Spider-Man 3 (2007)

Trojka je (opět přílíš dlouhá) patlárna, která moc nedává smysl a u řady nápadů to vypadá na úmyslnou sabotáž od autora, který začal nenávidět původní komiks. Dodnes například nevím, jestli je pruhovaný svetr menší záporák kvůli tomu, že má rád svou dceru a projevuje lítost nebo zda má neúspěšný fotograf právo na rozpoutání chaosu. Je to skutečně scénáristické utrpení. Mary Jane je v tomhle díle asi nejotravnější, protože žárlí na svýho kluka, že je populárnější než ona, pak opět neví, do koho se zamilovat a k tomu nám naservíruje dvě písničky s ne moc dobrým zpěvem. Trojka je pro mě vlastně dobrá tím, jak je špatná a směšná - scény, kde je Parker posedlý zlem, odsekává lidem, démonicky tančí a češe se na Adolfa, jsou nejzábavnější momenty z celé zvadlé série.

Spider-Man 2 (2004)

(extended verze Spider-man 2.1) Je to větší porce toho předchozího, o čemž jsem si myslel, že je to průměr a tentokrát už jsem se skutečně nudil i kvůli dlouhé stopáži. Jen ústřední trojúhelník nějak za dva roky zestárl nebo se oplácnul požíráním tun zmrzliny z honorářů a chybí mu nějaké nasazení. Co je tentokrát lepší, je záporák, narozdíl od verše-skřehotajícího Dafoe-Goblina dělajícího bordel je jeho motivace jasná a srozumitelná a chapadla jsou fajn, ovšem i tentokrát se opakuje dementní vzorec "Geniální vědec na sobě provede pokus obsahující drastický zásah do těla a rychle mu z toho jebne", kde se k němu navíc přidá "a k tomu navíc provede revoluční první pokus v nechráněném prostředí s amatérským publikem neproškoleným bezpečnostními předpisy, který málem zdemoluje město" - ale oukej, aspoň to po půlhodině nezajímavé příběhové vaty nakopne film. Scénáristi pořád neumí rozjet víc než rutinu a Mary Jane je tu ještě víc rozmazlená a nesnesitelná osoba, která neví co chce, tak jí musí radit ostatní. Kromě tetičky (která řeší složenky) jsou tu ženské postavy především od toho, aby vřeštěly a pobíhaly nebo řešily lásku, což je z dnešního pohledu vtipné.

Spider-Man (2002)

Ve své době mě Spider-Man moc nebavil a repríza po letech mi připomněla proč - film se snaží civilně budovat svoje postavy, ale když se přepne do "komiksového módu", je lehce infantilní (zničil mě Dafoe skřehotající na létajícím boardu ve zběsilé honičce básničku) a akce není takový nářez i přes naleštěné trikové scény pro BluRay. Po letech lze však odpustit bez dobového očekávání ledacos a přiznat, že Maguire je velmi dobrá volba pro naivního Petera Parkera a Dunstová je trefná jako typická zmatená kočka ze střední, co neví, do koho se zamilovat vhodněji. Dafoe tady nemá příležitost předvést ďábla, protože jeho záporák je prostě debilně napsaný, přecvakne se do polohy padoucha cvaknutím dějového spínače a pak není úplně jasné, co je a proč je jeho cílem, akorát dělá bordel. Jako přidaná hodnota je pro zasvěcené fanoušky Raimiho pozorovat, jak režisér cpe svůj styl z Evil Dead, když to jde, a nechybí klasické žluté auto ani Bruce Campbell - tehdy mě nudným umírněným Spider-manem jako fanouška otrávil, dnes mi naopak postřehnutí momentů, kam si odkazy na svou klasiku nacpal, udělalo radost.

