Operace Žralok (1991) (TV film)

,,ČASTO SI VRAVÍM, ČO BY SA STALO, AK BY SOM VÁS POTOPIL NA CESTE K VÁŠMU CIEĽU A NIE AŽ PRI NÁVRATE." __ Z istého pohľadu treba oceniť úskalia TV produkcie, ktorá vzhľadom na svoje možnosti podala príbeh bez akejkoľvek nadsádzky v snahe šokovať divákov, veď nakoniec nie všetky obete mali na svedomí žraloky a mnoho námorníkov podľahlo svojim zraneniam alebo sa utopili vyčerpaním. Avšak tých 880 mŕtvych chlapov nikde nevidieť, z ponúkaného pohľadu by sa obete dali spočítať na prstoch ruky, takže je škoda premárnených posledných 20 minút, ktoré by sa dali zhrnúť v záverečných titulkoch a tento čas viacej vynaložiť do prostrednej časti filmu. Tento srhujúci príbeh by si však poriadne ,,hustý survivor adventure" rozhodne zaslúžil. Dokiaľ sa ho nedočkáme, ostáva nám tu len už spomínaný nezabudnuteľne mrazivý Quintov monológ z ,,Pažravej ryby". (236. hodnotenie, 16. komentár k filmu)

Zavraždění Trockého (1972)

,,Z DVANÁSTICH APOŠTOLOV BOL JUDÁŠ JEDINÝ ZRADCA, ALE KEBY SA STAL MOCNÝM MUŽOM, TÝCH ZRADCOV BY BÝVALO DVANÁSŤ." __ Proti Delonovi nič nemám, ale jeho tvorbu v zásade nevyhľadávam, Romy Schneider mám zafixovanú ako Sissi, ktorá ide absolútne mimo mňa a tak bol mojou pozvánkou na film iba Rišo Burton, aj to z dôvodu aby som si postupne skompletizoval jeho dielo. Záverečnú kapitolu Trockého života v Mexiku pozná viacej divákov najmä vďaka ,,Fride", kde sa zamerali predovšetkým na ,,niečo ako podanie ruky" , čo sa vzhľadom k tu ukázanej plnej oddanosti k jeho manželke zdá byť za vlasy pritiahnutou fikciou, zvlášť keď sme na začiatku upozornení, že tvorcovia poskladali príbeh pokiaľ možno čo najvernejšie skutočnosti. V tejto snahe sa im však nepodarilo vložiť Trockému žiadaný hlbší ľudský rozmer a väčšinu času pôsobí ako neosobná persona chrliaca zo seba rôzne marxisticko-leninistické poučky a ideály. Film ma teda príliš neoslovil, jeho prostredná časť je vo svojej nečinnosti takmer uspávajúca, obsahuje nezaujímavé vsuvky (nerozumel som šokujúcej scéne s mŕtvolou) a jeho depresívno-psychologický charakter podtrhuje disharmonická hudba pri ktorej dokonca v českej zvukovej stope zaznie za začiatku zvláštny jazzrock, čo bude však mýlka distribútora, ktorá sa v originále nevyskytuje a nahradená je o niečo príhodnejšou hudbou. Nerozumiem toľkej chvále na scénu z corridy, ktorá má v sebe len prostoduchý symbolizmus v mnohom poznačený trocha nevhodným názvom filmu. Najviac ma oslovil iba záver, ktorý správne uzatvoril celkovú chladnú a odmeranú atmosféru. Väčšina mojich obľúbených užívateľov hodnotí film podpriemerne a keďže toto dielo v roku 1978 ocitlo na 5. priečke medzi 50 najhoršími filmami všetkých čias, nevidím žiaden dôvod hodnotiť ho inak. (328. hodnotenie, 46. komentár k filmu)

The Conqueror (1956)

,,BUDÚCNOSŤ S TEBOU SĽUBUJE VEĽA NEPRÍJEMNOSTÍ." __ Do svojej postavy zanietený John Wayne by zrejme nezobral úlohu v tomto filme, ak by vedel, ako nielenže negatívne poznačí jeho zdravotný stav, ale pritom mu zároveň ešte bude vo filmografii zastávať nelichotivé renomé jeho azda najmenej vydareného počinu. Väčšinu času sa Wayne so pseudohistorickým výzorom ozdobený orientálne pôsobiacimi fúzikmi preháňa na tátošovi v typických westernových lokáciach vydávaných za púšť Gobi (od ktorej má značne ďaleko), čím kade koho dostáva do pomykova. Za seba môžem s kľudným svedomím napísať, že to nebolo až také zlé. Samozrejme diodoros tu vypísal všetky nepresnosti, ktoré sa z filmu valia prakticky pri každom zábere (Džingischánova pilotná bunda iritovala aj mňa), ale ak sa od týchto, nie až toľko dôležitých negatív oprostíme, nebudeme sa hrabať v histórii a zameriame sa na len na dej, čaká nás typické rýdze hollywoodske dobrodružstvo tých čias založené na tradičných schémach a postupoch, ktorému však nechýba spád a gradácia, keď už ničím iným, podporené aspoň nanajvýš solídnou hudobnom kompozíciou trocha nedoceneného Victora Younga. Isté plus tiež vidím v trocha neortodoxne tragickom Jamugovom osude. Pre priaznivcov podobných kúskov film aspoň za jedno pozretie stojí. (24. hodnotenie, 5. komentár k filmu)

