• Pohádka

Stud (2011)

O existenci tohoto filmu jsem neměl tušení a tak jsem na něj náhodou narazil, když jsem večer "sjížděl" program oblíbených kanálů kabelové televize. Steva McQueen? To zní zajímavě. Pokud bych chtěl někomu povyprávět, jak žijí dnešní "střední managerové" v korporátech, asi bych si vybral tenhle film. Spousta lidí dnes žije sama metodou dnes je dnes a zítra je zítra. Na nějaké svazky není čas ani chuť, protože se vlastně jen uvážu a proč žít do konce života jen s jedním člověkem? Ve filmu mne zarazilo několik věci. Jak snadno si lze najít partnera na sex. Vážně stačí jen jezdit metrem, autem nebo se ochomítnout ve firemní kuchyňce? Vlastně ano, lze si také "partnera" koupit. Pak mne také dorazilo to, když někdo ve věku hlavního hrdiny dokáže říct, že jeho nejdelší vztah trval 4 měsíce. A nakonec to, že ani rodina vás nepřinutí udržovat nějaké těsnější vztahy. Rozhodně je to velmi zajímavý film s dobrou hudbou, která je mixem současné i staré hudby.

THX 1138 (1971)

Tenhle film je zlváštní v tom, jak líčí realitu, tedy jakými prostředky. Je tu jedno zásadní ale - asi trochu ztratil své kouzlo, protože technika roku 1971 byla zásadně odlišná od toho, co známe dnes a některé věci už tak nemají ten efekt, který vás měl překvapit, protože dnes už je to běžné např. medicínští roboti. Osobně mne film překvapil už v úvodních titulcích. Jsou totiž podkresleny mixem hudby - podivné náladové hudby, která vytváří napětí a skladbou barokního autora G.B.Pergolesiho. K této skladbě mám silný citový vztah a proto mne zajímalo, jaká hudba se ve filmu ještě objeví. Mám však velmi rád filmy s touto vizuální stránkou a ta strohost mi imponuje. Více se hraje na naši fantazii než na "vizuální" orgie. Když to srovnáte s režisérovým dalším dílem - Hvězdnými válkami, je to až do očí bijící. Mým nejslinějším pocitem bylo to, že film snese srovnání s obdobně pojatou vizí a to románem 1984. V podstatě stavějí na podobných základech. Pak mi ale vrtá hlavou - odkud se berou ty aurotity, které si lidstvo podmaní?

Přežít! (2005) (seriál)

Báječný dokumentární seriál popisující z jak naprosto šílených situací je člověk schopen se dostat. Od útoků medvěda a žraloka, hada či slona, až pro banality jako rozbité auto uprostřed pouště. V seriálu najdete osudové okamžiky různých lidí, kteří přežili a jsou schopni se o svůj zážitek podělit. A vlastně to nikdy není legrace.

Málem mi to prošlo (2010) (seriál)

Seriál je velmi zajímavý svým námětem - zpracovává skutečné případy a popisuje osudy uprchlíků. Někdy je to dlouhé líčení skutků obviněného na svobodě, následně pobyt ve vězění a pak na útěku. Jindy není skutek až tak podstatný a vše se točí kolem provedeného útěku z vězění a někdy je to popis života na svobodě po útěku z vězení. Příběhy jsou hrané herci, nicméně reální lidé vše komentují (pachatelé, jejich rodinní příslušníci, policisté, právníci...) Dobře se to sleduje a je to i velmi poučné, třeba popis způsobů, jak získat novou identitu na základě ukradené. Nebudete se nudit.

Obsedantně kompulzivní uklízeči (2013) (pořad)

Zajímavý pořad, který spojí lidi s chorobným uklízením s lidmi, kteří jejich posedlost nesdílí. V seriálu najdete spoustu lidí, kteří to s uklízením nepřehánějí. Hromadí věci a svůj dům či byt zaplní věcmi. Podnikají různé akce, aby si nějak pomohli. Pak už to vzdají. Jsou to lidé s nemocí - na jedné i na druhé straně. Je velmi zajímavé sledovat, jak to funguje. Je poměrně překvapivé, jak ty vzorce chování jsou vlastně stejné. Stydí se za to, jsou nervózní, když se mají tento problém před někým ventilovat... Pokud se chcete přesvědčit, že máte doma čisto, podívejte se. Nějaké neumyté nádobí nebo odložené věci a pohozené na židli z předešlého dne vás nechají v klidu.