Orpheus' Song (2019)

Říct, že nízkorozpočtový tvůrce Tor Iben natočil jako další snímek dobrodružný romantický film, zní sice v synopsi dobře, ale vzbuzuje to příliš velká očekávání. Režisér neměl problém sehnat celkem sympatickou ústřední dvojku, na kterou se dobře kouká, ale snímek je mnohem delší, než je jeho příběh a tu polovinu navíc (většinou chození po lese nebo nakonec ne tak podstatné drobné události s jinými postavami) nedokáže nijak osvěžit. To umělecké tápání (a relevantnost názvu filmu, případně důležitost položky Řecka pro jistě skromný rozpočet) je skoro zábava sledovat a analyzovat. Pokud nebudete mít podobně shovívavou náladu nebo nepodlehnete romantické atmosféře, určitě uberte z hodnocení hvězdu.

Bílý lotos (2021) (seriál)

Seriál se rozjede ve stylu satiry, kdy sledujeme spousta nesnesitelných lidí na dovolené nebo pracujících pro lidi, co jsou na dovolené s hudbou na pokraji tolerance. Postupně se ukáže, že komedie to vůbec není a vzniknou situace, kdy začne být zajímavý. Snaha tvůrců reflektovat současnou americkou společnost skrz nesnesitelné postavy díky podvratnosti funguje velmi svěže.

Člověk proti zkáze (1989)

Klady filmu? Příběh spisovatele, dobré herecké obsazení a prohlídka domu bratří Čapků. Zasvěcené může lehce vzrušit návštěva redakce Lidových novin. Film je bohužel pomalý a ke konci už se nedaří pobytem na venkově moc zaujmout diváka. Film to moc neusnadňuje těm, co nemají úplně povědomí o složení obyvatelstva Československa před 2. světovou a úplně nechápou, proč píšou lidi Čapkovi hejtovací anonymy do práce, když je přece Hitler podezřelej už dávno před Mnichovem (a řekl bych, že v době vzniku, tedy v roce 1989 si moc lidi nepamatovalo díky komunistickým úpravám historie ani význam Masaryka nebo že třetina obyvatel byli Němci). Kdyby chudák Čapek psal dnes, asi by zíral, co by mu za odvahu psát proti zlu chodilo za průjmy do komentářů na FB, to by ani paní Olga nebo správce stránek nestíhali mazat.

1BR (2019)

Už jsem tohle téma viděl mnohokrát a často lépe natočené. Takže mě nenáročné nízkorozpočtové cvičení o vymývání mozku moc nenadchlo.

Sebevražedný oddíl (2021)

Konečně pořádný výplachový blockbuster za velké peníze vražené do (CGI) výpravy a designu v době (snad po-)covidové, u kterého mě ani nevadilo, že je to adaptace komiksu, protože je to Rková adaptace cynického komiksu plná pěkných brutalit a černého humoru. Postavy se díky dobrým hercům velmi vydařily a přistihl jsem s překvapením, že se mi i přes skeptický věk pomalu šedivějícího diváka velmi líbí Bloodsportovo brnění a zbraně! Bude se to díky stylu humoru a vizuální poetice (milá a užitečná zvířátka) srovnávat se Strážci galaxie, ale ti jsou pro trochu jiné diváky.

Pěstírna (2017) (seriál)

Na Česko příjemné překvapení - scénárista umí napsat zajímavé prostředí (lichváři, pěstírna drog, zápletka s kauzou Grow Shopu), postavy a situace. S těmi možnostmi finále, co postupně rozehrává, je pak vysloveně zbabělost zakončit seriál tak, jak jak to udělal, když už má člověk nějaký vztah k postavám. Nebylo by špatné udělat z toho celovečerní film (pro VOD nebo TV) s opravdovým závěrem - nebo možná jich i natočit víc, pokud se nemohl rozhodnout, co vybrat. :-)

Annette (2021)

Zkrátit dvě úmorné stand-up sekvence, tak by byl film mnohem svižnější. Další zápor je možná to, že to tentokrát není takový art, jak by fanoušek Holy Motors čekal a chtěl. Soundtrack je fajn, herci jsou velmi cool a milovník absurdního humoru bude potěšen.