Repo: Genetická opera! (2008)

Nakoľko by sa moje hodnotenie tohto filmu pohybovalo kdesi medzi 2 - 4 *, radšej to nechám tak. Aj keď sa film v niektorých pasážach pohybuje na hranici znesiteľnosti, nemožno mu uprieť originalitu, keďže som nič podobné skutočne ešte nevidel. Vo filme ma veľmi zaujalo aj obsadenie. Paris Hilton podala už tradične katastrofálny výkon, veľmi ma však prekvapila mladá Alexa Vega, ktorej rola Shilo sadla na 100%. Taktiež som bol prekvapený z obsadenia Sarah Brightman, ktorá ma charizmy na rozdávanie a pre mňa bola výraznejšou postavou ako samotný Repoman. Soundtrack má gule a tvrdé gitarové riffy perfektne zapadajú do atmosféry celého filmu. Otvorený koniec ma preto celkom potešil avšak fakt, že film sa stal diváckym prepadákom šancu na pokračovanie veľmi nedáva.

Seriózní muž (2009)

ARE YOU SERIOUS, MAN?? Coenovcov mám naozaj veľmi rád ale toto išlo okolo mňa na míľe ďaleko. Pre mňa osobne tam nebola ani jedna jediná vtipná scéna, ktorá by mi zostala v pamäti. Prakticky od samého začiatku som vo mne prevládal len jediný pocit a to strašná nuda. Nevypol som to v polovici len kvôli tomu, že som čakal, že sa to celé nejako rozhýbe a pohne určitým smerom ale nestalo sa. Pre mňa jedno veľké sklamanie a naozaj som už dlho tak často pri filme nekontroloval, kedy to už konečne skončí. Podľa mňa by ale filmu nepomohla ani kratšia minutáž, film je pre mňa celkovo veľmi zlý. Možno by som mu mal dať ešte jednu šancu v blízkej budúcnosti, len neviem, či budem mať na to nervy (a hlavne trpezlivosť). Aj tie dve hviezdičky dávam len s prižmúrením oka za to, že sú to Coenovci, inak by som to ani nedopozeral...

Bitch Slap (2009)

Taký mix Grindhouse-u, Baywatch-u a Mad Max-a. Keby namiesto týchto slečien vystupovali chlapi, viac ako jednu hviezdičku by som istotne nedal. Bohužiaľ som len obyčajný chlap :)

Gnaw (2008)

To že z tohto filmu sršal amterizmus by mi až tak nevadilo, lebo aj za málo peňazí sa dá spraviť kopec muziky. Táto vyvraždovačka však mala kopec iných múch, čo jej podrážalo nohy od začiatku až do konca. Hlavný slaughterman bol vychrlý debilček a s tou maskou bol skôr na smiech, ako by sa ho mal niekto báť. Jednotlivé postavy jednali ako retardovaní vypatlanci, ktorí tak či tak mali dosť roboty popasovať sa so šialeným scenárom (v najhoršom zmysle slova). Čo sa audio-vizuálnej stránky týka, nevadila mi tá amatérska roztrasená kamera, ale žily mi trhali zvuky rezania mäsa, vytrhávania vnútorností alebo škípania nechtu medzi zubami. Jediné, čo sa dá vyzdvihnúť a čo nezapadá do absolútneho sivého priemeru je hracia skrinka a melódia, ktorá mi bude ešte dlho vŕtať v hlave ;)

Bronson (2008)

ONE MAN SHOW!!! Tom Hardy je vo svojej úlohe najznámejšieho britského väzňa naprosto dokonalý a dokonca mám pocit, že ani sám Bronson by to lepšie nezahral :) To jeho "Shut the fuck up, cunt!!!" človeka riadne zasadí do stoličky a nepochybujem o tom, že tento výkon je ešte presvedčivejší ako napr. výkon M.Rourkea vo Wrestlerovi. Jeho bitky na pozadí skvelého soundtracku vypadajú dosť dobre, čo je však bohužiaľ všetko, čo môže tento film ponúknuť. Jednotlivé postavy sa mihajú okolo neho strašnou rýchlosťou a Bronson si preto ani k jednej nedokáže vybudovať poriadny vzťah (čo ma mrzí najviac v spojitosti s jednou zo strýkových "slečiniek"). A tak dej neustále prešľapuje na jednom mieste, čo začne po 40tich minútach docela nudiť. Keby sa excelentný herecký výkon Toma Hardyho oprel o poriadny scenár, mohlo ísť hodnotenie oveľa vyššie, takto bohužiaľ len za 3.

