smrtacik

homepage

<< předchozí 1 2 3 4
    • 10.12.2012  22:36
    Dr0ne (TV seriál) (2012)

Veľmi dobre rozbehnutý web-seriál, slušné herecké výkony, najmä hlavný ,,záporak" v podaní Lance Reddicka to slušne ťahá v záverečnom diely, bohužiaľ práve štvrtá časť nakoniec túto minisériu zosúva z päť hviezdičkového piedestálu. Chcelo to predsa len v poslednej časti vytiahnuť niečo nečakané, čo by aspoň trocha pošteklilo navnadeného diváka a nestalo sa tak. Záverečná scéna odkukaná z ,,Já robot" otvára dvierka teoretickému pokračovaniu, takže dúfajme že ak sa do toho pustia, pomasírujú nás tvorcovia trochu lepším scénarom a neodfláknu tak koniec ako teraz, ten bol vcelku nestráviteľný a naivný i pre menších sci-fi nadšencov. Potenciál tu podľa mňa bol aj na šesť desaťminútových častí, myslím že si mohli nechať viac času na rozvinutie prepracovanejšieho príbehu. K technickému spracovaniu nemám veľké výhrady, vzhľadom na to, že ide o web-seriál, tak som sklamaný určite nebol. Hodnotenie: 70%

• 21.2.2012  00:30
    Bílá stuha (2009)

Tempo pomalé, ale film zaujme hneď od začiatku, pretože jasne cítiť atmosféru strachu, dohadov, nenávisti i zloby a vy stále čakáte, čo sa bude diať a či sa niečo z ponúknutého a dejovo pochmúrneho klbka ľudských osudov v najbližších minútach rozuzlí. Film je celkom surový, i keď nie priamo vizuálne. Surový je najmä k osudu jednotlivých postáv, ktorých psychické rozpoloženie väčšinou vyústi k tragédii, ktorú nepredvídate. Film o nevinnosti, krutosti, smrti i o rozdieloch jednotlivých spoločenských vrstiev, kde spoločným znakom je krutá realita i nepochopenie. Haneke film natiahol cez dve hodiny, či ho však dopozeráte a zaujme vás rozhodnú už prvé minúty, kde presne vycítite čo od tejto čiernobielej drámy môžte čakať. Ak budete film pozerať v nemčine ako ja, spomínaná tvrdosť filmu bude určite ešte citeľnejšia. Napriek kvalitne odvedenej filmarčine a netuctovému zážitku mi tu však na filme tohto typu chýbala jedná malinká vec. Tou je, že sa mi nevryl až tak pod kožu tým, že by ma prekvapil niečim o čom by som ešte aspoň hodinku po filme rozmýšľal ,,prečo a ako" napriek nie celkom jednoznačnému záveru. Napriek tomu počas filmu celkom silný zážitok, nič čo by som však chcel nutne vidieť znovu, film na sobotný filmový večer to rozhodne nie je :-). Hodnotenie: 80%

• 7.11.2010  12:48
    Red (2010)

Noo ... Red je tradičná oddychovka, s fakt otrepanou zápletkou a plytkým dejom. Prečo potom film hodnotím nadpriemerne? Už dávno som sa tak nepobavil na niečom z prostredia tajných agentov ako na tomto. Skupinka odlišných a niektorých vcelku ,,podivných" bývalých agentikov sa snažia prežiť a tak sa naserú o rozdávajú si to s mladšou generáciou pracujúcich v podstate pre tú istú firmu. Tie haluze okolo politického komplotu nestoja za reč, za reč stojí charizma hlavných postáv, Willis, Freeman, Mirren dokonca aj Malkovich chvíľami :-) sú naozaj podarení a vhodení do akcie, ktorú by im závidel nejeden akčák tváriaci sa seriózne. Celý film je zábavná zmeska akcie, vtipných hlášok a pošklebkov hereckej bandy a pôsobí to určite lepšie ako hocijaké antidepresívum. Hodnotenie: 80%

• 7.11.2010  12:28

Nie je pochýb, že film s touto tématikou bol odsúdený na komerčný úspech, nech by ho natočil ktokoľvek a tak som bol veľmi zvedavý či bude stráviteľný čoby ,,seriózne" filmové dielo. To, že na režisérsku stoličku sa posadil David Fincher značne dráždilo moje očakávania. A výsledok? V 120 minútach dostanete kvalitný filmový zážitok so všetkým korením, ktoré robí film výborným filmom. Fincher zaujme od začiatku a nepoľaví, diváka opantá priamočiarosťou, pričom neodflákne takmer žiadnu scénu a film ubehne bez jediného hluchého miesta. Jesse Eisenberg dáva postave Zuckerberga všetkú charizmu, ktorú takáto postava ma mať a zdatne mu sekunduje aj zbytok hereckého obsadenstva, vrátane ,,rádoby aj speváka" Timberlaka. Film veľmi nerieši čo je pravda a nie, čo je zlé a dobré, vo svete ľudí separovaných do určitých skupín si status každý určí sám tak ako na FB. Úspech a peniaze v sebe vždy potom nesú nevyhnuteľné, to však nadmieru inteligentní ľudia väčšinou berú zo svojho pohľadu. Toto všetko je však len vyvrcholením určitého sna, respektíve určitej motivácie. Výborný film, nie pre námet, ale spracovanie. Hodnotenie: 90%

• 20.10.2010  19:41

Od tohto filmu som čakal len jediné. Kvalitnú oddychovku. A presne to som dostal. Knights and Day je scénarovo veľmi plytká, ale za to veľmi zábavné a dynamická akčná komédia. Väčšina humoru nepôsobí trápne a je svieži, je poháňaný prehnanou, ale vcelku pohodovou akciou. Tom a Cameron sú vcelku podarení spolu, nechýba im charizma a magnetizmus medzi sebou, čo filmu prináša určitú ľahkosť a ubieha veľmi rýchlo bez hluchých miest. Takže akčná komédia s dobrou akciou a skvelým humorom. Takáto pošahané role navyše Cruisovi sadnú ako riť na šerbeľ, takže zaslúžený nadpriemer čo sa tohto žánru týka. Hodnotenie: 60%

• 17.10.2010  23:27

Námet len málo prekračujúci obvyklú žánrovú schému politického thrilleru, ale dokáže vcelku zaujať. Dejovo veľmi pomalé, je to akési postupne sa rozmotavajúce kĺbko nových zistení ohľadom akéhosi ,,fiktivného" spiknutia a vcelku nejednoznačných politických činov, či nečinov proti terorizmu a ochrany ľudských práv. Polovica filmu len navodzuje atmosféru niečoho naozaj zlého tam niekde v tom politickom svinstve, ale keď už máte pocit, že sa to rozbehne, Polanski stráca dych a je vcelku čitateľný. Herecky výborne zvládnuté, atmosféra a príbeh zasadený do prostredia prázdneho a trochu temne pôsobiaceho ostrova taktiež dodáva filmu ten správny nádych. Veľmi málo rýchlejších pohybov kamery, pretože Polanski akciu v podstate odsunul na vedľajšiu koľaj a tak vás z toho letargického tempa len máločo vyruší. Takže kvalitne natočený thriller s charizmatickým McGregorom a Brosnanom, dobrou atmosférou, ale na mňa pôsobiaci akosi rozporuplne čo sa deju týka, navyše keby sa ustrihlo tak dvadsať minút filmu, určite by pôsobil kompaktnejšie. Záverečné ,,zistenie pravdy" pôsobí naozaj dosť gýčovito, ale aspoň to netrvalo veľmi dlho a Polanský to síce okato a čitateľne, ale radikálne a rýchlo vyriešil na koniec :-) Hodnotenie: 70%

