Petike

okres Michalovce
Šlepár z Karpanónie

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
    • 8.12.2018  18:55

Hodnotím ako predlohou už dávnejšie "políbený" sledovateľ, ak smiem parafrázovať komentár od Lenka.Vilka. ;-) Som až zarazený z toho, nakoľko verná a kompetentná adaptácia predlohy to je. Napriek miestami vražedne vysokému tempu film plne rozumie tomu, čo je okrem uletených technológií hlavným ťahúňom Reevovej série. Postavy, ľudskosť, dobrodružstvo v duchu verneoviek a čiernohumorný, satirický podtón. Veľmi príjemné prekvapenie na Mikuláša (videné premiérovo v pôvodnom znení s titulkami, a preklad spravidla ignorovaných titulkov musím výnimočne pochváliť). Jedinou väčšou slabinou je fakt, že prvý román je rozjazdový a z hľadiska charakterizácie najmenej objavný. Ak si trúfnu spracovať aj jeho pokračovania, v ktorých sa vecí rozvinú veľmi zaujímavým spôsobom, tento film bude len prvotným akčným vykročením. Ak sa dostanem k opätovnému pozretiu v blízkej budúcnosti, hodnotenie ešte možno dvihnem. Takto nanečisto to bolo fajn, ale film si zaslúži ešte aspoň jedno-dve pozretia. P.S. k vyjadreniam viacerých ľudí: Svet predlôh je skôr taký držiaci-na-heslo dieselpunk, poskladaný z detritu dávnejšej civilizácie, než steampunk, a film to podľa mňa esteticky dobre odrážal. Je to retro, ale parnej estetike sa obe stvárnenia prevažne vyhýbajú. //// Zaujímavé komentáre: littlelight, mivr, Allien.9

• 21.11.2018  03:28

Podtitul tejto epizódy by mohol byť "Na poslednú chvíľu sme si uvedomili, že je tu koniec série a treba nám ten zbytočný príbeh o vojne s Klingónmi dáko uzavrieť". Aj Worf by s dešpektom poznamenal, že tento diel veru nebol dobrý deň na zahynutie v hrdinskom boji. :-p Najmä, ak sa nám po Qo'nose ponevierajú klingónski príbuzní čúrajúceho Slotu. (Ja chápem, že Klingóni sú od prírody drsňáci, ale nemal som z nich doteraz nikdy dojem, že sú totálne nevychovaní polomagori. Tento seriál im nerozumie a robí si z ich postáv trápnu srandu.) Aspoňže Burnhamová hodí do záverečného príhovoru trochu toho trekovského idealizmu. V tomto seriáli ten idealizmus často chýba. :-(

• 21.11.2018  03:21
    Star Trek: Discovery (TV seriál) (2017)

