Krvavý sport (1988)

,,MÁM CHÁPAŤ BANDU CHLAPOV, KTORÍ SI NIEČO DOKAZUJÚ TÝM, ŽE SI NAVZÁJOM SKÚŠAJÚ VYMLÁTIŤ MOZOG Z HLAVY?" __ Ja hovorím: Áno. Vedľajšia zápletka s policajtmi zabezpečujúca filmu hutnejšiu zápletku je vo svojej podstate zbytočná, hoci bez nej by celé predstavenie trvalo ešte aspoň o 15 minút kratšie. Lenže ,,Krvavý šport" mieri presne tam, kam má a preto si ma získal. Hromadám komentárov hovoriacich o tom, aký je to hlúpy, predvídateľný a zlý film vlastne vôbec nerozumiem. Ide o rýdzu záležitosť vytvorenú z rovnakých ingrediencií ako ,,Komando" a iné béčkové klasiky z 80. rokov, ktoré sa dnes už pýšia kultovým statusom, navyše má prídavok v podobe skvelého soundtracku. Vam Damme i ostatní mi naservírovali presne čo som očakával, a ja som spokojný. Azda sa do mňa vliala trocha sentimentu za tým nevšedným dekadentným obdobím a filmami, aké sa už dnes nenakrúcajú. (12 011. hodnotenie, 489. komentár k filmu)

Surfařka (2011)

,,KONIEC... BÝVA NIEKEDY ZAČIATKOM." __ Nerozumiem užívateľom píšucim o citovom vydieraní, ubolenom gýči a znevažujúcim v podstate skôr okrajovú líniu kresťanskej viery hlavnej hrdinky. Pokiaľ sa najmä mladý človek nechce po zvyšok života trápiť nad vlastným osudom spôsobeným ťažkým úrazom je podľa mňa prirodzeným nájsť v čomsi oporu na prekonanie následných prekážok. V mojich očiach podala AnnaSophia Robb veľmi sympatický výkon a keď sa z času na čas objavili nejaké slzy, súviseli skôr s počiatočnou nemožnosťou dosiahnuť stanovený cieľ, hoc treba dodať, že povzbudzujúce dialógy o počúvaní vlastného inštinktu znejú skôr ako frázy. Osobne ma skôr zaujal životný štýl rodiny Hamiltoncov; akým spôsobom vychovajú svoje deti a či sa mladí Havajčania stíhajú popri surfovaní vôbec venovať typickým školským povinnostiam svojich rovesníkov? Menej podstatnou pre vyrozprávanie príbehu mi takisto prišla časť zo vlnami tsunami zničeného Phuketu a ešte menšou svojrázna herecká účasť Boobyho SixKillera a Herkulesa, ktorý prakticky nemá čo hrať. Na koniec dodávam, ako veľmi ma oslovil minimalistický, iba zopár sekundový útok žraloka. (9376. hodnotenie, 442. komentár k filmu)

Magnolia (1999)

,,ČO TO ROBÍTE?" ,,CHCETE TO VEDIEŤ?" ,,ÁNO." ,,JA VÁS TICHO SÚDIM." __ Pôvodne som chcel napísať ako ma štvala afektovaná Julianne Moore a ako ma ohromovali siahodlhé hypnotizujúce hudobné plochy. Dodávam však, že v rozsiahlej mozaike sledujúcej jeden deň vzájomne nepoznajúcich sa ľudí je viditeľná snaha režiséra priniesť netradičné filmové predstavenie. Na ,,Magnóliu" sa od začiatku dobre pozerá, aj keď chvíľu trvá, kým sa divák dostane do celkového obrazu.Treba však poukázať, že oddelene výraznejšie nezaujme prakticky žiaden z príbehov a v závere som čakal na ich výraznejšie prepojenie a pointu v štýle Inarritovho ,,Babel", miesto toho ma odzbrojil neočakávaný, takmer katastrofický záver, na príčiny ktorého odkazuje vo svojom rape malý černoch. Scenár je nepopierateľne dobre napísaný, ale vadili mi v ňom prílišné vulgarizmy a vedľajšie línie smerujúce do stratena, čím som si postupne potvrdzoval svoj názor zahľadení sa filmu do seba samého. Ide o film, ktorý divák viacej ocení a na mnohé príde po druhom pozretí. Niekedy tak pravdepodobne znova urobím. (16 433 hodnotenie, 837. komentár k filmu)