• 4.9.2010  20:54

Expendables sú presne taký akých som ich očakával. Majú kvalitnú akciu sľubovanú ako poctu 80-tým rokom, k tomu trocha vtipu, viac než milión krát obohranú zápletku a predvídateľný dej. Akčné scény jeden na jedného sú napasované viac na dnešnú dobu, rýchly a chaotickejší strih na môj vkus, neviete kto koho kope atď., ale prestrelky sú naozaj chvíľami ako v pokračovaniach Ramba :-). Všetko je pekne zabalené do necelých sto minút, bez hluchejších miest, takže film ,,spapkáte" ako jednohubku a zmlsnete si na ňom. Čo ho samozrejme robí štvorhviezdičkovým je kvalitný ansámbl a charizma pánov hercov. Dostal som presne čo som chcel a čakal, pre milovníkov akcie minulých rokov určite povinnosť. Hodnotenie: 80%

• 29.7.2010  22:48

Celkom vydarený kraťas o ,,malých" zlých veciach, ktoré vás privedú do pekla. Je to svižné, chvíľami vtipné a celkom milé. Nič prevratné, ale celkovo pozitívne vyznievajúce dielko. A po tom čo som videl ani nemám ilúzie, v pekle mám určite vyhriate miestečko. Hodnotenie: 80%

• 29.7.2010  16:29
    A-Team (2010)

Na A-Team som sa nesmierne tešil a vedel som, že to bude buď veľká zábava (naznačoval to trajler), alebo úplná katastrofa. Som rád, že z tohto pokusu oživiť partičku bývalých seriálových hrdinov 80 rokov sa stala veľmi podarená, akciou nabitá a veľmi zábavná jazda. Film sa nesnaží nikomu nič vsugerovať na spôsob, chceme svetový mier, len baví. Zápletka nijak premakaná, jednoducho kopírujúca originál, respektíve vysvetľujúca začiatky pôvodného seriálu. Postavy výborne obsadené, bál som sa predstaviť si ako nahradia pôvodné ksichty, ale naozaj sa zadarilo. Hlavnou devízou je tempo akým film plynie a fakt ,,odpalové" hlášky v niektorých momentoch. Tá ,,kade sa ide na Berlín" ma skoro zabila :-). Akcia je samozrejme nereálne a prehnaná, treba vypnúť mozog, ktorý rieši realitu a gravitáciu, ku koncu celkom zabitá scénou s kontajnermi, ale tak to asi má byť pri takomto type filmu. Prototyp filmu na pobavenie sa v kine, ktorý neurazí ak nie ste úplní filmoví ,,svetci", ja som bol z výsledkom naozaj nadmieru spokojný. Hodnotenie: 80%

• 20.6.2010  21:15
    Dylan Moran: Monster (TV film) (2004)

Bavme sa spolu pri pivku a pusťme si k tomu dobrú stand-up comedy pod taktovkou ,,hajzlíka“ Dylana Morana. Kto nepozná Dylana Morana, mal by to hneď napraviť. Nie je to typický predstaviteľ komediálnych rolí, je to skôr taký seriálový pustovník. Pamätať si ho môžete najmä z anglického seriálu Black Books (myslím, že ho vysielala aj ČT niekedy vo večerných hodinách), kde stvárnil rolu večne ufrflaného, ľudí cynicky urážajúceho predavača kníh, ktorého prioritou boli cigarety a alkohol. Za týmto seriálovým počinom stal pre mňa geniálny Graham Linehan, ktorý vytvoril seriály ako Father Ted (1995) a IT Crowd (2006). Táto rola bola tak dokonale hulvátska a beznadejná, že si ju prose ľudia zamilovali, pričom si osobnosť tejto postavy akosi stotožnili s Dylanovým ksichtom. A herec to využíva spôsobom nevídaným pre svoje vystúpenia ,,jedného muža“ tak ako v prípade Dylan Moran: Monster. Hneď ako začnete sledovať záznam jeho vystúpenia je vám nanajvýš jasné, že ten chlap nemôže byť úplne normálny a iba to hrať, on musí k takémuto životnému štýlu inklinovať. Počas 85 minút si Dylan berie do huby všetko možné a nič mu nie je sväté. Na programe dňa je napríklad alkohol, drogy, výchova deti, homosexuáli, náboženstvo či politika. Načo sledovať desiatky dokumentov o týchto témach, pustite si Morana a máte hneď vo všetkom jasno, prinajmenšom ako on. Zbytočne rozoberať, čo a ako vníma, treba si to pozrieť, ale je jasné, že držať sa jeho filozófie je cesta do horúcich pekiel. A my aspoň trocha civilizovaní ľudia si to radšej vychutnáme takto z pohodlia domova. Takže zhrnutie na záver. Tento Írsky komik a jeho vystúpenie je niečo na čo sa nezabúda, taký komplexný monológ na normálne aj bizarné témy ste určite ešte nevideli. A ten jeho ,,blbý kukuč :-) Hodnotenie: 100%

• 20.6.2010  21:12
    Black Books (TV seriál) (2000)

Čo na to povedať. Niektoré diely sa im nevydarili úplne, ale väčšina z nich je nadpriemerne geniálnych. Z toho vyplýva aj celkové hodnotenie a zaradenie tohto seriálu medzi moje kultovky. Dylan Moran alias Bernard Black je cynický zúbožený bastardík, majiteľ malého bezvýznamného kníhkupectva. Celý seriál sa odohráva prakticky tu a je založený na suchých dialógoch a divných situáciach. Ak máte radi čierny, ironický, dehonestujúci ľudskú osobnosť humor, tak je to to pravé pre vás. Bill Bailey ako Manny zdatne sekunduje Moranovej ,,spytej" charizme a spolu vytvárajú ideálnu kombináciu pre takýto druh komického seriálu. Hodnotenie: 90%

• 20.6.2010  21:00

Veľmi dobre, naozaj veľmi, ale napriek tomu len štyri hviezdičky. Nedá sa mu uprieť snaha byť agresívne trefný, dokonca urážlivý, ale chýba mi tam tá rozpustilosť, ktorá bola cítiť v predchádzajúcich počinoch Monster (2004) a Like Totally (2006). Ako stand-up komika ho miluje a je vynikajúci. Tento krát však mierne tápa, keď sa viac krát snaží rozoberať jednú tému a chvíľami sa akoby strácal. Vystúpenie je energické, ale strácalo niekedy kompaktnosť a najmä už nepôsobí Moran tak úboho ako kedysi, že ste sa na neho pozreli a bolo vám ho ľúto. Ten serióznejší óder, mu už nesedí, ja ho chcem vždy vidieť ako Bernarda Blacka z Black Books. Pre milovníkov Morana určite povinnosť, ja som to pozrel dva krát, ale na prvé dva kúsky ktorými nás šokoval teraz ten stupienok chýba. Aj napriek tomu je však What It Is veľmi vydarená vecička. Hodnotenie: 80%