Ej, ej, ej ! Psíček a mačička sa činili ! Efekty síce pekné a hudba vo zvučke parádna (takú mali použiť v zvučke Enterprise, nie to gýčové pseudo-country), ale scenáristicky to celé viazne. Mimoriadne. Čoby viazne, Discovery je miestami číry chaos. Poučný chaos, no sklamanie vyvolávajúci chaos. X-))) Ukážkový príklad seriálu, kde majú viacero dobrých nápadov, ale tie sú len dobrými zrniečkami pochovanými pod hlušinou dejovo, charakterizačne a logicky nevyváženého magvajzu. Nápad s výraznejšou nádväznosťou jednotlivých dielov nie je zlý, ani Burnhamovej osobná rozpoltenosť a pocity viny, ale praktická realizácia spomenutých nápadov je zrelá na pravidelné trhanie vlasov u trpiaceho diváka. Ku problémom kontinuity... Namiesto vyčítania každej jednej bizarnosti a chybky (prečo estetika lodí často nepasuje, prečo sú Klingóni takmer vo všetkom prerobení, prečo je ten Harry skôr trápny než šibalský ako v TOS) sa mi natíska podstatne trefnejšia otázka: Prečo to musí byť zase v ére TOS, respektíve prequel k TOS ? Raz už nestačilo ? Zabúdame na príslovie o nevstupovaní do tej istej rieky dvakrát ? Dám krk na to, že rozhodnutie padlo iba vzhľadom na lenivý brand recognition prístup. Ľudia počuli o TOS, Kirkovi, Spockovi, tak tam urvime niečo, čo s tým bude vágne súvisieť, a je to. Je podivné, že čím novší ST seriál, tým konzervatívnejší prístup k nápadom. Prečo radšej neskúsili dobové a "geopolitický" kontext Discovery zasadiť do niečoho á la nerealizovaný animovaný seriál Star Trek: Final Frontier ? Nebolo by frflanie puristov na estetické drobnosti, seriál by sa díval smelo vpred, a nie zbytočne naspäť. Minulosť sme už videli dosť, poďme ďalej do budúcnosti Treku ! Potom už ani tie nablýskanejšie efekty a dizajn nebudú pôsobiť ako nechcená päsť na oko (obzvlášť u večne vyberavých ST puristov). Obľúbené postavy: Saru (rozvážny no ustráchaný, zvláštnym spôsobom sympaťák - Doug Jones tu zase dokazuje, že je veľmi podceňovaný herec), Tillyová (trochu poplašená a úsmevy ako mesiačik na hnoji, ale je s ňou psina a odráža tradičný trekovský optimizmus), Burnhamová (síce často trpí protivne nekonzistentnou charakterizáciou, trochu ako svojho času kapitánka Janewayová, ale Sonequa sa z toho, čo jej v tých nešťastných scenároch dajú, väčšinou snaží vyťažiť maximum) a "Pippa" Neviemvysloviťjejpriezvisko (Yeohovej sympatická kapitánka - podrobnejšie to rozoberiem dole). Vzbure Burnhamovej doteraz divácky neverím, aj napriek Sonequinej snahe. Tie scény vôbec nevyzneli uveriteľne a presvedčivo. Scenár tlačí Burnhamovú k osudnému rozhodnutiu a zmysel to nedáva ani s ohľadom na jej minulosť a osobné trápenia. Je to veľká škoda, lebo práve onen incident spôsobí súčasnú situáciu postavy, a je východzím bodom pre jej ďalší vývoj. Dojem je dopredu sčasti pokazený. Neskoršie epizódy, keď je Burnhamová nútená konfrontovať kapitána Lorcu a pod., sú už podstatne lepšie, a tu Burnhamová často ukazuje ozajstné ľudské stránky. Škoda tej hlušiny pred tým, za tým i medzi tým ! Discovery vás rovno provokuje tým, aká nekonzistentná je jej scenáristika a dramaturgia v prvej sérii. A pritom niektoré postavy sú na tom ešte horšie, než Burnhamovej večné hojdačkovanie ! Taký Staamets (alias "Albín Nanuk-Bleďúch") sa snaží zapadnúť do roly drzého lodného vtipálka. Hoci občas vyčaril heftom úsmev na tvári, k nenútenej úsmevnosti takého Bašíra a iných má podľa mňa ďaleko. Mladistvá verzia Harryho Mudda je na tom ešte horšie. Je smutné, keď Harryho komickosť cítim skôr z toho, ako jeho postava nepresvedčivo prehráva, než z toho, že je prefíkaný a excentrický. Kapitán Lorca je už komplet strašná postava. Drží sa na nohách len vďaka Isaacsovej charizme, inak je to priehľadný záporák, ktorý sa aj posledných hlbších nuáns zbavuje rýchlejšie ako užovka starej kože. "Nie, nie, Lorca je dobrák, len trochu drsniak... há, načapali sme vás ! Predsa je len komiksovým čiernobielym záporákom bez štipky etiky, a rovno zo Zrkadlového sveta, muhaha !" Kompletná katastrofa, čo sa vývoja danej postavy týka. Ashova postava, čoby skrytý agent Klingónov, je načisto nezvládnutá. A bolo mi smutno, keď Yeohovej usmievavá kapitánka odišla do večných lovísk hneď v úvodnom dvojdieli, :-( Vážne mi už dávno nebolo tak ľúto úmrtia nejakej postavy v seriáli, obzvlášť tak skoro. Až som vyslovene zahundral: "Kapitánka, nechoďte, ja tu nechcem ostať s týmto edgy-Trekom ! Ja chcem trochu vášho idealizmu a človečiny !" :-( Ale nie ! Museli ju hneď zabiť. Hovorím si, "Okej, Yeohová bola pridrahá pre CBS.". Ani to nie ! Celkom bizarne sa znova objaví v epizódach zo Zrkadlového sveta ako "Cisárovná Šiši" (moja prezývka pre ňu). Ak v tom mala byť nejaká hlboká a tragická symbolika, nepostrehol som ju. Aký to má význam, že ju Burnhamová zachráni, lebo sa v nej ozvala ľútosť, či čo ? Potrebujeme edgy-cisárovnú-Pippu namiesto bodrej a rozvážnej kapitánky ? Keby som chcel pozerať seriál plný temnej, nudnej mizérie, pozriem niečo iné. Od Star Treku očakávam, že aspoň jeden kapitán či kapitánka budú normálni, omylní, ale dobrosrdeční ľudia. Doparoma, CBS, ak obsadíte Yeohovú, aspoň nezahlušte jej lepšiu postavu hneď na začiatku ! :-( (Apropo, kto bol cisárovnej predchodca ? Žeby bola dedička Hoši z Enterprise ? ;-p Časovo by to možno aj bolo uveriteľné. ;-) ) //// Chcel by som, aby Discovery naozaj zodpovedala svojmu romantickému menu. Poďme niečo objavovať ! Pif-pafovania a náhlych vojen bolo už v Treku plno, a podrobné mapovanie zložitej vesmírnej vojny z neskorších sérií DS9 už ťažko prekoná nejaký novší ST seriál. Nech skúsia niečo á la Voyager, ale lepšie spracované. Discovery vletí do nejakej zázračnej galaktickej gebuziny (nie, nie do tých fantasy spór, s nimi dajte pokoj) a gebuzina ju vypľuvne kdesi v inej galaxii. Žiadna Federácia pod nosom, žiadni povedomí mimozemšťania dobrácki či zákeráckí, posádka si musí poradiť s tým, čo má. Na ozvláštnenie môže byť v tom čase na lodi pár Klingónov, Romulánov, atď., ktorí z tohto núteného partnerstva s posádkou Federácie nie sú nadšení. A máte hneď motor na zápletky. Napätie v posádke, postupne sa vyvíjajúci zmysel pre spoluprácu, nepreskúmané nové svety v nepreskúmanej galaxii, potreba nájsť efektívnu cestu domov (žiadne nasmerovanie a let domov ako vo Voyageri, tu treba najprv nájsť portál späť). Ak by Discovery skúsila niečo také a v post-TNG/DS9/VOY kontexte, hneď by sa od prechádzajúcich seriálov odlíšila a priniesla niečo nové. Takto tu máme len ďalší chaotický prequel, ktorý v niektorých dieloch pôsobí až nonstop nechcene komicky. Ja mám rád v Star Treku humor, aj ten trápnejší, ale väčšina úsmevných vecí v tomto seriáli bohužiaľ nie je zámerná. :-p Nechcem sa tu chvastať týmto mojim alternatívnym nápadom o uviaznutí v inej galaxii a objavovaní, ale ak by sa spojil s dobrými scenármi pre individuálne diely a série, a s tou krásnou novou zvučkou, bol by to návrat na obrazovky, ako sa patrí. Takto je to len popletený magvajz, ktorý chce ďalej žmýkať značku a zarábať na mene, bez väčšieho prínosu. Ešte aj tvorcovia Star Trek: Enterprise sa na poslednú chvíľku spamätali a začali naprávať onú žmýkaciu povesť. Ľudia píšuci Discovery sa zjavne nesnažia ani len o to. Korunu tomu nasadzujú plány priniesť v druhej sérii na scénu mladého Spocka (nieeeee), kapitána Pika v pred-Kirkovskej ére (nezačína sa to časovo trochu pliesť ?!) a narýchlo znovu poľudštiť zohavených Klingónov (aby nevyzerali ako orkovia z Pána prsteňov po piatich pivách, ale trošku bližšie ku Klingónom). Márna snaha. Je to hasenie požiaru, ktorý už takmer dotlel. Ako som spomínal vyššie, nemali sa vôbec vracať do éry TOS a vymýšľať melodramatické prequely o Spockovi a jeho x-tom utajenom súrodencovi. Mali ísť do budúcnosti, hoci aj takej na spôsob nerealizovaného ST: FInal Frontier. Príde mi strelené, že 40 rokov starú Westworldovskú značku nedávno veľmi úspešne oživili, no pre toto storočie adekvátne napísaný Trek spraviť nevedia ani po krátkej 12-ročnej pauze.

• 15.11.2018  11:36

Slabšie finále než v prvej sérii, ale solídne uzavretie jednej kapitoly príbehu. Zatiaľ sa zdá, že zmierenie nepriateľstva medzi niektorými robotmi a ľudstvom je v absolútnom nedohľadne, ale budem zvedavý, kadiaľ sa bude príbeh uberať. Podraz zo strany Muža v čiernom a následný podraz zo strany Dolores na seba nenechali dlho čakať. Bernard tu podľa mňa opäť potvrdzuje, že má najbližšie k tradičnému hrdinovi, hoci ho tu okolnosti donútia sem-tam ohnúť chrbtovú kosť. Veľkou iróniou je fakt, že Bernard spácha oba zúfalé činy v mene ochrany bezbranných a v mene odplaty za padlú kamarátku. Zastavte robotku, aby ste zachránili bezbranných ľudí a robotov, priveďte naspäť robotku, aby ste dali na držku vrahom nevinného človeka. Westworld tú ironickú tragiku dáko zbožňuje ! O to viac ma prekvapilo, že Dolores je po svojom návrate aspoň trochu ochotná zmeniť svoj názor. Stále tu máme jej reči o nehodnosti ľudí a ako s nimi ona ešte zatočí, ale aspoň je ochotná akceptovať Bernarda a jeho postoje ako rovnoprávnu názorovú konkurenciu. Dáva mi to nádej, že tretia séria nebude len o kňučaní Dolores nad pokleskami, zlobou a prostoduchosťou ľudí, ale uvidíme zase nejaké zaujímavé nuansy. Predsa len, reálny svet mimo vyumelkovaných parkov je podstatne zložitejší a nepredvídateľnejší, vrátane ľudí v ňom. Chúďa Teddy sa konečne dočkal svojej "Dead Ted Redemption" spolu s "dušami" ostatných kolegovcov-čapkovcov (hoci sám, bez svojej starej lásky). Akičeta a Maeve v istom zmysle dopadli zďaleka najlepšie, po všetkých dlhých strastiach, hoci priameho úniku sa dočkal iba Ake. Maeve ale jej momentálny osud pristane, vypovedá o výraznom raste jej osobného altruizmu, obzvlášť v tejto sérii. Kým Dolores fantazíruje o úteku smerom von a pomste, a čoraz hlbšie upadá do bezcitného gaunerstva, zo zatrpknutej a nedôverčivej Maeve sa nám postupne vykľula empatická osoba a ľudomil v pravom slova zmysle. Jedna grandiózna cesta a jedna skromná, s diametrálne odlišnými výsledkami... Trochu mi je ľúto, že Lee asi trvale odišiel do večných lovísk potom, čo si konečne splnil sen o smelom príhovore a prestrelke. Medzi ním a Maeve sa v tejto sérii rozvinulo pekné priateľstvo, ktoré ich oboch výrazne poľudšťovalo. Obaja mali čo povedať a ich kamarátske prekáračky mi budú chýbať. P.S. Ten úplný záver... V istom zvrátenom zmysle sa tá homáž na Brynnerovu postavu teraz strašidelne uzavrela ! :-O

