Montcalm

Montcalm

Slovensko

1 bod

• 31.1.2018  18:49

Mrazivý, melancholický, tragikomický príbeh dospievajúceho chlapca situovaný do malej odstrčenej dedinky niekde na severe Islandu. Nói je rebelujúci teeneager, nespokojný so životom na odľahlom mieste túži po tom že raz unikne. Nemá však žiadny plán ako to zrealizovať. Hoci je film popretkávaný absurdne humornými pasážami, ktoré odľahčujú dusivú depresívnu atmosféru príbehu, Kári nás na jeho konci definitívne schladí ľadovou sprchou. Pre mňa je Nói albinói jednoznačne jedným z najlepších filmov islandskej kinematografie.

• 6.1.2019  11:29

Dosť zdĺhavé, miestami nudné. Akosi som sa nevedel s filmom zžiť, niekedy mi to prišlo ťažko uveriteľné. Rozbehlo sa to až ku koncu, no malo to skončiť tak o 15 minút skôr.

• 12.2.2018  07:03

Slávna výprava Rogersových rangerov v období Francúzsko-indiánskych vojen na osadu St. Francis kmeňa Abenakiov, terorizujúcich prihraničné osady anglických kolónii. Film vcelku verne zobrazuje skutočnosti s ktorými sa rangeri museli vysporiadať počas svojej kampane ďaleko v tyle nepriateľa, nepozorovaný postup či problémy so zásobami. V kontexte doby kedy film vznikol ho hodnotím pozitívne 70%.

• 30.1.2019  20:50
    Děrsu Uzala (1975)

Príjemný, pokojne (niekedy žiaľ až príliš pomaly) plynúci film z nádherného prostredia ruskej tajgy. Expedícia vojenského zememerača kapitána Arsenieva jednej noci náhodou stretáva domorodého stopára a lovca Dersua, ktorý sa k nim pridá. Dersu, ako človek žijúci v symbióze s prírodou, rešpektujúc jej zákonitosti a fungovanie si rýchlo získa kapitánové sympatie a čoskoro sa z nich stávajú dobrí priatelia. Nie vždy však dokážu tieto dva svety harmonicky splynúť a navzájom sa prispôsobiť a rešpektovať.

• 7.1.2019  18:00

Priznám sa očakál som podstatne viac. Islanďania vedia produkovať výborné filmy a preto sú moje očakávania vždy vysoké. Tentokrát však, okrem iného aj ako pravoverný black metalista, film hodnotím priemerne. Váhal som medzi dvomi a tromi hviezdami, nakoniec dávam slabé tri. Nemôžem si pomôcť no hlavná hrdinka mi dosť liezla na nervy, až som sa niekedy cítil trápne aj za ňu. Chudáci rodičia, mali s ňou teda zlatú trpezlivosť. O všetkom tom klišé a stereotypoch ktorými je film pretkaný radšej ani nebudem písať.

• 31.1.2018  18:53
    Japonský styl života (TV seriál) (2017)

James Fox nám pútavým spôsobom približuje zaujímavé aspekty japonskej kultúry a umenia. So záujmom som seriál sledoval, keďže o japonskej kultúre toho veľa neviem dozvedel som sa množstvo úžasných zaujímavostí a uvedomil si ako diametrálne odlišne Japonci premýšľajú. Spôsob akým je príroda zakomponovaná do japonského umenia, architektúry či tradičnej remeselnej výroby je jedinečný. Určite seriál odporúčam komukoľvek kto má záujem spoznať viac túto výnimočnú krajinu.

• 31.1.2018  18:51
    Kapitán James Cook (TV seriál) (1987)

Túto štvordielnu minisériu som sledoval ešte ako chlapec niekedy v deväťdesiatych rokoch, asi rok dozadu som to objavil a pozrel si znovu. Aj po rokoch som seriál s napätím sledoval a bavil ma rovnako ako kedysi. Odporúčam každému, kto má záujem dozvedieť sa niečo o Jamesovi Cookovi a jeho plavbách/objavoch. Vynikajúco dobrodružne spracované, herecké výkony taktiež výborné, obzvlášť Keith Michell v hlavnej úlohe.

• 3.6.2019  07:31

Nadčasový film s výbornými dialógmi a hereckými výkonmi. Krásna ukážka toho aký je fanatizmus a odmietanie kritického myslenia nebezpečný.

• 31.1.2018  18:50
    Kukuška (2002)

Film odohrávajúci sa v období druhej svetovej vojny (pravdepodobne Pokračovacia vojna medzi Fínskom a ZSSR) v ktorom je úsmevným spôsobom vyobrazená absurdnosť vojny. Dvaja znepriatelení vojaci sa zhodou okolností ocitnú v obydlí jednej laponskej ženy. Keďže každý z nich rozpráva iným jazykom a vzájomne si nerozumejú ich komunikácia teda častokrát vyústi do úsmevných situácii. Keďže sú však všetci traja na odľahlom mieste svojim spôsobom závislý jeden na druhom dokážu existovať v zhode a nakoniec zabudnúť na nezmyselnosť iracionálnej nenávisti.