• 26.5.2010  22:48

O tom, že je to naozaj kvalitný seriál nie je z mojej strany pochýb. Ani jedna zo sérii akosi neupadlo do stereotypu a jednotlivé ,,prípady" sú vždy zaujímavé iným spôsobom. Veľkým plusom je najmä charizma hlavného týmu vyšetrovateľov na čele s agentom Gibsom. Je až na počudovanie, že aj po niekoľkých desiatkach častí, mi príde to naťahovanie medzi nimi stálo cool a nie je trápne ani to pohlavkovanie, či ,,stojí za tebou". NCIS je jeden z tých mála seriálov, ktorý dokáže to nasadené tempo držať aj po niekoľkých sériach. Navyše sa mi páči ten štýl ako je to točené, možno až na tie flashbanky, či ako sa tomu nadáva, ktoré začali v určitom čase podsúvať divákovi. Každopádne viac ako solídna práca Hodnotenie: 80%

• 25.5.2010  22:17

Možno je to tým, že takýto skvelý námet sa u filmov hľadá veľmi ťažko a prvé dotyky diváka s filmom sú ako keď prvý krát vidíte na základke erotický časopis a spozorniete na takú mieru, že nemôžete zrak odtrhnúť, čo u deja tochto filmu platí určite a pre diváka nepoznajúceho originál je to iste kvalitný zážitok, lebo dej zaujme a nepusti, dokonca aj atmosféra tejto americkej ,,napodobeniny“ je dosť strhujúca. Možno je to tým, že Volavka je jeden z mojich obľúbených filmov zaradených v TOP-ke, tak som bol dosť skeptický k tomuto remeaku, možno tým, že v poslednej dobe mi veľmi chutí ázijská produkcia (aj vďaka Volavke)...a možno len tým, že bola Volavka taká skvelá a určite sa nepodarilo Scorsesemu remeaku Hong-kongského predchodcu kvalitou dobehnúť. Z týchto riadkov je teda jasné, že skoršie natočený ,,príbuzný“ ostal neprekonaný, ale našiel kvalitné odvedený remeak. Je natočený tak, že ani obdivovateľa originálu neurazí (viď môj prípad) a pre nezainteresovaného, originál nepoznajúceho diváka je to kvalitný thriller pri ktorom sa nenudíte a musím povedať aj s výborným hereckým obsadením. Leonardo di Caprio ako policajt, ktorému práca berie všetko a musí siahnúť na dno je dosť presvedčivý, pričom Matt Damon samozrejme dobre sekunduje. Čo mám však urobiť, keď som si zamiloval herectvo a charizmu pôvodnej dvojky Andy Lau a Tony Leung? Opäť len konštatovať ...dobra práca, ale ste opäť dvojka na druhom mieste. Obsadenstvo dopĺňa Jack Nicholson rádoby mafiózo najvyšší a Scorsisi sa snaží troška rýpať a vykresliť jeho charakter gaunera chvíľkami dobrého, chvíľkami dobre vyšinutého a najme nedôverčivého, zrejme aby dal viac priestoru samotnému Nicolsonovi, ale z môjho pohľadu to nepôsobilo úplne ideálne, skôr by som povedal v určitých momentoch skôr rušivo. Aby bol výčet známych mien kompletnejší, spomeniem aj Martina Sheena a Marka Wahlberga, ktorým sa ušli úlohy na strane mužov zákona a ich postavy sú priamo späté s dejom, i keď sa objavuju zriadkavejšie na plátne ako sme u nich zvyknutý. Film hodnotený pohľadom ako na akčný thriller je v skutku kvalitný, ako remeak celkom vydarený, takže nie je dôvod nepozrieť si ho a vďaka pridaniu jednej postavičky na stranu ,,dobra“ je aj človek vediaci z originálu čo sa stane trolinku na konci prekvapený...ale to už SPOILERS hodný záverečného účtovania. Hodnotenie: 60%

• 25.5.2010  22:11

Celkovo je to točené ako psychologická dráma, ktorú odľahčujú tvorcovia humornými vsuvkami. Mňa okrem toho, že sa to trochu odohrávalo v školskom prostredí (školy mám dosť aj bez filmu) nasral fakt, že naozaj existujú ľudia, ktorým sa len pozrú na príklad a vidia niekoľko riešení a ja mám problémy vypočítať zasraný jednoduchý integrál. :) Zaujímavá bola tá myšlienka s knižnicou a stopätdesiatimi tisícmi za štúdium, čo vo filme pôsobilo veľmi efektne až romanticky, ale skúste to aplikovať pri pokuse o zamestnanie a v kolónke vzdelanie napíšte knižnica, toľko zábavy na personálnom oddelení by asi nemuseli vstrebať. Veľmi kvalitný film, nechýba trošinka klišé, ale stráca sa v okolitej kvalite a popri neotrlom nápade a skvelom hereckom obsadení, kde na čele je Williams (aj keď možno nebudete súhlasiť), sa to pohodovo pozerá a tak to hodnotím ako veľmi dobrú investíciu, čo sa týka času stráveného pri telke alebo monitore...a keby som mal film zhrnúť do jednej vety, tak asi by znela, že niekedy je ťažké byť výnimočný, treba len človeka, ktorý nás povedie tým správnym smerom. Hodnotenie: 90%

