TheSompeque

Petr Sompek

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 21.11.2019  23:37
    Bez vědomí (TV seriál) (2019)

Co se týče české filmové/seriálové tvorby, tak se bohužel často přihlíží na to maximální dno - romantické komedie, kterým se doslova smějí jenom naprostí degeneráti nebo lidi, co sdílí memes s Mimoni. Což je škoda, protože Češi mají z nějakého důvodu talent na tvorbu, kde se zaměřují na historii. Je to samotnou historií, která je poutavá nebo tvůrci, kteří umí vytvořit autentický vhled na dané období? Těžko říct. A proto bych vám chtěl doporučit minisérii Bez vědomí. Pravděpodobně jste na ní narazil skrze reklamu s deep fake proslovem Zemana. Děj se naštěstí netočí kolem něj, ale kolem dvojice, manželů Skálových, kteří se rozhodnou po letech vrátit z Velké Británie do jejich rodné země, Československa, na konci 80. let. V té době ještě vládne socialismus a s ním vše spojené - odposlechy, tajní agenti a všeobecná úzkost. A jelikož je Skála disident a politický aktivista, jeho návrat nebude to nejlepší rozhodnutí. Už tu bylo pár snímků, které se zaměřily na toto období, ale nikdy nebyly tak silné a temné jako právě v Bez vědomí. Připomnělo mi to seriál Černobyl, kde byla podobná atmosféra strachu, úzkosti a nepochopení na podobné úrovni. Češi jsou zase o krok blíž k světové tvorbě, tohle se povedlo.

• 3.11.2019  22:46
    Taxikář (1976)

Kultovní film, který má velkou fanouškovskou základnu, inspiroval letošního Jokera, etc. Ale ve finále to je nudný film o taxikáři, který má nudný život, následně potká kurtizánu a rozhodne se zabít jejího pasáka. To je v podstatě celý plot. Asi tak to je zábavné.

• 19.10.2019  22:56
    Cesta (2009)

Rozhodně nejdepresivnější film co jsem kdy viděl. Naprosto ojedinělá atmosféra apokalypsy. Komorní, přesto ale dechberucí zážitek. Rozhodně koukněte. (Sice nebudete mít nejlepší náladu, ale za ten zážitek to stojí)

• 17.10.2019  22:35
    Yesterday (2019)

Jack je LIDL kytarista, který jednoho dne dostane smash od autobusu. Mohl za to celosvětový blackout, který všem smazal vzpomínky na kapelu Beatles. Teda až na Jacka, který toho využije. Začne vystupovat s písněmi od zmíněné kapely, nějaká ta klišé romance a na závěr dojde k závěru, že to je špatný takhle zneužívat dílo někoho jiného. Konec filmu. Ano, je to nudné af.

• 1.10.2019  23:16
    Joker (2019)

Tak tohle bylo něco. V dnešní době jsou kina plná všelijakých filmů o superhrdinech. Ale Joker je něco zcela jiného. Není to film, kde by vystupoval někdo v elastických hadrech a kosil padouchy za padouchem. Ne, Joker je zcela něco jiného. Není to klasický film dle komiksové předlohy, který byste čekali. V podstatě můžete naplno vypustit lore, který pochází původních děl a na Jokera koukat jako na silné drama, plný deprese a existencionalismu. (přijdete o pár, doslova pár souvislostí, ale to přežijete) A tím si nepochybně film získává body navíc. Příběh se točí kolem postavy Arthura Flecka, psychicky narušeného jedince, se kterým se od dětství táhne porucha, díky které je okolím vnímán jako blázen. Prožívá život plný urážek, deptání a všeobecného opovržení. Má problémy se svojí vlastní existencí, sebeovládáním, díky čemuž se maniakálně směje, i v příležitostech, kdy mu to není k prospěchu. Od začátku do konce vidíme na plátně narušenou osobu, která kráčí po tenké hranici šílenství a rozumu. A co minuta tato hranice je tenčí a tenčí. Jeho životní cíl je přesto jasný - chce v lidech vytvářet radost. Autorům se podařilo skvěle vystihnout šílenství, které dokonale ztvárnil Joaquin Phoenix coby Arthur Fleck, který by měl za svou roli dostat Oscara. Jeho výkon je tak bizarně uspokojující, ohromující a nepopsatelný, že zkrátka nebylo lepší volby herce, než právě jeho. Jeho pokrok charakteru je naprosto uvěřitelný. Z osamělého pomatence se stávala silnější a silnější osobnost, která se naplno projeví v závěru filmu, který je vyloženě masterpiece. Asi z mých častých superlativů můžete čekat, že vám film můžu naprosto upřímně doporučit. Audiovisuálně je to pecka. Soundtrack má nádech retra a výtečně podkresluje atmosféru. Kamera je skvělá. Scény tančícího Arthura byly díky dobře promyšleným záběrům nejimpozantnějšími částmi filmu, co se visuálu týče. Po všech stránkách dokonalé. Nemá cenu to dál rozebírat, mazejte do kina na tenhle masterpiece, na který se bude ještě dlouho vzpomínat. Dal bych víc, ale maximum je maximum - 5/5

