Divoká príroda Slovenska s Nigelom Marvenom (2023) (TV film)

Pekný a bodro podaný dokument s veteránom prírodopisných filmov a seriálov Nigelom Marvenom, ktorého slovenskí kolegovia filmári a environmentalisti pozvali k nám. Dokument, ktorý bez problémov zaujme domácich aj zahraničných divákov. Dúfam, že sa dočkáme aj voľného pokračovania.

Luther: Pád z nebes (2023) odpad!

Tak takto nie. Pravý opak seriálu. Príšerný scenár a hlavný záporák predvídateľná edgelord figúrka. Elba a Serkis to nezachránia, ak je scenár takto mizerný. Celé to pôsobí nielen hlúpo, ale ako keby sa to viezlo na nejakom radoby-ultradrsnom trende, ktorý nikdy nestál za to a tak či tak už vyšiel z módy. Neil Cross a spol., prosím, skúste už nejaký úplne iný námet a nerobte z tohto dojnu kravu.

Stíny Kraje (2023) (amatérský film)

Atmosférou a prostredím sa trafili, napätie bolo adekvátne a nepridávali samoúčelnú akciu. Pekná filmová poviedka o tichom kúte hobitej domoviny pár rokov alebo desaťročí pred udalosťami Vojny o Prsteň. Dobré žmurknutie na fakt, ako väčšina hobitov vôbec netuší, aké majú šťastie žiť v mieri a pokoji, a ako sú chránení pred hrozbami zvonku bez toho, aby o tom vedeli.

Troilos a Kressida (2023) (divadelní záznam)

Trochu nevyvážená shakespearovská adaptácia, ale oceňujem viaceré kreatívne nápady. Dobrá zmes etablovaných hercov (pán Jedľovský v roli Nestora, pani Kulíšková ako Kalchas, a pod.) a novších talentov.

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Celkom zlatá rozprávka o strete dvoch rôznych období.

Divočina Patricka Aryeeho (2022) (seriál)

Pekný seriál o komplexných vzájomných vzťahoch organizmov v rôznych ekosystémoch.

