curunir

okres Bratislava
Bratislava IV

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35
    • 14.9.2018  12:04

,,ĽUDÍ DNES ZAUJÍMAJÚ INÉ VECI... REKLAMA, SEX. VYPUKLA SLOBODA." __ Ak by film videlo viacej Jakubiskových fanúšikov než neprajníkov, rating tohto film by sa objektívne zvýšil aspoň o 20% (viď IMDb.com) a neodrádzal by svojim silným podhodnotením divákov vyberajúcich si filmy na základe dosiahnutých percent. Pokiaľ možno najvernejšie zaznamenať chaotickú porevolučnú eufóriu sa pokúšal kde-kto zväčša s neuspokojivým výsledkom, zato pohľad na vec snímaný optikou Jakubiskovej polodokumentárnej poetiky považujem za nezvyčajne vydarený. Svojsky poňatá réžia, strihová (ne)nadväznosť scén alebo zobrazená nahota mi nijako neprekážala, ani ma nepoburovala a jednu hviezdičku napokon uberám z dôvodu, že počiatočná ľahkosť odchádza v závere do stratena. Za komédiu - podľa tunajšej popisky - film vôbec nepovažujem. Výborná Vilma Jamnická, Dančiak šikovne prezliekajúci kabáty a zrejme najlepšie využitie (netradične zvoleného) magického realizmu, aké som v česko-slovenskej kinematografii videl. (749. hodnotenie, 43. komentár k filmu)

• 11.9.2018  09:07

,,...ZAČNEM NAPRÍKLAD TÝM, ŽE ROZBIJEM TENTO STĹP, ALEBO CELÝ PALÁC." ,,NIE, NIE, PALÁC JE PO REKONŠTRUKCII." __ Už keď som počul, ako sa v českom dabingu prihovorí Herkulovi Zeus v podaní Leoša Suchařřřípu, potvrdili sa moje mierne obavy, že komediálny žáner nie je v popiske ozaj uvádzaný náhodou. Čo však na tom, pretože toto spojenie funguje skvelo a tento film si celý čas výborne uťahuje zo všetkých nedostatkov (naivné scenáre, prehrávajúci herci...) subžánru. Český názov je skôr zavádzajúci, pretože ústrednou postavou je tu Herkules, avšak aj zvyšný traja siláci sú mu skvelými protihráčmi (vrátane Samsona s čiernym židovským klobúkom). Záverečný súboj mohol byť podaný ešte viac humornejšie, v zásade však ide o najlepší peplum podaný (paradoxne?) ako crazy komédia. (20. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

• 10.9.2018  20:08

,,JEDEN DETAIL PRE TVOJICH ĽAVICOVÝCH ČITATEĽOV. V BYTE NIE JE ANI JEDNA PAMIATKA PO SPODNOM PRÁDLE." ,,FETIŠIZMUS?" ,,AKÝ FETIŠIZMUS! JEDNODUCHO HO NENOSILA." __ Nielen z názvu, ale tiež z predchádzajúcich komentároch som sa dozvedal, že mám čakať netradičný zážitok. A po zhliadnutí pridávam prídomok skvelý predovšetkým vďaka prekvapivému a dejovo bohatému scenáru, ktorý si povšimli aj americkí akademici keď film ocenili svojim najvyšším hodnotením, aj keď jedným dychom treba dodať, že podobne zamerané/angažované filmy boli v danej dobe v móde (napr. rovnako ocenený, o rok starší Gavrasov ,,Z"). Volontého prejav je ozaj miestami silne afektovaný, ale išlo o hereckého chameleóna, preto ho nijako neodsudzujem, rovnako tak ,,netradičný" záver s oporou v podobe Kafkovho citátu. Dôkazom Morriconeho obdivuhodných schopností pracovať vo vtedajšej dobe na obrovskom množstve projektov je úsporný a predsa úderný soundtrack. (652. hodnotenie, 57. komentár k filmu)

• 1.9.2018  20:50

,,KEBY BOLI UČITELIA STÁLE TAKÍ CHUDOBNÍ AKO TVRDÍTE, AKO BY MOHLI ODOVZDÁVAŤ ŽIAKOM TAKÉ BOHATSTVO?" __ Oproti iným dielam menej Leanov menej výpravný film v ktorom sa však nijako nezaprie rukopis veľkého režiséra. Lean sa nikam neponáhľa, má čas a ten by mali mať aj diváci, ktorí sa naňho odhodlajú. Mňa prakticky okamžite oslovil a počas troch hodín by som v ňom sotva našiel slabšiu chvíľku. Zaujímavým je sledovať starosvetské rozprávanie v konfrontácii s vtedajšou meniacou sa kinematografiou, kde je režisérov prístup snažiaci sa prispôsobiť divákom viditeľný predovšetkým v prvej milostnej scéne (Mitchum a Miles), ale aj v nasledujúcich scénach. Mnohé scény z pláže je možné za prispenia vynikajúcej kamery označiť priam za ikonické a medzi tie najpamätnejšie osobne radím najmä Mitchumovo sledovanie stôp s prelínaním obrazu a vyzdvihovanie zbraní počas ozrutného vlnobitia. Herecký ansámbel je na vynikajúcej úrovni a prakticky každá postava je veľmi dobre zahraná. John Mills ako predstaviteľ Michaela vytvoril jednu z najdojímavejších postáv v kinematografii svojim stvárnením v mnohom podobnej neskoršiemu Johnovi Merrickovi v podaní Johna Hurta. Jedným dychom však treba dodať, že Jarreho pochodový podkres (ústredná melódia ľahko pripomína ,,Lara´s theme" s ,,Doktora Živaga") mu občas dáva karikatúrne vyznenie a či sa to niekomu páči, alebo nie, jeho postava je z hľadiska celkového diania prakticky zbytočná. Lean nakrútil skvelý film, ktorý poteší oko trpezlivého diváka. (204. hodnotenie, 38. komentár k filmu)

• 26.8.2018  19:04

,,TÁ DÁMA MÁ DOKTORÁT Z FILOZOFIE." ,,A JA MÁM IQ 170." __ ,,Ten, kto ma stráži" patrí medzi Scottove menej známe kúsky z dôvodov jeho slabšej TV/DVD distribúcie i rutinného spracovania, ktoré neurazí a ani nenadchne. Jednoducho povedané, film tak priemerný ako sa len dá. Aby som filmu nekrivdil, oceňujem ako sa vedľajšia rodinná línia postupne pretláča do popredia a naberá na vážnosti a zapáčil sa mi tiež sympaticky stvárnený policajt v podaní Toma Berengera, ktorého som mal doposiaľ zafixovaného ako psychopatického sadistu z ,,Čaty". Samozrejme je film tradične slušný aj po vizuálnej stránke, ale pozrel som si ho pre skompletizovanie Scottovej filmografie. (628. hodnotenie, 31. komentár k filmu)