• 15.12.2018  22:25
    Křižáci (1960)

Bitka pri Grunwalde je bez rozporu jedným z najvýraznejších momentov poľskej histórie na ktorý sú Poliaci právom hrdí. Výborný film, ktorý dynamicky zobrazuje obdobie napätia v predvečer bitky a vrcholí samotnou bitkou, ktorá je na obdobie kedy vznikol perfektne zvládnutá. Vadilo mi akurát príliš čiernobiely náhľad na konflikt, kde sa vykresľuje Rád nemeckých rytierov až priveľmi negatívne.

• 22.12.2018  15:19
    Lesní muži (TV seriál) (2015)

Na seriál som natrafil náhodou a už prvé minúty ma zaujali. Hoci sú niektoré pasáže evidentne nahrané ako celok to má príbeh a veľmi ma to bavilo. Sledujeme každodenný život novodobých zálesákov hlboko v nádherných horách, ktorí si postupne budujú svoje obydlia a vymýšľajú rôzne zlepšováky ako si drsné prežitie uľahčiť.

• 26.5.2019  18:35

Šokujúci a nečakaný záver, či nejaký prekvapujúci zvrat, ktorý vyvráti môj predpoklad sa nekonal. Škoda. Vyvrcholenie bolo teda dosť komické a hlavne očakávateľné.

• 2.5.2019  22:52
    Outlaw King (2018)

Žiaľ očakával som podstatne viac dostal som len priemer, ničím originálne, predvídateľné a ten koniec to zaklincoval. Chýbali mi silné momenty a zvraty vďaka ktorým by mi film utkvel v pamäti. Kladne však hodnotím hlavne výpravu a kostými.

• 25.5.2019  23:35
    Pašerák (2018)

Škoda, potenciál tam bol, no pre mňa je to slabší Eastwoodov počin. Chýbala tomu tá správna šťava. Samotný Eastwood fajn, no dej pokrivkáva, miestami nelogický vývoj udalostí a konanie postáv. Aspoň, že to nakoniec dopadlo ako malo.

• 30.3.2018  20:28
    Pod černou vlajkou (TV seriál) (2014)

Ak mám hodnotiť seriál ako celok, tak je to taký lepší priemer. Žiaľ mnoho dielov ma nudilo, liezla mi neskutočne na nervy hlavne ženská trojka Barlow, Eleanor Guthrie a Mex. Seriál by som zosekal tak na dve série, vypustil pasáže s nudnými kecami a prílišným filozofovaním a sústredil dej viac na akciu.

• 18.2.2018  16:43

Prvá séria zatiaľ priemerná. Žiaľ miestami dosť nudné a ukecané. Rozbehlo sa to až niekde v polovici série. Odhlianúc od pasáží so slečnou Guthrie, ktorá sa za každú cenu snaží byť drsná hoci vyznieva skôr trápne, nudné pasáže s pani Barlow, zázračné zmŕtvychvstanie kde sa dotyčný dokázal vyhrabať z vlastného hrobu aj napriek tomu, že ho do neho hodili dolu tvárou atď... je to miestami aj celkom dobré. Uvidíme ako sa rozbehne ďalšia séria.

• 2.3.2018  08:36

Tak druhá séria sa ku koncu konečne rozbehla. Zo začiatku to bola nuda, kým koniec prvej série vcelku dobre vyeskaloval, čakal som podobné tempo hneď od začiatku druhej série, no žiaľ zo začiatku to bola opäť trochu nuda. Avšak posledné dva diely sľubujú zaujímavé dobrodružstvo. Hlavne konečne zmizla Miranda Barlow a snáď čoskoro aj Eleanor Guthrie. A konečne mi začína byť vcelku sympatický aj John Silver.

• 21.3.2018  11:38

Škoda, že tretia séria nezačala v podobnom tempe ako skončila druhá no skĺzla opäť do voľného rozvláčneho tempa. Čakal by som od seriálu o pirátoch viac dynamiky, námorných bitiek, lodí a mora a nie toľko zdĺhavých dialógov.

• 30.3.2018  20:22

aj štvrtá séria tak ako ostatné strieda nudné diely, plné zbytočných kecov pri ktorých som skoro zaspával s dielmi kde sa konečne niečo deje. Dosť ma zarazil záver, prišlo mi to také narýchlo a nasilu ukončené. Nečakal som ani z ďaleka takéto finále.

• 16.5.2018  13:34

Výborný dokument o udalostiach jedenásteho storočia, ktoré výrazne ovplyvnili ďalší vývoj britských dejín. Hrané pasáže sú pre potreby dokumentu zvládnuté na dobrej úrovni, pomáhajú divákovi dotvoriť si predstavu a taktiež zapamätať jednotlivé kľúčové udalosti.

• 27.1.2019  11:55
    Potopa (1974)

Výborne spracované Sienkiewiczove dielo, parádna výprava, rekvizity aj kostýmy. Na dnešnú dobu sú niektoré herecké výkony síce trošku afektovane prehnané, no ako celku to filmu neškodí.

