curunir

okres Bratislava
Bratislava IV

<< předchozí 1 2 3 4 9 18 26 34
    • 15.7.2018  17:20

,,...A PREČO BY STE NIEČO TAKÉ ROBILA?" ,,KVÔLI TEJ VEĽKEJ HRČI VO VAŠICH NOHAVICIACH." __ De Palmov réžijný štýl je natoľko svojský a nezameniteľný, že skúsenejší filmový divák by ho v prípade nepozretia si úvodných titulkov časom beztak rozpoznal. Napriek tomu obdiv k ,,Majstrovi a svojmu učiteľovi" je natoľko silný, že De Palmovu snahu vzdať poctu predovšetkým ,,Vertigu" a ,,Psychu" je možné chápať skoro ako prejav chlapčenského nadšenia nad tvorbou vysnívaného projektu. Odkaz na ,,Vertigo" je badateľný najmä v toľko ospevovanej scéne v galérii a to ako v rámci použitia skrytých symbolov, tak aj vo vášnivej hudbe Pina Dinaggio snažiaceho sa docieliť patričných parametrov soundtracku Bernarda Herrmanna. ,,Psycho" zase na diváka kričí z dramatických scén v sprche alebo vo výťahu a napokon tiež v záverečnom determinovaní motívu páchateľa, čo v prípade oboch filmov pôsobí trocha nadbytočne. Zvlášť zaujímavým prvkov je snová atmosféra vinúca sa celým filmom. Svoje pomyselné vrcholy má hneď v úvode a závere a De Palma ňou trocha lišiacky a tiež trocha kostrbato zakrýva necenzúrované scény zo sprchy, ktoré si predtým vyskúšal v úvode ,,Carrie". Nesnaží sa však o zobraziť erotiku, ale deviantné sexuálne dusno vychádza (príhodne) z dekadencie obdobia v ktorom bolo dielo vytvorené. Caine ako psychiater otvorene a bez hanby kladúci intímneho charakteru a zároveň (pomerne ľahko odhaliteľný) ,,muž dvoch tvárí", známy predtým prevažne úlohami noblesných gentlemanov môže pôsobiť ako chybne obsadený. Rozpor v stvárnení nielen jeho postavy, ale tiež v prípade Nancy Allen a réžie dokladajú nominácie na Zlatú malinu a zároveň iné prestížne ocenenia . Každopádne zostalo na škoda, že premiéry filmu sa už ,,Majster" nedožil, pretože jeho reakcia na daný výtvor bola isto najzaujímavejšia zo všetkých iných diel. (1124. hodnotenie, 121. komentár k filmu)

• 12.7.2018  21:26
    Roj (1978)

,,STÁLE PÍŠETE OBSCÉNNE KNIHY?" ,,TOHO ROKU NIE." ,,NAJPROSTOPÁŠNEJŠIE ČO SOM ČÍTAL BOL VÁŠ ČLÁNOK O PÁRENÍ ČMELIAKA. ŤAŽKÉ PORNO." ,,ÁNO, VČELIE KRÁĽOVNÉ SÚ VÁŽNE NIEČO." __ Irwin Allen patrí k otcom žánru katastrofických filmov zrodených v 70. rokoch, na ktorých pracoval ako producent i režisér. Ako režisér nakrútil štyri filmy, z ktorých dva vyrobené v prvej polovici dekády sú najväčšími klenoty žánru, zatiaľ čo neskorší dvaja zástupcovia (,,Roj" a námetovo akčnejšie pokračovanie ,,Poseidona" - taktiež s Michaelom Cainom) žáner tak povediac pochovali, keď sa svojim priemerným spracovaním nestretli s pochopením divákov ani kritiky. Na ,,Roj" som sa chystal vyše roka, akurát ma odrádzala jeho dĺžka - hoc som uprednostnil rozšírenú verziu - a samozrejme veľmi chabé hodnotenie. Paradoxne vás okamžite vtiahne do víru diania a často prichádza k akcii, pri ktorej na moje potešenie zomierajú aj deti. Do istého času sa preto na film nepozerá zle, avšak pribúdajúcu minutáž je napokon poznať a divák si začne všímať viacero takmer nelogických súvislostí. Z tohto dôvodu vidím ako schodnejšiu dvojhodinovú verziu. Okrem toho sa film snažil svojím rozpočtom pôsobiť veľkolepo, ale príliš mu to nevychádza ani z hľadiska výpravy, či trikov. Až na finále v Houstone sa dej odohráva kdesi v zapadákove (prípadne bol vytvorený v štúdiu) a úroveň špeciálnych efektov dobre dokladá napadnutie vlaku včelami, kedy celý model vlaku aj s okolitým prostredím pôsobí dojmom o dvadsať rokov staršieho béčkového filmu. Väčšina peňazí preto zrejme išla na zaplatenie hviezdneho obsadenia, z ktorého by som vyzdvihol najmä postavu ničomu nechápajúceho generála v podaní Richarda Widmarka. Záverom ešte upriamim pozornosť na zvláštny výber oscarovej nominácie. Rovnako si akademici o pár rokov neskôr počínali ešte v prípade takisto neúspešného ,,Keď sa čas naplnil". Úmysel podporiť snahu tvorcov by som v oboch prípadoch videl napr. v kategórii ,,zvuk" a pokiaľ ide o iné ocenenia, je veľmi možné, že jeho výslednému spracovaniu by viacej zodpovedali až o niečo neskôr odovzdávané Zlaté maliny. (688. hodnotenie, 45. komentár k filmu)

• 5.7.2018  18:28
    Malé tajomstvo krovín (TV film) (2002)

,,NIEKTO CHODÍ PO NÁMESTÍ, JA CHODÍM PO HORE A SÚ TAM SAMÉ HOLÉ BABY. NIEKTO IDE NA STRIPTÍZ, JA IDEM DO LESA." __ S kamarátom sme popíjali víno v kopcoch nad Pezinkom kde sa pravidelne koná bubnovačka, keď náš rozhovor zrazu prerušil okolo nás idúci veľmi starý pán. Bol stroho, takmer až asociálne oblečený, stará neupravená košeľa mu nedbalo vytŕčala z vydraných nohavíc, cez plece mal prehodenú tašku na plynovú masku. Kráčal pomaly, zdanlivo si ničoho nevšímal, hľadel iba pred seba, bol ľahko zhrbený, vychudnutý a jeho unikátny zjav dotvárala dlhá biela brada. Keď okolo nás tíško prešiel, naša fascinácia jeho osobou nás ohúrila natoľko, že sme sa o ňom ešte hodne dlhú chvíľu rozprávali, dokonca sme uvažovali, že za ním pôjdeme a zistíme o ňom viac, pretože najmä kamaráta - ktorý ho v ten deň už raz videl - veľmi zaujal a považoval ho za nejaké starého zabudnutého umelca, azda rezbára, ktorý by mu v rozhovore mohol kadečo múdre povedať o prírode. Ten starý pán mu pripomenul ľudí z dokumentu ,,Malé tajomstvo krovín", ktorý ho nedávno veľmi oslovil a doporučil mi jeho pozretie. Len ťažko sa na neho hľadajú vystihujúce slová. Underground o skupine filozofujúcich (nielen) konceptualistov, ktorých úvaham nie je občas ľahké porozumieť. Každopádne sledovať mikrosvet tejto alternatívnej kultúry je čarovné a vďaka bohu za takýto typ dokumentárneho filmu. Treba ich a dobre, že ich je tak málo. (doteraz 5. hodnotení, 2. komentár k filmu)