• 24.8.2018  13:22

,,IBA ZLO ZNÁŠA SAMOTU HORŠIE AKO DOBRO." __ Rovnako ako cca okolo r. 2000 - kedy som film prvý raz videl - tak ani dnes ma neoslovil natoľko, ako by daný námet mohol. Príbeh Thomasa Torquemadu v dobrom podaní Francisca Rabala (a v ešte lepšom dabingu Leopolda Haverla) je zdĺhavý, miestami epizódny a bez vytýčenej línie rozprávania. Z hľadiska obsahu zaujme najmä proces s Perézom a formálne ústredná melódia Klausa Doldingera (Nekonečný príbeh). Vzhľadom na celkový vizuál rozmýšľam, či Barabáš nakrútil celovečerný, alebo čisto televízny film, čomu sa svojou striedmosťou podobá viac (v zábere som si povšimol napr. barokové obrazy). V súčasnom televíznom programe by však polozabudnutá ,,Temnota zahalila krajinu" bola peknou ukážkou zahraničnej práce emigrovaného talentovaného režiséra. (32. hodnotenie, 3. komentár k filmu)

• 18.8.2018  18:31
    Brimstone (2016)

,,ĽUDIA SI MYSLIA, ŽE TO KVÔLI PLAMEŇOM JE PEKLO NEZNESITEĽNÉ. NIE JE. TO KVÔLI ABSENCII LÁSKY." __ Ak by sme ,,Brimstone" z hľadiska žánru klasifikovali iba ako western, tak ide o najlepší western za posledných 25 rokov. Ibaže on tvorí pozoruhodný, žánrovo popierajúci mix a aj v týchto ohľadoch ide o mimoriadne záslužné dielo. Pred dlhším časom ma zaujal svojim trailerom a napokon priniesol čosi iné, aj keď som tušil nevšedný a silný filmový zážitok. Prvá kapitola pôsobí ako spojenie ,,Čarodejníc zo Salemu" s ,,Exorcistom" odohrávajúcom sa na ,,divokom západe". Zaujímavý začiatok ma okamžite správne naladil, aby som bol počas druhej kapitoly v siedmom nebi stúpajúc do ôsmeho, ktorého som dosiahol keď v tretej kapitole prišla -doslovne nepovedaná, ale jedným záberom naznačená - pointa, ktorá vysvetlila predchádzajúce chronologicky prehádzané dianie a nasmerovala celý príbeh ku jeho trocha predpokladanému vyvrcholeniu. Azda aj preto je posledná kapitola o niečo slabšia predovšetkým z hľadiska obohraných klišé, ale aj tak je nadpriemerná a rozhodne nepokazí dovtedy dokonalé predstavenie. ,,Brimstone" síce trvá dva a pol hodiny, sotva sa nájde čas pozrieť na hodinky alebo odvrátiť zrak mimo obrazovky, hoci niektoré scény sú iba pre silné žalúdky. Pri jeho sledovaní mi miestami prichádzalo fyzicky zle. Vyrezané črevá, odrezané jazyky, nevšedné skántrene postáv (napr. obesenie na záchode a následne rozrezané telo hodené sviniam) ciachovanie, neobyčajná krutosť a nad tým všetkým sadistický a zvrhlý Guy Pearce (pripomínal mi Peckovho kapitána Achaba) predvádzajúci herecké absolútno (,,Už si krvácala?"). Pravdepodobne najlepší film roka 2016. (4052. hodnotenie, 316. komentár k filmu)

• 5.8.2018  16:39

,,ČOHO SA V SEBE BOJÍŠ?" ,,SVOJICH MYŠLIENOK, TÚŽOB, SMÚTKU A NEŠŤASTIA." __ Ľúbostný príbeh bez milostnej scény. Dielo nenakrútené podľa Biblie, ukazujúce Ježiša skôr ako proroka než božieho syna a Máriu z Magdaly v pozícii prvej feministky, bez náznaku kontroverznosti v podobe ich heretického vzájomného pomeru. Ľahko provokatívne v zobrazení čierneho Petra (čiže neskoršieho prvého pápeža) na úkor ostatných apoštolov väčšinou v pozícii komparzu (s výnimkou Judáša).. Dobre zvolená ústredná dvojica však nemá veľmi čo hrať, pretože hoci nejde o mainstreamový produkt, je prekvapivo duchovne prázdny a v záberoch s ,,hlbokou myšlienkou" postavy iba hľadia kamsi do diaľky (plánoval som napísať ,,do blba"). Záver podaný vo výborných skratkách. Odporúčam osobitne si vypočuť nádherný soundtrack od priskoro zosnulého Jóhanna Jóhannssona. (858. hodnotenie, 102. komentár k filmu)

• 4.8.2018  19:11

,,SÚČASNOSŤ PATRÍ HANSOVI ZIMMEROVI. PREVALCUJE VŠETKO." __ Najzásadnejšou otázkou, ktorá ovplyvnila aj moje hodnotenie je: pre koho je tento dokument vlastne určený a čo chce povedať? Poslucháči a fanúšikovia filmovej hudby gro, ktoré v dokumente odznie už dobre poznajú. Nováčikovia v danej oblasti budú zase z jej históriou, predstaviteľmi a ich najzásadnejšími dielami iba letmo oboznámení a prinajlepšom si urobia predstavu ako sa v danej oblasti začať orientovať. Stručné predstavenie popredných klasikov ako Steiner (revolučný King Kong), Morricone (výlučne spojený iba so spaghetti westernom), Williams (opäť revolučné Star Wars, Superman, Indiana Jones, E.T.) alebo Goldsmith (Planéta opíc, Čínska štvrť) je paradoxne zaujímavejšie než vyjadrenie skladateľov snažiacich sa opísať svoj mimoriadny prístup ku každej práci, pričom prakticky všetci hovoria to isté a pritom ešte nezabudnú pochváliť svoje priemerné a ledva počúvateĺné soundtracky (prečo by som mal počúvať bezmyšlienkovo dunivú a emocionálne prázdnu hudbu Junkie XL pre Mad Maxa?) a zbytočné reči psychologičky o tom, ako vie hudba ovplyvniť vnímanie diváka, keďže je to jasné. Napokon ma ešte odrovnalo priznanie o zisťovaní, či si diváci na toaletách pískajú absolútne nezapamätateľné a prevarené melódie ku súčasným akčným blokbusterom. Mne sa zase opakovane stalo, že som na WC v Cinema City opakovane pri vykonávaní potreby počul Morriconeho ,,L´ecstasi dell´ oro", čo vždy príjemne okorenilo návštevu biografu. Niekedy okolo rokov 2003-2004 vysielala ČT 2 počas sobotných poobedí dokumentárny seriál o filmovej hudbe, ktorý bol spracovaný podstatne zaujímavejšie rozoberaním konkrétnych ukážok. Škoda, že si nepamätám jeho názov... (100. hodnotenie, 16. komentár k filmu)

