610 metrů nad zemí (2022)

,,UVIAZLI SME NA PLOŠINE O VEĽKOSTI PIZZE UPROSTRED PUSTATINY..." __ Podľa komentárov ma udivuje, koľko užívateľov tu má ne/priame skúsenosti s (horo/r/)lezectvom,  ako veľmi sa vyznajú do fyzikálnych a poveternostných zákonitostí 600 m výšky (Načo sledujete film keď netolerujete jeho dej?) a tiež tým, akoby oni s obmedzeným vybavením zdolali zostup. (Priznám sa, že aj mňa počas sledovania napadla kacírska myšlienka akoby sa z tejto šlamastiky vedel dostať MacGyver). Hlavné predstaviteľky sú samozrejme naivné, avšak jedna z nich fičí na súčasných trendoch, čím príbeh predsa len dostáva na reálnosti. Obsahovo by bolo isto možné film trochu skrátiť, z jeho formálnej stránky sa mi pri sledovaní potili dlane a občas mi prichádzalo ozaj nevoľno. Najnezabudnuteľnejším ostane spomínaný - neprávom kritizovaný - dejový twist a pri inej scéne ma napadol obdobný moment z Barbara Conana. Schválne nenapíšem ktorý. (484. hodnotenie, 67. komentár k filmu)

Piráti (1986)

,,PREČO SA NA MŇA DÍVATE?" ,,KAPITÁN POVEDAL, ŽE VÁS NEMÁM SPUSTIŤ Z OČÍ." __ Na sledovanie Pirátov som sa dlhodobo tešil, hoci ich sprevádza povesť prepadáku a najhoršieho Polańskeho filmu a zrejme preto sú v súčasnosti divácky ťažko dostupným dielom.  Vo výsledných dojmoch napokon musím dať za pravdu väčšine užívateľov. Z filmu je vidieť, že v režisérskom kresle nesedí žiaden nováčik; výprava je hlavne vďaka modelu Neptúna veľkolepá a kamera ponúka viacero krásnych záberov (najmä pri úsvite a západe slnka) a nájdu sa aj pôsobivé scény (Frogovo šplhanie sa po Neptúnovi), avšak Polański sa pre zvýšenie zdanlivej komediálnosti niekedy priveľmi venuje zbytočnostiam (jedenie potkana) a vsádza na prízemný humor (opakované šmyknutie sa na hovne). Komédie Polańskému skrátka nesedia (preto nemám rád Ples upírov), chýba mu potrebná ľahkosť, čo je viditeľné najmä v bojových scénach, ktoré sú toporné, statické a absolútne nezvládnuté (prekladanie zlatého trónu).  Pravdou je, že už scenár Pirátov toho v zásade veľa neponúka; jednotlivé scény pôsobia zdĺhavo, ba dokonca miestami nelogicky (piráti potopia vlastnú brigu, pričom Matthauovi ide iba  ukradnutie zlatého trónu z Neptúna, atď...) a záver bez výraznejšej pointy - a prakticky bez happyendu - vyznieva do stratena (Čo ďalej?). Zo súčasného pohľadu tak ponúkajú atraktívnejšie pirátske dobrodružstvo prefláknutý Piráti z Karibiku. Pirátov si preto viac než fanúšikovia žánru pozrú skôr obdivovatelia tvorby režiséra, ktorí by si chceli týmto (ne)právom zabudnutým dielom  doplniť portfólio. (284. hodnotenie, 30. komentár k filmu)

Zítra vstanu a opařím se čajem (1977)

,,WATERLOO? NEZNÁM... SNAD WATERGATE." __ Zo sledovania spred 20 rokov som si pamätal na technicky dobré spracovanie rakiet a na Hitlera, ktorý pri záberoch na dobytie Reichstagu hystericky kričí: ,,Né! Nikdy!" Po opätovnom zhliadnutí prilepšujem o jednu hviezdičku. Skôr než vtedajšou predstavou budúcnosti zaujme dodnes Zítra vstanu a oparím se čajem svojou zápletkou. Tá je v prvej polovici jasne zrozumiteľná, ku koncu však vyžaduje značné sústredenie, aby sa v nastolených zámenách divák ešte ako-tak vyznal. Keďže však film končí happy endom a spokojnosťou všetkých ,,štyroch najdôležitejších postáv", dajú sa prípadne nejasnosti Macourkovi s Polákom odpustiť. Nemožno sa ani diviť - spomína v komentári Oskar - , že film má veľmi dobré medzinárodné renomé. Nuž a v hudbe možno započuť príhodnú variáciu na Slobodov skorší ,,Start Gemini." (411. komentár k filmu)

