sud

okres Strakonice
těžkej mechanizátor

<< předchozí 1 2 3 4 21 40 60 79
    • 24.5.2020  18:43

Jedno z mých největších zklamání na poli mého nejoblíbenějšího filmového žánru. Netypicky záporný a roli si užívající Woody Harrelson a netriviální zápletka mají sice hodně do sebe, ovšem hlavní hrdina je výrazný asi jako spadlý list v trávě na podzim a s přibývajícím časem se to celé nezadržitelnou rychlostí utápí ve vodách hlouposti a trapnosti. Závěrečné zúčtování jako kdyby vypadlo z pozdní tvorby Stevena Seagala. 40%.

• 24.5.2020  18:31

S velkou mírou nadsázky se dá říct, že takhle nějak by mohla vypadat spolupráce Quentina Tarantina (případně Guye Ritchieho) s Milošem Macourkem :-). Nepříliš ambiciózní, na nic si nehrající, přesto velmi zábavné, stylové a hravé. Nebýt spadlého řemene v poslední třetině, nejvyšší hodnocení by jej neminulo. 75%.

• 24.5.2020  18:15

Western bez šťávy, spádu, zajímavého děje i postav. Kirka Douglase mám rád a i tady se snaží, jeho postava je však špatně napsaná a svou podivnou schizofrenností nesympatická. Přesto je on jediným důvodem, proč film vidět (což je vlastně taky schizofrenní důvod). Western za dvě hvězdy. 40%.

• 16.5.2020  22:43

Mrazivější, krutější a ve svém vyznění smutnější, než Spielbergovy Čelisti. Orca sice vykazuje na můj vkus až příliš člověčí inteligence a postavy sice taky udělají pár hloupostí, ale díky již zmíněné sedmdesátkové syrovosti (mládě, noha v sádře, závěr na kře), svižné režii Michaela Andersona a působivé hudbě Mistra M, hodnotím vysoko. Navíc jsou tu skvělí herci v čele s veteránem Richardem Harrisem, nádhernou Charlottou Rampling a mým oblíbeným náčelníkem Willem Sampsonem. 85%

• 10.5.2020  19:25

Pro začátek je nutné si uvědomit, že až na pár scén to není vůbec komedie a až na pár okamžiků (škola, vrátka na hřbitov) to připomíná spíš Kachyňu než Svěráka (možná kvůli tomu, že Svěrák senior je pouze autorem předlohy, nikoli scénáře). Kamera Vladimíra Smutného je nádherná, řada scén je úžasných (za všechny ta, kdy se Eda s maminkou schovají před kroupami do stohu) a herecké obsazení stojí rovněž za pozornost. Tereza Voříšková se mamince v podání Libuše Šafránkové přinejmenším vyrovná a takhle opravdově zahraný venkovský drsňák jako Vlk Oldřicha Kaisera se snad v českém filmu neobjevil od dob Sekala. Snad jen Ondřejovi Vetchému chybělo v roli tatínka ono Svěrákovo roztomilé podivínství, ale po chvilce mi nevadilo ani to. Druhá Obecná škola se sice nekoná, ale přesto jsem neobjevil jediný důvod, proč film ztrhat. 80%.

• 2.5.2020  11:15
    NON-STOP (2014)

Že udělali z Liama Neesona na stará kolena akčního hrdinu a že je Julianne Moore stále atraktivní, je sice chvályhodné, jenomže díky (navzdory zajímavému námětu) vstříc závěru enormně houstnoucímu počtu žánrových klišé si z toho už po krátké době moc nepamatuji. 60%. 96 hodin sice rovněž neoplývá ničím převratným, je však drsnější a zábavnější.

