• Krátkometrážní
  • Rodinný

Vyprávěj - Sametová revoluce (2012) (epizoda)

Nepoznám lepšiu drámu, ktorá by dokázala tak pútavým a polopatistickým spôsobom zdokumentovať jednu z najdôležitejších historických udalostí moderného Československa.

The Chosen - Season 2 (2021) (série)

Druhá séria bola pre mňa najprv sklamanie, no postupom času sa kvalita epizód vrátila do pôvodného stavu. Z dielov, kde sa nerobilo nič, len kecalo sa časom začali vyvajovať veľmi zaujímavo podané eventy z Biblie. Ak opomeniem bonusový diel, ktorý bol úplne zbytočný, som s druhou sériou spokojný. Zimomriavky ako bonus k tomu, keď sa na scéne objaví slávny Judáš Iškariotský a je celkom sympaťák (pardon, ale nebudem hádzať spoiler alert k adaptácii 2000 ročného príbehu).

The Chosen - Season 1 (2017) (série)

Keby som mal vymenovať dva najlepšie seriály, aké som mal tú česť uzrieť, dlho by som nepremýšľal a hneď by som vyslovil Chernobyl a The Chosen (a to som pritom videl len prvú sezónu). Zvesti o tomto projekte sa ku mne dostali už pred veľmi dlhou dobou. No nedávno sa mi podarilo zhliadnuť prvú várku epizód a musím podotknúť, že to naozaj stojí za všetku vašu pozornosť. Jedná sa o netradičné spracovanie známych príbehov o živote Ježiša Krista a jeho obeti nielen pre židovský národ, no pre celý svet, na ktoré ste mohli zavadiť očkom pri čítaní Biblie v štyroch evanjeliách, ktoré tieto udalosti celkom podrobne dokumentujú. Keď som spomenul slovo netradičné, myslel som to vážne. Jedná sa o nezvykle vydarený projekt, ktorý nielenže nevyzerá lacno, ale ani nepôsobí nútene. Na výslednom produkte je vidieť zapálenosť skúsených kresťanských filmárov, ktorí do toho dali nie len svoje srdce, ale aj svoju vieru a dušu. A to je tým, čím sa práve The Chosen líši od iných generických filmov/seriálov o Ježišovi. Je skutočne živý. Z každej scény na vás bude dýchať bohatosť živého prostredia a vtedajšej spoločnosti, skvelé herecké výkony (Erick Avari ako farizej Nikodém milo prekvapil), do ktorých dali herci celú svoju dušu a ešte lepšia výprava, kedy sa seriál síce miestami vlečie, no nikdy nemáte pocit, že by vďaka svojej dynamike úplne stál, alebo, že by vás začal nudiť. Autori si okrem čítania Biblie dali záležať na historických faktov, čo vždy dokáže potešiť hlavne keď mapujete knihu, ktorá zasahuje do viacerých sfér než len duchovna. Tým pádom môžete očakávať aj rozšírenie príbehov známych postáv o bočné linky na dokreslenie celkovej atmosféry, ako aj pospájanie jednotlivých príbehov, aby zapadali do seba, keďže sa niekedy v samotnej predlohe ťažko hľadajú spojitosti. Vo výsledku ma seriál ohromne prekvapil. Som praktikujúci kresťan, no vždy ma mrzelo ako bezduché sú drvivá väčšina kresťanských počinov a tak som vždy natešený, keď sa nájde nečakaná výnimka. O to viac, keď je ešte vytvorená ďalšími kresťanmi od srdca. Seriál The Chosen môžem odporučiť všetkým nábožensky založeným jedincom, ktorí, podobne ako ja, hľadajú niečo viac než len povrchný priemerný film na jedno odpoludnie. Pre ateistov radu nemám. Skúste, možno sa na to namotáte. Seriál sa dá (vďaka crowd-fundingovým kampaniam) nájsť zadarmo TU. Na záver mi ostáva vám dať už len jednu radu: Prosím, nezačínajte pilotom, ktorý nesie názov The Shepherd. Oproti ostatným epizódam sa jedná o dosť lacnejší a slabší projekt, ktorý slúžil na rozbehnutie celého seriálu, ktorý je sám o sebe stonásobne lepší. Absolútna spokojnosť. Odporúčam všetkými desiatimi.

Psí kusy (2021) (seriál)

Sladký spin-off pre fanúšikov pôvodného filmu Up. Jedná sa o zoskupenie menších jednoaktoviek zo života Duga a jeho majiteľa starého, známeho Karla. Okrem neho si tu menšiu rolu strihne aj večne ukecaný, hyperaktívny junák Russel ako aj nové postavy, ktoré zväčša pozostávajú z nemých zvierat. Ako fanúšik pôvodného srdcervúceho počinu ma tento menší fan-service určite potešil a ak máte predplatený Disney+ neostáva mi nič iné, než srdečne odporučiť. Hlbšiu myšlienku, ale od toho nečakajte. Nehovorím, že sa žiadne nenájde, len nemajte prehnané očakávania od cca 30 minútového počinu.

Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat (1896)

Dámi a páni, tu začala veľkolepá púť kinematografie. Jedná sa o 48 sekundový krátkometrážny "film" (podotýkam, že prvý svojho času) menom L'Arrivée d'un train à la Ciotat (známy tiež pod slovenským hovorovým názvom Vlak prichádza do stanice) od bratov Lumièrovcov. Síce sa z dnešného pohľadu jedná skôr o úsmevné dielo, svojho času dokázalo vyvolať poriadny rozruch.  Nie nadarmo je o tejto snímke známe, že keď sa prvý raz premietala v malej kaviarni, diváci sa natoľko báli vlaku, ktorý by vyletel z plátna, že z miesta premietania radšej ušli. Ak sú pre vás filmy, rovnakým hobby akým sú pre mňa, bude sa istotne jednať o vašu povinnú zastávku (doslova). Ako bonus odporúčam, krátku, stručnú recenziu z kanálu Pixelorez.