• 15.11.2018  11:08

Chaos takes control, dámy a páni. Podľa mňa je najväčšou slabinou celej druhej série, najviac viditeľnou práve v úvodnom dieli, opätovné využívanie poskakovania v chronológii diania. Čo bolo v prvej sérii nevyhnutné a fungovalo, tu skôr pôsobí do počtu. Nejaké menšie záhady sa z časového rozdielu cca dvoch týždňov vyťažiť dajú a viaceré sú tu dobre predstavené, ale je to trochu zbytočná nadpráca. Zaujímavejšia je práca s Bernardovou mysľou, ešte stále otrasenej zo zranenia hlavy v prvej sérii, ktoré bolo vtedy šité horúcou ihlou. Ešte zaujímavejším je Bernardov nález rozkladajúceho sa tigra a Ashova poznámka na margo počtu parkov. To je už iný bengál, vážení ! ;-) Čiernohumorné scény s coverom Joplinovho Zabávača ako podmazom ma pobavili. V každom prípade je prvý diel len väčšie intro na vtiahnutie do deja, takže som k nemu patrične zhovievavý. Určite sa ale nezaradí medzi pamätihodnejšie epizódy seriálu. P. S. Chúďa robot-stajniar. :-(

• 15.11.2018  09:53
    The First (TV seriál) (2018)

Dramatický seriál nemusí sa rovnať vleklá nuda. Tobôž nie dramatický seriál o vesmírnom programe. Product placement väčší než v bondovkách. Ledva uveriteľné postavy, ubíjajúco otrepaný telenovelovitý dej, ktorý by vysmiali aj scenáristi Rosalindy. Celé to pôsobí ako líbesbríf Seana Penna Seanovi Pennovi, robený ako nadšenecky nekvalitná napodobenina filmov Terrenca Mallicka. Má toto Agnieszka Holland zapotreby ? Mohla režírovať aj lepšie seriály. Radšej si pozrite From the Earth to the Moon alebo hoci aj Space Odyssey: Voyage to the Planets.

• 1.9.2018  14:34

Podstatne osobnejší a komornejší diel, v ktorom sa zároveň prvýkrát dočkáme aj perspektívy z reálneho sveta mimo ostrova a parkov. Stretká sú vec otravná, ale toto je jedno zo zaujímavejších. Prvá prezentačná várka Čapkovcov vyrazí so strýčkom Weberom a Fordom na menšiu párty, aby trošku poohurovali nudiaceho sa Logana a spol., a spečatili budúci osud korporácie Delos. Paradoxne, jedna z mála epizód, kde Logan nepôsobí iba ako neuveriteľne protivný trubiroh, hoci sympaticky sa nespráva ani tu. Ak nejaká postava na večierku suverénne ruluje, je to Akičeta. O niečo neskôr vidíme aj Billov rozbiehajúci sa ponor do cynizmu a pragmatizmu, poznamenaný jeho životným obratom po trpkej skúsenosti z parku. Či mladý, či starý, Bill si v tejto epizóde dáva záležať na zatrpknutých, ponurých kecoch - či už hučí do bezbrannej a mlčanlivo smutnej Dolores (nemôžeme si predsa priznať, že naše city mohli byť aj úprimné, však), alebo do flegmatického parťáka Lawrenca v miestnej leoneovskej putike (kvetnaté metafory o hrešení v pokoji, Bohu a diablovi, a nezmyselnosti všetkého len tak lietajú). Hoci sa Bill zatiaľ cíti na výslní, Fordovo posmrtné varovanie ešte naberie na intenzite v blížiacich sa dieloch. Atmosféru takého glasgowskejšieho, vulgárnejšieho Dallasu epizóde nasadia retrospektívy so starým Džejárom... erm, teda... Jimom "Mábój" Delosom. Z Angely zase len tak ide strach (čím sladší úsmev, tým viac) a z Dolores zas striedavo hanblivá naivita (parafrázujem, "Jééj, svetielka."), tichá melanchólia (ešte aj za klavírom) a pod povrchom bublajúca túžba po zmene. Poučenie z príbehu, vážení: Neukazujte bystrým robotím blondínam lokality a veci, ktoré by nemali vidieť. :-P Ako pochybovačne poznamená Maeve v svojej kľúčovej scéne, "Odplata ? Aj to je len ďalšia modlitba pred ich oltárom, zlatko.".

• 1.9.2018  13:44

Robotí rádž a jednu milú slečnu nebezpečnú si predstavíme v úvode, a westernový zvyšok dielu sa potom nesie v duchu narastajúceho napätia pred bojom o pevnosť Márna snaha... erm, teda... pevnosť Stratená nádej. Máme tu ďalšie veľké náznaky, že medzi Dolores a Teddym ("sorráč, Dolores, hrdinovia len tak nezabíjajú") a Dolores a Bernardom ("neviem, neviem, Dolores, ohľadom ľudí sa asi filozoficky nezhodneme") to už na kamarátsku nôtu ktovieako klapať nebude... Dolores vo voľných chvíľach okrem Alice zjavne čítala aj Macchiavelliho názory na "silu a šťastenu" potrebnú pre tých, usilujúcich sa o moc. Revolúcia začína požierať vlastné dietky. Na opačnom konci spektra vidíme Sizemorove zručnosti pri navigovaní Maeve a spol. a jasné náznaky, že napriek chybám a mrzutej povahe v ňom stále drieme obyčajná ľudkosť. V prvej sérii mi vŕtalo v hlave, na čo im je to toľko nitroglycerínu - tu sa dočkáme odpovede. Vážení, radšej nepúšťajte tých robotov na hodiny chémie. :-p

• 1.9.2018  13:03

Jeden z najsilnejších dielov druhej série. Danteho Božská komédia v podaní Billa, starého Jima, Bernarda a Elsie. V starom Billovi sa aj trochu pohne svedomie a postaví sa na drsnú ochranu robotieho kamoša, zatiaľ čo Ake a kolegovci z kmeňa nám ponúknu krátku predzvesť blížiacich sa udalostí. Craig a Lori si strihnú úsmevné cameo. A príde aj na stretko s rodinným príslušníkom. Veľmi pekná režisérska práca od Joyovej, je to výborný debut.

