curunir

okres Bratislava
Bratislava IV

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35
    • 14.11.2018  20:59

,,KEĎ MÁ ČLOVEK PÄTNÁSŤ, ŽIVOT JE NANIČ." __ Film som dlhodobo ignoroval a predstavoval pre mňa absolútny okraj môjho diváckeho záujmu, až keď som teraz nevešal prádlo a akurát do znova vysielala telka. Zrazu som si neviem ako pozrel celú druhú polovicu a zaujatím som následne vyhľadal na internete aj začiatok. Nepozeralo sa mi nato zle, aj keď film má svoje nedostatky, na ktoré predo mnou poukazujú iní užívatelia. Na neprirodzene znejúce dialógy som si časom zvykol, pretože ide o typický problém slovenských scenárov, ktoré sú buď priveľmi vulgárne, alebo umelo strojené. Jednoducho mladí nehovoria príma, ale popiči; nevraví sa frajeri, ale kok*ti; babe sa nepovie si sprostá, ale si je*nutá a určite sa nepovie grázli, ale prinajmenšom hajzli. V tej dobe to z dôvodu zamerania pre mladé publikom súdruhovia nedovolili, zato im nevadilo - možno z dôvodu slabšej sexuálnej osvety na školy - ukázať mladé prsia, a že sa Vejmělková nemala začo hanbiť (Bábekovi závidím). Možno išlo o istý kalkul, ktorým sa chcela prebiť slaboduchý príbeh s prakticky všetkými, do stratena vedúcimi zápletkami. Ako klad tohto pseudomuzikálu, možno okrem hudby - vrátane ústredného megahitu ,,Všetci nám môžu závidieť" radiť technické spracovanie filmu so zreteľom na dynamiku kamery a strihu snažiacich sa priblížiť Západnej produkcii. Ľúbostná scéna vo fontáne je nakrútená výborne a následný záver ma absolútne zdrvil. (6391. hodnotenie, 152. komentár k filmu)

• 7.11.2018  14:13

,,ČO JE TO TEN VÁŠ FILM? ČO JE TO ZA POVOLANIE? VŠETCI SPOLU SPIA, TYKAJÚ SI, VŠETCI SA PODVÁDZAJÚ A HROZNE KLAMÚ. TAK ČO TO JE? JE TO NORMÁLNE? MNE SA TEN VÁŠ FILM HNUSÍ, JE MI ODPORNÝ. NENÁVIDÍM HO!" __ Zaujímalo by ma, či postava Truffautovho režiséra vychádza zo skutočnosti a aj pri iných svojich filmoch sa správal ku členom štábu tak zhovievavo. Inak som sa počas sledovania dozvedel čo-to z technickej stránky filmu, o čom som dovtedy nechyroval. Krásnu snovú scénu u mňa prekonáva Truffautovo počúvanie hudby cez slúchadlo počas ktorého otvára balík s knihami o Bergmanovi, Godardovi, Hawksovi či Hitchcockovi (s ktorým viedol slávne rozhovory). A napokon je tu ešte prenádherná Jacqueline Bisset s jej tmavými zmyselnými očami. (2548. hodnotenie, 227. komentár k filmu)

• 6.11.2018  15:01
    Občan X (TV film) (1995)

,,ČO SA TO SO MNOU ROBÍ? SRDCE MI BÚŠI, GOLIER MA ŠKRTÍ. ČO TO DOPEKLA JE?" ,,VZRUŠENIE." __ Až doteraz som sa nezaujímal o obsah filmu, ktorého názov poznám už taký dlhý čas. Práve príťažlivosť témy, avšak nie jej spracovanie zvyšuje percentá tomuto až priveľmi televízne vyznievajúcemu filmu z - neskôr omnoho pôsobivejšej - produkcie HBO. Paradoxne nižší rozpočet dokáže miestami zvýšiť realistickosť prostredia, vierohodnosť udalostí bez prílišného zveličenia, čím celok získava takmer (polo)dokumentárny charakter. Slabšie znázornenie Čikatilovho vyčíňania (až na pôsobivý moment s krvavými ústami) dokážem v tomto prípade ospravedlniť, viacej ma iritovali správy písané v angličtine, pričom inde vo filme sa objavovali nápisy v azbuke. V dobrom hereckom obsadení zmieňujem ešte typologicky dobre vybratú predstaviteľku Burakovej manželky. Ak by sa niekedy látky chytili Cronenberg alebo Fincher a zobrazili by ju so všetkou surovosťou a explicitnosťou, pri ktorej sa bude divákom dvíhať žalúdok, verím, že by vznikol kult obdobný ,,Mlčaniu jahniat". (3454. hodnotenie, 223. komentár k filmu)

• 5.11.2018  15:25
    Klub 54 (1998)

,,...JA TIEŽ NEMÁM PÁRU, KTO JE TO ERROL FLYNN, ALE TY NEVIEŠ ČO JE TO TROGLODYT." __ Ešte pred pozretím som mal ,,Klub 54" zafixované podľa upútavky TV Joj z pred vyše 10 rokov ako možné ikonické dielo, čo odpovedalo dobe v ktorej bol ešte Ryan Phillippe nevyhasnutou hviezdou. Film ma oslovil prakticky od začiatku, hoci mala na tom veľký vplyv jeho vizuálna stránka, dobre spracované kostýmy a masky a v mojom prípade tiež príjemne vyblednutý obraz mnou sledovanej kópie dodávajúci film autentickosť, akoby pochádzal z danej doby. Celému hereckému obsadeniu suverénne vládne Mike Myers s dobrým dabingom Michala Pavlatu, pričom Phillippeho výkon by som vyslovene neodsudzoval a vôbec nerozumiem, ako mohla byť čiperná antibabka Ellen Albertini Dow nominovaná na Zlatú malinu. Celkovo možno povedať, že film naplnil moje divácke očakávania a slabšie hodnotenie mu dávam za nedotiahnutie rôznych vedľajších motívov (napr. Shaneova sestra), ktoré by vedela objasniť neskrátená režisérska verziu, na ktorú dúfam niekedy natrafím. Disco hudbu nevyhľadávam, ale Bachman Turner Overdrive, či Heart Of Glass od Blondie sú jednoznačné pecky, o tom niet pochýb... (1613. hodnotenie, symbolický 54. komentár k filmu)

• 24.10.2018  12:19
    Sliz (1988)

