Pád domu Usherů - Jáma a kyvadlo (2023) (epizoda)

Tohle byla nejlepší smrt ze všech. Ta postava si to zasloužila úplně nejvíc. Parádní epizoda ve které jsou prakticky všechny karty odkryty. Jsem zvědavý na samotný finále.

Pád domu Usherů - Vražda v ulici Morgue (2023) (epizoda)

Poslední scéna měla neskutečně dusnou atmosféru. Takhle v napětí jsem nebyl dlouho. Jakmile začali hrát závěrečné titulky musel jsem si mega oddechnout. Carla Gugino je úžasná "Miluju, jak nádherně a zbytečně zlí vy lidé dokážete být".

Pád domu Usherů - Půlnoční děs (2023) (epizoda)

Mike Flanagan je můj oblíbený tvůrce. První epizoda Pádu domu Usherů je velmi povedená. Po stránce kinematografie a hudby je to úžasný. Herecky je to perfektní. Miluju jak Flanagan pracuje se svými herci. Mark Hamill je k těmto známým tváří u Flanaganovi tvorby příjemný osvěžení. Příběh mě hned vtáhnul a hororový prvky jsou super. Tohle má zatím velký potenciál a já doufám, že mě tímto seriálem Flanagan zase dostane. Těším se na zbytek epizod. 8/10

Terrifier 2 (2022)

Damien Leone si v pokračování ukousl velké sousto. Stopáž 140 minut je sakra znát. Dramaturgie není dobrá, ale je to na úrovni béčkových hororů. A mě by to nevadilo, však je to snímek o vraždícím klaunovy, ale ten film chce být veledílo, kterým nemůže být a nemá šanci. Ano má to i přes svůj minirozpočet hezký záběry, pěknou estetiku a oblíbil jsem si styl, jak snímek vypadá. Ta pocta hororů z 80.-90. let je znát. Obraz je schválně zrnitější a zvukově to připomene například Carpenterův Halloween. Tohle se mi líbí. Jenže Leone se snaží udělat z Terrifier 2 ambicióznější dílo oproti obyčejné vyvražďovačce v jedničce. A mě by to (opět opakuji) nevadilo, ale ke konci je toho opravdu moc. Příběh ani nedává smysl (hlavní hrdinka měla divného tátu, který má nějakou spojitost s klaunem Artem a film Vám to vůbec nevysvětlí... co má být sakra ten meč??), ke konci ten film dokonce na mě působil trochu trapně. Kvůli dvou věcem. Za prvé je to uměle natahovaný a ani jednou film nešlápne na plyn a jede si to pořád svoje pomalejší tempo. A za druhé to má ke konci skoro až dá se říct fantasy prvek. A nelíbilo se mi to. Nelíbila se mi ani ta malá holka od Arta (absolutně nechápu o co tady šlo a proč nebyla v jedničce). A raději se nechci ani rozepisovat o Vicky, která jako jediná přežila brutální řádění klauna Arta z jedničky. Terrifier 2 není špatný film, možná tady působím hodně negativně, ale bavilo mě to a je to fajn hororová podívaná. Jenže Leone dělá z toho něco, co je naprosto zbytečný a divně překombinovaný. Na třetí díl se těším, ale Leone prosím tě, už to nepřeháněj se scénářem přidej plyn a uber stopáž. Potom to bude o mnohem snesitelnější. P.S. Scéna cca v půlce filmu, kdy Art zmasakruje jednu holku, byla nejvíc over the top. Masakr. 6/10

Gran Turismo (2023)

Videoherní díly jsem hrál a mám rozehraný i ten nejnovější. Proto mě potěšily odkazy na hru (zvuky ze hry, záběry ze hry... hodně fajn). Neill Blomkamp býval můj oblíbený režisér (jeho District 9 je za mě masterpiece). Po jeho slabších filmech konečně natočil velmi dobrý snímek. Gran Turismo funguje na emocionální rovině, ale selhává v závodních scénách. Nemyslím to zle, ty závody jsou pěkně natočený, ale vždy proběhly hrozně jednoduše bez napětí a divák věděl v klidu, že to určitě dobře dopadne. Tady musím říct, že filmy Rivalové nebo Ford vs Ferrari to měly líp udělaný. Herecky je to dobré, David Harbour je v poslední době ve velké formě a tady opět nezklamal. Ve finále hodně příjemný snímek, který ani nemám potřebu příliš shazovat. Jsem s tím spokojený. 7/10

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Hodně fajn. Prostředí Itálie je skvělé. Denzel Washington si to pořád dává a Fuqua servíruje řemeslně dobře odvedenou práci. Je škoda, že je tady méně akce, ale celkově mě bavil děj okolo mafiánů. Bohužel závěrečné zúčtování se záporákem je nemastné neslané. Dějová linka se CIA trošku zbytečná a nemusela tam být. Film má dobré tempo a rozhodně jsem měl z třetího dílu lepší pocity než u dvojky. Jen je škoda, že to nemělo lepší finále. P.S. Ačkoliv tady nezazní ten soundtrack z předchozích dílů, tak ten nový se mi hodně líbil. 6/10

