Franki69

Franki69

okres Teplice

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 24.11.2020  20:31

Silně idealizovaný snímek o chytrých hlavičkách v programu vesmírných letů americké NASA v letech 1957 (kolem země začíná kroužit Sputnik) do roku 1962 (zeměkouli obkroužil první američan John Glenn). Hlavičky byly tři a patřily extrémně chytrým černoškám s neobyčejně vyvinutým intelektem a citem pro matematiku, fyziku a tehdejší počítače. ** Ačkoliv je to tedy zejména trendy pojatá americká životopisná agitka, zatížená aktuálním protirasistickým hnutím, je to taky film, na který se docela dobře kouká. Pokud vám už tedy nové hollywoodské black&white dělení světa zobrazovaného americkou filmovou produkcí v posledních cca 10 letech neleze ušima. Jima Parsonse (Sheldon z Big Bang Theory) v roli zlého bělocha, diskriminující geniální černošskou matematičku jsem si v příběhu docela užil, dal to pěkně. Jen nezměnil účes, což je vzhledem k natáčení filmu v letech, kdy se točila BBT pochopitelné…) Zmíněné geniální vědkyně, na které může být americká afroamerická komunita právem hrdá a které čas odsoudil do dějinných rolí Hidden Figures (v tomto kontextu zapomenutých postav) Katherine Johnson, Dorothy Vaughan a Mary Jackson jsem si vyhledal a jsou to skutečně unikátní lidské osudy. Filmu dávám pěkných 70%, kdyby byl natočen trochu více „lidsky“, jako třeba Kód Enigmy o Alanu Turingovi, neváhal bych s vyšším hodnocením.

• 23.11.2020  09:56
    Ostré předměty (TV seriál) (2018)

Jedna z nejlepších minisérií v žánru krimi v nabídce HBO. Velmi atmosférická, neveselá, s vynikající Amy Adams, vracející se v dospělosti jako reportérka do rodného jižanského zapadákova v kterém někdo vraždí mladý holky. Jak shlédnutých dílů přibývá, je jasné, že Amyina záliba v chlastu má dost odůvodněné počátky kvůli vyrůstání ve velmi dysfunkční rodině. Chce to ochotného diváka, který přistoupí na pomalé tempo, v kterém se ošklivosti životů obyvatel Wind Gap vrší nenápadně, postupně a trvá to pár dílů, než se začne něco dít. Když se ale necháte vtáhnout, zjistíte, že se toho dělo od začátku dost, jen nebylo zapotřebí u toho střílet nebo někam divoce ujíždět autem. Psychologické drama, jakých bylo tak dobře natočeno poslední dobou velmi málo. Bylo to opravdu dobré, celý příběh jsem si, včetně závěrečné mindfuck pointy užil a hodnotím velmi vysoko na 90%.

• 12.11.2020  10:36

Rozcházím se s Jessicou Chastain. Tohle mi neměla dělat...takhle blbej film. Začala s tím v Dark Phoenix a teď už není co řešit. Hloupý scénář o stokrát obehrané zápletce o „zbavíme se supervycvičené agentky“ to už jen dorazil. Neztrácejte tím čas a koukněte se třeba na Mr.Beana a jeho Johnyho Englishe ...25% a to jsem milosrdnej.

• 2.11.2020  22:15
    Pahorek (1965)

Dvě hodiny mrazení v zádech...za 100%.

• 27.10.2020  19:57
    Agenti chaosu (TV film) (2020)

Informačně přehlcený čtyřhodinový dokument produkce HBO mapující aktivity Ruska když ovlivňovalo volby prezidenta USA v roce 2016. A nutno zdůraznit, že Agenti Chaosu jsou velmi dobrý a podrobný dokumentární snímek!! Ve výpovědích politiků, novinářů, odborníků na kybernetickou bezpečnost, špiček FBI nebo zběhů z „trollí“ farmy v ruském Petrohradu snímek postupně rozplétá neskutečně složitou, mnohavrstevnatou operaci kybernetických aktivit, namířených od roku 2013 z Ruska nejprve proti snahám Ukrajiny v době zahájení přístupových jednání k vstupu do EU (následoval Majdan, útěk prezidenta Janukoviče do Ruska a anexe Krymu) až po rok 2019 v USA (prezident Trump a jeho častá prohlášení o možném falšování letošních (( 2020)) voleb). Samozřejmě s velmi podrobným vhledem do hackerských a také kybernetických a sociálně inženýrských aktivit a vlivových technik prováděných z Ruska. Chce to soustředěné sledování a chuť nechat si něco důkladně objasnit. Doporučuji, podívám se nejméně ještě jednou. A budu si dávat větší pozor na to co sdílím :-D ..Je to za 90%