• 16.7.2018  02:12

Problémom dokumentu je, že pri prezentovaní tejto hypotézy až príliš nadšene tlačí na pílu názoru "fakt sa to mohlo stať". Pritom doteraz neboli objavené presvedčivé archeologické dôkazy podporujúce túto hypotézu, a úzky okruh jej podporovateľov (najmä Stanford) sú dosť neslávni fabulovaním o tom, že hroty mohli byť vyrobené len lovcami z Európy. Bohužiaľ nie, o konkrétnych hrotoch nie je jediný dôkaz, že boli prinesené z Európy alebo že sa zásadne líšili od hrotov severoamerických lovcov. Ďalším problémom jej, že paleolitická kultúra z dnešného Francúzska, na ktorú sa táto hypotéza tradične zameriava, sa lovu v člnoch veľmi nevenovala, či už lovu tuleňov alebo iných zvierat. Je teda len malá pravdepodobnosť, že by sa dostali hlbšie do atlantických vôd a uviazli medzi plávajúcimi kryhami. Trošku zdržanlivosti by teda dokumentu nezaškodilo. Ako čistá dokumentárna fikcia, ktorá sa snaží znázorniť, či by sa zatúlaným lovcom z Európy podarilo dostať až do Amerík vďaka ľadovým kryhám, to však vcelku funguje. Záver bol sympatický. Namiesto nejakých melodrám o konflikte dvoch skupín bolo jasne povedané, že novopríchodzí európski lovci jednoducho zasimilovali medzi tých severoamerických, a žiadne prieky neboli. Logické, a zodpovedajúce faktu, že si pre tento príbeh vybrali vzorku pár veľmi ojedinele zatúlaných ľudí. Ak by sa pre hypotézu našli nesporné dôkazy (a také doteraz, t.j. 2018, nie sú), podanie ich cesty v dokumente bolo aspoň dostatočne realistické na to, aby ste si vedeli predstaviť, ako sa do Severnej Ameriky nechtiac zatúlali. Nepáči sa mi podtitul dokumentu, vyznieva to skoro ako neférové navážanie sa do predkov Indiánov, o ktorých príchode na rozdiel od zatúlancov máme archeologických dôkazov nespočetné množstvo. Zatúlanci by rozhodne neboli v Amerike prví. Ak znenie podtitulu vezmeme zoširoka (aj ľudia z Ázie aj teoretickí zatúlanci z Európy), je zmysluplnejší.

• 6.7.2018  12:27

Toto bolo sklamanie už v čase, keď som bol na premiére (to je už naozaj tak dávno ?). Vcelku remeselne zvládnuté, ale skutočne len tak remeselne. (A niekde trochu nešikovne - spinosaurus má v svojej úvodnej akčnej scéne viacero "gumených" momentov.) Ukážkový príklad filmu v rámci nejakej série, ktorého podtitul by mohol byť "Dodatky" alebo "Čo nám zvýšilo". Scenár v porovnaní s prvými dvomi dielmi jednoznačne zabŕda do béčkových vôd, hlavne podstatne silenejšími a menej dôvtipnými pokusmi o humor. Nájde sa tu pár dobrých momentov, hlavne v Grantovom podaní, ale inak je všetko vrcholne rutinérske. Záver je tak neuveriteľne náhly a nechcene komický, až nadobudnete dojem, že na poslednú chvíľu rýchlo prepísali scenár.

• 30.6.2018  02:48

Something has survived, indeed... 8-) Pokračovanie lepšie od prvého filmu, čo ma úprimne prekvapilo už v čase premiéry. Heréza ? Komu ako. Niekto preferuje zoo, ale niekomu je viac po vôli drsné, nekompromisné safari, napríklad mne. :-) Źiadne bezpečie ohrád a hotelíka, vážení, tu sme v otvorenej divočine. A ako nám milí dinovia predvedú, ani tá najlepšie vystrojená a vyzbrojená expedícia by nemala podceňovať matku prírodu. (Jedna príbuzná to zhrnula slovami: "Páči sa mi, že sa tu viac nabehali.") Prvý film mal síce často vážny podtón, ale buďme úprimní, neraz to bola takmer komédia. Tu vážnejší podtón a serióznosť situácie vyniknú podstatne lepšie. Nielen všetky tie bioetické, právne, poľovnícke a ďalšie otázky dopadajú s väčšou váhou, aj charakterizácia postáv nie je natoľko priehľadne čiernobiela. Záleží vám viac na tom, čo sa s nimi stane. S možnou výnimkou Dietera tu absentujú truľovskí zloduchovia á la Nedry, dobre že nie mávajúci vlajočkou "neznášajte ma, ľudia". Naši "hrdinovia" tu nie sú vždy vykreslení práve najmilšie (Nick je vyslovene prevít na neznášanie, Ian je zas pochopiteľne namosúrený po väčšinu deja) a medzi záporákmi sa nájdu aj dobrácke a čestné povahy (drsný ale zásadový sympaťák Roland Tempo, jeho parťák Ajay, či podarená karikatúra na Roberta Bakkera), nielen korporátni slizúni typu Ludlowa a žoldnieri-trubirohovia. Z obidvoch strán zaznejú pádne argumenty a divákovi nie je servírované, čí názor má zastávať. Všimol som si, že mnohí zvyknú kydať na finále s tyrannosaurom na pevnine, ale bez neho by film podľa mňa nemal zmysel. Naplno sa tu ukáže arogancia nového, no podobne nepoučiteľného vedenia InGenu, a zároveň je tu natrvalo otvorená Pandorina skrinka. Incident s Jurským parkom už nikdy viac nepôjde ututlať, už o tom bude vedieť široká verejnosť. Zároveň je to jedna z mnohých (ale fakt mnohých !) paralel a odkazov na Doylov pôvodný stratený svet - záverečné predstavenie vyhynutého exempláru nič netušiacemu osadenstvu mesta. V raných rokoch opätovných pozretí filmu som si sprvu nevedel navyknúť na hudbu. Dnes však na odlišný prístup k soundtracku nedám dopustiť. Williams ukryl hravé fanfáry a stavil na tajuplnejšie, úzkostlivejšie, ale zároveň veľkolepo dobrodružné leitmotívy. V istom zmysle mám ústredný hudobný motív filmu ešte radšej než tak trochu ohraný motív z prvého Jurského parku.

• 30.6.2018  02:11
    Jurský park (1993)

Klasika z dobrého dôvodu, prelomové efekty, bez debát. Obstojná adaptácia Crichtonovej predlohy, jedného z jeho najlepších románov. Bol som na premiére pred štvrťstoročím, viem, o čo hovorím. I was there, man, I was there ! :-D Ale... Napriek výprave, dobrým hereckým výkonom, réžii a vizuálnemu rozprávačstvu mám dojem, že film je dlhodobo nadhodnotený. Možno je to aj moja vina. Možno som ho už videl priveľakrát a začal si všímať niektoré nedokonalejšie efekty alebo chybky, alebo to už celé proste poznám naspamäť. Myslím si, že pokračovanie bolo ešte lepšie a nastolilo ešte znepokojujúcejšie otázky. (Neviem, asi preferujem dobrodružnejšie filmy.) Páči sa mi, že napriek vážnosti námetu je tu pravidelne trošku humoru a určitého nadhľadu. Veľmi pekná, neraz dosť eklektická hudba od pána Williamsa. Okrem hlavného leitmotívu poteší aj ten podstatne mrazivejší počas úvodných titulkov a prológu.

