Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Animovaný
  • Pohádka
  • Sci-Fi

Poslední recenze (36)

plakát

Zabawa w chowanego (2020) 

Je to druhý díl dokumentu o tom, jak polská katolická církev "chrání" své kněze, kteří se dopouštějí zneužívání dětí. V dokumentu se setkáváme se třemi dnes už muží, kteří si nesou trauma z dětství, kdy byla jejich důvěra v kněze zneužita. Nejhorší na celé věci je to, že nikdo již nepopírá, že se dané skutky staly, ale je zarážející, že s tím nikdo nic nedělá respektive všichni o tom mluví, ale reálné nikdo nic nedělá a zlehčuje (dokonce padají i argumenty o tom, že je to práce satana, který za to může). Ve filmu zazní mnoho faktů (např. že příslušné orgány o věci vědí a to jak trestní tak církevní) a i přesto se nic zvláštního zatím neděje. Dokonce i slibovaná parlamentní komise, která měla vzniknout již před rokem po uvedení prvního dílu, ještě nevznikla a nevypadá to, že by měla rychle vzniknout. Dokument je plný emocí, ale nejsou zde využívány, spíše jen dokreslují celou absurdní situaci obětí, se kterými nikdo nemluví a nechce mluvit v představě, že pokud nikdo muvit nebude, problém zmizí. Na druhou stranu je zajímavé vidět, že oběti neztratily víru a svou důvěru v církev, vidí za tím jen selhání jednotlivců. Velmi silná je také výpověď jedné z obětí, která popisuje, proč nikomu nic neřekla - jeden z důvodů byla obava o to, aby otec, toho času varhaník v kostele, nepřišel o práci, na které byla rodina existenčně závislá, protože měli dítě, které bylo smrtelně nemocné a péče o něj něco stála.

plakát

V síti (2020) 

Jsem ajťák a zároveň rodič - máme dvě dívky ve věku 10 a 13 let. Největším tahákem pro mne bylo to, jak moc složité/lehké je pro někoho cizího navázat kontakt a jako moc se "odkope". O tom, že se to děje jsem nepochyboval. Ale zásadní je, kdo tyhle kontakty vyhledává a jak moc se s tím dá pracovat. Film nastartoval diskuzi o tomto tématu, což je jedině dobře. Vycházím z jedné věci - že je poptávka (a třeba velká) je jasné. Že je nabídka (i když primárně to tak není zamýšleno) je také jasné. Bojovat primárně a preventivně s těmi, kteří poptávají, je těžké/nemožné/neúčinné. Snazší je působit na "nabízející" aby to nedělaly. Trpělivým vysvětlováním a působením a hledáním alternativ. A když už podlehnou, co se s tím dá dělat následně. Aby našly tu odvahu a svěřily se. Souhlasím s tím, že jako obezličku poptávající používají fakt, že když je to na internetu, o nic nejde. Ale ono k**** jde o hodně! Minimálně v tom, jaký názor si na muže dívky udělají a minimálně v tom, jak budou vnímat to, co se kolem nich děje a kam si nastaví "standardy". Zarážející také je, jak absurdní lž/faktai dokážou poptávající vymyslet, aby zdůvodnili to, či ono. Ale je to nefér boj - v podstatě nemohou prohrát a dosáhnou svého. A opět se dostáváme k tomu, že musíte svým "zlatíčkům" trpělivě vysvětlovat, co za tím je a jak je to ve skutečnosti myšleno. Ale když se k tomu přidá nefunkční rodina, kde není nikdo, kdo by vysvětloval ať už z jakéhokoliv důvodu, je to velký průšvih. Při pročítání zdejších komentářů jsem nechtěl věřit tomu, že film je zábavný a humorný. Přece jen cynik se u toho může bavit. Jenže ono je to fakt zábavné! Je mi jasné, že abyste se udrželi nad vodou, musíte si dělat legraci i z tak závažných věcí. A že tam těch legračních a veselých momentů je prostě hodně - třeba Karel letící z okna... Jak už jsem psal - film otevírá téma, ale nenabízí žádné rychlé a jednoduché řešení. Moc se mi líbil nápad, který zazněl po projekci předpremiéry v diskuzi - zkuste to zařídit tak, že si to večer pustí rodiče a druhý den děti ve škole. A pak diskutujme. A tohle se filmu daří skvěle. Jsem rád, že dokument vznikl a kdyby měl u někoho minimalizovat či snad úplně vyloučit dopad poptávajících, má to cenu. Rozhodně se nebojte dětem pustit dlouhou verzi (připravuje se i kratší šedesáti minutová tzv. "edukativní" verze s komentáři a vypuštěnými scénami), snesou ji. Bude z toho sice hodně dotazů, ale o to větší dopad to na ně bude mít. Jen touto otevřeností a "příkladem ze života" si to děti minimálně zapamatují.

plakát

Sloní muž (1980) 

Neskutečně silný film s námětem dle skutečné události. Viděl jsem ho jako dítě a byl působivý. A nezměnilo se to ani po letech, kdy jsem se k němu dostal znovu. Příběh je sice z konce 19. století, ale hodně mne dráždí myšlenka, kolik se toho za posledních asi 13 let změnilo. Jak by dopadl Sloní muž dnes? Asi by to bylo trochu jiné (se ubezpečuji), nicméně podstata by zůstala stejná - jinakost (a zásadní) se prostě nenosí ani dnes. Přiznám se, že film je tak dobře vytvořen a příběh podán, že ho vnímám více jako hraný dokument a prvoplánově je mi jedno, kdo v příběhu hraje a kdo ho natočil. Na příběhu to prostě stojí a padá.

Poslední hodnocení (619)

Buzíci (1974)

12.12.2020

Zabawa w chowanego (2020)

17.05.2020

Pepa (2018)

19.01.2020

A také déšť (2010)

17.01.2020

Princezna a půl království (2019) (TV film)

27.12.2019

V síti (2020)

13.12.2019

Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě (2014)

13.11.2019

Nabarvené ptáče (2019)

07.10.2019

Ad Astra (2019)

07.10.2019

Reklama

Ovládací panel

Fanklub

(1)

Reklama

Reklama