Lovci lidí (2008)

Na môj vkus málo brutálne, lacné a príliš amatérske. Nekvalitný scenár podtrhnutý vyfetovanými hereckými výkonmi a katastrofálnymi zvukovými efektmi (striekanie krvi, kĺzanie čepele po tvári...) nedokáže udržať pocit strachu ani 10 minút. Banda debilných poľovníkov snažiacich sa o hru na mačku a myš aj napriek krátkej stopáži po chvíli začne nudiť a absolútna absencia lakačiek ma raz a navždy presvedčila o tom, že najlepšie (ako aj najhoršie) horory sa točia za veľkou mlákou. Ak si budem chcieť najbližšie pozrieť nejakú vyvražďovačku z prostredia hôr, určite zvolím radšej Wrong Turn (1/2). Slabšie 2*

Poslední dům nalevo (1972)

Dokonalý príklad toho, ako sa to nemá robiť. Tento film sa tvári na niečo, čo nie je a absolútne nič v ňom nefunguje. Hercov stiahli asi z ulice a myslím, že aj Robocop by vedel dávať lepšie najavo pocity strachu, zúfalstva a túžbu po pomste. Katastrofálne herecké výkony podtrhnuté šialeným (v tom najhoršom význame slova) strihom a debilným hudobným doprovodom ponárajú tento "kult" medzi absolútne céčkové bahno. A banda dvoch tupých policajtov je len čerešnička na torte.

Spirit (2008)

Áno, je pravda, že Spirit je film, ktorému chýba poriadna myšlienka, že postavy niekedy tliachajú dve na tri a že chabý dej nezachránia ani ladné krivky Evy Mendes, stále sa však utvrdzujem v tom, že Frank Miller je jeden z najoriginálnejších scenáristov / režisérov súčasnosti. Aj keď všetky jeho filmy vypadajú po vizuálnej stránke takmer na vlas rovnako, jeho filmy sa mi nikdy nezunujú ani keby točil večerníček pre deti predškolského veku. Ale tak či tak, je Spirit doteraz jeho najväčšou slabinou(popri 5*kovej 300vke a Sin City) a do budúcnosti by už skutočne nemal experimentovať s režisérskou stoličkou a mal by ju prenechať niekomu skúsenejšiemu. Takže keby hodnotím Spirita po dejovej stránke 2*, po vizuálnej lepšie 4.

King Kong (1933)

Príbeh o veľkej opici z exotickej džungle ma nikdy neuchvátil a verzie z 1973, resp. z 2005 sa mi zdala skôr ľahko podpriemerné. Včera som sa však dostal k originálnej verzii z 1933 a bol som skutočne ohromený. Myslím, že sa im podarilo vytvoriť skutočne nadčasové dielo, ktoré muselo v dobe svojho vzniku spôsobiť obrovskú senzáciu. Jediné čo sa z dnešného pohľadu javí v niektorých scénach ako zaostalé, je samotný Kong, na ktorom je najlepšie vidieť, ako sa v tej dobe robilil trikové scény pomocou stop-motion, keďže je na jeho srsti vidieť každý dotyk. Jeho zápasy s T-Rexom a inou háveďou ako aj posledná scéna na Empire State Building vypadajú úžasne a práve to je dôvod, prečo má tento monster movie aj po vyše 70tich rokoch tak vysoké hodnotenia.

Přichází Satan! (1976)

Pri pohľade na filmy ako The Exorcist, The Thing alebo The Shining sa človek jednoducho musí zamyslieť nad tým, kde nastala chyba, že takéto žánrové klasiky jednoducho vymreli a vystriedali ich lacné teenagerské vyvražďovačky. The Omen je taktiež skvelý príklad takejto žánrovky, kde sa viac ako na litre preliatej krvi dbá na vytvorenie pôsobivej atmosféry, ktorá nepoľavuje až do záverečných titulkov. Jedine ten Damien mohol byť trošku hrôzostrašnejší, vo filme to vypadalo ako všetky "nešťastné náhody" išli mimo neho. Každopádne sa však jedná o nadpriemerné dielo, ktoré si miesto medzi najlepšími horormi jednoznačne zaslúži.