• 27.6.2018  01:38

Nie je to až také terno, ako Jurský svet, ale keď to vezmem ako pokračovanie, ktoré chce skúsiť niečo nové, niečo iné a trošku vážnejšie, a zároveň nebyť len kváziremakom Strateného sveta, funguje to. Je to pekne nakrútené, o tom bez debát. Hlavná pätica sympatická, ústredné duo lepšie a rovnejšie zladené ako minule. Ujde sa miesto viacerým málo videným druhom sopkou trápených dinov (akurát škoda, že až teraz !). Tempo je náramne solídne, miestami až nedáva vydýchnuť, a záležitosti na Nublare sú odbavené prekvapujúco rýchlo. Práve to vyhýbanie sa prílišným podobnostiam so Strateným svetom je len a len dobré, lebo toho som sa najviac bál. Nepotrebujeme to vidieť zas, film si namiesto toho razí veľmi odlišnú cestu a je rozhodne najkomornejším kúskom v celej sérii. Za to som vďačný, ten rozdiel bol skutočne cítiť. Zďaleka najväčšou slabinou sú záporáci a hlavne scény s ich bezcitnou dražbou a prezentovaním ďalšieho blbého hybrida (ktorý dopadne presne tak katastrofálne, ako to čakáte). Ten "muhaha, pozrite akí sme bezcharakterní, peniazmi posadnutí sráči" prvok filmu proste vyznieva až karikovane (hlavne Levinov poľovník-trubiroh Wheatley, ktorý svojou mániou po zubných trofejách a prachoch pôsobí ako zámerne zlosynský protipól Postlethwaitovho Rolanda Temba). Netreba predstierať, že predchádzajúci záporáci série boli dáke neuveriteľne nuansované postavy (neboli), ale títo aj tak vyznievajú trošku silene a nasprostasto (chyba hercov to nie je, hoci Toby Jones podľa mňa nemá poriadne čo hrať, jeho chlapík je nudný). Nakrútené je to pekne a sugestívne, a sám som bol prekvapený, na aké náramne lokálne dejisko sa zamerali, na rozdiel od predchádzajúcich dielov. Kým Jurský svet to bral až príliš zoširoka, rozšafne a komediálne, toto je komornejší príbeh s mierne hororovým nádychom, v kaštieli obliehanom zločineckými grázlami (kde hlavné obsadenie a drvivá väčšina dinov sú obeťami, ktoré sa z toho musia dostať). Nublaru je škoda, keďže touto kapitolou sa rola ostrova v sérii nadobro uzatvára. Priznám sa, že brachiosaurus na móle, smutne a márne volajúci o pomoc a miznúci v dyme, a smelé rozhodnutie dievčatka napriek rezignovanosti dospelých, ma aj trochu rozcítili. Apropo, Lockwoodove tajomstvá - to bol veľmi zaujímavý prvok, a pridal na charakterizácii bez dlhého pozastavovania sa. Hádam to ešte v budúcnosti dáko rozvinú. Zaujímavá experimentálna kapitola série, s často nápaditou a patrične za pačes akciou, ale potrebovalo to lepších záporákov. Sľubný, tentokrát jasne ne-happy end-ový záver. Dúfam, že nasledujúca kapitola vyťaží z tej premisy maximum, už bez zbytočne slabších prvkov. //// Zaujímavé komentáre: Israha, MrsTecka, Yoshitsune, Ireth12

• 11.6.2018  19:38

Zatiaľ jeden z najlepších dielov seriálu. :-) Vedel som, že keď konečne príde rad na Indiánov, bude to zaujímavé. Epizóda nesklamala.

• 13.5.2018  23:05
    Marťan (2015)

Diera do sveta to nie je, ale máme aspoň jednu peknú robinsonádu na Červenej. Miestami trochu rutinérske, podobne ako predloha, ale ak dáte remeselníkovi ako je Scott dobre adaptovaný scenár, môže ešte vzniknúť súci film. (Sám sa tomu mierne čudujem a priveľa nádejí do budúcnosti si ohľadom daného režiséra už dávno nerobím.) Damonovi a Chastainovej ich roly v Interstellar zjavne nestačili, a tak si strihnú o čosi uvoľnenejšie postavy v tomto filme, hodnom nejakého double-feature v kine počas tematického týždňa. Povedzme, že humorne ladený, no serióznejší reparát po filmoch o Marse, ktoré vyšli okolo roku 2000 (niektoré dejové prvky pôsobia, ako keby ich dôstojnejšie parodovali). Akurát mi chýbalo, že si Watney nespravil zo zachráneného, opraveného Sojournera nejakého vesmírneho Wilsona. :-) Aby mu tam s tými didžinovými hitmi zanechanými kolegyňou nebolo príliš osamelo, kým dennodenne maká. :-) Ale, samozrejme, moderné robinsonády nemusia mať vždy rovnaké gagy... //// Zaujímavé komentáre: Cervenak, Rex Mundi, Malarkey, Marigold

• 3.4.2018  00:26

Tak z tohto vesmírneho semä veru nevzišlo nič dobré, ani len zlovestné parafrázovanie Melvillovho Mobyho Dicka. Ťažký deklas po rachitickom, ale sľubnom prvom filme tejto rebootovo-spinoffovo-omladinovej voľnej trilógie. Hlučný, uponáhľaný akčňák, ktorý nedá postavám priestor dýchať, diškurovať, či podieľať sa na zmysluplnejších momentoch napätia. Bizarné obsadenie Cumberbatcha do roly Khana, a otrocké imitovanie Khanovho hnevu tomu všetkému nasadzuje korunu. Do prčic, prečo vôbec Khan ako hlavný záporák ? A keď už silou-mocou, prečo potom nevidíme Botany Bay (nejakú peknú rebootovú verziu) alebo Khanových kolegov-záporákov, a prečo sa radovým divákom nedostane viac kontextu pre Khanovu motiváciu ? V TOS epizóde aj kinofilme to všetko bolo poskytnuté. Kontext príbehu bol jasný aj ľuďom, ktorí neboli fanušíkmi a pravidelnými divákmi Star Treku. Tuto ? Scenáristi si zjavne myslia, že diváci popri pukancoch žerú aj seno, a majú šedú kôru v šetriacom režime. Khan a postavy okolo neho môžu citovať hlášky a pasáže spojené s jeho rolou v ST chronológii, ale ľuďom, čo Star Trek vidia prvýkrát v kine, tie odkazy nepovedia absolútne nič. Prečo sa scenáristi ani neunúvajú vysvetliť publiku, prečo je Khan taký obávaný, a čo od neho môže hroziť ? Nerozumiem. Skutočne nerozumiem, prečo sa takto rozhodli. Najhorší je fakt, že dôsledkom je nehorázne mrhanie Cumberbatchovým talentom. Ben ako ST záporák ? Fajn. Ako (dobre napísaný) Khan ? No neviem, neviem, ale povedzme, že hej. Ako nejaký iný záporák z tej konkrétnej ST éry, napr. Gary Mitchell z TOS ? To by už niečo bolo ! Áno, povedzme hoci aj reboot verzia Mitchella. Obávaniahodný, svojrázne superschopnosti, navyše Cumberbatch by sa naňho aspoň podobal, na rozdiel od Khana. Ale nie, museli tam kydnúť Khana, a potom odkazovať na jeho rolu v TOS a vo filme, lebo nič lepšie ich nenapadlo. Totálna scenáristická rezignácia ! Potom sú tu rôzne nekonzistentné hovadiny. Khan skáče teleportermi až kdesi na Qo'nos ku Klingónom ? Všetko vyrieši záhadne čarodejná krvná vzorka (námet podivne obľúbený pisálkami Kurtzmanom a Lindelofom) ? Admirál Robocop je zrazu Starfleet vydanie nácka a s pajtášmi zo Section 31 snová plány na vojenský puč vo Federácii a stavia prehnané, ko(z)mické megalode z mokrých snov pubišov ? Milá iPhonová Enterprise je zrazu aj ponorkou ?! A dostane na zadok od spomínanej prehnanej megalode, a hneď spadne z orbity a nabúra do nábrežia ? A... Škoda reči. Takto nie. Takto veru nie, vážení. Úprimne, tento počin nemá Star Trekovskú dušu, či už vtipnú alebo vážnu. Je to len zameniteľný, zlátaninový akčňák, s niekoľkými ST rekvizitami a kulisami, a trápnym vykrádaním lepších kinofilmov tejto mediálnej značky. A niektoré scény spojené s vykreslením ženských postáv ma úprimne nasrali. Uhura a najmä Carol sú tu miestami strápňované tak, až to bolí. Fujtajbl. Mr. Scott, kydnite prosím tento nepodarok cez prechodovú komoru do nekonečného vesmíru, nech naň ani nemusím myslieť... Star Trek Into Dumbness ! Star Trek Sprostosť do nemoty ! Kým pri prvom filme som prižmúril oči, lebo tam bola aj psina a dobré prvky, tento druhý vážne naštrbil moju dôveru v to, či tieto "J. J. Treky" majú vôbec opodstatnenie. Ale nie, nebojte sa, v kine som to našťastie radšej nepozrel. Vzhľadom na nekvalitu som o to radšej, že som sa takému rozhodnutiu vyhol. //// Čo sa týka nasledujúceho filmu, Beyond, to bol návrat do formy. Ale bohužiaľ, asi prineskoro. :-( //// Zaujímavé komentáre: grizly007, svmn, Mkvenner, Jan.S.Harold, Pirkaf, cyphercz, StoneM, Legas, pools