• 21.6.2018  16:58

,,ČO PRE TEBA PREDSTAVUJE BOHATSTVO?" ,,BOHATÝ JE TEN, KTO DOKÁŽE VYHOVIEŤ NÁROKOM SVOJEJ PREDSTAVIVOSTI." __ Na základe prvého pozretia je ,,Portrét dámy" uťahané, nezáživné dielo bez potrebných dramatických momentov, ktoré sa vzhľadom na pomerne časté zložito prednesené dialógy a myšlienky od neho očakávajú. Na druhej strane disponuje precízne zvládnutou výpravou, kostýmami, precitenými hudobnými melódiami a nádhernou kamerou vytvárajúcou niekoľko naozaj pamätných momentov (príchod kočiara do Florencie), na ktoré nestačia tvorčie schopnosti režisérky. Takáto nevyrovnaná kombinácia mala za následok môj opakovaný útlm a mikro/makro spánok počas zbytočne výdatnej 140 minútej stopáže. A práve opakované prehratie oných spánkom poznačených scén mi pomohlo k tomu, aby som sa na film pozrel z iného pohľadu, lepšie porozumel niektorým veciam a zauvažoval nad tým, aby som mu niekedy v budúcnosti dal príležitosť zdvihnúť jeho priemerný kredit. Okrem toho tiež zdvíham ruku v skupine užívateľov, ktorým film - nielen pre účasť Johna Malkovicha - ale tiež pre podobnosť zápletky pripomenie dejovo predsa len prepracovanejšie ,,Nebezpečné známosti" . Nuž a úvodná titulková sekvencia zasadená do súčasnosti ostáva pre mňa záhadou. (1081. hodnotenie, 51. komentár k filmu)

• 4.6.2018  18:24

,,...A ČO ROBIA DRAVCI POTOM KEĎ ZAPADNE SLNKO?" ,,HODUJÚ AKO KEBY NEBOLO ZAJTRAJŠKA." __ Čo o Bondovi napísať? Bol uvedený do kín v čase 40. výročia série, avšak pokiaľ by mal z tohto hľadiska adekvátne reprezentovať okrúhle výročie je skôr otázne a o 10 rokov starší ,,Skyfall" je v tomto smere nepochybne vydarenejším kúskom a to nielen pokiaľ ide o titulnú pieseň v podaní Madonny vzbudzujúcu oprávnenú polemiku. V ďalšom smere je ,,Dnes neumieraj" poplatný svojej dobe v dobrom i v zlom. Celkovo je film tvorený hi-tech feelingom, ktorý bol v dobe vzniku v kurze. ale dnes už predsa len pôsobí v istých ohľadoch - či už v hľadiska zobrazených technológií, alebo celkového dizajnového spracovania - trocha úsmevne a z časti zastaralo. Rozpočet vs. úroveň niektorých CGI efektov - vrátane surfovania s padákom - sa dnes dokonca radia medzi tie najhoršie vytvorené po roku 2000. Ak ma čosi naozaj potešilo, boli to najmä britké dialógy s odkazmi na predchádzajúce diely série (reportérka z magazínu ,,Jeden svet nestačí.") počas ktorých som čakal najmä, kedy už niekto v obkolesení drahých šperkov povie: ,,Diamanty sú večné". S takýmto jednoduchším humorom nemám v bondovkách najmenší problém a vždy ma poteší. (23 732. hodnotenie, 596. komentár k filmu)

• 9.5.2018  18:59
    Divoši (2012)

,,ČO NATO HOVORÍŠ?" ,,MYSLÍM, ŽE CHCETE, ABY SME ŽRALI VAŠE HOVNO A VOLALI HO KAVIÁR." __ Istotne by sa dali k ,,Divochom" vzniesť určité pripomienky týkajúce sa napr. absencie uchopiteľnejšej myšlienky, či výraznejšieho posolstva a zo skorších diel režiséra by sa dalo spomínať na viac sofistikovanejšiu kameru alebo strih a výraznejšie herecké výkony. V mojich očiach však Stone - režisér, majúci vo všeobecnom názore svoje najlepšie kúsky už dávno za sebou - nakrútil opäť film, ktorý má gule. Predovšetkým sa mi páči, že po rade filmov s výrazným politickým podtextom, tu podobne ako v ,,Takých normálnych zabijakoch" a ,,U-Turn" (ktorý sa ,,Divochom" približuje asi najväčšmi) bez škrupúľ ukázal svoj cynizmus, ktorý mu nemenej svedčí. Napokon vždy ocením pozvanie do podobne stvárnenej spoločnosti ľudí, ktorí nepochybne existujú, ale iba málokomu z bežných ľudí sa podarí do nej viacej nahliadnuť. Pestrému hereckému obsadeniu dominujú predovšetkým vedľajšie postavy v podaní Benicia Del Tora a Salmy Hayek, ktorá pri scéne ,,s parochňou" odhalí presne tú skrytú časť svojej osobnosti, ktorú som očakával. Scénu s upálením v pneumatike som videl už v ,,Elitnom komande" odohrávajúcom sa v Riu (typická forma mafiánskeho trestu v latinskej Amerike) a z hľadiska spracovania iných akčných scén by som iba dodal, ako rád by som si ich pozrel v unrated verzii, ktorú uprednostním pri ďalšom sledovaní. Ako už písali iní, záver v podobnom duchu si môže dovoliť iba vyzretý režisér a sám som sa nemohol zdržať smiechu. Bez spoilerovania pôsobí po nekompromisnom krvavom finále, druhý rozprávkovo gýčový záver ako rozčarovanie. __,,BUDE TO AKO TEN FILM." ,,AVATAR?" ,,AKÝ FILM?" ,,TEN S PAULOM NEWMANOM KEĎ EŠTE ŽIL A HRAL TAM AJ ROBERT REDFORD, KEĎ BOL EŠTE MLADÝ." ,,BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID." (13001. hodnotenie, 718. komentár k filmu)

• 1.5.2018  20:16

,,MORE MÁM HROZNE RÁD A NIKDE INDE BY SOM ŽIŤ NECHCEL. JE TO MÔJ DOMOV, MOJE NÁBOŽENSTVO, ALEBO SKÔR NIEČO, ČO MI NAHRÁDZA BOHA ALEBO NÁBOŽENSTVO. MORE DÁVA ŽIVOT A TIEŽ HO AJ BERIE. JE V ŇOM KRÁSA A OBROVSKÉ TAJOMSTVO, A JE VEČNÉ." __ Podľa toho, čo filmová adaptácia ponúkla, v ,,Ostrovoch uprostred prúdu" akoby Hemingway spomínal na všetko čo má rád a ešte sa všetkému snažil dať akúsi hodnotiacu filozofickú rovinu. Snáď aj preto som v G. C. Scottovi viac než bohémskeho sochára videl skôr realistický portrét autora predlohy a v dlhej scéne lovu mečúňa generačnú úpravu jeho slávnej novely, ktorá by mohla niesť názov ,,Chlapec a more". Celkovo sa nato nedíva zle a v určitých momentoch by som kľudne kývol na najvyššie hodnotenie, keby neprišiel trocha dovtedy netypický a vo svojej podstate predvídateľný záver. Vtedy ma navyše nepríjemne prekvapilo, že Pavel Soukup dabujúci Davida Hemmingsa tu zrazu - keď už Hemmingsa ,,nebolo" - prepožičal svoj hlas jednému z kubánskych vojakov. O pozícii soundtracku v rámci Goldsmithovej discografie ako spomína MissJ som už počul a dodávam len, že pri samostatnom počúvaní je hudba lepšia. (100. hodnotenie, 13. komentár k filmu)