O živé vodě (1987) (TV film)

,,NEPI Z POTOKA! TO JE TÁ NAJLEPŠIA RADA, AKÚ SOM V ŽIVOTE DOSTAL... ALE NAŠŤASTIE MÁME DOSŤ VÍNA." __ Ako napísali iní, ,,rozprávke" nemožno uprieť zaujímavú výtvarnú štylizáciu, či už ide o spracovanie kostýmov a masiek alebo nasvietenie poniektorých scén, dôsledkom čoho sa - skôr nechcene - vytvára temná a pochmúrna atmosféra. A to je z kladov asi tak všetko. Živej vode chýbajú klasické schémy rozprávky boja dobra proti zlu, či absencia romantiky, keďže vzťah princa a princezny (v tomto prípade kráľovny)  nemožno nazvať ľúbostným. Na druhej strane väčšina postáv nie je čiernobielych a pri sledovaní som si nevdojak spomínal na Shakespeara. Každopádne som si pri sledovaní kládol otázku: Toto malo byť nakrútené pre deti? Veď toto sa nemôže páčiť žiadnemu príčetnému dieťaťu, tobôž už nie v súčasnosti. Film sa preto právom vytratil z TV obrazoviek a upadol do zabudnutia. Doteraz si spomínam, ako sme O živej vode opakovane pozerali začiatkom 90. rokov v škôlke na videu (napr. nezabudnem na zatváranie skál). Nikoho to nikdy nebavilo a dali sme vždy radšej prednosť nejakému animovanému filmu alebo Súboju titanov (!). (139. hodnotenie, 7. komentár k filmu)

Nahota na prodej (1993)

,,...NEW YORKU A LIBNI ZDALEKA SE VYHNI." __ Zhliadnuť Nahotu na prodej som sa rozhodol po tom, ako som si na internete vypočul niekoľko rozhovorov s Klímou, v ktorých spomínal na Ivana Jonáka a mafiu 90. rokov.  Film je rovnaká divočina, ako boli divoké roky, v ktorých sa odohrával - čiže v mne srdcu blízkom období, preto som sa snažil byť k počinu Víta Olmera čo najviac zhovievavý. Hoci mi príde angažovanie sa ústrednej trojice skôr podivné (najmä u americkej študentky), zápletka vcelku ujde, avšak na posilnenie deja sa na ňu nabalujú vedľajšie dejové línie (Vaculíkove milenky...), ktoré postupne idú do stratena. Z filmu je preto exhibícia viac či menej trefných momentov, poniektorých pornografických záberoch, s Fukom a Krampolom, ktorý akoby sa chcel hrať na Belmonda a preto sa aj záverečná prestrelka  kvôli málo zručnému Olmerovi a chabému technickému prevedeniu stáva skôr paródiou. Ako neskreslené svedectvo a zrkadlo doby však filmu funguje, preto bude mať v budúcnosti skôr dokumentárnu, než umeleckú hodnotu. (4896. hodnotenie, 315. komentár k filmu)

Nejkrásnější chlapec na světě (2021)

,,BOL SOM SEXUÁLNY OBJEKT." __ O dokumente som sa dozvedel absolútne náhodne z reportáže v správach. Najväčšmi navnadený som bol pritom, že toho mĺkveho, záhadného chlapca zo Smrti v Benátkach budem konečne počuť rozprávať. Osobne ma viacej zaujímala jeho popularita v čase uvedenia filmu, pretože pri ukazovaní neskorších (pomerne bežných) životných peripetií, sa mi dokument javil miestami zdĺhavý. Veľmi rád som ho videl v artovej atmosfére. (Pistoriho palác, SCANDI 26. 1. ´22; 31. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

Sen o Krištofovi Kolumbusovi (1976) (TV film)

,,NAJHORŠIE VO MNE JE STRATENÝ ČAS." __ Z plejády našich vtedajších hereckých osobností má každý svoj vymedzený priestor a preto aj Kvietik v úlohe Kolumbusa pôsobí ako vedľajšia postava postava, okolo ktorého sa sústreďuje dej. Aj ten má svoje nedostatky, keď sa na ploche necelej hodiny pokrýva udalosti od objavenia Nového sveta až po záver Kolumbovho života (čiže 14 rokov). Keďže však ide iba o akési vybrané epizódy, nepomohli by tu ani minúty navyše. Podstatne rozumnejšie a nepochybne i atraktívnejšie by bolo, kedy sa rozprávanie zameralo len na niektoré z období jeho bohatého života. Vznikla tak priemerná, statická inscenácia, ktorá nevyužila daný potenciál. (12. hodnotenie, 3. komentár k filmu)

