curunir

okres Bratislava
Bratislava IV

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36
    • 14.1.2019  19:14

,,NEBUDEŠ MAŤ ANI MINÚTU KĽUDU." ,,TO MÁ BYŤ SĽUB?" __ Pred dlhou dobou som v akomsi dokumente (možno ,,Bezstarostní jazdci, zúriaci býci") videl záver tohto filmu, ktorého explicitné vyznenie nepochybne poslúžilo tvorcom ,,Krstného otca", pri scéne Sonnyho prechodu hraničným priechodom, kde bolo dotiahnuté ešte väčšej pôsobivosti. Takýto spôsobom inotaju volím aby som nespoileroval, hoci filmoví znalci pochopia a tí šikovnejší si takisto domyslia. ,,Bonnie a Clyde" sú manifestom ,,Nového Hollywoodu" a ozaj v nich badať viacero novozvolených filmárskych postupov a ešte aj v súčasnosti - možno zásluhou vydarenej ústrednej dvojice - pôsobí pomerne sviežim dojmom. Pripomienku by som mal iba k tempu príbehu - po veľmi rýchlom začiatku som si po polhodine myslel, že film je kdesi vo svojej polovici a neskôr som sa pri niektorých scénach pohrával s myšlienkou, či by im škodilo vystrihnutie. Každopádne sú vďaka svojmu prevedeniu ,,Bonnie a Clyde" filmom, ktorý sa dá pozrieť viackrát. (5201. hodnotenie, 281. komentár k filmu)

• 31.12.2018  13:40
    Fotografovanie obyvatelov domu (studentský film) (1968)

,,AJ DEDKO ZOMRELI. VEĎ TAK TO NA TOM SVETE CHODÍ. UŽ TO INÉ ANI NEBUDE..." __ Je tu viditeľná snaha o výpoveď a autentickosť, zábery z pohrebov však musia u kriticky uvažujúceho diváka pôsobiť zinscenovane (možno ani nik nezomrel). Sám Trančík opisuje svoj absolventský film ako hraný dokument s politickým nábojom, napokon záver s cynicky podanou kritikou socializmu si ani inokedy dovoliť nemohol. Snáď ešte treba oceniť fakt, že študentský film z daného obdobia bol nakrútený na (drahší) farebný materiál. (92. hodnotenie, 5. komentár k filmu)

• 30.12.2018  21:55
    Nostradamus (1994)

,,HITLER." ,,ČO JE HITLER?" ,,NEUSTÁLE MÁM NA MYSLI TOTO SLOVO." __ Zo sledovania spred takmer 20 rokov si pamätám iba útržky, najmä Nostradamovu víziu druhej svetovej vojny. Ako predostreli predo mnou iní, - odhliadnuc od viditeľne nižšieho rozpočtu, aký by bolo treba - film nijako nevyužíva svoj atraktívny potenciál. Je podaný mimoriadne nezaujímavo, miestami nudne a náznak vzrušenia majú zaobstarať skôr zbytočné Nostradamove avantúry. Tchéky Karyo (nápadne pripomínajúci svoju postavu Pinzóna z ,,1492") sa do úlohy proroka hodí, avšak z pomerne atraktívneho hereckého obsadenia stojí za povšimnutie azda len Amanda Plummer v úlohe Kataríny Medicejskej. Akiste škoda, že sa vzhľadom na rok výroby do filmu nedostala Nostradamova vízia 11. septembra, ale možno sa jej na filmovom plátne ešte dakedy v kvalitnejšom spracovaní dočkáme. Na závere, ktorý akosi vyznieva do prázdna oceňujem zábery vesmírnej lode vyvolávajúce vo mne otázku, či neboli vytvorené (a možno nevyužité) pre nejaký iný film, možno aj zo skoršej tvorby režiséra žánrovo poklesných diel. Benevolentne z objektívnych 2,5* mierne prilepšujem. (997. hodnotenie, 45. komentár k filmu)

• 29.12.2018  18:41
    Runestone (1991)

,,JEDINÁ VEC, KTORÁ VYDRŽÍ DLHŠIE AKO VIERA JE PORNOGRAFIA." __ Horory z príšerami mám rád a na tento sa pomerne dlhý čas nepozeralo vôbec zle. Predovšetkým prvá polovica sa po mierne nudnom úvode slušne rozbehne a pozorné oko diváka ocení rôzne filmové (oscarová dráma The Assault, figúrka Godzilla) alebo popkultúrne odkazy. Dokonca pokiaľ nevidno Fenrira napätie je nápaditejšie a určite dokáže naštartovať fantáziu diváka. Jeho príchod na scénu počas vernisáže unudených konceptualistov je rozhodne štýlový, avšak kto by čakal poriadne jatky v podobe odtrhnutých hláv alebo vykuchaných tiel bude sklamaný, začo môže prakticky nulové využitie gore efektov počas celého filmu. Medzi lepšie momenty ešte možno zaradiť milostnú scénu s prestrihmi na žerúceho Fenrira (pozorovaného vystrašeným mívalom a následnom siluetou jeho pazúrov v žiari mesiaca), prípadne desivý moment sna v sne. Horšie momenty prichádzajú s pribúdajúcou minutážov prejavujúce sa v množstve nelogických momentov alebo priveľmi statických akčných scénach. (104. hodnotenie, 11. komentár k filmu)

