Marcela (2006) odpad!

Extrémny príbeh, ktorý stačí vidieť raz. Pre hlavnú postavu je prakticky celý život bez východiska, čo je okrem nešťastných zhôd okolností a zlých celkových podmienok tiež dosť podporené chabými voľbami svojich partnerov. Inak sa podarilo zozbierať veľa materiálu o jej živote, ktorý je formálne spracovaný profesionálne, ale dívať sa na ten obsah je ohromne ťažké.

Žralokonádo (2013) (TV film) odpad!

V tomto filme nefungovala fyzika, štatistika a hlavne ani tá bioekológia žraloka. Sympatickí herci, ale i napriek tomu sa to strašne vláčilo.

Teorie všeho (2014)

Dizertačná téma Stephena Hawkinga mala názov "Properties of Expanding Universes" a obhájil ju vo februári 1966. Svoje PhD v stredovekej španielskej poézii obhájila tiež Jane Wilde Hawking Jones, ale vďaka rodine a povinnostiam až o pár rokov neskôr, v 1981. Ošetrovateľka Elain Mason ani vedúci spevokolu Jonathan Jones PhD nemajú.

Tajemství Sahary (1988) (seriál)

Tento miniseriál som si pustil tak snáď po 25 rokoch, čo som ho videl v telke. Okrem motívov piesočnej Sahary som s istotou vedel, že ma čakajú najmenej dve scény, ktoré mi nedali spať, a v oboch prípadoch s hadmi: tá prvá, ako kalifov had pripláva hneď zo začiatku k odsúdenému vazňovi v bazénku, a tá druhá, keď El Hallemovi trčí len hlava z piesku a v sebeobrane odhryzne hadovi hlavu. Inak akčné scény s mečovaním a šablovaním plynú i po rokoch rýchlo, na rozdiel od tých s dialógmi.

Tracking Down the Origin of the Wuhan Coronavirus (2020)

Ide o prvý dokument týkajúci sa vírusu COVID-19. Je spracovaný veľmi pekne, sú vymenované kľúčové momenty od epidémie SARS, cez výskumy prenosu netopierých koronavírusov na človeka až po súčasné udalosti po prepuknutí pandémie, pričom sa fakty dokladujú odkazmi na významné vedecké publikácie. Na druhej strane, autori klasifikovaním prípadu ako "CCP vírus" došli k riešeniu až príliš rýchlo na mňa. História snáď raz ukáže, ako to vlastne bolo.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Voda a benzín, tak nevyhnutné tam, kde vládne len slnko a prach. Úžasný obraz post-apokalypsy tesne pred ultimátnym koncom, zánikom sveta, kde prežili len fanatici, hrdinovia a pár buchiet. Za mňa ide o skvelý akčný film, odohrávajúci sa na vozidlách, s výbornou choregrafiiou boja, vyladenou hudbou a výtvarne jedinečným zobrazením cyber-punku.

Návrat k vítězství (1981)

Najlepšie na mňa pôsobilo práve finálové stretnutie oboch družstiev. Pelého nožničky a refrén Marseillaisy boli úplne top. A Max von Sydow tiež. Inak sa môže zdať, že v tomto filme z 2.svetovej vojny nikto nebude zastrelený, ale nie je tomu tak. Väzeň v úvodnej scéne pri neúspešnom úniku bol.

Hvězdné války podle Turka (1982) odpad!

Takže toto nie. Dvaja postarší hrdinovia by už miesto misie, ako zachrániť planétu a kecoch o ženských mali radšej popíjať pivo pred telkou. Hudobné motívy doslova ukradnuté od Holywoodskych klasík. Viem to, pretože ak už nie po pamati, tak som si melodické časti radšej overil aplikáciou Shazaam. Celé je to naivné a prvoplánové. Kamera a strih by boli OK, jedine, ak by si tento film hovoril Experimentálny a mal tak 25 minút. Príbeh hodnotiť nebudem, nejako unikol mojej pozornosti. Proste to celkovo neladí.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

"<SPOILER>" Ide o muzikálový kvázi-slasher drzých, nevychovaných decák pod taktovkou mániodepresívneho narcisa, pana Willyho Wonku. Postavička, ktorá "prežije" a vyhrá velkú cenu, je dobrý, chudobný, skromný chalanisko, ktorý sa viac-menej nijako neprejavuje. Blahoželáme! "</SPOILER">"