• 26.4.2018  16:48
    Čára (2017)

,,LUCIA POVEDALA 4 KRÁT DO R*TI A 1 KRÁT DO P*ČE." __ ,,Čiara" sa dostala do môjho povedomia ešte v čase jej nakrúcania, keď o tom informovala v správach RTVS a už vtedy som si vravel, že na poli súčasnej prevažne komornej kinematografie by mohlo ísť o ojedinelý počin s nevšedným, dosiaľ nespracovaným námetom. Keď sa ,,Čiara" na slovenské pomery stala v kinách kasovým trhákom, dostal som sa k nej aj ja, ale ku jej sledovaniu som sa nevedel dokopať až do vyhlasovania ,,Sĺnk v sieti", kde bola jednoznačným favoritom. (Osobne mňa mrzí neúspech ,,Špiny".) Aj tento komentár píšem až mesiac po jej pozretí a jednotlivé kľúčové scény dlhšie lovím v pamäti. Keďže už bolo napísané mnohé, žiada sa mi - najmä pre seba samého - poznamenať, že herecké výkony Maštalíra a Hryca boli veľmi uspokojivé, dialógy sa pokúsili krotiť vulgarizmy a prišlo aj na zbytočné zábery nahoty, ktoré z môjho pohľadu nepomohli ku väčšej reálnosti rozprávania. Zvláštnu kapitolu potom tvorí pieseň ,,Hej Sokoly", ktorá pomohla ku masívnej propagácii filmu. Tá pre mňa nebola žiadnou novinkou, keďže ju poznám z rôznych, aj pôvodných ľudových verzií; o to viac k nej cítim averziu keď viem, že nejde o nič nové pod slnkom, ako by sa mohlo zdať. Nahliadnutie do slovensko-ukrajinského pohraničia však bolo sondou do absurdne bizarného sveta pripomínajúcim skôr Balkán ako našu vlasť, ktorú poznám z pohľadu Bratislavčana. Predovšetkým zo dve nepodstatné scény s ružovým mercedesom potrhujú mentálnu inakosť a svojráz kraja, ktorý ma už dlhšie láka navštíviť. Dielo svojím spracovaním nekomerčne divácke. (3386. hodnotenie, 209. komentár k filmu)

• 13.4.2018  18:32

,,VEĎ LEN PRED CHVÍĽOU STE TVRDILI, ŽE SÚRNE POTREBUJETE NIEKOHO, KTO SPOČÍTA GORILY VRCHOVSKÉ. TAK PREČO NIE JA? A VIEM AJ RÁTAŤ: 1,2,3..." __ ,,Gorily v hmle" sa do môjho povedomia dostali už asi pred dvadsiatimi rokmi v rámci cyklu ,,skutočný príbeh", ktorý vysielala v nedeľné večery Markíza. Spolu so ságou o ,,Votrelcoch" patria medzi najznámejšie diela Sigourney Weaver, hoci až doposiaľ som z filmu videl zakaždým ide podaktoré scény vrátane záveru. Keď už konečne môžem film posúdiť z celkového hľadiska, je predovšetkým potrebné napísať, že ide o zaujímavé dielo, ktoré dokáže diváka zaujať počas celej svojej dvojhodinovej dĺžky, pričom herecký výkon Sigourney Weaver vyniká predovšetkým v poslednej polhodine, kedy sa výrazne mení jej charakter na fanaticky zapálenú ochrankyňu ohrozených primátov. Pokiaľ by som mal ku filmu nejaké pripomienky, týkali by sa zobrazenie väčšej tragickosti ubúdania goríl vychádzajúcej z jeho názvu. Predchádzajúce konflikty s priekupníkom v neustále sa stupňujúcej vedľajšej dejovej línii napokon môžu viesť ku záveru, kto mohol stáť za jej tragickým koncom. Režisér Apted nechal všetko zahalené v hmle, aby si každý divák na danú vec vytvoril vlastný názor. (6551. hodnotenie, 168. komentár k filmu)

• 29.3.2018  17:34

,,MÁM CHÁPAŤ BANDU CHLAPOV, KTORÍ SI NIEČO DOKAZUJÚ TÝM, ŽE SI NAVZÁJOM SKÚŠAJÚ VYMLÁTIŤ MOZOG Z HLAVY?" __ Ja hovorím: Áno. Vedľajšia zápletka s policajtmi zabezpečujúca filmu hutnejšiu zápletku je vo svojej podstate zbytočná, hoci bez nej by celé predstavenie trvalo ešte aspoň o 15 minút kratšie. Lenže ,,Krvavý šport" mieri presne tam, kam má a preto si ma získal. Hromadám komentárov hovoriacich o tom, aký je to hlúpy, predvídateľný a zlý film vlastne vôbec nerozumiem. Ide o rýdzu záležitosť vytvorenú z rovnakých ingrediencií ako ,,Komando" a iné béčkové klasiky z 80. rokov, ktoré sa dnes už pýšia kultovým statusom, navyše má prídavok v podobe skvelého soundtracku. Vam Damme i ostatní mi naservírovali presne čo som očakával, a ja som spokojný. Azda sa do mňa vliala trocha sentimentu za tým nevšedným dekadentným obdobím a filmami, aké sa už dnes nenakrúcajú. (12 011. hodnotenie, 489. komentár k filmu)

• 20.3.2018  18:29
    Surfařka (2011)

,,KONIEC... BÝVA NIEKEDY ZAČIATKOM." __ Nerozumiem užívateľom píšucim o citovom vydieraní, ubolenom gýči a znevažujúcim v podstate skôr okrajovú líniu kresťanskej viery hlavnej hrdinky. Pokiaľ sa najmä mladý človek nechce po zvyšok života trápiť nad vlastným osudom spôsobeným ťažkým úrazom je podľa mňa prirodzeným nájsť v čomsi oporu na prekonanie následných prekážok. V mojich očiach podala AnnaSophia Robb veľmi sympatický výkon a keď sa z času na čas objavili nejaké slzy, súviseli skôr s počiatočnou nemožnosťou dosiahnuť stanovený cieľ, hoc treba dodať, že povzbudzujúce dialógy o počúvaní vlastného inštinktu znejú skôr ako frázy. Osobne ma skôr zaujal životný štýl rodiny Hamiltoncov; akým spôsobom vychovajú svoje deti a či sa mladí Havajčania stíhajú popri surfovaní vôbec venovať typickým školským povinnostiam svojich rovesníkov? Menej podstatnou pre vyrozprávanie príbehu mi takisto prišla časť zo vlnami tsunami zničeného Phuketu a ešte menšou svojrázna herecká účasť Boobyho SixKillera a Herkulesa, ktorý prakticky nemá čo hrať. Na koniec dodávam, ako veľmi ma oslovil minimalistický, iba zopár sekundový útok žraloka. (9376. hodnotenie, 442. komentár k filmu)

• 18.3.2018  20:06
    Magnolia (1999)