• 1.5.2020  19:37
    Učitel - Série 2 (série) (2017)

Komentář může obsahovat několik spoilerů! Že tvůrci ve druhé sérii změnili děj z psychologické krimi na akční thriller by mi tolik nevadilo, kdyby nezatratili všechno, na čem postavili první sérii. Napínavé a skvěle zahrané je to stále, ale už od začátku to v příběhu skřípe jak v nepromazaném stroji, který se v poslední epizodě definitivně zadře. Civilní způsob vyprávění je ten tam (výcvikový tábor pro mladistvé je hoooodně přitažený za vlasy), postavy ztrácejí logickou motivaci (Pavel, který se minule dokázal na férovku postavit dvěma urostlým bouchačům se tady nechá vyklepnout od rachitického mlíčňáka, detektiv vyhrožuje Pavlovi, i když splněním výhrůžek by si nejvíc ublížil sám atd.) a závěr působí spíše jako parodie. Schází rovněž nějaký charismatický záporák, jakým byl v minulé sérii Řehoř Molenda. První sérii doporučuji všemi deseti, na druhou sérii doporučuji rezignovat. 40%.

• 1.5.2020  19:23
    Učitel - Série 1 (série) (2016)

Vždycky jsem měl slabost pro příběhy s kriminální zápletkou z vesnického či maloměstského prostředí, kde zločin slouží jako katalyzátor starých křivd, které měly zůstat zatajeny. Vždycky jsem měl slabost pro charismatické hrdiny, kteří přicházejí "odnikud", "nikdo neví" kde se vzali a postupně se odkrývá pravý důvod jejich příchodu. Toho všeho se mi tu dostalo měrou vrchovatou. Atmosféra je vskutku parádní, příběh obsahuje několik zvratů, které však nejsou samoúčelné a stále se drží uvěřitelné roviny. Všechny postavy, ať už je to profesor Pavel, všichni mafiáni, zkorumpovaní i čestní poldové, drogoví dealeři i drzí frackové jsou z masa a kostí, mají hloubku a jsou výtečně zahraní. Maciej Stuhr dokazuje, že je hereckým esem mezinárodního formátu a Grzegorz Damięcki v úloze arogantního podnikatele Molendy je mu důstojným protihráčem. 95%.

• 17.4.2020  11:13
    Bůh masakru (2011)

Od šarvátky dvou ratolestí až po dvojnásobnou manželskou krizi, aneb kterak spolu buran, snob a dvě hysterické krávy strávili jedno "milé" odpoledne. Potěšující důkaz, že inteligentní konverzačky nevymřely. 85%.

• 13.4.2020  00:13

Mladí umělci se tu potkávají se starými psy a každý s umem sobě vlastním (a vzájemným respektem) přispívá svou troškou do mlýna. Za všechny nelze nezmínit vystoupení Amy Lee, veteránů Krise Kristoffersona a Willieho Nelsona, duet druhého jmenovaného se stále krásnou Sheryl Crow a v neposlední řadě i příjemného a nepodbízivého moderátora Matthew McConaugheyho. Takhle nějak má vypadat pocta legendě. 100%.

• 11.4.2020  18:38

Čeho jsem se nejvíc obával před tím, než jsem viděl jedničku, se zde objevilo v plné parádě. Jednička je sice místo detektivky dobrodružný velkofilm, ale skvěle šlapající a po celou dobu bavící skvěle natočenou akcí a vkusným humorem. Tvůrci sice z Holmese a Watsona udělali hláškující akční hrdiny, nezbavili je však Doyleovské aury a původních charakterů. Dvojka působí spíše jako nepovedená variace na Indiana Jonese, příběh (i na poměry popcornových blockbusterů) značně skřípe a ačkoli jsou některé akční scény velmi zajímavé (ve vlaku, přestřelka v lese), většina z nich se zvrhává v digitální onanii. Robert Downey jr. a Jude Law jsou pořád velmi slušní (i když z jejich ryzích postav už toho moc nezůstalo), s ostatními je to horší - Noomi Rapace to sice sluší a snaží se, nemá však co hrát, Stephen Fry působí skoro až rušivě a Jared Harris připomíná spíše venkovského bezelstného strejdu, než krále všech padouchů Moriartyho. Odlehčené vtipné scény (např. Sherlockovo domácí mimikry) dopadly nejlépe, i když opakování některých fórů (Watsonův pes) mě už štvalo. Tak za těch pár scén, dva sympaťáky v hlavních rolích a pistoli Mauser dávám 40%.

