The Chair (2023)

Úžasný krátkometrážní film ve kterém Curry Barker předvádí velký talent. Úplně v něm vidím Ariho Astera. Je to atmosférický, nepříjemný a tak trochu i psycho horor. Námět super a natočeno je to skvěle. Herecky mi to přišlo dost dobrý (především ta přítelkyně hlavní postavy to zahrála hodně dobře). Dát plný počet hvězd nějak nemůžu... ještě mi tam něco chybělo. Ale musím doporučit. Tohle se musí vidět, pokud máte rádi krátkometrážní horory. Někdy v těchto vodách člověk najde zajímavější a děsivější věci než u celovečerních filmů. 8/10

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Skvěle natočený a poctivě zpracovaný film. Akční pasáž na jeden záběr, kdy se nám představí všichni mušketýři neměla chybu. Celkově se nejvíce zde musí pochválit kamera a styl jakým je film natočen. Hrozně se mi líbilo, že se tady moc nestříhá při akci a všechno je pěkně nasnímané (honička na koních pěkná). Postavy jsou fajn, herci super a humor je povedený. Tohle se Francouzům opravdu povedlo. Tři mušketýři dostali drsnou, špinavou a temnější verzi a mě se to hodně líbí. Scénář sice ničím nemůže překvapit a je tady několik klasických klišé, ale je to hrozně fajn. Jen mě štve, že i tento film končí otevřeně, stejně jako další letošní filmy - Spider-Man, Fast X, Mission: Impossible. Na pokračování si budu chtít zajít do kina. 7/10

The Walking Dead: Dead City - Season 1 (2023) (série)

Nebudu lhát, jako někdo pro koho je původní seriál srdcovou záležitostí je Dead City hodně nadprůměrná podívaná, která mě dokázala nenudit a díky dvojici Maggie a Negan a vlastně i záporákovi Chorvatovi bavit. Má to skvělou Lauren Cohan a Jeffrey Dean Morgana v hlavních rolích. Vizuálně seriál vypadá pěkně a město New York je skvělé osvěžení oproti původnímu seriálu, kde jsme měli převážně lesy. Finále 1 řady podle mě skončilo zajímavě. 2 řada je již potvrzená a já u toho rozhodně budu. Jen doufám, že se zde více zapracuje se zombíky a přidá se na napětí. The Walking Dead: Dead City je po 1 sérii hodně fajn záležitostí, která mě nenudila. Pokud jste, ale nedokoukali původní seriál a nemáte k tomu žádný vztah, tak vás pravděpodobně Dead City nebude tolik zajímat. 7/10 Více v recenzi.

Hidden (2015)

Ještě předtím než bratři Dufferovi začali dělat seriál Stranger Things natočili tento menší horor. Filmu musím pochválit jeho atmosféru a to, že divák neví, co ho čeká. Film je správně nepředvídatelný a pokud divák vydrží pomalejší začátek budete pozitivně překvapeni. Jakmile se totiž film rozjede stojí to za to. Já se třeba musím přiznat, že jsem byl hodně napjatý, jak tohle dopadne, až mi v jeden moment pěkně tlouklo srdce. Je to zkrátka nepříjemný sledovat, když nevíte, co tam na postavy čeká. Takže rada pro ty, co tohle ještě neviděli. Nic si o tomhle filmu nevyhledávejte. Za mě příjemné překvapení a na večer velmi povedený horůrek. 7,5/10

Insidious: Červené dveře (2023)