,,ZÁHRADNÝ MASAKER. KRVÁK. MUŽ V HOKEJOVEJ MASKE ROZREZÁVA ĽUDÍ. ŽIADEN STRACH, NIE JE TAM ŽIADEN SEX ANI NIČ ŠKAREDÉ." __ Robí blob, robí blob, hej robí blob, blob, blob... pospevoval som si ešte pred pozeraním upravenú verziu piesne z reklamy na žuvačky nimm2 soft a tešil som sa na poriadne slizkú zábavu. Napokon to nebolo zlé, ale mohlo to byť ešte lepšie. Okrem veľkorysému rozpočtu dopomáhajúceho ku kvalitnej trikovej zložke oceňujem miestami veľmi nápaditý strih vzájomne odlišných scén. Za obzvlášť vydarenú možno považovať najmä celú pasáž v kine s následným útekom v kanalizácii, ktorá okrem dobre vystihnutého napätia ponúka citáciu z vtedy aktuálnych Cameronových ,,Votrelcov". Skôr neochotne som prijal záležitosti týkajúce sa pôvodu Slizu; informácie o jeho účasti na likvidácii dinosaurov alebo ako zbrane proti sovietom sú zbytočne cez čiaru a pre príbeh prakticky nepotrebné. Scenár si tiež mohol dať záležať, aby jednotlivé pomerne efektné úmrtia nevyzneli až priveľmi repetatívnea neboli divákovi servírované tak akosi z povinnosti. Tradičné načrtnutie pokračovania sľubovalo zaujímavý posun v príbehu a je na škodu, že sa dosiaľ neuskutočnilo pre zarážajúci slabší divácky záujem vďačného a nepochybne atraktívneho projektu. (2440. hodnotenie, 212. komentár k filmu)

• 21.10.2018  10:14

,,A ČÍM HO MÁM OMRÁČIŤ?" ,,HÁDAM MÁŠ BASEBALLOVÚ PÁLKU, ALEBO NIEČO PODOBNÉ." __ Originálny námet, niekoľko ikonických záberov (dlhoruký Freddy, nože vynárajúce sa z vane medzi nohami Nancy) a legendárny hlavný protagonista, ktorého pozná každý, kto aspoň trocha zavadil o filmy. Bohužiaľ tu výpočet pozitív končí. Aby v produkte z 80. rokov, kde je sex neboli ukázané kozy je trestuhodné a vôbec to nemožno ospravedlniť ratingom. Mňa osobne nezaujala ani miestami obstojná atmosféra. Dlho som nezažil, aby sa v horore necelá hodina a pol tak neznesiteľne vliekla. ,,Nočnú moru v Elm Street" som kedysi vnímal ako typického zástupcu hororu na piatkovú noc, ktorý sa kedysi dávno objavoval na obrazovkách TV Nova, preto mu jeho - pre isté kruhy - kultový status neberiem, hoci osobne sa s jeho pojatím nestotožňujem. (15 936. hodnotenie, 627. komentár k filmu)

• 19.10.2018  20:37

,,VRACIAŠ SA LEN ZO STRATEGICKÉHO DÔVODU? ALEBO KVÔLI FARBE NEBA, NEŽNOSTI TIEŇA, HLASU ŽIEN NA TRHU?" ,,KVÔLI CHUTI ZRELÝCH FÍG, VÔNI POMARANČOVNÍKOV, KVÔLI TVÁRAM ROBOTNÍKOV, KTORÍ SA UČIA ČÍTAŤ VEČER, PO DLHOM PRACOVNOM DNI, KVÔLI ČULOSTI SVADIEB A SMÚTOČNÝM SPEVOM. KVÔLI TOMU VŠETKÉMU SA VRACIAM!" __ Vo svojej dobe bol ,,Atentát v Paríži" film zo súčasnosti reflektujúci aktuálne politické dianie, ku ktorému sa v závere snaží vytvoriť istý postoj. Takáto forma angažovania bola pre vtedajšiu západoeurópsku kinematografiu pomerne typická, avšak z odstupom času môže byť pre dnešného diváka politická línia filmu málo zrozumiteľná. Našťastie postupne sa razí cestu do popredia aj formálna stránka thrilleru so všetkými potrebnými atribútmi. Celá plejáda popredných hereckých predstaviteľov vytvorila prevažne nejednoznačné charaktery, z ktorých - trocha netypicky - ako obeť a teda kladná postava ma zaujal hlavne Gian Maria Volonté. Inokedy melodicky popový Morricone vytvoril pre zdôraznenie tiesnivej atmosféry odvážny hudobno-zvukový experiment, ktorý mnohí jeho fanúšikovia odmietajú počúvať (soundtrack je hodnotený 1 z 5*). Mne vie táto disharmónia z času na čas pohladiť dušu. Film si v budúcnosti určite znovu pozriem, aby som spoznal český dabing zo 70. rokov. (355. hodnotenie, 40. komentár)

• 19.10.2018  14:50
    Živý terč (1993)

,,ZAPLATÍM 100 DOLÁROV NA DEŇ." ,,ČO BY SOM MAL ROBIŤ?" ,,ZA STOVKU DENNE JE TO JEDNO." __ Priveľkej chvále adorujúcej tento film na najlepšie Van Dammovo dielo nerozumiem a dokonca s prižmúrením očí ide o čisto priemerné akčné béčko z 90. rokov z celým arzenálom nedostatkov. Keď si predsa len poviem: je to iba film, a prepáčim mu mnoho nelogickosti, zostávajú tu predsa len silno prestrelené momenty, kedy sa JCVD najprv ticho prizná, že nemá vodičák, aby o čosi neskôr na motorke predviedol kúsky hodné špičkového artistu, alebo to, ako z pozície somráka z ulice vedie vyšetrovanie počas ktorého prichádza s kľúčovými dôkazmi. Ani záporné postavy nemôžem vnímať nijako priaznivo. Henriksen iba opakuje svoj štandart a Arnold Vosloo štýlovo nazvaný Van Cleaf pôsobí ako herec lepšie, keď toho príliš veľa nehovorí (viď. ,,Múmia" alebo ,,1492"). Keď sa pre zvýšenie atraktívnosti dej presunie z prostredia mesta do lesov a mokradí, filmu to výrazne prospieva. Hoci sa ním stále tiahnu otravné spomalené zábery, akcia je zvládnutá dobre a s patričnými dekoráciami vyznie finále v továrni ako efektné artistické predstavenie, v čom je viditeľné jasný zámer a nadhľad nad vecou. Ostatne, rozstrieľanie šikmáča počas ktorého ešte schytáva kopačky cez držku je smrť, aká nepostretne každého. Pekné mini úlohy pre Teda Raimiho a Svena-Ole Thorsena. (8066. hodnotenie, 308. komentár k filmu)