• 4.4.2020  23:45

Docela zajímavý western s neotřelou zápletkou žen na válečné stezce. Pár silných scén se tu najde (prakticky všechny bitevní, ve kterých některé ženy umírají), ale díky jeho občas silné naivitě (hlavně v závěru) se výš, než nad průměr nevyhrabe. Audie Murphy odehrál svůj standart, ale pokud je na plátně dvoumetrová herdekbabizna Hope Emerson, všechny spolehlivě převálcuje. 50%.

• 4.4.2020  23:35
    X-Men (2000)

Jestli existuje nějaký filmový žánr, který mě absolutně míjí, pak jsou to adaptace komiksů se superhrdiny. Starého Supermana a Batmana mám sice rád kvůli nadsázce a atmosféře, ale všichni ti Ironmani, Hulkové a Wolverini jsou daleko za hrází mého zájmu. K tomuto filmu jsem se dostal zcela omylem a dostavilo se mi celkem příjemné překvapení v podobě nenudící podívané se skvělými herci a příběhem, který není (v rámci žánru a možností) z nejblbějších. Pobavil jsem se, ale za pár dní jsem pořádně nevěděl, na které z té početné řady podobných dobrodružství jsem vlastně koukal. 55%.

• 4.4.2020  23:15

Guy Ritchie v Hollywoodu a jeho zasazení nejslavnějšího Londýnského detektiva do vod dobrodružného spektáklu dopadlo nad očekávání zdařile. Atmosféra viktoriánské Anglie je přímo dokonalá a málokterá "serióznější" Holmesovka se jí může pochlubit. Ritchieho dynamická režie tomu kupodivu sedí a navzdory upřednostnění akční stránky před tou detektivní tu máme skutečného Holmese i Watsona. Robert Downey jr. a Jude Law byli oba skvělí a patří mezi nejlepší představitele těchto postav. Mark Strong coby démonický záporák rovněž nemá chybu a krásnější a charismatičtější Irene Adlerovou než Rachel McAdams abys pohledal (snad jen tady). Některé scény a pohnutky hlavního zlosyna by spíš slušely příběhům Indiana Jonese či Jamese Bonda, i tak se ale jedná o velmi příjemnou odpočinkovou záležitost, jíž nechybí ani nadhled a (navzdory modernímu pojetí) ani úcta k tradici. 85%.

• 3.4.2020  23:58

Zamotaný děj s milionem (zajímavých!) postav a postaviček nevyznívá nikterak samoúčelně, videoklipový střih působí nečekaně stylově a navzdory modernímu kabátku je tam cítit nepřehlédnutelný vliv staré britské školy černých komedií studia Ealing. Guy Ritchie a jeho prvotina, potvrzující výjimečnost tohoto tvůrce. Dokonalé asi ne, ale 85% si zaslouží bez debat.

• 3.4.2020  23:50

Potenciál by tu byl, přišlo mi to ale docela rozvleklé a hlavně uchopené za nesprávný konec. Především díky závěrečné pointě mám pocit hraničící s jistotou, že by tomu všemu slušel spíše kabát černé komedie, než psychologického dramatu. Herecké představení Philippa Noireta a Michela Serraulta je však OK - a to není málo. 60%.

• 3.4.2020  23:33
    Zlaté pobřeží (TV film) (1997)

Kdekdo by řekl, a neměl bych mu to za zlé (do jisté míry to je i pravda), standardní televizní thriller, jakých v 90. letech vzniklo spousty. Nízký rozpočet a televizní look je nepřehlédnutelný, stejně jako fádní režie Petera Wellera. Avšak neonoirová pulpová atmosféra románů Elmora Leonarda z toho prýská na všechny strany, David Caruso má dostatečné charisma, Marg Helgenberger je nádherná femme fatale a Jeff Kober si svého slizouna náležitě vychutnal. 60% by bylo tak akorát, díky zdejší hvězdičkové láci dávám 70%.