,,ČO TO ROBÍTE?" ,,CHCETE TO VEDIEŤ?" ,,ÁNO." ,,JA VÁS TICHO SÚDIM." __ Pôvodne som chcel napísať ako ma štvala afektovaná Julianne Moore a ako ma ohromovali siahodlhé hypnotizujúce hudobné plochy. Dodávam však, že v rozsiahlej mozaike sledujúcej jeden deň vzájomne nepoznajúcich sa ľudí je viditeľná snaha režiséra priniesť netradičné filmové predstavenie. Na ,,Magnóliu" sa od začiatku dobre pozerá, aj keď chvíľu trvá, kým sa divák dostane do celkového obrazu.Treba však poukázať, že oddelene výraznejšie nezaujme prakticky žiaden z príbehov a v závere som čakal na ich výraznejšie prepojenie a pointu v štýle Inarritovho ,,Babel", miesto toho ma odzbrojil neočakávaný, takmer katastrofický záver, na príčiny ktorého odkazuje vo svojom rape malý černoch. Scenár je nepopierateľne dobre napísaný, ale vadili mi v ňom prílišné vulgarizmy a vedľajšie línie smerujúce do stratena, čím som si postupne potvrdzoval svoj názor zahľadení sa filmu do seba samého. Ide o film, ktorý divák viacej ocení a na mnohé príde po druhom pozretí. Niekedy tak pravdepodobne znova urobím. (16 433 hodnotenie, 837. komentár k filmu)

• 17.3.2018  17:27
    Viking (2016)

,,PREČO SOM HO NEZABIL? STAL SA MOJOU SÚČASŤOU V TOMTO ŽIVOTE A INÝ MA UŽ NEČAKÁ." __ Spomínam si, s akým nadšením bol ,,Viking" onoho času dobre prijatý tunajšími užívateľmi a následne s odporúčaniami propagovaný. Dokonca aj ja som po ňom obhliadal na internete, až som ho napokon videl premiérovo na televíznej obrazovke. Dojmy z ambiciózne podaného projektu boli rozpačité. Priveľmi som nerozumel deju pôsobiacemu prekombinovane, chaoticky, napriek častej akcii miestami nudne, hoci jednotlivé scény sa snažila zachraňovať vizuálna stránka porovnateľná s vysoko rozpočtovou hollywoodskou produkciou. Z celého množstva bojových akčných sekvencií ostanú v mysli rezonovať najmä tie s vykopávaním totemov starých zabudnutých bohov a jazda lode dole svahom. Mnohé iné prakticky okamžite zanikajú, v čom vidím absenciu naturalistických krvavých záberov, ktoré boli pravdepodobne v TV verzii odstránené. Navyše knieža Vladimír s vynikajúcim nejednoznačným charakterom miešajúcim všetky prednosti i nedostatky by si predsa len zaslúžil herecky vyzretejšieho predstaviteľa. Ako sa teda postaviť ku filmu, ktoré slabé stránky mu spočítali užívatelia IMDb v jeho omnoho slabšom ratingu? Napokon všetko vyriešil záver s filozofickým podtónom a zároveň s typickým naturelom. Z počiatku som uvažoval o podpriemernom hodnotení, až scény kajania sa, dialógu na pobreží a hromadného krstu a časový odstup od videného ma presvedčili prihodiť jednu hviezdičku navyše. Daný námet si teraz väčšmi predstavujem spracovaný baladickejšie, s dávkou mysticizmu a čiernobielou kamerou po vzore ,,Andreja Rubľova" alebo ,,Markéty Lazarovej". (1395. hodnotenie, 128. komentár k filmu)

• 25.2.2018  12:33

,,PODÍVEJ SE, JAK JE TO KRÁSNE, KDYŽ JE NAŠE KLADNO CELÉ RUDÉ.“ ,,TY MYSLÍŠ POŘÁD JENOM NA RUDÉ KLADNO A PŘÁL BY SIS, ABY CELÁ REPUBLIKA BYLA RUDÁ, VIĎ? ,,VŠAK TY BY SIS TO TAKY PŘÁLA.“ __ Ako inak si pripomenúť 70 rokov od víťazného februára, než Zápotockého osobnou spomienkou o založení Komunistickej strany Československa (predtým Sociálno-demokratickej ľavice) počas tretej komunistickej internacionály? Istého času počas burzy kníh som na - do slovenčiny preložený román - ,,Červená žiara nad Kladnom“ narazil na burze kníh. Stál päťdesiat centov. Pomyslel som si, načo mi bude taká hlúposť, avšak dnes svojho rozhodnutia ľutujem. Zápotockého opus magnum je údajne napísaný solídne, do rozpakov priviedla tvorcov balancujúcich nad rozhodnutím urobiť z nej pripomienku idealizovaných udalostí alebo manifest. ( ,,KAM TAK HONEM, KARLE?“ ,,KAM? NO NA ŠACHTU. MYSLÍTE, ŽE BUDEME NASTUPOVAT POSLEDNÍ?“ ,,NIKAM NEPUDEŠ, ZBABĚLČE. VE STÁVCE SE POKRAČUJE.“) Film je ozaj krásny... farebnosťou, ktorá by o to viacej vynikla, ak by sa pre budúce generácie uchovala v podobe precízne zreštaurovanej blu-ray verzie. Maľované pozadie, prípadne kulisy sú robené vo vtedajšej dobe (a možnostiach) na najlepšej možnej úrovni. Zaujímavá mi prichodila scéna Bekovho stretnutia z manželkou po návrate domov, zatiaľ čo ona umýva podlahu. Sledujem ďalej a musím napísať, že... (,,BUĎTE ZDRÁVY, SOUDRUZI!“ ,,VÍTAME TĚ TONÍČKU. ŠKODA, ŽE POSPÍCHÁME, MUSÍME DO ÚSTŘEDNÍHO NÁRODNÍHO VÝBORU.“ ,,TO JE ŠKODA, CHTĚL JSEM SI S VÁMI POPOVÍDAT. ALE ASPOŇ JEDNU OTÁZKU SOUDRUZI: CO JE SE SOCIALIZACÍ?“ ) ...hodne škrípu dialógy robiace z osudových udalostí dnes úsmevné chvíle nútiace diváka sledovať celé prestavenie do zdarného konca. Znezrady sa objaví kniha: Mikuláš Lenin – Stát a republika. Pomyslím si: Zato istotne môžu kapitalisti , tí zlí, ktorí sú tu tak ukážkovo zobrazení sťaby vydierači, mysliaci iba na ženské, nato ako zneužiť robotníka a spiaci do neskorého doobedia, zatiaľčo čo pochodujúci ľud oslavuje 1. máj. Hádžem za hlavu zvláštnu záhadu, čakám na finále pred súdnym tribunálom, ktoré sľubuje potom, ako Mařka z manželovho listu o veľkosti súdruha Lenina dosahuje sexuálne uspokojenie, ojedinelý zážitok. ,, ZAHÁJILI SME BOJ PROTI KAPITALISTICKÉMU ZŘÍŽENÍ. V TOMTO BOJI NEMůŽEME STRATIT NIC, JENOM SVOJE OKOVY. ZÍSKAT ALE MůŽEME VŠECHNO.“ ... ,,...MY NAOPAK VĚŘÍME, ŽE PRO ZÁCHRANU LIDSTA JE POTŘEBNÉ ROZBÍT KAPITALISTICKÝ ŘÁD A VYTVOŘIT SVĚT SVOBODNÉ PRÁCE, SVOBODNÝCH NÁRODŮ, SVĚT OPRAVDU NOVÝ, SVĚT SOCIALISTICKÝ.“ (dosiaľ 853. hodnotení, 87. komentár k filmu)