• 14.3.2018  19:06
    Cesta do neznáma (TV seriál) (1995)

Čudujem sa vysokému hodnoteniu tohto seriálu. Hovorím to ako dlhoročný fanušík žánru alternatívnej histórie a námetu cestovania medzi paralelnými svetmi. Perfektná premisa, toľko by sa s ňou dalo dosiahnuť... a tvorcovia to takto ukážkovo pobabrú, vo väčšine prípadov ! Ani éra vzniku tento televízny počin po stránke scenáristickej kvality neospravedlňuje. Má priveľa zlyhaní, a niekedy som mal z neho dojem, že si dosť nehorázne robí prču z inteligencie vlastných divákov, hoci sa zároveň tvári ako inteligentné science fiction. Seriál počas celej svojej existencie neustále premrhával svoju základnú premisu, aj svoje herecké obsadenie. Prvé dve série boli najlepšie, a aj tie trpeli problémami a mali viacero blbých alebo neuspokojivých dielov. Akonáhle sa od tretej série Sliders zvabili Daviesovho podareného profesora Artura a Lloydovej milej kočky Wade, a naplno do deja začali ťahať Kromaggov a epizódy-zlátaniny kopírujúce populárne filmy, kvalitatívne seriál nie že klesol, on sa... zrútil rovno zo skaly. Pridajte v štvrtej a piatej sérii ďalšie zbytočné obmieňanie hlavného obsadenia (z pôvodnej štvorice ostane len chudáčisko sám vojak v poli Rembrandt) a výrazný nárast stupídnych námetov na alternatívne svety a "fantazmagorické zápletky týždňa" a seriál zostúpi do solídne brakových vôd. Apropo... Neviem ako vy, ale mne bol Jerry O'Connel vždy nesympatický. Dosť nešťastné, lebo hraje de facto ústrednú postavu. Viac mi záležalo na ostatných troch, jemu som mal chuť vraziť jednu do nosa za ten jeho nafúkaný, rádoby cool imidž. Neuveriteľne protivne pôsobiaci herec, a v dôsledku toho aj postava. Tento fracek vynašiel technológiu na cestovanie medzi paralelnými svetmi ? Vážne ?! Nie ďakujem. A k tomu, ako tvorcovia seriálu z neho neslávne vyšmarili profesora aj Wade, sa už radšej ani nevyjadrujem... //// Zaujímavé komentáre: PogoJoe

• 26.1.2018  23:03
    Mirror, Mirror (TV seriál) (1995)

Celkom pekný seriálik.

• 29.12.2017  21:34
    The Hobbit (TV film) (1977)

Rankin a Bass boli svojho času pomerne obľúbení tvorcovia US animákov, ak aj vezmeme do úvahy, že veľa animácie outsourcovali vtedajším japonským animátorom. Ich adaptácia Hobita dopadla nanajvýš rozpačito, aj keď podľa mňa stále podstatne lepšie než bizarnosť, ktorou je ich animovaný Návrat kráľa, vytvorený o niekoľko rokov neskôr. Najväčším problémom celého filmu je, že bol robený pre telku, a to sa odráža tak na stopáži (iba hodinka a niečo), ako aj na obsahu (dosť infantilne podané, podceňujúce inteligenciu detí). Celý dej pôsobí ako nešikovný výcuc z Hobita robený na poslednú chvíľu žiakom základky na hodinu litiky, ktorému sa ten výcuc ani nechcelo robiť, a tak vynechával a skracoval veci z knihy, kde sa dalo (len aby mal menej práce). Gandalf je tiež priveľký hundroš, niektorí trpaslíci, ktorí v predlohe prežili, exnú, celé vynechané alebo zle pochopené časti knihy... tých chýb je plno, plno. Navyše je tu úplne vymyslená pieseň, ktorá v knihe nie je, a je používaná stále dookola, namiesto pôvodných piesní. Fujtajbl ! Niekomu sa možno páči, ale pre mňa pôsobí ako päsť na oko, a zhadzuje predlohu na úroveň paródie. Ako oboznámenie s predlohou je tento film žiaľ nevhodný. Pozrite zo zvedavosti, ale až po prečítaní Hobita. Keby bola animácia trošku menej zrnito-drsná a o čosi roztomilejšia, a keby niektoré výtvarné návrhy neboli samoúčelne groteskné a príliš experimentálne, bola by z toho aspoň pekná animovaná rozprávka pre decká, hoci dej by stále bol len veľmi povrchnou adaptáciou. Čo sa týka ľudí, ktorí tento animák obhajujú ako lepšiu adaptáciu predlohy než je Jacksonovo (občas trošku naťahovaná) trilógia, môj názor je stručný: Netrolujte. //// Najpodarenejšia scéna: Bilbovo zoznámenie s Gandalfom a trpaslíkmi. Napriek dosť nepodarenej charakterizácii všetkých postáv to má takú večerníčkovú bezstarostnosť. :-)) Najlepšie adaptovaná pieseň z predlohy: Under the mountain dark and tall (variácia piesne o Hmlistých horách z neskorších kapitol románu) //// Zaujímavé komentáre: Slartibarkfast, Fingon, Galadriel, Tarhiel, monolog

• 17.11.2017  13:34

Plná recenzia čochvíľa. //// Zaujímavé komentáre:

