28 dní poté (2002)

Solidní, leč zapomenutelné. Víc se mi líbil začátek a bloudění osamělého muže pustými ulicemi Londýna a postupné objevování, co se to, do háje, stalo?! Druhá půlka je trochu násilný zlom, místo zombie apokalypsy film začne řešit apokalypsu lidských vztahů v mezní situaci. Nic proti, ale film je tak složený ze dvou odlišných částí. Náboženská hudba mě v tomto příběhu rušila, i když byla hezká. SHRNUTÍ: Některá probuzení jsou horší než noční můra.

Stalo se (2008)

Co je tohle za hámotinu? Nápad dobrý, solidně tísnivá atmosféra v začátku, ale režisér z toho dál už nevytřískal ani prd. Hrozivé herecké výkony soupeřily o Cenu trapáka roku s dialogy ("Proč mi zíráš na citronádu?"). Stal se z toho pustý blábol bez smyslu a logiky. Obsahuje i množství až parodických scénáristických berliček (komunikační roura, telefonát s dcerou...). SHRNUTÍ (se spoilerem): Ani bych se nedivila, kdyby se po tomhle kytky fakt naštvaly.

Bulvár (2014)

Stárnoucí muž, který konečně najde odvahu od základů změnit svůj život, potká mladého muže, který něco takového nedokáže. Podle mě je to příběh oboustranné lásky, jenomže nevyřčené. Leo je slaboch, který neumí přijmout jiný, vlídnější svět, než je ten, ve kterém žije, který už ho opředl temnými pouty, z nichž zahlédneme jen několik stínů a odrazů, i to ale stačí, abychom pochopili, že už je polapený a ztracený. Proto se brání i sebemenšímu náznaku, sebemenší možnosti, že by mohl žít jinak. Přesto však některé jeho činy svědčí o tom, že ani pro něj vztah ke stárnoucímu muži není pouhá obchodní transakce: zákazník - prostitut. ____ Snímek je málomluvný a zdánlivě i málodějový. Hodně podstatného se odehrává pod povrchem. Robin Williams i Roberto Aguire hrají přesně, zdatně jim sekunduje i Nolanova manželka. Právě jejich uměřené herectví dává prostor podpovrchové bouři emocí. SHRNUTÍ: Někdy už je na některé věci příliš pozdě, ale nadějné je, když se člověk aspoň snaží.

Světová válka Z (2013)

Brad Pitt se rve se zombie a hádejte, kdo vyhraje? Tak je to celý snímek. Předvídatelně je vám jasné, které postavy přežijou a které ne. Má to slušné akční scény, příběh sám však vrší klišé na klišé. Ale zábavný vcelku je. A má dobrý nápad na likvidaci nemrtvých ve finále. SHRNUTÍ: Další film s rychlými zombie.

Japonsko z výšky (2016) (TV film)

Výhradně z dronu točená turistická pozvánka do Japonska. Komentář je taky letem-světem, občas se rozchází s obrazem, nebo neukáže, co popisuje. SHRNUTÍ: Když zvažujete dovolenou v Japonsku a nevíte přesně, do které jeho části.

České tajemno (2020) (seriál)

Když se na to nedíváte jako na dokument, ale jako na fantasy dokument, tak přežijete bez újmy. Jan Novotný se svým zjevem i projevem na průvodce fantasmagorickými vyprávěnkami hodí. Uvidíte zajímavá místa, kam by se dal udělat hezký výlet. Ostatně, jako si ho udělali odborníci z Vysoké školy báňské v Ostravě, kteří furt měří a pátrají, ale nenajdou nic - to nemyslím ve zlým, chlapi, tam se ani nic najít nedalo, jak víte, ale aspoň jste ukázali, jaké jsou dnes možnosti geologického průzkumu. ____ Dohrávané scény jsou na dobré úrovni. OK, tajemno se zde hodně dělá dramatickou hudbou, otázkami, které si průvodce sám klade, tvrzením, že něco je: "unikátní, záhadné, jediné na světě, jinde nevídané...." V komentáři se historická fakta přátelsky druží s historkami typu "jedna paní povídala". Celkově to není o nic horší než mnohé záhadologické americké dokumenty, které jsem viděla. SHRNUTÍ: Když chcete zjistit, jestli je Attila fakt pohřbený u Frýdku-Místku a že Prahu založili Indové.

