Cybernaut

Česko

1 bod

<< předchozí 1 2 3 4 5
    • 11.8.2019  21:19

Nízkorozpočtová, lehká, nevtíravá a svěží černá komedie, kterou pravděpodobně nejlépe prodá její obsazení herci z SG a SGA. Zejména David Hewlett zdatně využil plnou škálu svých gest, taktéž Paul McGillion se ukázal být velice mnohotvárný, okouzlující Kate Hewlett rovněž hezky zaujala, a občasné vstupy vedlejších aktérů to nekazily… Skutečně váhám mezi 4* a maximálním hodnocením, ale jelikož to přeci jen z hlediska scénáře, a v plném souladu s proklamacemi, skutečně je „pouhá“ taškařice – byť zfilmovaná brilantně – nad 4* nejdu.

• 5.8.2019  18:22
    Žralokonádo (TV film) (2013)

Bez jakýchkoli zábran se divákovi skýtá pohled na křišťálově čistou, nekompromisní a převelice přímočarou béčkovinu béčkovin, tak blbou, až vlastně vtipnou. Plán autorů tedy vyšel beze zbytku. Přestože mohu být označován za bídného zabedněnce, co nepochopil záměr vyššího řádu, musím konstatovat, že film se v mých očích míjí jak jakémukoli * hodnocení, tak i prachobyčejnému „odpadu“. Na jediné stupnici zkrátka nehodnotitelné.

• 29.7.2019  16:34
    Dr. Horrible's Sing-Along Blog (TV seriál) (2008)

Jako když předem nemáte žádná valná očekávání, tak vás takovýto laciný, avšak překvapivě svižný a pozoruhodný minipočin s parádním hereckým obsazením prostě nadchne. Alespoň tedy u mě to nějak tak fungovalo. A to navíc muzikály normálně vůbec nemusím. Věcně asi za 4*, ale s přihlédnutím k nízkému rozpočtu a divácky velmi přívětivé stopáži zvedám na 5*

• 13.7.2019  22:48
    Bídníci (1998)

Netuším, proč jsem se této adaptaci dodnes tolik vyhýbal. Herci, především Uma Thurman a Liam Neeson, podle mě předvedli naprosto úžasné výkony. Zpracování hodné mého vyplýtvaného času. Jiné verze, které jsem dodnes zhlédl (z let 2012 a 2000) v mých očích nejspíš ztratily svoji váhu. 4*

• 13.7.2019  16:53

Jestli je snímek někdy kýčovitý, nelogický a snadno předvídatelný, tak hlavně kvůli celkem děravému scénáři. Několik působivých metafor, nic víc. Jestli je film někdy naopak skutečně tolik dramatický a nervydrásající, pak je to jedině díky samotnému představiteli titulní role. Co ten člověk dokáže při minimu dialogu zahrát je fakt neskutečné. V chirurgickém řezu mezi 3* a *4 se tak těžiště mého dojmu a hodnocení nedbale ohýbá neznatelně blíž k nadprůměru 4*. I když ano, tak trochu to bylo depresivní… sledovat jak démonický Hannibal zdrhá před uřvaným medvědem…

• 28.6.2019  21:51

Prazvláštní přemrštěně černočerněhumorná groteska, kterou je mi za těžko kamkoli zařadit. Mladá Winona Ryder byla hlavním důvodem, proč jsem si film pustil, a skutečně nezklamala, když spolu s (mě dosud neznámým, ale bezesporu excelujícím) Christianem Slaterem předvedli šílenou dynamiku svého absurdního vztahu, který založili na ničení. Něco je zde lehoulince úchylné (vcelku hezkým a vkusným způsobem), něco skutečně humorné (tak moc jsem se u filmu už dlouho nenasmál), něco přemýšlivé, a něco zase poněkud slabší (a že těch míst taky není málo). Někdy to zachraňovala již „jen“ překrásná Winona… Trošičku zkrouhnout tyhle části a stáhnout celkovou stopáž, možná bych s čistým svědomím hodnotil na 5*. Tahle to o chloupek víc vidím „jenom“ na lepší 4*. AKTUALIZACE: Po druhém zhlédnutí zvyšuji na 5*. Proč? Protože Noni… Protože soundtrack je docela chytlavý, ač nekomplikovaný… A protože ani ty méně humorné části, ač přehnané i překombinované, nejsou podle mého názoru (vzhledem k žánru) nijak hloupé. „If you were happy every day of your life you wouldn't be a human being. You'd be a game-show host.“

