deric

deric

student

<< předchozí 1 2
    • 3.9.2017  22:41

Jeden z nejzajímavějších válečných filmů vůbec poukazuje na problémy, kterým se nikdo příliš nevěnuje. Posláním více vojaků UN (United Nothing) se žádný konflikt nevyřeší, možná jen oddálí nevyhnutelné.

• 11.8.2017  12:32
    Anthropoid (2016)

Zpočátku czenglish mi trhala uši, buď to mají natočit česky nebo anglicky. V druhé polovině už naštěstí čeští herci moc nemluvili, zato přišlo krásně sestříhané napínavé drama, které si člověk užije i když ví jak to skončí. Jsem rád, že se tomuto tématu dostalo kvalitní zpracování se zahraniční produkcí.

• 11.4.2016  22:05

Tak se ten Leonardo proplazil k tomu Oscarovi. Tím končí jeden z nejrošířenějších vtipů po internetu. Škoda. Škoda taky toho, že to má takový nereálný scénář. Úchvatná kamera, příroda, i ten DiCaprio je dobrý, ale pořád tomu něco chybí.

• 11.1.2016  11:51
    Noe (2014)

Jestli si v Hollywoodu může někdo říkat nezávislý režisér, tak je to Aronofsky. Poslední roky se kinematografie omezuje na to, že vykrádá předchozí úspěšné filmy ať už formou remake (Šílený Max) nebo natáčení nekonečných pokračování (Star Wars, Avengers, ... ) či kopírováním zavedených klišé. A lidem se to líbí. Jo! Zajdou do kina na popcorn movie, sledují jak zabijou záporňáka a nakonec to skončí velkým happy endem a oni odcházejí spokojeně domů a film vydělá za první víkend $200 mil. Aronofsky jde trochu jinou cestou, vypráví známý mýtus takovým způsobem, že dokáže naštvat křesťany, židy, muslimy, masožravou část populace, filmové kritiky no, prostě jde proti proudu, proti všem. A tímto vnáší na postavu Noeho nový, neotřelý pohled, který ho zobrazuje jako "normálního" chybujícího člověka, který občas klopýtne a musí se vyrovnat s tím, že mu jeho Bůh neodpovídá.

• 30.12.2015  01:59
    Fontána (2006)

Rozpočet $30 mil., celosvětové tržby $15mil. Je poněkud neobyklé, aby film o lásce, nesmrtelnosti a smyslu života byl natáčen s takovým rozpočtem a evidentně Aronofsky přestřelil, ale třeba si tím získal věčné místo v síni filmové slávy. Tam někde, kde se rozhodně nepředávají Oscary. Film získal Golden Schmoes za "Most Underrated Movie of the Year". Úchvatnou vizuální stránku bez digitalních efektů, podtrhují ohromné výkony Hugha Jackmana a Rachel Weisz. Ti, kteří čekají odpovědi na zásadní filozofické otázky se jich nedočkají. Film nabízí více otázek než odpovědí, pro ty, kteří se nad ním budou chtít zamyslet. Podbarvené hudbou Clinta Mansell The Fountain slibuje silný emocionální zážitek, který není pro každého, ale posunuje sledování do kategorie nezapomenutelných filmů.

• 29.12.2015  12:29
    Humr (2015)

Absurní příběh z budoucnosti, který se odehrává především hotelu v okolních lesích, tedy dosti netypickém prostředí pro sci-fi. Příběh vypráví neosobním tónem odtažitý hlas Rachel Weisz ve stylu filmů Wese Andersona, jen tomu chybí spád a typické barevné scény. Násilné scény zase připomínají Stanleyho Kubricka a absurdita prostředí typická pro THX 1138 od George Lucase. Problém je, že dohromady to nefunguje a člověk odchází s dojmem, že si vlasně není jistý co to proboha viděl.

• 27.12.2015  01:13

Slabší díl, ne-li vůbec ten nejslabší. Medvídci Ewokové jsou nesnesitelní a jejich zapojení do děje pouze shazuje celou ságu. Jeden by řekl, že alespoň co se týká infantilnosti tento díl nemá konkurenci, ovšem Jar Jar o 20 později dokážet předčít mnohá očekávání. Dějová linie s Darth Vaderem a Lukem je super, jen by se to dalo zkrátit minimálně o hodinu hluchých scén.