• 10.11.2017  23:40

Plná recenzia čochvíľa. //// Zaujímavé komentáre: Marigold, golfista, Cival

• 7.11.2017  16:42

Stále si živo spomínam na to obdobie spred šetnástich, sedemnástich rokov... Vlna Prsteňománie dosiahla úctyhodných rozmerov, no stále pritom vládli pochybnosti, či nejaký trúfalý nezávislý rejža z Nového Zélandu oživí Tolkienovu predlohu, na ktorej už viacerí neslávne pohoreli. Peter a celý jeho širokánsky tím, od scenáristov, literárnych a výtvarných poradcov, cez machra-šéfkameramana Andrewa Lesnieho (RIP), až po všetkých rekvizitárov, kaskadérov, ľudkov od špeciálnych efektov a tej poslednej upratovačky v štúdiu však ukázali, že k látke budú pristupovať s nebývalou vážnosťou a nadšením. Triezvo zvolené herecké obsadenie, precízna koordinácia nakrúcania, a v neposlednom rade neochota rutinérsky odbiť "LOTRa" ako dáku nízkorozpočtovú rozprávku docielili, že sme dostali famóznu trilógiu, aké vídať len raz za pár rokov. Do toho Shoreova hudba, s až absurdne detailne prepracovanými leitmotívmi, a "nesfilmovateľné" dielo zrazu šokujúco začalo ožívať. Tak ako na Frodových neveľkých hobitích pleciach viselo bremeno údelu Nositeľa Prsteňa, tak na pleciach adaptácie Spoločenstva prsteňa viselo bremeno neľahkej úlohy. Presvedčiť divákov, že plán nakrútiť a postupne odpremiérovať celú trilógiu na jeden dúšok by (ako sa vtedy zdalo) nielenže nebol šialeným rozhodnutím, ale zanechal by v divákoch hlboký pozitívny dojem. Dojem, z ktorého by len tak dychtili po ďalšom návrate do Ardy v Treťom veku, keď sa schyľuje k neodvratnej Vojne o Prsteň. V tomto smere Spoločenstvo prsteňa splnilo nadmieru vysoké očakávania na výbornú. Doteraz patrí k najsilnejším spomedzi Jacksonových šiestich filmoch na motívy Tolkienovho legendária. Svorná turistika po nádherných končinách Stredozeme v predvečer veľkých udalostí, zamýšľanie sa nad osudom jednotlivcov a prostým hrdinstvom v zdanlivo beznádejných časoch, varovanie pred pokušeniami moci a strachu, ale aj odhodlanie veriť, že nie je všetkým dňom koniec... Spoločenstvo prsteňa ostane v dejinách kinematografie filmom, ktorý bez okolkov dal najavo kvalitným umeleckým a scenáristickým spracovaním, že fantazijný žáner nemusí ostať vnímaný ako niečo pokleslé, konzumné a prázdne eskapistické. Spoločenstvo prsteňa je fantazijným dobrodružstvom, ktorému kolujú v žilách všestranné rozmery, nielen srandičky a akcia. Precedens, ktorého sa napriek občasným zakopnutiam Jackson a spol. držali pri ďalších piatich filmoch, v rozpätí dlhých 15 rokov. //// Zaujímavé komentáre: Galadriel, Melies, Cival

• 7.11.2017  14:24

Videné v 2D. Kinoverzia má stále navrch nad kinoverziou Dvoch veží, ale finále Hobita je najslabším dielom skladačky. Začneme rozšafnou elimináciou Smauga, starostu aj celého Esgarothu, ale pôsobí to ako dodatok ku cliffhangeru z predchádzajúceho dielu. Po opätovných pozretiach tento úvod pravdepodobne stratí na údernosti. Poslednému dejstvu kraľuje titulná, dlho dejovo budovaná a zvrátene nádherná vojenská rúbanica medzi orkmi, ľuďmi, elfmi, trpaslíkmi a všemožnými potvorami, z ktorej by sa aj iní ašpiranti nakrúcania fantasy filmov mohli bohato učiť. Dívať sa najmä na (vtipne) narýchlo zbúchanú spoluprácu Thranduilovho a Dáinovho elfsko-trpasličieho vojska, ako spoločnými silami učia hordy útočiacich orkov o význame pechotných formácií, je akčná slasť. Pritom v Bitke piatich armád najviac vynikne množstvo osobnejšie ladených scén (podobne ako pri obliehaní Gondoru v Návrate kráľa). Sú to tak osobnejšie bojové scény (Thorinov nervydrásajúci súboj s Azogom), ako aj scény typu "na chvíľu si vydýchnime a trochu podiškurujme". Od prvého dielu som tŕpol nad tým, ako sa vysporiadajú s Thorinovým prepadnutím chamtivosti a následnou smrťou počas bitky. Obzvlášť s posolstvom jeho posledných slov Bilbovi, kde mu jasne odkáže, aká je chamtivosť a spupnosť márna, a aké dôležité sú prosté životné radosti, napr. radosť z peknej piesne. V tomto smere film nesklamal vôbec. Thorinove dramatické scény a zavŕšenie jeho osobného vývoja ťahajú ešte aj poslabšiu kinoverziu tohto tretieho dielu z možného skĺznutia do vôd jednorozmerného vojnového eposu. V rukách menej skúseného a menej úctivého režiséra by Thorinov preslov pri umieraní mohol vyznieť infantilne a komicky, ale Jackson, Armitage a Freeman podajú skromnú a krátku scénu ako výjav hodný starej báje. O poznanie slabšie sú súboj členov Bielej rady s Veďvietekým (hoci Galadriel tu nádherne predvedie svoju skrytú moc) a zavŕšenie diskutabilnej zamilovanosti medzi jedným z trpasličích bráškov a Tauriel. V tom druhom prípade sa mi však páčila atypická pointa - namiesto lacnej sentimentality je smrť bratov poučením pre Tauriel, ktorá ako mladá a naivná elfka konečne pochopí, že životy aj láska smrteľníkov nie sú až také ružové, ako predpokladala. Takýto záver lásky ju právom prekvapuje a desí, pre elfa neznáme emócie. Bilbov návrat domov je, podobne ako návrat Froda a spol. domov o niekoľko desaťročí neskôr, návratom zmeneného muža. Môže sa síce pohádať s príbuznou Lobeliou a vykarhať ju na prahu svojho domu, ako keby nikdy neodišiel z Hobitova, ale veci sa majú tak, že už nie je tým starým Bilbom-domasedom. Dobrodružstvo ho poznačilo pozitívne (odvážnejší, sebavedomejší, obetavejší) i negatívne (strata nových priateľov, krutosť jednotlivcov a hrôzy vojny, vlastníctvo prsteňa). Frodovi a spol., sediacim v Zelenom drakovi počas finále Návratu kráľa, ste videli na tvárach, že si budú len ťažko znovu zvykať na normálny život (WWI paralela á la Tolkien !). Tie isté príznaky badať aj na Bilbovi po jeho príchode domov zo "skusov vo svete". Rozprávkový koniec, ale s vážnym podtónom, ktorý ešte bude mať dopady v budúcnosti. Od Freemana preskočíme naspäť na začiatok (koniec ?) k Holmovi. Kruh sa nám uzatvára, a starý Bilbo v deň svojich 111. narodenín znovu dumá nad vlastným životom a vecami, ktoré ešte prídu. Nad veľkými vecami ! Ale to je už, samozrejme, iný príbeh... ;-) Väčšina prequelov je v nemilosti divákov, lebo zvyknú byť takmer uniformne odfláknuté. Tri filmy s hviezdiacim mladým Bilbom a trpasličou partiou však podľa mňa medzi také prequely nepatria. :-) A to je už moje posledné zbohom filmovej Stredozemi. Elen síla lúmenn' omentielmo. //// Zaujímavé komentáre: lebowski

• 7.11.2017  13:01

Pamäť môže klamať, ale pamätám si toto ako celkom zaujímavé biografické nahliadnutie do Barryho života. (Schválne len nahliadnutie, s životopisnými je to vždy zložité.) Možno pri opätovnom pozretí niekedy v budúcnosti prehodnotím názor, a možno nie. Ale je to už aspoň 10 rokov, čo som tento film videl naposledy.

