Thor: Ragnarok (2017)

Tahounem MCU prostě asi Thor nebude nikdy, to nemění nic na tom, že třetí Thor je až překvapivě zábavnej na to, jak dark a heavy chtěl bejt ve svým druhým filmu. MCU letos nabral celkem milou dávku osvěžení v podobě Pavoučího kluka a třetího Thora, ne že ne. Jinak... můžeme se tady všichni zastavit a uvědomit si, že Cate Blanchett je 48 let?! 20 let trvá moje crush a nevypadá to, že se to někdy změní. Shiet.

Kevin (Probably) Saves the World - Pilot (2017) (epizoda)

Imho něco takovýho jsem potřeboval. V dnešní době přesycené (super)hrdinstvím a vojančením a politickým thrillerem americké televize chrlí jeden patriotický kýč za druhým, takže je samozřejmě zcela nasnadě, že americká televize zkusí saturaci televizního trhu vyřešit druhým typicky americkým motivem - vírou. Jenže v tomhle je i Kevinova ohromná slabina (a silná stránka zároveň) - pilot se tváří, že to zas tak s tou vírou žhavý bejt nemusí a že celej seriál bude nakonec o něčem jiným. Rozehrává se tak na pět různých stran a Kevin (Probably) Saves the World může být čímkoliv - anebo třeba taky ničím. Jason Ritter má imho skvělou chemii se svojí ségrou, ale v životě mu neuvěřím, že by před svojí sebevraždou mohl být takovej asshole, jak o něm všichni mluví. A třetí problém, kterej s pilotem Kevina mám, je v zásadě wacky storytelling - čeho má Kevin dosáhnout a jak toho má dosáhnout v podstatě není naznačeno ani vágně. (Což okrajově souvisí s tím, že Kevin (Probably) Saves the World může být čímkoliv z těch pěti náznaků, které v pilotu naznačil. Ale barva, atmosféra, vtip a ústřední trio se mi v pilotní epizodě líbí, a tak má u mě Kevin celou sezónu zajištěnou.

Power Rangers: Strážci vesmíru (2017)

F*ck. Vidět tento "snímek" lze jen v podroušeném stavu nebo stavu mentálního suspendování. Chjo. Jedna * za Naomi Scott, přehrávající Banks a jednu facku.

Střelný prach - Epizoda 1 (2017) (epizoda)

Feck. Nejlepší poprava v dějinách kinematografie. A to v televizním prime timu. Tempo je britsky pomalé, postavy briskně popsané, skvěle zahrané. Historicky překvapivě dost přesné (až mě to donutilo si zjistit, že Kit hraje svého vlastního předka!) v detailech i v samotném rámci. Atmosféra temná, storytelling v dialozích. Zatím spokojenost, byť to tempo asi nebude vyhovovat každému.

Dáma a Král - Návrat Krále (2017) (epizoda)

Solidní tři * po delším přemýšlení. Možná, kdyby to nebylo z produkce oné nejmenované televize, dokázal bych se možná i těšit na další díl. Jinak Zrzka je casting imho vedle, a to pro Linhartku / Kameníkovou mám od Semestru celkem slabost.

Wind River (2017)

Mám velkej problém s tímhle filmem: Neviděl jsem Sicario. (Jo, ukamenujte mě za to.) A tak netuším, jestli to není v zásadě Sicario ve Wyomingu - stejně pomalé se stejně vyčuranými kamerovými chody, které ale bůhvíproč v druhé polovině přestanou. Celkově vzato je to krásně napsaný snímek s mně vyhovujícím tempem vyprávění a naprosto perfektní castingovou volbou (Renner imho rok od roku lepší), ale pro mě tomu ke stoprocentnímu zážitku chybí dvě věci, respektive dvě věci jsou tam navíc: Přílišná doslovnost. A přílišná snaha cokoliv říct. Byl to ale jinak dobrej zážitek (psychologicky) a je celkem možný, že opětovná projekce mi ukáže, proč momentálně je film v TOP 300 na ČSFD.