Jeřábi táhnou (1957)

Intimní a intenzivní film. Málokdy jsem se s hrdiny sžila tak rychle a sama cítila jejich emoce. Stali se mými přáteli hned od prvních scén. Dovádivá Veverka a přemýšlivý seriózní Borja jsou lidi, které bych ráda pozvala na návštěvu. ___ Herecké výkony nejde dostatečně vyzdvihnout, oni to snad doopravdy žili. Příběh je zdánlivě prostinký, ale kolik různých emočních rovin a psychologických odstínů se za ním skrývá. ------ Ano, občas je něco šablonovitého - buržoazní dámička na komunistické Sibiři, bezpáteřní Marek, jeho prospěchářský šéf, ale to se dá odpustit a dokonce i přijmout u filmu, jehož vyznění je jednoznačně protiválečný apel a poklona obyčejným lidem v příšerných časech. Tohle klišé však dokázal film oživit a prodchnout vášní. Připočtěme k tomu artovou kameru, její lichoběžné úhly, které nám však hrdiny ještě více přibližují. Uvolněnost prvních milostných scén střídá nervózní napětí, kdy jenom bez dechu čekáme, jak se s ním Veverka vypořádá. Protože je jak tikající bomba, která může stejně tak dobře skončit výbuchem a sebezničením, jako tím, že nabere druhý dech. V některých scénách exaltované ruské herectví beru, jsou prostě emocionálnější než my. SOUHRN: Když válka zasáhne i rozkošnou Veverku.

Čertí brko (2018)

Ne a ne. Čerti jsou tady utrápení šmudlové bez energie, Lucifer starostlivý tatík Moula. Kouzla a čáry zastupují různá udělátka, takže čerti padnou do průhledné pasti a nedokážou se z ní sami dostat. Milenecká dvojice je průměrná. Sem tam vtip to nezachrání, protože většina scén vyšumí bez pointy. Do pekel pohádku potápí ještě nezdolný český mor pěvecký - fakt příšerné songy. SHRNUTÍ: Když se z čerta stane byrokrat, neděsí ani nebaví, jen nudí.

Terminátor: Temný osud (2019)

Všichni, kteří se vysmívají tomu, že akčními hrdinkami jsou zde tři ženy a jediný muž (dejme tomu) se k nim přidá až ve finále, pozastavili jste se někdy nad tím, že v drtivé většině filmů je to naopak? Že muži jsou ti, kteří bojují, brání, jsou stateční, zatímco ženy se jen trpně nechají zachránit? A ano, vím, ne naprosto vždy, ale většinou tomu tak je. Jedna Ripleyová jaro nedělá. ___ Dnes už je snad doba jinde. Způsob, jakým mluvíš a co a jak zpodobňuješ, ovlivňuje svět kolem tebe. Takže za mě souhlas: ženy drsňačky, ženy bojovnice - ano! ___ Snímek je velmi dobrý akčňák, ale nemá ani zdaleka to, co T1 a T2 - zamyšlení se nad etikou, nad předurčeností, nad tím, kam nás vede technický vývoj. Prostě slušný akční film, nic víc. Velký obdiv Lindě Hamilton, které beze zbytku věřím, že dokáže střílet ze všeho, co dostane do ruky a neváhá si to rozdat ani se strojovou obdobou Kostěje Nesmrtelného. Mackenzie Davis typově i herecky odpovídá roli napůl člověka a mechanismu. Bohužel, Natalia Reyes se omezuje jen na drsné hlášky, ale jinak působí jak ztracená panenka. Těžko uvěřit, že ona by mohla pro stroje představovat nějaké nebezpečí. Arnold hraje prostě Arnolda, nutno přičíst scénáři k dobru, že je to tak zcela záměrně. SHRNUTÍ: Akční film dekoračně vyzdobený terminátory.

Hrom do toho! (1965)

Angelika a Joffrey de Peyrac bez krajek Ludvíkova dvora? Jako prostitutka a pasák? Proč ne? Chlastem nasáklý Gabin tuhle dvojku rázně roztrhne, když se tak trochu polovičatě rozhodně udělat ze šlapky řádnou ženu. Hossein si mě získal jako drsně se tvářící pasák, který se však chová ustrašeně jako malý kluk, když mu Gabin šije ránu, kterou mu sám způsobil. Michele Mercier byla divukrásná, i když nevěřím ani v pravost těch druhých řas, které měla pod těmi falešnými. Scéna s divočícími koňmi, která přešla do vášnivého sexu byla.... vášnivá a sexy. ------- Mohli ale Michele vybrat trochu pohlednějšího partnera. Snímek po francouzsku odbývá emoce a staví se k nim na můj vkus drsně racionálně: byla jsi šlapka a co? už na to nemysli! nemůžeš mít děti, ty Rakušanko! no, tak jsem se opil a něco plácl, přejdi to! SHRNUTÍ: Když si přitáhneš domů mladou hezkou šlapku a nevíš, jestli se k ní máš chovat jako k poskytovatelce sexuálních služeb nebo jako k dceři, neřeš to. Život to vyřeší za tebe.