• 31.7.2018  08:42

,,ROZHNEVANÝ MUŽ ROBÍ CHYBY." ,,TO JE NEJAKÉ INDIÁNSKE MÚDRO?" ,,TO SOM PRÁVE VYMYSLEL... TAKŽE ÁNO." __ Nízke hodnotenie, v ktorom sa odzrkadľujú rozporuplné reakcie užívateľov. ,,Primal Rage" ma pred pár mesiacmi zaujal nielen svojim trailerom, ale najmä námetom, keďže podobnú sortu monster filmov si vždy rád pozriem, zvlášť keď je filmov o bigfootoch tak málo. Všetko bolo dobre našliapnuté nato, aby išlo popredného zástupcu filmov z týmto legendárnym tvorom, keby tvorcovia až v takej miere nedali svojim fantaskným predstavám konečný tvar. Ako poznamenali iní, originálnosti filmu neprospieva nielen niekoľko klišé a logických nedostatkov, ale tiež stvárnenie postavy bigfoota s jeho výzbrojou a maskovaním, čomu zodpovedá svojrázna charakteristika jeho útokov. Ďalšie napredovanie filmu mi však nevadí. Čarodejnica je ešte pôsobivejšia ako bigfoot, a celá pasáž miešajúca scény z jej chalupy, zo šamanského rituálu a z bigfootovho obydlia je pre svoj neobyčajný mysticizmus tým najlepším, čo ,,Primal Rage" okrem úchvatného prostredia hlbokých lesov ponúkol. Finálna konfrontácia pripomína nielen prvého ,,Predátora", ale najmä v úplnom závere jeho pokračovateľa s predsa len nie úplne rovnakým výsledkom. (372. hodnotenie, 51. komentár k filmu)

• 30.7.2018  16:42
    Mona Lisa (1986)

,,ODKIAĽ VÁS VYHRABALI?" ,,SPOD LOPÚCHA." __ O filmovej ,,Mona Lise" som sa dozvedel niekedy v prvej polovici predchádzajúcej dekády - čo je už hodne liet - kde mi bola predstavená v akomsi dokumentárnom seriály o filmovej hudbe jej titulná melódia, ktorej tóny sa mi odvtedy vryli do makovice a boli tým hlavným, prečo som ju chcel vidieť. Kamenova hudba bola pritom pre mňa prekvapivo striedma, ústredná melódia sa objavovala väčšinu času iba v náznakoch a viacej sa ukázala až počas Hoskinsovej návštevy kúpeľov. Ku väčšej príťažlivosti pomáhajú zápletke špinavé londýnske lokácie a viaceré herecké výkony. Michael Caine sa tu veľmi neukazuje, preto sa dianie na obrazovke podriaďuje dobre vybratej Cathy Tyson a Bobovi Hoskinsovi, ako stvorenému do úloh životom bitých kriminálnikov a primitívov bez štipku vychovania a vkusu. Medzi zvlášť vyhrotené a divácky náročné patria scény z kostola a záver na móle s následným surovým dôvetkom, ktorý naznačí zvyšok príbehu bez toho, aby bol ukázaný. A musím dodať, že ma absolútne zvalcoval Robbie Coltrane a jeho spôsob života. Sám sa zatiaľ o taký márne pokúšam... (375. hodnotenie, 26. komentár k filmu)

• 26.7.2018  16:45

,,TY SI TU BÝVAL?" ,,ÁNO, V 2. STOROČÍ, KEĎ SOM BOL CISÁR HADRIÁN." __ Po dlhšej dobe opäť ďalší Scottov film, s ktorým som bol nadmieru spokojný a nemám potrebu mať k jeho spracovaniu vážnejšie pripomienky. Povedzme si rovno: dôvody pre vystrihnutie Spaceyho sú hlúpe a bola v nich iba snaha nakloniť si priazeň nielen divákov, ale priam celej americkej verejnosti. Ako už predo mnou napísali iní, dúfam, že keď niekedy humbuk okolo ,,me too" pominie, budeme môcť vidieť pôvodnú verziu filmu a porovnať oboch hereckých predstaviteľov Gettyho. Každopádne Plummer podal z celého ansáblu najlepší výkon a zvlášť treba oceniť zvládnutie celej postavy v rámci dvojtýždenných dotáčok. Zaujímavé akých znamenitých úloh sa dostáva tomuto velikánovi na staré kolená. Pri zobrazení tej lakomosti a neustálej túžbe po ďalších miliónoch som prial penil, o to viac keď únoscovia postupne zľavovali z výkupného. Starý Getty v Plummerovom podaní je pre mňa jeden z najodpornejších hajzlov s akými som sa vo filme stretol. Očakával som nejaký pamätnejší moment, akýsi symbol celého filmu, každopádne je možné, že v budúcnosti poženiem hodnotenie ešte hore. __ ,,AKÉ TO JE ČÍTAŤ PRÚŽKY PAPIERA?" ,,VERU, TO NA CHVÍĽU STRATIA PENIAZE ZMYSEL A JE ICH VŠADE DOSŤ AKO VZDUCHU A JA SA VZNÁŠAM." (2136. hodnotenie, 161. komentár k filmu)

• 21.7.2018  19:01

,,ĽAHKÁ CHÔDZA A ŤAŽKÝ PAPEK - TO JE ODJAKŽIVA MOJE HESLO." ,,CHLAP MUSÍ MAŤ SVOJE HESLO." __ Okrem citácie z ,,Taxikára" si bystrý divák vo filme tiež povšimne odkazov na ,,Osvietenie" (dvere a sekera), Saturn 3, prípadne z literárnych zdrojov alúziu na Frankensteina (,,Ži!") pri oživovaní Kirbyho. Z filmov, ktoré prišli po tom je badateľná čiastočná inšpiračná podobnosť ,,Tichej zúrivosti" s ,,Terminátorom" a to najmä pri scénach teroru v nemocnici alebo automobilovej naháňačke končiacej ,,spálením" zápornej postavy, ale nie jej definitívnou smrťou. V tomto smere je nutné pochváliť surový výkon Briana Libbyho pripomínajúceho mi psychopatického Micka Jaggera a vyjadriť sklamanie z Chucka Norrisa nad jeho slabým zapojením sa do deja. Občas sa mi stalo, že som na neho úplne zabudol a na scéne sa objavil až vtedy, keď už to inak nešlo. Ba dokonca ani vtedy nepredvádza výkony vďaka ktorých si neskôr - možno trocha neželane - založil svoju popularitu. Skrátka, ak by sa aj v iných filmoch prezentoval podobne, žiadnou nevyčerpateľnou studnicou vtipov by sa nikdy nestal. Na margo tej studne a s tým spojeného záveru nemožno dodať nič iné, než, že sa to dalo čakať. To však ber čert, film by známejšieho statusu dosiahol pokiaľ by vydal viacej vlastnej invencie a oživil tým nevyužitý potenciál. (265. hodnotenie, 29. komentár k filmu)