• 7.3.2020  12:55
    Sestřička (1969)

Chandlera a celý tenhle detektivní subžánr mám moc rád, i když tenhle film je spíše jeden z těch průměrnějších. Přenasazení do šedesátek mi až tak nevadilo, jako spíše obroušení hran, absence osudovosti a nepřehledný závěr. Co však musím pochválit, je obsazení Jamese Garnera, který si Marlowa očividně užil, krásné herečky, ironický tón a nadsázku (která na druhou stranu chybí více adaptacím) a nádherné scény s Brucem Lee, kterým Quentin Tarantino složil poctu v Tenkrát v Hollywoodu. 65%.

• 7.3.2020  12:20
    Jméno růže (TV seriál) (2019)

Přenést nejslavnější román Umberta Eca do podoby osmidílného televizního seriálu nebyl špatný nápad, jenže tvůrci jej uchopili za ten nejblbější konec, jaký mohli. Příběh je naprosto nesmyslně nastaven o dějovou linii s pomstychtivou amazonkou, jež je na ústřední zápletku naroubována necitlivě a vzhledem k závěrečnému vyústění nemá mnoho významu. Opatství sice působí velmi podobně jako v Annaudově filmu, nedostává se mu ovšem takového tajemna a špinavosti. Z herců snad jedině Rupert Everett v roli inkvizitora se přiblížil ďábelskému charismatu F. Murray Abrahama a Damian Hardung coby Adso se rovněž přiblížil Christianu Slaterovi. Johna Turturra mám moc rád, i tady se snaží, ale budu si jej radši pamatovat jako úlisného podrazáka z Millerovy křižovatky než jako Viléma z Baskervillu. Této postavě v jeho podání schází hřmotné charisma Seana Conneryho a působí spíše jako vystrašený zajíc, než moudrý mistr. Vyniká to především v konfrontacích s Bernardem Gui, přičemž by měli být rovnocenní protihráči. Někteří herci přehrávají až to není hezké (především Salvatore a Berengar). Za výše uvedené klady dávám 40%, i když závěr to hodně pohnojil a díky hloupé nedotaženosti a absenci katarze bych jej poslal do odpadních vod.

• 27.12.2019  14:13
    Jack Bull (TV film) (1999)

Příběh Michaela Kohlhaase, zasazený do westernového prostředí, dopadl skvěle. Špinavá atmosféra z filmu doslova dýchá a navzdory (téměř úplné) absenci akčních scén nenudí ani chvilku. John Cusack si s rolí odvážného farmáře poradil nad očekávání skvěle, stejně tak John Goodman v roli soudce. Píseň Boba Dylana v závěrečné scéně je silnou tečkou za silným příběhem o touze po pomstě, spravedlnosti a jejích následcích. 85%.

• 27.12.2019  13:58

Na začátku devadesátých let rozpoutalo Mlčení jehňátek boom temných krimithrillerů, ve kterých se vyšetřuje řádění vyšinutých sériových vrahů. Napříč dekádou (i poté, ale už ne v takové míře) vzniklo spoustu žánrových souputníků různých kvalit. Sběratel polibků patří určitě k tomu výrazně lepšímu, především díky uvěřitelnému scénáři a hereckému obsazení v čele s výborným Morganem Freemanem. 85%.

• 26.12.2019  22:35
    Madigan (1968)

Asi nejslabší film Dona Siegela, který jsem dosud viděl. Po slibném začátku film ztratí dech a do konce ho nenabere. Prolínání kriminálního vyšetřování se soukromím detektivů bylo víckrát a lépe vykresleno v jiných filmech. Takhle nám zbývá alespoň herecké obsazení, plné známých tváří ze starých kriminálek, v čele s velmi dobrým Richardem Widmarkem a Henry Fondou, který tady sice nemá moc co hrát, přesto své postavě dodal kouzlo. 50%.

