Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Animovaný

Recenze (1 037)

Letec (2004)

Nejhorší není ta dýlka nebo snad zoufale pomalý tempo vyprávění. Nejhorší prostě je, že po celou dobu si divák neutvoří žádnej výraznější emoční vztah s Hughesem v podání ne-tak-skvělýho DiCapria. Jako určitý náznaky se najdou, a to hlavně v závěru, ale čekat dvě a půl hodiny na to, abych nějak začal s Howardem sympatizovat, je zoufale slabý kafe. Přesto má film určitě kvality, výprava je výborná, Blanchettka je taky výborná, hodně hezká je ostatně i karanténa a její význam, kterej roste až cca od druhý půlky. Viděl bych to někam k 65% s tím, že se rozhodně nejedná o špatnej film, opětovný shlédnutí ale v mým případě nehrozí.

plakát

Moje letní prázdniny (2012)

Well... Get the Gringo je tak očividný (ale nepřiznaný) pokračování Odplaty, že podle český distribuce se Gibsonův "Driver" jmenuje jednoduše Porter. Není to pravda. To však není vyloženě špatně, kromě základní premisy (Gibson má prachy, přijde o prachy a chce je zpátky a přitom se střílí o106) má "Gringo" společnýho s Odplatou mnohem víc. Znovu se "řidič" potkává s nějakou babou, která si svoji minulost rozhodně do vitríny nehodí, znovu je film spíš přístupnější nejen svou surovostí až nad těch nesympatických třináct a znovu je skladba příběhu víceméně jednoduchá. Gringo má ale i něco jinýho, má jiný prostředí, má dítě a nemá modrý filtry (palec hore! ani za žádný jiný filtry). Je i žánrově přeci jenom trochu odlišnější - skoro by se dalo říct, že je to western (osamělý hrdina přijíždí do prašnýho města udělat velký haló), stejně tak je to ale i obyčejná akční bomba, která si ale příjemně na nic nehraje, na žádný velký drama nebo tak (palec hore!). Skoro by se dalo i říct, že Gringo je míchanicí všeho, od Last Man Standing (obdobná premisa, obdobná gangsterka), ale jako velký vykřičený mínus vnímám fakt, že Driver je stejně záporná postava jako tuny těch, který postřílí, ale přitom se najednou společně s divákem musí nějak emočně zapojovat do děje. V tomhle ohledu jsou obě postavy mámy a dítěte překážející a diváka zbytečně matoucí - tady se zkrátka vůbec neměl do děje angažovat nějaký emoční potenciál. Vůbec. Kdyby to všechno bylo kopírující linku Payback, Last Man Standing a kdyby se ta ruční kamera zakomponovala tak, aby skutečně nebyla zbytečně dokumentární, neváhal bych vytáhnout z klobouku nějaký termíny jako postmoderní western nebo tak něco. Přesto je zase krásný vidět Melovy modrý oči, jak v šestapadesáti pořád rozdávaj řadu přesných kulek, hlášek a sarkasmu a je krásný vidět pokuřujícího Mela, jak na to všechno (nejen okolo filmu, ale i okolo sebe) háže jeden velkej cynickej bobek. [předprodukční projekce, hurááá]

plakát

Hagane no renkindžucuši: Milos no seinaru hoši (2011)

Kdybych neviděl Brotherhood, asi bych s hodnocením neváhal. Milos je ale veskrze jen repeticí FMA: Brotherhood, jde o jedno a totéž, vlastně i šablona je táž, jediné plus jsou snad jen opravdu dobře zpracované ženské postavy. Teda aspoň ta jedna. Jináč se do tohohle filmu nepodařilo vecpat trochu té "hagane no" srandy, ale "renkinjutsu" je tady snad ještě víc dechberoucí. A Julia je kočka.

The Avengers (2012)

Asi takhle... Pokud bych se měl snažit bejt objektivní, dám čtyři, jakože 7/10. Pokud bych měl bejt subjektivní, řeknu, že jsem si Avengers na [ČSFD projekci] užil tak na 10/10. Avendžři jsou vtipní, jsou akční, mají spousty chyb (kromě slabšího tempa vprostřed bych přihodil zoufale nepřehlednou kameru v soubojích jeden na jednoho), ale tím vtipem mě fakt solidně rozsekali. Že jo, A. Hlavně Hulk. Teda. V tý scéně. V těch dvou vlastně.