• 17.12.2018  21:04

,,VYFAJČI MI." ,,TY SI VYFAJČI." __ Pri sledovaní dokumentu o akčných hitoch 80. rokov som naďabil na tento i iné zaujímavé kúsky a pre rozšírenie si vlastných obzorov v tejto oblasti som ani na okamih nezaváhal, aby som si ,,Červeného škorpióna" pozrel. Dolph Lundgren tu pôsobí ako mladší, blonďavý a podstatne drsnejší klon Arnolda Schwarzeneggera a myslím, že najväčšiu inšpiráciu si film zobral predovšetkým z ,,Ramba 2" a ,,Komanda". Lundgrenova nadpozemská sila a bojové schopnosti využívané pri likvidácii nepriateľov sú pre svoju prílišnú nadsadenosť priam parodicky smiešne a ja osobne som si všetky akčné scény výborne užíval. Vzhľadom na všetko videné by som predsa len uvítal viacej efektnejších a krvavejších momentov, akými boli len odstrelená ruka a prepichovanie muskulatúry. Omnoho väčší problém ovplyvňujúcim hodnotenie je scenár a celkové prevedenie filmu. Príbeh mi svojimi zvratmi prišiel zbytočne prekombinovaný a miestami zbytočne natiahnutý nepotrebnými dejovými prvkami. Rozumiem, že tu išlo predovšetkým o akciu, no pokiaľ by som mal rozmýšľať nad čím, akým smerom sa uberal Lundrgenov osud keď porazil vlastných, vyvolalo by to viacero otáznikov. (3428. hodnotenie, 173. komentár k filmu)

• 12.12.2018  16:43

,,DNES VEČER ZASIAHOL LASEROVÝ LÚČ NEXUS SOMIMUS." ,,A TO JE ČO? PREDMESTIE CLEVELANDU?" __ Howarda som túžil vidieť najmä pre jeho výrazný neúspech i divákov aj kritiky, radiaci ho medzi najhoršie filmy dekády. Ako to už býva, nepriaznivé reakcie naň boli prehnané a z môjho pohľadu ,,Káčer Howard" zosobňuje typický priemer medzi vtedajšími ,,dobrodružnými sci-fi komédiami", netradičným akurát postavou hlavného hrdinu. Mnohým zrejme prekážalo jeho zosmiešňovanie americkej kultúry (nielen) 80. rokov. Možno preto povedať, že ide o zamýšľanú paródiu, ktorá sa minula svojmu účinku kvôli prostoduchému šablónovému deju a množstvu viac alebo menej vtipných klišé. Niektoré situácie by som si vedel predstaviť spracované viac dotiahnutejšie a ako povedali iní, na škodu sa javí tiež úvodné okamžité opustenie kačacieho sveta, kde sa stihlo načrtnúť niekoľko milých vtípkov (kačka v kúpelní ,,hore bez"). Predstaviteľ Howarda bol prekvapujúco znesiteľný, Tim Robbins prevažne trápny a Jeffrey Jones s typickým výzorom úchyláka bol najmä počas svojho premieňania sa absolútne delikátny. Zamýšľam sa, aké by boli moje dojmy z filmu, keby som ho videl pred dvadsiatimi rokmi, pretože masky a vizuálne efekty príšer boli čarovné. (2135. hodnotenie, 139. komentár k filmu)

• 10.12.2018  13:18

,,IMPRESÁRIO. TAK MI TERAZ HOVORIA. NIE JE TO NADÁVKA?" ,,MOHLA BY." __ Európske mestské prostredie Eastwoodovi nesedí a pôsobí, akoby sa v ňom ocitol omylom. So siluetou hôr za chrbtom je to omnoho lepšie, avšak zrozumiteľnú premisu tu začína štrbiť prekombinované pozadie. Pravdu povediac nerozumiem názorom užívateľov vidiacich vo filme variáciu na bondovku, pretože Eastwood vytvoril charakterovo značne odlišnú postavu od známeho agenta. Isté asociácie môže vyvolať postava albína Dragona, avšak aby bol taký nemohúci kripel šéfom zločineckej organizácie je veľmi silným literárnym nonsensom - napokon pekne to vystihol užívateľ Colonist. V prostrednej prípravnej časti sa mi viacej než vysporiadanie sa s častým Columbovým protivníkom Jackom Cassidym, páčilo osviežuje behanie po kopcoch s mlčanlivou indiánkou, ktorá sa ale napokon ,,odhalí" v inom svetle. Chválim však príjemnú Williamsovu ,,main theme" akoby pochádzajúcu od Morriconeho a výborné zvládnutie horolezeckých výstupov spôsobujúcich mi závrať, kde sa režisér a herec v jednej osobe predviedol ako skutočný ,,Clinthanger". (894. hodnotenie, 64. komentár k filmu)

• 9.12.2018  17:47
    Mrakodrap (2018)

,,TOTO SA DÁVA VEĽKÝM FIRMÁM A JA PRACUJEM V GARÁŽI." ,,MÁME VEĽKÚ GARÁŽ." __ Približne do polovice filmu som prekvapujúcu uvažoval u udelení 4*. Samozrejme, že ,,Mrakodrap" je od začiatku béčko s celým radom klišé, ale všetko tu má všetko úžasný spád a divák sa jednoducho nenudí. Do vôd štandardnej The Rockovej filmografie ho napokon odplavila jeho postupná čoraz viac od reality vzdialená akčná nôta a absencia zvratu alebo prekvapenia. Nedostatky filmu sa najlepšie ukážu keď ho začneme porovnávať napr. s klasikou žánru ,,Sklenené peklo", alebo aj iným katastrofickým filmom z toho obdobia. Okrem lepších hereckých výkonov, tam divák rátal s tým, že niekoľko postáv - nerozdelených na kladné a záporné, ani nie čiernobielych - jednoducho pre väčšiu dramatickosť zomrie. Hádam bez väčšieho spoilerovania možno povedať, že v ,,Mrakodrape" tí zlí zomrú a dobrí prežijú. Dá sa to pochopiť kvôli ,,rodinnej zápletke" a dá sa to kritizovať pre plochosť deja a minimum charakterových postáv. Tento nedostatok sa snaží film dohnať pridaním akcie s množstvom mŕtvych, avšak pre lepší rating takmer bez krvi a potom krkolomnými napínavými scénami (Rock na žeriave), ktorých gradácia začne časom pôsobiť veľmi prehnane (Rock visiaci za protézu). Páčili sa odľahčené momenty, kedy davy Číňanov sledujú The Rocka a požiar mrakodrapu v priamom prenose na obrej obrazovke, avšak konzistentnejšie prepojenie katastrofického a rýdzo akčného žánru oprostené o smiešne záverečné posolstvo (aj technický antitalent dokáže uhasiť kilometer vysokú budovu) by som ocenil viac. Nakoniec iba dodám, že pozorní diváci si pri čítaní záverečných titulkov všimnú českých mien z trikového štúdia UPP podieľajúceho sa na vizuálnych efektoch. (4872. hodnotenie, 332. komentár k filmu)