• 23.6.2019  20:30

Dodnes můj vůbec nejoblíbenější Burtonův počin. Je to zvláštní, poetické, silně emocionální, nádherné, temné, nespravedlivé, brilantně natočené a dějově střídmé. S krásnou hudbou a solidním hereckým obsazením (především úžasná Winona Ryder a samozřejmě Johnny Depp, kterého jinak moc nemusím). Hluboký dojem přetrvává…

• 23.6.2019  00:47
    Stranger Things (TV seriál) (2016)

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY: Pravda, občas je to lehce béčkoidní slátanina ze zdánlivě nekonečných a nekonečně nesmyslných akčních scén. Na druhou stranu je to mnohem častěji tajuplné, hluboce emotivní, někdy až zdrcující a přitom stravitelné, a ne moc kýčovité, jelikož mnoho klišoidních zakončení, které divák už tak nějak přirozeně očekával, nakonec nenastalo. Ke scénáři již kdosi přede mnou poznamenal, že to je soudobým postupem stavěný příběh, na nějž se nabalují retro atributy (úžasný 80kový elektro-nářez coby soundtrack spoluvytvářející tu správnou atmosféru jisté nostalgie a nostalgického tajemna, či relativně vkusné vykrádání retro filmů Carpentera a Spielberga, ale například taky Akt X, či knih mysteriózního H. P. Lovecrafta, pardon, ehm, vlastně tedy Stephena Kinga, heh, a mnoha jiných… opisování, které je však paradoxně ozvláštněno značnou originalitou). Když si k tomu všemu přimyslím časem znatelný vývoj postav a mnohdy i skutečně velmi vtipné scény, vůbec špatné mi to nepřišlo. Navíc i obsazení je nadmíru vydařené: Natalia Dyer a Charlie Heaton, David Harbour (i když mi jeho postava zpočátku nebyla příliš sympatická), Alec Utgoff, Dacre Montgomery (zaujala zejména jeho finální scéna s El a příšerou), v 3. sérii komická trojice Maya Hawke (dcera U. Thurmanové), Joe Keery, Gaten Matarazzo, obecně překvapivě dobří dětští herci – mám na mysli především nezapomenutelný výkon excelující Millie Bobby Brown coby Eleven. Snad je v tomto komentáři vhodné zdůraznit také i v době natáčení značně nadprůměrnou Winonu Ryder (kterou jsem zpočátku vůbec nepoznal!). Jsem přesvědčen, že její suprové přehrávání bylo vzhledem k ději zcela na místě. V součtu mohu říct, že všechny tři série pro mě představují jedno velké, velmi milé překvapení, v jistém smyslu skutečně výjimečné. Pevně doufám, že budoucí pokračování můj nynější dojem nezkazí. 5*

• 23.6.2019  00:38
    Beetlejuice (1988)

Několik docela vtipných scén a dobrých nápadů (příručka pro mrtvé atd.). Většinou ale převažovaly ty nudné, kýčovité a až neuvěřitelně trapné. Po všech těch letech jsem už na to nejspíš fakt moc starej, ale nedokážu pochopit, že je to spáchané jménem Tima Burtona… Jednu z mála věcí, co mě v celém filmu jakkoli pozitivně zaujaly, představuje především zcela okouzlující Winona Ryder coby Lydia ve svém temném půvabu: "Well, I've read through that handbook for the recently deceased. It says: 'live people ignore the strange and unusual.' I, myself, am strange and unusual." Ale ani její nezapomenutelná, naprosto geniální role pro mě nepřehluší nános té převažující trapnosti kolem, kterou jsem byl nucen přetrpět. Přesto však, na úkor objektivity, hrubě nadsazuji na 2*