• 26.10.2020  15:06

Není to tak dobrý film, abyste ho museli vidět. Základní zápletka o nacistech, kteří po válce pronikli do německého soudního systému a dosáhli takových změn zákonů, aby v podstatě nemohli být právně postižitelní za válečné zločiny po roce 1968 je dobrá a nosná. Vynikající je Franko Nero alias Francesco Collini coby mlčenlivý vraždící důchodce. A herec v titulní roli mladého advokáta je také dobrý… Tím ale výčet pozitivních znamínek k filmu končí… nenatočil ho dobrý režisér, film se utápěl v rozvláčných vedlejších dějových linkách, které byly vážně únavné...Kdyby z téhle dvouhodinovky někdo nejméně půlhodinu vystříhal, jenom by to pomohlo. Takže pokud nejste fandové filmů, vycházejících z nějakých dějinných událostí, tak se mu vyhněte. A vy ostatní, zejména vy, kteří se zajímáte o dění v poválečném Německu se s varováním koukněte. A hned si můžete spravit chuť dramatem Stát vs. Fritz Bauer. Také německým, o dopadení Adolfa Eichmanna. Případ Collini bere 45%, fakt byl sotva průměrný...

• 26.10.2020  14:34
    Herec (TV seriál) (2020)

Krutý příběh z krutých československých poválečných, tedy komunistických dějin. Zmiňován je výslovně rok 1953. Ozvěny násilí, křivd a sviňárniček z dob protektorátu jsou stále živé, nástup Bolševiků k moci v roce 1948 je ještě čerstvější a mladičký amatérský herec Standa Láník /Jan Cina se špatným kádrovým profilem se po návratu z vojenské služby u PTP rozhodl, jak si v době komunistických represí najde v nově se utvářejícím světě svoje místo. Skvěle natočeno, vizuálně silně dobové bez rušivých momentů (kostýmy, výprava a také stále jakoby vybledlá barevná škála všech městských exteriérů). Herecky bezchybné. Nejen Cina, ale i ostatní (Boková, Jastraban, Finger, Vašáryová) vdechli těm smutným figurám, drceným otáčejícím se kolem dějin hloubku a uvěřitelnost. Než hlavní hrdiny šmahem odsoudíte, zeptejte se sami sebe jak byste v době všudypřítomného strachu z tajné policie, strachu o život svůj nebo vašich blízkých morálně obstáli. Lidem se tenkrát stávaly nehody. Padali z oken, přejel je náklaďák, dostali "provaz" ve vykonstruovaném procesu nebo prostě mizeli..K vynikajícímu režijnímu vedení ještě pochválím scénář, který opravdu do konce příběhu nechal diváka připraveného na jakýkoliv zvrat, který by stejně nebyl proti logice děje. Opravdu, kterákoliv z postav může bejt práskač...Herec je vynikající počin produkce České televize, která tu a tam opravdu nadchne (Metanol, Dukla 61..) Dávám 90%, deset procent jde dolů za místy opravdu nesrozumitelný zvuk v dialozích. I ve filmu se dá udělat, aby bylo rozumět postavám, které zrovna v dialogu šeptají.

• 19.10.2020  09:25
    Antologie Beatles (TV seriál) (1995)

Pamětnická záležitost pro stále živé a početné fanoušky britské kapely, která v šedesátých letech minulého století na nepopsané mapě budoucí populární i rockové hudby vytýčila obrysy prvních kontinentů a států a také do nich vyslala první osadníky. Obrazně řečeno. Svět je od té doby i technologicky jiný, ale přesto patří jejich písničky k stále živým a také hraným. Ani mě dodatečná beatlemánie neminula a v tohle dokumentu jsem se o kapele, která od puberty formovala i můj hudební svět dozvěděl vše co potřebuju. A k tomu navíc i leccos nového a pro mne i teď inspirativního. Je to za 100% a trošku doufám, že BBC nebo jiná stanice se v letošním roce (2020) nedožitých 80. let Johna Lennona ke kapele vrátí v nějakém obdobném projektu.

• 16.10.2020  17:12

Ve své byl tenhle film obrovské překvapení. Ruský „Matrix“ vycházející režisérské hvězdy Timura Bekmambekova (později můj velmi oblíbený Wanted). Občas si nechám doporučit kamarádama z větším filmařským rozhledem… a tohle byl jeden z dobrých tipů, stejně jako třeba později Durak). I po těch letech je Noční hlídka o věčném boji dobra se zlem opravdu dobrý a můžu ho doporučit. Pokud vám tedy nevadí reálie Moskvy 90.let, dunící ZILy, ušanky a vaťáky. I takhle se dá natočit dobrá temná fantasy. Timur (Bekmambekov) a jeho parta získávají 85%. *** Po celosvětovém úspěchu Noční hlídky bylo stejným týmem natočeno pokračování, Denní hlídka. S násobným rozpočtem a s tolika efekty, postavami a stopáží, že původní kouzlo příběhu střetů Jiných lidí o osud lidstva, zůstalo ukřičeno nekončící kaskádou stále více nečekaných a expresivních situací a zápletek. S příběhem Noční hlídky ale souvisí a uzavírá ho, takže to když tak budete muset vydržet...ale čeká vás fakt těžkej večer. Denní hlídka za 45%...