Vracenky (1990)

,,TÁTU POPRAVILI." ,,V KONCENTRÁKU?" ,,TEĎ, VLONI." __ Vracenky sa mi páčili už pred dvadsiatimi rokmi, kedy som ich prvý krát videl a rovnako sa mi páčia aj teraz, kedy som si ich konečne znovu pripomenul (keďže som zabudol ich názov), dokonca som si viaceré scény jasne pamätal (návšteva kina v prestrojení, kniha pre mamu...). Istým spôsobom je dobre, že ide o málo známe dielo, iba sporadicky vysielané v TV, pretože tým dostávajú punc výnimočnosti. Absolútne obludná doba je tu skrze detské videnie sveta nadobúda špecifickú absurditu, čím je napokon veľmi blízka realite. Osobitú líniu tvorí výstavba Stalinovho monštra na Letnej, čo je dlhodobo v hľadáčiku môjho záujmu. Neviem nakoľko bolo nutné aby dvojičky Morávkovci - ktorí sú ozaj na neroroznanie - hrali rovnakú postavu; zrejme len preto, aby tomu druhému nebolo ľúto. (1695. hodnotenie, 128. komentár k filmu)

Punk je hned! (2019)

,,PÓJDEME KÚPIŤ PLÉNKY.“ ,,TY MÁŠ PRACHY?“ ,,NA TY PLÉNKY BUDÚ PRACHY.“ ,,TAK MI KÚP AJ PIVO PROSÍM ŤA, KEĎ UŽ PÓJDEŠ KUPOVAT TÍ PLÉNKY.“ __ Vzhľadom na predchádzajúce Ostrochovského projekty som mal obavy, že Punk je hneď bude vyzerať ako Koza, prípadne Môj pes Killer, ktorých kameňom úrazu bola nerozhodnosť medzi hraným a dokumentárnym spracovaním, čo sa odrazilo na ich technickej stránke.  Punk je hneď je však formálne v poriadku, pretože disponuje kamerou doplnenou o škrabance a neostré zábery (trefná podpora rozprávania), zrozumiteľným zvukom, výbornou hudbou a najmä sofistikovaným strihom, ktorý sa naplno ukazuje v posledných 15 minútach. V svojej podstate pokrýva nejasnú realitu drogovo závislého a nedalo mi nespomenúť si na strihovú skladbu Otca, kde sa pokúša navodiť videnie sveta očami pacienta s alzheimerovou chorobou. Postavy z dna spoločnosti boli samozrejme predstavené skvelo. Ktovie, čo s tých ,,hercov“ je teraz? Sarkastický happy end je vlastne úplne v poriadku, pretože punk´s not dead.  (760. hodnotenie, 56. komentár k filmu)

Autostop (1977)

,,...TY SI DOBYTOK!“ ,,TY KU*VA!“ __  O Autostope som sa dozvedel iba náhodou a zlákaný jeho námetom a recenziami stavajúcimi ho na roveň Hitchera som ho musel vidieť.  Nejde o zlý thriller ponúkajúci niekoľko neočakávaných zvratov a drsnejších momentov (prestrelenie policajtovej helmy); má však veľmi špecifickú atmosféru, ku ktorej mám viacero pripomienok. Ide predovšetkým o lokácie, ktoré dodali pôsobivosti mnohým iným filmom (Jastrabia žena, Meno ruže...) a Franco Nero sa dokonca  tak kvôli práve dokrútenému Keoma, nemusel prakticky pohnúť z pľacu. Lenže aj nescestovaný laik si istotne všimne, že sú na hony vzdialené juhozápadu USA, v ktorom sa dej odohráva.  Priznanie skutočných talianskych reálií by filmu len prospelo a pomohlo by viacej uveriť talianskym hercom predstavujúcich Američanov, čo je najmarkantnejšie vidieť v postave – inak dokonale psychopatického – Davida Hessa. Zmieňovaný sexizmus ťahajúci sa celým filmom bol v danej dobe ,,normálnym“ lákadlom na prilákanie čo najviac divákov, vo výsledku však napriek sarkastickému záveru celku k lepšiemu hodnoteniu nepomohol. (265. hodnotenie, 49. komentár k filmu)

Ovládací panel
125. nej uživatel Slovensko