Lovecraftova země - Sundown (2020) (epizoda)

Pochybnosti vzbudí už nesmyslné akční intro působící dojmem odhalení karet příliš brzo - snad aby diváci přilákaní jménem Lovecrafta nečekali na zrůdy a bohy příliš dlouho. Ale tvůrce zajímá z Lovecrafta jeho rasismus a dočkáme se především připomenutí toho, jaké je to být člověkem druhé kategorie v poválečném USA - a to jsou hlavní důvody tísnivého napětí, protože z řady situací, kam se hlavní postavy dostanou, se přece nemůžou dostat bez ponížení nebo úhony. I přes postupné blížení se ke klasickému brakovému hororu tak, jak ho asi část diváků čeká, první epizoda trpí syndromem "dostali jsme hodně peněz na dobově přesnou výpravu, tak zaplácneme pasáž řadou zdržujících sekvencí, kde se budeme kochat dokonalostí retra". Uvidíme, co bude dál.

Blonďák (2019)

Zdařilý minimalistický film z dělnického prostředí, z trochy dialogů je navíc podstatná jen část, protože veškeré emoce jsou vyjadřovány řečí těla a funguje to skvěle. Dobře vybraní herci, erotické dusno a pár záběrů, které potěší cílovou skupinu :-).

You Should Have Left (2020)

Nízkorozpočtový mysteriózní film o jednom domě na venkově. Bát se nebudete, ale na chvilku vás záhada zřejmě zaujme, než vás zklame vyvanutí nápadu do ztracena místo finále - alibi, které se filmu snaží udělat vedlejší postava slovy "Mravenec nepotřebuje vědět, co je to katedrála," nefunguje. Bavili mě pouze dobří herci, příběh rodiny a problémů manželského páru je zajímavý a dobře napsaný, ale bohužel se tomu film nevěnuje. Reminiscence nedávného Netflix hitu The Haunting je spíš ke škodě.

Kluci z party (2020)

Film začíná jako vlekoucí se přehlídka představ o homosexuálech (tedy jako o zženštilých rozpustilých týpcích) a pálí do diváků veselé tanečky, oslovování v ženském rodě; diváci už předem otrávení podobnými atributy zřejmě rovnou odpadnou a neprohlédnou úmysl. Změna přichází ve chvíli, kdy přichází oslavenec, postavy naberou hrany, některé se dobře vybarví a atmosféra začne být jedovatá a tísnivá. Herecky potěší Jim Parsons a Zachary Quinto. Ale na slabou první polovinu nezapomenete (proto hodnocení jen za tři), casting mohl být lepší (skoro se chce zlomyslně říct, že kromě dvou zmíněných áček možná trochu dojel na snahu obsadit gay postavy pouze aspoň trochu známými gay herci s volnem v kalendáři) a vyprávět příběh z roku 1968 (jakkoliv jsou některé typy a trauma gay charakterů stále aktuální) je už trochu retro. Jsem zvědavý, jestli přijdou do módy taky filmy ze života bears nebo kožeňáků.

Batman vs. Joker (2016)

Zatímco komiksová povídka je fajn, v celovečeráku pointa vyzněla nějak hůř a muzikálové číslo zkazilo temnotu. Víc se mi paradoxně líbila první část filmu se záporákem Paris France až na sexuální predátorku Batgirl.

Possessor (2020)

Cronenberg junior se od minula (Antiviral) zas tak nepolepšil. Zase má výborný nápad, dalo by se říct i zajímavou kostru příběhu, ale píše nezajímavé dialogy, halucinace a střihové koláže jsou nezajímavé a i když jsou smrti řádně krvavé, je vám to prostě všechno tak nějak fuk. Nezdařilo se vytěžit a natočit zajímavě to, co na papíře vypadalo určitě mnohem líp a třetí hvězdičku dávám především za nápad.

Goodbye Berlin (2016)

Dobře ujetý letní road movie film s losery, správně alternativní tak, jak to umí naši němečtí sousedi.

Chlast (2020)

Příjemný civilní film s dobrými herci, který ze začátku vypadá jako černá komedie, ale míří úplně jinam. Postavy občas naznačí, jak je pro (řekl bych nejen) Dánsko alkohol charakterizující, ale v závěru to vypadá, že režisér úplně nevěděl, jak film zakončit a vyvrcholit a odměnil nás tedy místo toho solidní fyzickou show Mikkelsena za melodie příšerného songu - tak zdravá kolena a pohyblivost bych v 54 letech fakt chtěl mít.

Des (2020) (seriál)

Je to příběh dalšího sériového vraha se zvláštním přístupem k vyprávění o svých činech. První díl má ucházející atmosféru a děsivost, později už vše upadá do stereotypu snad až na lehce znepokojující soudní proces. Seriál se povrchně otře o dobové vnímání gayů britskou společností a postava spisovatele - životopisce bude i přes občasný "ušlechtilý" odpor vnímána spíš jako směs kariérních ambicí a morbidní zvědavosti. Jako podzimní jednohubka to ujde, ale v paměti dílo neutkvěje.

You're Next (2011)

Díky ústřední postavě je film zajímavým příspěvkem do kategorie home invasion, a kdyby se takhle častěji uchopil nějaký slasher, bylo by to osvěžující. Jinak to není žádný zázrak - část postav se chová naprosto hloupě a zemřou naprosto dementně, občas zkazí část filmu třesoucí se ruční kamera, ale pro bezvýznamný podzimní večer film ujde.