• Krátkometrážní

iMucha Show (2022) (divadelní záznam)

Trochu kýč, přehnaná show, falešné emoce a neucelené dějové vyprávění diváka nemůže udržet v pozoru. Problémem projektu je také nesympatické obsazení a ani hudebně se nejedná o nic nápaditého.

Klaunka (2023) (TV film)

Dějově a obsahově velmi slabý dokument, který je plný všeho, co vlastně celý život víme. O Jitce jsme se dozvěděli pramálo a podstatná část stopáže je věnována archivům a vzpomínkám z různých projektů, do hloubky jsme se ovšem v žádném tématu nedostali. Takové zklamání bych ve společnosti mistrovské paní Molavcové nečekala. Děkuji ovšem za epizodu s p. Strejčkem, která mě chytla za srdce.

Arvéd (2022)

Velmi zajímavý film, který mě nebavil ani tak příběhem, jako atmosférou. Atraktivní a vynalézavá kamera, dokonalé svícení, perfektní využití ateliéru. Výkon Michala Kerna je záslužný, skvěle fungovaly i postavy Rašilova a Pechláta. Není to sice můj šálek co se týče žánru a filmové řeči, ale jako filmový počin je to nadprůměrné dílo.

Buď chlap! (2023)

Hezké lokace, pěkné světlo i atmosféra, ale scenáristicky a režijně úplně mimo filmovou mísu. I přestože to má poměrně dynamický střih, herecké situace jsou takové neucelené, nedotažené. Všechny obrazy vypadají jako by to byla jenom nějaká "zkouška před ostrou". Jako nejslabší hodnotím výkon Jakuba Prachaře, nicméně výkony Ramby, Chýlkové, Bareše divákovu pozornost upoutají. Škoda, že ve filmu nebyly žádné skutečně vtipné momenty, jen pokusy o humor a trapné situace. Dávám jednu hvězdu za snahu o dobrodružnou komedii, což je žánrově v české kinematografii velmi vzácným kouskem. Nenáročného diváka, který vyhledává nízký humor, nebo kulisu k žehlení si to ale určitě najde.

Il Boemo (2022)

Za mne zcela nefunkční film. Hlavní hrdina nejedná, jen se "prokurví" svým životem. Filmařsky velmi smutné a hlavně strašně nudné hudební drama se scénářem děravým, jako holandský sýr. Nechápu, jak takový scénář bez děje a bez klasického dramatického jednání postav, vývoje a zlomů mohl vůbec někdo finančně podpořit. Ocenění českými lvy považuji za nepochopitelnou frašku českých filmových akademiků. Film drží nad vodou jen hudba a hlavně výprava včetně kostýmů a masek.

Nikola Márová (2022) (TV film)

Po dokumentaristické, tedy tvůrčí stránce je dokument velmi slabý. Portrét působí velmi nepřipraveně a není v něm žádný nápad. Paní Márová je skvělá tanečnice, ale čisté - víceméně publicistické konstatování o jejím životě mi přišlo trošku málo.

Perspektiva Ivana Mládka (2023) (TV film)

V dokumentech tohoto tvůrce jsem zatím neviděla horší kameru. Záběry roztřesené, neostré, jakoby náhodně zakomponované, proti světlu, některé na hraně použitelnosti (např. rozhovor s p. Svěrákem). Také jsem občas nerozuměla mluvenému slovu, zvuková stránka dokumentu byla též místy odfláknutá, až se mi zdálo, že jsou některé sychnrony natočeny na nějaký starý diktafon. Přesto je ale dokument tak nějak zvláštně autentický, přirozený, obsahově velmi bohatý a vyvážený, výtvarně velmi pestrý a plný skvělých osobností, humoru a životních postřehů, které můžou člověka jen inspirovat a zajisté i někam posunout. Byť nemá dokument velkorysé filmové vyprávění (jako to bylo u Hudečka, Čepelky, Sluky apod.), panuje v něm příjemná atmosféra a radost z tvorby. Skvěle vybrané hudební i televizní ukázky, svižný vzdušný střih. Takže až na to kamerové a zvukové zpracování opravdu perspektivní dílko. Dávám 75 %

Múzy Václava Hudečka (2022) (TV film)

Je pozoruhodné, jak hodně se můžou dokumenty kvalitativně lišit od těch průměrných. Když jsem se podívala na Nikolu Márovou, nebo Plachetku, tak jsem nebyla ani obohacena obsahem a dívala jsem se na jakžtakž slepené, víceméně publicistické záběry. Múzy Václav Hudečka jsou ovšem úplně jiné. Mají veliký filmový záběr počínaje situacemi, osobnostmi, přes půvabné dronové záběry, až po výběr nádherné podkresové hudby. Mám z toho obrovskou radost, protože Hudečkovi mám moc ráda a fandím jejich práci.

Čert ví proč (2003)

Za mne velmi přeceňovaná pohádka, ve které funguje jen kamera, výprava a místy herecké výkony. Těšil jsem se také na pohádkovou hudbu, která byla spíše taková anonymní, bez výrazu. Díky Somrovi a jiným hercům jsem pohádku poctivě shlédnul dokonce, ale mizerný scénář a rozpačitá režie mne stále od sledování odrazovala.

Postoloprty 1945 - česká odplata (2022) (TV film) odpad!

Příšerný dokument. Herci měli zřejmě velmi špatné vedení, protože mezi nimi nevznikla žádná atmosféra, ani napětí, ani drama. Jejich výkony působili spíše směšně, i když se často jedná o šikovné a talentované herce. Režijně velmi diletantské. Na celém projektu je znát, že pan režisér Jakub W. točil hlavně potupné estrády a na režijním uchopení a hlavně filmové řeči je to velmi vidět. O to více mne překvapuje, že ho ČT prezentuje ještě v Interview. Hlava mi to nebere., ČT a hlavně pak producent Diviš by se za toto klopotné dílko měli spíše stydět. Dokument nemá dostatečnou výpovědní hodnotu a byť byl dobře míněný, nepovedl se po všech stránkách. Škoda. Lítost. Nepochopení.