• 24.12.2015  10:07

Film, který začal legendární sérii, je relativně jednoduchý s několika geniálními scénami. Třeba když Darth Vader škrtí kapitána Antillese a suše prohlásí "I find your lack of faith disturbing". Ačkoliv co se týká efektů a kulis film značně zaostává za ostatními díly, tak u mě rozhodně předčí později natočený díl Episode I.

• 19.6.2015  00:14

Dal bych maximálně 4*, ale konec me rozsekal. V pozitivním slova smyslu, pokud to tedy jde. Po závěrečné scéně u výtahu hraje "Motion Picture Soundtrack" od Radiohead, což mi připadá jako nejvíc geniálně umístěná píseň v jakémkoliv filmu vůbec. Btw. píseň končí slovy "I will see you in the next life", původně vyšla na albu Kid A (2000), nicméně pochází ze začátku 90. let (v písni se snaží kombinovat styl soundtracku Disneyho filmů z 50. let a kombinovat jej s moderními technologiemi, takže nebyla původně napsaná jako soundtrack do filmu, jak by to mohlo podle názvu vypadat).

• 18.4.2015  00:23

Téma je mnohem silnější než samotné zpracování. Nabízí se srovnání s dalším letošním filmem: The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz, kde oba filmy se týkají internetu, americké vlády a přístupu k informacím. Citizenfour je uspávací dokument o zásadních problémech, který je poměrně unikátní zachycením aktuálních událostí (alespoň pro žánr dokumentu) a vyprávěním příbehu, který ještě nemá pořádný filmový konec. Ne vždy se podaří zachytit okamžik, kdy se píší dějiny, ale diváci jsou na to už zvyklí, takže tady Snowden působí zpočátku poněkud neohrabaně. Ale možná i díky tomu si získal moje sympatie.

• 14.3.2015  00:14

Jednu Peterovi Jacksonovi, jež natahuje tříset stránkové knihy do neúměrných sedmi hodin. Tři hvězdy Bilbovi a Thorinovi, jejichž vývoj postav konečně dostal trochu prostoru. Jednu hvězdu Legolasovi, co překonává zákony gravitace a skáče po zhrouceném mostě a zkouší trpělivost diváka.

• 8.3.2015  00:38

Výborně zpracovaný dokument, který nutí k zamyšlení nad současnou společností. Film je šířen pod licencí Creative Commons, v souladu s přesvědčením hlavního hrdiny: https://www.youtube.com/watch?v=9vz06QO3UkQ

• 22.2.2015  20:00
    Kód Enigmy (2014)

Recept na scénář pro kasovní trhák: najděte si univerzálního nepřítele (třeba Hitler), přidejte k němu nějakého geniálního zapomenutého hrdinu, který patřil do nějaké utlačované menšiny a záhy na to umřel (třeba matematik a ještě k tomu gay). Do hlavní role je potřeba obsadit nějaké herce, který se proslavil v poslední době v seriálech (třeba Sherlock) a především nesmíme zapomenout přidat nějakou "bond girl" k našemu hrdinovi (třeba Keira Knightley). Trochu si to přibarvíme a přidáme nálepku "natočeno podle stutečné události". Pokud jste uděláte něco špatně, vyjde vám z toho něco jako Iron Sky. Zpět k filmu, Benedict Cumberbatch předvedl neuvěřitelný herecký výkon, klidně bych mu toho Oskara dal. Jen je mi trochu líto Maxe Newmana and Tommyho Flowerse a počítače Colossus Mark I a Mark II, kteří měli na dešifrování zpráv poněkud větší zásluhy než Alan Turing. Nic proti Turingovi, byl to nepochybně génius, který se nedočkal ocenění za svého života. Nicméně v rámci filmu mu těch zásluh připsali až příliš. Enigma byla vytvořena už na konci první světové války, v roce 1918 a od roku 1925 ji používalo německé námořnictvo. V roce 1928 ji zabavili polští celníci a v roce 1932 se na polské univerzitě podařilo pánům Rejewski, Rozycki a Zygalski prolomit šifrované zprávy. Přístroj na dekódování se jmenoval "Bomba" a v roce 1939 se dostal do rukou Turinga a Gordona Welchmana, kteří vytvořili vylepšenou verzi a Britové úspěšně dekódovali veškerou německou komunikaci. To se změnilo v roce 1940, kdy Němci začali používat novou verzi šifrování, tzv. Lorenzovu šifru za použití přístrojů SZ40 a SZ42, které přidávaly do zpráv pseudonáhodný šum. Šifry se podařilo prolomit v lednu 1944 a největší zásluhy na tom měl matematik Maxwell Newman a konstruktér Thomas Flowers. Ale toto se asi do filmu nejspíš nehodilo. Funny fact, vědeli jste, že Adolf Hitler se vyskytoval již aspoň ve 400 filmech (130 hraných, zbývající dokumentární).

