• Životopisný

Lucifer (2016) (seriál)

Zábavný seriál s velmi neotřelým nápadem. Ano časem se z toho stane trošku taková naivní CSI s nadpřirozenými postavami, ale vše kompenzují vtipné hlášky a scénky, do toho trochu tajemna. Větší problém mám s naprosto nekonzistentním scénářem. V ději se například stane něco zásadního, ovšem 1-2 díly se to totálně přeskočí a pak se k tomu zase vrací. Některé díly snad psal náhodně jiný scénárista nebo byl zrovna na drogách, protože se tam úplně vatově vkládají fantasmagorie z alternativní reality nebo z minulosti, které nedávají smysl a do zbytku děje nezapadají. Na tohle bohužel trpí hlavně příšerně natažená třetí řada, čtverka už to zase trochu zlepšuje. Tvůrci tam také zamíchali nadbytečné množství nebeských postav a hlavně rozjeli oblíbenou hru všech amerických sitcomů - randí každý s každým, i holky s holkama a pak se to zase prostřídá. Bohužel po všem tom natahování a míchání mi přijde závěr čtvrté řady trochu nelogický a nedůstojně ustřižený, uvidíme jestli se to v budoucí páté řadě povede tvůrcům napravit a důstojně sérii ukončit.

Vyproštění (2020)

Nejklišovatější příběh o žoldákovi, kterého trápí psychika z minulosti a tak se rozhodne sebevražedně pomáhat unesenému klukovi, kterého měl původně jenom doručit zpátky jeho otci, drogovému bossovi, toho času ve vězení. Neváhá se přitom spojit s poskokem drogového bosse, který mu napřed odmítl zaplatit a vyvraždil polovinu jeho týmu. Ve společné akci vystřílí asi tři stovky příslušníků speciálních jednotek z Bangladéše, plus pár tuctů pouličních gangsterů. Kamera se při akci houpe víc, než lochneska na matějské a z hlavních protagonistů stříká krev po hektolitrech. Do toho se občas zamíchá pár klišoidních scének s hláškami jako "ty přece nejsi zlý člověk". Pokud nemáte večer co dělat, dá se to zkousnout jako jednorázový akční výplach, ale čekal jsem od toho víc, vzhledem k místnímu hodnocení.

Czech Made Man (2011)

Trochu hollywoodská pohádka v českém stylu, ale stejně to má něco do sebe. Objevuje se tady i kupa známých herců. Plus to Budař táhne svým výkonem.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Mno ta čtvrtá hvězdička je spíš z úcty k sérii SW. Ale nebylo to zas tak špatné, proběhlo pár zajímavých zvratů, do toho klasicky několik epických vesmírných bitev a šarvátek s jiskřícími lightsabery. Audiovizuál opět povedený, několik pěkných her se světlem a stíny. Bohužel jsou tam i kýble patosu, jak se všichni všech ras, pohlaví a velikostí mají moc rádi. Taková blockbusterová jednorázovka a asi i povinné zakončení série pro fanoušky SW.

Jie wen 4: Wan ťie pchien (2019)

Po choreografické stránce soubojů je to perla, stejně jako předchozí 3 díly. Ale příběh je naivní slátanina.

Králíček Jojo (2019)

Hodně zvláštní a těžko zařaditelný film. Celé to táhne herecký výkon malého kluka, který je neuvěřitelný. Jak už psali jiní, mísí se tady drsné válečné scény spolu s romantickou komedií a místy až parodií ve stylu Žhavé výstřely. Imaginární Hitler je neodolatelná směšná postavička. Místy z filmu mrazí (oběšená matka kolaborantka), jindy si zase plácáte smíchem (6 gestapáků se zdraví navzájem "Heil H..." jeden po druhém nebo když tlustá Helga rozdává dětem zbraně a posílá je bránit vlast). Jen mé srdce fanouška válečné techniky tu trochu pláče nad nepřesnostmi a místy totálním úletem, jakože jedno město osvobodili zároveň z obou stran Američané i Rusové. Jinak je to skvěle natočené (kamera, výprava). Asi to není film úplně pro všechny a znovu ho asi vidět nepotřebuju, ale stejně si to zaslouží slušné hodnocení, už jenom za ten nápad.

Le Mans '66 (2019)

Solidní 4 hvězdy, ale na plný počet tomu něco chybělo. Podobně ladění Rivalové měli promakanější příběh a hlavně mezi hrdiny fungovala výraznější chemie. Jsou tu famózní záběry ze závodů, kdy skoro cítíte, že sedíte autě a řítíte se cílovou rovinkou. I zápletka je zajímavá, hlavně jak si management Fordu vzájemně háže klacky pod nohy. Jenže vata mezi tím často působí nějak uměle. Bale je tvrdohlavý potížista a Damon spíš kalkuluje s financemi a reklamou, to vše pořád dokola, do toho ještě pár povinných romantických scének s rodinkou. Taky mi přišlo, že si tvůrci moc nepohráli s výpravou, na první půlku 60. let to vypadalo nějak moderně.

Bitva u Midway (2019)

3 hvězdičky s odřenýma ušima. Kupodivu to nebyl až takový patriotický výplach, jak jsem původně očekával. Jenže ten film se potácí na hraně těžkého béčka. První věc jsou efekty ala 8 let staré videohry. Nejsem člověk, který by lpěl na efektech, nicméně pokud se režisér rozhodne postavit půlku filmu právě na přehnaně akčních scénách, tak by si měl dát záležet, ať ty efekty vypadají k světu. Další věc jsou špatné herecké výkony, na některé postavy snad nabrali ochotníky z místního kulturáku. Třeba ten blonďatý důstojník s knírkem, co zařval hned na začátku při obraně lodi v Perl Harbour, působil jako ze scének Monty Python.

Bullittův případ (1968)

Tak jsem konečně uzřel toto slavné dílo. Asi není úplně fér hodnotit film z roku 68 dnešní optikou. Honička je fakt dobrá, dalo by to práci natočit i dnes, natož s tehdejší technikou. Příběh už trochu slabší - drsný polda sám rozplétá komplikovaný případ, hodí padouchy, odhání otravné soudní úředníky a ještě řeší existenciální dilema, jestli sám není tou špínou už moc nasáklý.

Ronin (1998)

S odstupem času je už trochu poznat devadesátkový nádech, ale jinak je to precizní řemeslný prácička. Na filmu se taky pozitivně podepsala spolupráce s Francií, takže ulice a lidé vypadají dost autenticky. Automobilová honička centrem Paříže v protisměru je famózní (i když z některých aut létají mraky umělých jisker a za některé okamžité výbuchy by se nemusela stydět ani Kobra 11). Scénář sice má v sobě pár děr, ale dnes je tento film už klasika.