• 30.11.2018  16:43
    Malý Buddha (1993)

,,ČO JE TO MEDITOVAŤ?" ,,TO ZNAMENÁ MLČAŤ, UVOĽNIŤ SA OD VŠETKÉHO, ČO JE OKOLO TEBA A MAŤ DUŠU SLOBODNÚ AKO VTÁK. POTOM MÔŽE ČLOVEK VIDIEŤ SVOJE MYŠLIENKY AKOBY TO BOLI LETIACE OBLAKY." __ ,,Malého Budhu" vysielaného u nás niekoľko krát STV, zväčša okolo Vianoc v čase milénia, som si pozrel až ako spomienku na zosnulého Bernarda Bertolucciho. Rozporuplné reakcie a výčitky smerujú na povrchnosť a komerčný ráz filmu odzrkadľujúci sa v strete západnej a východnej kultúry, s čím nesúhlasím, pretože budhizmus tu slúži skôr ako kulisa veľkého rozprávania pôsobiaca na diváka viditeľnou skúsenosťou schopného režiséra, uhrančivým vizuálnym štýlom, kamerovými filtrami a nemenej dôležitou fascinujúcou hudobnou zložkou Rjúičiho Sakamota, pre mňa ešte pôsobivejšou než v oscarovom ,,Poslednom cisárovi." Dokonca aj s výkonom Keanu Reevesa som bol spokojný, pretože ozaj neviem, ako inak zahrať Budhu na pomerne oklieštenom priestore. Azda by posledná štvrťhodinka mohla byť podaná vo svižnejšej skratke, ale záverečná scéna s lámovým popolom bola pôsobivým ukončením filmu, predsa len s mierne nedotiahnutým filozofickým posolstvom. (3339. hodnotenie, 98. komentár k filmu)

• 28.11.2018  16:09

,,...BOLO TO TU, NA TOMTO PUSTOM MIESTE, KDE OPÄŤ ZAČAL ŽIŤ." __ Na DVD obale prvého filmu je napísané: ,,Film, ktorým to všetko začalo". Patrilo by sa však doplniť, že až v pokračovaní rozbehlo a dosiahlo skutočných kvalít. ,,Mad Max" sa stal kultom pre tento film, nie pre nudnú a nezaujímavú jednotku, ktorá by skončila v prepadlisku dejín pokiaľ by kohosi nenapadlo okoreniť jej potenciál. O nápaditosti, štýle a množstve vychytávok ,,Bojovníka ciest" napokon svedčí, že bol veľkým inšpiračným zdrojom vysoko oceňovaného štvrtého pokračovania. Azda by mohol byť otázny veľký dejový skok medzi chaotickou a úpadkovou spoločnosťou v ,,jednotke" a čisto postapokalyptickou víziou budúcnosti ukázanej tu. Nakoľko to však príbehu výrazne pomohlo, neberiem to ako zásadnú výčitku. (13 508. hodnotenie, 536. komentár k filmu)

• 20.11.2018  14:33

,,SĽÚBILI, ŽE PRÍDU DO PIATICH MINÚT." ,,A JA SOM SĽÚBIL, ŽE SA NEUROBÍM DO TVOJEJ SESTRY." __ ,,Doma Hemingwaya" som spoznal úplnou náhodou počas prepínania televíznych kanálov keď som akurát natrafil na štýlovo spracovanú scénu autohavárie. Tá ma zaujala natoľko, že bez mrknutia oka som potom dopozeral ďalší zvyšok filmu. Už spomínaná havária a scéna otvárania trezoru sú tými najpamätnejšími momentmi tejto cynickej krimi komédie okorenenej živelnosťou afektovaného Juda Lawa a jeho jednorukého umierneného sekundanta Richarda E. Granta. Očarovaný vulgárnym humorom (,,Som pokojný ako k*nda povrazolezkyne."), striedmou a predsa výživnou stopážou som si film pre jeho pomerne časté objavovanie sa na televíznych obrazovkách vychutnal ešte dvakrát, avšak aby sa mi neomrzel a neubral som mu kvôli tomu hviezdičku, postačí mi ho znovu vidieť až za pár rokov. ,,Dom Hemingway" mi trocha pripomína ,,Kšeft za všetky prachy" s Colinom Farrellom, avšak s podstatne šťastnejším a pozitívnejším koncom. (3151. hodnotenie, 222. komentár k filmu)