Viking (2016)

,,PREČO SOM HO NEZABIL? STAL SA MOJOU SÚČASŤOU V TOMTO ŽIVOTE A INÝ MA UŽ NEČAKÁ." __ Spomínam si, s akým nadšením bol ,,Viking" onoho času dobre prijatý tunajšími užívateľmi a následne s odporúčaniami propagovaný. Dokonca aj ja som po ňom obhliadal na internete, až som ho napokon videl premiérovo na televíznej obrazovke. Dojmy z ambiciózne podaného projektu boli rozpačité. Priveľmi som nerozumel deju pôsobiacemu prekombinovane, chaoticky, napriek častej akcii miestami nudne, hoci jednotlivé scény sa snažila zachraňovať vizuálna stránka porovnateľná s vysoko rozpočtovou hollywoodskou produkciou. Z celého množstva bojových akčných sekvencií ostanú v mysli rezonovať najmä tie s vykopávaním totemov starých zabudnutých bohov a jazda lode dole svahom. Mnohé iné prakticky okamžite zanikajú, v čom vidím absenciu naturalistických krvavých záberov, ktoré boli pravdepodobne v TV verzii odstránené. Navyše knieža Vladimír s vynikajúcim nejednoznačným charakterom miešajúcim všetky prednosti i nedostatky by si predsa len zaslúžil herecky vyzretejšieho predstaviteľa. Ako sa teda postaviť ku filmu, ktoré slabé stránky mu spočítali užívatelia IMDb v jeho omnoho slabšom ratingu? Napokon všetko vyriešil záver s filozofickým podtónom a zároveň s typickým naturelom. Z počiatku som uvažoval o podpriemernom hodnotení, až scény kajania sa, dialógu na pobreží a hromadného krstu a časový odstup od videného ma presvedčili prihodiť jednu hviezdičku navyše. Daný námet si teraz väčšmi predstavujem spracovaný baladickejšie, s dávkou mysticizmu a čiernobielou kamerou po vzore ,,Andreja Rubľova" alebo ,,Markéty Lazarovej". (1395. hodnotenie, 128. komentár k filmu)

Rudá záře nad Kladnem (1955)

