rikitiki

Johana Jahůdková

okres Praha

1 24 47 69 77 78 79 80 81 82 83 92
    • 15.5.2011  22:40
    Šaty za půl milionu (TV film) (2009)

Není to zajímavé zpracováním, ale exkluzivitou nahlédnutí do velmi uzavřeného světa. /15. 5. 11:/

• 15.5.2011  22:10

Když napíšu: působivá moralita s jasným protiválečným poselstvím, tak to bude působit odrazujícně. Tohle je ale nádherný příklad, jak takovou věc udělat přitažlivým, zajímavým až strhujícím způsobem, který diváka dovede k přemýšlení o tom, jak by se zachoval on. Přes veškeré možné výhrady Japonsko i Amerika byly vyspělé a kulturní země, ale natolik odlišným způsobem - Japonsko navíc stále ještě záměrně izolované před ostatním světem - že se na sebe dívaly jako na naprosté barbary, takže to co oba muže rozděluje není jen nepřátelství vojáků dvou proti sobě bojujících armád, ale i totální opovržení tím druhým jako člověkem, jeho kulturou a hodnotami, které vyznává. /15. 5. 11./

• 15.5.2011  10:02
    Bouře (2005)

Docela slušná akce, možná záměrně chudší výprava (koneckonců, tohle není americký, ale švédský film a thriller nebo fantasy přece nemusí být vždycky jen vypulírované a co nejeefektnější), ale tu nahrazují sem tam dobré nápady a vizuálně se mi líbilo převedení "reality" do komixu, nebo vykreslení atmosféry pustého městečka. Ke konci ale byly dialogy příliš vysvětlující, polopatické a některé scény půsbily přepjatě_____. KOUSEK DĚJE - podle mne o DD bojují chladný muž Lhostejnost, která dosud v jeho životě převládala s trochu mateřsky působící ženou Soucítění, která chce, aby DD zase začal něco cítit. Boj uvnitř DD hlavy se přenese do vnějšího světa. A Soucítění nakonec zvítězi. Lhostejnost se rozplyne, když ji DD odvrhne a ona sama pocítí nenávist . Soucítění přestane být vidět ve vnějším světě, když ho DD konečně sám pocítí a tedy vstřebá. Dobro jakože zvítězilo, přesto DD pravděpodobně čeká trest, ne za to, z čeho ho obviňují, ale kvůli tomu, co udělal v minulosti. Koneckonců - ne doslova, ale přesto, vzal život minimálně dvěma lidem. Akční, temná a mysteriozní variace na téma, že zlo plodí další zlo. /15. 5: 11./

• 15.5.2011  09:35
    Dostanu tě! (1985)

Další nacionalisticky téměř nepříjemná záležitost, kterak chrabrý americký studentík zvítězí nad profesionálními agenty KGB. KOUSEK DĚJE: tím, že je postřílí uspávací pistolí. Navíc samozřejmě skončí v náručí s americkou špionkou a ne někde v zaostalé Evropě s dívkou z jakéhosi prapodivného Československa. /15. 5. 11:/

• 8.5.2011  23:00

Morální rozhodování na skutečném ostří nože. Morálnímu akcentu filmu ale byly přizpůsobeny některé momenty až k nevěrohodnosti. Přesto: neskutečně silný snímek. /8. 5. 11./

• 7.5.2011  22:21

Bože, co to bylo? Steve Carell v roli velebného patriarchy s hluboce moudrými a pokornými pohledy. Jakoby se zalekli tématu - z biblických příběhů si přece nemůžou dělat legraci, takže najednou to byl doslovně trapný příběh rádoby Noa, protože neměl ani vtip, ani hloubku a vršil klišé na klišé. Do toho hudba přímo obtěžkaná náboženskou těžkopádností a to nikoliv osvobozující, milující a umožňující třeba i více výkladů. Ne, tohle je drtivý epos polopatické a jediné správné víry - recyklovat, modlit se, poslouchat zákony, trávit čas s rodinou uprostřed přírody a usmívat se na sebe dokonale vybělenými zuby. ____ Jedna hvězdička za zvířata. /7. 5. 11./

• 3.5.2011  10:49
    Byt (1996)

Pokud mají Francouzi mindrák se Shakespeara, tak tenhle snímek jim ho nevyléčí, protože je to dost nepovedená odpověď na Večer tříkrálový. Prohazování citů mezi dvěma dvojicemi zamilovaných funguje v divadelní hře, kde se o to postarají kouzla, ale v současném světě neustálé nepravděpodobné emocionální zvraty vyvolávají leda smích. ____ Počáteční hledání ztracené lásky nejprve vzbuzuje napětí, ale po čtvrt hodině začíná nudit a dá se brát jako reklama realitní kanceláře na netradiční byty v Paříži.________ Druhá polovina snímku má téma "miluje mne, nemiluje mne - miluji ho, nemiluji ho" přičemž se tyto city střídají tak často, až to otráví a já se musela čím dál naštvaněji ptát: Proč si, sakra, nezvavolají a nevysvětlí si to?!!_____ KOUSEK DĚJE - Když se Max v závěru rozhodne pro dívku mimo předtím neustále obehrávaný čtyřúhelník, pochopila jsem to tak, že už toho má taky dost a chce pryč z těch nesmyslných motanic. /3. 5. 11./