• 25.5.2010  22:08

Jedného ranného dňa sa žiak pozrel na vetvičky pohupujúce sa vo vetre. Opýtal sa svojho majstra: ,,Majstre, hýbu sa tie vetvičky, alebo je to vietor?“ Bez toho aby sa majster pozrel, kam jeho žiak ukazuje sa majster usmial a povedal:,,To, čo sa hýbe nie sú ani vetvičky, ani vietor. To je tvoje srdce a myseľ." Sun-woo (Byung-hun Lee) je manažér miestneho hotelu. Nie je to však manažér v tom pravom slova zmysle, čo vám asi dôjde hneď na začiatku, keď za sa mu prihovorí zamestnanec hotelu slovami:,, Mal by ste ísť na chvíľu dolu, máme problémy“ a náš kľudne pôsobiaci týpek v pokoji dojedá koláčik a odpovedá: ,,OK, postarám sa o to.“ Už tu je jasné v akom duchu sa budú niesť ďalšie udalosti...ono je nám to tak servírované, pomaly kráčajúci muž smerujúci chodbami hotelu na miesto určenia, na okolitých zamestnancoch vidno rešpekt, ktorý táto postava budí, k tomu úvodné titulky rozplývajúce sa v obraze a hudba, ktorá je síce pomalá, ale cítiť v nej napätie. Miesto určenia je tu. ,,Prosím vstaňte a odíďte, skôr než napočítam do tri.“ Sun-woo slúži svojmu pánovi, Mr. Kangovi (Yeong-cheong Kim) už asi sedem rokov bez problémov, lenže môžete urobiť sto veci správne, ale stačí jedná chyba aby vás zničila. A chybu robí aj Sun-woo. Čo na tom, že on to ako chybu nemusí brať, chyba je to, čo za chybu pokladá váš šéf, lebo keď šéf povie, že čierna je biela, tak to tak aj je. Navyše ako vždy, za problémami treba hľadať to krajšie pokolenie, čiže aj tu za všetkým trošku stojí ženská. :-) Takže sa dostávame ku klasickej zápletke, keď sa Kang pokúsi zbaviť Sun-woa nie veľmi vyberavým spôsobom...lámanie prstíkov, zakopávanie za živa a podobne, lenže... Kde je sila, tam je aj vôľa a korisť sa stáva lovcom. Ako som spomínal, nie je to originálny námet, sme svedkami cesty za pomstou ako už asi tisíc krát, lenže zabalenú do takej skvelej formy, ktorú som nevidel už dávno. Ako žáner to môžeme kľudne zaradiť do neo-noir a musím povedať, že svojou atmosférou mi chvíľkami film pripomínal starý francúzsky film Profesionál s Jean Paulom Belmondom. Hlavný hrdina toho veľmi síce nenakecá, ale hovorí za neho jeho mimika a činy. Príbeh je priamočiari, bez zbytočných komplikácii, všetko umocnené skvelou atmosférou, ktorá je tak vycibrená vďaka výbornej vizuálnej stránke, ku ktorej geniálne sadne hudba, ktorá akoby vždy vyjadrila o nejakú tú sekundu skôr, čo sa stane a pripravovala vás na nevyhnutné. V prvej časti je akcie pomenej, zo začiatku je film naozaj veľmi pokojný, ale postupom času naberá tie správne obrátky, ktoré naozaj vygradujú na konci, ktorý je naozaj efektný a chvíľkami vám budú naskakovať zimomriavky...nie len zo záverečnej konfrontácie, ale aj už zo spomínanej atmosféry. Ono sa ťažko píše o niečom, čo je točené tak, že to len cítite ako v tomto prípade. Cítite to v pohybe i mimike postáv, strach a nervozita sa dajú niekedy krájať, charizma postáv sa netýka len hlavného hrdinu, čosi do seba má aj druhá strana, je zaujímavé pozerať charakter a postoje Mr. Kanga, ktorý si potom uvedomí, že možno nemal byť taký prísny, ale on je šéf a nemôže byť urážaný... Neviem teda, či už sa to dá, alebo nedá pocítiť z komentu, nejde tak ani tak o príbeh ako o jeho spracovanie. Atmosféra ganksterskej drámy v tom najdrahšom obale, aký už v Hollywoode nedostanete. Jednej jesennej noci sa žiak zobudí s plačom. Tak sa majster žiaka pýta: ,,Mal si zlý sen?“ ,,Nie.“ ,,Mal si teda smutný sen?“ ,,Nie“...hovorí žiak: ,,mal som sladký sen“. ,,Tak prečo tak smutne plačeš?“ Žiak odpovedá ticho, pričom si utiera slzy... ,,Pretože ten sen, čo som mal, sa nemôže nikdy splniť“. Hodnotenie: 90%

• 25.5.2010  22:03

Dámy a páni, predstavujem vám Cheva Cheliosa (Jasom Statham), chlapa, ktorý sa ráno zobudí, je mu totálne na hovno a nachádza CD, čo predtým doma nemal s výstižným nápisom FUCK YOU. Po strčení do prehrávača zisťuje, že ho nejaký dobráčisko, nazveme ho ,,minister nechutnosti“, zobral bejzbolkou po hlave a kým bol tak trošku v bezvedomí ,,bol zabitý“. Prečo zabitý? Pretože sráč Rickie Verona (Jose Pablo Cantillo) do neho napumpoval istú hi-tech, sci-fi, čínsku, syntetickú sračku a oznámi mu, že do hodiny je po ňom ...,,prajem príjemnú smrť, debile“. Musím povedať, že som bol veľmi milo prekvapený a to napriek tomu, že ide o čistú akciu, ku koncu trošinku prehnanú, ale v žiadnom prípade ako v Kurierovi 2 a trochu nerealisticky pôsobil koniec, ale bol fakt originálny a neprehliadnuteľný. Aby som nezabudol, tretím hercom bol mobilný telefón, lebo vyzváňal neustále a to nie len nášmu hlavnému predstaviteľovi. Prečo vlastne ho chcú zabiť sa budete dozvedať postupne vo filme, i keď to nebolo úplne nečitateľné, ale vôbec tu o to nešlo a ani to nevadí. Mám to teda asi zhrnúť? Statham skvelý, akcia výborná, ujeby v pohode, kamera bombastická, hudba skvele namiešaná... takže u mňa skvelých skvelé strávený čas a skutočné prekvapenie aj keď viem, že nie každému ten film sadne. Hodnotenie: 80%

• 25.5.2010  21:56

Kombinácia šialeného Foleyho v atmosfére krásneho Beverly Hills je skvelá, tie hlášky typu: ,,šesť chlapov ma vyhodila z okna, môžem ich všetkých popísať“ alebo ,,toto je najkrajšie a najčistejšie policajné auto aké som kedy videl, je krajšie ako môj apartmán“ , má aj po toľkých rokoch (kurňa, ten film má viac ako dve storočia) tlačia od smiechu do kolien. Ďalšie scény ako vydávanie sa za kontrolóra skladu, kde využije svoju dieru pod nosom naozaj naplno, alebo striptíz s dvoma na sódu pozvanými polišmi sú len čerešničkou na torte a tento rytmus plný dynamiky a vtipných scén neskončí až do posledného výstrelu, čo je skvelé, ďakujem pán Martin Brest. Príbeh by naozaj nebol dokonalý už bez spomínanej komickej dvojky policajtov z Beverly, ale keď si majú urobiť svoju, tak pre nich nie je problém si svoju policajnú prácu zastať, aj keď po svojom, lebo vytiahnuť odznak na presilu po krk ozbrojených gaunerov a bliakať: ,,Polícia! Všetci ste zatknutí!“ ma vždy prinúti prskať na monitor. Ako môžete vidieť, ja som nadržaný z filmu (myslené čisto nesexuálne) a to nie len preto, že je to sentimentálne záležitosť, ale najme preto, že je to skvelý film aj po toľkých rokoch a bez nadsázky jedna z najlepších vecí vo svojom žánri a asi aj najlepší Murphyho kúsok. A s radosťou musím podotknúť, že aj pokračovanie z roku 1987 a 1994 napriek tomu, že nedosahujú kvality prvej časti, nerobia zlý dojem zo série ako takej. Hodnotenie: 90%

