Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Animovaný

Recenze (1 037)

Pátá vlna (2016)

Mhm. Jaká úleva, že očividně jsem na to v Česku do kina jít ještě nemohl. Protože mrzely by mě vyhozený prachy za tyhle tři hvězdy? Asi jo. Protože tak nějak to vlastně na tři hvězdy není, tu třetí přidávám za něco, co mohlo být. To něco mohlo být všechno ve stylu první zhruba třetiny - prvního aktu. Kolem scény s padajícím letadlem jsem si uvědomil, že ten film začíná vlastně cool, a sledovat jsem chtěl dál. A pak někde kolem půlhodiny se prostě film zlomí, a mě přesně napadá, že někdo ve studiu měl nápad: "Hele, máme relativně cool zápletku a scénář dělá relativně cool první akt, poďme to zmrvit klasickým Hunger Games / Divergent motivem hlavní hrdinky totálně na zcestí a v milostným trojúhelníku (Twilight) a doplnit to ještě Maze Runnerem, protože "vy děcka, vy jste naděje na naše spasení". A mě to strašně sere. Nejen proto, že a) pro CGM mám očividně slabost, a b) první akt byl fakt pro mě dost překvapující; ale i proto, že celej storytelling je úplně na hovno a ten, kdo napsal ten scénář, by si měl jít dát před zrcadlo pár facek pokud možno štětkou od záchodu, protože přesně k tomu se dá způsob vyprávění v tomhle filmu přirovnat. Veškerá narace a expozice je vedená skrze a) Lieva Schreibera, b) samotnou Chloë. V podstatě platí, že před kameru se postaví plukovník Vosch a řekne: "Máme intel, že bla bla bla bla bla," a to celé slouží jako vykreslení globální situace. A potom přijde Cassie se svým deníkem a řekne: "Jiní udělali tohle a tohle." Super! Protože první vlnu jsme mohli kurva vidět a byla cool (padající letadlo!) a co na tom, že efekty byly občas nic moc (padající letadlo), kdežto v podstatě třetí a čtvrtou vlnu v podstatě odvypráví jeden z těch dvou. Mno nic, prostě třetí hvězdu dávám navíc za Chloë a ten první akt, a jdu si zamluvit knižní předlohu ve zdejší knihovně, abych se přesvědčil, že to prostě posrali scénáristi společně s režisérem, protože tak dementně natočenou hlavní a vševysvětlující scénu s tím super vysvaleným nesympošem jsem ještě neviděl. Možná to bude tím, že jsem ji v podstatě ani vidět nemohl, perfektní noční nasvícení, fakt že jo! Neudělal ten první akt náhodou někdo úplně jinej než celej zbytek filmu? Jo a už jsem zmínil koupací scénu? Totální vrchol.

Barely Lethal (2015)

Hm. Dove Cameron je cute, a to je asi tak vše. Cast je skvělej, Hailee je... překvapivě znovu otravná, ale tak co už, Sophie Turner podle mýho prostě dobrá herečka v současnosti není (má dvě herecký polohy a obě jsou totálně ploché - buď je nasraná, nebo totálně na dně, ale ani jedno jí prostě člověk nežere), Jessica Alba je pořád kus, ale tady mi přijde, že svůj part odehrála za tři hodiny a šla domů. Zkrátka a jednoduše - obsazení je fakt na papíře dobrý, zahraný je to přinejlepším průměrně. Jenže hlavní problém prostě je, že to je špatně napsaný a špatně zrežírovaný a ještě ke všemu totálně vymaštěný. Fakt, že Hailee si pouští DVD a blu-ray na MacBooku Pro, kterej nemá ani vlastní mechaniku, mluví za vše. (Externí nikde vidět není.) Eh, už se mi nechce o týhle slátanině moc psát, a tak asi hvězda navíc za cute Dove Cameron a Jessicu, že jo.

Kung Fu Panda 3 (2016)

Myslím, že primární nedostatek třetí Kung-fu Pandy je prostý sestříhání příběhu. Nevěřím, že někdo to napsal takhle zkratkovitý (hlavně v poslední třetině). Ale platí, že jsem se párkrát upřímně usmál, jednou zasmál, jednou upřímně zamrkal, abych odehnal slzy :) A to, myslím, je to nejlepší, co může animák pro děcka nabídnout. Animace je mimochodem naprosto skvělá, a nahrazuje to, že některé vtipy jsou otřepané, některé zastaralé, některé přímo trapné. Přesto bych postavil třetí pandu někam na úroveň první.