• 27.4.2011  20:19

Studie na téma převzetí zodpovědnosti k sobě, k někomu nejbližšímu, ke společnosti. Očekávaný děj i konec zpestřuje asi oprávněná kritika farmaceutických firem. Zcela netypicky jsou některé scény této romantické komedie opravdu vtipné, k zasmání, i když cynickým způsobem. Synchronizovaný pláč ústřední dvojice ke konci snímku už trochu tlačil na pilu, ale jinak se scénář vcelku zdařile vyhýbá sentimentu a patosu. Dokonce bych ráda dala čtyři hvězdičky, protože pro tenhle typ filmů mám slabost, ale ukáznila jsem se rozumem a dávám tři. /27. 4, 11/

• 27.4.2011  08:01

Věřím v teorii paralelních vesmírů - každý máme ten svůj ve své hlavě. Proto v prvních dvou třetinách filmu promíjím jisté nelogičnosti, i to, že je zjevné, jak na tom kapitán Stevens vlastně je. Příběh strhne divákovu pozornost, obrazové ztvárnění je mnohem zajímavější, i když je (anebo naopak právě proto, že je) jednodušší než v přeplácaném Počátku. Patos závěru ale poněkud zpřísnil můj úsudek a navíc jsem začala přemýšlet, jestli to opravdu je některými diváky tolik vyžadovaný šťastný konec? KOUSEK DĚJE Pokud zdrojový kód skutečně vytvoří paralelní vesmír, musí Stevens stejně někde zemřít a jinde přežívat ve své udržovací rakvičce. A v jiném zase zemřou všichni ostatní, aby on přežil. Koneckonců, v této verzi umírá přinejmenším ten učitel. A co je vlastně ta měnící síla - jakýsi přístroj, nebo jeho mysl? Vzhledem k tomu, že žádný přístroj tam není popsaný, ani příliš ukázaný, tak mi z toho jako hlavní podezřelý vychází Stevensova mysl. A jako u většiny těchto snímků je pak nejlogičtější řešení dané - výborná, ale už často využitá, pointa povídky Most přes Soví řeku od A. Bierce - je to jenom předsmrtná představa. Viz například alternativní konce Svěrací kazajky, Lulu na mostě a snímek Hranice života. /27. 4. 11./

• 25.4.2011  18:28
    V plamenech (2008)

První třetina vyvolává napětí a hlavně výbuch stadionu a hledání v troskách nemají chybu. Jenomže hned poté jakoby filmový štáb taky dostal do hlavy cihlou při explozi a místo děje je tu naprostý chaos. Chvilku detektivka, chvilku jakoby romantika, pak psychologické drama a končí to v naprosto slizoidní agitce. Nikdy více. /25. 4. 11/

• 25.4.2011  14:32
    Maska smrti (1999)

Strašlivě přehnaný příběh. Co mne na něm potěšilo je rolička Jasona Priestleyho - dost odorný darebák. /25. 4. 11/

• 24.4.2011  23:23
    Dexter (TV seriál) (2006)

Hodně cynicky vtipné. /24. 4. 11/

• 24.4.2011  23:20
    Donnie Darko (2001)

Au. Na tenhle film jsem musela myslet ještě dlouho po zhlédnutí. Podle mne je to horečnatý sen pravděpodobně choré mysli. A jako sen nemá logiku, jedině tu svoji - snovou, temnou, zmatenou. Možná je to chvilková představa, která zapulzuje umírajícím mozkem. Se sílou, představivostí, která divákovi dokáže fyzicky procítit, co se děje v hlavě Donnieho Darka. Možná je to cvičení na téma možnosti volby a rozhodnutí. Je to o tom, že volba je vždy svobodná, ale tak předurčená vztahy a okolnosmi, že je ta svoboda hodně osekaná. A i když probíhá mnohem víc emocí než strach a láska, tak ve finále právě tyhle dvě hrají hlavní roli a Donnie si mezi láskou a strachem dokáže vybrat. Byť tak uzavře některým správným volbám cestu. Zvolí racionálně a přesto srdcem větší dobro na úkor menších dober. /24. 4. 11/

• 23.4.2011  15:03
    Piknik (TV film) (2000)

Staromilský filmeček, kdy asi nebyl dobrý nápad převést ho z jeviště na plátno. Hal mne nedokázal přesvědčit, že on by dokázal rozpohybovat celé město a poplést všem hlavu. /23. 4. 11./

• 23.4.2011  14:24

Dávám takové bezkrevné tři hvězdičky. Film o ztrátách a jak se s nimi vyrovnat plyne hladce, ale chladně. Očekávaný děj naruší až nečekaný konec, což je osvěžující. /23. 4. 11./

• 22.4.2011  15:48
    Pošta pro tebe (TV pořad) (2005)

Sentimentální břečka.