• 14.11.2018  20:59

,,KEĎ MÁ ČLOVEK PÄTNÁSŤ, ŽIVOT JE NANIČ." __ Film som dlhodobo ignoroval a predstavoval pre mňa absolútny okraj môjho diváckeho záujmu, až keď som teraz nevešal prádlo a akurát do znova vysielala telka. Zrazu som si neviem ako pozrel celú druhú polovicu a zaujatím som následne vyhľadal na internete aj začiatok. Nepozeralo sa mi nato zle, aj keď film má svoje nedostatky, na ktoré predo mnou poukazujú iní užívatelia. Na neprirodzene znejúce dialógy som si časom zvykol, pretože ide o typický problém slovenských scenárov, ktoré sú buď priveľmi vulgárne, alebo umelo strojené. Jednoducho mladí nehovoria príma, ale popiči; nevraví sa frajeri, ale kok*ti; babe sa nepovie si sprostá, ale si je*nutá a určite sa nepovie grázli, ale prinajmenšom hajzli. V tej dobe to z dôvodu zamerania pre mladé publikom súdruhovia nedovolili, zato im nevadilo - možno z dôvodu slabšej sexuálnej osvety na školy - ukázať mladé prsia, a že sa Vejmělková nemala začo hanbiť (Bábekovi závidím). Možno išlo o istý kalkul, ktorým sa chcela prebiť slaboduchý príbeh s prakticky všetkými, do stratena vedúcimi zápletkami. Ako klad tohto pseudomuzikálu, možno okrem hudby - vrátane ústredného megahitu ,,Všetci nám môžu závidieť" radiť technické spracovanie filmu so zreteľom na dynamiku kamery a strihu snažiacich sa priblížiť Západnej produkcii. Ľúbostná scéna vo fontáne je nakrútená výborne a následný záver ma absolútne zdrvil. (6391. hodnotenie, 152. komentár k filmu)

• 7.11.2018  14:13

,,ČO JE TO TEN VÁŠ FILM? ČO JE TO ZA POVOLANIE? VŠETCI SPOLU SPIA, TYKAJÚ SI, VŠETCI SA PODVÁDZAJÚ A HROZNE KLAMÚ. TAK ČO TO JE? JE TO NORMÁLNE? MNE SA TEN VÁŠ FILM HNUSÍ, JE MI ODPORNÝ. NENÁVIDÍM HO!" __ Zaujímalo by ma, či postava Truffautovho režiséra vychádza zo skutočnosti a aj pri iných svojich filmoch sa správal ku členom štábu tak zhovievavo. Inak som sa počas sledovania dozvedel čo-to z technickej stránky filmu, o čom som dovtedy nechyroval. Krásnu snovú scénu u mňa prekonáva Truffautovo počúvanie hudby cez slúchadlo počas ktorého otvára balík s knihami o Bergmanovi, Godardovi, Hawksovi či Hitchcockovi (s ktorým viedol slávne rozhovory). A napokon je tu ešte prenádherná Jacqueline Bisset s jej tmavými zmyselnými očami. (2548. hodnotenie, 227. komentár k filmu)

• 6.11.2018  15:01
    Občan X (TV film) (1995)

,,ČO SA TO SO MNOU ROBÍ? SRDCE MI BÚŠI, GOLIER MA ŠKRTÍ. ČO TO DOPEKLA JE?" ,,VZRUŠENIE." __ Až doteraz som sa nezaujímal o obsah filmu, ktorého názov poznám už taký dlhý čas. Práve príťažlivosť témy, avšak nie jej spracovanie zvyšuje percentá tomuto až priveľmi televízne vyznievajúcemu filmu z - neskôr omnoho pôsobivejšej - produkcie HBO. Paradoxne nižší rozpočet dokáže miestami zvýšiť realistickosť prostredia, vierohodnosť udalostí bez prílišného zveličenia, čím celok získava takmer (polo)dokumentárny charakter. Slabšie znázornenie Čikatilovho vyčíňania (až na pôsobivý moment s krvavými ústami) dokážem v tomto prípade ospravedlniť, viacej ma iritovali správy písané v angličtine, pričom inde vo filme sa objavovali nápisy v azbuke. V dobrom hereckom obsadení zmieňujem ešte typologicky dobre vybratú predstaviteľku Burakovej manželky. Ak by sa niekedy látky chytili Cronenberg alebo Fincher a zobrazili by ju so všetkou surovosťou a explicitnosťou, pri ktorej sa bude divákom dvíhať žalúdok, verím, že by vznikol kult obdobný ,,Mlčaniu jahniat". (3454. hodnotenie, 223. komentár k filmu)

• 5.11.2018  15:25
    Klub 54 (1998)

,,...JA TIEŽ NEMÁM PÁRU, KTO JE TO ERROL FLYNN, ALE TY NEVIEŠ ČO JE TO TROGLODYT." __ Ešte pred pozretím som mal ,,Klub 54" zafixované podľa upútavky TV Joj z pred vyše 10 rokov ako možné ikonické dielo, čo odpovedalo dobe v ktorej bol ešte Ryan Phillippe nevyhasnutou hviezdou. Film ma oslovil prakticky od začiatku, hoci mala na tom veľký vplyv jeho vizuálna stránka, dobre spracované kostýmy a masky a v mojom prípade tiež príjemne vyblednutý obraz mnou sledovanej kópie dodávajúci film autentickosť, akoby pochádzal z danej doby. Celému hereckému obsadeniu suverénne vládne Mike Myers s dobrým dabingom Michala Pavlatu, pričom Phillippeho výkon by som vyslovene neodsudzoval a vôbec nerozumiem, ako mohla byť čiperná antibabka Ellen Albertini Dow nominovaná na Zlatú malinu. Celkovo možno povedať, že film naplnil moje divácke očakávania a slabšie hodnotenie mu dávam za nedotiahnutie rôznych vedľajších motívov (napr. Shaneova sestra), ktoré by vedela objasniť neskrátená režisérska verziu, na ktorú dúfam niekedy natrafím. Disco hudbu nevyhľadávam, ale Bachman Turner Overdrive, či Heart Of Glass od Blondie sú jednoznačné pecky, o tom niet pochýb... (1613. hodnotenie, symbolický 54. komentár k filmu)