• 14.10.2020  15:29
    Skandál (2006)

Richard Gere a Alfred Molina se překonali a vdechli život jednomu ze zapomenutých kriminálních příběhů minulého století. Dobře se na to koukalo, film i celkem faktograficky věrně sleduje okolnosti jednoho z největších literárních podvodů minulého století v Americe. Film o zfalšované autobiografii miliardáře Howarda Hughese mě pobavil i když jsem si vyspoileroval konec skutečného příběhu. Ono to nebylo na škodu a o to víc jsem ocenil filmařskou řemeslnost i výkony herců v hlavních rolích. Rozhodně doporučím, v originálním znění by můj zážitek byl jistě ještě intenzivnější. Nicméně, dabing za uši tahal jen ve scénách, kdy podvodník Irving/Gere namlouvá „Hughesovým“ hlasem „originální záznam“, který v má v určité fázi příběhu u knižního vydavatelství posloužit jako důkaz, že s je miliardářem, o němž píše, skutečně „v kontaktu“. A před filmem nezaškodí, když se alespoň alespoň v základních životopisných datech seznámíte i s milardářem Hughesem. Celá Amerika ho znala a tvůrci filmu s tím počítají. Jinak byste mohli být dost zmatení… Tak tedy jak s hodnocením? Dávám zasloužilých 70%.

• 11.10.2020  13:11
    Constantine (2005)

Bijec démonů z pekel, Keanu Reeves v korporátním kvádru je jenom jeden. A k tomu Rachel Weisz v jednom ze svých lepších hereckých výkonů počátku milénia v comics akčním žánru. Ostatně, už to tu někdo psal, z comicsových adaptací je tahle dost neprávem opomíjena. Možná proto, že se v ní tak moc kouří a taky hraje se zippáčem…a upřímně, ta "pseudokřesťanská mystika" místy (a dost dost často) vyznívá infantilně a pitomě. Jenže právě tohle čtenář krváků Jiřího Kulhánka, k nimž se hrdě hlásím, skutečně ocení. Čím je to připitomělejší, tím je to lepší. Třeba - vyřídit ďáblíkova poskoka tím, že mu nejdřív ustřelím požehnaným střelivem půl obličeje, seřežu ho boxerem s křížky na hrotech a dorazím ho s biblí v ruce posledním pomazáním...to je prostě morytárová laskomina a Constantine jimi rozhodně nešetří. Ale zpět k filmu. Efekty stále obstojí, zhuštěná macho baddas atmosféra funguje bezchybně, obrazové ztvárnění nemá obdoby a výjimečný je tenhle snímek i zvukově, včetně soundtracku. Kdo film viděl v době jeho uvedení, tak i nyní, bezmála po dvaceti letech (v roce 2020 má možnost třeba na HBO), mu bude stačit, třeba na facebooku, jediný snímek do exteriérů nebo některé i z vedlejších postav (přitom jsou na plátně pár minut) a hned bude vědět, že je to z Constantine. Pro mě je to srdcovka, doma mám originál DVD a tahle placka by byla jednou z 10 nezbytných věcí, které bych si vzal na opuštěný ostrov. Potěšil opakovaně i po letech a určitě ne naposledy. Za mě je to za 100%.

• 7.10.2020  20:43
    Tanec s vlky (1990)

Kdysi jsem viděl v kině, želbohu s otřesným dabingem. Zejména v "seznamovacích" scénách osamělého poručíka Dunbara v bohem zapomenutém indiánském pohraničí při jeho prvních kontaktech s indiány...kdy na sebe mluvily obě strany trapně lámaně česky. Pak jsem se dostal k videokazetě v agličtině s titulky..A začalo to trochu dávat smysl. Ale přesto, bylo toho skoro tři hodiny a na Costnerův obžalobný antiwestern jsem se ani napodruhé nebo napotřetí nenaladil. A teď jsem po letech shlédl director´s cut verzi v délce bezmála 4 hodin. A nebylo to lepší. Přiznávám, několikrát jsem usnul. Takže jak s tím hodnocením? Film nezatracuji, to opravdu ne. Je to nádhernej příběh, jsou v něm skvostné scenérie, zobrazení indiánského života je skvělé a svým filmovým popisem pod Costnerovým citlivým režijním vedením je nezakrývaně formulovanou obžalobou zlých bílých mužů, kteří indiánům jejich zemi surově a násilím zabrali a postavili si na ní svoje hnusný želenice, domy, banky, školy, kostely, města a v nich nakonec i kina, kam se chodí koukat i na tento Costnerův film. Kevinem Costnerem ztvárněná "proměna" yankeeského vojáka unaveného civilizovaným životem v indiána "Toho který tančí s vlky", který tou lidskou proměnou nalezl svou novou životní jiskru a druhou mízu je skvěle podaná a věříte mu ji. V režisérské verzi tenhle dějový oblouk funguje nejlépe. Ve filmu je také několik ikonických scén, na které nezapomenete. Sebevražedná jízda s rozpaženýma rukama před hradbou nepřátelských střelců v úvodu, indiánský lov bizonů a hlavně TATANKA. A to je asi tak všechno, na čtyři hodiny (i na tři) to prostě nevystačí. Takže doporučím jen všem, kteří mají současného přetechnizovaného světa plné zuby a chtějí se naučit stavět teepee, střílet z luku a vydělávat ručně bizonní kůže. A hlavně chtějí v sobě posílit nechuť k současné Americe. Film je bohužel plný už dávno ustavených a hlavně často okoukaných klišé (osadníci byli jen zlí a indiáni byli jen dobří) a jejich zapracování do předvídatelného příběhu s předvídatelným koncem je únavné. Snímek od občasné nudy nezachrání ani nejvelkolepější záběry opravdu nádherných scenérií divokého západu. Dávám 66%, šest procent bere Graham Greene (mimochodem skvělý ve filmu Maverick s Melem Gibsonem) v roli lakotského šamana Kopajícího ptáka s účesem, který mu musel dávat každé ráno opravdu zabrat. Pořád mi vrtá hlavou, proč byl ve svém v kmeni jedinej s tou vztyčenou kostkou štětin na šošolce a čím svoje vlasy tak vytrvale každé ráno tužil...:-)