• 27.9.2019  00:59

Nejvíce ambiciózní český film je tady - Nabarvené ptáče. Už od prvotních promítání obklopovala film aura kontroverze. Diváci odcházeli ze sálu, považovali snímek za odpudivý a nekoukatelný. Chovali se oprávněně? Už v úvodu chci ujasnit jednu věc - není to film, který uspokojí všechny. Málo se tam mluví a když už ano, nejsou to dialogy, které by nějak drasticky posouvaly děj, dále film má všemi zmiňované drastické scény, které můžou být pro někoho moc. Pro mě osobně to nebylo tak hrozné. (asi to je přípravou ve formě filmů od Toma Sixe) Scény měly především šokovat a to se jim od začátku do konce dařilo. Pokud nemáte silnou náturu, tak na film snad ani nechoďte. Příběh se točí kolem chlapce, který putuje nespecifikovanou krajinou během druhé světové války. Potkává mnoho postav, které jeho putování více či méně ovlivní, a ne zrovna pozitivně. Dalo by se říct, že jsme v podstatě tím chlapcem my - diváci. Často něčemu přihlíží a nezapojuje se přímo do děje a spíše sleduje akci zpovzdálí, což vytváří dojem, že jeho postava je něco jako pomyslný můstek do děje, který sledujeme. Film se dělí na několik kapitol, které jsou pojmenované dle jmen postav, které se pravděpodobně v dané kapitole objeví, ale divák nemá tušení kdo je kdo. Tudíž kompozice filmu by mohla být klidně zpřeházená a ničemu by to neuškodilo. Kapitoly se střídají jedna za druhou a většinou skončí podobným závěrem a nijak na sebe nenavazují. Tudíž nečekejte, že si vytvoříte k nějaké vedlejší postavě nějaký vztah, naopak. Všechno stojí na hlavní postavě. Visuálně to je skvělý počin. Kdyby občas nezazněla čeština, nevěřil bych, že to je český film. Kamera je skvělá, záběry jsou dobře promyšlené a byť záběr na chalupu dokázali tvůrci udělat zajímavý. Černobílý filtr navíc se k Nabarvenému ptáčeti hodí a celý film skvěle podkresluje. (ne jako overrated Roma, která nahodila černobílý filtr, protože to je trendy a cool) Pro někoho výtkou může být absence soundtracku. Až na jistou scénu během oslavy nezazní ve filmu ani minuta hudby, což vytváří skvělou atmosféru, která by v jiném snímku nefungovala. Závěrem bych chtěl film jedině doporučit všemi možnými body. Kdo nemá rád násilí, tak tohle nebude něco pro něj. Ty necelé tři hodiny utekly tak rychle, že jsem ani nepocítil, že v kině sedím tak dlouho. Nabarvené ptáče není něco, na co byste si sedli s rodinou u televize, pravděpodobně na to kouknete jednou a pak si dáte větší pauzu od druhého zhlédnutí, možná ani to ne. Jsem rád za tenhle film. Je vidět, že česká kinematografie není jenom humusy typu Babovřesky, Zoufalé ženy dělají zoufalé věci a další odpady, ale že se můžeme zařadit i mezi velké světové snímky.

