Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Dokumentární

Poslední recenze (2 681)

plakát

Corpus Christi (2019) 

Tohle, že natočil režisér Miasta 44? Absolutní pecka. Film mě pohltil a zasáhl. Naprosto suverénně odvyprávěný příběh bez hraní na emoce nebo šablon. Autentické a lidské. To jsou slova, které mě napadají hned po shlédnutí. Základní dějová linka o falešném knězi je vlastně zcela druhotná, jde v prvé řadě o lidi. O přístup, pochopení a odpuštění, které neotřelý mladík přinese do komunity zlomených lidí. Navíc ve svém vývoji upozorní nebo popíchne řadu společenských či církevních neduhů s notnou dávnou přesnosti, aniž by nijak narušil celkový běh filmu. Opravdu klobouk dolů. Nikdo není svatý, ani bez viny a odpustit je někdy to nejtěžší. Tohle si s chutí dám ještě jednou.

plakát

Krajina ve stínu (2020) 

Krajině ve stínu si vybrala větší sousto než mohla ukousnout. Vesničku v národnostně promísené oblasti sice vykreslila dobře, když ukázala, že úplně černobíle na místní obyvatelstvo nazírat nejde. Ale nepoměrně se zaměřila české represe vůči německým zločinům, které se ale ve vesnici v Sudetech logicky nemohly výrazněji projevit. Člověk znalý historie dokáže příčiny disproporce odhalit, avšak běžný divák může film vnímat jako obžalobu české strany. Situace a motivy lidí, jejich černé svědomí i prospěchářství přitom mělo poměrně složitější kontury. Zanikla tak základní premisa, že zlo se skrývá v lidech, na národnost nehledě. V dnešní době znovu vzrůstajícího zbytečného nacionalismu pak rozdmýchává vášně poměrně nešťastně. Tím však nijak nechci snižovat hrůzy, které postihly tamní obyvatelstvo ze strany jak české, tak i německé. Osudy tamních lidí jsou i po letech velmi smutné a silné a ve filmu i tak rezonují. Celkově mi způsob vyprávění moc nesedl. Chyběla mi ústřední dějová linka, propojení. Po vzoru řady dnešních literárních děl tvoří dějové zvraty historické události, což pro film není zrovna šťastné. Děje se toho na malém úseku až příliš. Divák si nemá možnost vytvořit jakékoliv pouto k postavám a víceméně je k jejich osudům lhostejný.

plakát

Tenet (2020) 

Ano, je to efektní, nápadité a je to něco nového. Rovněž je to poměrně složité a náročné na sledování. Bohužel však postavy i děj nedokáží vtáhnout a po celou dobu mi bylo tak nějak ukradené, co se stane, kdo umře. Od finále jsem čekal rozhodně více.

Poslední hodnocení (6 126)

The Falcon and the Winter Soldier (2021) (TV seriál)

23.04.2021

Tylko nie mów nikomu (2019)

21.03.2021

Corpus Christi (2019)

20.03.2021

Krajina ve stínu (2020)

19.03.2021

Colectiv (2019)

16.03.2021

V síti (2020)

15.03.2021

WandaVision (2021) (TV seriál)

05.03.2021

Vlkochodci (2020)

24.02.2021

Tenet (2020)

18.02.2021

Reklama

Poslední deníček (43)

Rok 2016

V předvečer předávání nejprestižnějších filmových ocenění si dovolím malou rekapitulaci filmového roku. Nehodlám jako v minulých letech složitě vymýšlet vlastní kategorie a nominovat vlastní oblíbence, spíše jen slovně zhodnotím, co mě zaujalo. Celkově se dá říci, že filmový rok 2016 patřil k průměrnějším, žádná z nominovaných oskarovek mě neoslovila nebo neohromila. Avšak je zde jedna výjimka a podle mého názoru také film roku Příchozí. Minimalistické sci-fi s komorní režií a inteligentním scénářem se mi více než líbilo a jen potvrdilo, že pořád nemusí něco vybuchovat a i bez akce zvládnete prvotřídní sci-fi s chytrou pointou. Pochvalně bych se rád vyjádřil také o filmu Sully.


Z hereckých výkonů je pak třeba vyzdvihnout právě Toma Hankse ze Sullyho, ale také ústřední dvojici Vikander a Fassbender z Light between oceans, Amy Adams z Příchozího a také Casseyho Afflecka z Místa u moře. Těžko volit nejlepší výkon. Zlatou sošku za režii bych udělil Denisi Vilnevueovi. Když zabrousím do českých vod, tak z minima filmů, co jsem viděl, těžko něco vyvozovat. To samé platí u dokumentů. Kdybych měl vybrat film, který mě nejvíce bavil, volil bych mezi Deadpoolem a třetím Kapitánem Amerikou. Velmi solidní byly letos i některé animované filmy jako Zootropolis či Knihy džunglí. Musím se přiznat, že jsem ne všechny nominované či jinak úspěšné filmy neviděl, letos prostě nebyl čas a nějak ubyla i chuť sledovat filmy.


O to více mě letos pohltily a naplňovaly seriály. Aneb v TV byl rok velice silný. Jmenuji aspoň některé, fenomenální novinka Westworld, další řada Game of Thrones, akční Daredevil, mysteriózní Stranger Things, dechberoucí Narcos či pohodový Lucifer nebo nezastavitelná show Grand Tour. Těžko vybírat nejlepší. Po dlouhém zimním spánku se probudila i česká seriálová scéna a představila tři výborné seriály: Kosmo, Vyšehrad a Semestr.

Reklama

Reklama