• 24.10.2018  12:19
    Sliz (1988)

,,ZÁHRADNÝ MASAKER. KRVÁK. MUŽ V HOKEJOVEJ MASKE ROZREZÁVA ĽUDÍ. ŽIADEN STRACH, NIE JE TAM ŽIADEN SEX ANI NIČ ŠKAREDÉ." __ Robí blob, robí blob, hej robí blob, blob, blob... pospevoval som si ešte pred pozeraním upravenú verziu piesne z reklamy na žuvačky nimm2 soft a tešil som sa na poriadne slizkú zábavu. Napokon to nebolo zlé, ale mohlo to byť ešte lepšie. Okrem veľkorysému rozpočtu dopomáhajúceho ku kvalitnej trikovej zložke oceňujem miestami veľmi nápaditý strih vzájomne odlišných scén. Za obzvlášť vydarenú možno považovať najmä celú pasáž v kine s následným útekom v kanalizácii, ktorá okrem dobre vystihnutého napätia ponúka citáciu z vtedy aktuálnych Cameronových ,,Votrelcov". Skôr neochotne som prijal záležitosti týkajúce sa pôvodu Slizu; informácie o jeho účasti na likvidácii dinosaurov alebo ako zbrane proti sovietom sú zbytočne cez čiaru a pre príbeh prakticky nepotrebné. Scenár si tiež mohol dať záležať, aby jednotlivé pomerne efektné úmrtia nevyzneli až priveľmi repetatívnea neboli divákovi servírované tak akosi z povinnosti. Tradičné načrtnutie pokračovania sľubovalo zaujímavý posun v príbehu a je na škodu, že sa dosiaľ neuskutočnilo pre zarážajúci slabší divácky záujem vďačného a nepochybne atraktívneho projektu. (2440. hodnotenie, 212. komentár k filmu)

• 21.10.2018  10:14

,,A ČÍM HO MÁM OMRÁČIŤ?" ,,HÁDAM MÁŠ BASEBALLOVÚ PÁLKU, ALEBO NIEČO PODOBNÉ." __ Originálny námet, niekoľko ikonických záberov (dlhoruký Freddy, nože vynárajúce sa z vane medzi nohami Nancy) a legendárny hlavný protagonista, ktorého pozná každý, kto aspoň trocha zavadil o filmy. Bohužiaľ tu výpočet pozitív končí. Aby v produkte z 80. rokov, kde je sex neboli ukázané kozy je trestuhodné a vôbec to nemožno ospravedlniť ratingom. Mňa osobne nezaujala ani miestami obstojná atmosféra. Dlho som nezažil, aby sa v horore necelá hodina a pol tak neznesiteľne vliekla. ,,Nočnú moru v Elm Street" som kedysi vnímal ako typického zástupcu hororu na piatkovú noc, ktorý sa kedysi dávno objavoval na obrazovkách TV Nova, preto mu jeho - pre isté kruhy - kultový status neberiem, hoci osobne sa s jeho pojatím nestotožňujem. (15 936. hodnotenie, 627. komentár k filmu)

• 19.10.2018  20:37

,,VRACIAŠ SA LEN ZO STRATEGICKÉHO DÔVODU? ALEBO KVÔLI FARBE NEBA, NEŽNOSTI TIEŇA, HLASU ŽIEN NA TRHU?" ,,KVÔLI CHUTI ZRELÝCH FÍG, VÔNI POMARANČOVNÍKOV, KVÔLI TVÁRAM ROBOTNÍKOV, KTORÍ SA UČIA ČÍTAŤ VEČER, PO DLHOM PRACOVNOM DNI, KVÔLI ČULOSTI SVADIEB A SMÚTOČNÝM SPEVOM. KVÔLI TOMU VŠETKÉMU SA VRACIAM!" __ Vo svojej dobe bol ,,Atentát v Paríži" film zo súčasnosti reflektujúci aktuálne politické dianie, ku ktorému sa v závere snaží vytvoriť istý postoj. Takáto forma angažovania bola pre vtedajšiu západoeurópsku kinematografiu pomerne typická, avšak z odstupom času môže byť pre dnešného diváka politická línia filmu málo zrozumiteľná. Našťastie postupne sa razí cestu do popredia aj formálna stránka thrilleru so všetkými potrebnými atribútmi. Celá plejáda popredných hereckých predstaviteľov vytvorila prevažne nejednoznačné charaktery, z ktorých - trocha netypicky - ako obeť a teda kladná postava ma zaujal hlavne Gian Maria Volonté. Inokedy melodicky popový Morricone vytvoril pre zdôraznenie tiesnivej atmosféry odvážny hudobno-zvukový experiment, ktorý mnohí jeho fanúšikovia odmietajú počúvať (soundtrack je hodnotený 1* z 5). Mne vie táto disharmónia z času na čas pohladiť dušu. Film si v budúcnosti určite znovu pozriem, aby som spoznal český dabing zo 70. rokov. (355. hodnotenie, 40. komentár)

• 19.10.2018  14:50
    Živý terč (1993)