• 14.1.2015  22:08
    Pan Nikdo (2009)

"You have to make the right choice. As long as you don't choose, everything remains possible." Nemo, 9

• 14.11.2014  22:16
    Interstellar (2014)

Asi za to může dilatace času. Po průchodu černou dírou ubíhající roky v ději filmu připadají jako hodiny. Není to vůbec špatný film, ale čekal jsem víc. Šlo by to skočit o chvíli dřív a ne rozmázávat konec americkým happyendem, ale je potřeba se zavděčit mainstreamu, což?

• 31.1.2014  21:11
    Moon (2009)

Zajímavý scénář! Ani si nevzpomínám, kdy jsem naposledy viděl sci-fi, které dokáže překvapit dějem a zároveň vede k zamyšlení. Zajímavé je taky realistické pojetí základny, ne všechny vesmírné základny musí být sterilně uklizené a taky ne všechny přístroje vždy nefungují. Je to herecký koncert Sama Rockwella, od začátku až do konce, do kterého mu občas kecá hlas Kevina Spaceyho. Fanoušci vesmírné odysey budou nadšeni, jen jim to bude připadat příliš krátké.

• 24.2.2013  00:22

Zajímavý počin přibližující události z doby občanské války ve Španělsku, následné druhé světové války a především dopad Francova režimu na běžné obyvatele. Situace ve Španělsku bylo podobná v řadě aspektů době komunismu u nás, jen tady se o tom příliš nemluví. Animované sekvence jsou střídány archivními záběry a rozhovory. Formou zpracování připomíná Waltz with Bashir, ovšem úroveň animací a zvuku zdaleka nedosahuje tak dobrého technického zpracování. Zpočátku mě zaskočily statické obrázky po kterých přejíždí kamera, tímto film ztrácí na dynamice a trochu nudí diváka, který se dozvídá většinu informací od vypravěče. Na druhou stranu, co byste čekali akčního na 30 letech strávených v úkrytu?

• 25.1.2013  23:05

Psychidelicky přeplácaná sbírka filozofických komentářů, která místy trochu postrádá tempo, pokud o něčem takovém tady můžeme vůbec hovořit. Některé myšlenky, či spíše takové výstřely do tmy, jsou hodně zajímavé a stojí za zamyšlení. Je to nepochybně netradiční filmařský počin u kterého nechápu, kdo jej mohl sponzorovat. Vizuální stránka mi přišla místy více rušivá než u A Scanner Darkly. Dialogů je tolik, že se nedají vstřebat, tedy aspoň napoprvé určitě ne.

• 11.2.2012  14:46

I fekální porno musí určitě mít lepší děj než toto! A taky lépe poznáte kde to začíná a kdy to to vyvrcholí. Spíše než Tree of Life bych to nazval Waste of Time. Hluboké filozofické žvásty, které se zasadí mezi náhodně probíhající obrazy dinosaurů, stromů, lidí a slunečnic, mě fakt neoslovují. Existuje určitý dobrý důvod proč se děti v první třídě neučí kvantovou fyziku a strukturu DNA, určitá úroveň abstrakce a zjednoudšení totiž umožňuje lepší pochopení sdělovaného obsahu. Takže když začnete vyprávět příběh (možná) o vztahu otce a syna a začnete od počátku světa, tak ani Brad Pitt nezabrání tomu, aby z toho vzikl šílený paskvil. Film sice trvá "jenom" 2 hodiny, ale mně to přišlo jako tisíc let. Srovnání s The Fountain je naprosto mimo, Fontána měla aspoň co sdělit.

• 7.2.2012  15:26
    Bunraku (2010)

Stejně jako lidstvo je nezastavitelné ve vymýšlení způsobů zabíjení, scénáristi jsou nezastavitelní v opakování námětů. Zpočátku jsem se nemohl zbavit dojmu, že něco takovéhoto tady už bylo: Kill Bill, Oldboy, V for Vendetta, ... Nicméně Bunraku přichází alespoň s neotřelou vizuální stránkou a výbornou atmosférou a trochu pokulhávajícím příběhem. Loutkové divadlo Gua Moshe s hranýma postavičkama přináší stylovou podívanou. Čeká mainstreamový divák snad něco víc?