• 15.7.2018  17:20

,,...A PREČO BY STE NIEČO TAKÉ ROBILA?" ,,KVÔLI TEJ VEĽKEJ HRČI VO VAŠICH NOHAVICIACH." __ De Palmov réžijný štýl je natoľko svojský a nezameniteľný, že skúsenejší filmový divák by ho v prípade nepozretia si úvodných titulkov časom beztak rozpoznal. Napriek tomu obdiv k ,,Majstrovi a svojmu učiteľovi" je natoľko silný, že De Palmovu snahu vzdať poctu predovšetkým ,,Vertigu" a ,,Psychu" je možné chápať skoro ako prejav chlapčenského nadšenia nad tvorbou vysnívaného projektu. Odkaz na ,,Vertigo" je badateľný najmä v toľko ospevovanej scéne v galérii a to, ako v rámci použitia skrytých symbolov, tak aj vo vášnivej hudbe Pina Dinaggio snažiaceho sa docieliť patričných parametrov soundtracku Bernarda Herrmanna. ,,Psycho" zase na diváka kričí z dramatických scén v sprche alebo vo výťahu a napokon tiež v záverečnom determinovaní motívu páchateľa, čo v prípade oboch filmov pôsobí trocha nadbytočne. Zvlášť zaujímavým prvkov je snová atmosféra vinúca sa celým filmom. Svoje pomyselné vrcholy má hneď v úvode a závere a De Palma ňou trocha lišiacky a tiež trocha kostrbato zakrýva necenzúrované scény zo sprchy, ktoré si predtým vyskúšal v úvode ,,Carrie". Nesnaží sa však o explicitnú nahotu, ale deviantné sexuálne dusno vychádza (príhodne) z dekadencie obdobia, v ktorom bolo dielo vytvorené. Caine ako psychiater otvorene a bez hanby kladúci intímneho charakteru a zároveň (pomerne ľahko odhaliteľný) ,,muž dvoch tvárí", známy predtým prevažne úlohami noblesných gentlemanov môže pôsobiť ako chybne obsadený. Rozpor v stvárnení nielen jeho postavy, ale tiež v prípade Nancy Allen a réžie dokladajú nominácie na Zlatú malinu a zároveň iné prestížne ocenenia . Každopádne zostalo na škoda, že premiéry filmu sa už ,,Majster" nedožil, pretože jeho reakcia na daný výtvor bola isto najzaujímavejšia zo všetkých iných diel vzdávajúcich mu poctu. (1124. hodnotenie, 121. komentár k filmu)

• 12.7.2018  21:26
    Roj (1978)

,,STÁLE PÍŠETE OBSCÉNNE KNIHY?" ,,TOHO ROKU NIE." ,,NAJPROSTOPÁŠNEJŠIE ČO SOM ČÍTAL BOL VÁŠ ČLÁNOK O PÁRENÍ ČMELIAKA. ŤAŽKÉ PORNO." ,,ÁNO, VČELIE KRÁĽOVNÉ SÚ VÁŽNE NIEČO." __ Irwin Allen patrí k otcom žánru katastrofických filmov zrodených v 70. rokoch, na ktorých pracoval ako producent i režisér. Ako režisér nakrútil štyri filmy, z ktorých dva vyrobené v prvej polovici dekády sú najväčšími klenoty žánru, zatiaľ čo neskorší dvaja zástupcovia (,,Roj" a námetovo akčnejšie pokračovanie ,,Poseidona" - taktiež s Michaelom Cainom) žáner tak povediac pochovali, keď sa svojim priemerným spracovaním nestretli s pochopením divákov ani kritiky. Na ,,Roj" som sa chystal vyše roka, akurát ma odrádzala jeho dĺžka - hoc som uprednostnil rozšírenú verziu - a samozrejme veľmi chabé hodnotenie. Paradoxne vás okamžite vtiahne do víru diania a často prichádza k akcii, pri ktorej na moje potešenie zomierajú aj deti. Do istého času sa preto na film nepozerá zle, avšak pribúdajúcu minutáž je napokon poznať a divák si začne všímať viacero takmer nelogických súvislostí. Z tohto dôvodu vidím ako schodnejšiu dvojhodinovú verziu. Okrem toho sa film snažil svojím rozpočtom pôsobiť veľkolepo, ale príliš mu to nevychádza ani z hľadiska výpravy, či trikov. Až na finále v Houstone sa dej odohráva kdesi v zapadákove (prípadne bol vytvorený v štúdiu) a úroveň špeciálnych efektov dobre dokladá napadnutie vlaku včelami, kedy celý model vlaku aj s okolitým prostredím pôsobí dojmom o dvadsať rokov staršieho béčkového filmu. Väčšina peňazí preto zrejme išla na zaplatenie hviezdneho obsadenia, z ktorého by som vyzdvihol najmä postavu ničomu nechápajúceho generála v podaní Richarda Widmarka. Záverom ešte upriamim pozornosť na zvláštny výber oscarovej nominácie. Rovnako si akademici o pár rokov neskôr počínali ešte v prípade takisto neúspešného ,,Keď sa čas naplnil". Úmysel podporiť snahu tvorcov by som v oboch prípadoch videl napr. v kategórii ,,zvuk" a pokiaľ ide o iné ocenenia, je veľmi možné, že jeho výslednému spracovaniu by viacej zodpovedali až o niečo neskôr odovzdávané Zlaté maliny. (688. hodnotenie, 45. komentár k filmu)

• 5.7.2018  18:28
    Malé tajomstvo krovín (TV film) (2002)

,,NIEKTO CHODÍ PO NÁMESTÍ, JA CHODÍM PO HORE A SÚ TAM SAMÉ HOLÉ BABY. NIEKTO IDE NA STRIPTÍZ, JA IDEM DO LESA." __ S Otcom sme popíjali víno v kopcoch nad Pezinkom kde sa pravidelne koná bubnovačka, keď náš rozhovor zrazu prerušil okolo nás idúci veľmi starý pán. Bol stroho, takmer až asociálne oblečený, stará neupravená košeľa mu nedbalo vytŕčala z vydraných nohavíc, cez plece mal prehodenú tašku na plynovú masku. Kráčal pomaly, zdanlivo si ničoho nevšímal, hľadel iba pred seba, bol ľahko zhrbený, vychudnutý a jeho unikátny zjav dotvárala dlhá biela brada. Keď okolo nás tíško prešiel, naša fascinácia jeho osobou nás ohúrila natoľko, že sme sa o ňom ešte hodne dlhú chvíľu rozprávali, dokonca sme uvažovali, že za ním pôjdeme a zistíme o ňom viac, pretože najmä Otca - ktorý ho v ten deň už raz videl - veľmi zaujal a považoval ho za nejaké starého zabudnutého umelca, azda rezbára, ktorý by mu v rozhovore mohol kadečo múdre povedať o prírode. Ten starý pán mu pripomenul ľudí z dokumentu ,,Malé tajomstvo krovín", ktorý ho nedávno veľmi oslovil a doporučil mi jeho pozretie. Len ťažko sa na neho hľadajú vystihujúce slová. Underground o skupine filozofujúcich (nielen) konceptualistov, ktorých úvahám nie je občas ľahké porozumieť. Každopádne sledovať mikrosvet tejto alternatívnej kultúry je čarovné a vďaka bohu za takýto typ dokumentárneho filmu. Treba ich a dobre, že ich je tak málo. (doteraz 5. hodnotení, 2. komentár k filmu)