,,ZAPLATÍM 100 DOLÁROV NA DEŇ." ,,ČO BY SOM MAL ROBIŤ?" ,,ZA STOVKU DENNE JE TO JEDNO." __ Priveľkej chvále adorujúcej tento film na najlepšie Van Dammovo dielo nerozumiem a dokonca s prižmúrením očí ide o čisto priemerné akčné béčko z 90. rokov z celým arzenálom nedostatkov. Keď si predsa len poviem: je to iba film, a prepáčim mu mnoho nelogickosti, zostávajú tu predsa len silno prestrelené momenty, kedy sa JCVD najprv ticho prizná, že nemá vodičák, aby o čosi neskôr na motorke predviedol kúsky hodné špičkového artistu, alebo to, ako z pozície somráka z ulice vedie vyšetrovanie počas ktorého prichádza s kľúčovými dôkazmi. Ani záporné postavy nemôžem vnímať nijako priaznivo. Henriksen iba opakuje svoj štandart a Arnold Vosloo štýlovo nazvaný Van Cleaf pôsobí ako herec lepšie, keď toho príliš veľa nehovorí (viď. ,,Múmia" alebo ,,1492"). Keď sa pre zvýšenie atraktívnosti dej presunie z prostredia mesta do lesov a mokradí, filmu to výrazne prospieva. Hoci sa ním stále tiahnu otravné spomalené zábery, akcia je zvládnutá dobre a s patričnými dekoráciami vyznie finále v továrni ako efektné artistické predstavenie, v čom je viditeľné jasný zámer a nadhľad nad vecou. Ostatne, rozstrieľanie šikmáča počas ktorého ešte schytáva kopačky cez držku je smrť, aká nepostretne každého. Pekné mini úlohy pre Teda Raimiho a Svena-Ole Thorsena. (8066. hodnotenie, 308. komentár k filmu)

• 18.10.2018  12:53
    Tripolis (1950)

,,CHYSTÁME SA ZAÚTOČIŤ SÚČASNE Z PEVNINY AJ Z MORA. TAKÝ ÚTOK EŠTE NIK Z NÁS NESKÚSIL. POKIAĽ TO PREŽIJETE, MÔŽETE O TOM NAPÍSAŤ KNIHU." __ Hŕstka amerických vojakov spoločne s berberskými spojencami sa snaží dobyť mesto Derne na severoafrickom pobreží, aby z tadiaľ získali prístup ku Tripolisu, preto o mesto obsiahnuté v názve filmu prakticky po celý čas vôbec nejde. Keď som niekedy v temnou dávnoveku videl ,,Tripolis" videl, utkvela mi z neho najmä scéna odievania sa princa Hammeta (omotávanie sa dlhou šerpou) a záverečný útok, ktorý napokon vyznieva omnoho skromnejšie, než som ho mal uložený v spomienkach. Na filme zamrzí najmä absencia výraznejších dramatických momentov, aké by dlhá cesta púšťou mohla ponúknuť. Kto by čakal prepadnutie karavány, fatamorgánu, pohyblivé piesky či aspoň jedovaté hady, ten si musí vystačiť akurát s jednou rutinérsky prevedenou púštnou búrkou oživujúcu tuctovú milostnú zápletku. Nemôžem sa však zbaviť dojmu, že film s americkou vlajkou v každom druhom zábere v sebe nesie skryté posolstvo o ich zahraničnej politike toho obdobia. (11. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

• 30.9.2018  09:27

,,POMÔŽU MI VÔBEC TIE VECI?" ,,NUŽ, POKIAĽ NIE, TAK TO BUDE JEDNO, PRETOŽE NA TEJTO PLANÉTE POTOM NIČ NEZOSTANE." __ O - nikdy neuskutočnenom - Philadelphskom experimente som sa dozvedel iba pár týždňov pred sledovaním tohto filmu, ktorú vzhľadom na obdobie vzniku lákal na pohodové sledovanie. Vyvinul sa však v hromadu klišé a dopredu predvídateľných situácií. Obsahuje síce prepracovanejšiu vizuálnu stránku ako mala ,,Tajomná žiara nad Pacifikom", ale tá je podstatne lepším filmom. Moje nezaujatie potvrdzuje to, že ako inak sústredený divák som sa počas sledovania pristihol pri mimovoľnom listovaní časopisu. Keď už po jednom dni sa na film ťažko spomína, čo bude za týždeň? (785. hodnotenie, 48. komentár k filmu)

• 28.9.2018  15:13

,,JE TO KAZATEĽ. MY SME IBA HOVNO MEDZI BOŽÍMI PRSTAMI, ALE ON JE VYVOLENÝ." __ Napodiv iba dvaja z 36. mojich obľúbených užívateľov dali tomuto filmu 5* a takí, s ktorými sa inokedy zhodnem vo hviezdičkách, ho hodnotili priemerne. Možno mám zvláštne chute keď inklinujem ku pokleslým žánrom, ale ja som si ,,Od večera do rána" - ako film nazýva môj známy - po celý čas užíval a ani na chvíľku sa pri sledovaní nenudil. Prerod z áčkovo pôsobiacej gangsterskej road-movie okorenenej našliapanými Tarantinovými dialógmi na béčkovú upírsku vyvražďovačku je nápad za milión načasovaný do toho najsprávnejšieho okamihu. Zmyselný hadí tanec Salmy Hayek je vrcholom filmu, v ktorom si Tarantino splnil svoj mokrý sen s fetišom ženských chodidiel. Je chybou považovať následný masaker za horor, keď okrem potokov krvi neponúka žiaden iný z jeho atribútov a namiesto toho je mimoriadne nápaditou zábavou (ľudská gitara, zbíjačka-klin...) s prídavkom v podobe syndrómu z Vietnamu. Rodriguezovi prepáčim slabú mizanscénu počas akčných sekvencií, ktorá bola možno tvorčím zámerom. (23 585. hodnotenie, 833. komentár k filmu)

• 27.9.2018  09:07
    Fakulta (1998)