• 21.2.2018  18:35

,,ALE JA MÁM DIVOKOSŤ V SRDCI." ,,POKIAĽ MÁŠ NAOZAJ DIVOKOSŤ V SRDCI, MUSÍŠ BOJOVAŤ ZA SVOJE SNY." __ Lynch nakrútil film so zmysluplným dejom, ktorý však nemusí byť plne zrozumiteľný pre každého diváka najmä pre rôzne, počas prvého pozretia, ľahko prehliadnuteľné drobné nuancy. Niektoré drobnosti akoby odkazovali na predchádzajúcu i do budúcnosti zamýšľanú tvorbu režiséra a jeho kolegov z branže, iné sú absolútne bezvýznamové a slúžia iba ako doplnok svojskej mozaiky. Napokon aj polovičné flashbacky sú akousi nejasnou, rôzne podanou verziou skutočnosti, ktorú si doplní divák sám. Nebyť týchto skutočností bola by pre mňa ,,Divokosť v srdci" mixom ,,Pulp Fiction" a ,,Takých normálnych zabijakov". Máme tu však snovú, miestami surrealistickú atmosféru, skôr slabšie využitého Willema Dafoa, hadie sako ako symbol vlastnej individuality a viery v osobnú slobodu a muzikálne rozprávkový záver. V podstate absolútna tvorčia sloboda. Lauru Dern mám dlhodobo zafixovanú ako paleobotaničku z Jurského parku, avšak tu vytvorila postavu na hony vzdialenú slušnej, rozhľadenej a psychicky vyrovnanej postave. Keď už mal David Lynch dostať prestížnu Zlatú palmu, tak bol tento film zrejme najrozumnejšou voľbou. (7231. hodnotenie, 412. komentár k filmu)

• 29.1.2018  20:01
    Varga (studentský film) (2017)

,,KEĎ SOM SÁM SO SEBOU, SOM V DOBREJ SPOLOČNOSTI." __ O Vargovi som videl dokumentárne filmy k jeho šesťdesiatke a veľmi solídny ,,Obyvateľ vlastného ostrova", ktorý nazerá viacej do neveľmi známeho súkromia známeho hudobníka. Na najnovšom počine čerstvej absolventky FAMU oceňujem predovšetkým plagát a nápad otitulkovať jeho problematický jazykový prejav. Horšie hodnotením nakrúcanie na fotoaparát (alebo mobil?) a už spomínané kladené otázky, na ktoré nevie vhodne zodpovedať ani sám Varga (opakom lásky je ,,neláska"). Lepšie známku preto udeľujem skôr za zábery z posledných dní života. (65. hodnotenie, 10. komentár k filmu)

• 28.1.2018  19:39
    Collateral (2004)

,,TY SI HO ZABIL?" ,,NIE, JA SOM HO STRELIL. ZABILI HO GUĽKY A PÁD." __ ,,Collateral" je vo všeobecnosti známy a uznávaný thriller s veľmi dobre napísaným scenárom, ktorý mi roky pravidelne unikal a zavše som z neho videl iba niekoľko momentov. Netradičným sa javí oscarová nominácia pre Jamie Foxxa ako herca vo vedľajšej úlohe, keďže je ešte dominantnejší než Tom Cruise. V ten rok dostal zároveň dostal pozlátenú sošku za ,,Raya", takže mu to môže byť jedno. V prípade českého znenia je však prekvapivé, že Cruisa miesto tradičného Gustava Bubníka dabuje Vladislav Beneš, dvorný dabér Pierca Brosnana, preto sa mi občas zdalo, akoby Foxxa celý čas riadila zlovestná podoba Jamesa Bonda s povolením zabíjať. Veľké vášne však vzbudzuje ,,novátorská" tvorba, ktorou Mann svoje dielo spracoval. Digitálna kamera je strašná, priam rušivá. Pôsobí veľmi lacno, takmer ako videofilm, na veľké plátno sa jednoznačne nehodí a siahodlhý rad jej ocenení mi ostáva záhadou. Rozumiem snahe o vytvorenie realistickej atmosféry, z môjho pohľadu to však nevyšlo. Pamätné momenty s kojotom alebo prestrelku v bare spomenuli predo mnou už iní užívatelia, preto iba dodám, že záverečná scéna v metre mi svojím pojatím pripomenula mix ,,Terminátora" (v podobe Cruisa) a ,,Predátora 2" (v podobe prostredia) a vo svojej vyhrotenosti narúša dovtedajšia snahu o autentickosť deja. S chválou i pripomienkami veľmi poctivé 4*. (26 342. hodnotenie, 859. komentár k filmu)

• 11.1.2018  18:25
    To (2017)

,,NAJLEPŠÍ POCIT NA SVETE." ,,ÁNO? A SKÚŠAL SI SA UŽ POHRAŤ S PIPÍKOM?" __ Nemôžem ,,To" porovnávať ani z pozície televíznej verzie z roku 1990, ani na základe údajného Kingovho opusu, ktorý čiastočne poznám ako audioknihu, ku počúvaniu ktorej sa azda niekedy vrátim predovšetkým pre obdiv k Jiřímu Žákovi, ktorý tých 1000 strán načítal. Kingovu knihu poznám v hrubých obrysoch už roky, dokonca som mal v počítači stiahnutú aj pôvodnú televíznu verziu, no nikdy som sa k jej sledovaniu - azda pre troj hodinovú dĺžku - nevedel dokopať. Na ,,To" v novom šate ma nalákal sugestívne mrazivý trailer a prirodzenie tiež isté ,,haló", ktorého sa okolo toho všetkého vynorilo vrátane nového knižného vydania obsahujúceho už výjav z novej filmovej verzie. V zásade sa na ,,To" dobre pozerá, hoci som čakal výrazne desivejšie spracovanie. Istú vyspelosť, či posun vpred vidím v zobrazení Pennywiseho, ktorý tu pôsobí vizuálne omnoho hrozivejšie a maskérsky prepracovanejšie než Tim Curry v TV verzii. Jeho predstaviteľ Bill Skarsgard si postavu nepochybne užil, avšak nemôžem sa ubrániť pocitu, že v stvárnení klauna v niektorých črtách vychádzal z Ledgerovho ,,Jokera". Ešte snáď zmienim ako je film obľúbený súčasnou mládežou a pre mnohých dokonca predstavuje jedného z najlepších zástupcov hororového žánru. Istotne za to môže jeho dostupnosť od 15 rokov a nepochybne sa v postavách loserov mnohí z nich stotožnujú. Hádam ide tiež o istý zámer tvorcov. Osobne mi táto nedozretá rovina počas sledovania výraznejšie neprekážala, čakám však, že pokračovanie sa posunie vyspelejším smerom. (13 095. hodnotenie, 818. komentár k filmu)

• 31.12.2017  13:36
    Špína (2017)