• 6.9.2019  19:36

Před dvěma lety se do kin vrátil klaun Pennywise v první kapitole rebootu IT. Ve své době to byl poměrně dobrý film, který vyčníval z ostatních hororů. (což není vyloženě pochvala, když vychází filmy jako Sestra) A letos se příběh uzavírá. První část končí triumfální porážkou klauna skupinou dětí, happy end. Ale tím nic neskončilo. V druhé kapitole (která začíná upoutávkou na Birds of Prey s Harley Quinn, wtf) se dostáváme v ději o 27 let dopředu, klaun se znovu objeví a z dětí jsou dospělí, kteří žijí svoje životy, ale musí se znovu spojit. Což by se mohlo zdát, že to zabere hodně času, ale ve filmu na to stačí jeden krátký reunion v čínské restauraci. Co se dá ale dělat, je to film, ne seriál. Jednička byla unikátní tím, že zakládala příběh na dětech, kteří, kupodivu, nebyli stupidními degeneráty a působily přirozeně. Autoři se rozhodli na to navázat a proto je film protkaný flashbacky do minulosti, kdy se odehrávala první kapitola. Má to své opodstatnění, není to žádná infantilní slaďárna. Kombinace postav dětí a jejich starších protějšků funguje skvěle. Jejich charakter je stejný, herci mají podobné rysy a vyloženě věříte tomu, že z toho kluka vyrostl tenhle muž. Herecké výkony jsou jednou z nejlepší věcí na filmu. (což se nedá říct o doslova žádném filmu ze série Conjuring) Teď k záporákovi - Pennywise. První It byl děsivý tak první polovinu filmu, kdy se postava klauna spíše skrývala a divák ještě nemohl čekat co dokáže. Ve dvojce to je jinak - nemůžu říct, že bych během filmu bál, spíš mě udivovala nápaditost designu scén, ve kterých klaun vystupoval. Scény jsou více propracovanější, některé podoby Pennywise jsou vyloženě děsivé. (na tu babču z traileru nezapomenu, humus) Jasně, párkrát se leknete, (spíš jsem se lekal uřvaných mařek, co seděly za mnou) ale na to film nesází. Délka filmu sahá téměř ke třem hodinám, což se pomalu ale jistě stává normou ve filmech a IT to vůbec neškodí. Neustále se něco děje, film nikde nedrhne, tedy až na závěr, což je asi má jediná výtka. Po celou dobu filmu je terčem posměchu jedna postava - spisovatel, kterému, údajně, nejdou konce v jeho dílech. A tím se autoři druhého IT evidentně inspirovali. Nechci psát žádné spoilery, ale to, nečekal jsem, že závěr bude tak infantilní až dětinský. Knihu jsem nečetl, nevím, jak se to podobá předloze, každopádně to tak asi muselo být, což je škoda. Co napsat závěrem? Samostatně bych se do něj nepouštěl, nejdřív bych koukl na první kapitolu, aby vám neunikly určité spojitosti. Původně to neměly být dva filmy, ale pouze jeden, ale kdo by vydržel sedět šest hodin v kině. V době, kdy do kin proudí samé klišovité LIDL horory, je dobře, že existuje něco jak It. Oba můžu vřele doporučit a obzvlášť dvojku, která mě bavila víc. Za efekty, herecké výkony, průpravu a kupodivu dobrý humor, můžu IT: Kapitola 2, vřele doporučit. 4/5