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Po nepodarenom treťom filme zo sveta Shreka a následnom ukončení celej série v podobe prvého spin-offu Kocúra v čižmách bola séria na samotnom dne. Preto som veľa pozornosti nevenoval tomu, že sa Dreamworks snaží kocúra znova priviesť k životu. No už od zverejnenia prvého traileru som vedel, že sa chystá niečo výnimočné. Niečo tak unikátneho, že sa bude finálny produkt môcť hrdo povyšovať nad úroveň prvých dvoch projektov zo Shrekovho rozprávkového sveta. A nemýlil som sa. Kocúr v Čižmách: Posledné želanie prináša svieži vánok do zabehnutého sveta, v ktorom si (ne)spolunažívajú bežní ľudia a čarovné stvorenia nielen za pomoci skvelého humoru a bezkonkurenčne napísaných kladných i záporných postáv, no aj vďaka svojmu unikátnemu vizuálu líznutému snímkovaním z projektu Spider-Man: Into The Spiderverse. Asi ste už iste pochopili kam tým mierim. Jedná sa o perfektne odvedené remeslo, ktoré len dokazuje, že počítam renderované snímky môžu stále niesť so sebou nezabudnuteľné kúzlo a šarm. Pre mňa jasný favorit pre rok 2022 (naproti nevýraznému Avatarovi 2). Starý vladár je mŕtvy, nech žije nový kráľ.

Džudžucu kaisen 0 (2021)

Jujutsu Kaisen 0 vás istotne ohúri úžasnou animáciou a pútavým príbehom s temperamentnou bojovou choreografiou. Táto kombinácia na vás doľahne už v úvodných minútach a neopustí vás až do záverečných credits. S Kaisenovským univerzom som nikdy nemal príliš veľa príležitostí na to sa zoznámiť. Pôvodnú mangu som nečítal a o seriál som nikdy nejavil, nejaký extrémny záujem. Pred Silvestrom som, ale dostal chuť vyskúšať aspoň prequelový film s veľmi vhodným podtitulom - Zero. Príbehovo to vo mne evokuje tradičný šounen. Niečo medzi projektami ako Bleach a Demon Slayer, pričom z Bleachu si berie vizuálnu inšpiráciu a z druhého zmieneného seriálu všetky ostatné kvality. Aby som to teda nejako zhrnul. Ako ste si už asi všimli, na snímke nemám čo vytknúť. Jedná sa o absolútny technologický strop modernej kinematografie, ktorý dokazuje, že aj po roku 2009 má tradičná animácia stále, čo ponúknuť. To, čo pre západný trh znamená Cameronov popcornový počin Avatar (aj čo sa týka jednoduchosti príbehu), je pre Japonsko a otaku komunitu Gekijouban Jujutsu Kaisen 0 (doslova: Jujutsu Kaisen 0 - Film). Srdečne odporúčam...

Batman (2022)

Batman Matta Reevesa je presne to, čo som si žiadal od Tima Burtona, len v modernom prevedení. Jedná sa o tradičnú, silne štylisticky natočenú, štandardnú detektívku, z ktorej ak by ste vyškrtli Batmana, ostal by vám stále solídny príbeh. Niečo, čo mi v Nolanových inscenáciách silne chýbalo. Síce som sa naozaj obával ako Pattinson zvládne svoju rolu, no opäť tento chlapík prekvapil a potvrdil, že nie je len fešák z Twilightu. Ak ste schopní prežiť takmer trojhodinovú stopáž, môžem srdečne odporučiť. Ak máte HBO Max, potom ešte lepšie.

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Guillermo del Toro ma nikdy nesklamal. Keď sa spojí tradičná rozprávka s netradičným rozprávačom, vždy vás čaká čosi očarujúce. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Pinocchio Guillerma del Tora je dychberúcim, strastiplným príbehom o mužovi, ktorý prišiel o svojho syna a vzápätí mu ho osud nahradil nevychovanou bábkou z dreva. Keďže sa jedná o vysnený projekt pána režiséra, je až očividné, aké úsilie bolo vložené do celého projektu. Vždy ma zahreje pri srdci pocit šťastia, keď aj v 21. storočí vidím podarenú a originálnu stop-motion animáciu, v ktorej sa tvorcom úspešne podarilo vdýchnuť život i osobnosť zdanlivo neživým predmetom. Síce sa jedná o vizuálne atypickú rozprávku pre deti, no zdanie často klame. Hlavne v prípade konca. V tomto prípade, by som silno zvážil, či by som svoje dieťa (ak by nejaké existovalo) nechal s čistým svedomím pozerať Netflix. Vo výsledku, ale dostanete všetko, čo od správneho Pinocchia očakáte, možno dokonca aj viac. Aby som svoje pocity nejako zhrnul. O projekte som sa dozvedel asi cca 4 mesiace pred premiérou a už vtedy som bol na vážkach z toho, čo za výsledný projekt dostanem. Môžem vám, ale s čistým svedomím potvrdiť, že zmiešané pocity neboli na mieste. Jedná sa o novodobý pohľad bez zbytočnej politickej korektnosti zahalený v dobovom prostredí. Za seba, pre koho sa jedná o favorita roku 2022, môžem srdečne odporučiť.

Blue (2018) (seriál)

Univerzálny liek na depresiu.