Jeden život (2023)

Přijde mi smutné, že se o zásluhách Nicholase Wintona svět nedozvěděl nějakým serióznějším způsobem než prostřednictvím podivného televizního pořadu. Pravdou však je, že minimálně ve filmu to smysl dává. Anthony Hopkins totiž pojal Wintona jako člověka velmi skromného, jenž řeší svůj život a především to, jestli v něm nemohl udělat víc. Takže si vlastně nedovedu představit, že by sám ukázal své činy světu. Linie z osmdesátých let je právě díky vykreslení Wintona tou lepší a zajímavější. Naštěstí ani ta z let třicátých částečně není pouhým převyprávěním známých událostí. Samotný Winton je sice podstatně ploší postavou, doufal jsem třeba ve větší důraz na jeho motivaci k činu. Nezapomíná se však ani na jeho místní spolupracovníky nebo matku, čehož si na filmu cením ještě více než autentické češtiny v pozadí.

Rozhněvaný muž (2021)

Klasický rukopis Guye Ritchieho končí velmi brzy, hned s úvodními titulky. Ty jsou samozřejmě výbornou tečkou, dál se jede v rytmu staré školy, tady by rychlé střihy společně s tempem nadělaly víc škod, než Jason Statham ve filmu. Myšleno počtem mrtvých, nikoliv herecky, z tohoto pohledu mám pocit, že Statham lepší a pro něj přesnější roli nikdy neměl. Příběhově se nejedná o nic originálního, což zase není na škodu, protože Ritchie z děje umí udělat smysluplnou skládačku, u které jsem však měl jediný problém, přílišné opakování úvodní akce. Ta mi sedla hned napoprvé, bylo zajímavé sledovat to celé prakticky z jednoho pohledu. Brzy potom bylo však jasno a příliš nových informací už z jiných úhlů nepřišlo. Což rozhodně neplatí o identitě H., tady veškeré zpětné pohledy fungují na výbornou a přidají hned několik velmi zajímavých a herecky dobře obsazených postav (Darrell D'Silva, Jeffrey Donovan). Dlouhá závěrečná akce je naprosto přehledná, čímž se v rámci možností drží v realitě a nepošlape tak předešlý děj. Ten mi však stejně sedl víc, pomalé tempo vyprávění, naopak rychlé likvidace, hutná atmosféra, fantastický zvuk a dunivá hudba Christophera Bensteada. Co víc chtít. 80%

Na pokraji slávy (2000)

Vzpomínání tehdy patnáctiletého kluka na turné s kapelou v sedmdesátkách. Ta pohodová atmosféra a mírná idealizace mi tímto dává naprostý smysl. To však neznamená, že by ve filmu úplně chyběly živější momenty, vše, co k tomu patří, tu je, ale pouze v menší míře, nebo náznacích. Nakonec i William dospěje, vidí věci jinak a nebojí se to dát jasně najevo, ať už jde o jeho článek, přátelství s Russellem, nebo svoji (ne)osudovou Penny. Má to výborné scény z koncertů, samozřejmě soundtrack a dobovou atmosféru celkově. Přesto je pro mě nezapomenutelný telefonický rozhovor Russella a Williamovi mámy, protože tam i ten Russell svým způsobem dospěl. Kdo by si také dovolil oponovat Frances McDormand. 75%

Zimní prázdniny (2023)

Mám pocit, že lidé jako profesor Hunham dokáží svým přístupem skutečně naučit i ty, u nichž by to třeba jinak bylo komplikovanější. Celý film jsem tak doufal, že minimálně v jeho přístupu k práci nedojde k žádné zásadnější změně. Naštěstí je to více o lidech, celkovém otevření se a sblížení, práce je tak pouze jednou povahovou složkou. Nějakou zásadnější změnou si tak neprojde ani jedna ze tří postav, "pouze" k sobě najdou cestu, což v případě nenáročného pohodového filmu stačí. Naštěstí tu však nechybí ani scény dramatické, jenž trefně vyvažují ty komediální a více přiblíží postavy. Ústřední trojice má jediný problém, Paul Giamatti je natolik dobrý, že veškerou pozornost strhává na sebe a student s kuchařkou mu tak spíše sekundují. Má to však atmosféru a nádherný dobový vzhled, už jen to dokáže vtáhnout. 75%