• 28.9.2020  10:35
    K smíchu (TV seriál) (2018)

HBO opět skóruje a servíruje vybranou vizuální lahůdku. Dost nekonvenčně zpracovaný příběh Mr.Picklese, hvězdy televizní maňáskové show v brilantním provedení Jima Carreyho. Kdo ho máte rádi, oceníte, kam to herecky od dob Ace Ventury dotáhl. A pokud jste ještě k tomu fandové anglosaských dětských televizních show s mupety a podobnými maňásky, pak máte další důvod, proč Kidding nevynechat. Ale pozor! Rozhodně to není komediální sitcom. Tvůrci frázi z titulku přeložili jako „K smíchu“, ale příhodnější je slangový výraz „to si děláš prdel…“ Scénáristé v geniálně vystavěném příběhu, rozprostřeném přes dvacet dílů velmi krutými noir situacemi a vtípky rozhodně nešetřili. Chvílemi se ale svojí inspirací a chutí jít proti diváckému očekávání ještě dál „za hranu“ nechali unést natolik, že některé díly (zejména S02e05) byly skoro k nepřežití. Naštěstí jsme s přítelkyní nevypnuli a poslední díly druhé série po dost nevydařených epizodách 4 až 6 za ten náš čas nakonec stály. Třetí řadu nevyhlížím a nestojím o ní, dvacet epizod mi ze života Mr.Picklese stačilo. A asi se už k tomuhle seriálu nevrátím, ovšem rozhodně nelituju, že jsme ho viděli. S přítelkyní mimořádně hodnotíme shodně, oba dáváme vysoko za 80%.

• 23.9.2020  21:05

Ušetřili jsme za kino...to na tom filmu bylo dobrý. Taky bylo fajn obsazení, nejen Robert De Niro, ale i jeho vnouček, Uma Thurmann nebo Doktroka z hor...pořád moc pěkná paní. No a to je asi tak všechno. Američani maj prostě v tomto typu komedií patent na přiblblý genitální vtípky a pode očekávání jsou tam. Knížka je asi moc hezkej příběh o životě několikagenerační rodiny a o hledání a budování vztahů mezi dědou a vnukem. A tahle místa byla ve filmu skvělá a fungovala. Bohužel, režisér se nerozhodl, jestli točí variaci na Denise (postracha ulice) nebo tak trochu Sám doma, anebo sice odlehčené, ale přesto vztahové drama s dobrým koncem. A tak to všechno splácal dohromady a - žádné překvapení - infantilní vtípky s vážnými scénami pohromadě v jednom filmu nefungují. ** No tak, zkuste to. Není to vyloženě průšvih, ale film na který nezapomenete rozhodně neuvidíte. Spíš naopak. S přítelkyní jsme dokoukali a asi pět minut po vypnutí jsme se začali dohadovat, jestli měl De Niro obarvené vlasy nebo ne… a nevzpomněli jsme si ani jeden. Dávám 40%, jinými slovy lehčí podprůměr.

• 22.9.2020  11:08
    Ona (2013)

Vizuálně krásný film o v podstatě možné (a hrozné) budoucnosti dnešních mileniálů. O sobeckém odcizení jedince v ultra moderním lidském společenství, v kterém lidé kvůli stále chytřejším komunikačním technologiím dali přednost soužití s nějakou formou umělé inteligence před žitím s někým, kdo má taky svoje potřeby a chce mít v domácnosti svoje místo, svou skříň na trička, chce si někdy povídat nebo si jít ven jen tak zablbnout, zrovna když se vám nechce. Film až děsivě věrně vykresluje on-line svět osamělého sepisovače dopisů Theodora, neschopného po rozvodu lidského vztahu, v perfektním podání Joaquina Phoenixe. Theodor je velmi citlivý, se spisovatelským talentem, pro který našel uplatnění v korporátní firmě, nabízející zákazníkům, že ZA NĚ bude psát dopisy lidem, líných přemýšlet o tom, co by asi tak rádi napsali své ženě, milence nebo dětem, které třeba končí školu. Prostě si takový dopis objednají a Theodor ho napíše za ně. A náš Theodor se zamiluje - do převratného operačního systému pro svůj laptop, který si koupil. A konečně zase zažívá intezivní, převážně intelektuální milostný vztah. Je to ve své podstatě značně perverzní a moc dobře to pro něj nedopadne. Tedy možná… Hodnotím velmi vysoko, ONA je jedno z nejlepších filmařských komorních dramat, vystavěném na paradoxech dnešní doby. Dávám 90%