• 13.4.2019  23:28
    Fargo (TV seriál) (2014)

1. až 3. série: místy docela vtipné (mnohdy naopak velice trapné), často podrobně vykreslené postavy a situace, svojí povahou značně absurdní. Seriálu nelze upřít dobré herce, skvělý soundtrack, a leckdy i jisté novátorství. V jistých ohledech se však zase křečovitě a až moc okatě drží úspěšných modelů, které vítězí v současných sériích obdobného žánru (například hlavní záporák v 1. sérií ve mně zanechal dojem, jako by se nezdárně snažil nezáměrně napodobit či záměrně zparodovat výkon Madse Mikkelsena v kontinuálně natáčeném seriálu „Hannibal“ (2013-2015), což bych v tomto případě nejspíš přičítal scénáři atd. atd.). Tak trochu se mi také zdá, že se tvůrci, kromě jiného, v určitém ohledu velice shlédli v Lynchově městečku Twin Peaks, a tuto svoji inspiraci nebyli schopni přikrýt ničím výraznějším… Celkově se tedy přes všechna pozitiva přikláním k variantě šedoprůměrných 3*

• 13.4.2019  22:59
    Skleněný (2019)

To, že snímek je přemýšlivý a kultivovaný, s poměrně vypracovanou vnitřní symbolikou a hudebním podbarvením, jej v mých očích vynáší k určitému nadprůměru. Výkon, který v něm předvedl (ne)uvěřitelně geniální James McAvoy, solidní Bruce Willis, Samuel L. Jackson, uhrančivá Anya Taylor-Joy a vůbec všichni ostatní, tento nadprůměr násobí, a ponechává mě v němém údivu. Údivu v porovnání s dějovými předchůdci nepatrně hlubším než u filmu „Vyvolený“ (2000) a znatelně mělčím než u snímku „Rozpolcený“ (2016). Možná by ve filmu samotném neuškodilo navýšit celkovou stopáž, či snad vymezit dějové zvraty poněkud delšími předěly jako to vcelku běžně dělává třeba takový Denis Villeneuve, jenom pro jistotu, aby to náhodou někomu nemohlo připadat příliš prvoplánovitě poslepované, aby to vůbec „nějak“ drželo pohromadě… A některé akční scény byly natočené fakt hrozně laciným, docela otřesným způsobem… 4*

• 10.3.2019  13:18
    Ghostland (2018)

Nic nového pod sluncem, ovšem řemeslné zpracování je docela na úrovni a místy to má celkem dobrou atmosféru. Na rozdíl od „Martyrs“ (2008) se zde filmař těm úplně nejlacinějším nechutnostem prozřetelně vyhnul. Slabší pomezí 2* a 3*

• 10.3.2019  12:14

Možná to je přehnaným očekáváním, nebo tím, že už jsem viděl mnoho lepších komedií podobně béčkového ražení, ale tento film mě osobně přišel docela kýčovitý a nudný. 1* snad jen za Zooey Deschanel…

• 2.3.2019  20:36
    Mokřina (2014)

Skvělý syrový thriller s temnou atmosférou…

• 2.3.2019  16:12
    Polytechnika (2009)

Zajímavě natočené drama s poněkud excentrickou kamerou. Experimentální ano, zajímavé ano, ale jako celek se to vše podle mého názoru až přespříliš utápí v sentimentalitě. A i když nejspíš tuším, co tím vlastně básník chtěl říct, jeho hru s formou zase tak moc neberu. Co se mi líbilo u Blade Runnera, mě v tomto případě prostě nezaujalo.