• 21.6.2018  16:58

,,ČO PRE TEBA PREDSTAVUJE BOHATSTVO?" ,,BOHATÝ JE TEN, KTO DOKÁŽE VYHOVIEŤ NÁROKOM SVOJEJ PREDSTAVIVOSTI." __ Na základe prvého pozretia je ,,Portrét dámy" uťahané, nezáživné dielo bez potrebných dramatických momentov, ktoré sa vzhľadom na pomerne časté zložito prednesené dialógy a myšlienky od neho očakávajú. Na druhej strane disponuje precízne zvládnutou výpravou, kostýmami, precitenými hudobnými melódiami a nádhernou kamerou vytvárajúcou niekoľko naozaj pamätných momentov (príchod kočiara do Florencie), na ktoré nestačia tvorčie schopnosti režisérky. Takáto nevyrovnaná kombinácia mala za následok môj opakovaný útlm a mikro/makro spánok počas zbytočne výdatnej 140 minútej stopáže. A práve opakované prehratie oných spánkom poznačených scén mi pomohlo k tomu, aby som sa na film pozrel z iného pohľadu, lepšie porozumel niektorým veciam a zauvažoval nad tým, aby som mu niekedy v budúcnosti dal príležitosť zdvihnúť jeho priemerný kredit. Okrem toho tiež zdvíham ruku v skupine užívateľov, ktorým film - nielen pre účasť Johna Malkovicha - ale tiež pre podobnosť zápletky pripomenie dejovo predsa len prepracovanejšie ,,Nebezpečné známosti" . Nuž a úvodná titulková sekvencia zasadená do súčasnosti ostáva pre mňa záhadou. (1081. hodnotenie, 51. komentár k filmu)

• 4.6.2018  18:24

,,...A ČO ROBIA DRAVCI POTOM KEĎ ZAPADNE SLNKO?" ,,HODUJÚ AKO KEBY NEBOLO ZAJTRAJŠKA." __ Čo o Bondovi napísať? Bol uvedený do kín v čase 40. výročia série, avšak pokiaľ by mal z tohto hľadiska adekvátne reprezentovať okrúhle výročie je skôr otázne a o 10 rokov starší ,,Skyfall" je v tomto smere nepochybne vydarenejším kúskom a to nielen pokiaľ ide o titulnú pieseň v podaní Madonny vzbudzujúcu oprávnenú polemiku. V ďalšom smere je ,,Dnes neumieraj" poplatný svojej dobe v dobrom i v zlom. Celkovo je film tvorený hi-tech feelingom, ktorý bol v dobe vzniku v kurze. ale dnes už predsa len pôsobí v istých ohľadoch - či už v hľadiska zobrazených technológií, alebo celkového dizajnového spracovania - trocha úsmevne a z časti zastaralo. Rozpočet vs. úroveň niektorých CGI efektov - vrátane surfovania s padákom - sa dnes dokonca radia medzi tie najhoršie vytvorené po roku 2000. Ak ma čosi naozaj potešilo, boli to najmä britké dialógy s odkazmi na predchádzajúce diely série (reportérka z magazínu ,,Jeden svet nestačí.") počas ktorých som čakal najmä, kedy už niekto v obkolesení drahých šperkov povie: ,,Diamanty sú večné". S takýmto jednoduchším humorom nemám v bondovkách najmenší problém a vždy ma poteší. (23 732. hodnotenie, 596. komentár k filmu)

• 9.5.2018  18:59
    Divoši (2012)

,,ČO NATO HOVORÍŠ?" ,,MYSLÍM, ŽE CHCETE, ABY SME ŽRALI VAŠE HOVNO A VOLALI HO KAVIÁR." __ Istotne by sa dali k ,,Divochom" vzniesť určité pripomienky týkajúce sa napr. absencie uchopiteľnejšej myšlienky, či výraznejšieho posolstva a zo skorších diel režiséra by sa dalo spomínať na viac sofistikovanejšiu kameru alebo strih a výraznejšie herecké výkony. V mojich očiach však Stone - režisér, majúci vo všeobecnom názore svoje najlepšie kúsky už dávno za sebou - nakrútil opäť film, ktorý má gule. Predovšetkým sa mi páči, že po rade filmov s výrazným politickým podtextom, tu podobne ako v ,,Takých normálnych zabijakoch" a ,,U-Turn" (ktorý sa ,,Divochom" približuje asi najväčšmi) bez škrupúľ ukázal svoj cynizmus, ktorý mu nemenej svedčí. Napokon vždy ocením pozvanie do podobne stvárnenej spoločnosti ľudí, ktorí nepochybne existujú, ale iba málokomu z bežných ľudí sa podarí do nej viacej nahliadnuť. Pestrému hereckému obsadeniu dominujú predovšetkým vedľajšie postavy v podaní Benicia Del Tora a Salmy Hayek, ktorá pri scéne ,,s parochňou" odhalí presne tú skrytú časť svojej osobnosti, ktorú som očakával. Scénu s upálením v pneumatike som videl už v ,,Elitnom komande" odohrávajúcom sa v Riu (typická forma mafiánskeho trestu v latinskej Amerike) a z hľadiska spracovania iných akčných scén by som iba dodal, ako rád by som si ich pozrel v unrated verzii, ktorú uprednostním pri ďalšom sledovaní. Ako už písali iní, záver v podobnom duchu si môže dovoliť iba vyzretý režisér a sám som sa nemohol zdržať smiechu. Bez spoilerovania pôsobí po nekompromisnom krvavom finále, druhý rozprávkovo gýčový záver ako rozčarovanie. __,,BUDE TO AKO TEN FILM." ,,AVATAR?" ,,AKÝ FILM?" ,,TEN S PAULOM NEWMANOM KEĎ EŠTE ŽIL A HRAL TAM AJ ROBERT REDFORD, KEĎ BOL EŠTE MLADÝ." ,,BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID." (13001. hodnotenie, 718. komentár k filmu)