• 22.9.2020  10:30

O Rusku většinou nevíme nic. Po tomhle filmu alespoň bezpečně víme, že prosovětsko-komunistická propaganda v Rusku je stále více než živá, že není zaostalá, že stále adoruje stalinistické ideály a k tomu si vzala ze západního světa moderní filmařské technologie a postupy, s kterými se naučila zacházet. A tak je na světě akční a s velice zdařilými efekty válečná stalinsko soudružská agitka, která stejně jako legendární tank přesně míří a zasahuje vlastenecké city zbídačeného národa. Zapomeňte na čtyři z tanku a psa (jasně, to byli poláci, ale z dob soviet bloku). Tohle je precizní dávkování ruskými politruky neustále vštěpované národní hrdosti, nezlomnosti zoceleného komunisty, ssoudružské odvaze a hlavně o slepém sebeobětování ideálům soudružskému socialismu. Bohužel, ideologický balast doby zářící rudé hvězdy, na kterou fakt nechci vzpomínat, přebil formu, která by jinak mohla být vcelku vydařený válečný film. A proto hodnotím nízko.

• 12.9.2020  09:49
    Legion (TV seriál) (2017)

Pětihvězdičková paráda..!! HBO po Watchmenech nabízí další originálně pojatou adaptaci komiksové látky. Halucinogenní, nesmírně vztahově složitou s opravdu mnoha mutanty, převážně pomalou a obrazově neskutečně dobře odvyprávěnou. Celej příběh je rozprostřen do tří seriálových řad s originálně pojatým feelingem 80. a 90. let. Zapomeňte na X-Meny, co prosvištěly kinama, tohle je psychedelická, pomalá horská dráha. Není pro každého, ale zaujatého diváka odmění nevšedním zážitkem. A skvělou muzikou, ať už složenou, nebo vybíranou. Je to za 100%.

• 7.9.2020  10:49
    Tenet (2020)

Pro mě zatím jeden z nejlepších filmů sezóny, i s očekáváním přes trailery obrovské překvapení a už se těším, až se podívám znovu..jako na většinu Nolanových filmů. J.D. Washington jr. svoji roli agenta pojal chladně, se zaujetím a velmi fotogenicky. Už když jsem ho viděl v BlacKkKlansman a v Hráčích jsem si říkal, že by mu nějaká hlavní role v blockbusteru sedla. Nezklamal! A ostatní také ne, včetně Kennetha Branagha a Roberta Pattisona. Jen ta hlavní ženská mohla bejt...jiná? Elizabeth Debicki s hereckým talentem a fyzickými proporcemi basketbalistky mi zkrátka nesedla. Nolan svůj divácky neuchopitelný film, pracující s časovými smyčkami (postupem filmu stále přibývajícími a překrývajícími se), kulkami, které se vrací do zbraní a s invertním vzduchem, kterej se nedá dejchat, když vás rotující válec obrátí (invertuje) proti toku času a vyšle do mise, kde čas ostatním plyne normálně ozdobil dost nečekanými a perfektně sejmutými akčními scénami. Nenechte se odradit ostatními komentáři, je to velmi vizuálně silný a hodně dobrý akční film. A v kinech s Dolby Atmos také dost ohlušující, na to pozor! Než půjdete do kina, nechte svoje doma racionální vnímání s kterým koukáte na bondovky nebo třeba matrix a přibalte si chuť se nechat bavit. Nolan divákovi moc nevysvětluje, jen mu ve stále rychlejším sledu předkládá další a další rébusy a zákonitosti světa skryté války, kterou proti lidstvu současnosti vede lidstvo z budoucnosti. Dávám 90% a pořád si v paměti přehrávám automobilovou honičku nebo paneláky, skládající se reverzním záběrem po zásahu raketometem dohromady. Paráda!

• 28.8.2020  11:40

Tohle je těžká nostalgie…a taky neskutečně dobrá a jednoduchá komedie, na které měli francouzi svého času patent. Koukám na zdejší kritické komentáře a je mi těch lidí líto…třeba se baví alespoň u videí na facebooku jak někdo blbě skočí ze skákacího prkna..? Expozice z 11.století neslibuje nic moc, ale jak dojde na čarodějnici a proměnu báby v mladici, věci se začnou obracet k lepšímu a sled absurdních gagů se už nezastaví až k titulkům. Jednoduché, přímočaře předvedené, naprosto přehnané gradující fórky, vystavěné z jednoduché zápletky, kterak se šlechtici a jeho přitroublému sluhovi z časů dávno minulých žije v civilizované francouzské republice s jejími telefony, automobily, domácími krby, vanami, záchody a společenskými pravidly slušného stolování. *** Dejte pozor na americkou „přetáčku“ z roku 2001. Ujal se jí režisér tohoto filmu, tedy Jean-Marie Poiré a také tam hráli Jean Reno a Christian Clavier. V hlavní ženské roli je ale prkenná Christina Applegate (Kelly z Ženatý se závazky). Tvůrci podruhé do stejné řeky nevstoupili a je to jeden z nejhorších filmů co jsem kdy viděl. Ostatně poměrně časté hodnocení kategorií „odpad“ mi napovídá, že nejsem s kritickým pohledem na přetočenou verzi stejné látky osamocen. ** Nicméně, francouzští Návštěvníci (z roku 1993) jsou skvělí a dávám zasloužených 90%, což doporučila i banka Vermee & Vermee a schvaluje je i Godefroy de Montmirail.