• 18.10.2018  12:53
    Tripolis (1950)

,,CHYSTÁME SA ZAÚTOČIŤ SÚČASNE Z PEVNINY AJ Z MORA. TAKÝ ÚTOK EŠTE NIK Z NÁS NESKÚSIL. POKIAĽ TO PREŽIJETE, MÔŽETE O TOM NAPÍSAŤ KNIHU." __ Hŕstka amerických vojakov spoločne s berberskými spojencami sa snaží dobyť mesto Derne na severoafrickom pobreží, aby z tadiaľ získali prístup ku Tripolisu, preto o mesto obsiahnuté v názve filmu prakticky po celý čas vôbec nejde. Keď som niekedy v temnou dávnoveku videl ,,Tripolis" videl, utkvela mi z neho najmä scéna odievania sa princa Hammeta (omotávanie sa dlhou šerpou) a záverečný útok, ktorý napokon vyznieva omnoho skromnejšie, než som ho mal uložený v spomienkach. Na filme zamrzí najmä absencia výraznejších dramatických momentov, aké by dlhá cesta púšťou mohla ponúknuť. Kto by čakal prepadnutie karavány, fatamorgánu, pohyblivé piesky či aspoň jedovaté hady, ten si musí vystačiť akurát s jednou rutinérsky prevedenou púštnou búrkou oživujúcu tuctovú milostnú zápletku. Nemôžem sa však zbaviť dojmu, že film s americkou vlajkou v každom druhom zábere v sebe nesie skryté posolstvo o ich zahraničnej politike toho obdobia. (11. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

• 30.9.2018  09:27

,,POMÔŽU MI VÔBEC TIE VECI?" ,,NUŽ, POKIAĽ NIE, TAK TO BUDE JEDNO, PRETOŽE NA TEJTO PLANÉTE POTOM NIČ NEZOSTANE." __ O - nikdy neuskutočnenom - Philadelphskom experimente som sa dozvedel iba pár týždňov pred sledovaním tohto filmu, ktorú vzhľadom na obdobie vzniku lákal na pohodové sledovanie. Vyvinul sa však v hromadu klišé a dopredu predvídateľných situácií. Obsahuje síce prepracovanejšiu vizuálnu stránku ako mala ,,Tajomná žiara nad Pacifikom", ale tá je podstatne lepším filmom. Moje nezaujatie potvrdzuje to, že ako inak sústredený divák som sa počas sledovania pristihol pri mimovoľnom listovaní časopisu. Keď už po jednom dni sa na film ťažko spomína, čo bude za týždeň? (785. hodnotenie, 48. komentár k filmu)

• 28.9.2018  15:13

,,JE TO KAZATEĽ. MY SME IBA HOVNO MEDZI BOŽÍMI PRSTAMI, ALE ON JE VYVOLENÝ." __ Napodiv iba dvaja z 36. mojich obľúbených užívateľov dali tomuto filmu 5* a takí, s ktorými sa inokedy zhodnem vo hviezdičkách, ho hodnotili priemerne. Možno mám zvláštne chute keď inklinujem ku pokleslým žánrom, ale ja som si ,,Od večera do rána" - ako film nazýva môj známy - po celý čas užíval a ani na chvíľku sa pri sledovaní nenudil. Prerod z áčkovo pôsobiacej gangsterskej road-movie okorenenej našliapanými Tarantinovými dialógmi na béčkovú upírsku vyvražďovačku je nápad za milión načasovaný do toho najsprávnejšieho okamihu. Zmyselný hadí tanec Salmy Hayek je vrcholom filmu, v ktorom si Tarantino splnil svoj mokrý sen s fetišom ženských chodidiel. Je chybou považovať následný masaker za horor, keď okrem potokov krvi neponúka žiaden iný z jeho atribútov a namiesto toho je mimoriadne nápaditou zábavou (ľudská gitara, zbíjačka-klin...) s prídavkom v podobe syndrómu z Vietnamu. Rodriguezovi prepáčim slabú mizanscénu počas akčných sekvencií, ktorá bola možno tvorčím zámerom. (23 585. hodnotenie, 833. komentár k filmu)

• 27.9.2018  09:07
    Fakulta (1998)

,,TO JE SOFISTIKA." ,,SOFISTIKA. ŠTVORSLABIČNÉ SLOVO. FAJN, SI NA DOBREJ CESTE. AŽ OBJAVÍŠ LIEK NA RAKOVINU, OZVI SA. __ Carpenterova ,,Vec" v stredoškolskom prostredí a teda určená najmä deťom a mládeži. Svojho času mi ,,Fakulta" unikla a nostalgia, ktorá sa ma počas sledovania zmocnila súvisela viac s danou dobou, než so samotným filmom. Každopádne by sledovanie ,,Fakulty" aj v dnešnej dobe určite kvitovali viacerí násť-roční. Sú tam Offspring a dokonca Pink Floyd vhodne odkazujúci na ,,The Wall", sladučký narcis Hartnett s podivne smiešnym účesom a oceňujem tiež výborný rozhovor medzi Cleou DuVall a Frodom o mimozemšťanských filmoch, aký by so svojou primerane dobre vyzerajúcou frajerkou chcel viesť nejeden z tunajších užívateľov. Najlepšie zvládnutým odkazom na ,,Vec" je nepochybne šnupacia scéna, v druhej polovici sa film láme na sled pôsobivých i smiešnych výjavov, ktoré sa dajú zniesť kvôli ich opodstatneniu pre publikum. Preto ani nad záverom nemožno smútiť, mohol byť len taký a žiaden iný, navyše to by sa ,,Fakulta" opičila po ,,Invázii zlodejov tiel", ktorých pointa je tu hanebne prezradená. Sčítané, podčiarknuté: Nie je to zlé, lenže už dlhšie nepatrím medzi divácku cieľovú skupinu... a ´98 je už nenávratne v pr*eli, kurník šopa. (12 049. hodnotenie, 400. komentár k filmu)