• 21.8.2019  23:30

Dle mého nejočekávanější film roku. Kdo mě zná, tak pravděpodobně ví, že mám Quentina Tarantina rád jako režiséra i jako scénáristu. Dokázal bych ho snad dosadit i na samotný vrchol žebříčku. Proto jsem se na jeho novinku, Tenkrát v Hollywoodu, těšil od doby, kdy vyšly první zmínky. Předem byl chtěl začít u samotného Tarantina. Chápu, že se jeho styl nemusí líbit všem. Najdou se nepochybně tací, kteří film odsoudí jako špatný, overrated a svým způsobem budou mít i pravdu. Tarantino už od dob Gaunerů, což je jeho první film, který vyšel v roce 1992, vede svůj charakteristický styl filmu. Dlouhé dialogy, přehršel vulgarismů, brutalita a nekonečné reference na popkulturu. Musíte si ho nakoukat. Já sám, ačkoliv jsem jeho fanoušek, nevyzvedávám všechny jeho filmy k nebesům, jak jsou bezchybné. Ne všechny se mi líbily. Co film to krok trochu jiným směrem a u Tenkrát v Hollywoodu není výjimkou. I tady narazíte na zmíněné motivy, které jsou u Tarantina klasikou - scénář, který je skvěle napsaný, že i pouhou debatu (která zabere nemálo minut) mezi hercem v letech a mladou osmiletou herečkou o knížkách udělá poutavou, ikonické záběry na nohy a masakr, který zkrátka nemohl chybět. Tarantino si tenhle film natočil pro sebe. Děj se odehrává v roce 1969, v době, kdy byl Tarantino dítě a má na ní vzpomínky, které se pokusil reflektovat ve filmu, což se mu skvěle povedlo. Dalo by se říct, že se jedná o "oslavu filmařiny," jelikož hlavním motivem Tenkrát v Hollywoodu je, nepřekvapivě, film. Děj se točí kolem dvou postav, které zcela uvěřitelně ztvárnili herci Leonardo Di Caprio a Brad Pitt. Člověk je zná jako samostatné herce, ale kdo by čekal, že na společném plátně jim to bude tak dobře fungovat. Oba mají své odlišné charaktery, životy s minulostí, která je po Tarantinovsku neznámá a navzájem se doplňují. Leonardo je v roli herce, který prožívá krizi ve které se zpochybňuje, jeho kaskadér v roli Brada Pitta ho doprovází a podporuje v daleko méně momentech než by se dalo čekat z trailerů. Ale když se oba objeví na scéně, stojí to za to. Ačkoliv se ve filmu objeví na Tarantina nezvykle velké množství postav, tak se děj stále točí kolem dvou výše zmíněných, což není na škodu. Oba se navzájem potřebují. Di Caprio jakožto upadající herec ztrácí víru v sebe samotného, na druhé straně je Di Caprio jakožto jeho kaskadér a v podstatě nejbližší přítel, který mu je vždy na blízku, mu pomáhá kde se dá. Pospolu jim to funguje, ačkoliv jsou oba dva úplně rozdílní. Dalším postavám je, bohužel, věnováno méně času. Jak jsem zmínil, film je převážně o filmování, tudíž by bylo na škodu, kdyby se film odvíjel někam jinam, než od samotného natáčení westernových filmů, ve kterých exceluje Di Caprio. Na druhou stranu je škoda, že nebyl věnován čas tolik postavě Sharon Tate, kterou ztvárnila Margot Robbie. Ta hraje herečku, která po celou dobu filmu působí nevině a roztomile. V podstatě nic víc. Dále postava, která dle mého měla dostat mnohem více prostoru, protože její screen time byl žalostný - Charles Manson. Postava se objeví na okamžik a vy, pokud nevíte kdo to je, nemáte páru, proč tam vlastně byl a co je vlastně zač. Tuhle příběhovou linku, která jak rychle začala, tak skončila, můžete vypustit. Už to začíná být dlouhé tak to zkrátím. Tenkrát v Hollywoodu není film pro každého. Pokud to je váš první film od Tarantina, tak pravděpodobně budete naříkat nad pomalým tempem a výplňovými scénami. Ale to je zkrátka Tarantino. Buď se vám nebude líbit nebo naopak. Film přímo srší atmosférou konce 60. let a prostředí Hollywoodu v jeho největší slávě je skvěle ztvárněné. Taky humoru se dočkáte, kterého Tarantino nešetřil. (což u scény s Bruce Leeem možná lehce přepísknul) Já osobně tuhle tarantinovku hodnotím jako jednu z nejatmosferičtějších, nejlépe audiovisuálně ztvárněných a nejupřímnějších vůbec.

• 15.8.2019  23:35

Necelé tři hodinky pro tenhle film bylo víc než dost. Některé části jsou až moc dlouhé, což bylo na škodu. Závěr je skvělý, ale čekat na to dvě hodiny, to se nevyplatí. Quentin chtěl ubrat akci, která kralovala v Djangovi a naopak přidal dialogy, kterých bylo přehršel množství.

• 5.8.2019  19:48

Slovo na N na tisíc způsobů. Nejakčnější, nejbrutálnější a nejsurovější film od Tarantina. Skvělé po všech stránkách. Délka nemusí být pro každého, ale za to finále to stojí.

• 4.8.2019  15:24

Legendární klasika, kdo neviděl, je heretik. Druhá světová, nacisti v Paříži, skvělý audiovisual a ještě lepší scénář. Masterpiece.

• 3.8.2019  21:09

Asi nejnudnější film od Tarantina. Partu grills chce zabít Kurt Russel se svým autem. To je doslova celá zápletka. Nuda od začátku do konce. Jediný klad je, že se na to dobře koukalo, kamera skvělá. Tenhle film můžete v klidu skipnout.

• 3.8.2019  17:57

Zatím asi nejvíce atmosferický film od Tarantina. Černobílý formát s nádechem komiksu filmu skvěle sedí. Škoda, že se pokračování tolik nepovedlo.

• 29.7.2019  18:22
    Dětská hra (2019)