,,OTEC ŤA ZNÁSILNOVAL A PONIŽOVAL AŽ KEĎ MAMA ZOMRELA. A PREDTÝM SA TO NEDIALO?“ ,,NIE.“ ,,A NEPRÍDE TI TO ZVLÁŠTNE?“ ,,NIE, TO MÁ LOGIKU. UŽ NEMOHOL TRTKAŤ MOJU MATKU.“ __ Predlho mu žiaden slovenský film tak výrazne neoslovil ako ,,Špina“. Po tradične zameraných filmoch sledujúcich ,,obyčajné príbehy obyčajných ľudí“ prináša Nvotová ,,neobyčajné príbehy obyčajných ľudí“. Niekedy takmer v závere som si uvedomil, že ide vlastne o ženský film a ženskom probléme, bez problémov sledovateľný akýmkoľvek – teda aj mužským - publikom. Istá kritika, možno aj po obsahovej stránke by sa dala filmu prisúdiť, väčšinou však ide o špekulácie, či by v ňom nemohli byť isté veci podané a povedané inak. Priehrštie vulgarizmov, ako typický znak našej kinematografie, my v tomto prípade vôbec neprekážal a predovšetkým a vidím ho ako jediný možný krok ku zdôrazneniu realistickosti ukázaného prostredia. Dosiaľ som nevidel žiadne posedenie mládeže na psychiatri, ale z autentickosťou tu zobrazeného som nevychádzal z údivu a prišlo mu rovnako dobre nakrútené ako to urobil Forman v ,,Prelete nad kukučím hniezdom“. Všetci herci a predovšetkým ti mladí hrajú výborne a s väčšou uvoľnenosťou, ako starší skúsenejší kolegovia. Presvedčivo stvárnenému telesnému postihnutiu Leninho brata by som takmer uveril, pokiaľ by som o Patrikovi Holubářovi nevedel z filmových minútok Vladimíra Hendricha upozorňujúcich na film ,,David“, kde pre zmenu stvárnil autistu. Ľahko prehliadnuteľný, zato veľmi zaujímavým je motív rieky pri ktorej je dej často situovaný a tým parafrázuje tvrdenie pantha rhei – všetko plynie – čím Lena prijíma danú skutočnosť a vysporiadanie sa s ňou. Sarkasticky povedané čo bolí, to prebolí. následkom čoho zaniká závan ,,rape a revenge“ žánru, ku ktorému v závere jednou scénou začne film inklinovať. Ak toto nevyhrá Slnko v sieti za najlepší film, tak potom už neviem... A dodám ešte toľko, že mám rovnaký ruksak ako Lenin brat... To iba tak, aby som všetko dáko rozumne ukončil. (1729. hodnotenie, 111. komentár k filmu) _ P.S. môj komentár č. 1000.

• 31.12.2017  12:21

,,MYSLÍM SI, ŽE KEĎ UŽ ZLOČIN EXISTUJE, JE NUTNÉ ZAMERAŤ SA NA PRÍČINY ZLOČINU, NIE IBA NA ZLOČINCOV.“ __ Tento film musel urobiť riadne rošambo vo francúzskej spoločnosti. Kritika zriadenia v pohľade na 10 rokov väzneného recidivistu snažiaceho sa o nápravu a opätovnú snahu žiť usporiadaným životom, v čom mu bráni policajný aparát vidiaceho v ňom rodeného zločinca načisto vyčiarknutého zo spoločnosti. Jednotlivec ako obeť systému zneužívajúcej svoju moc myslím za obdobia totality a normalizácie mal čo povedať aj československým divákom, o to viac sa v ňom objavujúce motívy budovaného strachu z polície, udavačstvo prípadne návrhy na opustenie (čiže emigráciu) z krajiny. Nerozumiem komentárom, ktoré si viacej všímajú Depardieua ako posolstvo filmu a ešte viacej tým, ktorí dej prirovnávajú k Bedárom. Celému filmu jasne dominuje trojica mužov – odporný policajný inšpektor (,,To je posadnutosť?“ ,,Nie, presvedčenie.“) – jedna z najnechutnejších filmových postáv akú som mal možnosť vidieť, Jean Gabin neústupčivo bojujúci proti tvrdej legislatíve (,,Ich úlohou nie je odpúšťať.“) a Delon, pre ktorého predstavuje jeho úloha zásadný bod v kariére (,,Viete na čo myslím ja?“ ,,Áno, na moju smrť, som nato zvyknutý.“). Melancholická Sardeho hudba je napokon tiež úplne umlčaná, aby dodala na tiesnivosti surovému záveru. Aj mne pri pohľade na gilotínu vtedy prešiel mráz po chrbte. Toto všetko vyvažuje negatíva v očiach ostatných - agitáciu proti zrušeniu trestu smrti a z toho plynúce Gabinove zaujaté vyrozprávanie. __ ,,A TAK SOM VLASTNE PRVÝ KRÁT UVIDEL ONÚ VEC – SMRTIACI STROJ.“ (5769. hodnotenie, 293. komentár k filmu)

• 29.12.2017  23:57

,,PROSÍM VÁS, NAJPRV VÁM ODTRHNE RUKU A POTOM PALEC? SNÁĎ TO MÁ BYŤ NAOPAK." __Roky si pamätám, ako som v TV zastihol iba sugestívny záver s Calom pri otcovej posteli a veľmi som sa tešil na príležitosť pozrieť si toto slávne dielo celé. Niet sa čo čudovať Jamesovi Deanovi, že bol takým obrovským vzorom voľakedajšej mládeže, keď ešte i teraz vedia črty jeho postavy mladíka akosi tápajúceho kudy-kam osloviť aj mňa, predsa len staršieho. Hoci sa v uvažovaní vzďaľujem od témy, zaujímali by ma názory mládeže na toto dielo v období 60. rokov počas nástupu ,,novej generácie" bojujúcej proti konformizmu rodičov. Dean by sa vtedy z úlohy rebelanta zrejme už vymanil. Osobne som bol milo prekvapený slovenským dabingom vytvoreným niekedy v 60. alebo 70. rokoch minulého storočia. Dozaista znie už (trocha) archaicky a občas má kolísavú kvalitu zvuku, ale oceňujem výber dabérov (Dean mi znie ako mladý Dančiak) a prostý fakt, že si RTVS za poplatky koncesionárov dala prácu vyhľadať ho v archíve a ponúknuť divákom. Verzia s pôvodným znením je v súčasnosti pre každého dostupná. (3083. hodnotenie, 185. komentár k filmu)

• 27.12.2017  14:14

,,NEVIEM, ČI SOM BOL ZÁVODIACI HEREC, ALEBO HRAJÚCI ZÁVODNÍK." __ Dokument venovaný z polovice McQueenovmu herectvu a z druhej polovice jeho automobilovému nadšeniu. Z filmov preto dostal najviacej priestoru ,,Bullitov prípad",o iných pamätných kúskoch (Sedem statočných, Sklenené peklo, Motýlik) sa 90 minútový dokument zmieňuje iba niekoľkými vetami. Pokiaľ sa v ňom prakticky neustále opakovali vety (a že ich tam bolo) o tom aký bol naj, naj, naj úžasný, vynikajúci, výnimočný, neobyčajný a dokonca z Vaughanových úst vyhlásený za jedného z 2-3 najlepších hercov sveta bolo to až smiešne povrchné a až posledná polhodina ukazuje McQueenov život komplexnejšie aj s jeho prešľapmi (vysnívaný ,,La Mans", ktorý takmer znamenal koniec jeho kariéry). Po formálnej stránke ide o rutinnú záležitosť, kde sa dá dokonca vopred odhadnúť, kto bude mať práve slovo. Akurát mi zostáva záhadou, prečo sa okrem rodinných príslušníkov, Oldmana a Brosnana (?), dostanú ku slovu aj akýsi fitness tréner a asociálny predajca áut. (???) (160. hodnotenie, 16. komentár k filmu)

