Martas87h

Martas87h

okres České Budějovice
Kdo jsem? Ještě jsem nenašel odpověď...

Twitter: Martas87h
Facebook: martin.halek87

• 12.2.2018  19:26

Nevím, jak by naše dnešní pokroková a emancipovaná společnost chápala nebo spíše nechápala odpověď lékaře na otázku: "A co Terezka?" "Hodná holka, pěkně stavěná, jednou jsem ji prohlížel." Ale i komisař Maigret vyřkl velká moudra. Jako třeba: "Alkoholik, který přestal pít, si jen schoval flašku." A nebo: "Štěstí, to je jen neštěstí, které podřimuje." A co se týče dražby při svíčce, možná bychom jí mohli nahradit třeba obálkovou metodu. V českých poměrech by to bylo rozhodně čistší... Jinak trochu komický případ komisaře Maigreta. Dražba o dům, ve kterém prý američané ukryli poklad... tři dcery nebožtíka, kterým jde o jeho peníze až v první řadě... nemocný Maigret, který se léčí zejména alkoholem... lupič Fred, který s Terezkou... zkrátka výborný příběh výborného komisaře! :)

• 12.2.2018  17:44

Velice příjemný příběh komisaře Maigreta. Hned v úvodu při projetí motorového vlaku s nápisem ČD je patrné, že se film natáčel v Čechách. Sice zvuky parní lokomotivy, které jsou slyšet v pozadí, nejdou moc dohromady s dieselovým agregátem v motorovém vozu řady 809 nebo 810, který je ve filmu vidět, ale to je jen malý detail, který nemá s dějem příběhu naprosto nic společného. Kouzelně působí neustálé "hádky" a jiskření mezi Maigretem a Félicií. Ještě kouzelněji na mě působil Maigret s humrem v ruce spěchájí na poštu k telefonu. I zápletka celého příběhu je docela originální. A pochopitelně poslední replika Félicie k Maigretovi zní: "Já Vás fakticky nenávidím!" :)

• 6.2.2018  19:53

Jak jinak, ale ani na dovolené nemá Maigret chvilku klidu :) Každopádně jeden zajímavý poznatek tu je. Ne že by se paní Maigretová obzvlášť často v příbězích objevovala, ale zase to není žádná paní Columbová, o které všichni vědí, ale nikdo ji nikdy neviděl. Paní Maigretová vždy pevně stojí po boku svého muže, je mu oporou a vždy ho ve všem podporuje. Až na tento příběh. Je to snad opravdu jediná příležitost, kdy spatříme paní Maigretovou v přímé opozici s názory a chováním svého muže. Ne že by to byl zase takový rozpor, který by vedl dokonce k manželské krizi. Přijde mi to ale jako zajímavý detail, který mi hned při prvním zhlédnutí filmu přišel hodně zvláštní a pro manželé Maigretovy hodně nezvyklý.

• 5.2.2018  20:48
    Kalendárium (TV pořad) (1993)

Klobouk dolů za to, jak dlouho už se tento pořad drží na obrazovce České televize. A druhý klobou dolů za to, že Saskia Burešová vypadá posledních třicet let pořád stejně. Sice to pomalu myslící člověk nemusel pochopit, ale ta předchozí věta měla znamenat vyseknutou poklonu! Mně ale lichotky nikdy moc nešly... ale to bychom se dostali úplně jinam. Zkrátka každou neděli si připomeneme významná výročí daného týdne. A vlastně proč ne. Alespoň je člověk trochu v obraze. Víc než samotný pořad ale znovu musím vzpomenout umění stárnout Saskie Burešové. Pokud se dá o nějaké ženě říci, že na svůj věk fakt nevypadá, je to právě ona! Schválně si její rok narození zkuste "vygůglit" a posuďte sami!

• 4.2.2018  20:33

Tentokrát trochu netradiční Maigret. Ani ne snad svoji zápletkou - jedná se o velice interesantní případ. Spíše celkovým pojetím a některými postavami, které působí vcelku naivně až komicky. Ale v tomto případě to není výtka. Jistá naivita některých postav mi právě v tomto filmu nevadila. Nepůsobila lacině až trapně. Spíše přispěla spolu s celkovým pojetím příběhu k jeho pohodovému rázu. A když k tomu přidáme skutečně zajímavý zločin, dostaneme příjemný krimi zážitek na nedělní odpoledne. Sice se nejedná o klasickou Maigretovu šachovou partii, ale to této epizodě není nikterak na škodu.