Dětská hra. Další remake známé série, která má kořeny v osmdesátých letech minulého století. Panenek bylo v poslední době v kinech dost. Profláknutá Annabelle, The Boy nebo ta ze Zlověstného ticha. Pomalu ale jistě se z panenek stává trend, jakým byli zombies v minulém století. Proto jsem nešel na film s velkým očekáváním, jako ostatní. Velká změna proběhla u originu samotné panenky. Už to není jako v minulých dílech, kde je panenka posednutá vrahem. Film se posunul dál. Teď je z panenky dětská hračka, robot, který na začátku filmu rozbije Vietnamec, protože od svého šéfa dostává bídu. Podivný origin, ale furt lepší, než vidět to samé znovu. Porouchaná panenka se dostane do rukou Andyho, který si ho oblíbí. Chucky má rád Andyho natolik, že mu chce pomáhat za každou cenu. I za cenu života. A tím všechno začíná. Podobně jako u nedávné Annabelle jsem se u filmu bavil. Nejen samotným dějem, ale i humorem, který byl přirozený a místy nečekaný. Jsou tu děsivé momenty, furt to je horror, zároveň komedie, což je kombinace, která zřídkakdy funguje, ale u Dětské hry se to povedlo. Děsivější nádech mají slasher scény, které jsou kreativní a u samotného závěru filmu, kdy se všechno zvrtne, jak dějově, tak konzistence příběhu, která ubrala filmu logiku. Teď pár slov k samotné panence. Jak jsem zmínil v úvodu, Chucky v tomto filmu není panenka posednutá vrahem. Pár věcí se změnilo. Od roku 1988, kdy vyšla první Dětská hra, uběhlo dost let na to, aby se technologie vylepšily a toho autoři využili. Chucky a jeho podobní, jsou roboti, kteří mají v domácnosti pomáhat a být dobrým společníkem. Můžou se napojit na elektroniku a v podstatě ji ovládat. Tím dostává vraždící panenka kvantum možností, jak masakrovat. Překvapením pro mě bylo, že panenka je alá Gremlins a není CGI, což by se dalo v dnešní době čekat. Její vzhled je děsivý, což ještě víc podkresluje Mark Hamill, který Chuckyho nadaboval. A to skvěle. Co říct závěrem? Byl jsem mile překvapen. Bavil jsem se od začátku do konce, který je asi jedinou výtkou, kterou bych na film měl, protože nedává absolutně smysl. Pokud nejste hardcore fanda série, ve skříni na vás nekouká 1:1 replika vraždící panenky, tak nebudete zklamaní.

• 27.7.2019  18:49
    Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

Tenhle film má jak na ČSFD, tak na imdb kolem 70%. O to víc mě udivuje, jaká to byla bolest a nuda sledovat. Každá postava totální degenerát a příběh je absolutní odpad. Jediný důvod, proč si tenhle film pustit je to, kdybyste vážně nemohli usnout. A nebo kdybyste chtěli umřít a chybí vám motivace.

• 27.7.2019  18:42

Představte si LIDL discount už tak LIDL filmu Saw a vyjede vám Úniková hra. Žádné násilí neuvidíte, ale plottwisty a herecké výkony vám způsobí bolest jako medvědí past na noze.

• 27.7.2019  18:39

Je to česká komedie. Není třeba více říkat. Prdelsvírající dialogy byla bolest poslouchat. A ani cameo Vojtaana to nezachránilo.

• 3.7.2019  22:52

Tenhle film je bizár. A to po všech stránkách. Ne jako Rubber, ale stejně jde o hodně podivný film. V podstatě jde o parodii, komedii? Těžko říct, film sám neví, čím vlastně chce být. Na jednu stranu je Mrtví neumírají plný vtipných částí, které jsou upřímně dost vtipné a celý sál se smál od začátku do konce, zároveň humor střídají slasher scény. Asi nejvíc podobný snímek je Zombieland. Odlehčený akční film, který se nebere vážně, s přiměřenou dávkou humoru. Kdybych ho měl nějak popsat, nebude to rozhodně jednoduché. Planeta Země se vychýlí ze své osy a tím propukne zombie apokalypsa. Dává to smysl? Jistě že ne. A tím se odvíjí celý film. Na odlehčení s partou a hromadou piv asi dobrá volba, jinak sáhněte po něčem jiném.

• 27.6.2019  00:52
    Annabelle 3 (2019)

Kdo mě zná, tak ví, že hororová série The Conjuring je pro mě stejně kvalitní jako Kameňák na poli komedií. Proto jsem šel na film (zadarmo, jinak bych na to pravděpodobně nešel) Annabelle 3 s určitou skepsí. Očekával jsem další dílek do celku, který tvoří klišovité nezajímavé horrory. Kupodivu se tak nestalo. Nevím, jak se to autorům povedlo, ale podařilo se jim vymanit ze dna na vcelku obstojný horor. Jistě, opět tu jsou stupidní momenty, těch se asi nezbavíme, na druhou stranu, nebylo jich tolik. Překvapením také je to, že se na Annabelle 3 dá nahlížet taky jako na lehkou komedii. Jump-scare scény občas vystřídal humor, který byl nečekaný a o to více pobavil. Příběh nemá cenu rozebírat, opět jako v předchozích dílech dělá creepy panenka bordel a všichni ostatní z toho šílí. Za normálních okolností bych byl znuděn jako u předchozích dílů, ale tady mě to kupodivu bavilo od začátku do konce. Postavy působí přirozeně, jednají jak by asi jednat měly a není tomu co vytknout. Některé scény byly vyloženě geniální po visuální stránce. Tvůrci si dali záležet na originalitě a povedlo se jim to. Závěr byl takový meh, čekal jsem trochu více, ale ve finále to je asi dobře. Jak jsem zmínil v úvodu, tak tuhle sérii (V zajetí démonů, Annabelle, Sestra, La Lorrona) nesnáším, ale tenhle film bych si klidně pustil znova a rád. A to vám říká člověk, co zmíněné filmy a panenky nemusí. Jestli čekáte větší doporučení, tak ho nenajdete.