• 24.2.2019  13:53

Prišlo mi to celé akési bez ladu a skladu, akoby nerozvinuté a nevysvetlené motívy konania postáv. Druhá poviedka mohla byť vypustená a miesto toho viac rozvinutý príbeh zvyšných dvoch. Očakával som teda podstatne viac. Dve hviezdy za hudbu a nádherné zábery z Macedónie.

• 31.5.2018  06:31

Samotný dej ma až tak nenadchol, zato ten skvelý nápad urobiť film ako olejomaľbu je úžasný. Vizuálnu stránku filmu som si doslova užíval a sledoval každý detail.

• 29.5.2018  06:42
    Soumrak templářů (TV seriál) (2017)

Dal som tomu šancu a videl všetky diely no seriál ma veľmi sklamal. Napriek obrovskému potenciálu z toho vyšla neskutočne naivná zlátanina. Miestami síce niečo zaujalo, no väčšinou iritovalo nezmyselnými rozhodnutiami postáv, divnými vyvrcholeniami, prílišnou uhladenosťou, často až absurdnými scénami. Nečakal som od seriálu, že bude historicky presný, ani striktne realistický, ale čo je veľa to je veľa. Autori to miestami značne prestrelili a na mňa seriál pôsobí rozpačito až béčkovo.

• 12.2.2018  13:16
    Střelný prach (TV seriál) (2017)

Vykreslenie a atmosféru dobového Anglicka zo začiatku 17teho storočia hodnotím pozitívne, aj keď miestami je to príliš uhladené. Námet bol perfektný, avšak žiaľ seriál ma miestami nudil. Konanie postáv mi prišlo niekedy nelogické. Myslím, že na to aký mala miniséria potenciál to bolo priemerné.

• 14.6.2018  08:39

Po zhliadnutí celej prvej série hodnotím seriál veľmi pozitívne. Až na niektoré drobnosti ma zaujal a už sa teším na pokračovanie. Dobová atmosféra a hlavne nečakané zvraty sú výborné. Dej plynie dynamicky a čas je venovaný najpodstatnejším udalostiam, žiadne zbytočné omáčky dookola. Nechýbajú intrigy a zrady, hlavný hrdina nekoná vždy ako správňák no má aj temné stránky, ktoré sa v pravej chvíli prejavia. Vývoj deja je síce miestami predvídateľný, no niektoré zvraty sú neočakávané a zaskočia.

• 25.6.2018  06:50

Ani druhá séria nesklamala, občas je síce niečo pritiahnuté za vlasy, ale však je to iba seriál teda sa to dá odpustiť. V každom prípade aj druhá séria mala dynamicky plynúci dej, čas bol venovaný tomu najpodstatnejšiemu a ani chvíľu som sa nenudil. Otvorený koniec napovedal, že nám tvorcovia v budúcnosti ešte prinesú minimálne jednu ďalšiu sériu na ktorú sa už teraz teším.

• 13.2.2019  21:16

Seriál si aj v tretej sérii drží kvalitu. Rýchle zvraty, intrigy, vcelku dobre zvládnuté bitky, už teraz sa teším na štvrtú sériu. Síce trošku ku koncu pre mňa strácala tretia séria dych, no posledný diel to napravil.

• 4.4.2018  06:46

popravde som váhal medzi dvomi a tromi hviezdami. Do polovice filmu to bolo vcelku fajn, no približne od polovice to išlo dolu vodou. S hlavnou hrdinkou som žiaľ nedokázal vôbec sympatizovať a skôr mi liezla na nervy ako by mi jej malo byť ľúto. Viaceré scény mi prišli pekne pritiahnuté za vlasy. Napochodovať v USA na policajnú stanicu, povedať policajtovi, že je f*cking pr*ck plus ďalšiu spŕšku nadávok a len tak odísť mi príde ako poriadna blbosť aj v prípade komédie. Policajná brutalita a ublíženie na zdravý pred množstvom svedkov a následne sa ideme tváriť, že sa nič tak vážne nestalo už je značne prestrelené. Navyše človek nadobudne dojem že v USA môže vyštudovať policajnú akadémiu a stať sa policajtom hocaký psychicky labilný podpriemerne inteligentný redneck.

• 31.1.2018  18:51
    War That Made America, The (TV seriál) (2006)

Dokument mapujúci hlavné udalosti tzv. Francúzsko-indiánskej vojny (fáza Sedemročnej vojny na americkom kontinente), ktorá mala za následok koniec francúzskej koloniálnej ríše v severnej Amerike, nové svetové mocenské usporiadanie a nemalý význam pre neskorší boj amerických kolónii o nezávislosť. Veľmi dobre spracovaný dokument, v ktorom sú zrozumiteľne zrekonštruované niektoré dôležité vojnové strety a ich dôsledky pre neskorší vývoj udalostí . Štvordielna séria, herecky dobre zvládnutými hranými pasážami, divákovi približuje dobovú atmosféru.