Flanderský lev (1985)

,,OPICE NOSIACE ZLATÉ PRSTENE ZOSTANÚ STÁLE ŠKAREDÉ TVORY." __ Neviem, ako by tento film obstál v konfrontácii so spomínanou sériou, o ktorej som doteraz nevedel. Určite by bol obohatený o radu významných scén, ktoré by odkryli niektoré nejasnosti tejto 105 minútovej verzie, ktorá sa paradoxne v niektorých momentoch vlečie, chýba jej väčší spád a jednoznačnejší hlavný hrdina, pretože Flanderský lev je (aspoň tu) pomerne sporadicky sa vyskytujúcou personou. Slabšia výprava zase nedokázala zakryť nepresnosti napr. v podobe barokového domu v 14. storočí. (3. hodnotenie, 3. komentár k filmu)

Rozbouřené nebe (1954)

,,MÁM V AKTOVKE DÔLEŽITÉ DOKUMENTY. CELÉ ROKY PRÁCE. SMIEM SI ICH ZOBRAŤ SO SEBOU?" ,,LEN AK SI ICH NAPCHÁTE DO VRECIEK. VÔBEC ŽIADNU BATOŽINU." ,,KEĎ TO TAK VEZMEM, DNO BUDE PRE NICH NAJLEPŠIE MIESTO." __ Snažil som sa rozmotať zauzlený sáčok, zabil som v izbe komára, dôkladne som si ostrihal nechty a možno by som urobil ešte viac, ak by bolo čo, počas sledovania tohto filmu, ktorý je nielen dokonalou ukážkou toho, ako katastrofický, prípadne akčný film nemá vyzerať, akú dnes už neprípustnú formu má pre súčasného diváka, navyknutého na prístup zrodený o 20 rokov neskôr, v dekáde, kedy takéto snímky jednoznačne kraľovali plátnu. Vo filme sú zrejmé isté osvedčené stereotypné šablóny, problémom však je, že žiadna z nich poriadne nefunguje. Wayne zaťažený tieňom minulosti sa nehrá na žiadneho Supermana, dokonca vzhľadom k celému rozčleneniu rozprávania nie je napriek prvému miestu v titulkoch jednoznačnou hlavnou postavou. Pasažieri strašením pripravení nato, že lietadlo pravdepodobne nepristane dokonca neváhajú v snahe nelogicky zdôvodnenej záchrany odľahčiť niekoľko tonový kolos svojimi pár kuframi batožiny vrátane luxusného kožucha tým, že ich počas letu vyhadzujú von z lietadla. Okrem podobných kiksov je však film ešte viac zaťažený svojou neúmernou dĺžkou, obsahujúcou najmä zbytočné odľahčujúce flashbacky a nedokončené vedľajšie dejové línie, bez ktorých by mohol byť o celé desiatky minút kratší. Šesť nominácií na Oscara z toho jedna premenená - pričom treba podotknúť, že okrem pár zaujímavých momentov je Tiomkinova hudba len štandardná - sú tak len dôkazom toho, aký názor na vtedy neošúchaný žáner panoval. (110. hodnotenie, 19. komentár k filmu)

Kozoroh 1 (1977)

,,JA SA ZREJME POVRACIAM." ,,TÝM SA TO VYRIEŠI." __ ,,Kozoroh 1" je taká poctivá stará škola, dobre sa na ňu pozerá a okrem milovníkov thrillerov z tej doby poteší svojim nevšedným námetom tiež milovníkov konšpiračných teórii o letoch do vesmíru. Dokonca som plne chápal Holbrookov prejav o tom, prečo musia všetko takto urobiť. Z formálnej stránky nemám filmu čo vyčítať, skôr som úplne nerozumel niektorým logickým nedostatkom (,,nutný" rozhovor s rodinami, pri ktorom sa pritom riskovalo vyzradenie) a bez niektorých postáv by sa dej prakticky obišiel (reportérka). Celková výstavba príbehu potom smeruje len k dvom možným alternatívam konca - nešťastnému, kde sa zahladia všetky stopy alebo k šťastnému, ktorý sa však nebude páčiť ,,najvyšším kruhom". Telly Savalas sa v nezvyčajnej úlohe dostane ku slovu až v závere, svoju postavu však zvládol na výbornú. (2821. hodnotenie, 227. komentár k filmu)