,,TO JE SOFISTIKA." ,,SOFISTIKA. ŠTVORSLABIČNÉ SLOVO. FAJN, SI NA DOBREJ CESTE. AŽ OBJAVÍŠ LIEK NA RAKOVINU, OZVI SA. __ Carpenterova ,,Vec" v stredoškolskom prostredí a teda určená najmä deťom a mládeži. Svojho času mi ,,Fakulta" unikla a nostalgia, ktorá sa ma počas sledovania zmocnila súvisela viac s danou dobou, než so samotným filmom. Každopádne by sledovanie ,,Fakulty" aj v dnešnej dobe určite kvitovali viacerí násť-roční. Sú tam Offspring a dokonca Pink Floyd vhodne odkazujúci na ,,The Wall", sladučký narcis Hartnett s podivne smiešnym účesom a oceňujem tiež výborný rozhovor medzi Cleou DuVall a Frodom o mimozemšťanských filmoch, aký by so svojou primerane dobre vyzerajúcou frajerkou chcel viesť nejeden z tunajších užívateľov. Najlepšie zvládnutým odkazom na ,,Vec" je nepochybne šnupacia scéna, v druhej polovici sa film láme na sled pôsobivých i smiešnych výjavov, ktoré sa dajú zniesť kvôli ich opodstatneniu pre publikum. Preto ani nad záverom nemožno smútiť, mohol byť len taký a žiaden iný, navyše to by sa ,,Fakulta" opičila po ,,Invázii zlodejov tiel", ktorých pointa je tu hanebne prezradená. Sčítané, podčiarknuté: Nie je to zlé, lenže už dlhšie nepatrím medzi divácku cieľovú skupinu... a ´98 je už nenávratne v pr*eli, kurník šopa. (12 049. hodnotenie, 400. komentár k filmu)

• 25.9.2018  18:41
    Psycho (1998)

,,VIETE, ČO ROBÍM S NEŠŤASTÍM? PODPLÁCAM HO." __ Filmový experiment, ktorý podľa mnohých nemal byť vôbec nakrútený a predsa by som povedal, že je hodnotnejší, než mnohé iné nezmyselné remaky veľkých filmových klasík (napr. posledný ,,Ben-Hur"). Gus Van Sant dobre vedel čo chce nakrútiť a ako by to malo vyzerať, preto zostáva otázkou, nakoľko rátal s takou drvivou paľbou divákov a kritiky. Ako už predostreli iní triezvo premýšľajúci užívatelia, nevôľa voči tomuto Van Santovmu dielu tkvie iba s prílišným hladením na originál - na akúsi trúfalosť použiť rovnaké kompozície záberov a pôvodnú hudbu - inak nevidím dôvod prečo tak kruto súdiť veľmi solídne spracovaný film v ktorom badať predošlé skúsenosti režiséra. Obsadenie (najmä Vaughn a Heche) je skvelé, Batesov dom pôsobí ešte strašidelnejšie a v napätí pred obomi vraždami sa mi neskutočne zvieral žalúdok; túžil som ich vidieť a zároveň mať radšej zavreté oči. K videnému nemám výraznejšie výhrady, snáď sa Van Sant mohol pokúsiť o vtlačiť filmu nejakú vlastnú stopu, hoc iba v detailoch. Čiastočne tak urobil v strihu pri vraždách, v použití svojských zvukových efektov a v znázornení (aj iba zvukovom) zvrhlosti, s ktorou úplne nesúhlasím, preto napokon nedám mienené 4*. Každopádne, remake Psycha by sme si mali vážiť, pretože zrejme nič obdobné nevznikne. (3817. hodnotenie, 232. komentár k filmu)

• 14.9.2018  12:04

,,ĽUDÍ DNES ZAUJÍMAJÚ INÉ VECI... REKLAMA, SEX. VYPUKLA SLOBODA." __ Ak by film videlo viacej Jakubiskových fanúšikov než neprajníkov, rating tohto film by sa objektívne zvýšil aspoň o 20% (viď IMDb.com) a neodrádzal by svojim silným podhodnotením divákov vyberajúcich si filmy na základe dosiahnutých percent. Pokiaľ možno najvernejšie zaznamenať chaotickú porevolučnú eufóriu sa pokúšal kde-kto zväčša s neuspokojivým výsledkom, zato pohľad na vec snímaný optikou Jakubiskovej polodokumentárnej poetiky považujem za nezvyčajne vydarený. Svojsky poňatá réžia, strihová (ne)nadväznosť scén alebo zobrazená nahota mi nijako neprekážala, ani ma nepoburovala a jednu hviezdičku napokon uberám z dôvodu, že počiatočná ľahkosť odchádza v závere do stratena. Za komédiu - podľa tunajšej popisky - film vôbec nepovažujem. Výborná Vilma Jamnická, Dančiak šikovne prezliekajúci kabáty a zrejme najlepšie využitie (netradične zvoleného) magického realizmu, aké som v česko-slovenskej kinematografii videl. (749. hodnotenie, 43. komentár k filmu)

• 11.9.2018  09:07

,,...ZAČNEM NAPRÍKLAD TÝM, ŽE ROZBIJEM TENTO STĹP, ALEBO CELÝ PALÁC." ,,NIE, NIE, PALÁC JE PO REKONŠTRUKCII." __ Už keď som počul, ako sa v českom dabingu prihovorí Herkulovi Zeus v podaní Leoša Suchařřřípu, potvrdili sa moje mierne obavy, že komediálny žáner nie je v popiske ozaj uvádzaný náhodou. Čo však na tom, pretože toto spojenie funguje skvelo a tento film si celý čas výborne uťahuje zo všetkých nedostatkov (naivné scenáre, prehrávajúci herci...) subžánru. Český názov je skôr zavádzajúci, pretože ústrednou postavou je tu Herkules, avšak aj zvyšný traja siláci sú mu skvelými protihráčmi (vrátane Samsona s čiernym židovským klobúkom). Záverečný súboj mohol byť podaný ešte viac humornejšie, v zásade však ide o najlepší peplum podaný (paradoxne?) ako crazy komédia. (20. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