• 25.5.2010  21:52

Nebudem tu nikomu hádzať piesok do očí a tvrdiť, že to nie je film plný patriotizmu. Je, ale vôbec mi to neprekážalo. Prečo? Lebo to nie je o tom, akí sme my nezraniteľní a najlepší, ale bol to skôr druh patriotizmu, respektíve hrdosti, na to, čo sú ľudia v krízových situáciách ochotní urobiť. A keď hovorím ľudia, myslím záchranárov, lebo Stone to určite takýmto smerom aj točil, niečo ako poklona ich statočnej a neúnavnej práci, za ktorú zaplatili tým najcennejším. Veď keď si predstavíme, že desatina obetí boli vlastne záchranári snažiaci sa o pomoc, musí aj ten najväčší anti-američan uznať, že si ten obdiv zaslúžia. Film nerozoberá pred a potom, väčšina filmu sa odohráva v období od pádu budov až po samotné vyslobodenie. Snaží sa vykresliť to prostredie neistoty, pátrania, mylných informácii, chaosu, zúfalstva až po samotné vyslobodzovacie práce a toto všetko na tých záberoch aj nájdete. Veľa filmu sa odohráva v tme trosiek, kde sú uväznený hlavný predstavitelia s odbočkami na pohľady do ich rodín a priateľov čakajúcich na ďalšie správy o ich osude. Viem, že veľa ľudí kritizuje Cagea za jednotvárne herectvo, ale tu si svoj názor určite poopraví, lebo tu by si jedinou grimasou nevystačil. Prečo? Ako predstaviteľ zavaleného a nehybného policajta hra v podstate len svalmi na tvári a že si dal záležať je aj patrične vidieť. Film je točený samozrejme ako dráma, ale vďaka spolupráci ľudí, ktorí to peklo zažili sa nie veľmi odkláňa od skutočnosti a to je dobré. Takže ja som dostal presne čo som čakal, nič ma neprekvapilo a nič nesklamalo, takže spokojnosť a musím najme pochváliť tvorcov za to, že vynechali akékoľvek politikárčenie a okrem jedného prestrihu na hovoriaci Bushov ksicht v telke tam nič také nenájdeme. Kto teda čaká niečo viac ako typický Hollywoodský film bude sklamaný, lebo klišé ako ,,ty si ma držala pri živote“ sa tu samozrejme nájde. Ja ten film naozaj beriem skôr ako hold ľuďom, čo tam išli pomáhať a už sú na lepšom a krajšom mieste. Hodnotenie: 70%

• 25.5.2010  21:49

Film zaujme najme svojim dosť kľudným tempom, ale skvele baví. Komické situácie sú naozaj vtipné a nenútené a dialógy zábavné, tak ako postavičky v tomto filme. Aldovi kolegovia sú typickými predstaviteľmi ,,robotnickej“ triedy, sú ustálení, spokojní s robotou ktorú robia, ale keď o ňu prídu, prídu aj o svoj životný rytmus. Presne taký bol aj Aldo. Prečo bol? Teraz si môže dovoliť navštevovať luxusné reštaurácie, kúpiť skurvene drahé obleky a nahovoriť kamošom, že sú od Číňanov...horšie, že tí ich chcú potom tiež, alebo si skúsiť zaplatiť drahú spoločníčku. Inak táto scéna kde príde využiť jej služby je jedna z najvtipnejších. Medzi tým ako sa ona ide pripraviť, on vyfajčí celú cigaretu trávy, a keďže s tým nemá skúsenosti stáva sa z neho Picasso s rúžom, baleťák na záhrade, ale aj Cassanova, ktorý ,,búši“ a neprestáva... Veľmi sa mi páčil aj jeho ,,ojebávacky“ systém kúpiť veľmi drahé víno a plniť ho do fliaš, kde bolo obyčajné ,,Tesco“ víno. Potom sa niet čo čudovať, že návšteva ho celkom pochváli :-). Ako vždy vo filme si užijeme aj troška tej romantiky na záver, ale hlavnou devízou je už spomínaný jemný a v konečnom dôsledku skvelý humor. Ku kvalite filmu prispievajú aj herci, pre mňa úplne neznámy, ale keďže ide o francúzsky film sa ani nečudujem, ale veľmi ľudsky pôsobiaci, žiadne kŕčovité herectvo, pripadali mi naozaj ako ľudia a nie roboti, čo fakt oceňujem. Oceniť treba aj fakt, že obidvaja režiséri Michel Munz a Gérard Bitton sú aj autormi scénara. Takže ak sa chcete skvele pobaviť a máte radi inteligentný a aj trocha šibnutejší humor, je to výborná vec. U mňa je dobrá komédia najme vtedy, keď sa zabavím pri nej nielen prvý krát, ale aj pri opakovanom vzhliadnutí a toto je presne ten prípad, takže neváhajte. Hodnotenie: 70%

• 25.5.2010  21:46

V umení musí byť niečo krásne, povznášajúce, ako keď sa dívate niekedy do mrakov, vidíte konkrétne tvary, takže každý môže byť maliarom...takže je to o tom, čo si tam vlastne predstavíme a čo tam sami chceme vidieť......takto sa nám to asi snaží podať autor, teda to Vladimírkové umenie, ktoré niekto berie aj ako inteligentnú prašivú provokáciu veď národ buduje päťročnicu a on robí ľudovo povedané hovno. Zaujímavou postavičkou je aj spomínaný Egon, ktorého každá veta začína a niekedy aj končí kurva fix a jeho snaha vyhýbať sa pracáku je fakt skvelá, kľudne sa zavrie do blázinca a potom sa sťažuje, že musí aj tam okopávať repu...,,čim viac budem zdravší, tým je to pre mňa horšie, zdravie je pre poéziu učinený hrob“ Každopádne ako dráma sa to ku koncu veľmi stupňuje až ku nevyhnutnému tragickému koncu a symbolika búrania tehlovej steny je už len záverečným konštatovaním neslávneho konca...,,tak si myslím kurva fix, že ešte mal počkať pár piatkov s tým čo nám urobil“...,,nám? Sebe to nemal urobiť“...posledné slová a už len symbol v podobe krákania vrany. Film je tak zaujímavý, že vás chytí a už nepustí, najprv som sa len čudoval ako takéto niečo ide vymyslieť, ale so zistením, že išlo tak trochu o biografický počin som pochopil, takéto situácie môže priniesť iba život a či už všetko v scénari, alebo Hrabalovej predlohe je pravda, pri spätnom pohľade na film musím povedať, že bol výborný, lebo ani na chvíľu nestratil svoje čaro a či som ho už správne pochopil, alebo nie, nie je podstatné, beriem to ako Boudnik svoje umenie, každý tam vidí to svoje. A je pekné, že film je o umení, láske, samote, priateľstve, o pene na pive, o erotike, či o pokušení...lebo presne o tom je aj život. Polívka sa svojej úlohy zhostil viac než statočne a aj vďaka tomu a aj vďaka ostatnej hereckej suite je to pre mňa jeden z najväčších filmových zážitkov tento rok...proste ma film chytil a ani netuším aké naň boli kritiky. Hodnotenie: 90%

• 25.5.2010  21:37
    Killer (1989)