• 25.9.2018  18:41
    Psycho (1998)

,,VIETE, ČO ROBÍM S NEŠŤASTÍM? PODPLÁCAM HO." __ Filmový experiment, ktorý podľa mnohých nemal byť vôbec nakrútený a predsa by som povedal, že je hodnotnejší, než mnohé iné nezmyselné remaky veľkých filmových klasík (napr. posledný ,,Ben-Hur"). Gus Van Sant dobre vedel čo chce nakrútiť a ako by to malo vyzerať, preto zostáva otázkou, nakoľko rátal s takou drvivou paľbou divákov a kritiky. Ako už predostreli iní triezvo premýšľajúci užívatelia, nevôľa voči tomuto Van Santovmu dielu tkvie iba s prílišným hladením na originál - na akúsi trúfalosť použiť rovnaké kompozície záberov a pôvodnú hudbu - inak nevidím dôvod prečo tak kruto súdiť veľmi solídne spracovaný film v ktorom badať predošlé skúsenosti režiséra. Obsadenie (najmä Vaughn a Heche) je skvelé, Batesov dom pôsobí ešte strašidelnejšie a v napätí pred obomi vraždami sa mi neskutočne zvieral žalúdok; túžil som ich vidieť a zároveň mať radšej zavreté oči. K videnému nemám výraznejšie výhrady, snáď sa Van Sant mohol pokúsiť o vtlačiť filmu nejakú vlastnú stopu, hoc iba v detailoch. Čiastočne tak urobil v strihu pri vraždách, v použití svojských zvukových efektov a v znázornení (aj iba zvukovom) zvrhlosti, s ktorou úplne nesúhlasím, preto napokon nedám mienené 4*. Každopádne, remake Psycha by sme si mali vážiť, pretože zrejme nič obdobné nevznikne. (3817. hodnotenie, 232. komentár k filmu)

• 14.9.2018  12:04

,,ĽUDÍ DNES ZAUJÍMAJÚ INÉ VECI... REKLAMA, SEX. VYPUKLA SLOBODA." __ Ak by film videlo viacej Jakubiskových fanúšikov než neprajníkov, rating tohto film by sa objektívne zvýšil aspoň o 20% (viď IMDb.com) a neodrádzal by svojim silným podhodnotením divákov vyberajúcich si filmy na základe dosiahnutých percent. Pokiaľ možno najvernejšie zaznamenať chaotickú porevolučnú eufóriu sa pokúšal kde-kto zväčša s neuspokojivým výsledkom, zato pohľad na vec snímaný optikou Jakubiskovej polodokumentárnej poetiky považujem za nezvyčajne vydarený. Svojsky poňatá réžia, strihová (ne)nadväznosť scén alebo zobrazená nahota mi nijako neprekážala, ani ma nepoburovala a jednu hviezdičku napokon uberám z dôvodu, že počiatočná ľahkosť odchádza v závere do stratena. Za komédiu - podľa tunajšej popisky - film vôbec nepovažujem. Výborná Vilma Jamnická, Dančiak šikovne prezliekajúci kabáty a zrejme najlepšie využitie (netradične zvoleného) magického realizmu, aké som v česko-slovenskej kinematografii videl. (749. hodnotenie, 43. komentár k filmu)

• 11.9.2018  09:07

,,...ZAČNEM NAPRÍKLAD TÝM, ŽE ROZBIJEM TENTO STĹP, ALEBO CELÝ PALÁC." ,,NIE, NIE, PALÁC JE PO REKONŠTRUKCII." __ Už keď som počul, ako sa v českom dabingu prihovorí Herkulovi Zeus v podaní Leoša Suchařřřípu, potvrdili sa moje mierne obavy, že komediálny žáner nie je v popiske ozaj uvádzaný náhodou. Čo však na tom, pretože toto spojenie funguje skvelo a tento film si celý čas výborne uťahuje zo všetkých nedostatkov (naivné scenáre, prehrávajúci herci...) subžánru. Český názov je skôr zavádzajúci, pretože ústrednou postavou je tu Herkules, avšak aj zvyšný traja siláci sú mu skvelými protihráčmi (vrátane Samsona s čiernym židovským klobúkom). Záverečný súboj mohol byť podaný ešte viac humornejšie, v zásade však ide o najlepší peplum podaný (paradoxne?) ako crazy komédia. (20. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

• 10.9.2018  20:08

,,JEDEN DETAIL PRE TVOJICH ĽAVICOVÝCH ČITATEĽOV. V BYTE NIE JE ANI JEDNA PAMIATKA PO SPODNOM PRÁDLE." ,,FETIŠIZMUS?" ,,AKÝ FETIŠIZMUS! JEDNODUCHO HO NENOSILA." __ Nielen z názvu, ale tiež z predchádzajúcich komentároch som sa dozvedal, že mám čakať netradičný zážitok. A po zhliadnutí pridávam prídomok skvelý predovšetkým vďaka prekvapivému a dejovo bohatému scenáru, ktorý si povšimli aj americkí akademici keď film ocenili svojim najvyšším hodnotením, aj keď jedným dychom treba dodať, že podobne zamerané/angažované filmy boli v danej dobe v móde (napr. rovnako ocenený, o rok starší Gavrasov ,,Z"). Volontého prejav je ozaj miestami silne afektovaný, ale išlo o hereckého chameleóna, preto ho nijako neodsudzujem, rovnako tak ,,netradičný" záver s oporou v podobe Kafkovho citátu. Dôkazom Morriconeho obdivuhodných schopností pracovať vo vtedajšej dobe na obrovskom množstve projektov je úsporný a predsa úderný soundtrack. (652. hodnotenie, 57. komentár k filmu)