• 25.8.2020  22:17
    Robin Hood (2018)

Nebudu si lámat hlavu se složitostma. Klasická romantická látka Waltera Scotta o zbojníkovi, co byl dřív šlechtic, jeho lásce Mariane (mohli teda vybrat lépe) a o zlovolném šerifovi z Notinghamu, leč pojatá současným filmovým jazykem. Chvilkama steampunk, k tomu mnoho fyzikálně nebo gravitačně nemožné bojové akrobacie s luky a šípy, hodně honiček, bitek, a hlavně AKCE a AKCE jak z Marvelovek, jen moc nepřemejšlet. Je to jen čiročirá zábava, bohužel s pokusem o moralistní apel, naroubovaným tak okatě, aby to i patnáctiletýmu Kodymu z Okrouhlý došlo. A díky tomu nedám plnej, protože pokusy o složitější zápletku ochuzují diváka od další salvy nemožně vystřelenejch šípů. Do zlatého fondu kinematografie se tenhle Robin Hood nedostane, ale rozhodně byl zábavnější než ten s Russellem Crowem. Takže...pokud lpíte na zpracování z osmdesátých let, vyhněte se zbojníkovi s obličejem Tarona Egertona širokým obloukem. Pokud jste ale nějak ujetí na lučištníky typu Arrow, pak už nečekejte ani hodinu. Pobavil jsem se náramně a za 70% se nestydím.

• 25.8.2020  22:15
    Šarlatán (2020)

Už dlouho se mi nestalo, aby ve mně film žil svým životem i druhý den po shlédnutí. Příběh na motivy života léčitele Jana Mikoláška v podání otce Ivana Trojana a jeho syna Josefa to dokázal. Hluboce lidský, skvěle vyprávěný příběh s tou snad nejklasičtější zápletkou o lásce, o vnitřních běsech extrémně talentovaného a mnoha ohledech zlého člověka, kterému nakonec nastupující poválečná komunistická moc vezme vše. Jakákoliv recenze vás nepřipraví na skvělý film, který Agniezska Holland dala dohromady. Na plátně se před vámi odehraje herecká, kamerová i hudebně zvuková magie. Pokud máte film rádi, tento si nenechte ujít… Je to za 100%.

• 21.8.2020  21:10

Koukal jsem natřikrát…tak si to rozhodněte sami, jestli tomuto snímku dáte šanci. Nějak neumím pojmenovat, proč mě to nebavilo. Pět ultravycvičených supersoldiers střílí členy narkoochranky jak kachny, vždy na první dobrou, bez viditelného úsilí. A pak se to zvrtne, protože i když jsou ultracvičení, rozhodnou se nabrat si v pěti, na útěku, asi tak v padesáti velkohokejovejch brašnách cca tři tuny dolarovek, i když věděj (protože jsou vycvičení) že ten ruskej vrtulníkovej veteránskej střep je s takovou zatěží přes Andy nepřepraví. I když jim to ultravycvičenej pilot (člen týmu) říká. Že ty hory, vedle kterých vypadají Tarty jako neškodná vrchovina, s touhle bagáží nedají. Takže spadnou…a plán na easy money je v hajzlu a nastávají vleklý horský potíže. A ty se vlečou skoro druhou hodinu filmu a k dokoukání to prostě bylo jen tak tak. Žádná vrcholná filmařská událost se nestala, Netflix vyslal do své videotéky poměrně plytkou chlapáckou žánrovku, která vám z paměti zmizí ještě než dorolují titulky. Nebyl to špatný film, byl jen k uzoufání nezábavný. Dávám 55%. Co je nad pade je za flek, co na Andské skále zanechal Ben Afleck.

• 14.8.2020  16:37
    Přístav (TV seriál) (2015)

Takovej sled nesourodě propojených scének "ze života" v uzavřené komunitě lidí žijících v romantických exteriérech středočeského vodáckého přístavu s lákavě pomalovanými chatkami. A ty jsou na celém díle také to nejfotogeničtější. Herci sředního věku (Zounar, Hrachovcová, Čtvrtníček...) hrají "rázovité" figury...Mno hrají... Přehrávají, až je i televizi trapně...Viděno náhodou a tak tedy, odpad. U produkce Prima TV nedávám poprvé.

