Carrie (2002) (TV film)

Moje výrazne kladné hodnotenie je ovplyvnené tým, že film vcelku presne vystihuje to, čo si z prečítanej knihy pamätám (hlavne atmosféru a pocity hlavnej hrdinky). Väčšina bude tento film porovnávať so spracovaním Briana De Palmy, ale keďže jeho verziu som nevidel, tak nie som ovplyvnený týmto porovnávaním. Ale v blízkej budúcnosti sa istotne chystám splatiť aj tento divácky dlh voči majstrovi hororu, pretože v mladosti bola Carrie jedna z mojich obľúbených kníh a uvidím či budem musieť hýbať aj týmto hodnotením.

Kid (2000)

Bruce Willis je už sám osebe zárukou dobrej zábavy a príjemne stráveného času pri filme. Je jedno či hrá tvrďáka v akčňáku alebo hrá v dráme či komédií proste jeho filmy (teda s ním v hlavnej úlohe) sú vždy pozerateľné. Tentoraz si zahral v rodinnom filme o kríze stredného veku a hľadaní svojho pravého ja. Lietadielko, pes, maximálne ovládanie svojich citov a konfrontácia dvoch odlišných svetov (detského a dospelého) sú čriepkami príbehu, ktorý síce neurazí, ale ani nikoho nezdvihne so stoličky.

Účastníci zájezdu (2006)

Nenáročná komédia s rôznorodými postavičkami a človek si aspoň pri jednej povie, že podobného človeka pozná či zažil. Striedanie vtipnejších pasáži s mierne nudnými (alebo trápnymi) sa nevyhol ani tento film, ale na tieto nedostatky sa dá povzniesť a príjemne sa pobaviť. V tomto filme som zaregistroval novú tvár v českom filme a to predstaviteľku hlavnej postavy A. Polívkovú, ktorá ma hneď na prvýkrát presvedčila o svojom herectve. Asi nebudem originálny, ale situácia s plánovaním pauzy autobusákmi či situácia okolo podšálok ma pobavili najviac. Za najhoršie považujem obsadenie “herečky“ čo stvárnila sprievodkyňu. Osobne som mal pocit, že na postavu vyhrala posteľový casting.

Lovci myšlenek (2004)

Lovci myšlienok spájajú v sebe isté prvky videné vo filmoch Kocka, Saw a v seriály Myšlienky zločinca. V rámci trilerov ide o celkom zaujímavý film, ktorý drží postavu chytrého vraha dlho v utajení a divák je teda celú dobu na pochybách kto a prečo vraždí tak bizardným spôsobom.

Ztroskotaná láska (2005)

Jediným pozitívom filmu je peknučká Amanda Bynes, ktorá bola jedným z dvoch dôvodov prečo som tento film dopozeral, tým druhým, že v dané sobotné dopoludnie nič lepšie v televízií nebežalo. Zabiť nudu sa dá rôznym spôsobom a teda aj sledovaním tohto filmu, ktorý je maximálne jednoduchý, čo je u teenegerských romantických komédií častá črta, ale podstatný problém je nedostatok humoru, ktorý by mohol aspoň trocha zakryť ten primitívny scenár. Sledovateľné hlavne s absolútnym odstavením mozgového aparátu a v tom prípade si človek užije teplo, pláž a Amandu Bynes.

Návrat (2003)

Žiadna dynamika akcie iba pomalé plynulé putovanie otca a synov nielen na ostrov, ale zároveň putovanie k nájdeniu cesty k sebe. Presvedčivé herecké výkony a závan tajomstva okolo osoby otca ako aj zmyslu cesty sú hlavnými zložkami filmu, prečo aj napriek absencií výraznejších dramatických a prekvapivých zlomov, tak neuveriteľne podmanivý a nedovolí divákovi ani na okamih stratiť záujem o vývoj situácie v ďalšom priebehu. Film prináša pohľad aj do ruských pomerov a tak môžeme vidieť aj dosť benevolentný prístup k alkoholu či skromné životné podmienky. Otec, o ktorého osude mnoho netušíme ( iba, že sa prejedol rýb), sa snaží výchovne pôsobiť na svojich synov z nášho pohľadu veľmi drsným spôsobom, ale hlavným cieľom jeho konania je snaha vykresať s chlapcov tvrdých ruských junákov, ktorý sa nezľaknú ničoho a poradia si v každej situácií sami bez cudzej pomoci. Svoju lásku k synom navonok nijako neprejavuje, pretože prejav citov možno chápať ako slabosť a keďže je ich biologický otec, tak z jeho pohľadu ide o samozrejmosť, že ich má rád a teda to akékoľvek prejavy navonok môže považovať aj za zbytočné. Otázka za čím a prečo otec putoval zostáva pre mnohých nezodpovedaná a zahalená tajomstvom, ale v podstate je úplne zrejmá, otec putoval za spoznaním svojich synov a cestou sa im snaží odovzdať niečo zo svojej osobnosti a svojich skúseností.