plakát

Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Fíha... Tak asi je dobrý začít plusama: Ben Affleck a Jeremy Irons jsou naprosto skvělí! Jejich Batman a Alfréd jsou a) opravdu jak z Millerova Návratu Temného rytíře, b) skvěle zahraní, c) skvěle napsaný. Wonder Woman v podání Gal Gadot je skvělá (byl jsem vůči ní opravdu skeptickej, ale co už). Hans Zimmer a Tom "Junkie XL" Holkenborg. První akt je moc dobrej. Vizuál je skoro perfektní, a to včetně snových sekvencí. A to je zhruba tak vše k plusům. Film tohle neutáhne na 100%, bohužel. Další character arcs jsou přinejlepším průměrné - Lois Lane, Lex Luthor. Zack Snyder má opravdu dobrej cit pro vizuál a akci, ne že ne, ale scénář potřebuje prostě jinej přístup než jen tah na (audio)vizuál. V druhém a třetím aktu se film stává mišmašem sebe sama a přecpaným univerzem, které se snaží vystavit. Zkrátka jako důvod failu vidím to, že Batman v. Superman prostě není filmem o jednom / maximálně dvou charakterech, ale o tom, že buduje vesmír DC hrdinů, a dělá to bohužel špatně. Marvel měl naprosto jinej a logicky efektivnější přístup - udělal první sólovky (Iron Man, Hulk, Thor, Captain America), a teprve potom přišly týmovky (Avengers). WB / BvS bohužel udělal sólovou týmovku hned od začátku a nedopadlo to dobře. Dopadlo to v podstatě jen průměrně. Komiksovýmu fandovi tak nezbejvá než jen doufat, že se Justice League dočká spravedlnosti, ale i letos zatím platí, že Marvel ví svoje MCU budovat líp. Na druhou stranu taky platí to, že tak špatný jako Foxácký Fant4stic to není. Na třetí stranu je zapotřebí dodat, že přesně z BvS si před měsícem a půl dělal srandu Deadpool, což o něčem vypovídá. S přimhouřeným okem asi za 70%, ty dvě a půl hodiny se v druhým a třetím aktu BvS změnily v utrpení mojí zadnice. Snad eRkový BR film zachrání, teď ale nehrozí, že do kina na BvS půjdu znovu. Ještě nikdy jsem neměl takovou potřebu na ČSFD udělit 3,5*, ale holt svůj systém hodnocení musím dodržet. Sedmdesátka už je za 4, ačkoliv subjektivně teď po návratu z kina mám s to chutí tam hodit trojku. Na druhou stranu akce je fakt dobrá, vizuál hodně hodně dobrej, a v podstatě to zas takovej průser jako Fant4stic nebyl, přesto takový malý zklamání. Jo a stojí za úvahu, proč Age of Ultron dopadl stejně špatně - na malý ploše se tam děje až moc a snaží se to vybudovat až moc na to, aby to bylo smysluplně zábavný. P.S. Okej, tak Wonder Woman dostala e-mail. Proč proboha taková stupidní berlička?

plakát

Daredevil - Season 2 (2016) (série)

Drew Goddard by měl v titulkách mít upravené příjmení tak, že by se mu umazaly poslední čtyři písmena. Protože pro Daredevila je prostě božskou volbou. Asi není bez zajímavosti, že Drew měl původně režírovat Marťana, ale vzdal se toho, aby mohl natočit první dvě epizody první řady Daredevila, a v podstatě se proměnit v tvůrce seriálu. Daredevil měl v první řadě všechno, co mohl mít jakožto experiment, který ukázal, že dospělé a temné komiksárny dokážou bavit i v televizním seriálovém hávu. Druhá řada je příběhově - řekněme si to upřímně - mnohem slabší než první, hlavně ve svém třetím aktu ztrácí dech (takže k čemu byla ta ohromná díra? Proč jsme dva akty sledovali Punisherův proces, když ve třetím nemá absolutně žádné vyznění? Atd.), na druhou stranu překonává první v několika jiných ohledech - kamera je naprosto brilantní (hlavně v prvních epizodách), Punisherův charakterový ark je bezdyšně skvělý, choreografie je ještě lepší než v první řadě, a často opomíjený střih a střih zvuku si imho mohou podat ruku s největšími filmovými spektákly. Zkrátka jen zamrzí to, že po naprosto nadupané první třetině přichází útlum a zakolísání hlavně v poslední třetině (byť Kingpin prostě musí potěšit!) a naprosto zbytečný cliffhanger do třetí řady. A upřímně, Punisher musí dostat Goddardovu péči a vlastní sérii, Jon Bernthal - ač jsem tomu nevěřil - je naprosto perfektní Punisher! ^_^

Creed (2015)

Oh, fuck off everyone, je tam Rocky Balboa! A co na tom, že není v cloudu! Skvělá kamera, skvělý MBJ, překvapivě skvělá režie (budu se muset mrknout na tu Cooglerovu prvotinu), dobrá pocta Rockymu (1976) a co na tom, že scénář v podstatě zkopíroval prvního Rockyho včetně závěru. Jo a už jsem zmínil skvělou kameru a střih? Konečně se zase vrací časy technické preciznosti a dlouhých záběrů.

Bojovník (2015)

Mi tak nějak unikl komentář, a tak to vezmu jen hopem - Jake Gyllenhaal je rok od roku lepší herec. Precizní kamera. Solidní režie leč trochu rutinní. Scénář bez překvapení. Skvělá boxerská jednohubka.