,,PODÍVEJ SE, JAK JE TO KRÁSNE, KDYŽ JE NAŠE KLADNO CELÉ RUDÉ.“ ,,TY MYSLÍŠ POŘÁD JENOM NA RUDÉ KLADNO A PŘÁL BY SIS, ABY CELÁ REPUBLIKA BYLA RUDÁ, VIĎ? ,,VŠAK TY BY SIS TO TAKY PŘÁLA.“ __ Ako inak si pripomenúť 70 rokov od víťazného februára, než Zápotockého osobnou spomienkou o založení Komunistickej strany Československa (predtým Sociálno-demokratickej ľavice) počas tretej komunistickej internacionály? Istého času počas burzy kníh som na - do slovenčiny preložený román - ,,Červená žiara nad Kladnom“ narazil na burze kníh. Stál päťdesiat centov. Pomyslel som si, načo mi bude taká hlúposť, avšak dnes svojho rozhodnutia ľutujem. Zápotockého opus magnum je údajne napísaný solídne, do rozpakov priviedla tvorcov balancujúcich nad rozhodnutím urobiť z nej pripomienku idealizovaných udalostí alebo manifest. ( ,,KAM TAK HONEM, KARLE?“ ,,KAM? NO NA ŠACHTU. MYSLÍTE, ŽE BUDEME NASTUPOVAT POSLEDNÍ?“ ,,NIKAM NEPUDEŠ, ZBABĚLČE. VE STÁVCE SE POKRAČUJE.“) Film je ozaj krásny... farebnosťou, ktorá by o to viacej vynikla, ak by sa pre budúce generácie uchovala v podobe precízne zreštaurovanej blu-ray verzie. Maľované pozadie, prípadne kulisy sú robené vo vtedajšej dobe (a možnostiach) na najlepšej možnej úrovni. Zaujímavá mi prichodila scéna Bekovho stretnutia z manželkou po návrate domov, zatiaľ čo ona umýva podlahu. Sledujem ďalej a musím napísať, že... (,,BUĎTE ZDRÁVY, SOUDRUZI!“ ,,VÍTAME TĚ TONÍČKU. ŠKODA, ŽE POSPÍCHÁME, MUSÍME DO ÚSTŘEDNÍHO NÁRODNÍHO VÝBORU.“ ,,TO JE ŠKODA, CHTĚL JSEM SI S VÁMI POPOVÍDAT. ALE ASPOŇ JEDNU OTÁZKU SOUDRUZI: CO JE SE SOCIALIZACÍ?“ ) ...hodne škrípu dialógy robiace z osudových udalostí dnes úsmevné chvíle nútiace diváka sledovať celé prestavenie do zdarného konca. Znezrady sa objaví kniha: Mikuláš Lenin – Stát a republika. Pomyslím si: Zato istotne môžu kapitalisti , tí zlí, ktorí sú tu tak ukážkovo zobrazení sťaby vydierači, mysliaci iba na ženské, nato ako zneužiť robotníka a spiaci do neskorého doobedia, zatiaľčo čo pochodujúci ľud oslavuje 1. máj. Hádžem za hlavu zvláštnu záhadu, čakám na finále pred súdnym tribunálom, ktoré sľubuje potom, ako Mařka z manželovho listu o veľkosti súdruha Lenina dosahuje sexuálne uspokojenie, ojedinelý zážitok. ,, ZAHÁJILI SME BOJ PROTI KAPITALISTICKÉMU ZŘÍŽENÍ. V TOMTO BOJI NEMůŽEME STRATIT NIC, JENOM SVOJE OKOVY. ZÍSKAT ALE MůŽEME VŠECHNO.“ ... ,,...MY NAOPAK VĚŘÍME, ŽE PRO ZÁCHRANU LIDSTA JE POTŘEBNÉ ROZBÍT KAPITALISTICKÝ ŘÁD A VYTVOŘIT SVĚT SVOBODNÉ PRÁCE, SVOBODNÝCH NÁRODŮ, SVĚT OPRAVDU NOVÝ, SVĚT SOCIALISTICKÝ.“ (dosiaľ 853. hodnotení, 87. komentár k filmu)

Zběsilost v srdci (1990)

,,ALE JA MÁM DIVOKOSŤ V SRDCI." ,,POKIAĽ MÁŠ NAOZAJ DIVOKOSŤ V SRDCI, MUSÍŠ BOJOVAŤ ZA SVOJE SNY." __ Lynch nakrútil film so zmysluplným dejom, ktorý však nemusí byť plne zrozumiteľný pre každého diváka najmä pre rôzne, počas prvého pozretia, ľahko prehliadnuteľné drobné nuancy. Niektoré drobnosti akoby odkazovali na predchádzajúcu i do budúcnosti zamýšľanú tvorbu režiséra a jeho kolegov z branže, iné sú absolútne bezvýznamové a slúžia iba ako doplnok svojskej mozaiky. Napokon aj polovičné flashbacky sú akousi nejasnou, rôzne podanou verziou skutočnosti, ktorú si doplní divák sám. Nebyť týchto skutočností bola by pre mňa ,,Divokosť v srdci" mixom ,,Pulp Fiction" a ,,Takých normálnych zabijakov". Máme tu však snovú, miestami surrealistickú atmosféru, skôr slabšie využitého Willema Dafoa, hadie sako ako symbol vlastnej individuality a viery v osobnú slobodu a muzikálne rozprávkový záver. V podstate absolútna tvorčia sloboda. Lauru Dern mám dlhodobo zafixovanú ako paleobotaničku z Jurského parku, avšak tu vytvorila postavu na hony vzdialenú slušnej, rozhľadenej a psychicky vyrovnanej postave. Keď už mal David Lynch dostať prestížnu Zlatú palmu, tak bol tento film zrejme najrozumnejšou voľbou. (7231. hodnotenie, 412. komentár k filmu)