• 5.1.2019  13:50
    Legion (TV seriál) (2017)

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY: Všechny tři série ve mně střídavě vyvolávaly velké nadšení a někdy určité zhnusení zbytečně protahovanými nudnými scénami o ničem (což ovšem vzhledem k žánru svojí četností ještě rozhodně nebyla žádná tragédie). David Haller/Legion je, coby nevěrohodný vypravěč mezi extrémy všemohoucnosti a zoufalé bezmoci, ve své ztrápené mysli nucen zkoumat zajímavé, byť nejednou i lehce kýčovitě položené otázky o povaze jeho světa, a koneckonců i o tom, nakolik v jeho existenci vlastně věří, otázky o své vlastní příčetnosti, otázky o zlu a dobru, a také o tom, kdo co komu vlastně dluží. Každý divák svobodně interpretuje, o čem to celé vlastně je. Příběh mnohotvárného Davida („Je nás mnoho“) se tříští v nekonečných odrazech snů ve snech, které rozbíjejí mnohé hranice i pravidla logiky běžného příběhu a způsoby, jakými o nich většinový divák uvažuje. Takto surrealisticky pojatý scénář vytvořil půdu pro naprosto brilantní, mnohdy zcela dechberoucí a invenční filmové zpracování, které podtrhuje úžasný hudební doprovod. Celá show je naplněna překrucováním identit jednotlivých postav, nevtíravým groteskním humorem, i zkomolenými odstíny emocionálního dramatu. To vše vede k nebývalé mnohoznačnosti výkladů, jež je svojí košatostí skutečně hodna Legionova šílenství i epizod s alternativními realitami (Legion coby stařec, boháč, feťák nebo přímo bezdomovec, s četnými narážkami třeba na Kubrickův Mechanický pomeranč). Celkově i herecké obsazení shledávám vydařené – ďábelská Aubrey Plaza, půvabná Rachel Keller, neméně prazvláštním způsobem okouzlující Katie Aselton (proč ji jen neobsadili i do poslední série?), úžasný výkon Mackenzieho Graye, Bill Irwin s Amber Midthunder, Jemaine Clement, Navid Negahban, a hlavně skvělý Dan Stevens… Legion tedy vnímám jako vzácný výtrysk tvůrčí geniality, něco skutečně jedinečného nejen u marvelovek, ale i v rámci televizních seriálů jako takových. Pro to vše, se při hodnocení bez váhání rozhoduji pro variantu 5* „What is the universe without each sunrise?“

• 22.9.2018  20:10
    X-Men: Nová generace (TV seriál) (2017)

1. SÉRIE: Ale jako až tak špatný, jak jsem předpokládal, to kupodivu není. Okouzlující Emma Dumont je fakt kočka, a navíc i v docela charakterní roli Polaris, a ti ostatní mě většinou nijak zvlášť neiritovali. Hezké, byť lehce naivní moralistické dialogy zase tak laciné ponejvíce také nebyly. Když ten televizní formát s jistou shovívavostí přijmu (tj. většinou mělká atmosféra; většinou taky žádné hudební podbarvení, co by stálo za zmínku; atd. atd.…), váhám v širokém rozsahu od 2 do 4*. Prozatím jsem se přiklonil pro 4*, zvlášť kvůli docela pozoruhodné psychologické rovině, flashbackům z minulostí jednotlivých postav a vztahu velice magnetické Polaris a laserového Eclipse… Doufám, že další série budou alespoň stejně tak zábavné, a ne přespříliš melodramatické. 2. SÉRIE: Přes počáteční skepsi mě seriál dokázal vtáhnout do příběhu. Vím, jak béčková show to je. Dokonce jsem narazil i na mnoho slabších míst, kdy jsem chtěl sledování vzdát, ale přesto se nemohu zbavit celkového pozitivního dojmu. Asi za to mohou přednosti, o kterých jsem rozepsal už u první série, a k tomu navíc občas docela hodně emotivní scény, zajímavý děj, a postavy, které si časem nešlo neoblíbit...

• 26.8.2018  21:05
    Vesnice (2004)

O tomto filmu podle mě nelze dost dobře psát bez přílišného spoilování… Ale snad mohu uvézt, že téměř všichni herci dokázali podat skutečně solidní výkon. Zejména mám na mysli Adriena Brodyho a Bryce Dallas Howard, jež snad snese srovnání i s (docela podobnou) Jessicou Chastain třeba ve filmu "Purpurový vrch"(2015). Nic z toho ovšem v žádném případě neumenšuje obrovské dilema tohoto filmu, který je poskládaný z několika snad až příliš rozporuplných žánrů. Zde musím – alespoň za sebe – vyseknout další poklonu režisérovi a scénáristovi, že to navzdory všem dobrým stránkám neskončilo naprostou katastrofou… Odvážný experiment, u nějž se nelze divit, že je pro tolik lidí vlastně zklamáním.

