Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Dokumentárny

Recenze (2 681)

Corpus Christi (2019)

Tohle, že natočil režisér Miasta 44? Absolutní pecka. Film mě pohltil a zasáhl. Naprosto suverénně odvyprávěný příběh bez hraní na emoce nebo šablon. Autentické a lidské. To jsou slova, které mě napadají hned po shlédnutí. Základní dějová linka o falešném knězi je vlastně zcela druhotná, jde v prvé řadě o lidi. O přístup, pochopení a odpuštění, které neotřelý mladík přinese do komunity zlomených lidí. Navíc ve svém vývoji upozorní nebo popíchne řadu společenských či církevních neduhů s notnou dávnou přesnosti, aniž by nijak narušil celkový běh filmu. Opravdu klobouk dolů. Nikdo není svatý, ani bez viny a odpustit je někdy to nejtěžší. Tohle si s chutí dám ještě jednou.

Krajina ve stínu (2020)

Krajině ve stínu si vybrala větší sousto než mohla ukousnout. Vesničku v národnostně promísené oblasti sice vykreslila dobře, když ukázala, že úplně černobíle na místní obyvatelstvo nazírat nejde. Ale nepoměrně se zaměřila české represe vůči německým zločinům, které se ale ve vesnici v Sudetech logicky nemohly výrazněji projevit. Člověk znalý historie dokáže příčiny disproporce odhalit, avšak běžný divák může film vnímat jako obžalobu české strany. Situace a motivy lidí, jejich černé svědomí i prospěchářství přitom mělo poměrně složitější kontury. Zanikla tak základní premisa, že zlo se skrývá v lidech, na národnost nehledě. V dnešní době znovu vzrůstajícího zbytečného nacionalismu pak rozdmýchává vášně poměrně nešťastně. Tím však nijak nechci snižovat hrůzy, které postihly tamní obyvatelstvo ze strany jak české, tak i německé. Osudy tamních lidí jsou i po letech velmi smutné a silné a ve filmu i tak rezonují. Celkově mi způsob vyprávění moc nesedl. Chyběla mi ústřední dějová linka, propojení. Po vzoru řady dnešních literárních děl tvoří dějové zvraty historické události, což pro film není zrovna šťastné. Děje se toho na malém úseku až příliš. Divák si nemá možnost vytvořit jakékoliv pouto k postavám a víceméně je k jejich osudům lhostejný.

Tenet (2020)

Ano, je to efektní, nápadité a je to něco nového. Rovněž je to poměrně složité a náročné na sledování. Bohužel však postavy i děj nedokáží vtáhnout a po celou dobu mi bylo tak nějak ukradené, co se stane, kdo umře. Od finále jsem čekal rozhodně více.

Bohové Egypta (2016)

Na to jak vizuálně a mytologicky zajímavé téma si vzali tvůrci do parády, tak je příběh poměrně přihlouplý a místy dost nudí. Vizuálně zajímavé, ale jistě to není film na opakované shlednutí - jednohubka.

plakát

Dámský gambit (2020) (TV seriál)

Klasicky vyprávěný hollywoodský film o geniální slečně, která překoná všechny nástrahy svého života a dojde až na samotný vrchol. Pohádka klasického střihu. Nikdo snad od začátku nemůže pochybovat, jak to dopadne.

plakát

SpongeBob v kalhotách: Film (2004)

U velrybí dělohy, to bylo jako v tulení cvokárně! První film je naprostá pecka, která spolehlivě pobaví i dospělé. Plno hlášek, vtipných dvojsmyslů, nápaditý svět a osvědčené postavy. Tak jako to funguje i ve straších sériích seriálu.

Hastrman (2018)

Atmosféra, prostředí, budování tajemna, zasazení do malého prostoru s jednoduchou dějovou linkou - to vše se povedlo. Horší už je to s filmem jako celkem. Dějově velmi ustrnulé, posledních 20 minut pak najednou uspěchaných, přehnaných a bizarních. Vlastně ani nevím, co tím chtěl básník říci. Karel Dobrý exceluje.

plakát

SpongeBob ve filmu: Houba na útěku (2020)

Bohužel, seriál již dávno ztratil na své vtipnosti a nápaditosti, a tento nejnovější film to jen potvrzuje. Děj filmu překvapivě není moc nosný a působí jako rozšířenější epizoda. Jedinou novinkou je pak modernější animace. Celkově film, který snad již zaujme jen malé děti, nabízí spoustu naprostých bizárů v čele s tančímí zombie a hlavou K. Reevese v křoví. Zatímco, na díly z prvních sérií o této žluté houbě v kalhotách se rád znovu a znovu podívám, tak filmu se obloukem vyhnu.

Amundsen (2019)

Utahaná nuda. Opakovaně je nám předkládána sebestředná Amundesova osobnost a točíme se s ním v kruzích jeho vztahu k určitým osobám a osobních démonech. Polárním expedicím je pak vyčleněn malý prostor a z filmu je tuctové bezkrevné drama.