• 1.9.2018  20:50

,,KEBY BOLI UČITELIA STÁLE TAKÍ CHUDOBNÍ AKO TVRDÍTE, AKO BY MOHLI ODOVZDÁVAŤ ŽIAKOM TAKÉ BOHATSTVO?" __ Oproti iným dielam menej Leanov menej výpravný film v ktorom sa však nijako nezaprie rukopis veľkého režiséra. Lean sa nikam neponáhľa, má čas a ten by mali mať aj diváci, ktorí sa naňho odhodlajú. Mňa prakticky okamžite oslovil a počas troch hodín by som v ňom sotva našiel slabšiu chvíľku. Zaujímavým je sledovať starosvetské rozprávanie v konfrontácii s vtedajšou meniacou sa kinematografiou, kde je režisérov prístup snažiaci sa prispôsobiť divákom viditeľný predovšetkým v prvej milostnej scéne (Mitchum a Miles), ale aj v nasledujúcich scénach. Mnohé scény z pláže je možné za prispenia vynikajúcej kamery označiť priam za ikonické a medzi tie najpamätnejšie osobne radím najmä Mitchumovo sledovanie stôp s prelínaním obrazu a vyzdvihovanie zbraní počas ozrutného vlnobitia. Herecký ansámbel je na vynikajúcej úrovni a prakticky každá postava je veľmi dobre zahraná. John Mills ako predstaviteľ Michaela vytvoril jednu z najdojímavejších postáv v kinematografii svojim stvárnením v mnohom podobnej neskoršiemu Johnovi Merrickovi v podaní Johna Hurta. Jedným dychom však treba dodať, že Jarreho pochodový podkres (ústredná melódia ľahko pripomína ,,Lara´s theme" s ,,Doktora Živaga") mu občas dáva karikatúrne vyznenie a či sa to niekomu páči, alebo nie, jeho postava je z hľadiska celkového diania prakticky zbytočná. Lean nakrútil skvelý film, ktorý poteší oko trpezlivého diváka. (204. hodnotenie, 38. komentár k filmu)

• 26.8.2018  19:04

,,TÁ DÁMA MÁ DOKTORÁT Z FILOZOFIE." ,,A JA MÁM IQ 170." __ ,,Ten, kto ma stráži" patrí medzi Scottove menej známe kúsky z dôvodov jeho slabšej TV/DVD distribúcie i rutinného spracovania, ktoré neurazí a ani nenadchne. Jednoducho povedané, film tak priemerný ako sa len dá. Aby som filmu nekrivdil, oceňujem ako sa vedľajšia rodinná línia postupne pretláča do popredia a naberá na vážnosti a zapáčil sa mi tiež sympaticky stvárnený policajt v podaní Toma Berengera, ktorého som mal doposiaľ zafixovaného ako psychopatického sadistu z ,,Čaty". Samozrejme je film tradične slušný aj po vizuálnej stránke, ale pozrel som si ho pre skompletizovanie Scottovej filmografie. (628. hodnotenie, 31. komentár k filmu)

• 24.8.2018  13:22

,,IBA ZLO ZNÁŠA SAMOTU HORŠIE AKO DOBRO." __ Rovnako ako cca okolo r. 2000 - kedy som film prvý raz videl - tak ani dnes ma neoslovil natoľko, ako by daný námet mohol. Príbeh Thomasa Torquemadu v dobrom podaní Francisca Rabala (a v ešte lepšom dabingu Leopolda Haverla) je zdĺhavý, miestami epizódny a bez vytýčenej línie rozprávania. Z hľadiska obsahu zaujme najmä proces s Perézom a formálne ústredná melódia Klausa Doldingera (Nekonečný príbeh). Vzhľadom na celkový vizuál rozmýšľam, či Barabáš nakrútil celovečerný, alebo čisto televízny film, čomu sa svojou striedmosťou podobá viac (v zábere som si povšimol napr. barokové obrazy). V súčasnom televíznom programe by však polozabudnutá ,,Temnota zahalila krajinu" bola peknou ukážkou zahraničnej práce emigrovaného talentovaného režiséra. (32. hodnotenie, 3. komentár k filmu)

• 18.8.2018  18:31
    Brimstone (2016)

,,ĽUDIA SI MYSLIA, ŽE TO KVÔLI PLAMEŇOM JE PEKLO NEZNESITEĽNÉ. NIE JE. TO KVÔLI ABSENCII LÁSKY." __ Ak by sme ,,Brimstone" z hľadiska žánru klasifikovali iba ako western, tak ide o najlepší western za posledných 25 rokov. Ibaže on tvorí pozoruhodný, žánrovo popierajúci mix a aj v týchto ohľadoch ide o mimoriadne záslužné dielo. Pred dlhším časom ma zaujal svojim trailerom a napokon priniesol čosi iné, aj keď som tušil nevšedný a silný filmový zážitok. Prvá kapitola pôsobí ako spojenie ,,Čarodejníc zo Salemu" s ,,Exorcistom" odohrávajúcom sa na ,,divokom západe". Zaujímavý začiatok ma okamžite správne naladil, aby som bol počas druhej kapitoly v siedmom nebi stúpajúc do ôsmeho, ktorého som dosiahol keď v tretej kapitole prišla -doslovne nepovedaná, ale jedným záberom naznačená - pointa, ktorá vysvetlila predchádzajúce chronologicky prehádzané dianie a nasmerovala celý príbeh ku jeho trocha predpokladanému vyvrcholeniu. Azda aj preto je posledná kapitola o niečo slabšia predovšetkým z hľadiska obohraných klišé, ale aj tak je nadpriemerná a rozhodne nepokazí dovtedy dokonalé predstavenie. ,,Brimstone" síce trvá dva a pol hodiny, sotva sa nájde čas pozrieť na hodinky alebo odvrátiť zrak mimo obrazovky, hoci niektoré scény sú iba pre silné žalúdky. Pri jeho sledovaní mi miestami prichádzalo fyzicky zle. Vyrezané črevá, odrezané jazyky, nevšedné skántrene postáv (napr. obesenie na záchode a následne rozrezané telo hodené sviniam) ciachovanie, neobyčajná krutosť a nad tým všetkým sadistický a zvrhlý Guy Pearce (pripomínal mi Peckovho kapitána Achaba) predvádzajúci herecké absolútno (,,Už si krvácala?"). Pravdepodobne najlepší film roka 2016. (4052. hodnotenie, 316. komentár k filmu)