• 11.8.2020  13:24

Tímhle akčním nářezem Netflix potěšil. Chris Hemsworth je badass dlouho nevídanej, až jsem si chvílema říkal, že trošku odlehčení by neškodilo. No, nestalo se, vtípky ze sevřených a zkrvavělých rtů nájemý žoldák netrousil a nakonec to nevadilo. Příběh nemá smysl popisovat, je daný žánrem a na rozdíl od mnoha ostatních akčních žánrovek není slabší scénář, díky luxusním akčním a fight scénám na škodu. Dost podstatné jsou v tomhle filmu dětské role. A jsou předvedeny skvěle. Dalším plusem jsou neokoukané exteriéry bangladéšské Dháky. Sakra, užil jsem si to a odkládám do archívu na dlouhé zimní večery, nejlépe na období kolem vánoc, až bude třeba naředit všudypřítomný pohádkový cukrkandl. Dávám 80% … P.S. Dalo docela fušku sehnat film s ozvučením a titulky…koluje řada verzí, které jsou chvílema česky a chvílema hindsky..(nebo jak??).

• 9.8.2020  12:06
    Pepa (2018)

Český pokus o "severské" černohumorné drama. S výborným Michalem Suchánkem, který roli celoživotního losera Pepy Nováka uhrál i v českém, v poněkud rozpačitém a těžkopádnějším provedení. Přesto mi ale film dopřál docela příjemné překvapení. Už jen proto, že ačkoli je jeho základním tématem vhled do života uťápnutého čecháčka, který si s ničím neví rady a se kterým se nikdo nemazlí od kolébky až k funusu, pod přehledným režijním vedením příběh nezadrhává. A ve chvíli, kdy ději hrozí vykolejení, vstoupí do příběhu nová postava nebo zvrat, které bědnému Novákovu životu udají nový směr. K snesitelnosti výrazně pomohla Petra Špalková, která se v roli manželky Pepy Nováka doslova vyřádila a vůbec dobré obsazení dalších rolí. Škoda, že si nejzajímavější dějové zápletky tvůrci schovali doslova pro poslední minuty. Uplatnit takových šoků v příběhu víc a dřív, dosažení „severské“ mety bylo doslova na dosah. Dávám 50%, už jen za tu odvahu zkusit v Česku nový žánr. P.S. I když v tom hraje M.Suchánek, rozhodně to není komedie.

• 6.8.2020  08:18

Tuhle hyperakční blbinu prostě chválit nebudu. I když je od Michaela Baye a hraje v ní Reynolds. Je to obrovskej bulšit, sice nabušený akcí, jakou svět neviděl…ale k čemu vlastně, když to nemá duši? Hlavní hrdinové jsou strašlivě nesympatičtí a ¾ dialogů byly úplně k ničemu, zbytečný a o ničem. Rozumím…měl to být akční blockbuster, u kterýho se nemusí přemýšlet. Ale aby to byla obsahově i emočně úplně vyprázdněná kravina, plná nesympatických týpků se kterýma se prostě kamarádit nechcete, nefandíte jim a je vám jedno jestli umřou…To se prostě nepovedlo. A je jedno jestli umí skákat z mrakodrapu na mrakodrap, maj zázračný magnety, uměj mazat svoji digitální stopu a při automobilový honičce autama ve Florencii klidně zdemolujou část artefaktů galerie Ufizzi. Hodně velké zklamání ( u produkce Netflixu už několikáté), nedoporučuju a bodově sotva 35%.

• 4.8.2020  14:17

Další povedený, byť provedením divácky ne úplně přístupný dokument o chycení jednoho z nejhorších násilníků, který v minulém století terorizoval jihozápadní pobřeží USA. Procházelo mu to skoro 40 let, dopaden byl v roce 2018. A policie ho chytila jen díky úsilí nadšenců, amatérských detektivů, kteří případ nenechali „usnout“. Dokument Zmizím ve tmě je především věnovaný spisovatelce Michelle McNamara, zaměřené výhradně na žánr „true crime“, která celý případ rozhýbala a který jí, nejspíš psychickým vypětím, nakonec stál život při psaní knihy o tomto případu. Mnozí mohou být zklamaní, kolik prostoru je právě jí (a ne tomu kriplovi) v dokumentu věnováno. Ale jak to chápu já, tvůrcům téhle krimi dokumentární série nešlo o schematický a často dryáčnický popis hrůzných činů, ale spíš o vyzdvihnutí přínosu obyčejných lidí k pátrání. O hold všem, kteří hledání spravedlnosti pro 13 obětí vražd a bezmála 50 znásilněných žen obětovali tisíce hodin svého času. A nakonec k dopadení zločince významně přispěli. Ostatně, v posledním díle tvůrci sledují úlevu všech, kteří řádění úchyla Josepha De Angelo zažili a přežili ho. To v komerčních televizích často k vidění není a díky za to. Dávám 90% P.S. pro všechny, koho dokument zaujal… Joseph De Angelo… https://www.lidovky.cz/svet/ctyricet-let-se-vyhybal-spravedlnosti-nyni-vrahovi-z-kalifornie-hrozi-dozivoti.A200630_132927_ln_zahranici_ele Michelle McNamara... https://bestglitz.com/czechrepublic/budu-pryc-ve-tme-skutecna-kriminalita/