Kostol...,,veríš v Boha? Nie, ale mám rad ten kľud .“...informácie i zbraň sú vymenené. Je to kľud pred búrkou, postava sympatického mladého muža s absolútnym kľudom v očiach si vychutnáva slová ,,prečo snívať, keď máme jeden druhého“ znejúce z úst miestnej barovej speváčky, ktoré sú tak kľudné ako jeho chôdza. Prvé výstrely...a hneď ďalšie, spev utícha, prvé a zároveň posledné pohľady do ústia zbrane, ale predsa, náš zabijak, doteraz tak kľudne pôsobiaci, je vyvedený z rovnováhy...nie tým, že je postrelený, ale jeho doteraz biela šála vynímajúca sa mu na krku je od krvi, od krvi speváčky... Tak začína príbeh zabijaka s dobrým srdcom, ktorý nechtiac oslepí barovú speváčku a to mu mení život na ruby. Jeho svedomie je poriadne naštrbené, začína sa o speváčku Jenny (Sally Yeh) starať a uvažuje o skončení s remeslom. Berie poslednú zákazku aby zaplatil operáciu v cudzine, ale v takomto biznise sa výpovede len tak ľahko nedávajú... Všetci gangstri sa ho snažia dostať na onen svet a navyše mu po krku začne ísť inšpektor Li (Danny Lee), ktorý je známi svojimi netradičnými postupmi. Situácia sa zdá byť neriešiteľná...Komu vlastne fandiť? Sám Li to vystihne najlepšie: ,,Je na ňom niečo hrdinské, nevyzerá ako zabijak“ a jeho snaha mu zachrániť život sa postupne mení na spoločnú cestu, cestu zaliatu krvou desiatok ,,dobrovoľných darcov“. John Woo tu rozpútava typické Hong-kongské peklo, kde prestrelky povýšil na umenie s nezabudnuteľnou choreografiou a spomalenými zábermi na krv striekajúcu všade okolo, pričom nechýbajú jeho obľúbené holubice ulietavajúce pred smršťou guliek, skvele pán kameraman... Nečudo, že tento štýl sa stal akýmsi základom ďalších krvavých akčákov. Napriek tomuto krvavému peklu je to však aj veľmi silný príbeh o láske, ľudskom rozpoložení, priateľstve, pomste a cti. ,,Myslel som, že tých čo som zabil si zaslúžili zomrieť. Teraz viem, že každý ma právo na život, nie...už nebudem zabíjať“..sú Jeffryho (Yun-Fat Chow) slová Jenny, ktoré sú však dosť alibistické, lebo bez konfrontácie niet úniku, vlastne ani s konfrontáciou úniku nie je. Aj zabijak ma svoju česť o čom svedčia aj jeho slova k svojmu priateľovi v zbrani, ktorý sa doprosoval jeho peňazí a on keď to videl zahlásil: ,,Ak ma máš za priateľa, tak ma zabi, hnusilo sa mi vidieť ťa ponižovať sa doprosovaním“ a keď jeho priateľa Sidnyho postrelia a on hovorí: ,,Sme zastaralé charaktery, nechcem zomrieť ako pes. Neostala mi posledná guľka...“ a Jeffry s najbolestivejším výrazom v tvári odpovie, že on ešte jednu má a skončí to ...tak slová česť a priateľstvo naberajú naozaj nových dimenzii. ,,Nostalgia je jedna z našich cností, aspoň viem, že keď zomriem, priateľ si na mňa spomenie.“ Strašne som bol filmom uchvátený, jednoducho skvelý akčný zážitok s tak silným príbehom si ani nepamätám a brilantný Chow-Yun-Fat, je nezabudnuteľný. Napriek tomu, že je chladnokrvný zabijak, jeho charizma a dobre srdce mu zabezpečia sympatie každého diváka a jeho pohyby v spolupráci s kamerou sú povýšené na úroveň baletu. Hodnotenie: 100%

• 25.5.2010  21:33

Po tretí krát je tu úvodná zvučka a s ňou aj ,,zatiaľ“ posledné pokračovanie. Dej pokračuje niekde medzi, alebo, vlastne...ťažko povedať, jednoducho plynie ďalej, Marty získal almanach, ale vďaka blesku prichádza o Dr. Browna. Ten sa ocitá na divokom západe a Marty beží za jeho druhým ja, ktoré pravé posiela do budúcnosti Martyho z prvej časti. Zase to naše prelínanie častí, ktoré pôsobí tak zložito na papieri, ale Zemeckis je profík a toto súkolie funguje bezchybne ako správne namazaný stroj. Trojka sa odohráva v úplne odlišnom prostredí ako prvé dve časti, ale stále autori mačkajú príbeh a námet na maximum a stále výborne chutí. Marty sa dostáva na divoký západ pri dupote indiánskych koni a snaží sa opäť zmeniť titulky novín, ktoré im vôbec neveštia nič dobrého. Samozrejme nechýba stretnutie s jeho predkami a stretnutie s predkom Biffa Tannena, ktorý rád strieľa od chrbta a čo je ,,najhoršie“, náš kováč z divokého západu Dr, Emmett Brown sa zamiluje Clary Claytnovej (Mary Steenburgen), miestnej učiteľky a zamieša nechcene karty budúcnosti. Čo povedať? Opäť skvelá zábava zasadené do obdobia, keď muža zdobili kolty za pasom a jediným dopravným prostriedkom bol kôň. Našťastie pre našich dobrodruhov tužiacich po ,,rýchlosti“ je tu aj ten železný or, ktorý si požičať nie je problém :-). Ako vždy nechýbajú radničné hodiny, Tannensko-provokačná veta: ,,...si zbabelec McFly... a autori si opäť neodpustili Martyho bezvedomie a po prebudení jeho obľúbenú hlášku: ,,Mami, mal som zlý sen...“. Prebudenia bývajú ťažké. Celá táto séria sa tak stáva nezabudnuteľnou a najlepšou vo svojom žánri a v mojom srdci zostane neprekonaná. Režisér a zároveň scenárista Robert Zemeckis to dopracoval takmer do dokonalosti a dokázať takto poskladať príbeh a prepojiť ho časovou niťou je hodné obdivu. Toto je trilógia trilógii a napriek svojmu veku nestárne...pre milovníkov tohto žánru kult, pre ostatných parádna vec a či už rozmýšľate štvorrozmerne, alebo nie doporučujem... Sakra, skoro som nespomenul lietajúci skateboard :-)

• 25.5.2010  21:32

..a máme tu dvojku. Tam kde jednotka končí, dvojka začína. Marty sa vracia naspäť z ,,výletu“ v roku 1955 a všetko je skvelé, ma vysnívané auto, čaká ho tam milovaná baba Lorraine (Lea Thompson) a celá rodinka je šťastná. To však trvá asi len minútku a medzi smetiaky vletí, kto iný, ako doktor Emmet Brown na Delorajne. Je jasné, že niečo nie je v poriadku, ale podľa výzoru doktora je evidentné, že sa nebude cestovať do minulosti, ale do budúcnosti, lebo neplechu robia Martyho budúci potomkovia. Je nutné podotknúť, že dvojka nestráca ani trochu na atraktívnosti a je to jedna z mála výnimiek, kde sa pokračovanie vyrovná predchodcovi a dokonca z neho výborne ťaží, lebo scenárista a režisér v jednej osobe Robert Zemeckis nás prenáša aj do obdobia, ktoré sa riešilo v prvej časti a nachádzame tú aj skvelé prestrihy na najkrajšie momenty jednotky a samotné prelínanie dvoch príbehov je naozaj super, čo umocňuje kvalitnú zábavu. Hlavným znakom dvojky je pokus o vrátenie pôvodnej reality , ktorú zmení jeden športový almanach (sen všetkých tipujúcich). To, že ide opäť o vynikajúce dielko, je nad slnko jasné, napätie, humor a super hlášky z ktorých táto jedna v podaní Dr. Browna objasňuje podstatu filmu: ,,...sa ponorím do iného druhého ja, teraz sme my dvaja a naopak my dvaja, moje druhé ja je doktor Emmmett Brown z roku 1955, moje ja pomôže tvojmu ja vrátiť sa do roku 1985 a buď opatrný aby si nestretol svoje druhé ja..., tak po takýchto hláškach sa ježili vlasy nielen Martymu, ale aj mne. Hodnotenie: 90%