• 1.5.2018  20:16

,,MORE MÁM HROZNE RÁD A NIKDE INDE BY SOM ŽIŤ NECHCEL. JE TO MÔJ DOMOV, MOJE NÁBOŽENSTVO, ALEBO SKÔR NIEČO, ČO MI NAHRÁDZA BOHA ALEBO NÁBOŽENSTVO. MORE DÁVA ŽIVOT A TIEŽ HO AJ BERIE. JE V ŇOM KRÁSA A OBROVSKÉ TAJOMSTVO, A JE VEČNÉ." __ Podľa toho, čo filmová adaptácia ponúkla, v ,,Ostrovoch uprostred prúdu" akoby Hemingway spomínal na všetko čo má rád a ešte sa všetkému snažil dať akúsi hodnotiacu filozofickú rovinu. Snáď aj preto som v G. C. Scottovi viac než bohémskeho sochára videl skôr realistický portrét autora predlohy a v dlhej scéne lovu mečúňa generačnú úpravu jeho slávnej novely, ktorá by mohla niesť názov ,,Chlapec a more". Celkovo sa nato nedíva zle a v určitých momentoch by som kľudne kývol na najvyššie hodnotenie, keby neprišiel trocha dovtedy netypický a vo svojej podstate predvídateľný záver. Vtedy ma navyše nepríjemne prekvapilo, že Pavel Soukup dabujúci Davida Hemmingsa tu zrazu - keď už Hemmingsa ,,nebolo" - prepožičal svoj hlas jednému z kubánskych vojakov. O pozícii soundtracku v rámci Goldsmithovej discografie ako spomína MissJ som už počul a dodávam len, že pri samostatnom počúvaní je hudba lepšia. (100. hodnotenie, 13. komentár k filmu)

• 26.4.2018  16:48
    Čára (2017)

,,LUCIA POVEDALA 4 KRÁT DO R*TI A 1 KRÁT DO P*ČE." __ ,,Čiara" sa dostala do môjho povedomia ešte v čase jej nakrúcania, keď o tom informovala v správach RTVS a už vtedy som si vravel, že na poli súčasnej prevažne komornej kinematografie by mohlo ísť o ojedinelý počin s nevšedným, dosiaľ nespracovaným námetom. Keď sa ,,Čiara" na slovenské pomery stala v kinách kasovým trhákom, dostal som sa k nej aj ja, ale ku jej sledovaniu som sa nevedel dokopať až do vyhlasovania ,,Sĺnk v sieti", kde bola jednoznačným favoritom. (Osobne mňa mrzí neúspech ,,Špiny".) Aj tento komentár píšem až mesiac po jej pozretí a jednotlivé kľúčové scény dlhšie lovím v pamäti. Keďže už bolo napísané mnohé, žiada sa mi - najmä pre seba samého - poznamenať, že herecké výkony Maštalíra a Hryca boli veľmi uspokojivé, dialógy sa pokúsili krotiť vulgarizmy a prišlo aj na zbytočné zábery nahoty, ktoré z môjho pohľadu nepomohli ku väčšej reálnosti rozprávania. Zvláštnu kapitolu potom tvorí pieseň ,,Hej Sokoly", ktorá pomohla ku masívnej propagácii filmu. Tá pre mňa nebola žiadnou novinkou, keďže ju poznám z rôznych, aj pôvodných ľudových verzií; o to viac k nej cítim averziu keď viem, že nejde o nič nové pod slnkom, ako by sa mohlo zdať. Nahliadnutie do slovensko-ukrajinského pohraničia však bolo sondou do absurdne bizarného sveta pripomínajúcim skôr Balkán ako našu vlasť, ktorú poznám z pohľadu Bratislavčana. Predovšetkým zo dve nepodstatné scény s ružovým mercedesom potrhujú mentálnu inakosť a svojráz kraja, ktorý ma už dlhšie láka navštíviť. Dielo svojím spracovaním nekomerčne divácke. (3386. hodnotenie, 209. komentár k filmu)

• 13.4.2018  18:32

,,VEĎ LEN PRED CHVÍĽOU STE TVRDILI, ŽE SÚRNE POTREBUJETE NIEKOHO, KTO SPOČÍTA GORILY VRCHOVSKÉ. TAK PREČO NIE JA? A VIEM AJ RÁTAŤ: 1,2,3..." __ ,,Gorily v hmle" sa do môjho povedomia dostali už asi pred dvadsiatimi rokmi v rámci cyklu ,,skutočný príbeh", ktorý vysielala v nedeľné večery Markíza. Spolu so ságou o ,,Votrelcoch" patria medzi najznámejšie diela Sigourney Weaver, hoci až doposiaľ som z filmu videl zakaždým ide podaktoré scény vrátane záveru. Keď už konečne môžem film posúdiť z celkového hľadiska, je predovšetkým potrebné napísať, že ide o zaujímavé dielo, ktoré dokáže diváka zaujať počas celej svojej dvojhodinovej dĺžky, pričom herecký výkon Sigourney Weaver vyniká predovšetkým v poslednej polhodine, kedy sa výrazne mení jej charakter na fanaticky zapálenú ochrankyňu ohrozených primátov. Pokiaľ by som mal ku filmu nejaké pripomienky, týkali by sa zobrazenie väčšej tragickosti ubúdania goríl vychádzajúcej z jeho názvu. Predchádzajúce konflikty s priekupníkom v neustále sa stupňujúcej vedľajšej dejovej línii napokon môžu viesť ku záveru, kto mohol stáť za jej tragickým koncom. Režisér Apted nechal všetko zahalené v hmle, aby si každý divák na danú vec vytvoril vlastný názor. (6551. hodnotenie, 168. komentár k filmu)

• 29.3.2018  17:34

,,MÁM CHÁPAŤ BANDU CHLAPOV, KTORÍ SI NIEČO DOKAZUJÚ TÝM, ŽE SI NAVZÁJOM SKÚŠAJÚ VYMLÁTIŤ MOZOG Z HLAVY?" __ Ja hovorím: Áno. Vedľajšia zápletka s policajtmi zabezpečujúca filmu hutnejšiu zápletku je vo svojej podstate zbytočná, hoci bez nej by celé predstavenie trvalo ešte aspoň o 15 minút kratšie. Lenže ,,Krvavý šport" mieri presne tam, kam má a preto si ma získal. Hromadám komentárov hovoriacich o tom, aký je to hlúpy, predvídateľný a zlý film vlastne vôbec nerozumiem. Ide o rýdzu záležitosť vytvorenú z rovnakých ingrediencií ako ,,Komando" a iné béčkové klasiky z 80. rokov, ktoré sa dnes už pýšia kultovým statusom, navyše má prídavok v podobe skvelého soundtracku. Vam Damme i ostatní mi naservírovali presne čo som očakával, a ja som spokojný. Azda sa do mňa vliala trocha sentimentu za tým nevšedným dekadentným obdobím a filmami, aké sa už dnes nenakrúcajú. (12 011. hodnotenie, 489. komentár k filmu)

• 20.3.2018  18:29
    Surfařka (2011)

