• Krátkometrážní

Titan (2021)

Divný film. Myslím si, že vím, co chtěl sdělit (nebudu spoilerovat), ale pokud to je vážně to, co si myslím, tak žádná sláva, viděl jsem i lepší zpracování na dané téma. Abych tak pravdu řekl, tak ani nevím moc co dodat. Nějak mě to neoslovilo, divnost mi tu přišla nadbytečná, stopáž nepřiměřená a místy mě film docela nudil. Nějaká ta větší brutalita tu byla, to samozřejmě, třeba ta vcelku nepříjemná scéna s nosem, ale tím to tak haslo. Vyhodnocení: Snad milovníci aut ocení Titan víc?

Euforie - Série 1 (2019) (série)

Nikdy jsem neviděl seriál, který by byl po řemeslné a technické stránce takhle dokonalý. Ta kamera, střih, barvy, hudba, výprava - to je něco naprosto jiného od všech těch teen seriálů, co tu doposud byly. Když k tomu přidáte tu sexuální odvážnost, která se tu na vás valí ze všech stran, a pak samozřejmě i ty postavy, tak je to mazec. Každá z postav je zajímavá, každá má co nabídnout, má svůj originální charakter, člověk snadno dokáže s většinou sympatizovat a během prvních pár dílů si i určí svého oblíbence. Za mě to byla Rue, za bráchu Maddie. Tempo seriálu je po 3/4 naprosto neuvěřitelné, a až mě i zaráželo, s čím vším dokáže Euforie přijít. No jenže tady s tím bohužel přichází jediná a zároveň největší záporná stránka Euforie. To tempo poté opadne a zbytek se už tak nějak vleče. Především mám na mysli poslední dva dodatkové díly, které nemají absolutně co nabídnout a jen shrnují a opakují, co již bylo řečeno nebo naznačeno napříč předchozími díly. Takže za mě naprostá zbytečnost, která mi srazila pětihvězdičkový dojem na 4⭐. Jinak ale samozřejmě převažují silně pozitivní dojmy a už se těším na další sérii. Vyhodnocení: Lol, Euforii jsem si vybral jako seriál k napsání recenze na CAE zkouškách nanečisto😂

Madam Web (2024)

Koukl jsem se pro cringe a svoje choutky jsem jakžtakž uspokojil. Bylo to špatný. Místy nechtěně vtipný. Ale srandy mohlo být rozhodně víc. Pak se stalo, že mi před očima poskakovala pouhá blbost, u které jsem se ani nepousmál. Vyhodnocení: Proč tam hraje tolik známých herců? A jak to, že jsou ze Sydney Sweeney a Dakoty Johnson takový herecký polena? To tak bylo vždycky?

Země kůlů (2010)

Dlouho jsem neviděl upírskej a postapo film a byl jsem přesvědčený, že Země kůlů nabídne přesně to, co hledám. Zdejší obsah zněl výtečně: ,,...V této temné době žije Martin, lovec upírů, který se snaží za každou cenu dostat na sever země do bezpečí.‘‘ Malý budget šel zprvu lehce znát, ale přesto mě film lákal na to, co pravděpodobně přijde - hutná atmosféra zpustošené země, kde se to na to na rohu šíří samým nebezpečím, oblibitelné charaktery postav a jejich osudy, či myšlenky atd. Nic z toho se nekonalo, neboť nebylo pro mě možné si postavy jakkoliv oblíbit, pořád šla cítit bariéra mezi nimi a divákem, a chovaly se konstantně stejně. Tím pádem spadla i velká část dalších věcí a atmosféru snímek tak navozoval stěží, později mě už tvůrci ztratili. Taky jsem doufal, že bude dobře vytyčený bod cesty, spolu s potřebnými plány a rozmýšleními nad volbami cest a silnic, ale jejich plány nám taktéž byly sotva sděleny, takže jsem se moc začleněně necítil. Upíři a jejich vizuál mi zezačátku nevadil, ale s postupujícím časem jsem jich měl dost. Vyhodnocení: Rádoby filozofování během filmu z úst hlavního hrdiny zde proběhlo, ale bylo to tak do větru

Aftersun (2022)

Aftersun je typ filmu, na který víceméně stojí koukat jenom kvůli jeho konci. Takže pokud nejste jedni z těch lidí, kterým tohle nevadí, běžte pryč, protože v opačném případě budete sledovat (poměrně!) klidnou a obyčejnou dovolenou jednoho otce a jeho jedenáctileté dcery v Turecku. Hrozně rád bych řekl, že to všechno není tak jednoduché, jak se to zdá být, a vylíčil, v čem přesně vězí hloubka tohoto snímku, to bych ale musel zabrousit do hrubých spoilerů, a to dělat nehodlám. Kdo chcete, dejte Aftersun šanci, kdo ne, nedávejte. Za mě se tento slow-burn film povedl, především vyústění a pochopení celého dění - tím samo sebou myslím tu bezchybnou a famózní rave scénu Under Pressure, kterou pokládám za jednu z nejlepších scén této dekády. Oceňuju, že vám zde není všechno jen tak ledabyle naservírováno a vpáleno přímo do obličeje, naopak, že je to dost dobře skryto - možná až moc - ale to ve finále tolik nevadí. O tom to je. Není to něco, co je jen tak na očích. Vyhodnocení: Texty písní dlouho nebyly ve filmu tak dobře využity jako tady P.S. Samozřejmě brácha s ničím, co jsem zde napsal, nesouhlasí