Kontraband (2012)

Krásná žánrovka. Klišoidní příběh. Dobrá kamera. Výborný závěr začínající gradovat ale až moc pozdě, vrcholící ale skvělým thrilleroidním... koncem (cca 20 minut). Palec hore za kameru, jednoduchost a syrovost příběhu a samozřejmě dobře vypointovaný závěr.

Válka světů (2005)

Až překvapivě příjemně hororově laděná žánrovka držící se hlavně audio-vizuálního umu. Malej přístup k postavám a jejich osudům dělá ze scénáře spíš zkratkovitý vyprávění, ale skvělá kamera a vynikající režie se spoustou nápadů dělá z Války světů opravdu interesantní scifárnu, která tě donutí po skončení sledovat oblohu. (Konec ale vyškrtnout a zahodit a udělat novej.)

Černá hodina (2011)

Pokuď má jít o emzáky, ať už tam ti emzáci jsou... anebo nejsou. Jenže pokud si má film hrát na emzácký scífko, kdy ufouni choděj v neviditelným štítu, buď to musí bejt vykrádačka válečnějš laděný Battle: L.A, nebo to musí bejt aspoň vykrádačka Války světů. A pokud teda mám aspoň nějakej bezduchej příběh, musí tam bejt atmosféra po celou dobu filmu. Nemůžu dělat filmy napůl, a Černá hodina je sakra poloviční film. Ať už je to v produkci, scénáři i postavách a hercích, nesmí to bejt polovičatý řešení.

Odnikud někam (2010)

Neskutečně zajímavej snímek, kterej je sice prázdnej, protože je o prázdnotě (uvnitř sama sebe) a nemá doslovnej konec (má vůbec nějakej?), ale za to je až po krk nabytej filmově krásnou řečí, krystalickýma emocema a příjemně komorní atmosférou. Co na tom, že tenhle film je potřeba brát úplně jinak, než řadu americkejch filmů, že je třeba k němu přistoupit spíš jako k nezávislýmu evropskýmu počinu, že se budeš chvílema dost nudit, protože Coppolka si dělá s divákem co chce a řada scén (hlavně z úvodu) je zbytečnejch nebo zbytečně dlouhejch. Tenhle film je krásnej svojí filmovou řečí, která nepotřebuje hordy a kvanta dialogů a vůbec nepotřebuje vysvětlovat všechno, co se vysvětlit dá. Tenhle film je krásnej, protože se krásným stává asi ve chvíli, kdy Johnny otočí klíčkama v zapalování a nechá svoje ferrari stát uprostřed oranžovejch polí. Tenhle film je nádhernej svojí poetičností a atmosférou a naprosto odlišným přístupem, kterej vyžaduje asi jinýho diváka. Rozdíl bude asi v tom, že tohle je moje první setkání s Coppolkou, a tak nemůžu posuzovat, co všechno už divákovi řekla v předchozích filmech. A je to krásný herecký setkání s Dorffem, kterýho mám pořád v paměti jako toho hezounka z Bladea. A setkání jsou o to hezčí, že mi vydrží zatraceně dlouho. Tenhle film se totiž dá prožít znovu, ale pouze za předpokladu, že si ho prožiješ už na prvním rande. Nepříjemně příjemný a lezavý film! [DVD]

Koupili jsme ZOO (2011)

Tak ten soundtrack je, prosím, naprosto špičkovej. A k tomu je naprosto špičková Elle Fanning, Scarlett je tak nějaká přebytečná a Matt je takovej nějakej tlustej. Film s nepříliš originální pointou a ostatně i myšlenkou (ale beru, že je jako podle knihy) má ale tak dobrý osazenstvo a tak šikovnou hudbu, že prostě týhle rodinně dojímající dramedii musím dát nadprůměr. A to jsem ještě nezmínil, že je to ve svý podstatě i chytrej film, kdy určitý pasáže nabudou významu až mnohem pozdějš, a tak divák tuší, jaká bude ta poslední věta ve filmu. A btw, Stephanie Szostak je opravdu nádherná ženská.

Underworld: Evolution (2006)

Nejsmutnější na tom všem je, že si absolutně vůbec nepamatuju prostřední část. Začátek... no budiž, závěr? No, dejme tomu. Ale co se stalo mezi tím pochybným úvodem a na hlavu postaveným koncem s nudnou a nezábavnou šarvátkou, jíž chybí trocha tý epičnosti, to naprosto netuším. Nějakým záhadným způsobem mě ale ten film vlastně i asi bavil, a tak si dám svých obligátních 55%