Varga (2017) (studentský film)

,,KEĎ SOM SÁM SO SEBOU, SOM V DOBREJ SPOLOČNOSTI." __ O Vargovi som videl dokumentárne filmy k jeho šesťdesiatke a veľmi solídny ,,Obyvateľ vlastného ostrova", ktorý nazerá viacej do neveľmi známeho súkromia známeho hudobníka. Na najnovšom počine čerstvej absolventky FAMU oceňujem predovšetkým plagát a nápad otitulkovať jeho problematický jazykový prejav. Horšie hodnotením nakrúcanie na fotoaparát (alebo mobil?) a už spomínané kladené otázky, na ktoré nevie vhodne zodpovedať ani sám Varga (opakom lásky je ,,neláska"). Lepšie známku preto udeľujem skôr za zábery z posledných dní života. (65. hodnotenie, 10. komentár k filmu)

Collateral (2004)

,,TY SI HO ZABIL?" ,,NIE, JA SOM HO STRELIL. ZABILI HO GUĽKY A PÁD." __ ,,Collateral" je vo všeobecnosti známy a uznávaný thriller s veľmi dobre napísaným scenárom, ktorý mi roky pravidelne unikal a zavše som z neho videl iba niekoľko momentov. Netradičným sa javí oscarová nominácia pre Jamie Foxxa ako herca vo vedľajšej úlohe, keďže je ešte dominantnejší než Tom Cruise. V ten rok dostal zároveň dostal pozlátenú sošku za ,,Raya", takže mu to môže byť jedno. V prípade českého znenia je však prekvapivé, že Cruisa miesto tradičného Gustava Bubníka dabuje Vladislav Beneš, dvorný dabér Pierca Brosnana, preto sa mi občas zdalo, akoby Foxxa celý čas riadila zlovestná podoba Jamesa Bonda s povolením zabíjať. Veľké vášne však vzbudzuje ,,novátorská" tvorba, ktorou Mann svoje dielo spracoval. Digitálna kamera je strašná, priam rušivá. Pôsobí veľmi lacno, takmer ako videofilm, na veľké plátno sa jednoznačne nehodí a siahodlhý rad jej ocenení mi ostáva záhadou. Rozumiem snahe o vytvorenie realistickej atmosféry, z môjho pohľadu to však nevyšlo. Pamätné momenty s kojotom alebo prestrelku v bare spomenuli predo mnou už iní užívatelia, preto iba dodám, že záverečná scéna v metre mi svojím pojatím pripomenula mix ,,Terminátora" (v podobe Cruisa) a ,,Predátora 2" (v podobe prostredia) a vo svojej vyhrotenosti narúša dovtedajšia snahu o autentickosť deja. S chválou i pripomienkami veľmi poctivé 4*. (26 342. hodnotenie, 859. komentár k filmu)

To (2017)