• 25.5.2010  21:29

Vo fantázii tvorcov sme videli všeličo, chudákov, ktorí sa dostali do budúcnosti a čumeli s vypleštenými očami i týpkov s automatickými zbraňami na divokom západe, ale nič z toho sa nemôže vyrovnať, dnes už vyše dvadsať ročnej klasike akou Návrat do budúcnosti je. Tu sa cestovanie časom predkladá veľmi zábavnou formou, ale s kopou napätia i posolstva. Hlavnou postavou je Marty McFly (Michael J.Fox), ktorý sa spolčí s výstredným, ale zdá sa aj s veľmi inteligentným, vynálezcom Dr. Emmettom Brownom (Christopher Lloid), ktorému sa podarí zostrojiť zo starého Deloreanu stroj času a o zábavu máme postarané. Skvele prepracovaný dej šití pre zábavu ani na chvíľu nestráca na napätí, ktoré je striedané skvelou zábavou a množstvom do vtedy nevídaných nápadov, veď kto by zabudol na ohnivú čiaru, ktorá ostala po Delorajne po chytaní blesku, alebo Martyho Go Johny, go, go, go... na plese... Svoje miesto tu má každá narážka, či už na radničné hodiny, alebo na čierneho starostu, alebo keď stretne svojho strýka v tej zamrežovanej kolíske ako dieťa a utrúsi: ,,zvykáš si na výhľad?“. Takže nádherná klasika, ktorú nikdy nič neprekoná nápadmi a invenčnosťou a ani humorom. Spolu s geniálnym výberom ústredných postáv je to najlepšie, čo tento žáner ponúka a jediný zápor, keď som to videl prvý krát bola veta To be continued, ktorá v dnešnej dobe znamená asi len minútku na vymenenie DVD s pokračovaním v mechanike. Pred výmenou však doplňte zásoby popcornu a navštívte WC, lebo dvojka vám taktiež túto možnosť nedopraje. :-) Hodnotenie:100%

• 25.5.2010  21:24
    16 bloků (2006)

Tak čo to tu máme, uff...Richard Donner? Juj, stvoriteľ Supermana a šialeného Martina Rigsa, mám slintať? No neviem, ono to už je nejaké desaťročie čo stvoril tieto legendy a teraz, hmm...76 rokov má, nepresluhuje už? Počul som, že už jeden záchvat menom Timeline v roku 2003 už mal. Sakra...hrá tam Willis, tak to bude dobré, všetkých postrieľa a zláme niekoľko väzov...hej teším sa na to. Niečo také mi preblyslo hlavou, keď sa mi o rúk dostala táto vec. Dosť som bol zvedavý ako táto spolupráca Donnera a Willisa dopadne, veď obaja už majú to najlepšie za sebou, ale hovorí sa aj, čím zrelší, tým lepší... Príbeh nie je nijak prevratný, veď previesť svedka z miesta A do miesta B, to už som videl nespočetne krát a samozrejme nechýbajú ani medziľahlé body, to sú body, ktoré na pôvodnej úsečke nemali byť, to sú body určené zloduchom ,,prepadávačom“. Takže poliš je Bruce Willis (Jack Mosley), živý terč je Mos Def (Eddie Bunker) a zlý David Morse (Frank Nuget)...čo je vlastne tiež poliš :-). Nechce sa mi dlhočizne vypisovať čo, kto, prečo, ako a tak podobne, takže urobím výnimku a napíšem, čo sa mi páčilo a čo si mohli odpustiť: Čo žeriem: Willisa...starý, poloplešatý, bachratý alkoholik, spotí sa aj do schodou, ale stále veľký sympaťák, lebo nestratil Willisovský šmrnc a stále dokáže stlačiť spúšť a dobre trafiť a neodpustí si ani nejakú tu veľavravnú hlášku... Atmosféru...typická atmosféra 80-90 tých rokov, pochmúrne uličky striedajú ulice plné ľudí a tu niekde pobehuje (no to je silný výraz) Willis so svojím balíkom a hrajú sa hru na schovávačku... Dej...ktorý v žiadnom prípade nenudí, akciu striedajú dialógy, ktoré nie sú prehnané a od veci a držia sa podstatnej dejovej línie, pripomína to tú spomínanú akciu ,,starej školy“, napriek čitateľnému deju ma to bavilo a nechýba predsa len nejaký ten zvrat alebo prekvapenie... Čo nepapám: Nič...ono to znie alibisticky, ale tomuto filmu odpúšťam aj klišé ako únos autobusu s rukojemníkmi a útek s ním pred SWAT-kou, alebo to, že Bruca postrelia parchanti, aj to, že po celý čas sa film nevychyľuje ani kúsok z deja a nestrelí divákovi nejakú tu prekvapujúcu facku v podobe nejakého oživenia. Dokonca aj postava Eddieho, ktorá stále mlela hovadiny a začala mi liezť trocha na nervy tu akosi pasuje, veď mlieť stále o pekárni a vypúšťať múdrosti o odpúšťaní a podobne je pre takúto postavu už asi dané nejakým nepísaným zákonom, len ľutujem človeka, ktorý ho bude dabovať. V závere opäť nechýba rádoby happy end a magneťák, čo všetko vyrieši, takže paráda... No, čo...pre milovníkov tohto žánru, ku ktorým patrím aj ja je to klasický thriller o dobrých a zlých (tu však nie je asi nikto dobrý) polišoch s výbornými hercami a hlavne bez hluchých miest. Pre ostatných to môže byť príjemne strávený čas, ak sú v dobrom rozpoložení a nečakajú nič duchaplné čo by im lámalo srdcia, ja som bol spokojný, lebo som dostal vyšší priemer. Hodnotenie: 80%

• 25.5.2010  21:22

V Miyazakyho fantázii je možné naozaj všetko, od typických japonských drakov tu ďalej stretávame obrovské žaby, poskakujúce zelené hlavy, veľké bábätka a rôzne iné, pre mňa neidentifikovateľné postavy, nie je výnimočnosťou vychutnať si nejaké to zaujímavé kúzlo a po celý čas budete len čakať a rozmýšľať, čo nám tvorca predloží ako ďalší chod. Animácia je naozaj dokonalá a okrem tých všelijakých dobrých alebo zlých príšerok ma najviac uchvátilo ako dokázali pracovať s mimikou tváre a pohybov našej malej hrdinky a tak ten jej boj akoby prežívate s ňou. Nechýba trochu lásky, či už Džihirinej k rodičom, alebo k čarodejníckemu učňovi Hakovi. Je to ako by ste prežívali sen, trochu japonský, ale plný odhodlanosti, lásky a fantázie...a či už ste malý, alebo veľký, určite to uchváti každého a každý si tam nájde to svoje... Hodnotenie: 90%

• 25.5.2010  21:20
    Velká ryba (2003)

