Predátor (1987)

Predátora jsem viděl jako dítě a nutno podotknout, že ačkoli jsem byl vlastně malá velká špuntovka, musel jsem ho vidět znovu a znovu. Mezi nepřebernými množství sci-fi, hororů a akčních snímků, je právě tenhle jakýmsi dominantním jedincem, který ostatním právě svým způsobem radí, jak by to mělo správně vypadat. Je to akční jízda a je to pecka, která baví.

Kmotr (1972)

Kmotr je vskutku výtečný snímek. Jeho výjimečnost ale tkví hlavně v tom, že je tak dobrý, jak jen proudí čas a mění se i divák, který je s časem vyzrálejší a náročnější. Přece jen, když jsem byl mladší, byl jsem netrpělivý, roztěkaný a nedokázal jsem ani ocenit krásu, jež se skrývá ve scénáři, dialozích, atmosféře a hudbě. Kouzlo tohoto snímku se právě nachází v těchto důležitých prvcích. Nehledě ovšem na nezaměnitelné výkony herců a perfektně provedenou režii. To vše a ještě mnohem více dalo vzniknout legendě.

U pokladny stál... (1939)

U pokladny stál… je zkrátka bravurní komedie. Ačkoli bylo opravdu komplikované si mezi snímky z Burianovy knihovny vybrat, tento to vyhrál na plné čáře. Je to zábavné, je to strhující a na poli komedií prostě neoblomné.

Hej-rup! (1934)

Hej-rup! je osvěžující podívaná, která mne, ani po tolika zhlédnutích, kolik jsem jich jen absolvoval, nikdy nepřestane bavit. Je to pohodlná a velice moudrá komedie, která je skvěle podtržená výtečným scénářem, hereckými výkony a pochopitelně i příjemnou hudbou. Nezapomenutelná zlatá filmová klasika s mými oblíbenci, která zkrátka přiměje se pobavit.

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump je opravdu krásný snímek, který jen tak nic nesmázne. Je perfektně naivní a ohromně hřejivý. Tom Hanks je zkrátka pan herec. Je fantastický a myslím, že zkrátka nepřekonatelný. Sám sobě nastavil laťku natolik vysoko, že ji už s největší pravděpodobností nepřeskočí. Skvostný snímek, který chytne za srdíčko a jemně jej obejme a už nikdy nepustí.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Vykoupení z věznice Shawshank je snímek, který je skutečně výjimečný. Nejen tím, že má své osobité aroma, dokonalou výpravu, ale i omamné herecké výkony, scénář a hudbu. Je to strhující a skvěle sladěné.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Dechberoucí. Ano, tohle slovo možná užívám moc často. A ano, budu jej užívat, dokud se v kinematografii budou objevovat podobné snímky. Nebo snad dokonce zdánlivě podobné. Doufejme. Nicméně… Tento snímek je zkrátka kultovní klasikou, která se mi otiskla do paměti a ovlivnila mne, stejně jako většinu generací, nadobro. Brána, která se tímto filmem otevřela, je opravdu nezaměnitelná a neocenitelná. Je to opravdu velkolepá cesta a já bych si přál, aby nikdy neskončila. Úžasná práce.