• 10.9.2018  20:08

,,JEDEN DETAIL PRE TVOJICH ĽAVICOVÝCH ČITATEĽOV. V BYTE NIE JE ANI JEDNA PAMIATKA PO SPODNOM PRÁDLE." ,,FETIŠIZMUS?" ,,AKÝ FETIŠIZMUS! JEDNODUCHO HO NENOSILA." __ Nielen z názvu, ale tiež z predchádzajúcich komentároch som sa dozvedal, že mám čakať netradičný zážitok. A po zhliadnutí pridávam prídomok skvelý predovšetkým vďaka prekvapivému a dejovo bohatému scenáru, ktorý si povšimli aj americkí akademici keď film ocenili svojim najvyšším hodnotením, aj keď jedným dychom treba dodať, že podobne zamerané/angažované filmy boli v danej dobe v móde (napr. rovnako ocenený, o rok starší Gavrasov ,,Z"). Volontého prejav je ozaj miestami silne afektovaný, ale išlo o hereckého chameleóna, preto ho nijako neodsudzujem, rovnako tak ,,netradičný" záver s oporou v podobe Kafkovho citátu. Dôkazom Morriconeho obdivuhodných schopností pracovať vo vtedajšej dobe na obrovskom množstve projektov je úsporný a predsa úderný soundtrack. (652. hodnotenie, 57. komentár k filmu)

• 1.9.2018  20:50

,,KEBY BOLI UČITELIA STÁLE TAKÍ CHUDOBNÍ AKO TVRDÍTE, AKO BY MOHLI ODOVZDÁVAŤ ŽIAKOM TAKÉ BOHATSTVO?" __ Oproti iným dielam menej Leanov menej výpravný film v ktorom sa však nijako nezaprie rukopis veľkého režiséra. Lean sa nikam neponáhľa, má čas a ten by mali mať aj diváci, ktorí sa naňho odhodlajú. Mňa prakticky okamžite oslovil a počas troch hodín by som v ňom sotva našiel slabšiu chvíľku. Zaujímavým je sledovať starosvetské rozprávanie v konfrontácii s vtedajšou meniacou sa kinematografiou, kde je režisérov prístup snažiaci sa prispôsobiť divákom viditeľný predovšetkým v prvej milostnej scéne (Mitchum a Miles), ale aj v nasledujúcich scénach. Mnohé scény z pláže je možné za prispenia vynikajúcej kamery označiť priam za ikonické a medzi tie najpamätnejšie osobne radím najmä Mitchumovo sledovanie stôp s prelínaním obrazu a vyzdvihovanie zbraní počas ozrutného vlnobitia. Herecký ansámbel je na vynikajúcej úrovni a prakticky každá postava je veľmi dobre zahraná. John Mills ako predstaviteľ Michaela vytvoril jednu z najdojímavejších postáv v kinematografii svojim stvárnením v mnohom podobnej neskoršiemu Johnovi Merrickovi v podaní Johna Hurta. Jedným dychom však treba dodať, že Jarreho pochodový podkres (ústredná melódia ľahko pripomína ,,Lara´s theme" s ,,Doktora Živaga") mu občas dáva karikatúrne vyznenie a či sa to niekomu páči, alebo nie, jeho postava je z hľadiska celkového diania prakticky zbytočná. Lean nakrútil skvelý film, ktorý poteší oko trpezlivého diváka. (204. hodnotenie, 38. komentár k filmu)

• 26.8.2018  19:04

,,TÁ DÁMA MÁ DOKTORÁT Z FILOZOFIE." ,,A JA MÁM IQ 170." __ ,,Ten, kto ma stráži" patrí medzi Scottove menej známe kúsky z dôvodov jeho slabšej TV/DVD distribúcie i rutinného spracovania, ktoré neurazí a ani nenadchne. Jednoducho povedané, film tak priemerný ako sa len dá. Aby som filmu nekrivdil, oceňujem ako sa vedľajšia rodinná línia postupne pretláča do popredia a naberá na vážnosti a zapáčil sa mi tiež sympaticky stvárnený policajt v podaní Toma Berengera, ktorého som mal doposiaľ zafixovaného ako psychopatického sadistu z ,,Čaty". Samozrejme je film tradične slušný aj po vizuálnej stránke, ale pozrel som si ho pre skompletizovanie Scottovej filmografie. (628. hodnotenie, 31. komentár k filmu)

• 24.8.2018  13:22

,,IBA ZLO ZNÁŠA SAMOTU HORŠIE AKO DOBRO." __ Rovnako ako cca okolo r. 2000 - kedy som film prvý raz videl - tak ani dnes ma neoslovil natoľko, ako by daný námet mohol. Príbeh Thomasa Torquemadu v dobrom podaní Francisca Rabala (a v ešte lepšom dabingu Leopolda Haverla) je zdĺhavý, miestami epizódny a bez vytýčenej línie rozprávania. Z hľadiska obsahu zaujme najmä proces s Perézom a formálne ústredná melódia Klausa Doldingera (Nekonečný príbeh). Vzhľadom na celkový vizuál rozmýšľam, či Barabáš nakrútil celovečerný, alebo čisto televízny film, čomu sa svojou striedmosťou podobá viac (v zábere som si povšimol napr. barokové obrazy). V súčasnom televíznom programe by však polozabudnutá ,,Temnota zahalila krajinu" bola peknou ukážkou zahraničnej práce emigrovaného talentovaného režiséra. (32. hodnotenie, 3. komentár k filmu)

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36