• 5.8.2018  16:39

,,ČOHO SA V SEBE BOJÍŠ?" ,,SVOJICH MYŠLIENOK, TÚŽOB, SMÚTKU A NEŠŤASTIA." __ Ľúbostný príbeh bez milostnej scény. Dielo nenakrútené podľa Biblie, ukazujúce Ježiša skôr ako proroka než božieho syna a Máriu z Magdaly v pozícii prvej feministky, bez náznaku kontroverznosti v podobe ich heretického vzájomného pomeru. Ľahko provokatívne v zobrazení čierneho Petra (čiže neskoršieho prvého pápeža) na úkor ostatných apoštolov väčšinou v pozícii komparzu (s výnimkou Judáša). Dobre zvolená ústredná dvojica však nemá veľmi čo hrať, pretože hoci nejde o mainstreamový produkt, je prekvapivo duchovne prázdny a v záberoch s ,,hlbokou myšlienkou" postavy iba hľadia kamsi do diaľky (plánoval som napísať ,,do blba"). Záver podaný vo výborných skratkách. Odporúčam osobitne si vypočuť nádherný soundtrack od priskoro zosnulého Jóhanna Jóhannssona. (858. hodnotenie, 102. komentár k filmu)

• 4.8.2018  19:11

,,SÚČASNOSŤ PATRÍ HANSOVI ZIMMEROVI. PREVALCUJE VŠETKO." __ Najzásadnejšou otázkou, ktorá ovplyvnila aj moje hodnotenie je: pre koho je tento dokument vlastne určený a čo chce povedať? Poslucháči a fanúšikovia filmovej hudby gro, ktoré v dokumente odznie už dobre poznajú. Nováčikovia v danej oblasti budú zase z jej históriou, predstaviteľmi a ich najzásadnejšími dielami iba letmo oboznámení a prinajlepšom si urobia predstavu ako sa v danej oblasti začať orientovať. Stručné predstavenie popredných klasikov ako Steiner (revolučný King Kong), Morricone (výlučne spojený iba so spaghetti westernom), Williams (opäť revolučné Star Wars, Superman, Indiana Jones, E.T.) alebo Goldsmith (Planéta opíc, Čínska štvrť) je paradoxne zaujímavejšie než vyjadrenie skladateľov snažiacich sa opísať svoj mimoriadny prístup ku každej práci, pričom prakticky všetci hovoria to isté a pritom ešte nezabudnú pochváliť svoje priemerné a ledva počúvateĺné soundtracky (prečo by som mal počúvať bezmyšlienkovo dunivú a emocionálne prázdnu hudbu Junkie XL pre Mad Maxa?) a zbytočné reči psychologičky o tom, ako vie hudba ovplyvniť vnímanie diváka, keďže je to jasné. Napokon ma ešte odrovnalo priznanie o zisťovaní, či si diváci na toaletách pískajú absolútne nezapamätateľné a prevarené melódie ku súčasným akčným blokbusterom. Mne sa zase opakovane stalo, že som na WC v Cinema City opakovane pri vykonávaní potreby počul Morriconeho ,,L´ecstasi dell´ oro", čo vždy príjemne okorenilo návštevu biografu. Niekedy okolo rokov 2003-2004 vysielala ČT 2 počas sobotných poobedí dokumentárny seriál o filmovej hudbe, ktorý bol spracovaný podstatne zaujímavejšie rozoberaním konkrétnych ukážok. Škoda, že si nepamätám jeho názov... (100. hodnotenie, 16. komentár k filmu)

• 31.7.2018  08:42

,,ROZHNEVANÝ MUŽ ROBÍ CHYBY." ,,TO JE NEJAKÉ INDIÁNSKE MÚDRO?" ,,TO SOM PRÁVE VYMYSLEL... TAKŽE ÁNO." __ Nízke hodnotenie, v ktorom sa odzrkadľujú rozporuplné reakcie užívateľov. ,,Primal Rage" ma pred pár mesiacmi zaujal nielen svojim trailerom, ale najmä námetom, keďže podobnú sortu monster filmov si vždy rád pozriem, zvlášť keď je filmov o bigfootoch tak málo. Všetko bolo dobre našliapnuté nato, aby išlo popredného zástupcu filmov z týmto legendárnym tvorom, keby tvorcovia až v takej miere nedali svojim fantaskným predstavám konečný tvar. Ako poznamenali iní, originálnosti filmu neprospieva nielen niekoľko klišé a logických nedostatkov, ale tiež stvárnenie postavy bigfoota s jeho výzbrojou a maskovaním, čomu zodpovedá svojrázna charakteristika jeho útokov. Ďalšie napredovanie filmu mi však nevadí. Čarodejnica je ešte pôsobivejšia ako bigfoot, a celá pasáž miešajúca scény z jej chalupy, zo šamanského rituálu a z bigfootovho obydlia je pre svoj neobyčajný mysticizmus tým najlepším, čo ,,Primal Rage" okrem úchvatného prostredia hlbokých lesov ponúkol. Finálna konfrontácia pripomína nielen prvého ,,Predátora", ale najmä v úplnom závere jeho pokračovateľa s predsa len nie úplne rovnakým výsledkom. (372. hodnotenie, 51. komentár k filmu)

• 30.7.2018  16:42
    Mona Lisa (1986)

,,ODKIAĽ VÁS VYHRABALI?" ,,SPOD LOPÚCHA." __ O filmovej ,,Mona Lise" som sa dozvedel niekedy v prvej polovici predchádzajúcej dekády - čo je už hodne liet - kde mi bola predstavená v akomsi dokumentárnom seriály o filmovej hudbe jej titulná melódia, ktorej tóny sa mi odvtedy vryli do makovice a boli tým hlavným, prečo som ju chcel vidieť. Kamenova hudba bola pritom pre mňa prekvapivo striedma, ústredná melódia sa objavovala väčšinu času iba v náznakoch a viacej sa ukázala až počas Hoskinsovej návštevy kúpeľov. Ku väčšej príťažlivosti pomáhajú zápletke špinavé londýnske lokácie a viaceré herecké výkony. Michael Caine sa tu veľmi neukazuje, preto sa dianie na obrazovke podriaďuje dobre vybratej Cathy Tyson a Bobovi Hoskinsovi, ako stvorenému do úloh životom bitých kriminálnikov a primitívov bez štipku vychovania a vkusu. Medzi zvlášť vyhrotené a divácky náročné patria scény z kostola a záver na móle s následným surovým dôvetkom, ktorý naznačí zvyšok príbehu bez toho, aby bol ukázaný. A musím dodať, že ma absolútne zvalcoval Robbie Coltrane a jeho spôsob života. Sám sa zatiaľ o taký márne pokúšam... (375. hodnotenie, 26. komentár k filmu)