• 22.8.2018  19:22
    Temný obraz (2006)

Možná, že na mě atmosféra nepůsobila vždy zcela přesvědčivě, avšak ve filmu je i tak mnoho silných scén a míst, kde vypjaté drama hraničí s absurdní groteskou, díky nimž se závěrečný citát autora původní povídky – P. K. Dicka – stává skutečně mrazivým mementem. A co se týče obsazení, tak jako vždy sexy Winona Ryder, Robert Downey Jr., a koneckonců i Keanu Reeves byli ve svých rolích uvěřitelní a animace se vydařila. Filosofující a inteligentně napsaný scénář se v mnoha ohledech vymyká zažitým klišé, a proto jej shledávám nadprůměrným. Celkově jsem přesvědčen, že film představuje vysoký nadprůměr nejen ve svém žánru. „I believe God's M.O. is to transmute evil into good and if He's active here, he's doing that now. Although our eyes can't perceive it. The whole process is hidden beneath the surface of our reality.“

• 29.6.2018  20:15

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY: Na začátku jsem měl chabá očekávání a hle, jak jsem se mýlil… Odpustil jsem přemrštěnost akčních scén, celkově dlouhou stopáž, a též i ne zcela vydařený český dabing. Neboť vztah Felicity Jones (jež se v mých očích jak svým zevnějškem, tak i výkonem povážlivě blíží Natalii Portman v SW III) s otcem Hannibalem i ostatními (včetně docela zajímavého slepého skoro-Jedie, připomínajícího oslepeného Paula Atreida z jiné ságy) mě dokázal skutečně vtáhnout do děje… A na samém konci mě zaujalo jedno z nejpůsobivějších a nejdémoničtějších ztvárnění Darth Vadera v rámci celého SW universa (nebo alespoň v porovnání s původní trilogií).

• 8.6.2018  23:24
    Případy detektiva Murdocha (TV seriál) (2008)

Je to takové lehké, docela komediální, nenáročné, s ultrasympatickým Bissonem, a neméně příjemnou Helene Joy. Žádná trapná akce, žádná zbytečná rozplihlost, ale také ani žádný skutečný příběh či snad děj. To mi však v tomto televizním formátu vůbec nevadí. Za mě průměrné 3*

• 8.5.2018  22:47
    Westworld (TV seriál) (2016)

Hodnocení 1. série: Že Hopkins je Bůh jsem už věděl, a sci-fi vztahy mezi lidmi a myslícími stroji patří k tomu nejklasičtějšímu, na co lze v tomto žánru narazit. Za to, čím mě tento seriál obohatil, považuji hlavně důkaz, že vcelku povedené spojení westernu s vědeckou fantastikou je možné. Ďábelský Ed Harris mé nadšení ještě znásobil. Bohužel, seriál trpí přehnanou stopáží, a mezi zábavnými částmi jsem se dost často nudil opakováním značně natahovaných mnohdy zcela vatovitých scén… 3*

• 8.5.2018  22:08
    Mlha (2007)

Ano. Místy to bylo zdlouhavé, nudné, a až okatě béčkové. Asi záměrně. Hlavní hrdina byl až moc velký klaďas atd. atd… Ale! Kdo přestojí tyto malichernosti, bude nejspíš příjemně překvapen. Atmosféra, hudební pokreslení a koneckonců i scénář, byly naprosto úžasné. A co teprve ta mlha! Opravdu váhám mezi 4 a 5*, protože spíš než horor je to hlavně vydařené psychologické drama. Pro mě další velmi příjemné překvapení.