Návštěva u dr. Christiana (2017) (pořad)

Tento seriál je postaven na tom, že pacienti dostanou řadu rad a diagnóz pod jednou střechou a od člověka, kterému věří. Často jsou tou poslední záchranou. Zároveň jako divák máte možnost zjistit, jaké "civilizační" choroby jsou dnes v kurzu. Je zde spousta alergií způsobených stresem, řada psychických bloků apod. Zároveň se na klinice snaží ordinovat podle nejnovějších poznatků moderní medicíny. Na spoustu pacientů už má jenom vliv to, že si s nimi někdo promluví a pokusí se navrhnout nějaké řešení i když nutně nemusí vést k plnému vyléčení. Mnohdy je řešením i to, že se vám vylepší kvalita života a vy budete umět se svou nemocí žít.

Můj 300kg život (2012) (pořad)

Je to sonda do světa kruté závislosti na jídle. Uvidíte takřka v přímém přenosu, kam až se dá dostat. Ale také neskutečnou snahu těch, kteří se rozhodnou s tím bojovat. Ne vždy je to jednoduché a ne vždy se to povede. Tady už jde opravdu o život. A zároveň je docela odvážné se lékařsky soustředit na tuto skupinu nemocí,protože s sebou nese specifické problémy, které jsou u každého jiné. Já si z toho odnáším, jak moc konzumní život e v USA žije a jak jsou lidé závislí na rychlém občerstvení. U nás se s obezitou setkáte, ale obvykle není takto morbidní. Není to jen tím, že tohle jsou skupiny "vybraných", stačí se podívat do rodin "nemocných", protože tam řadu kandidátů potkáte také. Pro mne je to opravdu velmi poučné a zajímavé.

1984 (1984)

Síla toho filmu tkví v tom, kdy byla napsána kniha, ze které vychází a také tím, kdo knihu napsal. V autorově přítomnosti se podobné věci (zatím) neděly, realitou se staly později. Tohle je například film, který má matka nedokázala dodívat celý. Natolik ji děj znepokojoval. Podle mne je to jeden z mála filmů, který je lepší než kniha. Herecké výkony jsou obdivuhodné. Jasná volba pro ty, kdo nechtějí číst, ale nemají čas a chuť. Film vše podstatné z knihy zachytává... Je to těžký flák spíše psychologického ražení, ale pokud to překonáte, přijde odměna.

Caveman (1981)

"Historický film", který je plný dialogů, jež však nejsou vedeny v řeči, kterou byste ovládali (až na japonce, ty jsou napřed a používají angličtinu). Ve filmu se totiž nemluví žádným smysluplným jazykem a je opravdu zábavné sledovat, jak vás film pomalu zpracuje a naučí pár slovíček, které, když se naučíte, víte na čem jste (třeba Máča, že?). Film je zajímavá hercem v hlavní roli, což je známý bubeník Beatles Ringo Starr. Nechce se mi vůbec říct, že se jedná o bláznivou komedii. Děj má své zákonitosti, komika vězí ve zvolených výrazových prostředcíchnanjako celek to dobře funguje. Film je opravdu výtečnou a inteligentní zábavou pro celou rodinu. Svou škodolibost si každý najde. Což takhle rozmáčknout si pravěký hmyz na nose? Jinak ty osmdesáte léta jsou z filmu cítit možná až moc.

Mechanický pomeranč (1971)

Jestli můžu nějaký film nazvat kontroverzním, tak je to určitě Mechanický pomeranč. Začal jsem tím, že jsem si přečetl knihu, která je prostě fantastická. Protože jsem z generace, která se ve škole učila rusky, je skvělé objevovat to, co autor využil v mluvě protagonistů. Film je vlastně plný násilí a zvráceností, které při čtení tak nevnímáte. Navíc na vás ve filmu působí hudba, o které se v knize jen mluví. Je to prostě perfektní převedení knihy do filmu a se všemi neduhy, které z toho plynou. Nicméně po závěrečných titulcích si uvědomíte, že vztah vás jako diváka, přešel od totálního nesouhlasu a zhnusení nad hlavním hrdinou přejde do litování a vlastně i obliby a fandění za to, aby systém porazil. Ale vážně byste to tak chtěli? Nemůžete se na všechno dívat černobíle. Ano, volíte ochranu zřízení, ale přehlížíte jednotlivce. Jenže právě z pohledu jednotlivce se může onen systém ochraňující většinu stát zvráceným. A jste zvrácení vy, když s tím souhlasíte? Skvělé herecké výkony, skvělá režie, skvěla hudba. Tohle chcete vidět.