• 4.8.2020  13:18
    Malý Sheldon (TV seriál) (2017)

Seriál pro takřka výhradně příznivce TBBT. Ostatním, které fenomén The Big Bang Theory minul, tohle spin-off prequel dílko spíš nedoporučím. Děj v podstatě každé epizody jeho scénáristé, stejní, kteří pracovali na TBBT, totiž splétají kolem některé z mnoha vlastností Sheldona Coopera, z jeho fóbií nebo příhod, o kterých v původním seriálu vyprávěl svým spolubydlícím. Young Sheldon je zkrátka plný „pomrkávání“ a drobných a častých eastern eggů, kterým porozumí jen zasvěcení diváci. A patřičně je docení. Pro ostatní to bude daleko obtížněji uchopitelná látka o nadprůměrně chytrém, a také superextra otravném devítiletém chytrolínovi s motýlkem, vyrůstajícím se svými „normálními“ sourozenci v rodině obtloustlého trenéra středoškolských fotbalistů a bigotně věřící křestanské matky v malém městečku Medford v Texasu. ** Při uvedení Young Sheldona jsem byl dost na vážkách, jestli to toho půjdu. Nakonec jsem na záměr tvůrců, vytvořit nikoli sitcomovou, ale spíš „průměrňákovskou“ podívanou z Sheldovova dětství po několika dílech přistoupil…a jediné co mě teď, po shlédnutí všech dílů mrzí je jaksi "neukončená" 3.řada a chybějící (byť avizovaná) řada č.4. Seriál drží pohromadě vynikající herci, vyborně rozehrané dějové linky mnoha dalších postav (vynikají babča a Sheldonova sestra/dvojče Missy) a nevtíravý, skoro až britský humor. A ty drobné „TBBT vsuvky“ jsou skvěle vymyšlené a příjemně celé to dílko koření. Jídelna Caltechu, dětští Leonard, Bernadette, Rajesh nebo Howard. A že jsem zmínil herce. Někteří si v TBBT zahráli. Nemyslím jen Sheldonova otce, uvedeného v místních zajímavostech. Ale také třeba učitelku hudební výchovy (v TBBT mořskou bioložku) nebo uštěpačnou zdravotní sestru, která byla hned v prvním díle TBBT, když si Sheldon a Leonard chtěli vydělat na kvalitnější připojení internetu… Prostě…tohle je seriál pro fans a 85% si rozhodně zaslouží.

• 30.7.2020  22:56

Ve dvouhodinovým akčním filmu o nesmrtelných bojovnících bych čekal víc akce a míň mluvení. Bohužel je to naopak. A aby to bylo horší, hlavní postavy mezi sebou vedou „hlubokomyslné“ rozpravy, které mi připomněly „filozofické“ klábosení pološeptem „o životě a tak vůbec“ s kámošema z našeho oddílu po večerce na chatce na pionýrským táboře, když nám bylo asi tak 10. Jestli jste se teda těšili (jako já) na film o bojovnících, kteří tu jsou jako highlandeři „věky“ a že uvidíte něco z toho co umí, tak se těšíte vesměs zbytečně. Když už ale na soubojové scény došlo, byly dobré. Choreografie dala vzpomenout na Davida Leitcha a tak aspoň že něco ke koukání bylo.. O to víc ale zamrzí, jak se těmi fighty šetřilo. A povinné „die hard“ finále (v menším mrakodrapu) už celkově rozpačitý dojem nezachránilo. K celkově nevalnému vyznění filmu dost napomohl scénář plný logických chyb a rezignující na jakékoliv vysvětlování (když ho bylo zapotřebí). A také hlavní záporák, který byl nebezpečný asi jako plyšový medvěd. Jednou se podívat stačilo a myslím, že za 14 dnů si ani nevzpomenu, že jsem tenhle film viděl. To je tak, když se akčního žánru zmocní girl power hnutí…Dávám 35%, což je asi tak poměr scén, kdy se ve filmu něco hýbe oproti užvaněným pasážím.

• 22.7.2020  12:15
    Kvíz (TV seriál) (2020)

Při hodnocení téhle minisérie o příběhu manželů Ingramových není rozhodně třeba přemýšlet, jestli divák využije nápovědu 50:50. Je výborně zpracovaná, herci jsou skvělí, s fakty těžko uvěřitelného příběhu tvůrci balancují přesně na hraně dokudramatu a známá fakta jen shrnují, aniž by vyslovovali svoji verzi příběhu. Nechte se vtáhnout do příběhu výherce 1 milionu liber v anglické verzi televizní soutěže „Chcete být milionář“. A sami se rozhodněte, jestli k podvodu došlo..nebo ne…?? Mimochodem, soud ještě neskončil (čtěte třeba zde.. https://www.novinky.cz/muzi/clanek/milionovy-podvod-nebo-justicni-omyl-pripad-z-popularni-souteze-se-vrati-pred-soud-40321781 ). HBO si přidává další zářez, tohle se vážně povedlo. Ode mne za 90%.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16