• 26.7.2018  16:45

,,TY SI TU BÝVAL?" ,,ÁNO, V 2. STOROČÍ, KEĎ SOM BOL CISÁR HADRIÁN." __ Po dlhšej dobe opäť ďalší Scottov film, s ktorým som bol nadmieru spokojný a nemám potrebu mať k jeho spracovaniu vážnejšie pripomienky. Povedzme si rovno: dôvody pre vystrihnutie Spaceyho sú hlúpe a bola v nich iba snaha nakloniť si priazeň nielen divákov, ale priam celej americkej verejnosti. Ako už predo mnou napísali iní, dúfam, že keď niekedy humbuk okolo ,,me too" pominie, budeme môcť vidieť pôvodnú verziu filmu a porovnať oboch hereckých predstaviteľov Gettyho. Každopádne Plummer podal z celého ansáblu najlepší výkon a zvlášť treba oceniť zvládnutie celej postavy v rámci dvojtýždenných dotáčok. Zaujímavé akých znamenitých úloh sa dostáva tomuto velikánovi na staré kolená. Pri zobrazení tej lakomosti a neustálej túžbe po ďalších miliónoch som prial penil, o to viac keď únoscovia postupne zľavovali z výkupného. Starý Getty v Plummerovom podaní je pre mňa jeden z najodpornejších hajzlov s akými som sa vo filme stretol. Očakával som nejaký pamätnejší moment, akýsi symbol celého filmu, každopádne je možné, že v budúcnosti poženiem hodnotenie ešte hore. __ ,,AKÉ TO JE ČÍTAŤ PRÚŽKY PAPIERA?" ,,VERU, TO NA CHVÍĽU STRATIA PENIAZE ZMYSEL A JE ICH VŠADE DOSŤ AKO VZDUCHU A JA SA VZNÁŠAM." (2136. hodnotenie, 161. komentár k filmu)

• 21.7.2018  19:01

,,ĽAHKÁ CHÔDZA A ŤAŽKÝ PAPEK - TO JE ODJAKŽIVA MOJE HESLO." ,,CHLAP MUSÍ MAŤ SVOJE HESLO." __ Okrem citácie z ,,Taxikára" si bystrý divák vo filme tiež povšimne odkazov na ,,Osvietenie" (dvere a sekera), Saturn 3, prípadne z literárnych zdrojov alúziu na Frankensteina (,,Ži!") pri oživovaní Kirbyho. Z filmov, ktoré prišli po tom je badateľná čiastočná inšpiračná podobnosť ,,Tichej zúrivosti" s ,,Terminátorom" a to najmä pri scénach teroru v nemocnici alebo automobilovej naháňačke končiacej ,,spálením" zápornej postavy, ale nie jej definitívnou smrťou. V tomto smere je nutné pochváliť surový výkon Briana Libbyho pripomínajúceho mi psychopatického Micka Jaggera a vyjadriť sklamanie z Chucka Norrisa nad jeho slabým zapojením sa do deja. Občas sa mi stalo, že som na neho úplne zabudol a na scéne sa objavil až vtedy, keď už to inak nešlo. Ba dokonca ani vtedy nepredvádza výkony vďaka ktorých si neskôr - možno trocha neželane - založil svoju popularitu. Skrátka, ak by sa aj v iných filmoch prezentoval podobne, žiadnou nevyčerpateľnou studnicou vtipov by sa nikdy nestal. Na margo tej studne a s tým spojeného záveru nemožno dodať nič iné, než, že sa to dalo čakať. To však ber čert, film by známejšieho statusu dosiahol pokiaľ by vydal viacej vlastnej invencie a oživil tým nevyužitý potenciál. (265. hodnotenie, 29. komentár k filmu)

• 15.7.2018  17:20

,,...A PREČO BY STE NIEČO TAKÉ ROBILA?" ,,KVÔLI TEJ VEĽKEJ HRČI VO VAŠICH NOHAVICIACH." __ De Palmov réžijný štýl je natoľko svojský a nezameniteľný, že skúsenejší filmový divák by ho v prípade nepozretia si úvodných titulkov časom beztak rozpoznal. Napriek tomu obdiv k ,,Majstrovi a svojmu učiteľovi" je natoľko silný, že De Palmovu snahu vzdať poctu predovšetkým ,,Vertigu" a ,,Psychu" je možné chápať skoro ako prejav chlapčenského nadšenia nad tvorbou vysnívaného projektu. Odkaz na ,,Vertigo" je badateľný najmä v toľko ospevovanej scéne v galérii a to, ako v rámci použitia skrytých symbolov, tak aj vo vášnivej hudbe Pina Dinaggio snažiaceho sa docieliť patričných parametrov soundtracku Bernarda Herrmanna. ,,Psycho" zase na diváka kričí z dramatických scén v sprche alebo vo výťahu a napokon tiež v záverečnom determinovaní motívu páchateľa, čo v prípade oboch filmov pôsobí trocha nadbytočne. Zvlášť zaujímavým prvkov je snová atmosféra vinúca sa celým filmom. Svoje pomyselné vrcholy má hneď v úvode a závere a De Palma ňou trocha lišiacky a tiež trocha kostrbato zakrýva necenzúrované scény zo sprchy, ktoré si predtým vyskúšal v úvode ,,Carrie". Nesnaží sa však o explicitnú nahotu, ale deviantné sexuálne dusno vychádza (príhodne) z dekadencie obdobia, v ktorom bolo dielo vytvorené. Caine ako psychiater otvorene a bez hanby kladúci intímneho charakteru a zároveň (pomerne ľahko odhaliteľný) ,,muž dvoch tvárí", známy predtým prevažne úlohami noblesných gentlemanov môže pôsobiť ako chybne obsadený. Rozpor v stvárnení nielen jeho postavy, ale tiež v prípade Nancy Allen a réžie dokladajú nominácie na Zlatú malinu a zároveň iné prestížne ocenenia . Každopádne zostalo na škoda, že premiéry filmu sa už ,,Majster" nedožil, pretože jeho reakcia na daný výtvor bola isto najzaujímavejšia zo všetkých iných diel vzdávajúcich mu poctu. (1124. hodnotenie, 121. komentár k filmu)

• 12.7.2018  21:26
    Roj (1978)