• 26.4.2018  22:07
    Počátek (2010)

Sen ve snu? Kolikrát to už tady bylo? A kolikrát to už bylo zpracováno originálněji a lépe. A i když mě v tomto snímku velice zaujal herecký výkon především Leonarda DiCapria (kterého jinak zrovna moc nemusím), a kupodivu i vcelku dost koukatelná Ellen Page s Marion Cotillard, tak bohužel veškeré (leckdy i naprosto úžasné) momenty a nápady byly téměř zcela utopeny v nekončících akčních scénách, při dvouhodinové stopáží svojí přehnaností a megalomanstvím ohlušujících to zajímavé, a srážejících film do mizerného podprůměru.

• 15.4.2018  23:38

Pro mě docela zklamání. Asi je to tím, že znám dost z těch knih a filmů, které tvůrci bezostyšně – a co hůř – zcela nepokrytě opisovali. Jediné, co mě v dobrém slova smyslu jakkoli zaujalo, bylo obsazení digitálně vylepšené Scarlett Johanssonové s vlasy obarvenými na tmavou barvu. Víc nic. A místy se film navíc hrozně táhne a je nudný, předvídatelný a jaksi povrchní. I když se snad sluší dodat, že až tak otřesné úrovně trapnosti, nesmyslnosti a omezenosti původního anime stále ještě nedosahuje…

• 15.4.2018  23:28
    Drive (2011)

Po 2049 a Larsovi další film s Ryanem Goslingem v hlavní roli, jež jsem si i tentokrát pustil s vysokými očekáváními. Soundtrack, kterým se (vedle toho k 3. sérii Twin peaks) proslavili Chromatics a éterická Ruth Radeletová, skutečně podporuje snovou atmosféru, která celý film táhne víc než jakákoli jednotlivost z děje. Na líbeznou Carey Mulligan (která samotný film prý ještě neviděla) je fakt radost pohledět, Ron Perlman je jako obvykle docela solidní, a Gosling je coby tajuplný automobilový kaskadér s pochybnou minulostí skutečně charismatický, scénář napsaný k jeho roli už ale tak oslnivý není. To je hlavní problém tohoto filmu. Je to tuctová gangsterka, a i když se mi mnohé nápady líbily, a ve snímku se nešetřilo surovými a akčními scénkami, něco podstatného mi tam prostě chybělo.

• 13.4.2018  23:56
    Regresión (2015)

Zpočátku čirá béčkovina, u které jsem se občas zasmál a častěji nudil. Poté ale pozvolna nastalo několik příjemných zvratů, po nichž se příběh stával čím dál zajímavějším. A na samém konci nastalo asi to nejkrásnější rozuzlení, jakého jsem se kdy u srovnatelných duchařin dočkal. Prozatím zuby nehty odolám nutkavé touze po bezuzdném spoilerování a nakonec uvedu snad jen to, že, patrně díky osobě scénáristy a režiséra, je film v myšlenkové rovině blízký jinak žánrově velmi odlišnému filmu Agora. A asi proto se mi i přes četná negativa docela líbil.

• 8.4.2018  18:23

Fakt hluboce příjemné sociální drama/komedie (ideální pro ospalý sváteční večer) které snad sráží jen naprostá nevěrohodnost, především co se týče chování vedlejších postav, a vůbec celé vysněné prostředí. Kromě skutečně střelného Ryana Gosling, krásné Emily Mortimer a roztomilé Kelli Garner, i všichni další skutečně hráli naprosto úžasně. A právě na tom stojí podstatná část kvalit tohoto filmu, který ale kvůli nedokonalému scénáři a nenáročným scénám, kvůli ladnému humoru i kvůli té lehké líbeznosti, jež postrádá dramatická ostří, hodnotím na (i tak nadprůměrné) 4*.

• 31.3.2018  21:43

Zatím asi fakt nejlepší dokument o životě a smrti tohoto velikána.

• 31.3.2018  21:19

Tak tento epický konec mě přišel spíše nemastný neslaný, ve světle předchozích epizod a nemalých očekávání snad i znatelně slabší.

<< předchozí 1 2 3 4 5