Albín jménem Noi (2003)

Mrazivý, melancholický, tragikomický príbeh dospievajúceho chlapca situovaný do malej odstrčenej dedinky niekde na severe Islandu. Nói je rebelujúci teeneager, nespokojný so životom na odľahlom mieste túži po tom že raz unikne. Nemá však žiadny plán ako to zrealizovať. Hoci je film popretkávaný absurdne humornými pasážami, ktoré odľahčujú dusivú depresívnu atmosféru príbehu, Kári nás na jeho konci definitívne schladí ľadovou sprchou. Pre mňa je Nói albinói jednoznačne jedným z najlepších filmov islandskej kinematografie.

Bitva na Moravském poli (2021) (TV film)

Solídne spracovaný dokument. Hrané pasáže sú pre potreby dokumentu zvládnuté uspokojivo, obzvlášť samotná bitka. Chýba mi však detailnejší popis jej priebehu.

BlacKkKlansman (2018)

Dosť zdĺhavé, miestami nudné. Akosi som sa nevedel s filmom zžiť, niekedy mi to prišlo ťažko uveriteľné. Rozbehlo sa to až ku koncu, no malo to skončiť tak o 15 minút skôr.

Cesta na severozápad (1940)

Slávna výprava Rogersových rangerov v období Francúzsko-indiánskych vojen na osadu St. Francis kmeňa Abenakiov, terorizujúcich prihraničné osady anglických kolónii. Film vcelku verne zobrazuje skutočnosti s ktorými sa rangeri museli vysporiadať počas svojej kampane ďaleko v tyle nepriateľa, nepozorovaný postup či problémy so zásobami. V kontexte doby kedy film vznikol ho hodnotím pozitívne 70%.

Cid - Série 1 (2020) (série)

Ja som si to náhodou užil. Som milo prekvapený a teším sa na ďalšiu sériu.

Děrsu Uzala (1975)

Príjemný, pokojne (niekedy žiaľ až príliš pomaly) plynúci film z nádherného prostredia ruskej tajgy. Expedícia vojenského zememerača kapitána Arsenieva jednej noci náhodou stretáva domorodého stopára a lovca Dersua, ktorý sa k nim pridá. Dersu, ako človek žijúci v symbióze s prírodou, rešpektujúc jej zákonitosti a fungovanie si rýchlo získa kapitánové sympatie a čoskoro sa z nich stávajú dobrí priatelia. Nie vždy však dokážu tieto dva svety harmonicky splynúť a navzájom sa prispôsobiť a rešpektovať.

Hlava plná metalu (2013)

Priznám sa očakál som podstatne viac. Islanďania vedia produkovať výborné filmy a preto sú moje očakávania vždy vysoké. Tentokrát však, okrem iného aj ako pravoverný black metalista, film hodnotím priemerne. Váhal som medzi dvomi a tromi hviezdami, nakoniec dávam slabé tri. Nemôžem si pomôcť no hlavná hrdinka mi dosť liezla na nervy, až som sa niekedy cítil trápne aj za ňu. Chudáci rodičia, mali s ňou teda zlatú trpezlivosť. O všetkom tom klišé a stereotypoch ktorými je film pretkaný radšej ani nebudem písať.

Japonský styl života (2017) (seriál)

James Fox nám pútavým spôsobom približuje zaujímavé aspekty japonskej kultúry a umenia. So záujmom som seriál sledoval, keďže o japonskej kultúre toho veľa neviem dozvedel som sa množstvo úžasných zaujímavostí a uvedomil si ako diametrálne odlišne Japonci premýšľajú. Spôsob akým je príroda zakomponovaná do japonského umenia, architektúry či tradičnej remeselnej výroby je jedinečný. Určite seriál odporúčam komukoľvek kto má záujem spoznať viac túto výnimočnú krajinu.

Jméno růže (2019) (seriál)

Tak ako mnohí iní ani ja sa nedokážem ubrániť porovnaniu nie len s originálnou knižnou predlohou ale aj s filmom. Oproti filmu ide seriál viac do hĺbky knižnej predlohy, no zároveň dej rozširuje o linky, ktoré sú úplne mimo deja knihy a mne teda dosť celkový zážitok kazili. Nebyť práve tých vymyslených liniek hodnotil by som seriál lepšie. Turturro v role Williama z Baskervillu mi vôbec neprekážal, ba naopak do úlohy mi svojim pokojným a rozvážnym vystupovaním perfektne sadol. Rovnako tak opát a Bernard Gui. Žiaľ rolu Salvatoreho vo filme zahral Ron Perlman tak dokonale, že sa mu ten seriálový ani z ďaleka nevyrovná. Výprava na mňa miestami pôsobila dosť umelo (najmä exteriéry) no naopak interiéry (napríklad sála kde bola vedená dišputa a vypočúvanie Remigia) boli zvládnuté perfektne. Filozofický odkaz knihy už vnímam rozpačitejšie. Oceňujem niektoré doslovné citácie avšak tá pravá podstata akoby bola niekde za závojom detektívnej zápletky a len sem tam sa predierala na povrch. Celkový dojem zo seriálu je taký lepší priemer.

Jméno růže (1986)

Oproti úžesnej knihe je film značne okresaný. Ponurá atmosféra stredovekého kláštora, ako aj výber hercov a kostýmy sú zvládnuté dobre, no predsa mi niečo na filme chýba. Z knihy som cítil ten odveký zápas kresťanských dogiem a kritického myslenia a detektívnu zápletku som vnímal skôr okrajovo, no film práve stavia na nej. Naproti tomu tú pre mňa veľmi dôležitú podstatu diela vyobrazuje len veľmi marginálne.