• 22.6.2019  23:32
    John Wick 3 (2019)

V pořadí již třetí akční film s Johnem Wickem opět nezklamal. Naopak. Ve trojce se překonalo snad vše, kde předchozí díly zaostávaly. Akce od počátku do konce, která nemá jinde obdoby. Totální masakry, které svou choreografií ohromí. Některé scény jsou vyloženě geniální. Lepší "akčňák" v současnosti nenajdete. Audiovisuální masterpiece. Takže kdo neviděl, ať zahodí tu Plzeň, odvalí se z toho koupáku a maže do nejbližšího kina. 5/5

• 21.6.2019  01:06

Tenhle film by se dal popsat jedním slovem - umírání. Johnny Depp v roli profesora zjistí, že má rakovinu a zbývá mu rok života. Rozhodne se, že si bude chtít poslední dny užít. Zkouší teda různé věci, které nikdy neudělal a své poslední chvilky tráví se svou třídou a rodinou. Nevím co je smutnější - samotný příběh nebo fakt, že tenhle film má tak málo procent, je totiž skvělý.

• 20.6.2019  12:33

LIDL discount verze Vraždy v Orient expresu, která se snaží být komedií - je tam Adam Sandler, takže to tak i vypadá.

• 5.6.2019  18:33
    Rocketman (2019)

Masivní úspěch Bohemian Rhapsody započal trend filmů, které se věnují nějaké kapele či interpretovi. Není tedy divu, že se do kin dostal snímek, který se chce na podobné vlně svést také – Rocketman. Na první pohled by se dalo říct, že se jedná o další film, který bude oslavovat geniální um umělce, který má dodnes nemalou fanouškovskou základnu, opět půjde o příběh podaný skrze růžové brýle a všechno skončí velikým happy-endem. Ačkoliv se z trailerů může zdát, že půjde o podívanou s veselou atmosférou, není tomu tak. Jde spíš o drama. Film se věnuje vzrůstu Eltona Johna, od jeho dětství, kdy poprvé usedne před klavír, po jeho vzestup a následný pád. To, co Bohemian Rhapsody skrývalo, Rocketman odhalil. Drogy, alkohol, Eltonova labilní psychika a jeho homosexualita. Právě jeho závislosti ho dostanou do léčebny, kde se se zúčastní skupinové terapie. Právě tam vypráví svůj příběh, který není nejveselejší. V tomto duchu se nese druhá polovina filmu, kde se Elton vyrvonává s problémy s nabývající slávou, ztrátou přátel a vztahy s rodinou, které neměl nejlepší. Tím jsem nastínil odlišnosti dvou zmíněných filmů. Rocketman je více osobnější a nebojí se věnovat i nejtemnějším stránkám Eltona. Zároveň to pojí s jeho extravagancí a projevem, který ve filmu vytváří komediální část. Další výraznou změnou je forma hudby, kterou tvůrci zvolili. Od filmu o hudební legendě bychom čekali plno scén na pódiu, kde předvede svoje největší hity. Toho se dočkáte. Zároveň ale je film plný částí, které připomínají muzikál. Postavy se baví a najednou začnou zpívat. To ve většině případech funguje, někdy se to zdá nucené a rázem to ničí atmosféru, kterou scéna před hudebním vystoupením vytvořila. Něco, co se filmu opravdu povedlo, byla audiovisuální stránka. Na Rocketmana se skvěle kouká, některé záběry jsou opravdu dobře udělané, především ty bez střihu během hudebních vystoupení. Tvůrci si dali opravdu záležet. Dále pochopitelně hudba, která je přítomná jak ve formě koncertů, tak i v muzikálových částech. Úctyhodné je to, že oproti Ramimu Malekovi, který stvárnil Freddieho Mercuryho a zpěv mu propůjčily nahrávky od samotného Mercuryho a zpěváka Marca Martela, se představitel Eltona, Taron Egerton chopil své role natolik, že ve filmu slyšíme při zpěvu slyšíme jeho hlas. O filmu bylo řečeno, že půjde o hudební fantazii. Čímž se autoři chtějí vytrhnout z područí reality ve filmu tak vidíme pár opravdu fantastických situací, viz. scéna, kde Elton udělá cosplay na Tonyho Starka a odletí z pódia pomocí raket. Ve filmu to má své logické opodstatnění, které dává smysl, ale v kontextu scén, které mají dojmout, moc ne. Na jednu stranu tu máme drama, které má vzít za srdce, na druhou stranu absurdní situace. Pospolu to nedává moc smysl. Rocketman je jednoduše film o legendárním umělci, který prošel mnohé než se dostal na pomyslný vrchol. Strasti jeho života ho ovlivňovaly a posouvaly vpřed, ačkoliv mu párkrát způsobily pád. Silný příběh, skvělé herecké výkony a visuální skvost podkreslený ikonickou hudbou.

