TomBar

První liga (1989)

• 22.1.2012  12:11
    Moneyball (2011)

• 14.2.2011  13:30

Na Gondryho film som išiel so zmiešanými očakávaniami a odchádzal z neho so zmiešanými, vzhľadom na ostatných tohto- a minuloročných žánrových konkurentov, však ale viac pozitívnymi dojmami. Ľahká paródia na batmanovský príbeh a v podstate na väčšinu "hero and side-kick" filmov bola dobre stráviteľným mainstreamovým "žihadlom" do zadkov tých, ktorí sa pokúšajú podobné paródie tvoriť, no žiaľ zväčša vyprodukujú "vážny" film. Gondryho za réžiu chválim, Rogenov scenár bol miestami síce ironicky naivný, no možno nie až do tej miery, aby ma donútil sa rozosmiať. Diaz ako femme fatale [? ;-)] a Waltz ako hlavný "villain" boli príjemným spestrením, no hlavná úloha ma natoľko nenadchla. Rogen asi nie je moja šálka kávy (ani s listom v mliečnej pene). Sympatická Gondryho snaha, ale stačilo ;)...

• 15.11.2008  02:19
    Doodlebug (studentský film) (1997)

Pekná prvotina, v troch filmových minútach vidíme 3 veľkosti jednej postavy, s troj-sekundovým oneskorením ich reakcií. Hodiny tikajú, telefón zvoní... človek však bojuje sám so sebou... a úzkosť je priveľká. Atmosférické.

• 12.10.2008  19:25
    REC (2007)

Síce trochu naivná snaha o dokumentárne prevedenie á la Blair Witch, no inak celkom účelné. Človek pri pár scénach zmeravie, no žiadne ponuré orgie strachu ako napríklad v Osvietení od Kubricka to niesú. Dalo sa pri tom báť...

• 9.10.2008  13:50
    Mezi řádky (2007)

Režisér LaGravenese je očividne veľký romantik a idealista s extra dávkou melanchólie vo svojej poetike. Po snímku P.S. I love you je to však tentokrát námet, ktorý zasiahne svojou rezonanciou v spoločnosti. Rasová segregácia je vďačným podkladom na natočenie kvalitného filmu. Nie je to síce majstrovský kúsok, ale je to citlivo podaný príbeh, zlepený zo zážitkov mladíkov z geta. Plus - neodpustím si hviezdičku navrch za moju obľúbenú Hilary. :-[

• 4.10.2008  22:10

Podpriemerná televízna produkcia s od začiatku očividnou a ťahajúcou sa zápletkou. Nič, čo by som chcel vidieť znova.

• 4.10.2008  10:50
    Ostrov (2006)

Výrazne štylizovaný film s očividnou zápletkou, zrejmou už od prvých minút. Ruská kinematografia nekopíruje dôsledne moderné trendy vo výprave, inak by bol zlomový bod zasadený do nejakej retrospektívy, či paralelného rozprávania. Pravoslávna duchovnosť a stereotyp ako vcelku nezáživná vec je vykreslená solídnou kamerou, ktorá dotvára jemnú umeleckosť a podčiarkuje štylizovanie filmu. Aj keď film evidentne má chyby a nepôsobí, že by bol natočený v roku 2006, v kino prevedení ma celkom oslovil a zaujal.

• 4.10.2008  10:46

Veľa "šachových" partií s rôznymi výsledkami. Niekde dominuje absurdita, niekde ľudskosť. Tažko hodnotiť ako celok, ale dôslednosť scénického prevedenia a "medzipoviedkové referencie" sú snáď tým pojítkom. Molina, Coogan, Blanchett, Benigni ukázali svoju veľkosť. Najnudnejšia bola pre mňa scénka s Teslovým vynálezom. Čo sa týka nerestí, volím radšej čaj a čokoládu.

• 4.10.2008  10:45

Režisér Weir má najprv upútal pri Truman Show, no a tento filmík nemôžem hodnotiť inou známkou. Weir je skvelým psychológom postáv, zakladá si na interpersonálnej komunikácii a v kombinácii s umením poézie neklesá do očakávanej lyrickosti a baladickosti, ale udržiava dynamicky sa rozvíjajúci príbeh. Oh, my captain !!!

• 27.9.2008  16:16
    Insomnie (2002)

Presvedčivý Al Pacino zahral presvedčivý scenár, presvedčivo mu sekundoval Robin Williams i Hillary Swank, Nolan presvedčivou réžiou vytvoril presvedčivý filmový zážitok. Presvedčivé, ale nie geniálne ...

