• Životopisný

Thunder Force (2021)

Je to sice strašná ptákovina, ale když to budete brát jako parodii, tak se i celkem zasmějete. Nápad je zcela úchvatný a podle ukázek to vypadalo slibněji, tvůrci tam ale bohužel zbytečně nacpali tunu love-friends-family-happiness momentů. Když ale přeskočíte rádobyromantickou vatu, zůstane vám pořád nenáročná komedie o dvou obtloustlých super tetkách s pár dobrými vtípky.

Kalašnikov (2020)

Překvapivě slušný film. Na to, že je to ruský válečný film, obsahuje poměrně málo patosu, ale možná je to i tím, že válka jako taková se tam vyskytuje spíše okrajově a jsou rozebírány život konstruktéra a zákulisí vývoje zbraní v SSSR. Velmi povedená je kamera a vizuál celkově. Pro technické nadšence se zde vyskytuje spousta slavných jmen zbraňových konstruktérů.

Království nebeské (2005)

Pokud nechcete spáchat sebevraždu nudou, nestahujte, ehm tedy nekupujte si director's cut. Do už tak celkem rozvláčného filmu to vnese další půlhodinu nudného žvanění.

Počátek (2010)

Přehajpovaná samoúčelná slátanina, jako ostatně téměř všechny Nolanovy filmy. Režisér chce natočit akčňák plný spektakulárních efektů, ale zároveň se mu nechce sepisovat dlouhý příběh nebo dokonce trochu rozvíjet postavy. Tak si vymyslí plytkou zápletku o pronikání do snů, což mu umožní v jednom filmu obracet města vzhůru nohama, cestovat mrknutím oka z města do zasněžených hor. To vše bez nějaké logické návaznosti a vysvětlování. Postavy připomínají spíš náhodné figurky vhozené do nového levelu videohry. Díry ve scénáři vyplní pár nesouvisejícími hádankami, takže si pak vesničtí intelektuálové mohou toto veledílo pouštět třikrát po sobě a připadat si děsně chytře, když v tom instantním guláši hledají skryté poselství, které tam není.

Narcos: Mexiko - Série 2 (2020) (série)

První půlka je roztahaná, nic se pořádně neděje. Trochu zbytečně se tady vyžívají v explicitním násilí. Ale když to přetrpíte, tak se to kupodivu rozjede a závěrečné 3 díly jsou slušný dramatický nášup.

Na nože (2019)

Skvělé herecké výkony, vypiplaný vizuál a typologie postav. Několik překvapivých zvratů v příběhu. Možná bych to chtělo jen o pár minut zkrátit, aby příběh lépe odsýpal, ale i tak je to film velmi příjemné překvapení.

Stalker (1979)

Žil byl v SSSR soudruh Tarkovskij, který toužil natočit scifi o magické Zóně. Jenže nemaj děngy, takže udělal pár úsporných opatření. Zaprvé najal kameru, která pamatovala ještě Stalina, takže půlka temných záběrů je ve stylu "černoch v tunelu". Zadruhé musel šetřit na hercích, takže kromě úvodního komparzu motojednotky Národní bezpečnosti nám většinu filmu musí stačit jen trojice herců, ochotníků z lidového divadla na Sibiři. No a protože pak už opravdu došla vodka, musel seškrtat i veškeré efekty projevů tajemné Zóny. Herci se tedy plíží šnečím tempem ruinami rozpadlého kolchozu, pořád melou o nebezpečí Zóny, ale nic se neděje, ale lautr nic. Maximálně si několikrát ustelou v blátě a pak se jim zdá o černém psovi a o vodní hladině. Aby byly tyto drobné deficity vyrovnány, je divák zásobován kýbly nesmyslných životních mouder, za která by se nemusela stydět ani věštkyně Jolanda. No a teď vážně. Chápu že ve své době a kór v SSSR to mohla být přelomová myšlenka. Začátek je našlápnutý, ale pak film zpomalí až skoro zastaví, délka skoro 3 hodiny slouží jen k uspání i těch nejaktivnějších šťouralů. Jediná možná forma shlédnutí je v domácím prostředí, kdy si zrychleně přetočíte zhruba půlku filmu. Místní navoskovaní hulibrci by měli přiznat barvu a ne se tvářit "všichni říkají, že je to kult, tak tomu dám taky aspoň ****, ať jsem za yntelechtuála". Jediným bonusem je, že film nechtěně přesně předpověděl, jak bude za 7 let vypadat Pripjať a Černobylská zóna.

Mizerové navždy (2020)

Přeplácaná ždímačka slavného jména. Přetahování se hrdinů ve stylu "už jsme staří/ne ještě nejsme tak staří", k tomu rasově a genderově vyvážený tým juniorů, kteří to chtějí staříkům natřít. Scénárista k tomu nelogicky přilepil exotickou pohádku o mexickém kartelu a všechno to okořenil naprosto přepálenou akcí ve stylu John Wick, akorát na rozdíl od něj nemají souboje propracovanou choreografii a efekty výbuchů připomínají svou teatrálností a grafikou spíš starší videohru. Celkově se ten film snaží nějak neumětelsky stylizovat do 90. let, asi jako když navlíknete dědu do kapsáčů a půjčíte mu skejt.

Gentlemani (2019)

Velmi příjemné překvapení. Skvěle natočená a obsazená komediální gansterka ve stylu Podfu(c)k. V dnešní hyperkorektní době se nevyhýbá ani pár politicky nekorektním vtípkům.

Baby Driver (2017)

"Natočíme film o autech, nejlíp gangsterka. Jo třeba jak lupiči ujíždějí od bankovních přepadení. Ale chce to taky pořádnou hudbu, střihnem to napůl muzikálem. No a hlavní hrdina musí bejt vlastně hodnej, co třeba takovej autistickej klučina, co neumí do pěti napočítat a přitom pracuje pro mafii. A bude furt poslouchat iPod, ať máme kam narvat tu muziku. Hlavní padouch bude zlý profesůrek. K tomu pár prototypových gangsterů, jako Bonnie a Clyde, šílenej nigga, tetovanej asiat. Chce to samozřejmě taky trochu romantiky, hlavní hrdina se stará o hluchoněmýho černocha na vozejku a nakonec najde životní lásku..." Takhle nějak asi vznikal scénář filmu. Ono to vlastně ani není špatné, automobilové honičky jsou famózní. Jen to všechno stojí na dost gumových základech, logika místy kulhá na obě nohy a film se snaží být od všeho trošku.