,,NAJLEPŠÍ POCIT NA SVETE." ,,ÁNO? A SKÚŠAL SI SA UŽ POHRAŤ S PIPÍKOM?" __ Nemôžem ,,To" porovnávať ani z pozície televíznej verzie z roku 1990, ani na základe údajného Kingovho opusu, ktorý čiastočne poznám ako audioknihu, ku počúvaniu ktorej sa azda niekedy vrátim predovšetkým pre obdiv k Jiřímu Žákovi, ktorý tých 1000 strán načítal. Kingovu knihu poznám v hrubých obrysoch už roky, dokonca som mal v počítači stiahnutú aj pôvodnú televíznu verziu, no nikdy som sa k jej sledovaniu - azda pre troj hodinovú dĺžku - nevedel dokopať. Na ,,To" v novom šate ma nalákal sugestívne mrazivý trailer a prirodzenie tiež isté ,,haló", ktorého sa okolo toho všetkého vynorilo vrátane nového knižného vydania obsahujúceho už výjav z novej filmovej verzie. V zásade sa na ,,To" dobre pozerá, hoci som čakal výrazne desivejšie spracovanie. Istú vyspelosť, či posun vpred vidím v zobrazení Pennywiseho, ktorý tu pôsobí vizuálne omnoho hrozivejšie a maskérsky prepracovanejšie než Tim Curry v TV verzii. Jeho predstaviteľ Bill Skarsgard si postavu nepochybne užil, avšak nemôžem sa ubrániť pocitu, že v stvárnení klauna v niektorých črtách vychádzal z Ledgerovho ,,Jokera". Ešte snáď zmienim ako je film obľúbený súčasnou mládežou a pre mnohých dokonca predstavuje jedného z najlepších zástupcov hororového žánru. Istotne za to môže jeho dostupnosť od 15 rokov a nepochybne sa v postavách loserov mnohí z nich stotožnujú. Hádam ide tiež o istý zámer tvorcov. Osobne mi táto nedozretá rovina počas sledovania výraznejšie neprekážala, čakám však, že pokračovanie sa posunie vyspelejším smerom. (13 095. hodnotenie, 818. komentár k filmu)

Špína (2017)

,,OTEC ŤA ZNÁSILNOVAL A PONIŽOVAL AŽ KEĎ MAMA ZOMRELA. A PREDTÝM SA TO NEDIALO?“ ,,NIE.“ ,,A NEPRÍDE TI TO ZVLÁŠTNE?“ ,,NIE, TO MÁ LOGIKU. UŽ NEMOHOL TRTKAŤ MOJU MATKU.“ __ Predlho mu žiaden slovenský film tak výrazne neoslovil ako ,,Špina“. Po tradične zameraných filmoch sledujúcich ,,obyčajné príbehy obyčajných ľudí“ prináša Nvotová ,,neobyčajné príbehy obyčajných ľudí“. Niekedy takmer v závere som si uvedomil, že ide vlastne o ženský film a ženskom probléme, bez problémov sledovateľný akýmkoľvek – teda aj mužským - publikom. Istá kritika, možno aj po obsahovej stránke by sa dala filmu prisúdiť, väčšinou však ide o špekulácie, či by v ňom nemohli byť isté veci podané a povedané inak. Priehrštie vulgarizmov, ako typický znak našej kinematografie, my v tomto prípade vôbec neprekážal a predovšetkým a vidím ho ako jediný možný krok ku zdôrazneniu realistickosti ukázaného prostredia. Dosiaľ som nevidel žiadne posedenie mládeže na psychiatri, ale z autentickosťou tu zobrazeného som nevychádzal z údivu a prišlo mu rovnako dobre nakrútené ako to urobil Forman v ,,Prelete nad kukučím hniezdom“. Všetci herci a predovšetkým ti mladí hrajú výborne a s väčšou uvoľnenosťou, ako starší skúsenejší kolegovia. Presvedčivo stvárnenému telesnému postihnutiu Leninho brata by som takmer uveril, pokiaľ by som o Patrikovi Holubářovi nevedel z filmových minútok Vladimíra Hendricha upozorňujúcich na film ,,David“, kde pre zmenu stvárnil autistu. Ľahko prehliadnuteľný, zato veľmi zaujímavým je motív rieky pri ktorej je dej často situovaný a tým parafrázuje tvrdenie pantha rhei – všetko plynie – čím Lena prijíma danú skutočnosť a vysporiadanie sa s ňou. Sarkasticky povedané čo bolí, to prebolí. následkom čoho zaniká závan ,,rape a revenge“ žánru, ku ktorému v závere jednou scénou začne film inklinovať. Ak toto nevyhrá Slnko v sieti za najlepší film, tak potom už neviem... A dodám ešte toľko, že mám rovnaký ruksak ako Lenin brat... To iba tak, aby som všetko dáko rozumne ukončil. (1729. hodnotenie, 111. komentár k filmu) _ P.S. môj komentár č. 1000.