,,STÁLE PÍŠETE OBSCÉNNE KNIHY?" ,,TOHO ROKU NIE." ,,NAJPROSTOPÁŠNEJŠIE ČO SOM ČÍTAL BOL VÁŠ ČLÁNOK O PÁRENÍ ČMELIAKA. ŤAŽKÉ PORNO." ,,ÁNO, VČELIE KRÁĽOVNÉ SÚ VÁŽNE NIEČO." __ Irwin Allen patrí k otcom žánru katastrofických filmov zrodených v 70. rokoch, na ktorých pracoval ako producent i režisér. Ako režisér nakrútil štyri filmy, z ktorých dva vyrobené v prvej polovici dekády sú najväčšími klenoty žánru, zatiaľ čo neskorší dvaja zástupcovia (,,Roj" a námetovo akčnejšie pokračovanie ,,Poseidona" - taktiež s Michaelom Cainom) žáner tak povediac pochovali, keď sa svojim priemerným spracovaním nestretli s pochopením divákov ani kritiky. Na ,,Roj" som sa chystal vyše roka, akurát ma odrádzala jeho dĺžka - hoc som uprednostnil rozšírenú verziu - a samozrejme veľmi chabé hodnotenie. Paradoxne vás okamžite vtiahne do víru diania a často prichádza k akcii, pri ktorej na moje potešenie zomierajú aj deti. Do istého času sa preto na film nepozerá zle, avšak pribúdajúcu minutáž je napokon poznať a divák si začne všímať viacero takmer nelogických súvislostí. Z tohto dôvodu vidím ako schodnejšiu dvojhodinovú verziu. Okrem toho sa film snažil svojím rozpočtom pôsobiť veľkolepo, ale príliš mu to nevychádza ani z hľadiska výpravy, či trikov. Až na finále v Houstone sa dej odohráva kdesi v zapadákove (prípadne bol vytvorený v štúdiu) a úroveň špeciálnych efektov dobre dokladá napadnutie vlaku včelami, kedy celý model vlaku aj s okolitým prostredím pôsobí dojmom o dvadsať rokov staršieho béčkového filmu. Väčšina peňazí preto zrejme išla na zaplatenie hviezdneho obsadenia, z ktorého by som vyzdvihol najmä postavu ničomu nechápajúceho generála v podaní Richarda Widmarka. Záverom ešte upriamim pozornosť na zvláštny výber oscarovej nominácie. Rovnako si akademici o pár rokov neskôr počínali ešte v prípade takisto neúspešného ,,Keď sa čas naplnil". Úmysel podporiť snahu tvorcov by som v oboch prípadoch videl napr. v kategórii ,,zvuk" a pokiaľ ide o iné ocenenia, je veľmi možné, že jeho výslednému spracovaniu by viacej zodpovedali až o niečo neskôr odovzdávané Zlaté maliny. (688. hodnotenie, 45. komentár k filmu)

• 5.7.2018  18:28
    Malé tajomstvo krovín (TV film) (2002)

,,NIEKTO CHODÍ PO NÁMESTÍ, JA CHODÍM PO HORE A SÚ TAM SAMÉ HOLÉ BABY. NIEKTO IDE NA STRIPTÍZ, JA IDEM DO LESA." __ S Otcom sme popíjali víno v kopcoch nad Pezinkom kde sa pravidelne koná bubnovačka, keď náš rozhovor zrazu prerušil okolo nás idúci veľmi starý pán. Bol stroho, takmer až asociálne oblečený, stará neupravená košeľa mu nedbalo vytŕčala z vydraných nohavíc, cez plece mal prehodenú brašňu na plynovú masku. Kráčal pomaly, zdanlivo si ničoho nevšímal, hľadel iba pred seba, bol ľahko zhrbený, vychudnutý a jeho unikátny zjav dotvárala dlhá biela brada. Keď okolo nás tíško prešiel, naša fascinácia jeho osobou nás ohúrila natoľko, že sme sa o ňom ešte hodne dlhú chvíľu rozprávali, dokonca sme uvažovali, že za ním pôjdeme a zistíme o ňom viac, pretože najmä Otca - ktorý ho v ten deň už raz videl - veľmi zaujal a považoval ho za nejaké starého zabudnutého umelca, azda rezbára, ktorý by mu v rozhovore mohol kadečo múdre povedať o prírode. Ten starý pán mu pripomenul ľudí z dokumentu ,,Malé tajomstvo krovín", ktorý ho nedávno veľmi oslovil a doporučil mi jeho pozretie. Len ťažko sa na neho hľadajú vystihujúce slová. Underground o skupine filozofujúcich (nielen) konceptualistov, ktorých úvahám nie je občas ľahké porozumieť. Každopádne sledovať mikrosvet tejto alternatívnej kultúry je čarovné a vďaka bohu za takýto typ dokumentárneho filmu. Treba ich a dobre, že ich je tak málo. (doteraz 5. hodnotení, 2. komentár k filmu)

• 21.6.2018  16:58

,,ČO PRE TEBA PREDSTAVUJE BOHATSTVO?" ,,BOHATÝ JE TEN, KTO DOKÁŽE VYHOVIEŤ NÁROKOM SVOJEJ PREDSTAVIVOSTI." __ Na základe prvého pozretia je ,,Portrét dámy" uťahané, nezáživné dielo bez potrebných dramatických momentov, ktoré sa vzhľadom na pomerne časté zložito prednesené dialógy a myšlienky od neho očakávajú. Na druhej strane disponuje precízne zvládnutou výpravou, kostýmami, precitenými hudobnými melódiami a nádhernou kamerou vytvárajúcou niekoľko naozaj pamätných momentov (príchod kočiara do Florencie), na ktoré nestačia tvorčie schopnosti režisérky. Takáto nevyrovnaná kombinácia mala za následok môj opakovaný útlm a mikro/makro spánok počas zbytočne výdatnej 140 minútej stopáže. A práve opakované prehratie oných spánkom poznačených scén mi pomohlo k tomu, aby som sa na film pozrel z iného pohľadu, lepšie porozumel niektorým veciam a zauvažoval nad tým, aby som mu niekedy v budúcnosti dal príležitosť zdvihnúť jeho priemerný kredit. Okrem toho tiež zdvíham ruku v skupine užívateľov, ktorým film - nielen pre účasť Johna Malkovicha - ale tiež pre podobnosť zápletky pripomenie dejovo predsa len prepracovanejšie ,,Nebezpečné známosti" . Nuž a úvodná titulková sekvencia zasadená do súčasnosti ostáva pre mňa záhadou. (1081. hodnotenie, 51. komentár k filmu)

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35