• 24.9.2017  11:28
    The Adventure of English (TV seriál) (2002)

Britskej televíznej dokumentárnej tvorbe síce v dnešnej dobe naďalej nesporne kraľuje BBC, ale keď sa konkurenčná ITV občas prebudí a produkuje skutočne hodnotnú dokumentárnu tvorbu, výsledok stojí za to. Pre všetkých ľudí s čulým záujmom o historický vývoj jazykov a obzvlášť angličtiny (teda aj pre mňa) je tento seriál povinná jazda. Zmysluplne vystavané scenáre jednotlivých dielov, sympatické sprevádzanie po najrôznejších lokalitách Melvynom Braggom, detailný pohľad na etymológie a premeny výrazov v priebehu vekov, prekvapujúco atmosférická hudba, pekné lokality nakrúcané doma aj v zámorí... a nechýba tu aj trochu humoru. Nie je to až tak dávno, čo som seriál prvýkrát sledoval, ale aj teraz po rokoch, vlastne už 15 rokov od jeho vzniku, nestratil tento seriál na hodnote. Ukážkovo poučný osemdielny dokument, ktorý nestráca paru a pútavosť ani vtedy, ak neukazuje v každom druhom zábere dychberúce prírodné panorámy.

• 21.9.2017  23:51
    matka! (2017)

Taká Aronofského Lady in the Water, bohužiaľ (našťastie aspoň bez tartútikov a iných oných hatlanín). Celý film mohol mať inteligentnejšiu výstavbu, pointa je dosť prostučká. A ľutujem, ale Lawrencová si takýmito rolami u mňa len zväčšuje už existujúcu antipatiu.

• 27.8.2017  17:15
    Probuzení tmy (2007)

Ani Eccleston a McShane to nezachránia. K predlohe to má ďaleko, nakrúcané kdesi v Rumunsku, americká rodinka v "britskom" prostredí, blonďavý fracek ktorý je na staršie a lezie na nervy, neskonale smiešny zloduch. Scenárista a rejža dokonca na plnú hubu priznali, že im bolo fuk, ako to zadaptujú alebo nakrútia. Totálne rutinérstvo, klišé na klišé. Prepadák na celej čiare. Dejovo, finančne, návštevnosťou, adaptačne. Čisté zúfalstvo. Dobrý varovný príklad pre budúcich filmových študentov, aké rýchlokvasené patvary sa rodili počas horúčky fantasy filmov začiatkom 21. storočia. //// Zaujímavé komentáre: Hromino, imf, KarelR, Nathalie, Psema, Prehistar_, SallyZen, Malarkey

• 5.8.2017  05:14
    Most (TV film) (1992)

Pekný námet o náhodnom cestovaní v čase do čias tridsaťročnej vojny (taký slovenský Timeline od Crichtona, LOL ?), ale spracovanie bolo priemernejšie. Miestami to malo podarenú atmosféru. Predabovanie niektorých hercov trochu smiešne.

• 4.8.2017  07:57
    Dunkerk (2017)

Videné 30. júla. Ak smiem zacitovať starší komentár od Geminiho: "Nolan mocný, Nolan veľkolepý, Nolan nezlyhávajúci." Veľmi dokudramatické, veľmi prízemné a ľudské, a napriek warnerovským peniažkom náramne britské. Každým kúskom tak kvalitné a "k veci, prosím", ako som očakával. Akonáhle Tommyho parťáci padnú jeden po jednom pod nepriateľskými strelami v jednej z úvodných scén, a kamera sa k nim už nikdy viac nevráti zádumčivými, sentimentálnymi zábermi, hneď viete, koľká bije. Hneď viete, že toto je odlišný, nekompromisný vojnový film. Sčasti zo starej školy, akú dnes už nevídať, ale sčasti niečo úplne nové a inovatívne. Nie je tu čas na pátos, na rozjímanie, na cherubínske chóry, na bitie sa do hrude ohľadom vlasti... Niekedy tu nie je čas ani na dlhšie uvažovanie nad vecami. Hodiny a dni plynú, čas dochádza, narýchlo zbúchaná Operácia Dynamo čelí potenciálnemu fiasku. Za týchto okolností sa vojna, zatiaľ trvajúca ani nie rok, zdá takmer vopred prehratá. Toto je príbeh o prežití. O prežití, o napätí rodiacom sa pri snahe o prežitie, v dobrom aj zlom. Nepriateľ pôsobí ako prízrak, ktorý nikdy nevidíte zblízka, ale nie je pred ním úteku. Slovami Branaghovho veliteľa, domov je na dohľad. Ale prirodzená prekážka, ktorá ho zároveň chráni pred inváziou, sa teraz stáva rovnakým nepriateľom, ako Britov a Francúzov obkľučujúce nacistické vojská... Na filme je najlepšie, že v ňom bez zakopnutia funguje tak civilná rovina (malé tragédie, nepriamo spôsobené vojnou a jej daňou na duševnom zdraví radových ľudí) ako aj vojenská rovina (do krajnosti vystresovaní vojaci a preživší velitelia, dúfajúci vo vyslobodenie, ktoré možno vôbec nepríde). Na to, ako málo sa dozvieme o jednotlivých postavách, empatia narastá s každým momentom, ktorý s nimi prežijeme. Toto sú ľudia v hraničnej situácii, a neempatizovať s nimi by dokázal iba totálny cynik. Úprimne, prvýkrát po dlhých 20 rokoch tu máme vojnový film, ktorý konečne inovuje staré rozprávačské a prezentačné šablóny, podobne ako to práve pred 20 rokmi urobil Spielbergov Ryan. (Čím začal vlnu imitátorov, v dôsledku ktorej sa rýchlo stal takou istou znôškou klišé, ako jeho prekonaní prechodcovia. Pevne verím, že pri Dunkirku k niečomu takému nedôjde.) Prostý, načisto civilný, nádherný epilóg. Ďalší potlesk pre vás, pán Nolan. //// P.S. Absolútne fantastické letecké zábery. Doteraz som pochyboval, či sa vojnové filmy niekedy leteckými scénami priblížia úrovni pohrúženia sa do detailného zážitku, aký už dlhé roky ponúkajú kvalitnejšie letecké simulátory o druhej svetovej. Dunkirk je prvý film, ktorý vyvrátil moje pochybnosti, či by sa podobný zážitok dal vytvoriť aj pre hraný film. Neviem, nakoľko boli letecké zábery točené naživo, a nakoľko pomohli machri v CGI, ale žiadne efekty som si nevšimol. //// Zaujímavé komentáre: DaViD´82, kleopatra, Tosim, Lima

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14