• 4.2.2018  10:00

Maigret na žádost své sestřenice neoficiálně pátrá po zmizelé a jak se později ukáže i zavražděné dívce. I tentokrát Maigret pachatele vypátrá, ovšem ne vždy musí nutně dojít k jeho zatčení. Zajímavý případ ve kterém komisař pracuje ve značně nepřátelském prostředí. Tento příběh nemá takový spád a ani to není klasická psychologická hra komisaře Maigreta. Tím ale nechci říct, že za to může předloha. Spíš tvůrci bohužel úplně nevyužili potenciál celého příběhu. Film neurazí ale ani nijak nenadchne.

• 3.2.2018  16:41

Tohle je klasický komisař Maigret! Nádherná psychologická hra! Maigret ví, že vrahem je doktor Serre. A ten zase ví, že to Maigret ví :-) Žádné bouřlivé přestřelky po kterých zůstanou desítky mrtvých... Žádné automobilové honičky s desítkami tun šrotu... "Pouze" úchvatná šachová partie. Logika, intuice, pozorování, naslouchání... A právě kvůli tomu Simenonova Maigreta miluju! První epizoda seriálu, po které je divákovi jasné, kdo je to Maigret a co ho čeká v dalších epizodách.

• 3.2.2018  15:45

Co se týče pohádkové tvorby Zdeňka Trošky, tak Princezna ze mlejna je pro mě nejlepší. Na Troškových pohádkách mi všeobecně hrozně vadí jejich "uřvanost". Nevím, z jakého důvodu musí být v každé jeho pohádce postava/y, které neustále neskutečným způsobem ječí a řvou. V Princezně jich nebylo zase tolik nebo mi z nějakého záhadného důvadu jejich uječenost vadila méně. Možná je to troufalost, ale já bych Princeznu ze mlejna zařadil mezi klasiku moderní české pohádkové tvorby. Bohužel druhý díl byl naprostý úlet a rozdělení obou filmů do seriálu? To raději nechci ani komentovat. To mi zkrátka hlava nebere. Každopádně se na tuto pohádku každoročně na Vánoce rád podívám.

• 30.1.2018  19:48

Otrava žitnými klasy... to je na Maigreta hodně specifický a netradiční vražedný nástroj. Jeden z příběhů, kde existuje mnoho podezřelých a celé vyústění je velice zajímavé a překvapující. Přitom zločin jako takový je jeden z těch banálnějších. Smrt mladé vychovatelky která "pochopitelně" byla těhotná, a hned několik podezřelých mužů. Samozřejmě se s ní musel vyspat i její zaměstnavatel - doktor. Ale měla být zavražděna skutečně ona? Pověstná Maigretova intuice a předvídavost dostanou tentokrát pořádně zabrat :)

• 30.1.2018  19:41
    Snídaně s Novou (TV pořad) (1994)

Pořad jsem hojně sledoval za svých školních let, kdy jej moderovali Slávek Boura, Markéta Mayerová, Gondíkovci a spol. Tak nějak to patřilo ke koloritu všedního rána. Tehdy ještě míval jakous takous úroveň. Do jisté míry dobře namíchaný mix informací s tématy a hosty na oddech. Postupem času se mi pořad hodně odcizil až zprotivil, jak výběrem moderátorů tak obsahem i celkovým pojetím. Z jakési pohodovosti se stala spíše trapnost. Dnes už si Snídani ráno rozhodně nezapnu. Ty dvě hvězdy jsou snad ještě z nostalgie, jaké to bývaly časy...

• 29.1.2018  19:53

Jedna z nejmileších epizod seriálu. Neříkám nejlepší ale nejmilejší. Dívka hledající svého manžela sportovního novináře, který není úplné neviňátko, požádá o pomoc komisaře Maigreta. Vlastně ani ona sama o pomoc nepožádá, protože fízlům nevěří. Nevěří zcela ani Maigretovi, a proto mu také neříká celou pravdu. Do toho všeho Maigret pátrá v cizím rajonu a tamní inspektor působí jako diletant a chová se přinejmenším komicky a teatrálně. Jako bonus otec oné dívky je překupník s padělanými obrazy. A pochopitelně vše nakonec končí happy endem... Vlastně opravdu nevím, čím si mě tahle epizoda natolik získala. Asi ji nejvíce skutečně vystihuje slovo "milá". Možná i proto, že hlavní postava Germainy působí velice mile. Troufl bych si požít i slovo sexy, ale to se mi nějak k seriálu Maigret prostě nehodí.