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Premrhaný potenciál, navyše trestuhodne amatérskym spôsobom. Ak sú najlepšie zahrané a napísané scény v celej prvej sérii tie, v ktorých vystupuje Elrond a kráľ trpaslíkov z Khazad-dum, hneď je vám jasné, že sa niekde stala chyba. Miliarda nestačí, ak efekty pôsobia miestami príliš omaľovánkovo, ak kostýmy pôsobia vždy čerstvo vyprané a neobnosené, a hlavne, ak scenár a dialógy spravidla nestoja ani za starú bačkoru. Korunu všetkému nasadzuje nehorázne spackaná charakterizácia postáv, a to tak etablovaných ako aj nových. Príklad za všetky: Absolútne zdegradovali Galadrielinu charakterizáciu. Fakt, že nie sú ani slovkom spomenutý jej manžel a dcéra (dcéra je Elrondovou ženou, takže o to čudnejšie), a zajatie jej brata Sauronom a následná smrť sú čudne interpretované, no zato sa míňa čas na vymyslené scény, ako ju v Prvom veku šikanuje nejaký vymyslený úchylný príbuzný, je neskutočný bizár. Potom sú tu ďalšie klenoty. "Galadriel, nemôžeme ho tu nechať, veď umrzne", hovorí jej trefne elf-pomocník, len aby ona vážnu situáciu odbila slovami "nechaj ho tak", a potom sa neskôr v seriáli snažila komusi pokrytecky vytmaviť, že ponechal niekoho niekde zomrieť a má sa za to hanbiť, je kravina na entú. Silnou stránkou Galadriel z predlôh je, že je síce samozrejme nedokonalá a omylná, ale nie je bezcharakterná a bezohľadná ťapa. Morfydd je síce fešanda, ale jej Galadriel je vinou scenára a ledva badateľnej herečkinej mimiky nanajvýš tak GINO (Galadriel In Name Only). Catino stvárnenie Galadriel vo filmových adaptáciách bolo, ešte aj v momentoch najväčšej rezervovanosti, vždy plné čitateľných emócií a inteligencie. Správanie tejto Galadriel je ako správanie adolescentky patriacej k zlatej mládeži, s bohatým a vplyvným ocinkom-papalášom, a nie tisícročia starej a duchovne už zrelej elfskej dámy, ktorá je doslova staršia než deň a noc v Tolkienovej Arde. U seriálovej Galadriel nevidím inteligentné správanie prakticky nikde, len neustálu zlosť a vyhrážky a nafúkanosť. V čase, keď sa príbeh odohráva, Galadriel takáto nebola ani náhodou. V Druhom veku bola síce mladšia než v Treťom, ale mala dávno vlastnú rodinu a bola o poznanie rozvážnejšia, než v Prvom veku. Keby sa seriál odohrával v Prvom veku, za väčšej slávy Noldorov a Galadrielinej divšej mladosti, beriem. Ale toto je blbosť. A trápne naťahovanie "záhady" s veľmi očividným Sauronom a veľmi očividným Gandalfom bola jednou z najhorších súčastí seriálu. Strašne je tu vidieť také to otrepané abramsovské "tu máte akože-záhadu, hádajte, no nie sme geniálni", ktoré bolo zastarané už pred viac ako desaťročím. Keby urobili aspoň niečo originálne, napr. že by čarodej bol odhalený ako jeden z modrých čarodejníkov (pre ktorých aspoň jestvuje precedens ohľadom Druhého veku, na rozdiel od Gandalfa, Sarumana a Radagasta) a tým pádom aspoň konečne adaptovali novú no kánonickú postavu, tomu by som sa potešil. Ale nie. Publikum máme za blbov, tak to musí byť stoj čo stoj Gandalf, hoci sa osem dielov neúspešne každý pretvaruje, že to Gandalf nemôže, nie je určite nemôže byť, blablabla... Síce som od tohto seriálu nečakal nič svetoborné, ale čakal som, že bude snaha stvárniť aspoň známejšie etablované postavy z Legendária tak, aby boli pútavé, a nie otravné a trápne (tomuto osudu unikol len Elrond a ešte trochu zmätene-pomenovaný trpasličí kráľ). Ako čiernohumorný fantasy seriál za miliardu, na ktorom sa trpko smejete, to funguje. Ako snaha o aspoň akú-takú adaptáciu, kde má dej, správanie a rečí postáv hlavu a pätu, to zlyháva na celej čiare. Čo mám vlastne pochváliť ? To, že nám ukázali pár vandrujúcich rodín chlponožcov z kočovných čias hobitov, a mnohí z tých chlponožcov čudesne povahovo dehonestujú Tolkienov detailný opis hobitov ? Alebo to, že tu máme Númenorčanov v pomerne uveriteľnom odeve a znesiteľných brneniach, ktoré sú aspoň ako-tak presvedčivé a nekolú oči ? To je primálo, veľmi, veľmi málo. Nemôžem seriál hodnotiť ako veľdielo, keď má zásadné nedostatky v chápaní viacerých dôležitých aspektov z predlôh týkajúcich sa Druhého veku, a obzvlášť v charakterizácii postáv a v štýle, akým je vyrozprávaný dej. Vyššie ako dve hviezdy ísť nemôžem, ani pri najlepšej vôli. Osobne som sklamaný, že do roly Saurona neobsadili Jeffa Bezosa. To by bolo najvhodnejšia voľba, vzhľadom na pohŕdanie predlohami i inteligenciou divákov u vedenia Amazonu. Miliarda bubákov je na figu, ak príbeh pôsobí, že ho zbúchali dokopy nejakí pubertálni fantasy nadšenci, ktorí len nedávno naďabili na Tolkienovu tvorbu, ale bohvieako sa do nej neponorili. Pri takto ambicióznej adaptácii by som v tomto smere čakal oveľa viac. Nechcem veľa. Efekty môžu byť absolútne na figu, ale pokiaľ by verne stvárnili postavy a základnú dejovú kostru (aspoň na základe toho, čo je o danej ére známe), mohlo to aspoň trochu fungovať. P.S. Na to, že sa seriál vkusne volá "Prstene Moci", je Sauronovo tajné angažovanie sa do ich tvorby Celebrimborom neskutočne odfláknuté. Stretnú sa, prestrojený Sauron mu dá lektúru, pri ktorej sa Celebrimbor tvári, ako keby sa nikdy nevenoval metalurgii, a bum, už sa vyrábajú. Scény ich tvorby strčí prológ filmového Pána prsteňov do vrecka, a to pritom trvá iba pár minút. //// Zaujímavé komentáre: T2, Rogue, Chrustyn

Slobodní (2022)

Krásny dokument. :-)