Čaroděj ze země Oz (1939)

Klasika, která mile potěší. Je to pěkné, svěží a originální, hezky se na ten celý příběh plný skvělých písniček a zajímavých a neotřelých postav a charakterů kouká, často překvapí nebo spíš zarazí nějaká ta přímočarost, jako například písničky o tom, jak Dorotka zabila čarodějnici, nebo celkově samotná postava strašáka, na něhož se valí kupa (vtipných!) vtipů, jak postrádá mozek, a tak nějak nakonec potěší, jak je to celé hezky zpracované a napsané. Za mě perfektní rodinný film překvapivě na to, že je z roku ´39. Vyhodnocení: Je vtipné vidět předtím několik filmů, kde se odkazy na Čaroděje ze země Oz nachází, jako například Zběsilost v srdci nebo Pearl, a pak ty scény porovnat

Chudáčci (2023)

Rozhodně zasloužilý Oscar Emmě Stone v hlavní roli za roli Belly Baxter, v níž ztvárnila jak infantilní děcko, tak ženu s angličtinou na úrovni C2. Chudáčci jsou už od pohledu kvalitním filmem, a jedná se tedy o trefu na jistotu, kde člověk hodnotí ve většině případů velmi kladně. Což je i mým případem - 4⭐. Vše je zde zvládnuté skvěle: herci, kamera, výprava, sem tam nějaký ten hudební doprovod, děj, poslání, název. Já si nemůžu na nic z toho stěžovat. Třeba taková scéna v Alexandrii je nejsilnějším bodem celých Chudáčků, kde mi až pukalo srdce! (Což je i zároveň mínus, protože se nachází v polovině filmu a žádná jiná scéna ve mně nevyvolala tak silné emoce.) Nebo svatba. Nebo dělání štěstí, což byla docela sranda. Jediné, co bych na tomto filmu bohužel vytknul, je přespříliš dlouhá pasáž v Paříži, kde už jsem netrpělivě očekával Bellyn návrat do Londýna, a možná i ta stopáž sama o sobě, kdy už ke konci začíná být čím dál obtížnější být plně při vědomí (na rozdíl třeba od Anatomie pádu, kde jsem byl po celou dobu napnutej jak pružina a po titulkách jsem velice dlouho přemýšlel o plné palbě). Vyhodnocení: Můj 1000. komentář🥳

Cujo, vzteklý pes (1983)

Adaptace Kingových knih nedopadají většinou dobře, ale právě Cujo se řadí mezi tu výjimku. Pes Cujo je přesně takový, jakého jsem si ho představoval - zuřivého, krvelačného a realistického (ne žádnou obludu). Potěší, že příběh není až tak plochý, jak by se mohlo zdát, a nabídne nám i téma nevěry v manželství a vztahových problémů. Postavy nejsou nějak zvlášť hluboce prokreslené, ale lze s nimi dobře sympatizovat. Vytkl bych však nejasné motivace a úmysly hlavních hrdinů, neboť to film téměř vůbec nepopisuje, a tak potom dojde k tomu, že nechápu, proč postavy třeba jedou autem zrovna tam a tam a nebo jejich jiné činy. Intenzivní a uvěřitelné to bylo, jen finále za mě mohlo být vyostřenější (nějaký finální střet s Cujem nebo otevřený konec). Ale to už se odvíjí na předloze, kterou jsem nečetl. Vyhodnocení: Na to, že se velká část stopáže odehrává v autě, to je nečekaně akční

Moderní doba (1936)

Potřebuju do své zásoby nakoukat staré kousky, a navíc mám do dějepisu referát na Počátek filmového průmyslu. Charlie Chaplin patří neodmyslitelně k mistrům komedie a jen můžu potvrdit, že tomu tak je. Dokonce i mě v roce 2024 pobavil a ne málokrát jsem se zasmál. Někdy mi styl humoru dokonce připomínal ten můj. Také mě zaskočilo, že Moderní doba měla logický děj a nejednalo se o pouhý slepenec groteskních scén. Avšak kdyby byl snímek o několik minut kratší, přihodil bych na 4⭐.Vyhodnocení: Je to vtipné, pořád relatable a zároveň kouzelné na pozorování (to jsou možná všechny staré kousky)

Chlapectví (2014)

Rozhodně snad každý musí ocenit formu, kterou se Chlapectví natáčelo - pár scén ročně po dobu 12 let. Neuvěřitelný nápad, za který smekám, protože především po stránce uvěřitelnosti a reálnosti tak film určitě zaboduje. První třetina je taková obyčejnější, ale vyplatí se čekat, protože nový otec, který přijde do rodiny zařídí poměrně slušné rodinné násilnické drama. Od tohoto momentu jsem čekal, že snímek v tomto naběhnutém napětí bude pokračovat, nebo nám dokonce předvede, jak nezvratně poznamenaný a zkažený bude hlavní hrdina či jeho další členové rodiny, ale nic takového se nekoná. Chlapectví kromě tohoto úseku neobsahuje již žádnou další emoční, napínavou či intenzivní jízdu, a tak až do konce této dlouhé stopáže zůstaneme u průměrného života, čímž snímek zahodil všechna svá esa v rukávu. Přesto si tento film díky jeho formě budu pamatovat. Vyhodnocení: Jakkoliv bylo natáčení poctivé a zajímavé, obyčejnej děj s málo dějovými obraty to zcela nezachrání