Nikdo mě nemá rád (1959)

Ať je pozdější chování hlavního hrdiny jakkoliv zavrženíhodné, důvody k němu film ukazuje zcela jasně. Odvržení, nezájem, nepochopení doma či ve škole je cestou k samotě. Jediným jeho útočištěm potom zůstává kino, únik od reality do jiných příběhů, světů. François Truffaut si k tomu aby bylo tohle všechno cítit vystačí s minimem, doslova minimalismem. Veškeré emočně silné situace naprosto postrádají nadbytečnou vyhrocenost, vše působí reálně, odehraje se a jde se dál, o to je to ale silnější. Zvláštní tečkou je potom závěrečná scéna, která má snad symbolizovat konečné oproštění se? Vytouženou svobodu? Možná. Každopádně působí oproti zbytku filmu vlastně velmi pozitivně. 75%

Zóna zájmu (2023)

László Nemes a Jonathan Glazer volí úplně jiný přístup, přesto se nedá nevzpomenout na Saulova syna. Jejich filmy spojuje místo, kde se odehrávají (i když Zóna zájmu samozřejmě těsně vedle), ale především velmi originální pojetí a práce se zvukem, který je pro oba tou vůbec nejdůležitější složkou. Glazer snímá rodinnou denní rutinu, působí to až jako hodně zrůdná reality show, čemuž právě nahrávají i statické záběry kamery v domě, jakoby byla někde volně položená či zavěšená. Sledujeme pána domu, jak prochází chodbami, zhasíná a chystá se spát. Jindy zase hrající si děti, které zažívají tu nejlepší dovolenou. Nebo paní domu, která svoji matku provádí, jak sama říká, rajskou zahradou. Co na tom, že občas pokoj zbarví rudá záře ohně, že se zahrada hnojí popelem z pecí a že na pozadí téhle denní idylky je neustále slyšet určitý ruch, štěkot psů, sténání, střelba. Hössovi tohle k mému překvapení neřeší, přitom jsem v úvodu filmu čekal, kdy se ohlédnou za zvukem, nebo alespoň přeruší rozhovor, nestalo se. A tak mě napadla otázka, je možné si na tohle zvyknout? Film vlastně odpoví. Je to tak idylické místo pro život, že se z něj Hedwiga nehodlá odstěhovat ani když Rudolfa převelí. A ten se sem zase hodlá vrátit, což se mu díky jeho nadšení pro práci daří? Možná. Závěr nepotřebuje další komentář a postavy zase hloubku, právě svoji denní rutinou o sobě řeknou vše. 85%

Sucho (2024)

Bohdan Sláma se vrací na vesnici, aby podal další zprávu z tamního života, jenže to se mu tentokrát daří tak z poloviny. Sucho je příliš obsáhlé, věnuje se velkému množství postav, přitom těmi nejzajímavějšími zůstávají otcové (a matka) rodin. Aktivismus dětí samozřejmě dává smysl, má jasné opodstatnění v tom, v čem vyrůstají, přesto mu nemuselo být věnováno tolik prostoru, vůbec když se právě postavy dětí nijak zásadně nevyvíjí, což hlavně v případě Míry zamrzí. Děda je tu pouze jako symbol doby, v pozadí dění zůstávají i Viktorovi ženy. Jinak je tomu u Josefa, Magdaléna Borová nejen že podává vůbec nejlepší výkon, ale je i tou nejzásadnější ve filmu, tou, se kterou je možné soucítit, rozumět jí. Podobně silnou roli má i Martin Pechlát, ale tam už ty motivace nejsou tak zřejmé, vůbec když chybí důvod zásadní změny jeho životního stylu... proč žije, jak žije. Klasicky výborná je kamera Diviše Marka, jízdy po vlnách Moravského Toskánska mají poetiku, zatímco tam, kde se řeší život, dokáže i kamera přitvrdit. 65%