,,KONIEC... BÝVA NIEKEDY ZAČIATKOM." __ Nerozumiem užívateľom píšucim o citovom vydieraní, ubolenom gýči a znevažujúcim v podstate skôr okrajovú líniu kresťanskej viery hlavnej hrdinky. Pokiaľ sa najmä mladý človek nechce po zvyšok života trápiť nad vlastným osudom spôsobeným ťažkým úrazom je podľa mňa prirodzeným nájsť v čomsi oporu na prekonanie následných prekážok. V mojich očiach podala AnnaSophia Robb veľmi sympatický výkon a keď sa z času na čas objavili nejaké slzy, súviseli skôr s počiatočnou nemožnosťou dosiahnuť stanovený cieľ, hoc treba dodať, že povzbudzujúce dialógy o počúvaní vlastného inštinktu znejú skôr ako frázy. Osobne ma skôr zaujal životný štýl rodiny Hamiltoncov; akým spôsobom vychovajú svoje deti a či sa mladí Havajčania stíhajú popri surfovaní vôbec venovať typickým školským povinnostiam svojich rovesníkov? Menej podstatnou pre vyrozprávanie príbehu mi takisto prišla časť zo vlnami tsunami zničeného Phuketu a ešte menšou svojrázna herecká účasť Boobyho SixKillera a Herkulesa, ktorý prakticky nemá čo hrať. Na koniec dodávam, ako veľmi ma oslovil minimalistický, iba zopár sekundový útok žraloka. (9376. hodnotenie, 442. komentár k filmu)

• 18.3.2018  20:06
    Magnolia (1999)

,,ČO TO ROBÍTE?" ,,CHCETE TO VEDIEŤ?" ,,ÁNO." ,,JA VÁS TICHO SÚDIM." __ Pôvodne som chcel napísať ako ma štvala afektovaná Julianne Moore a ako ma ohromovali siahodlhé hypnotizujúce hudobné plochy. Dodávam však, že v rozsiahlej mozaike sledujúcej jeden deň vzájomne nepoznajúcich sa ľudí je viditeľná snaha režiséra priniesť netradičné filmové predstavenie. Na ,,Magnóliu" sa od začiatku dobre pozerá, aj keď chvíľu trvá, kým sa divák dostane do celkového obrazu.Treba však poukázať, že oddelene výraznejšie nezaujme prakticky žiaden z príbehov a v závere som čakal na ich výraznejšie prepojenie a pointu v štýle Inarritovho ,,Babel", miesto toho ma odzbrojil neočakávaný, takmer katastrofický záver, na príčiny ktorého odkazuje vo svojom rape malý černoch. Scenár je nepopierateľne dobre napísaný, ale vadili mi v ňom prílišné vulgarizmy a vedľajšie línie smerujúce do stratena, čím som si postupne potvrdzoval svoj názor zahľadení sa filmu do seba samého. Ide o film, ktorý divák viacej ocení a na mnohé príde po druhom pozretí. Niekedy tak pravdepodobne znova urobím. (16 433 hodnotenie, 837. komentár k filmu)

• 17.3.2018  17:27
    Viking (2016)

,,PREČO SOM HO NEZABIL? STAL SA MOJOU SÚČASŤOU V TOMTO ŽIVOTE A INÝ MA UŽ NEČAKÁ." __ Spomínam si, s akým nadšením bol ,,Viking" onoho času dobre prijatý tunajšími užívateľmi a následne s odporúčaniami propagovaný. Dokonca aj ja som po ňom obhliadal na internete, až som ho napokon videl premiérovo na televíznej obrazovke. Dojmy z ambiciózne podaného projektu boli rozpačité. Priveľmi som nerozumel deju pôsobiacemu prekombinovane, chaoticky, napriek častej akcii miestami nudne, hoci jednotlivé scény sa snažila zachraňovať vizuálna stránka porovnateľná s vysoko rozpočtovou hollywoodskou produkciou. Z celého množstva bojových akčných sekvencií ostanú v mysli rezonovať najmä tie s vykopávaním totemov starých zabudnutých bohov a jazda lode dole svahom. Mnohé iné prakticky okamžite zanikajú, v čom vidím absenciu naturalistických krvavých záberov, ktoré boli pravdepodobne v TV verzii odstránené. Navyše knieža Vladimír s vynikajúcim nejednoznačným charakterom miešajúcim všetky prednosti i nedostatky by si predsa len zaslúžil herecky vyzretejšieho predstaviteľa. Ako sa teda postaviť ku filmu, ktoré slabé stránky mu spočítali užívatelia IMDb v jeho omnoho slabšom ratingu? Napokon všetko vyriešil záver s filozofickým podtónom a zároveň s typickým naturelom. Z počiatku som uvažoval o podpriemernom hodnotení, až scény kajania sa, dialógu na pobreží a hromadného krstu a časový odstup od videného ma presvedčili prihodiť jednu hviezdičku navyše. Daný námet si teraz väčšmi predstavujem spracovaný baladickejšie, s dávkou mysticizmu a čiernobielou kamerou po vzore ,,Andreja Rubľova" alebo ,,Markéty Lazarovej". (1395. hodnotenie, 128. komentár k filmu)