Je zložité opísať tento príbeh o jednej ,,Veľkej rybe“ , ktorá sa ulakomila na zlatý prsteň, každopádne je to príbeh úchvatný, veľmi príjemne pozerateľný a ku koncu veľmi dojímavý. Keď Will svojho otca unáša z nemocnice a on je ľahký ako pierko, stretávajú Karla a ostatní čakajú pri brehu rieky so všetkou tou pompéznosťou, derú sa Vám slzy do očí, keď sa náš starý Edward vracia na miesto kde mu je najlepšie. Tým však Burtom nepovedal posledné slovo a v následnej scéne nám ponúkne ešte také menšie posolstvo, alebo prekvapenie... Samotný príbeh o hľadaní cesty syna k svojmu otcovi je nádherný, veď tieto vzťahy bývajú niekedy zložité, či už ide o nezhody, alebo vzájomnú rivalitu, Burton tento konflikt vídaný aj v dnešnej spoločnosti preniesol na plátno svojským spôsobom a nevyhneme sa ani tomu spomínanému posolstvu, i keď ja osobne som sa dosť aj bavil pri pozeraní, takže aj to bol asi jeho zámer. Tento príbeh by však nebol taký nádherný bez skvelých hercov a režisérovej predstavivosti, s ktorou vdychuje jednotlivým postavám život. Herci sú akoby predurčený pre jednotlivé postavy a výber, či už mladého McGregora alebo starého Finneyho bol trefa do čierneho, veď keď ten starý milý muž ponorený celý vo vani zahlásil: ,,chcel som sa zvlhčiť“, aj ten najzarytejší skeptik sa musel škeriť od ucha k uchu. Čo dodať na koniec? Je to iné ako ostatné filmy, zaradiť do žánru je to tiež ťažké...možno raz vznikne názov žánru pre takéto filmy a to ,,Burtonovské“, charakteristické dobrodružnými a fantazijnými prvkami, ktoré ešte hodiny po skončení filmu budú vo vás rezonovať...Burton od toho nemá určite ďaleko. Je to príbeh, na ktorý sa nezabúda... Hodnotenie: 90%

• 25.5.2010  21:18

Števo Seagal, dnes by ste už o neho ako herca ani rebrík neopreli, vlastne oprava, ja osobne som ho za herca ani nikdy veľmi nepovažoval, ale... Ale sú tri filmy z prelomu 80-tých a 90-tých rokov na ktoré nedám dopustiť a v každom z nich si strihol hlavnú úlohu. Jedným z nich je Nemilosrdná spravodlivosť. Je to príbeh policajta Gina Feliniho (Steven Seagal), ktorému na ulici zastrelia, priamo pred očami jeho ženy, priateľa Bobbyho, ktorý je tiež policajt. Gino je Talian a keďže sa dej odohráva niekde v Brooklyne, tak je tu aj Talianská mafia, ktorej členovia sa s Ginom poznajú, jednoducho tu spolu všetci vyrastali a akým takým spôsobom si prejavujú stále určitý rešpekt. To sa však mení, keď na ulici zabijú spomínaného Bobbyho a za vraždou stojí Richie Madano (Wiliam Forsythe). Tým okamihom sa začne všetko komplikovať, lebo Gino, ale aj miestni ,,zlí hoši“ začnú sfetovaného a všetkého schopného Richieho hľadať. V podstate sa dej odohráva len jeden deň, resp. noc, keď Gino brázdi autom ulice mesta a Bobbyho hľadá. Film je plný násilia, presnejšie...toto je podľa mňa najakčnejší a najbrutálnejší Seagalov film. Dominuje mu typická pochmúrna a temná atmosféra New Yorku. Prostitúcia, zločin, korupcia... Seagal, napriek tomu, že ma v tvári stále ten istý vražedný a naštvaný výraz je perfektný. Keď sa točil tento film bol v najlepšej kondícii, a tak sa tu naplno využíva jeho potenciál nadobudnutý v bojových umeniach. Pri ceste za nájdením vraha svojho kamoša nemá problém vymlátiť nejaký podnik...nechýba sekáčik na mäso zaťatý v ruke, vymlátené zuby na biliardovom stole, alebo už obvykle Seagalovské lámanie končatín na viacej kúskov. Viem, že toto nie je film pre každého, je to film presne ako hovorí názov o ,,nemilosrdnej spravodlivosti“, takže je plný násilia. Určite by som nedoporučil ľuďom, ktorí nemajú tento akčný žáner radi, takže nepozerať Maryan :-))...je možné, že niekto chcel byť ako malý doktor a pozeral lekárske filmy, ja som obdivoval drsných neskorumpovateľných policajtov, takže aj keď si tento film pozriem znovu, je v ňom veľký kus sentimentu a rád si spomeniem ako po mne zimomriavky chodili, keď Gino vytiahol brokovnicu z auta a išiel na vec, alebo na to milé malé šteňa čo našiel a vozil so sebou. Ono to znie síce ako protirečenie, ale Seagal tu je dobrý napriek tomu, že nevie hrať. Vystačí si tým ako dokáže vykúzliť bolestivé grimasy na svojich protivníkoch a oveľa lepší herecký výkon podáva hlavný záporak Wiliam Forsythe, z ktorého naozaj cítiť nevyspytateľnú povahu a strach. Takže konečné doporučenie len, Seagalovým fandom a už čoskoro pamätníkom akcie 90-tych rokov.Hodnotenie: 70%

• 25.5.2010  21:15
    Rain Man (1988)

Rain Man je príbeh, ktorý keď sa rozbieha vyzerá obyčajne, ale stačí chvíľka strávená pri poznávaní Raymonda (Dustin Hoffman) a je jasné, že jeho osud, aj keď len ten filmový, v nás zarezonuje na dlhú dobu. Akokoľvek je tu zjednodušený postoj režiséra a scenáristu na problém autizmu, je až neuveriteľné, že príbeh o psychickej poruche, ktorá je stále tak trochu záhadnou a nevyspytateľnou, zaujal divákov i kritiku (oskar za scénar, réžiu i kameru). Kto vlastne tuší, čo sa týmto ľuďom, pre nás iných a odlišných deje v hlave? Asi nikto...oni majú vlastný svet, ale určite aspoň chvíľkami vnímajú keď im do neho niekto zasiahne. Nášmu Raymondovi do života zasiahne Charlie (Tom Cruise), alebo našemu Charlimu zasiahne do života Ray? Ťažko povedať, úsudok si spraví každý sám, každopádne ako dvojica sú nezabudnuteľní. Toto dielko samozrejme nezaprie trochu toho typického Hollywoodskeho kliše o spočiatku sebeckom a chamtivom prístupe Charlieho k svojmu ,,chorému“ bratovi o ktorom nemal tušenie, ale počas dlhej cesty autom sa postupne zbližujú, zažijú viac či menej uveriteľné príhody a náš Charlie si postupne zorganizuje rebríček životných priorít. Charlie objavuje počas týchto chvíľ strávených s Rayom jeho svetlé a mnohokrát až geniálne schopnosti ako napríklad schopnosť pamätať si všetky letecké nešťastia, či spočítať nespočitateľné kombinácie kariet. Napriek tomu, že sa Charlie snaží tieto schopnosti využiť v kasíne, už tu je cítiť, že láska k bratovi začína potláčať jeho prospechárstvo...a že konečné rozhodnutie ako sa zachovať bude veľmi ťažké. Tak či tak, je to príbeh veľmi milý, aj keď zromantizovaný, ale naozaj dojemne ľudský, ktorý je podfarbený skvelým Hoffmanom výkonom, za ktorý zaslúžene získal oskara. Prekvapivo dobre sa so svojou postavou vysporiadal aj Cruise a ukázal, že dokáže zahrať aj úlohu menej akčnú a viac dramatickú. Tento príbeh je najlepšou drámou o spoločnom hľadaní bratskej lásky a životnej priority...a jednotlivé, často vtipné situácie, ktoré s Rayom zažijeme, sa nám vryjú do pamäti navždy. Hodnotenie: 100%

<< předchozí 1 2 3 4