Série Insidious je moje oblíbená hororová série. Každý díl mám rád. Líbí se mi, že každý díl je zajímavý svým příběhem, démonama, dobrou atmosférou, funkčními lekačkami a do toho postavy, které mě baví. Pátý díl navazuje na první dva díly (trojka a čtyřka se odehrávají před jedničkou) a vrací se původní obsazení v čele s Patrickem Wilsonem. Ten si vyzkoušel poprvé režii u celovečerního filmu. Vrací se i démon z jedničky. Takže jak tohle dopadlo? No… moc dobře ne. Musím se přiznat, že po odchodu z kina jsem si říkal, že to zas taková hrůza nebyla. Ale po několika hodinách jsem si uvědomil, jak moc ten film nefunguje. Filmu hrozně trvá, než se začne něco dít. Což mi nevadí. Mám rád jakýkoliv druh filmu. Jenže zde hrozně trvá, než se začne rozjíždět děj. Film je o vztahu otce a syna. Celou dobu jsem s tím neměl příliš velký problém. Ve finále je to, ale hrozně nezajímavý a uspěchaný dílo, kterému jakoby chybělo 10 stránek scénáře. Co chci říct je to, že film jakmile se začne rozjíždět, tak se zničehonic přeskočí do finále a je během chvíle konec. Filmu se ani nedaří moc dobře budovat atmosféru a místo toho se zde snaží Wilson sázet na lekačky. Těch je tady opět, jak je zvykem u této série hned několik. Například u té první se musím přiznat, že mi málem bouchlo srdce. První lekačka totiž přišla úplně odnikud. No a právě ta první byla také nejpovedenější… zbytek byly čekaný. Samotný démon, který se vrací z prvního dílu je nevyužitý a nemá Tak zapamatovatelný momenty jako v prvním díle. Dokonce i samotná hudba mě poněkud zklamala (možná za to může fakt, že den před projekcí jsem si dal jedničku a tam je to zkrátka jiný kafe). Suma sumárum ve finále je to průměrný kousek, kterému musím odebrat tu jednu hvězdu, kterou jsem mu po projekci chtěl dát. Jako horor totiž tento film moc dobře nefunguje. P.S. Leigh Whannell tady chyběl… jeho scénáře byly mnohem funkčnější než to, co tady Scott Teems napsal. PP.S. Lin Shaye potěšila. 4/10

Cesta ven - Série 2 (2023) (série)

Výplňový epizody hodně podkopávají tomuto seriálu nohy. Samotný scénář není žádné úžasné dílo. Pokus o drama mezi postavami není žádná katastrofa, ale dialogy jsou kýčovité a často se postavy točí v kruhu a nebo se moc děj nechce posouvat dopředu. Jakmile se, ale začnou dít ty fantasmagorie, tak je to zábava a seriál ukazuje svůj potenciál. Mě osobně seriál sice baví, ale ocenil bych lepší herecké výkony a zajímavější epizody. Fakt by to chtělo chytře posouvat děj a ne že se několik dílů nechce seriálu pohnout z místa. Poslední tři díly velmi povedené a samotné finále bylo překvapující. Těším se na 3 sérii. Je jasný, že Cesta ven nikam spěchat nechce a nejspíš to u 3 série neskončí. 6/10 Více zde v recenzi.

Cesta ven - Once Upon a Time (2023) (epizoda)

Bylo jasné, že nás na konci budou chtít tvůrci překvapit a naservírovat nám zvrat podobně jako ve finále 1 série. A musím říct, že to co přišlo, jsem vážně nečekal a měl jsem na konci totální husinu. Je jasné, že From je seriál, který bude mít více než 3 série a jen tak to asi tvůrci nebudou chtít ukončit. Poněvadž pro stanici MGM+ je to zřejmě dobře sledovaný, protože je již potvrzena 3 série. A já se těším, co dalšího nám tvůrci předvedou. :-)

Tajná invaze - Sliby (2023) (epizoda)

Tahle konverzační podívaná mě hodně baví. Olivia Colman je skvělá.  Snad si to udrží kvalitu až do konce. :-)

Hory mají oči (2006)

Aja vzal Cravenův originál a předělal ho do moderní podoby a já můžu říct, že je to fakt dobrý, hodně dobrý. Aja v remaku změnil oproti originálu pár věcí, jinak zůstává základ stejný. Takže pokud jste neviděly Cravenův originál, pak nejspíš bude pro vás Ajův remake lepší na poprvé. Mě jako znalce originálu nic nepřekvapilo. Pouze jsem si vychutnával takhle dobře odvedený remake. Má to fajn obsazení, tempo je přesný (nebudete se nudit… i ti, co znají originál). Atmosféra byla vydařená a jakmile se film dostal k pasáží v karavanu (v originále to byla nejlepší scéna), tak vám říkám, že vám nebude příjemné se na to dívat. Aja při scéně v karavanu přitvrdil oproti originálu a dle mého je to To pravé hororové šílenství. Následně se přepne místo napětí do akce a celé to finále najednou rychle uteče a mě přišlo, že ačkoliv takhle vypadal i originál, mohl si za mě Aja více vyhrát s napětím na konci… konkrétně myslím pasáž s dítětem. Jsou tady klasické klišé, tak jak je v hororech známe a někdy už to působilo lacině. I přesto se ve finále jedná o dobře zvládnutý remake od šikuly Alexandre Aji, který řemeslo zvládá na výbornou. No a na závěr ještě řeknu, že mě mrzela menší komunikace záporáků mezi sebou, tak jak to bylo v originále. Tady z nich udělal Aja více ty hnusný bestie. 7,5/10