• 24.1.2012  13:35
    Rudá kapela (2009)

Mads Brügger je manipulativní maniak a nápad na uspořádání divadelního představení "zboudilých korejských bratrů" je šílený. Ale ani zdaleka ne tolik, jako pohled, který vrhá na režim drahého vůdce Kim Čong-ila. Jacob je spastik (trpí poškozením svalového systému, takže není schopen dobře nejen artikulovat). Paradoxně díky jeho postižení je jediný z týmu, který může volně reflektovat své názory ve spastické dánštině (které rozumí pouze jeho kolegové). Snaha korejců o využití herců k propagandě svého vůdce se obrací proti nim, aniž by si to uvědomili.

• 9.11.2011  16:35
    Lovci hlav (2011)

Dlouhá severská noc a zima se promítají do tvorby depresivních thrillerů, které patří mezi špičku ve své kategorii. Zamindrákovaný týpek, který si hojí svůj Napoleonovský komplex koupí velkého baráku na který nemá, rozjíždí příběh ze života plného krádeží obrazů, sraček, přestřelek, psů nabodnutých na traktoru a dalších šíleností. Takže vás nakonec vlastně potěší, že to vůbec někdo přežil. Norové jsou úchylové. Dal bych si ještě.

• 8.11.2011  00:46

Film o dvou spřízněných duších, které hledají cestu samy k sobě. Podobně komplikovaně si hledá i divák cestu k filmu, některé části příběhu nejsou úplně vysvětleny. Některé scény nejsou úplně dotažené a vizuální zpracování mi přišlo občas spíše rušivé, ale jinak se jedná o zajímavý filmpvý počin.

• 30.10.2011  15:37
    Všemocný (2011)

American dream v novém kabátě, ale zdá se, že to amíky stále baví. De Niro už nám teda dost zestrárl, ale každopádně podal výborný výkon. Zpočátku strhující příběh, výborná kamera, krom průletů mezi vším obraz mění barvy podle nálady hlavního představitele, kterého skvěle zahrál Bradley Cooper. Co více si přát? Snad jen trochu více pilulek pro scénaristy, aby to příště dotáhli do konce.

• 28.10.2011  15:58
    Alois Nebel (2011)

Film díky technologii zpracování obrazu nabízí briliantní vizuální podívanou, ovšem to je tak asi vše, co nabízí. Scénář je mlhavý jako jesenické hory a děj se táhne jako sopel z nosu. Jako režijní debut velmi dobré, ale příště bych vybral lepší předlohu. Možná je komiks pro čtenáře více srozumitelný, ale očekávat od diváka, že se spokojí s takovým koncem, je trochu moc.

• 28.3.2011  01:34

Výborný herecký výkon Colina Farrella a hezká Keria Knightley, jinak film nemá moc co nabídnout, scénář je hrozná smotanice a dialogy nějak postrádají šmrnc a smysl.

• 28.3.2011  00:18
    Rubber (2010)

Proč odpad? "no real reason". Začátek vypadá slibně, ovšem pak se to ovšem zvrhne do strhující nudy. Originalita by se dala shrnout asi tak do 2min a pak už film nic nepřinese. Nic moc kamera, hrozná hudba a žádný smysl, to vše dává dohromady film, kterému se "oborná" porota diváků bude klanět.

• 24.3.2011  14:54

Edward Norton podal famózní výkon, možná si tím zasloužil i další rozdvojenou roli ve Figh Club. Richard Gere se hrozně plete, když říká "I believe that people are good"

• 1.3.2011  22:41

Výborná kamera a skvělá hudba Johnnyho Greenwooda nezachrání mezery ve scénáři, filmovému zpracování proti knize chybí části, které by dosvysvětlily příbeh a také mi postavy kromě Torua přišly hodně sterilní a takové trochu bez duše. Nemůžu si pomoct, že z té předlohy šlo dostat víc.

• 14.2.2011  20:45
    127 hodin (2010)

Happy tree friends harda... drsně natočený příběh o touze přežít, místy drsné a z vlastní zkušenosti mi to připadá trochu nereálné, ale Aron je asi borec. Scénáristicky mi přijde až trestuhodné, že se na konci nepotká se slečnou...

<< předchozí 1 2