• 21.4.2011  22:58
    Pomsta mravenců (TV film) (2008)

Pokud tuhle slátaninu viděli mravenci, tak je jejich touha po pomstě oprávněná. /21. 4.2011/

• 18.4.2011  00:26

Tupý fekální humor. /18. 4. 2011/

• 17.4.2011  22:05
    Sicko (2007)

Mám chuť dát čtyři hvězdičky, ale nemůžu, protože Moore nesplňuje moji představu dokumentaristy. Je až příliš obratný manipulátor, nevěřím mu jeho bukolické vylíčení sociálních a zdravotních systémů na Kubě a ve Francii. Taky by mne zajímalo, co všechno zatajil z návštěvy Američanů na Kubě, to rozhodně nevypadá jako čistá záležitost. Ale je fakt, že skoro dvouhodinový snímek se sleduje se zatajeným dechem a některé osudy nemocných Američanů a chování tamních lékařských institucí jsou hrozivé a odstrašující. /17. 4. 2011/

• 17.4.2011  17:05

Nechutné, dětinské, blbé. /17. 4. 2011/

• 17.4.2011  16:54
    Deštník (TV film) (1967)

Tohle nepatří mezi mé oblíbenější Maupassantovy povídky - je to spíš popis situace s jemným načrtnutím charakterů, ale bez výrazného příběhu a pointy. A televizní zpracování - třebaže dobře obsazené - nepřidává nic navíc. /17. 4. 2011/

• 17.4.2011  11:36

Pomatený film o pomatených lidech, což nemyslím rozhodně jako kompliment. Ve scénách, kdy se Jack Black rozbrečí jsem si vždycky myslela, že si dělá legraci. Incestní vztah matky a syna byl na hraně toho, co jako divák snesu. Všichni se navíc chovali jako hysterky. Jediné, co bylo dobré - zajímavá kamera. /17. 4. 2011/

• 17.4.2011  11:31
    88 minut (2007)

Další variace na myšku, která se snaží uniknout z už už zaklapávající pasti. Navíc mne naštval dost nebezpečný podtext filmu: je správné falšovat důkazy a lhát, aby šel za mříze člověk, který je pravdpodobně vinen. /17. 4. 2011/

• 17.4.2011  11:28

Tohle není ani komedie, ani drama, ani romantický film. Je to prostě blábol, kde se postavy chovají, mluví i přehrávají, jakoby právě utekly z blázince. /17. 4. 2011/

• 13.4.2011  08:15

Akční western se záhy překlopí do lehce psychologického melodramatu a to je poloha, která mu nesvědčí. I když příběh je zajímavý, ke dnu ho táhnou některé nelogické střihy a dost mizerné dialogy. /13. 4. 11./

• 10.4.2011  18:26

Perfektní triky, nádherně fantazijní prostředí, ale nezvládnutý příběh s přemírou všelijakých postaviček a galymatiášový děj. /10. 4. 2011/

• 10.4.2011  14:57

Další odvar z Popelky, tentokrát šmrcnutý nenápaditou pomstou a očekávaným prozřením. /10. 4. 2011/

• 10.4.2011  10:10

Slibný začátek o holce, které se trochu bolestivě hledá, zničí druhá polovina filmu, která se smrskne na nimrání se v tříčlenném vztahu: maminka, deprese a já. /10. 4. 11./

• 5.4.2011  09:48
    Mezi zdmi (2008)

Systém, co už selhal, dětí, co selhávají a zprvu nadějný učitel, který začne selhávat. Zdi mezi všemi jsou tak neprostupné, že ani nevidíme, co je za nimi. Jedním z možných vysvětlení, proč je tak nemožné se dorozumět, je téměř nepostřehnutelný rasmismus učitelů, kteří se sice k žákům chovají vcelku vstřícně, ale považují za stejně hrozné, když jejich žáky rodiče bijí, jako to, když je pošlou zpátky do země jejich původu. Poslat mladíka, který se nechce přizpůsobit životu ve Francii, do rodného Mali je pro ně odstrašující a skoro nepředstavitelné, což jasně svědčí o pocitu nadřazenosti, který si vyučující, přestože se jinak za nízký plat opravdu snaží děti něco naučit, ani neuvědomují. /5. 4. 2011/

• 4.4.2011  21:19
    Ted a spol. (TV seriál) (2009)

Blábol plný nesympatických lidí.

1 24 47 69 77 78 79 80 81 82 83 92