Saw X (2023)

Ještě nedávno bych tvrdil, že Saw nemám rád. Viděl jsem několikrát jedničku, kterou uznávám. No a potom jsem viděl ještě Spirálu (o které je lepší se nebavit) a to je vše. Nikdy jsem neměl k Saw žádný vztah. S pozitivními ohlasy na nejnovější 10 díl jsem si ale řekl, že si zopakuji jedničku a kouknu poprvé na dvojku (která byla fajn). No a jak se mi tedy líbil nový díl? Líbil… hodně. Absolutně jsem tvůrcům sežral celý film i s navijákem. Ano tvůrci zde dělají z Johna Kramera hodného starého pána, který je i přesto tím brutálním vrahem. A daří se to tvůrcům hezky, jen je potřeba u toho trochu vypnout mozek, protože je to pořád film o Jigsawovi a my mu máme v tomto filmu fandit. Užíval jsem si úvodních cca 40 minut, kdy se Kramer snaží vyléčit z rakoviny mozku. Následně když zjistí, že ho podvedli, tak jsem se u film bavil královsky. Vrací se také vedle Johna jeho společnice Amanda a ta je zde skvělá. Její chemie s Johnem je velmi dobře zpracovaná a hrozně jsem jim fandil. Záporné postavy, které musejí hrát hry, jsou výborně udělaný. Zde totiž budete těmto postavám přát smrt za to, co dělají špatného. Každou past jsem si užíval, ačkoliv musím přiznat, že to není příjemný koukání. Snímek je pěkně brutální, tak jak je u Saw zvykem. Praktické efekty, masky jsou vynikající jako vždy. Herecké výkony velmi slušné. Tobin Bell v roli Johna Kramera výborný. Synnøve Macody Lund v roli záporné postavy mě hrozně bavila. Co mě překvapilo byly dialogy, které měly hlavu a patu a šlo vidět, že si tady nadtím dali záležet. Hudbu není ani potřeba okecávat. Skladatel Charlie Clouser složil hudbu ke každému dílu Saw a i zde odvedl velmi dobrou práci. Ve finále samozřejmě zazní i ten klasicky theme a je to soundtrack, který nikdy neomrzí (miluju). Saw X je za mě milé překvapení a jde vidět, že ještě tahle série není úplně k zahození a já se asi i pokusím nakoukat zbytek dílů. Jsem zvědaví, co dalšího tvůrci vymyslí. P.S. Post-credit scéna je hodně fajn. 7,5/10

The Walking Dead: Daryl Dixon - Deux Amours (2023) (epizoda)

Po dvou slabších epizodách přichází návrat do plné formy. Tempo je skvělé a děj v této epizodě je vynikající od začátku do konce. Dialogy sedí jak prdel na hrnec. Norman Reedus úžasný. Nikdy mě nebavil Daryl tolik, jako tady (a to patří mezi moje oblíbené postavy od úplného začátku). Konečně jsme se dočkali flashbacku, jak se Daryl dostal do Francie. Tahle linka nám připravila velké překvapení. "Hey Daryl. Yeah? .... Came Back!". Po tomto mám obrovský hype na to, co se bude dít dál. Tvůrci si mě tady pěkně zaháčkovali a já zase jednou můžu říct, že jsem do TWD opět pěkně ponořen. Jsem ohromený kam se pořád může svět TWD dostat. Snad bude stát finální epizoda za to. P.S. U posledních 10 minut jsem měl husinu. Sakra, už dlouho jsem nebyl u TWD takhle v napětí. I LOVE IT! :-)

Terrifier (2017)

Místama to bohužel nudí a postavy se chovají jako idioti (je ale pravda, že je to udělané schválně a některé klišé v tomto filmu pobaví). Co mě, ale nejvíce iritovalo bylo to, že když už měli možnost Arta zabít, tak ho jenom bodli a utekli. Tohle se asi stalo 3x myslím. Ale má to svojí atmosféru, baví mě styl celého filmu, jako kdyby šlo o snímek z let 80.-90., plus hudba. Má to pár creepy momentů a celkově se musí uznat, že ačkoliv se jedná o sakra minirozpočtový film, tak není natočen špatně. Brutalita je ještě větší než v krátkometrážním snímku (rozříznutí pilkou je absolutní top tier... nevím jestli jsem někdy viděl něco Tak brutálního... masakr). Klaun Art se zde pěkně vyřádil a sledovat jeho creepy výrazy není nejpříjemnější. Suma sumárum ve finále jsem s tím spokojený, ale nemůžu jít na 4*. Těším se, ale na pokračování a hlavně na to, co Leone vymyslel za další nechutný věci. A podle toho, co jsem slyšel, tak půjde o jiný level brutality. Tak doufám, že scénář bude propracovanější... i když, co chtít víc o snímku, který chce hlavně jet na tom gore že? 6/10