• 10.12.2017  10:03

,,MOSLIMSKÁ ŽENA SI ZA ŽIADNYCH OKOLNOSTÍ NESMIE SŇAŤ ZÁVOJ." ,,POTRAVU PRÍJMA INTRAVENÓZNE?" __ Narozdiel od iných Hitchcockových filmov z rovnakého obdobia pôsobí tento akosi viacej starosvetsky, pritom sa v ňom režisér rozhodol pre inováciu. Oscarom ocenenú pieseň som počas sledovania vôbec neregistroval, hoci zaznela rovno dva krát. Neviem, či išlo o rozmar akademikov potopiť konkurenciu, ale osobne som čakal viac než ,,detskú uspávanku" nad ktorou sa dá mávnuť rukou. Na menej výraznej hudbe Bernarda Herrmanna ma aspoň potešil pútač s jeho menom pred Albert Hall a jeho dirigovanie kantáty Storm Clouds (ako podobný príklad ma napadá Ennio Morricone vo ,,Všetkým sa dobre darí") hranej londýnskymi filharmonikmi. Napriek viacerým muchám - vrátane veľmi slabého Hitchcockovho camea na marockom trhovisku - však ide o veľmi dobre sledovateľné dielo. (2186. hodnotenie, 170. komentár k filmu)

• 25.11.2017  20:05

,,BUDE ŽIŤ DOSŤ DLHO, ABY BOL VEĽKÝ AKO DOM A DESIL CELÝ LONDÝN.“ ,,A ČO UROBÍME POTOM?“ ,,NO, VYSŤAHUJEME SA Z LONDÝNA AKO NAJRÝCHLEJŠIE BUDEME MÔCŤ.“ __ Jedna z najznámejších filmových verzií slávneho Doyleovho príbehu, ktorému je verná sotva z polovice. Na prelome tisícročí išlo o film často uvádzaný vo víkendovom poobednom vysielaní a dnes je divácky dostupný iba sprostredkovane zo súkromných zdrojov. Zasadenie príbehu do súčasnosti – teda do obdobia prelomu 50.- 60. rokov minulého storočia – príbehu vo výsledku vôbec neuberá na hodnote, keďže v civilizovanom svete sa jeho dej odohráva iba zo začiatku a v priebehu pol hodiny je túto skutočnosť poznať iba na niektorých odevoch alebo predmetoch ústredných protagonistov. Omnoho svojráznejšia je triková stránka. Vtedy ,,áčkovejšiu“ pracnú stop-motion animáciu dinosaurov tu nahradilo ,,béčkovejšie“ maskovanie súčasných leguánov alebo menších krokodílov do chybnej pravekej podoby napr. tyranosaura rexa, čo zrejme vyšlo produkciu lacnejšie. Táto skutočnosť mi ako mladšiemu čiastočne prekážala, dnes môžem usúdiť, že usmerňovanie pohybov plazov alebo ich súboje sú v ateliérovom prostredí zvládnuté na pomerne slušnej úrovni. Z celkového hľadiska ide skôr o rutinérsku záležitosť. Film disponuje zvládnutými dramatickými sekvenciami, scenáristickým klišé s divácky nutným ženským elementom aj uponáhľaným finále, ktoré pre mňa vždy vyznelo skôr do prázdna, pretože by si zaslúžilo pamätnejšiu bodku. Vo výsledku ide o pohodovú starosvetskú záležitosť stále sa tešiacej priazni fanúšikov obdobnej staršej kinematografie. (211. hodnotenie, 18. komentár k filmu)

• 19.11.2017  16:56

,,BOŽE, AKÁ HANBA. PREDÁVAŤ VLASTNÉ DETI. HANBA." ,,SÚ HLADNÍ. LEPŠIE ICH PREDAŤ, AKO ZJESŤ." __ Tak toto bola iná káva. Prakticky neznámy film s dobrým obsadením (okrem známych tvárí si podaktorí spomenú aj na Kena Marshalla ako seriálového ,,Marca Pola") a kvalitným zastúpením aj vo formálnych zložkách (výpravu robil známy oscarový scénograf Dante Ferretti vo svojom ,,predhollywoodskom" období) pôsobí od začiatku nevídaným dojmom. Silný naturalizmus sa mieša s obscénnosťou a perverzitou pomerne vulgárneho scenára, čo mi zo začiatku prekážalo a videl som v ňom snahu hrať na efekt. Film vťahuje diváka do deja postupne, pretože ide skôr o epizodické rozprávanie s voľne načrtnutou ústrednou linkou. Moja pozornosť sa zvýšila až pri scéne smrti vojaka na mínovom poli. Skoro sa mi zdvihol žalúdok a to som nevedel, čo ma ešte čaká v závere. Následne ma dej viacej upútal, miestami šokoval (,,kanibalská hostina", takmer surrealistický ,,mužský pôrod", Neapol plný prostitúcie), pobavil svojráznymi dialógmi (,,Obyčaj káže začať pivnicou." ,,Prečo nie vašou spálňou?") či čierno-humornými úvahami nad osudom nemeckých väzňov (,,Chcú z väzňov spraviť mydlá." ,,To je ich problém.") a tým, akú hodnotu by malo mydlo z Hitlera, čím rozohral pomerne plasticky podaný obraz o strašných pomeroch obyvateľov Neapola, ktorí sa v čase vojny pokúšali prežiť akýmkoľvek možným spôsobom. Pomyselným vrcholom filmu sa môže javiť výbuch Vezuvu, ku ktorému smerujú výčitky na slabšie technické spracovanie. Ako skutočná udalosť skôr slúži ako osudový doplnok ku všeobecnej tragédií tých dní, ktoré kulminujú nešťastnou nehodou na konci filmu. Záver už hádam nikdy nechcem vidieť. Videl som už všeličo, ale chlap rozpučený tankom na kašu, kedy pred šokovaným davom sa jeden z vojakov zmôže iba na: ,,Obíďte tú... tú vec." je absolútne najbrutálnejšou scénou akú som dosiaľ videl. Strašná, nehanebná smrť zbavujúca človeka akejkoľvek ľudskej podoby,´korunovaná Mastroianniho poslednou trpkou úvahou. Zháňam knihu... (277. hodnotenie, 32. komentár k filmu)

• 16.11.2017  21:17
    Spielberg (TV film) (2017)

,,FILMÁRČINA JE V PODSTATE JEHO MATERSKÝ JAZYK." __ Spielberga mám vedeného v zozname obľúbených režisérov, videl som asi 3/4 jeho filmografie a prakticky vždy sa rád pozriem na jeho výtvory, hoci napr. ,,Navždy" nemám doteraz potrebu vidieť a znovu si pozrieť ,,1941" by som mohol iba špecifickom mentálnom rozpoložení. Je určite dobré, že dokument nepredstavuje iba filmy slávneho režiséra, ale prináša divákovi komplexný profil osobnosti s nahliadnutím do jeho súkromného života. Vyznanie sa zo židovstva je tu viacej pretlačené rodinnými vzťahmi a najmä prerušenou (a znovu spojenou) líniou otec-syn, ktorá je jasne viditeľné v jeho viacerých filmoch. Túto skutočnosť i ďalšiu tému rozpadu rodiny som si vlastne uvedomil až prostredníctvom tohto dokumentárneho filmu. Ide o obsiahle dielo ani zďaleka sa nevenujúce každému Spielbergovmu filmu. Svojím spôsobom to vôbec nie je potrebné, pretože aj na reprezentatívnej vzorke ide ukázať plastický prierez jeho plodnou kariérou. Páčilo sa mi, že vo filme odznela aj kritika, hoci ,,Purpurovú farbu" považujem za jeden z najlepších Spielbergových filmov. ...A teraz takýto dokument nielen o Scorsesem, ale tiež o Ridley Scottovi. (265. hodnotenie, 24. komentár filmu)