• 4.6.2019  22:25
    Černobyl (TV seriál) (2019)

Normálně tady o seriálech nepíšu z několika důvodů. Zaprvé se to kvůli délce těžce hodnotí jako jednotný celek, zadruhé to zkrátka zabere víc času než si pustit nějaký film. Každopádně u Černobylu chci udělat výjimku. Takový "boom" jsem u seriálu ještě neviděl. Po ne zrovna šťastném zakončení Game of Thrones přišlo HBO s minisérií, která nám přinesla historické drama o masivní havárii v Černobylu. Před touto sérií vyšly desítky, ne-li stovky dokumentů, které nám sdělily co se tam stalo - ale Černobyl od HBO na to jde jinak. Jde na to více osobněji. Během pěti epizod se odprezentuje událost z několika úhlů - od obyčejného občana města Pripjať po samotné pracovníky elektrárny. Série tak dostává dynamiku díky několika postavám, které jinak smýšlejí, mají jiné cíle a životy, které se díky havárii mimořádně změnily. Co mám rád na historických filmech/seriálech je to, že se tvůrci snaží přiblížit určité éře, kterou pravděpodobně známe z vyprávění nebo dějepisu a je nám zkrátka vzdálená. Skvělé na tom je, že danou historickou etapu autoři dostanou do podvědomí, pokud to pochopitelně udělají dobře, a to Černobyl rozhodně udělal. Ačkoliv tušíte, co stane a jak to dopadne, tak i přes to zatajujete dech při sledování. O to víc je to silnější, když víte, že koukáte na něco, co se opravdu stalo. Jasně, byly tam určité historické nesrovnalosti, ale upřímně, kdybyste si to nepřečetli někde v zajímavostech na ČSFD, že tohle se stalo až později a tahle ženská neexistovala a tohle a támhle, tak o tom nevíte a ve výsledku by to sérii nijak neuškodilo. Atmosféra je přesně taková, jaká by měla v dané době být - strach, bezmoc, zoufalství. A toho je Černobyl plný. V úvodu jsem zmínil svůj vztah k seriálům a tento udělal přesně to, co málokterý - držel si svou laťku vysoko, od začátku do konce. Žádná hluchá místa, která by narušovala tak vypjatou atmosféru. Absolutní seriálový skvost, který dlouho nebude mít obdoby.

• 26.5.2019  19:56

Tři režiséři, čtyři příběhy, jeden pikolík. Příběh se odehrává o silvestrovské noci v hollywoodském hotelu. Během své služby se pikolík Ted dostane do čtyř pokojů, kde zažije dost bizarní situace. Není to nic extra, upřímně, kdyby v posledním příběhu nefiguroval Tarantino, tak se na to ani nepodívám.

• 27.4.2019  19:13

Je to tady. Snad nejvíce očekávaný MARVEL film, Avengers Endgame, který má zakončit příběh Avengerů, který začal už v roce 2012. Internet opět šílí, hodnocení se téměř přibližuje stovce a lidi jsou z filmu nadšení. Včetně mě. Na Endgame jsem se poměrně těšil, na další film s Thanosem a jeho zajímavým charakterem. Naneštěstí mu nebyl věnován čas takový, jako v předchozím díle Avengerů; Endgame se hlavně točí kolem přeživších, kteří se snaží ze dna svých psychických a fyzických sil vyhrabat a napravit to, co bylo způsobeno. Takže se dočkáte cestování časem do známých míst, zajímavých setkání a několika dojemných dramat, které hrdinové prožijí. Od předchozích MARVEL filmů se Endgame liší svou ponurejší atmosférou, ne tak svižným tempem, (film má tři hodiny) což není na škodu. Tvůrci měli aspoň čas na uzavření a prohloubení charakterů, které byly do té doby otevřené a nepříliš probádané. Já byl spokojený. Trapných situací bylo pomálu, bavil mě Thor, který drasticky změnil životní styl a bohužel přešel na dráhu hráče Fortnite, akce jak je u MARVEL zvykem byla impozantní a příběh, který o kousíček předčil Infinity War. Povedený závěr. Zajděte.

