Sebevražedný oddíl (2021)

Tak jsem se k tomu konečně odhodlal. Dohnat resty před tím, než se to celý zresetuje, mi trvalo až moc dlouho, a stejně tak dlouho trvalo filmu, než jsem u něj přestal mít nutkání hledat telefon a koukat, kolik je hodin. Nemůžu říct, že by Gunn neměl (audiovizuální) nápaditost, film i na malý obrazovce vypadá skvěle. Stejně tak nemůžu říct, že bych se nezasmál, nebo že by mě jako chovatele potkanů Sebastian nebavil. Ale dohromady i přes absolutně gorgeous obsazení, je "novej" Sebevražednej oddíl za mě osobně jen slepovanou snůškou nápadů, který někdo poskládal bez ladu do prázdného příběhu na prázdné mapě, a jako zpestření tam prdnul mořskou hvězdici.

Ambulance (2022)

Bayovina, kterou jsem zapomněl hodnotit a komentovat, a hned si připomínám proč: Ve chvíli, kdy změním hodnocení, se mi tenhle editor zavře a já už jsem línej to psát znovu. Protože při psaní komentáře jsem si uvědomil, že jsem si tuhle Jakeovu sanitku na velkým plátně užil víc než Reynoldsův dream team, a to přes (anebo právě proto!) všechny ty typické patetické klišovité kýčovité Bayhem momenty. Mňam. Píčovinka, na kterou se dá snadno zapomenout. Na malý obrazovce mě už ta sanitka zas na čtyři * nebrala, no.

Baelin's Route: An Epic NPC Man Adventure (2021)

Objevil jsem Viva La Dirt League až v roce 2023, a absolutně nechápu, jak je to možný. Takovej boomer snad nejsem. V každým případě Baelin's Route je doposud asi můj nejoblíbenější kraťas, nejenom proto, že chápe metu a láme ji kolem čtvrtý stěny, ale i proto, že fantasy potřebuje svůj kýč a VLDL i ten kýč a klišé chápou a umí zpracovat. Baelin's Route je za mě důkaz, že tihle novozélandští boomeři maj potenciál na plnokrevnej celovečerák, a já bych si novozélandský krajinky zase rád v nějakým fantasy užil - obzvlášť, pokud by to fantazy umně lámalo čtvrtou stěnu pomrkáváním na diváka / hráče.

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

I slzu jsem uronil. Za tu animaci mám chuť dát jednu * navíc, protože scénářem to zas žádný terno není, a ten otravnej čokl i zaporák mi už cca v polovině lezli na nervy.

Avatar: The Way of Water (2022)