• 25.2.2018  12:33

,,PODÍVEJ SE, JAK JE TO KRÁSNE, KDYŽ JE NAŠE KLADNO CELÉ RUDÉ.“ ,,TY MYSLÍŠ POŘÁD JENOM NA RUDÉ KLADNO A PŘÁL BY SIS, ABY CELÁ REPUBLIKA BYLA RUDÁ, VIĎ? ,,VŠAK TY BY SIS TO TAKY PŘÁLA.“ __ Ako inak si pripomenúť 70 rokov od víťazného februára, než Zápotockého osobnou spomienkou o založení Komunistickej strany Československa (predtým Sociálno-demokratickej ľavice) počas tretej komunistickej internacionály? Istého času počas burzy kníh som na - do slovenčiny preložený román - ,,Červená žiara nad Kladnom“ narazil na burze kníh. Stál päťdesiat centov. Pomyslel som si, načo mi bude taká hlúposť, avšak dnes svojho rozhodnutia ľutujem. Zápotockého opus magnum je údajne napísaný solídne, do rozpakov priviedla tvorcov balancujúcich nad rozhodnutím urobiť z nej pripomienku idealizovaných udalostí alebo manifest. ( ,,KAM TAK HONEM, KARLE?“ ,,KAM? NO NA ŠACHTU. MYSLÍTE, ŽE BUDEME NASTUPOVAT POSLEDNÍ?“ ,,NIKAM NEPUDEŠ, ZBABĚLČE. VE STÁVCE SE POKRAČUJE.“) Film je ozaj krásny... farebnosťou, ktorá by o to viacej vynikla, ak by sa pre budúce generácie uchovala v podobe precízne zreštaurovanej blu-ray verzie. Maľované pozadie, prípadne kulisy sú robené vo vtedajšej dobe (a možnostiach) na najlepšej možnej úrovni. Zaujímavá mi prichodila scéna Bekovho stretnutia z manželkou po návrate domov, zatiaľ čo ona umýva podlahu. Sledujem ďalej a musím napísať, že... (,,BUĎTE ZDRÁVY, SOUDRUZI!“ ,,VÍTAME TĚ TONÍČKU. ŠKODA, ŽE POSPÍCHÁME, MUSÍME DO ÚSTŘEDNÍHO NÁRODNÍHO VÝBORU.“ ,,TO JE ŠKODA, CHTĚL JSEM SI S VÁMI POPOVÍDAT. ALE ASPOŇ JEDNU OTÁZKU SOUDRUZI: CO JE SE SOCIALIZACÍ?“ ) ...hodne škrípu dialógy robiace z osudových udalostí dnes úsmevné chvíle nútiace diváka sledovať celé prestavenie do zdarného konca. Znezrady sa objaví kniha: Mikuláš Lenin – Stát a republika. Pomyslím si: Zato istotne môžu kapitalisti , tí zlí, ktorí sú tu tak ukážkovo zobrazení sťaby vydierači, mysliaci iba na ženské, nato ako zneužiť robotníka a spiaci do neskorého doobedia, zatiaľčo čo pochodujúci ľud oslavuje 1. máj. Hádžem za hlavu zvláštnu záhadu, čakám na finále pred súdnym tribunálom, ktoré sľubuje potom, ako Mařka z manželovho listu o veľkosti súdruha Lenina dosahuje sexuálne uspokojenie, ojedinelý zážitok. ,, ZAHÁJILI SME BOJ PROTI KAPITALISTICKÉMU ZŘÍŽENÍ. V TOMTO BOJI NEMůŽEME STRATIT NIC, JENOM SVOJE OKOVY. ZÍSKAT ALE MůŽEME VŠECHNO.“ ... ,,...MY NAOPAK VĚŘÍME, ŽE PRO ZÁCHRANU LIDSTA JE POTŘEBNÉ ROZBÍT KAPITALISTICKÝ ŘÁD A VYTVOŘIT SVĚT SVOBODNÉ PRÁCE, SVOBODNÝCH NÁRODŮ, SVĚT OPRAVDU NOVÝ, SVĚT SOCIALISTICKÝ.“ (dosiaľ 853. hodnotení, 87. komentár k filmu)

• 21.2.2018  18:35

,,ALE JA MÁM DIVOKOSŤ V SRDCI." ,,POKIAĽ MÁŠ NAOZAJ DIVOKOSŤ V SRDCI, MUSÍŠ BOJOVAŤ ZA SVOJE SNY." __ Lynch nakrútil film so zmysluplným dejom, ktorý však nemusí byť plne zrozumiteľný pre každého diváka najmä pre rôzne, počas prvého pozretia, ľahko prehliadnuteľné drobné nuancy. Niektoré drobnosti akoby odkazovali na predchádzajúcu i do budúcnosti zamýšľanú tvorbu režiséra a jeho kolegov z branže, iné sú absolútne bezvýznamové a slúžia iba ako doplnok svojskej mozaiky. Napokon aj polovičné flashbacky sú akousi nejasnou, rôzne podanou verziou skutočnosti, ktorú si doplní divák sám. Nebyť týchto skutočností bola by pre mňa ,,Divokosť v srdci" mixom ,,Pulp Fiction" a ,,Takých normálnych zabijakov". Máme tu však snovú, miestami surrealistickú atmosféru, skôr slabšie využitého Willema Dafoa, hadie sako ako symbol vlastnej individuality a viery v osobnú slobodu a muzikálne rozprávkový záver. V podstate absolútna tvorčia sloboda. Lauru Dern mám dlhodobo zafixovanú ako paleobotaničku z Jurského parku, avšak tu vytvorila postavu na hony vzdialenú slušnej, rozhľadenej a psychicky vyrovnanej postave. Keď už mal David Lynch dostať prestížnu Zlatú palmu, tak bol tento film zrejme najrozumnejšou voľbou. (7231. hodnotenie, 412. komentár k filmu)

• 29.1.2018  20:01
    Varga (studentský film) (2017)

,,KEĎ SOM SÁM SO SEBOU, SOM V DOBREJ SPOLOČNOSTI." __ O Vargovi som videl dokumentárne filmy k jeho šesťdesiatke a veľmi solídny ,,Obyvateľ vlastného ostrova", ktorý nazerá viacej do neveľmi známeho súkromia známeho hudobníka. Na najnovšom počine čerstvej absolventky FAMU oceňujem predovšetkým plagát a nápad otitulkovať jeho problematický jazykový prejav. Horšie hodnotením nakrúcanie na fotoaparát (alebo mobil?) a už spomínané kladené otázky, na ktoré nevie vhodne zodpovedať ani sám Varga (opakom lásky je ,,neláska"). Lepšie známku preto udeľujem skôr za zábery z posledných dní života. (65. hodnotenie, 10. komentár k filmu)

• 28.1.2018  19:39
    Collateral (2004)

,,TY SI HO ZABIL?" ,,NIE, JA SOM HO STRELIL. ZABILI HO GUĽKY A PÁD." __ ,,Collateral" je vo všeobecnosti známy a uznávaný thriller s veľmi dobre napísaným scenárom, ktorý mi roky pravidelne unikal a zavše som z neho videl iba niekoľko momentov. Netradičným sa javí oscarová nominácia pre Jamie Foxxa ako herca vo vedľajšej úlohe, keďže je ešte dominantnejší než Tom Cruise. V ten rok dostal zároveň dostal pozlátenú sošku za ,,Raya", takže mu to môže byť jedno. V prípade českého znenia je však prekvapivé, že Cruisa miesto tradičného Gustava Bubníka dabuje Vladislav Beneš, dvorný dabér Pierca Brosnana, preto sa mi občas zdalo, akoby Foxxa celý čas riadila zlovestná podoba Jamesa Bonda s povolením zabíjať. Veľké vášne však vzbudzuje ,,novátorská" tvorba, ktorou Mann svoje dielo spracoval. Digitálna kamera je strašná, priam rušivá. Pôsobí veľmi lacno, takmer ako videofilm, na veľké plátno sa jednoznačne nehodí a siahodlhý rad jej ocenení mi ostáva záhadou. Rozumiem snahe o vytvorenie realistickej atmosféry, z môjho pohľadu to však nevyšlo. Pamätné momenty s kojotom alebo prestrelku v bare spomenuli predo mnou už iní užívatelia, preto iba dodám, že záverečná scéna v metre mi svojím pojatím pripomenula mix ,,Terminátora" (v podobe Cruisa) a ,,Predátora 2" (v podobe prostredia) a vo svojej vyhrotenosti narúša dovtedajšia snahu o autentickosť deja. S chválou i pripomienkami veľmi poctivé 4*. (26 342. hodnotenie, 859. komentár k filmu)

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35