Simpsonovi: Příliš drsný pro TV (1998) (video kompilace)

Videl som všetky uvedené diely a ani jeden nepovažujem za obzvlášť drsný. Ide o výber, ktorý nepredstavuje ani to najlepšie a zároveň ani to najhoršie čo za už mnoho rokov vyprodukoval MG. Niektorý sú schopný dokonca uveriť, že tieto diely neprešli akýmsi cenzorským postupom v USA a preto tam neboli odvysielané, ale každému kto to videl musí byť jasné, že ide o blud alebo marketingový ťah pri predaji daného produktu na nosiči alebo skombinovanie oboch možností. Halloweenske diely patria vždy k tomu lepšiemu a najzábavnejšiemu so Simpsonovcov a z ďalších troch dielov by som vyzdvihol hlavne štvrtý príbeh o elixíre, v ktorom detičky majú obavy o svojich rodičov a v korune stromu dospejú k záveru, že ich konanie ovplyvňuje

Pro hrst dolarů (1964)

Ach jaj. Tak v tomto prípade sa naozaj čudujem všeobecnej obľube (85%) tohto filmu. Príbeh je strašne jednoduchý a chvíľami až nudný a našiel som len dva pozitíva s ohľadom, na ktoré som bol ochotný považovať film aspoň ako mierne nadpriemerný. Prvým a najdôležitejším je charizma vyžarujúca s postavy stvárnenej C. Eastwoodom a druhým je hudobná zložka filmu, ktorú si väčšinou u filmov nejako zámerne nevšímam, ale pri nudnosti príbehovej časti som bol k tomuto viac-menej donútený. A ešte raz musím vyjadriť počudovanie nad tým, ako sa tento film väčšinovo páči.

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Najväčší problém tohto filmu vidím v tom, že postavy nie sú divákovi nijako priblížené a tak keď dôjde k akcií, tak sa divák neangažuje ani na jednu stranu a celú akciu prežíva s pocitom, že je mu šum a fuk ako sa to nakoniec vyvrbí. Táto chybička by sa dala možno troška vyvážiť megaačnosťou, nepredvídateľnými zvratmi, humornými hláškami a horúcimi posteľnými scénami, ale nič podobné tento film neponúka. V istých pasážach sa to tvári až nebezpečne autenticky akoby nemalo ísť v prvom rade o akčný snímok, ale o polodokument. Škoda, že sa nepopracovalo trocha viac na postavách a hlavne na finálnej akcií, ktorú by bolo najlepšie vymyslieť úplne novú.

Můj přítel Monk - Pan Monk se seznamuje s kandidátem (2002) (epizoda)

Tak keďže sa natočilo už sedem sezón seriálu Monk, tak ho možno označiť za vcelku úspešný. Prvým krokom však bol práve tento pilot, ktorý divákom predstavil nový druh detektíva a moje hodnotenie sa preto zameria iba na tento film. V tomto filme sa nám predstavia všetky dôležité postavy a zároveň sledujeme vyšetrovanie pokusu o atentát na kandidáta na starostu. Škoda, že práve v pilote bola použitá práve jedna z najmenej zaujímavých zápletok, ale asi išlo autorom filmu trafiť sa do vkusu čo najväčšieho okruhu divákov (teda docieliť minimálne riziko prepadu). Takže moje hodnotenie je o čosi nižšie ako hodnotenie seriálu, ktorý obsahuje omnoho viac lepších epizód ako tento pilot, ktorý aj napriek tomu tvorí pevnú súčasť vynikajúceho seriálu.