• 27.4.2019  00:20

Díky CSFD.cz jsem se dostal na projekci filmu, o kterém jsem měl nulové očekávání. Historické drama, dějová linka zasazená kolem druhé světové války a nějaký cápek, co maluje obrazy. To by mohlo být dobré, řekl jsem si. V ten moment jsem ale ještě nevěděl, jaký parádní filmový kousek mě čeká. Předem chci říct, že německý film Nikdy neodvracej zrak není zrovna nejkratší. Má něco přes tři hodiny, což se může zdát jako nekonečná délka, ale upřímně, když naskočily závěrečné titulky, tak jsem byl překvapený, že už je konec. A o čem to je? Příběh se točí kolem Kurta Barnerta, Němce, který bydlí poblíž Drážďan. Film začíná rokem 1937, takže se ve filmu objeví vlivy tehdejšího režimu a to dost drasticky. Kurtova sestřenice se dostane do rukou nacistického doktora, jelikož má určité duševní problémy a nemusím snad vysvětlovat, jak se tenkrát v Německu řešily podobné věci. Kurt roste, válka ho poznamenává, setkává se se svou budoucí ženou a my můžeme sledovat, jak se z malého kluka z předměstí stává nadaný malíř žijící v NDR.. A o tom se točí druhá polovina filmu. O Kurtově snaze prosadit se. A to dosti avantgardním způsobem. Jak jsem zmínil, film má tři hodiny, ale ani chvilku vás nebude nudit. Linky zamilovaného páru a doktora ex-nacisty se skvěle prolínají. Taky humor, který se objevuje v nečekaných momentech, je skvělý. Nemá cenu dál rozpitvávat všechny detaily filmu, zkrátka jestli máte rádi umění, éru kolem druhé světové války a chcete strávit tři hoďky něčím přínosným, koukněte na Nikdy neodvracej zrak. 5/5

• 26.4.2019  14:27

Škoda, že Fox nedal Gothamu více času na finále. Poslední epizoda působí jako konec závěr řady, nikoliv seriálu. Je tomu škoda, tvůrci se snažili vecpat do jednoho dílů nejzásadnější charaktery a tak nějak naznačit, čím si po deseti letech od předposledního dílů prošli. Uvítal bych klidně hodinový díl, ale toho se nedočkáme. Většinu epizod páté série jsem si užíval, ale tohle bylo slabší.

• 23.4.2019  22:05

Tenhle film má 2,5 hodiny a během tohoto času se ve filmu prostřídá pár minipříběhů, které celkově vytváří příběh vraha Jacka. Vraždy jsou brutální a naturalisticky natočené. Jack má OCD, proto musí všechno mít do puntíku promyšlené. Tempo filmu je pomalejší, některé scény zbytečně natahované, ale ve finále je Jack staví dům dost ujetý zážitek na úrovni Amerického psycha. Kdo má čas a nevadí mu brutální scény, ať se koukne. Ostatní se asi Jackovi radši vyhněte.

• 17.4.2019  19:23

Před dvěma lety do kin zavítal horor na motivy knihy od Stephena Kinga, It. Jednalo se o remake, který se dle komunity příliš nepovedl. Lidem se knihy Kinga líbí a další filmové zpracování jeho knihy na sebe nenechalo čekat. Dnes, v roce 2019, opět na motivy Stephena Kinga, dostáváme další horor, Řbitov zvířátek. (podruhé, už v minulosti, v roce 1989, jeden byl, ale dle hodnocení je dosti průměrný, až podprůměrný) A o čem to je? Dejte dohromady všechny klišé z hororů, osamělou chatku v lese, souseda podivína, creepy dítě, jump-scare scény jedna za druhou a stupidní chování hlavních postav. Autoři si dali záležet, aby to všechno měli a nezklamali. Tuctovost z toho přímo čiší. V druhé polovině filmu dochází k zlomu, kdy začíná jít do tuhého a celkem ok atmosféra, lemována občasnými wtf momenty se mění v dost ponurou kaskádu lekaček. Film nemá žádnou stanovenou kontinuitu, některé dějové linky jsou vyloženě na vyplnění a v celku nedávají smysl. Film končí otevřeně a já opravdu doufám, že nebude pokračování. Na Řbitov zvířátek se nevyplatí jít, je to horor jako každý druhý, to si radši pusťte jakýkoliv Pátek třináctého, i ten by dával větší smysl než tohle. 2/5

<< předchozí 1 2 3 4 5 6