• 28.1.2018  20:55
    Tak jde čas (TV seriál) (1965)

12.246 epizod!!! To samo hovoří za vše! Jako proč? Proč natáčet nekonečný seriál? To je zkrátka masochismus! Na druhé straně upřímně a bez mučení přiznávám, že když jsem chodil na základku a po vyučování doma pustil televizi, tak tam běželo tohle "dílo". A s přepínámím jsem nijak zvlášť nespěchal. Zkrátka to tak nějak patřilo k odpoledním školního týdne. Podle mě je to ale obrovská šílenost a jediné co si vybavuji byla postava Vivien a pak nějaká žena, kterou zaživa pohřbili v rakvi a snad nemohla mluvit či co, ale to už si přesně nepamatuji. Ale klobouk dolů před lidmi, kteří vymýšleli pořád další a další náměty nových epizod. I když ne že by to byly náměty nějak světoborné. Bohužel se tímto nekonečným seriálem inspirovali i čeští tvůrci, a proto máme svoji Ordinaci. Ale opravdu bohužel!

• 28.1.2018  09:12
    Vzestup a pád NSDAP (TV seriál) (2014)

Pro mě jedna z nejlepších sérií dokumentů na téma nacismu. Tvůrci nám velmi detailně a propracovaně popisují cestu od samého zrození nacismu až k jeho konečné porážce. Hlavním posláním seriálu je, jakým způsobem vrcholní představitelé NSDAP dokázali zmanipulovat německý národ, který se tak spolupodílel na zvěrstvech druhé světové války. A právě i dnes je pro nás varující, jak se mnozí současní politici svojí rétorikou a manipulacemi podobají Goebbelsovi a spol. A nikde není psáno, že se zítra nemůže objevit někdo, kdo dokáže zfanatizovat lid stejně, jako to dokázali nacisté. Vřele doporučuji zhlédnout všem, kteří se o téma druhé světové války zajímají, ale i všem, pro které není válka oblíbené téma. Jde o nadčasový dokument, který především popisuje psychologii zla - nacismu.

• 26.1.2018  20:40
    Maigret (TV seriál) (1991)

Musím říci, že Simenonova Maigreta jsem si zamiloval. Přečetl jsem drtivou většinu příběhů, které v českém překladu vyšly. A proto jsem měl velké obavy z filmového zpracování. Při čtení knih jsem si detailně představoval komisaře Maigreta, jeho spolupracovníky, kanceláře na nábřeží Zlatníků, jeho byt č. 132 na bulváru Richarda-Lenoira... A po zhlédnutí všech filmových epizod otevřeně přiznávám, že Bruno Cremer celkem přesně zapadá do mých představ o komisaři Maigretovi. Byly epizody, které mě trochu zklamaly, stejně jako epizody, které mě nadchly. Vůbec mám rád kriminální příběhy ze starých časů, kde během vyšetřování případu není zastřeleno dvacet lidí a spiknutí nesahá až k ministerskému předsedovi... Stručně závěrem, na komisaře Maigreta v podání Bruno Cremera se vždycky rád podívám a pokud se chtěli tvůrci přiblížit knižnímu pojetí od Georgese Simenona, tak alepsoň za mě se jim to povedlo.

• 26.1.2018  19:05

Příběh lidí jimž v žilách koluje slaná voda… Když pominu svoji zaujatost ke katastrofickým filmům, které mě již od mala přitahují, tak Dokonalá bouře přesně splňuje to, co od dobrého katastrofického filmu očekávám. Parádní vizuální efekty i reálnost katastrofy. Nepřižene se žádné tornádo, ze kterého začnou padat lidožraví žraloci apod. Sice zdlouhavá záchrana trojice idiotů, kteří si z nudy vymyslí, že na „nafukovacím člunu“ projedou hurikánem mě postupem času stále více rozčilovala, ale jinak má film spád a smutný konec celé posádky lodi Andrea Gail umocňuje celou tragédii. Přidejme k tomu skvělé herecké obsazení a režii Wolfganga Petersena, který umí uchopit tragický motiv opravdu osobitě a pro diváka mrazivě a depresivně a máme film, který bude ve svém žánru vždy vyčnívat. Dokonalá bouře určitě není úplně dokonalá, ale rozhodně to není žádný lehounký vánek, který dívkám stěží pročísne pramínek vlasů.