• 25.12.2019  19:17
    Duch Vánoc (TV film) (1984)

Asi nejlepší zfilmování Vánoční koledy. Civilní, prosté okázalých triků, přesto neskutečně atmosférické, lehce hororové, místy kruté a do morku kostí Dickensovské. George C. Scott je tím pravým pro roli Ebenezera Scrooge, přičemž i ostatní party jsou obsazeny herci, kteří na své ploše dokážou předvést maximum (za všechny můj oblíbený David Warner). Zemeckisova verze s Jimem Carreym má rovněž svoje kvality, ale tahle verze ji navzdory televizní výpravě a díky absenci Disneyovských orgií překonává. 95%.

• 24.12.2019  10:59

Knižní předlohu jsem nečetl, ze stejnojmenného seriálu jsem před dlouhými lety viděl pár dílů, takže nemohu hodnotit nebo srovnávat. Tenhle film mi ale přišel docela o ničem, nevýrazný a skoro celou dobu jsem se nudil. Za milou venkovskou atmosféru a sympatické herecké obsazení (Anthony Hopkins ani špatný být nemůže) ale dávám aspoň 40%.

• 23.12.2019  19:43
    Grantchester - Série 4 (série) (2019)

Ze slávy prvních řad zbylo málo. Jakkoli se dosud dařilo tvůrcům vyhnout přílišné korektnosti, ve čtvrté řadě do ní skočili rovnýma nohama. Postavy vyčpělé (snad kromě Geordieho), Leonard s paní M jsou na facku, Sidney zmizí (jak jinak, než s čokoládovou kráskou :-)) a nový farář Will není sice úplně marný, ale není to už úplně ono. Nebýt dílu o Willovi a jeho despotickém otci, šel bych s hodnocením ještě níž. 50%.

• 23.12.2019  19:35
    Grantchester - Série 3 (série) (2017)

O zajímavé případy není občas nouze (za všechny ten z cikánského tábora), i když se tu na můj vkus začíná už moc korektně řešit rasismus a homosexualita. Vztah Sidneyho a Amandy je po zásadním kroku už jen mlácením prázdné slámy, začíná nudit a oba by si občas zasloužili pár facek. 80%.

• 23.12.2019  19:30

Vánoční atmosféra par excellance - příjemná i lehce posmutnělá (prostředí hračkářského krámu nemá daleko k Dickensovi). I když v závěru dojde ke kouzlu zrození :-), není vše zcela idylické a všechny příběhy nedojdou happyendu. 90%.

• 23.12.2019  19:24
    Grantchester - Série 2 (série) (2016)

Nejsmutnější, nejosudovější a asi i nejlepší série. Tentokrát se řeší problém viny a trestu a problematika trestu smrti. Mezi postavami to vře dokonce tak, že se Sidney s Geordiem postaví proti sobě. James Norton má charisma jako řemen (kdyby byl příštím Bondem, nezlobil bych se), to samé by se dalo říct i o Robsonu Greenovi a Morven Christie je prostě krásná. 95%.

• 23.12.2019  19:20
    Grantchester - Série 1 (série) (2014)

Do morku kostí britské s dokonalou atmosférou poválečného venkova, jehož idylu nemilosrdně narušují traumata z války. Farář Sidney je chlap z masa a kostí, zápasící mezi láskou a oddaností Bohu. Policista Geordie je mu oporou i zdravým oponentem. Jindy jakkoli otravné a klišovité postavičky přemoudřelé hospodyně či nešikovného kolegy působí trapně, tentokrát jsem si jejich postavy oblíbil - možná díky skvělým hercům a soudnosti tvůrců. 90%.

• 23.12.2019  19:14
    Grantchester (TV seriál) (2014)

Po delší době velmi příjemné britské retrokrimi - příjemně starosvětské s dokonalou atmosférou poválečných let. Zajímavé případy často s velmi překvapivými vyústěními, velice zajímavé postavy (nečernobílé - kladní hrdinové se občas chovají hnusně a záporáci dokážou mít soucit) a absence přílišné politické korektnosti. To platí především o prvních dvou řadách, posléze to šlo se zajímavými případy trochu z kopce, hrdinové začali být maličko otravní a korektnost začala nemilosrdně vystrkovat růžky. 80%.

<< předchozí 1 2 3 4 21 40 60 79