• 7.8.2008  14:37

Musím súhlasiť s kolegom rudess-om (viď jeho komentár), pretože z toho nemenovaného bratislavského multiplexu na pravom brehu Dunaja sme so stisnutými sedacími svalmi vychádzali spolu. Sčasti to bolo spôsobené biologickým volaním v mojom prípade, ale dôvody neboli zväčša také prozaické. Takto si predstavujem sofistikovaný akčný film... to je termín, ktorý sme vymysleli s jedným kamarátom, ktorý tvrdil, že taký doteraz nenatočili, teraz to už tvrdiť nemôže. Nolan v spojení s akciou je snúbenie dokonalej profilácie charakterov s úmerným množstvom výbuchov, výstrelov či úderov. A záverečný záber má pre film typický ostrovtip. Voľba typov záberov je lepšia ako si vie predstaviť akákoľvek učebnica kamery či réžie. Nolan na trón !!! Ale už nie s Batmanom ;)

• 2.4.2008  13:16

Dve hviezdy z nostalgie, za pekné auto (Mustang) a peknú herečku (Deanna Russo). Príbeh je nudný, neprekvapivý, schematický. Kto pozná pôvodnú sériu, nemôže byť nadšený ani prekvapený. Modernizácia vo všetkých smeroch je jediným nóvom tejto produkcie. Zasadenie najnovších vynálezov do deja však dynamiku príbehu nijak zásadne nezdvihne. Na akčný film, ak sa odosobním od seriálu spred rokov, podpriemerné.

• 2.4.2008  13:09

Veľmi zručne a funkčne vyselektované argumenty, ktoré však autori podávajú miestami až príliš sugestívne. Navyše podávajú pohľad len zo strany, na ktorej stoja. Do pozornosti sú nám dané výpisky, úryvky a kontextové trhance, na základe ktorých má vzniknúť absolútny protipól pravdy, ako ju poznáme a vnímame. Nepochybne takto vystavaný konšpiračný príbeh poskytuje priestor na diskusiu. Časť o archetype Ježiša Krista v podstate neprináša nič nové, metaforickosť Biblie musí byť každému súdnemu človeku viac či menej zrejmá, a nepotrebuje na to takýto pitoreskný až ornamentálny výklad. Druhá časť o akomsi "pseudoterorizme" mňa ako odporcu """amerického""" spôsobu života a vnímania reality zaujala nepochybne viac, no opäť prináša veľa nedopovedaného, domysleného a špekulatívneho. Tretia časť je absolútnym konspektom konšpiračných teórií, s najmenším počtom hodnoverných informácií. Svetová nadvláda úzkej skupiny ľudí je realitou už teraz, a takéto "všeintegračné" procesy mi neprídu celkom reálne. No uvidíme... Po filmárskej stránke je tento dokument svojím poňatím príliš propagandistický a, ako som vyššie uviedol, priveľmi sugestívny. Však ho ale natočili USA-nia.

• 24.3.2008  01:48
    Kruh (2002)

Z roku 2002 si vybavujem dva filmy, ktoré mi udreli do očí tak príbuzným spracovaním a samozrejme tematikou. Oba mysteriózne, dajme tomu, thrillery. Oba sa až príliš hrajú so symbolikou a miestami tak upadajú do parodickosti, kým však Shyamalanove Znamenia už prekračujú istú hranicu znesiteľnosti, Verbinského Kruh je o niečo rafinovanejší, i keď v mnohom podobný až rovnaký. Nič na hlbšie zamyslenie, ale príjemná projekcia. Celkom nápadité a oproti Znameniam dôslednejšie.

• 22.3.2008  14:28

Úchvatné postavičky, zdatný komik. Výborná kombinácia.

• 22.3.2008  14:21
    Jeff Dunham: Spark of Insanity (TV pořad) (2007)

Skvelé, invenčné, vtipné. Nákazlivé.

• 22.3.2008  13:47

Ľudsky silné, solídne animované, s austrálskym nadhľadom ... odporúčam.

• 19.3.2008  18:41

Dobre vyštylizovaná ponurá až čierno-biela atmosféra. Burtonovské typické prevedenie, aj keď v muzikálovom šate je opäť príjemne pozerateľné, bez závažnejších nedostatkov. Dobrá zápletka, charaktery, no občas až príliš tragikomické, čo sa však od Burtona dalo očakávať. Sympatický pokus o oživenie muzikálu na filmovom plátne.

• 7.3.2008  17:03
    Panelák (TV seriál) (2008)

Nechutne schematické, nekreatívne, prosté a hlúpo naivné čo sa týka scenára. "Herecké" výkony nepresvedčivé, nielen vlastnou vinou ... bohužiaľ z tohto scenára sa nedá vyťažiť absolútne nič. JOJka už tradične povrchná.