tl;dr: Cameron je poslední filmař, který film využívá jako médium pro vyprávění staré dobré epiky. // Jako jediný, co mě zajímá, je, kam zmizeli všichni ti bledě modrý, co jeli s Jakem na zteč lodi. Celý finále mohlo být o půl hodiny kratší.     _______________________  ^_^ _____________________ Delší zamyšlení incoming. Let's go then: Vyprávět příběh je hodně složitý. Drtivá většina z nás nenapsala v životě nic delšího než maturitní práci, a i ty povětšinou stojí za totální bačkoru. Ve středověku jsme si v rodinách přenášeli příběhy z generace na generaci, takže jsme si v rodinách ty příběhy postupně upravovali každej jako vypravěč. Ale existovali profesionální vypravěči, který se nám v moderní době přenesli ve fantasy novelách do podob bardů. Aby ten středověkej trubadůr nebo v našem německým prostředí minesengr mohl vyprávět (nebo zpívat) příběh, za kterej dostal dobře zaplaceno na každým dvoře, dodržoval určitej styl, kterýmu se musel naučit. ___ Ostatně i proto máme v evropským prostoru rytířský příběhy, který jsou v podstatě úplně stejný, ať už se vypráví v jakékoliv zemi. My máme Vencu v Blaníku, v Anglii mají Artuše, ve Španělsku máme Cida (El Cantar de mio Cid), atd. Důvod, proč ty poémy a příběhy maj stejnej mustr? Protože ten mustr funguje. __________ Podobně Cameron jako největší vypravěč přelomu 20. a 21. století musí sledovat určitej mustr. Jenom potom jeho příběh může fungovat na každým dvoře a v každý zemi a všude za něj dostane zaplaceno. Líbilo by se mi, kdyby měl Avatar postmoderní vrstvy, originální zápletky a unikátní vyvrcholení? Určitě ano. Ale kdyby takoví Avataři byli, Cameron by nenatočil ani jeden, a my bychom v roce 2023 neměli minesengra putujícího od kina ke kinu, sbírajícího miliony a stamiliony dolarů. _____ Cameron staví formu nad obsah, což je z logiky jeho pohledu jediná možnost, jak točit takovéhle epické pohádky o tom, že dobro zvítězí nad zlem a statečnej mariňák na modrým drakovi porazí šerifa z Nottinghamu. Formou pak Cameron samozřejmě sleduje absolutně brilantní vizuál a dechberoucí audio. Vizuální triky a zvuk jsou absolutně mimořádné, za mě osobně opravdu zvukově lepší než Maverick, sorry. (Budu považovat Mavericka ze lepší film? Určitě!) ______ Stejně, jako je Tom Cruise poslední hollywoodská superstar, která může dělat poctivé akčňáky starého typu, je James Cameron poslední hollywoodský režisér, který může udělat tříhodinovou epiku. Je to sci-fi, no a co, ve své podstatě je středověká epika artušovského rázu. Nevyhnula se bohužel rodinným tématům, ale to už tak  dneska prostě je - západní civilizace ztratila vnímání rodinnejch hodnot tak, jak jsme to cítili ve středověku, a tak je zcela přirozený, že Vin Diesel má svoji family, a že John Wick pro odkaz své ženy v podobě malého štěněte je schopen rozvrátit celý svět, z nějž vzešel. Jake Sully (Jakesully!) tu hodnotu rodiny objevil na Pandoře z klišovitého amerického "Sullys stick together!" dokázal dospět do naplnění toho kréda. ______ Jestli se má Cameron za něco kritizovat, tak prostě za to, že má tak velkou vizi, že musí stříhat, protože se to prostě jinak do stopáže všechno nevejde. Proto jsou určitý faktory ve filmu povrchní, a třeba celé finále je vlastně opravdu absurdní, protože všichni ti bleděmodří domorodci s ploutvemi místo ocasů najednou zmizeli. _____ Cameron, ať udělá film jakkoliv dlouhej, mě umí v křesle udržet po celou stopáž. Chad Stahelski se o to pokusil taky, ale Cameron má čtyřicet let zkušeností s tím, jak to dělat. Já jen doufám, že všechny ty Avatary stihne dotočit, protože až Cameron umře, tyhle filmy už nikdo dělat nebude. Stejně jako Cruise. ____ Mám jistou představu, jak budou další sequely příběhově pokračovat? Ano. Každej, kdo jsme někdy psali nějakej "epickej" příběh - a že nás, fantasy a sci-fi nerdů, kteří se snažili psát, je - máme hrubou představu. Je to špatně? Absolutně vůbec.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Vsechno uz bylo receno. Majors a celej Quantum Realm vypada v prvni polovine skvele. Pak Kang najednou prestane davat smysl a digitalni bordel se stane jeste vic digitalnim. Polovina scenare je bez logiky. Oba predchazejici dily Ant-Mana jsou uplne zapomenuty, resp. proc byly pritazlivy a zabavny. Kathryn Newton je chyba. Michelle Pfeiffer neni 64-65 let!

Kraj světa (2019)

I love these crap movies. Chtelo by se mi rict, ze az vyrostu, budu tocit takovyhle srajdy. Akorat ze ve ctyriceti uz je asi pozde na to, abych vyrost. Tenhle film je fakt hloupej a plnej popkulturnich narazek az tak moc, ze vlastne lame ctvrtou stenu za predpokladu, ze si to samotnej scenarista a reziser uvedomujou. A kdyz se podivam na tvurci historii scenaristi a vezmu v potaz, ze McG byl odjakziva reziser presne takovejch srajd, musi to bejt lamani ctvrty steny. Also, Jack Gore has Josh Hutcherson vibes a Miya Cech ma imho budoucnost. Also also, Alex urcite hral Dead Space, protoze toho emzaka znegoval jako Isaac Clarke :)

Creed III (2023)

Zkratkovitá charakterizace postav zabíjí scénář, resp. scénář zabíjí svoje postavy zkratkovitým vykreslením, což je o to s podivem, že ve filmu jsou postavy vlastně tři. No a pak samozřejmě je film zabit zbytečnými scénami, které nemají opodstatnění a zabírají stopáž scénám, které mohly potenciál filmu ještě vytáhnout. Ale režijně je to překvapivě solidní debut, minimálně ve scénách, které jsou opravdu anime. Jonathan Majors je i přes svoji kontroverzi v osobním životě úžasnej a jeho postava mohla bejt o to lepší, kdyby se klišoidně nestala v polovině filmu záporákem. (Přitom kdyby byl opsanej jako Apollo Creed z Rockyho...) Michael B. Jordan má nicméně velkej potenciál ve čtvrtým dílu ságu o Donniem dokončit se ctí, pokud se mu dostane dobrého scénáře (spíš, ať si ho napíše sám), a neztratí se v plánovanejch spin-offech apod. Creed by si zasloužil podobnou tinkturu jako Rocky. Počkat pár let a udělat spin-off až tehdy, až sportovní dramata zase začnou trochu strádat.

Meč v kameni (1963)

Jak na Disney+ doháním resty, co jsem neměl možnost nikdy nikde vidět, začínám chápat Disneyho mustr a arthuriana T.H.Whitea do toho mustru úplně nesedí, a tak se napíše muzikálová pohádka pro děti, která ovšem nestihne obsáhnout ani kapku předlohy. Animace samozřejmě ale stále nadčasová i pro rok 2023.

Černý kotel (1985)

Tohle nebyl materiál pro Disneyho 80min šablonu starých animáků. A je to škoda.