• 30.10.2017  21:12
    Přelud (2014)

,,FARMA JE BLÍZKO. ALE NEVIDNO JU, LEBO JE TO SK*RVENÁ PUSTA." __ Eastern maďarského pôvodu s drobným slovenským vkladom (finančne podporený audiovizuálnym fondom) sa do môjho povedomia dostal náhodou ešte pred časom v rámci televízneho spravodajstva. U nás sa do distribúcie dostal iba v rámci niekoľkých klubových alebo festivalových premietaní, čo potvrdzuje aj nízky počet hodnotení. Bez toho, aby som o deji čokoľvek bližšie vedel ma ku sledovaniu lákal v našich končinách netradičný, atraktívny žáner pôsobiaci pojmom skutočného preludu obsiahnutého v názve filmu. Moderné otroctvo je v súčasnosti aktuálnou témou a verím, že kdesi v širokej puste - zachytenej v takmer postapokalyptickom duchu - existujú mieste, kde sú takto nedobrovoľne zneužívaní ľudia. V rôznych ohľadoch na mňa film pôsobil veľmi uveriteľným dojmom. Vôbec mi pritom nevadilo pomalé, priam ospalé tempo podporované iba minimom dialógov. V záberoch kamery som často zostával v údive nad zachyteným krajiny a za dobre odvedené považujem tiež zvuk, strih, hudbu a nápadité grafické stvárnenie jednotlivých kapitol. Film orientovaný skôr pre náročnejšieho diváka disponuje nenáročným, dobre zrozumiteľným dejom. Som zvedavý, kedy sa objaví na našich obrazovkách. (173. hodnotenie, 16. komentár k filmu)

• 14.10.2017  11:00
    Nebe a peklo (1963)

,,POKIAĽ VIEM KLOBÚKY SA NOSIA NA HLAVE, ALE TOPÁNKY NESÚ CELÚ VÁHU TELA." __ To, že Kurosawa nakrútil zaujímavú japonskú alternatívu na vtedy panujúceho Hitchcocka je jasné. ,,Nebo a peklo" je dielom perfektne vystavaným vo všetkých filmových zložkách a nad to všetko pyšniace sa vynikajúco napísaným scenárom. Z pohľadu slovenského diváka zohráva v ňom ešte významnú úlohu úžasný dabing vytvorený niekedy na prelome 60.-70. rokov, ktorého skvelo vybrané dabérske prevedenie si cením o to viac, keď ho môžem porovnať s veľmi zlým prvým slovenským dabingom ,,Siedmych statočných" približne z rovnakého obdobia. Istou chybou na kráse predstavuje iba niekoľko minútová záverečná scéna, kedy sa znenazdajky dostane ku slovu pôvodné znenie s titulkami. Daná záležitosť mohla vzniknúť dvojakým spôsobom. Možno bol záver vo veľmi zlej zvukovej kvalite, prípadne - ako už bolo naznačené - súdruhom vadila jasne načrtnutá ,,závisť proletárov nad životom meštiackej spoločnosti". Všetko zlé je však na niečo dobré a táto už zrejme nezmeniteľná skutočnosť mi ponúkla možnosť porovnať dabing s originálnym znením a jednoznačne zhodnotiť, že na základe porovnania hlasov bol Gustáv Valach ako Mifuneho dabér vynikajúcou voľbou. Spoznal som Kurosawu aj z kriminálnej oblasti dielom, ktoré si v budúcnosti ešte určite rád znovu pozrieť a zrejme prehodnotím na maximum. Prípadný dobre spracovaný remake môže byť filmovou udalosťou roka. (864. hodnotenie, 79. komentár k filmu)

• 17.9.2017  15:33
    Aligátor (1980)

,,RAZ SME MALI V MÁRNICI VEĽKÝ PRST. NIČ VIAC, LEN VEĽKÝ PRST. ZVYŠOK SA NIKDY NENAŠIEL, ALE ZISTILI SME KTO TO BOL, POCHOVALI HO A TAK...“ ,,TO MUSELA BYŤ RIADNE MALÁ RAKVA.“ __ ,,Aligátora“ som videl prvý raz ako sopliak v roku XY ako horor na piatkovú noc a zo spomienok na jeho nachvíľu osvetlenú papuľu v stoke, odhryznuté končatiny alebo na zdemolovanie limuzíny som si ho pamätal najmä ako veľmi slabý zážitok od ktorého som čakal podstatne viac. Po rokoch som mu ochotný odpustiť podaktoré jeho prehrešky a istú presne danú šablónovitosť súvisiacu s rozmermi aligátora okomentovať slovami môjho známeho o béčkovej tvorbe toho obdobia: V 80. rokoch všetko začínalo v hajzli a potom zmutovalo (napr. Ninja korytnačky), to bolo vtedy moderné. Veľmi stráviteľným robí film najmä zapojenie rôznych akože vtipných momentov, ktoré vtipné nie sú, ale zároveň nútia aj náročnejšieho diváka aby naň nehľadel zbytočne kriticky. Veľmi pozitívne vnímam záverečnú svadobnú slávnosť – pre aligátora hostinu – alebo scénu, kedy jašter zožerie vcelku frajerského lovca divokej zvery, tak veľmi mi pripomínajúcu Quintovu smrť v ,,Pažravej rybe“. Delikátna smrť dieťaťa vynahrádza absenciu v žánri pravidelne ukazovaného poprsia, avšak záver s typickou možnosťou pre pokračovanie je zbytočne tuctový a skôr sa v ňom mohla mihnúť iná zmutovaná háveď. (2658. hodnotenie, 127. komentár k filmu)

• 16.9.2017  11:00

,,ESO KRIMINÁLKY SA HRÁ NA WESTERN UPROSTRED PARÍŽA." __ Atraktívne spracovaná stará francúzska škola svedčiaca o tom, že aj po niekoľkých desaťročiach vie tento kriminálny žáner ponúknuť divákovi slušný zážitok. Hoci si ,,Strach nad mestom" berú za vzor novšie akčné diela, ide o film majúci svoje muchy. Nemôžem sa najmä zbaviť dojmu, že niektoré akčné scény sa predlžovali iba preto, aby ešte väčšmi predviedli Belmondove kaskadérske majstrovstvo. Na opačnej strane reálnosti prevedenia sú veľmi lacné obrazy nočnej Paríže umiestnené za rámami okien okato zdôrazňujúc štúdiovú scénu. Mnohé už bolo popísané aj o vŕzgajúcej logike. Záverečná scéna s vrtuľníkom ako bodka za Belmondovou exhibíciou mi prišla pomerne prehnaná a bolo hneď niekoľko variantov ako sa dostať v opustenom vežiaku do bytu s rukojemníkmi (čo takto spustenie sa z vyššieho poschodia?). Zločinec so skleneným okom mi neprišiel ako najvhodnejší protivník pre frajerského drsňáka Belmonda. Morriconeho hudba je skôr štandardná, ale vypočuť si soundtrack samostatne by bola poslucháčska výzva. Každopádne sa na film nepozeralo zle - bol tam vtip s Gabinom a embéčka na parížskej autostráde, len dať filmu 4* sa mi zdalo priveľa. (3658. hodnotenie, 178. komentár k filmu)

<< předchozí 1 2 3 4 9 18 26 34