B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989 (2015)

Výborný dokument a zajímavý příběh jednoho skoro obyčejného člověka, co si splnil sen a přestěhoval se do Západního Berlína. Vše je tvořeno dobovými záběry, většinou ze soukromého archívu vlastního hrdiny. Teď už si milovníci Nicka Cave a Einstuerzende Neubauten můžou k raným albům dosadit i prostředí, které jejich tehdejší hudbu tvořilo. Pro fanoušky Berlína povinnost.

Posedlost (1981)

Prvotřídní artové šílenství s výbornou kamerou, ponurým prostředím Západního Berlína, skvělými herci a fungující i jakýmsi absurdním humorem. Zcela jistě ne pro každého, ale je to jeden z filmů, u kterého si řeknete, že jste na takový film ještě nenatrefili a ani neuvidíte.

Who Is America? (2018) (seriál)

Plné hodnocení dávám za ty povedené pasáže, kdy jsem jen zíral, že se účastníci soutěže bez pochyb neváhají vrhnout na zjevně úchylný typ sebeobrany nebo jsou ochotni vykonat ledacos (poslední epizoda je v tomhle jistě nejextrémnější). Všechny použité léčky se Cohenovi nezdařily a jsou zjevně zachovány jen pro pobavení se nad jeho chameleonismem a drzým humorem, ale je snad i uklidňující vědět, že třeba demokratický kandidát na prezidenta Sanders umí reagovat na dementního konspirátora civilizovaně, nebo že republikánský manželský pár trpělivě projevuje zdvořilou vstřícnost šílenému progresivnímu liberálovi a mořskému dobrodružství jeho ženy. Vnímavější diváci pocítí vůči Cohenovi i naštvanost, když se pokouší vytočit některé oběti, kteří se chovají k exotovi tazateli vlídně až do konce a nedá se je tedy úplně považovat za blbce, protože zřejmě jen chtěli zachovat zdvořilost a přežít rozhovor až do konce, ať už si v duchu mysleli cokoliv.

Knihy smrti (2020)

Měl bych zdůraznit, že Clive Barker, autor předlohy, ze které si film částečně bere, je možná můj nejoblíbenější hororový spisovatel (se Stephenem Kingem v osmdesátkách žánru vládli, každý svým nenapodobitelným stylem). Tudíž se na každou jeho adaptaci z povinnosti podívám, ale už předem mám pochybnosti. Knihy krve se snaží pořešit i takové otravné hardcore fanoušky jako já tím, že předlohu modifikují (a modernizují) - občas i inovativně, ale nějak se kromě nepříjemných věcí souvisejících s choulostivostí lidského těla nedaří tvořit temnou atmosféru (s vyjímkou adaptace antologii rámující povídky Mrtví mají své dálnice chybí i erotično). Herci jsou většinou průměr, s vyjímkou záběrů na prosklennou vilu z dálky film vypadá tak nějak televizně a jedna ze tří částí je vysloveně úplně ohraná záležitost, kterou jsme už v jiném provedení viděli. Pokud máte absťák a nečetli jste Barkera, asi budete pozitivnější, snad byste ale udělali radši, kdybyste si Knihy krve přečetli. :-)

Do noci (1985)

Velmi zvláštní film, takový nedopečený, asi to má být krimi o vychcané osobě ničící lidem životy, která se střetne s nesobeckým absolutně zenovým týpkem, ale občas se v něm objeví vtipy - nebo to má být lehká romantická komedie, ale někdo jí kazí zbytečnou destrukcí a násilím jak z hongkongského akčního béčka. Rozesmála mě pořádně asi jen scéna, kde se zenový Goldblum střelcovi mířícímu zbraní zcela mimózně nastíní svůj útrpný život a chlápek si z toho vystřelí mozek, což by mohl být efekt tohoto filmu na většinu diváků. Není to zdařilý film, ale díky zvláštní atmosféře, mladé Pfeifferové a tradičně jinému Goldblumovi jsem netrpěl tolik.

Kamenný most (1996)

(Režisérský střih) Pekelná alko-ezo nuda. Nesympatický hlavní hrdina - umělec (klasicky nesnesitelný Tomáš Hanák) parazituje se svým fotrem na matce a chudák manželka se z toho musí vychrápávat s bohatým producentem. Vlastně to dokonale zachycuje příšernost devadesátek - úspěšní lidé se věnují vydělávání prachů a večírkům, neúspěšní lidé chlastají, tvrdí, že jejich deprese je svoboda umělcova a obyčejní lidi typu hrdinova matka to odskáčou, protože musí makat o přežití a přiživovat losery. Film kvalitně likviduje zbytečný vnitřní monolog hlavní postavy a rozdělení na mini kapitoly, nepomáhá ani zajímavá hudba, satira na Chytilovou nebo cameo Havla. Jedinou radost jsem pocítil při scénce, kde policajt Dušek seřve Hanáka s jeho milenkou, že jen chlastají, prcají a vraždí jeden druhého, ztříská Hanáka a pustí na couru vlčáka.

Osudová přitažlivost (1987)

Film už trochu zestárl, ale milovníkům retra to vadit nebude. Fungují v něm zábavné prvky jako Michael Douglas (v dobrých letech, kdy byl pravidelně obsazován do rolí klátičů) a mladá Glenn Closeová, která hraje už od prvního objevení ve filmu hladově zírající sexuální predátorku. Protože to točil Adrian Lyne, nesmí chybět ujetá sexuální scéna na kuchyňské lince a adrenalinová jízda výtahem. Končí to trochu zvláštní a tvůrci si ho trochu usnadnili tím, že Closeová jde ve svém tažení do všeho naplno, takže policie ani nemá moc co řešit, ale to k radosti z bizáru 80. let stačí.

Co jsme komu udělali? (2014)

Dalo by se to trochu vypilovat, ale záplava nekorektního humoru je osvěžující.

Archiv (2020)

Opravdu mučivá záležitost - sci-fi povídka s odhadnutelným vývojem a komickým zvratem, kterou někdo sadisticky natáhl otravnými flashbacky a emo záběry na skoro dvě hodiny. Chudák Stacy Martin tam musí pobíhat posypaná moukou s bílou parukou jako Majka z Gurunu a generovat existenční dilema, aby to pak bylo úplně k ničemu. Hlavní protagonista je ztělesněn necharizmatickým hercem s vizáží George Michaela, který jakoukoliv předstíranou emoci uhasí mrtvýma očima. Tady silný sci-fi zážitek nehledejte.

Sløborn (2020) (seriál)

Díky pekelnému načasování a prostředí "incestního ostrova" mezi Německem a Dánskem se podařilo německému hitmakerovi Christianu Alvartovi napsat a natočit další chytlavý seriál. Alvart umí napsat velké množství zajímavých postav a pustit je do vzájemné interakce s překvapivými výsledky, což už předvedl nejen v Dogs of Berlin. Tahle provokativní depka mi asi pár týdnů v hlavě zůstane...