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

,,PÁČITE SA JEJ. VIDÍM TO." ,,PREDSTAVÍTE MI SVOJHO OPTIKA?" __ Aj keď sa k bondovkám zvyknem vracať (veď aj ich reprízy bývajú v TV časté) ,,V tajnej službe Jej Veličenstva" som pred súkromnou reprízou videl len raz, je tomu viac než 15 rokov a okrem prostredia v ktorom sa dej odohráva, zostal v mojej pamäti natrvalo vrytý len netradičný smutný záver. Dovolím si tvrdiť, že Connery so svojim uštipačným humorom (síce typická Bondova charakteristika, ktorú však Lazenby sčasti zotiera) by takúto scénu nedokázal zahrať, alebo by aspoň vyznela neprirodzene. Lazenby za svojim predchodcom (i nasledovníkom) nijako nezaostáva, postave tajného agenta sa snaží dať mierne civilný ráz a žiadnu vlnu kritiky by som na neho nevznášal. Navyše, odhliadnúc od zápletky, je film v mnohom odlišný od iných dielov série. V úvode nezaznie titulná pieseň (príde až v priebehu deja), Bondovi chýbajú vynálezy od Q a z veľkej časti sa odohráva v nemenných Alpských kulisách. K českému dabingu môžem napísať len toľko, že v prípade Savalasa a.k.a. poručík Kojak som očakával hlas Miroslava Moravca a hláška ,,To by sa Connerymu nestalo." je oproti originálu veľmi voľným žartíkom prekladateľa. Nadpriemerná bondovka, ktorá by si zaslúžila vyššie hodnotenie. (4020. hodnotenie, 348. komentár k filmu)

Maciste nelle miniere di re Salomone (1964)

Možno to bude znieť prehnane, ale Reg Park je síce riadna korba, avšak jeho hlúpa tvár a nemožný účes ho zbavujú aj posledných štipiek byť aspoň minimálne charizmatickým hrdinom, akým bol Steve Reeves. Vo filme sa objaví až po takmer 25 minútach a pokiaľ je na scéne, demonštruje zväčša len svoju muskulatúru tým, že s vypätím síl dvíha gigantické papundeklové šutre, preťahuje kone (ktoré ho chcú rozšklbnúť) alebo sa proti útočníkom oháňa mŕtvolou. Oceňujem netradičný skon dvoch záporných postáv. (5. hodnotenie, 1. komentár k filmu)

300: Vzestup říše (2014)

,,BOJUJEŠ USILOVNEJŠIE NEŽ Š*KAŠ." __ Nemám ani veľmi čo napísať, ale predsa musím, žiada sa mi, ostatne komentárom som poctil aj predchádzajúci film. Bolo by hriechom, ak sa živočíšnosť Evy Green nejakým spôsobom nepreniesla na plátno a tak nás tvorcovia okrem jej vyzývavej vizáže obdarovali aj tvrďáckou súložou, možno nelogickou, ale odkedy Stapleton vstúpil na palubu a ona naňho zmurkla, nič iné sa ani čakať nedalo. Aj keď skončí v najlepšom, jej akéhosi pomyselného ukončenia sa predsa len dočkáme v záverečnej konfrontácii, kedy sa mu do nej podarí opäť zasunúť ... toš toľko, aby som nespoileroval. Takýto nápad môžem len oceniť. Ináč ale možno povedať, že aj keď je ,,Vzostup impéria" v mnohých smeroch obratnejšie nakrútený, vo výsledku sa jedná čisto o samoúčelné obžerstvo, kedy tie hektolitre striekajúcej krvi museli byť digitálnymi, inak by to bolo neúnosné. Hviezdou ,,novej 300-vky" je Eva, dokonca sa zdá, akoby bol film o nej, čím vo mne skrsla myšlienka, či sa náhodou niekto nepohráva s trojkou. (9591. hodnotenie, 879. komentár k filmu)

Propast (1989)

,,BOŽE, JA JU NEZNÁŠAM." ,,TAK SI SI JU NEMAL BRAŤ, NIE?" __ ,,Priepasťou" si železný Jim pripravil pôdu pre svoje nasledujúce, o čosi výraznejšie kúsky, pri ktorých pôsobí tento film vo viacerých smeroch nedotiahnutým dojmom, čo možno v istom zmysle môže aj za jeho slabší finančný úspech. CGI s vodnou hlavou využil vo väčšej miere v nasledujúcim pokračovaní ,,Terminátora" , k potápačským scénam sa vrátil v ,,Titanicu" a vizuálnym miešaním modrej a fialovej sa opantával v bitke o planétu Pandora. Aj keď je teda ,,Priepasť" s odstupom doby výrazne pokusným dielom, nedíva sa na ňu zle, má zaujímavé pasáže, avšak priemerné hodnotenie si vyslúžila hlavne za svoju chabú vnútornú logiku - ako sa už len z mimozemšťanov, ktorí na začiatku napadnú atómovú ponorku môžu na konci stať priateľské, pomáhajúce bytosti? Ak v budúcnosti uvidím rozšírenú verziu, kde Cameron tento nešvár opravil, pravdepodobne hviezdičku pridám. Viacej som očakával tiež od Silvestriho hudby, aspoň však viem, odkiaľ brali Lego návrhári inšpiráciu pri vytváraní žltých prieskumných ponoriek v sérii z roku 1996. (13 493. hodnotenie, 475. komentár k filmu)