ako orkovia z Pána prsteňov po piatich pivách, ale trošku bližšie ku Klingónom). Márna snaha. Je to hasenie požiaru, ktorý už takmer dotlel. Ako som spomínal vyššie, nemali sa vôbec vracať do éry TOS a vymýšľať melodramatické prequely o Spockovi a jeho x-tom utajenom súrodencovi. Mali ísť do budúcnosti, hoci aj takej na spôsob nerealizovaného ST: FInal Frontier. Príde mi strelené, že 40 rokov starú Westworldovskú značku nedávno veľmi úspešne oživili, no pre toto storočie adekvátne napísaný Trek spraviť nevedia ani po krátkej 12-ročnej pauze.

• 15.11.2018  11:36

Slabšie finále než v prvej sérii, ale solídne uzavretie jednej kapitoly príbehu. Zatiaľ sa zdá, že zmierenie nepriateľstva medzi niektorými robotmi a ľudstvom je v absolútnom nedohľadne, ale budem zvedavý, kadiaľ sa bude príbeh uberať. Podraz zo strany Muža v čiernom a následný podraz zo strany Dolores na seba nenechali dlho čakať. Bernard tu podľa mňa opäť potvrdzuje, že má najbližšie k tradičnému hrdinovi, hoci ho tu okolnosti donútia sem-tam ohnúť chrbtovú kosť. Veľkou iróniou je fakt, že Bernard spácha oba zúfalé činy v mene ochrany bezbranných a v mene odplaty za padlú kamarátku. Zastavte robotku, aby ste zachránili bezbranných ľudí a robotov, priveďte naspäť robotku, aby ste dali na držku vrahom nevinného človeka. Westworld tú ironickú tragiku dáko zbožňuje ! O to viac ma prekvapilo, že Dolores je po svojom návrate aspoň trochu ochotná zmeniť svoj názor. Stále tu máme jej reči o nehodnosti ľudí a ako s nimi ona ešte zatočí, ale aspoň je ochotná akceptovať Bernarda a jeho postoje ako rovnoprávnu názorovú konkurenciu. Dáva mi to nádej, že tretia séria nebude len o kňučaní Dolores nad pokleskami, zlobou a prostoduchosťou ľudí, ale uvidíme zase nejaké zaujímavé nuansy. Predsa len, reálny svet mimo vyumelkovaných parkov je podstatne zložitejší a nepredvídateľnejší, vrátane ľudí v ňom. Chúďa Teddy sa konečne dočkal svojej "Dead Ted Redemption" spolu s "dušami" ostatných kolegovcov-čapkovcov (hoci sám, bez svojej starej lásky). Akičeta a Maeve v istom zmysle dopadli zďaleka najlepšie, po všetkých dlhých strastiach, hoci priameho úniku sa dočkal iba Ake. Maeve ale jej momentálny osud pristane, vypovedá o výraznom raste jej osobného altruizmu, obzvlášť v tejto sérii. Kým Dolores fantazíruje o úteku smerom von a pomste, a čoraz hlbšie upadá do bezcitného gaunerstva, zo zatrpknutej a nedôverčivej Maeve sa nám postupne vykľula empatická osoba a ľudomil v pravom slova zmysle. Jedna grandiózna cesta a jedna skromná, s diametrálne odlišnými výsledkami... Trochu mi je ľúto, že Lee asi trvale odišiel do večných lovísk potom, čo si konečne splnil sen o smelom príhovore a prestrelke. Medzi ním a Maeve sa v tejto sérii rozvinulo pekné priateľstvo, ktoré ich oboch výrazne poľudšťovalo. Obaja mali čo povedať a ich kamarátske prekáračky mi budú chýbať. P.S. Ten úplný záver... V istom zvrátenom zmysle sa tá homáž na Brynnerovu postavu teraz strašidelne uzavrela ! :-O

• 15.11.2018  11:08

Chaos takes control, dámy a páni. Podľa mňa je najväčšou slabinou celej druhej série, najviac viditeľnou práve v úvodnom dieli, opätovné využívanie poskakovania v chronológii diania. Čo bolo v prvej sérii nevyhnutné a fungovalo, tu skôr pôsobí do počtu. Nejaké menšie záhady sa z časového rozdielu cca dvoch týždňov vyťažiť dajú a viaceré sú tu dobre predstavené, ale je to trochu zbytočná nadpráca. Zaujímavejšia je práca s Bernardovou mysľou, ešte stále otrasenej zo zranenia hlavy v prvej sérii, ktoré bolo vtedy šité horúcou ihlou. Ešte zaujímavejším je Bernardov nález rozkladajúceho sa tigra a Ashova poznámka na margo počtu parkov. To je už iný bengál, vážení ! ;-) Čiernohumorné scény s coverom Joplinovho Zabávača ako podmazom ma pobavili. V každom prípade je prvý diel len väčšie intro na vtiahnutie do deja, takže som k nemu patrične zhovievavý. Určite sa ale nezaradí medzi pamätihodnejšie epizódy seriálu. P. S. Chúďa robot-stajniar. :-(

• 15.11.2018  09:53
    The First (TV seriál) (2018)

Dramatický seriál nemusí sa rovnať vleklá nuda. Tobôž nie dramatický seriál o vesmírnom programe. Product placement väčší než v bondovkách. Ledva uveriteľné postavy, ubíjajúco otrepaný telenovelovitý dej, ktorý by vysmiali aj scenáristi Rosalindy. Celé to pôsobí ako líbesbríf Seana Penna Seanovi Pennovi, robený ako nadšenecky nekvalitná napodobenina filmov Terrenca Mallicka. Má toto Agnieszka Holland zapotreby ? Mohla režírovať aj lepšie seriály. Radšej si pozrite From the Earth to the Moon alebo hoci aj Space Odyssey: Voyage to the Planets.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15