Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Krátkometrážní
  • Krimi

plakát

13. komnata - 13. komnata Jaroslava Svěceného (2021) (epizoda)

Opět taková banální televizní publicistika. Je vidět, že 13. komnata dýchá z posledního, jako by byla také na ventilátoru. Ve finále to byly jen Svěceného historky, byť nechci jeho příběh a bolest nějak zlehčovat. Po kovidové pauze teda velmi slaboučké pokračování. Kociánová mluví zase mechanicky jako z rozhlasu, je to neupřímné, strojené - pozérské a snobské nastavení projevu. Kameramansky a režijně obsahově nijak bohaté. Svěcený je milý člověk, je jasné, že nepatří k těm nejlepším evropským špičkám, ale myslím, že současné pozitivní a šťastné rozpoložení si rozhodně zaslouží. Snad ho to polepšilo a posilnilo.

Něžné kuře (1978)

Jedna z největších televizních klasik a stálice mého dětství. Kéž by se kinematografie obrátila zpět k takovým decentním a vtipným látkám se skvělou hudbou a báječnými herci.

Důvěrný nepřítel (2018)

Výborná Gabriela a dobrý nápad. Ostatní velmi průměrné, až podprůměrné. Janák tohle prostě neumí, to je vidět na každém záběru, na práci s kamerou, s herci, s hudbou. Je to kýč, ale prachy na něj sehnal, takže se to dá alespoň v tomhle hledisku považovat za úspěch. To, co za ně natočil už poněkud méně.

plakát

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

Škoda, že Janák neumí tak dobře pracovat s herci a škoda, že neumí škrtat. Některé scény byly trochu zpomalené a často herce brzdily zbytečné věty. Než se některé dějové frenvence odvyprávěly, člověk stihnul rozbalit dárek. A ten závěr byl velmi nedramatický a bez napětí, jak to? Najednou všechno tak vesmírně vyhaslo, včetně Gaislerky, na které bylo vidět, že vůbec neví, co má dělat. Nicméně tentokrát se bylo opravdu nač dívat, nebylo to tolik hloupé, jako Janákovy dvě předchozí pohádky a scénář napsal konečně někdo se špetkou originálního příběhu. Nejlepší byla jistě hudba, že by Březina chytnul druhý dech? Konečně i harmonické, melodické a instrumentální nápady. Zdá se, jako by na to měl více času. Skvělý byl Kotek, Ramba i Kryštof Hádek. Jinak už nás nebaví dívat se na nadiktované obsazení České televize. Německá účast byla nutná kvůli financování, což je pochopitelné, nicméně před kamerou jsme jakési takési vizuálno viděli, takže to do té mizanscény přeje jen nasypaly... Lokace byly také hezké, až na totálně protočené a okoukané Žleby a celkově to drželo tak nějak pohromadě. Takže za naši rodinu tentokrát pochvala.

plakát

Jeden rok v životě choreografa Jiřího Kyliána (2019) (TV film)

Toto je jeden z těch lepších dokumentů pana Kubaly. Výjimečně se soustředil i na kameru i na režii a celkové pojetí není jen o sběru Kiliánova života, nápadů a postřehů, ale také o hezké atmosféře, kterou se podařilo v dokumentu vytvořit a sjednotit.

plakát

Tereza Podařilová, čas primabaleríny (2020) (TV film)

V dokumentu vystupují zajímaví a inspirativní lidé. Hlavní představitelka je též velmi talentovaná, oslňující a osobitá - projevem, tancem, životem. Nicméně po kameramanské a hlavně režijní stránce to bylo velmi odfláknuté, neoriginální až to připomínalo jen nafouklou reportáž. Dokument plynoucí odnikud nikam si taková hvězda nezaslouží a je dost možné, že kdyby o ní dokument natočili mladí tvůrci, mělo by to šťávu a hlavně NÁPAD. Podobné jako dokument o Plachetkovi, nebo Margitovi - nápad ten tam...

plakát

Leoš Janáček - velký příběh 20. století (2020) (TV film)

Krásná kamera, střih i celkové estetické pojetí. Scenáristicky to však bylo příliš encyklopedické a kvůli unavené nenápadité režii dokument chvílemi až nudil. Dokážu si dokument o Janáčkovi představit víc "sexy". Naučný pořad s hlasem Jana Štastného nebyl příliš šťastný, ale na to, co občas vyplodí ČTart je to lepší průměr.

plakát

Skromný klasik Luboš Sluka (2020) (TV film)

Na dokumentu je vidět, že mezi tvůrci a hlavním protagonistou muselo dojít k maximálnímu souznění. Oceňuji zajímavou formu s jednotlivými kapitolami pomocí přechodů s dětskou klavíristkou. Její výkon je obdivuhodný. Ruce, které nám ničí fotografie, stejně jako osud ničil skladatelovu osobnost, jsou též skvělým nápadem. Velký vliv na mé kladné hodnocení má i výběr lokací, krásné záběry na přírodu, architekturu a nápaditě vybrané archivy, včetně ukázek ze Slukových filmů. Více takových dokumentů, život umělce je drama samo o sobě :))

Povídky o rukou (1957)

Příjemný archivní snímek s krásnou hudbou a křehkou subtilní atmosférou.

plakát

Zlatá šedesátá (2020) (koncert)

Dlouho jsem neviděla tak dobrý přenos koncertu - divák v něm viděl skutečně všechno, co hrálo i zpívalo. Jsem nadšená.

Ovládací panel