Just Before I Go (2014)

Že SW Scott je pro mě výborný herec, to tvrdím zhruba už tak deset let (holt Southland Tales), takže pro mě jeho obsazení a výkon vůbec překvapivý nebyly, překvapivá pro mě byla režie - hodně civilně a hodně uhlazeně vyprávěný příběh s očekávaným koncem, ale zato na filmový debut precizní režie. Vtipy jsou zpola dětinské, herecký ansámbl výborný, hudba a soundtrack skvělý. Jako zápor ani neberu fakt, že konec samozřejmě víme všichni od úvodních titlí, a ani fakt, že prostříháno bylo z natočenýho materiálu opravdu dost, jen aby tempo vyprávění neopadlo, což zrovna u filmu o smrti a vztazích a tak vůbec je jednou z dobrých úliteb.

Deadpool (2016)

Takže jako vždy, na úvod to nejdůležitější: Na Deadpoola se vyplatilo jít do kina! A malý dodatek: Tedy pouze pokud člověku nevadí sprostý humor a asi tak tuna narážek na popkultůru včele se samotnými X-Meny. Důležitou podmínkou k tomu, aby si člověk užil Deadpoola na 100% je ale potřeba znát jeho komiksovou variantu - bez znalosti Deadpoolova smyslu pro humor to prostě nejde. Během následujícího století sepíšu něco víc (pravděpodobně nad blu-ray verzí s alternativními vtípky), teď si dovolím jen se zamyslet nad dvěma věcma: Týpek za mnou v kině prohlásil: "Protože jsem na Deadpoola už zvyklej a znám ho, čekal jsem od toho trochu víc." Hm. Já, protože na Deadpoola jsem zvyklej a znám ho nejen z komiksů, jsem neuvěřitelně mile překvapenej, jak Deadpool vypadá a funguje. Tolik jsem od něj (od Foxu hlavně) fakticky nečekal. Vystihuje jej přesně jedna zahraniční recenze, která říká, že Deadpool není nejlepší film všech dob (ani ve svém žánru) a že rozhodně nepobere kvadrilion cen. Ale na to, jaký tenhle film POTŘEBOVAL být, je ještě lepší. A nemění na tom nic ani překlad F.Fuky, kterej bohužel nedokáže nahradit originální vtipy. Druhá věc, nad kterou jsem se zamyslel, byl tak trochu spíš sociologickej děs, že dnešní mládež ještě pořád nezvládá angličtinu. Děcka okolo mě ve věku mezi 18-25 lety se smála jen a jen titulkům (chvála Bohu, že to bylo s těmi titulky, pořád mám v živé paměti děsuhrůzný francouzský dabing v kině ve Versailles), ale řada vtípků a odkazů mimo překlad jim naprosto unikla. A to včetně i závěrečných titlí, v nichž najdete jeden z mnoha easter eggů. Závěrem: Nejedná se o přelomový film, ale ve svém žánru je přelomovým aspoň zpola - díky R ratingu a opravdu hrubému smyslu pro humor. Scott Pilgrim se může jít zahrabat. Výtky k "roztřessené kameře" nepřijímám - ani jednou jsem si nevšiml shaky camu, zase si to někdo plete s ruční kamerou. Ve finálním souboji s Ajaxem je znát rychlý střih, ale pořád neruší dojem z akce samotné. Čekal jsem trošičku víc krve a hlavně střev a usekaných paží. Storytelling je perfektní, režie precizní, Ryan Reynolds naprosto bezchybný Deadpool, Ed Skrein záporákem, kterého tenhle film potřeboval - nemá celosvětové schéma, ale pro Deadpoola je prostě primárním cílem. Colossus KONEČNĚ vypadá tak, jak vypadat má! TJ Miller nemá moc prostoru, ale chemie mezi ním a Reynoldsem je skvělá. Komiksový Deadpool se za filmovou adaptaci rozhodně stydět nemusí. A úvodní title jsou naprosto dokonalé!. A závěrečné title mají jednorožce, hurá! A potitulková scéna je luxusní improv na tému páně Buellera. A Gina Carano někam po bitce s Colossem zmizla. Btw. pane Fuko, naučte se skloňovat, propánacolossuse. Fuj. Viděno 3x v kině. Spousta easter eggů mi beztak pořád uniká, bude to chtít prostě tu blu-placku. Jo ale palec horu za cinemrda.

plakát

Daredevil (2015) (TV seriál)

Daredevil je skvěle napsanej a skvěle zahranej seriál. Tečka. Víc netřeba dodávat. A pokud jo, pak asi jedině to, že je to nádherně temný, syrový a surový, propršený a zakrvácený a ke všemu ještě kuva dobře nasnímaný netflixácký terno, který možná tak nějak doplňuje MCU, ale spíš stojí samo o sobě nad drtivou většinou seriálový produkce. Některé díly jsou slabší, jiný jsou naopak naprosto bezkonkurenční, ale to už tak u seriálů asi i bejvá. Hlavní a to nejdůležitější prostě je, že je to fakticky dobře nasnímaný, napsaný a zahraný seriálový terno, který by nemělo nikomu uniknout. Jo a P.S. poprvý za celou věčnost jsem využil možnosti hodnotit jednotlivý díly u danýho seriálu, a tak nedávám celkový hodnocení, ale v klidu bych dal takovejch pěknejch devět z desíti za první řadu, osm a půl za druhou (komentář k ní zde).