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Tři příběhy a v nich kompletní pokrytí světa drog, od těch nejnižších, co je využívají nejvíce, až po ty nejvyšší, co to berou čistě podnikatelsky. V každém z příběhů nechybí postava, která stojí proti tomuto světu. A v každém z příběhů nechybí pád a naděje. Jejich záměna potom nehrozí, odlišují je velmi dobře zvolené barevné filtry, každá z barev přesně sedí k tomu prostředí, k té sortě lidí. Kamera nezná klid, působí tedy až dokumentárně, čímž společně s filtry a střihem přidává dění na intenzitě. Několik scén působí, co se střihu týče, lehce nedokončeně, není tomu tak, nůžky jsou přesně tam, kde mají být. Traffic stojí na dialozích, není v něm příliš akce (ta právě často působí vystřiženě), není podstatná, díky její absenci se toho stihne více odehrát, přitom tempo nepoleví. V tom pomáhá i hudba, ale Soderbergh dokáže výborně pracovat také s tichem, což atmosféru ještě vystupňuje. Herecky mě velmi překvapila Catherine Zeta-Jones a vlastně už vůbec nepřekvapil Benicio Del Toro (v pozitivním slova smyslu samozřejmě), ale výborný byl i Dennis Quaid a Don Cheadle. Traffic je pro mě nejlepším filmem Stevena Soderbergha, proto odpustím i závěrečný baseball... ale vlastně proč ne, jistý smysl dává i ten. 95%

Italské námluvy (1994)

Ať je jakýkoliv, za svým domnělým osudem se podle všeho vyplatí letět. A to třeba do Itálie rovnou ve svatebních šatech, protože v jaké jiné zemi by to mohlo vyjít? Jistě je lepší na to koukat v páru a ideální náladě. Nesplňuji ani jedno a za nadšence do devadesátkových romantik se také považovat nemůžu, o to víc se divím, že mi to vlastně docela sedlo. Tyhle námluvy totiž mají pro podobné filmy tak zásadní pohodovou atmosféru, kterou ještě umocňuje právě ta (samozřejmě těžce zidealizovaná) Itálie, nutno říct, že nádherně nasnímaná Itálie. A především Marisa Tomei a Robert Downey Jr., jimž to celé věříte, přesněji jemuž to celé věříte, protože po Downeyho nástupu na scénu dostává děj ty pravé grády, hned v popelkovské scéně. A samozřejmě fanoušek filmů s Van Dammem Billy Zane, jehož v opeře nepotkáte. 75%

Čtyři malí dospělí (2023)

Není to sonda do problémů a radostí polyamorního vztahu a když už, tak spíše těch radostí, protože problémy jsou spíše naznačeny, aby je ihned vyřešilo odlehčení. Děj se zaměřuje především na Juulii a Matiase, na první pohled dokonalý pár, u nějž vlastně k nevěře není důvod. Přesto tu je a podle všeho nemá jiné řešení. Jejich cesta k polyamorii je vůbec nejsilnější, fungují v ní emoce a řeší se skutečné problémy a překážky. Ti dva jsou díky svému povolání nejvíce na očích, což je vlastně další ze zajímavých stran filmu, přesto se však nic neprovalí a když už ano, všichni tak nějak chápou. Rozumím, má to být i komedie, ale pocit, že to celé mohlo mířit výše, ten jsem měl. Vůbec závěrečná scéna zúčtování všech ve vztahu a vánočního posezení u rodičů, mohly být bez odlehčení údernější. 65%