Blade Runner 2049 (2017)

Jediné, co mě napadá bez spoilerování, je, že nový Blade Runner není film pro kino. (Resp. musí se to v kině sejít, aby se to dalo prožít.) A to mu může dost uškodit. Zda má Blade Runner 2049 potenciál být stejným kultem jako jeho starší bráška, to se ukáže asi časem a po druhé či třetí či dvacáté projekci. // edit 2021: Ještě silnější než před třemi lety. Technologie dozrála, takže se dá film prožít i v domácí atmosféře na širokém obraze s výborným zvukem. Není to film pro každého. Blade Runner 2049 je pod řemeslem skrytý filozofický dílo, který dlouhými utahanými záběry umožňuje divákovi, který se dokáže naladit na ten filozofickej aspekt, přemýšlet. Ne nadarmo začínají dlouhé záběry po první scéně. BR49 je vizuálně nádhernej snímek, u kterýho vím, že spoustě lidí nic neřekne, ale u kterýho vím, že i díky levnější a modernější technologii už nepotřebuju kino, abych se na tu vlnu filozofickýho hloubání naladil. Můžu asi i dodat, že "this film is starting to grow on me" a je velká pravděpodobnost, že nakonec i tu pátou hvězdu přihodím (byť mám stále výhrady k poslednímu aktu, ale nechci tady spoilerovat - tenhle film si spoilery nezaslouží).

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Jak se to říká? Méně je někdy více? Možná někdy repete na blu-ray hodnocení zvedne, protože druzí Kingsmen jsou opravdu krásně vypadající snímek, ale snaží se až tak moc o to, aby byl cool a fresh, že to vlastně Vaughn dost potápí přehršlem... všeho. Postav je moc, vedlejších zápletek je až příliš moc, CG elementů je k nesnesení moc (obzvláště v akčních scénách) a zkrátka a jednoduše toho "moc" totálně přebíjí to, co udělalo první Kingsmen cool a fresh. Egerton skvělý, Halle Berry vynikající, Julianne výborně hraje špatně napsanou postavu (a protože je záporák, ovlivňuje to celej film) a Pedro Pascal si krade všechny scény pro sebe. (Poppy Delevingne má nádhernej hlas.) Overall je pro mě dvojka Kingsmenů vlastně zklamáním.

Starship Troopers: Záchrana Marsu (2017)

1) Líbí se mi, jak lidi v komentářích mluví o "původní" Hvězdný pěchotě, což je směšný samo o sobě, protože první Starship Troopers (na něž komentáře odkazují) mají se skutečně původní Hvězdnou pěchotou společný jen jméno hlavního hrdiny (resp. příjmení, protože Juan si radši říkal Juan než Johnny) a základní kostru boje proti broukům. 2) Traitor of Mars má obleky z knihy! Nepamatuju si, jestli je Invasion měla nebo ne, sorry. 3) Stejně jako Verhoevenova Pěchota i tahle animovaná je satirou na svoji dobu. Neumeier sice stárne a moderní společnost už mu uniká mezi prsty, ale napsat dobře schovanou satiru (jakékoliv) společnosti asi ještě pořád umí. 4) Upřímně tyhle animáky začínám žrát víc a víc - budují ten vesmír Starship Troopers tak, že na nějakej reboot z pera troglodytů. co mají na svědomí Baywatch, nejsem vůbec zvědavej. 5) Casper van Dien je Juan Johnny Rico i v animovaný podobě i s anime vlasama. Hoo-ah!

Project Lazarus (2016)

V zásadě je to po celou dobu nemastný neslaný. Přemejšlí se v monolozích, vypráví se náznakově anebo skrze flashbacky... ale pak přijde ta poslední scéna, ta pointa, a pošle mě do kolen. Měl jsem ji přitom tušit, náznaků, jak to celé dopadne, jsem měl já i Marc plnej kotel. P.S. Hughesovi několikrát ustřelí anglickej přízvuk a v těch chvílích si říkám, že jeho postavu měli nechat Angličanem. Kappa