Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární
  • Komedie

Strings (2004)

Dejovo je to pomerne konvenčný rozprávkový príbeh, ale tie bábkové reálie sú veľmi pamätihodné, svojím spôsobom paradoxne veľmi ľudské a dodnes unikátne. Film ma potešil v 2007-om a mám k nemu úctu aj v 2022-om.

plakát

Star Trek: Strange New Worlds - Memento Mori (2022) (epizoda)

Enterprise verzus flotila (nevidených) muchookých jašteričiakov z pôvodného seriálu. Tentokrát ich neodbavia pár nešikovnými údermi pästí a bambusovým granátometom ako Kirk.

plakát

Star Trek: Strange New Worlds - A Quality of Mercy (2022) (epizoda)

Je veľmi zriedkavé, aby sa postavy v neskôr vytvorených epizódach vrátili do čias už existujúcej epizódy (niekedy až desaťročia starej, starej takmer ako celá značka, ako v prípade tohto dielu) a príbeh odvodený od takejtko zápletky nebol len samoúčelný "gimmick" na pobavenie diváka, ale prepájal dej aj s charakterizáciou postáv, ich osobnostným/skúsenostným vývinom, skúmal ich ideály, ambície, humanitu, obavy, strachy, názory na osud, a pod. Áno, tento diel kombinuje udalosti "Balance of Terror" z prvej série pôvodného seriálu s námetom á la "Yesterday's Enterprise" z tretej série Novej generácie: Je to výlet do možnej, no nie neodvratnej blízkej budúcnosti, kde sa síce niektoré veci vyvinuli v prospech určitých individuálnych postáv, no mali dopady na celkový "geopolitický" (astropolitický ?) kontext, aké nikto nečakal. A podtón týchto dopadov je veru ponurý a zneisťujúci. Ak chcete obrovský spoiler pre "Balance of Terror" aj "A Quality of Mercy", môžete si pozrieť toto video. (Úprimne však radím pozrieť dané video až po pozeraní "A Quality of Mercy", prípadne oboch epizód vzdialených od seba neuveriteľných 55 rokov.) //// P.S. Prvýkrát vidíme naostro a oficiálne Kirkovu predchádzajúcu loď, USS Farragut, hoci len v tejto alternatívnej časovej priamke budúcnosti. Musím povedať, že dizajnovo sa podarila, čo do vkusu aj uveriteľnosti. Paralela s Picardom slúžiacim na menšej a skromnejšej lodi, kým sa po rokoch vypracoval až na nového kapitána (novej) Enterprise je tu cítiť, akurát o storočie skôr. ;-)

plakát

Star Trek: Strange New Worlds - The Elysian Kingdom (2022) (epizoda)

Niektorí tu v recenziách hovoria o "nečakane srandistickom úlete", ale úprimne, videli ste už niekedy "Shore Leave" z pôvodného seriálu zo 60. rokov ? Ešte podstatne uletenejšie. Posledné dva diely tejto prvej série sú na temnejšiu nôtu, takže trochu oddychovej uletenosti seriálu len a len prospeje. Holografické paluby ešte v tejto ére nemajú, tak musíte postavy do deja úletovo ladenej epizódy dostať iným spôsobom. Prekvapilo ma, a zároveň oceňujem, že už v tomto dieli uzavreli dejovú líniu s doktorovou príbuznou (viac neprezradím, viď tretí diel).

plakát

Star Trek: Strange New Worlds (2022) (seriál)

Takto sa robí prequel seriál v ére pôvodného seriálového Star Treku. Skvele odvedený kus práce, takmer nikdy to nezaškrípe. Zo seriálu razí radosť, dobrodružstvo, humor, ľudskosť, aj patričná vážnosť a pátos - všetko veci, ktoré od poriadneho Trek seriálu čakáte.

Ovládací panel