• 22.2.2008  16:43
    Pan Včelka (2007)

Aj keď možno animácia nedosahuje úplne svetovú úroveň, aj keď je príbeh trochu chabý a predvídateľný, aj keď je koniec ako inak "americký", aj tak sa mi toto dielko páčilo svojím vkusným humorom a peknou alegóriou na stereotyp. Určite odporúčam ako ľahší žáner.

• 14.2.2008  22:49

Filmu tohto typu, t. z. ako sa z nikoho stane top hviezda amerického futbalu je celá kopa. Ak ich zhrnieme do dvoch vriec, sú to komédie a vážnejšie filmy, podobné tomuto, len omnoho povrchnejšie. Invincible veľmi pekne a funkčne zachytáva dobu, v ktorej sa príbeh odohráva. Charaktery postáv sú slušne vyprofilované, Wahlberg v hlavnej úlohe odvádza dobrú prácu. V pokľudnej atmosfére, s celkom peknou symbolikou sa odvíja možno očakávaný, ale filmárskym spracovaním dobre podporený dej. Napriek tomu, že americký futbal z duše neznášam, hodnotím toto dielko ako veľmi slušný štandard a vo svojej kategórii rozhodne nadštandard.

• 14.2.2008  03:39
    Rebelka (2006)

Žiadne výnimočné filmárske orgie sa nekonali, ale na druhej strane, od takejto komédie s "morálnym" posolstvom to ani nik neočakáva. Napriek sa mi na to dívalo celkom príjemne, nepopieram, že najmä vďaka Missy Peregrym, ktorá mi trochu pripomína moju obľúbenú Hillary Swank. Film priniesol síce typickú schematickosť tohto žánru, lacnú symboliku, ale námet sa mi, aj napriek svojej povrchnosti, celkom pozdával. Trošku ma iritovala hudba, tie klavírne prelúdiá boli naozaj otravné. U mňa necelé tri hviezdy, ale čert to ber. P.S. Skutočne nechápem, prečo kompetentní takto hyzdia originálne názvy filmov (či slovenské, či české). V tomto prípade bol originálny názov "Stick It" nahradený českým "Rebelka", čo bolo vzhľadom na ten osamelý symbol, tiahnúci sa filmom, kruté. Niektorým prekladom skutočne nerozumiem, a sú aj väčšie perly ako táto.

• 12.2.2008  02:08

Fantasy príbeh a zlatom kompase vo mne nezanechal taký dojem ako diela velikánov tohto žánru Tolkiena či Lewisa. Keďže hovorím ale o príbehu, nemôžem to úplne porovnať, pretože knižnú predlohu Zlatého kompasu som žiaľ ešte nečítal. Dovtedy však hodnotím na základe zhliadnutého. Námet nie je pre mňa ako fanúšika fantasy veľmi očarujúci. Herecké výkony nie sú ničím výnimočným. Ak režisér dokázal z predlohy vyťažiť len toľko, čo som videl, buď je chyba na jeho strane, alebo predloha za moc nestojí. To zatiaľ neviem posúdiť. Digitálna animácia pekná, technické prevedenie v poriadku, to žiaľ na dobrý film nestačí.

• 11.2.2008  04:12

Dva rôzne filmy, dva rôzne charaktery. Preto musím hodnotiť dvojako. Prvá, dajme tomu, polovica sa javila celkom fajn, Baconova postava koná, očakávane, rozpačito, poznačená stratou syna. Logický stav mysle. Taký trojhviezdičkový priemer, aj za dobrú kameru. Od vendetty, ktorá nastala v dome hlavnej postavy sa však začína niečo úžasne naivné a pre mňa nepochopiteľné. Bacon sa stáva elitným zabijakom s desaťročnou praxou a s dokonalými schopnosťami a jeho herecký prejav je ako vystrihnutý z iného filmu. Akčné prevedenie slušné, kamera fajn. Túto časť hodnotím jednou hviezdičkou, aj to len za akú-takú akciu. Nerozumiem tomuto prístupu režiséra. Ak by som mal hodnotiť film ako celok, nedám ani štvrť hviezdy, tak to radšej spriemerujem a ohodnotím ako dva filmy. Neskutočne naivné, absurdné, hoc priemerne technicky prevedené.

• 10.2.2008  04:09
    Superbad (2007)

Prekvapivo pomerne zábavná tínedžerská story. Napriek toľko krát spracovanému námetu bola táto produkcia o čosi lepšia ako ostatné prvoplánové teenage filmy. Vtipná bola najmä občasná parodickosť... film nevystavoval niektoré situácie za reálne, hoc v iných filmoch by sa tak stalo. Teenage komédia mala veľa typických znakov svojho žánru, no nebola až takou naivnou odrhovačkou.

<< předchozí 1 2 3 4