• 26.1.2018  19:04
    Bohéma (TV seriál) (2017)

Na Bohému jsem se hodně těšil a po shlédnutí musím říci, že vcelku oprávněně. Byl jsem zvědavý jak Robert Sedláček uchopí téma osudů filmových hvězd a vůbec československého filmu v období druhé světové války až po nástup komunistů k moci. Popravdě celá série stojí na vynikajících výkonech především Vladimíra Javorského, Jaroslava Plesla a Michala Dlouhého. Shovívavě zamhouřím oči nad postavou Lili Krallové, jejíž význam pro seriál mi zůstal utajen. Pro mě je nejvýznamnějším sdělením celého seriálu to, jak se kvůli touze hrát a točit více či méně jednotliví herci a tvůrci přizpůsobovali režimu. A naopak ti druzí, kteří se sklonit odmítli. Možná právě po shlédnutí Českého století, které bylo především o psychologii a vnitřních pocitech osobností, které stály u klíčových okamžiků naší nedávné historie, jsem se i zde zaměřil na psychologii postav a úplně do detailu neřešil, jak moc nebo málo jsou vylíčené události historicky přesné. Bylo odvážné natočit seriál, kde bylo jasné, že většina diváků bude srovnávat v první řadě fyzickou podobu mezi herci; Javorský – Burian nebo Novotný – Marvan. Za mě se jedná o lehce nadprůměrný seriál, který rád zhlédnu znovu.

• 26.1.2018  19:03

Chamtivost byznysmenů, která má za následek jednu z nejhorších ekologických katastrof v dějinách. Mezi námi John Malkovich umí zahrát pořádného hajzla. Určitě jeden z podařenějších katastrofických filmů, ale pořád jsem čekal, kdy se film naplno rozjede. Ale on najednou skončí a žádná dechberoucí jízda se nekoná. Naštěstí se nestane ani to, kdy Mark Wahlberg zachrání z plošiny ještě o pár lidí více, než na ní bylo před výbuchem a pak všichni se slzami o v čích a za zpěvu O say, can you see… vzhlédnou k vlajce USA. Na druhé straně buďme rádi, že vznikl film, který určitě není béčkový, s plejádou velkých hereckých jmen, který nám bude navždy připomínat, že pokud budou na prvním místě prachy, prachy, práááchy, tak se podobné a ještě horší katastrofy budou opakovat.

• 26.1.2018  19:03
    Valkýra (2008)

Drama od první minuty do poslední. Možná ti, kteří neznají historické souvislosti (a to se o takových lidech vyjadřuji velice diplomaticky), s napětím očekávali, jak to se skupinou spiklenců v čele s von Stauffenbergem dopadne. Podaří se atentát nebo ne… budou dopadeni nebo uniknou… Ale teď vážně. Přesto že všichni víme, jak celé spiknutí a nepodařený atentát dopadne, nic nám to neubírá na požitku z parádní jízdy. Sice jsem trochu čekal, kdy Kenneth Branagh vytáhne kouzelnou hůlku a… ale opět vážně. Film se nesnaží o změnu pohledu na historii. Nedělá z hlavních představitelů menší nebo naopak větší hrdiny. Vypráví nepřikrášleně strhující příběh lidí, kteří se pokusili zastavit zlo. Vždy je těžké vyprávět příběh, který se opírá o historická fakta. Vše je jakoby z historického kontextu nalajnované a všichni znají rozuzlení. Soudy a srovnávání veřejnosti pak bývají nesmlouvavé. Ale z mého pohledu se Bryanu Singerovi podařilo natočit jeden z nejlepší válečných filmů!

• 26.1.2018  19:02
    Tři králové (TV seriál) (1998)

Po shlédnutí seriálu jsem si položit otázku, kolikrát jsme jej měli možnost sledovat v televizi? Proč tento seriál, mapující činnost důstojníků Obrany národa, jednu z nejvýznamnějších kapitol naší válečné historie, televizní diváci prakticky neznají? Vždyť je to obrovská škoda! Můžeme sice polemizovat s některými historickými fakty, ale pro pochopení naší historie by tento seriál měl být pro nás Čechy jakousi "povinnou četbou". Karel Kachyňa jednoduše dokázal uchopit téma války tak, že si každý člověk musel uvědomit, že se naši předkové konce války nedočkali, ale mír si museli opravdu vybojovat. Byť ne každý na frontě. Co se týče obsazení, měl jsem zkraje trochu strach z Vladimíra Javorského a Josefa Cardy, ale po shlédnutí posledního dílu... já jsem to Cardovi alias Paulovi Thümmelovi zkrátka věřil! A Javorskému alias Václavu Morávkovi také. Sedm epizod a seriál má pořád spád. Jediné co mi vadí, že já jako člověk milující historii, jsem toto dílo objevil tak pozdě. Ale objevil!