sportovec

okres Praha
publicista

<< předchozí 1 2 3 4 14 28 41 54
    • 10.5.2021  19:54

Pohádka, která, jak se právem zdá, patří k vůbec nejlíbeznějším i nejoblíbenějším.

• 10.5.2021  18:04
    Majordomus (2018)

Zdá se, že historická freska na půdě ČSFD poněkud nezabírá. V tomto případě i na úkor atraktivního námětu, kterým je kašubsko-polsko-německé soužití v první polovině minulého století. Tragédie ústřední partnerské dvojice je tematicky známá i od nás (např. v takřka neznámém románu BÁBEL Františka Křeliny). Režie, scénář i herecké obsazení jsou špičkové a přímořská krajina polského východního Pobaltí rovněž.

• 8.5.2021  23:58

Velkolepý filmový epos o prozaické pravdě války, mládí, smrti, hrdinství, všednosti i velikosti. Patos se tu snoubí s civilismem a vlastenectvím. I takové byly boje místního významu.

• 6.5.2021  17:08
    Teď zas my (1939)

Poněkud červenoknižní přesahy filmu nemění nic na špičkových hereckých výkonech Jiřiny Štěpničkové, Jaroslava Vojty a solidních partech ostatních herců i aplikaci Baťovy ekonomické transformace, jejímž cílem bylo popření Velké hospodářské krize třicátých let. Inovativní prvorepublikové podnikatelství nesené keynesiánským patosem dalo tehdy vzniknout řadě obdobných filmů. Je dobře, že neupadají do zapomnění.

• 5.5.2021  12:27

Ruko putinské doby je tu představeno jako chudá zem s řadou bolestných problémů, ale také jako země vlastenecká, až chorobně založená na úctě k smrtelnému člověku Putinovi. Válka tam skutečně byla, padlé si nikdo nevymyslel a politické neobratnosti Západu pochopitelně nacházejí svou odezvu. Rusko musíme brát takové, jaké je. To je přirozený základ rozumné politiky vůči němu. Vůči zemi, často problematické, ale také zemi našich slovanských bratrů. V duchu Havlíčkově, Palackého, Masarykova, Benešova.

• 4.5.2021  17:18

Marthosův komentář je výstižný a bystrý. Dětství to není jen slunce a pohoda, ale také doba prvních morálních konfliktů a sociálních bariér. Skutečnost, že dětská průzračnost nasvěcuje i psychiku dospělých, jejichž představitele Vošmik vede neméně zdatně, je tu hmatatelně zjevná. Herecký koncert minulosti může naše současnost jen závidět. I pronikavost postřehu a minuciozní práci s psychologií postav dětských i dospělých.

• 4.5.2021  09:09
    Heliopolis - město Slunce (TV film) (2020)

Pozoruhodný dokument o dalším článku předhistorie evropské civilizace. S Orientem jsme spjati víc, než tušíme a připouštíme.

• 3.5.2021  17:53

Za zmínku stojí i závěrečná slova německého dokumentu připomínající projevy vůdce našeho druhého odboje prezidenta Edvarda Beneše. Jen tak bylo možné dnešní demokratické Německo. Barevná podoba původně černobílých dokumentů činí tuto strašnou válku ještě krutější a bezohlednější. Vítěznou válku demokratické koalice Spojených národů.

• 1.5.2021  21:50

Vánočního kouzla není nikdy dost. Zvlášť když je u toho tolik zajímavých lidí.

• 1.5.2021  17:00

Zdařilý filmový epos o odvrácené tváři americké demokracie. Není to pěkný pohled, ale pravdy a autentičnosti není nikdy dost.

• 30.4.2021  13:14
    Blokáda Leningradu (TV film) (2013)

Němci se překonali. Zvláštní pozornost zaslouží důraz na lidské detaily té pekelné doby. Titul město-hrdina je víc než na místě. I teď z toho všeho běhá mráz po zádech.

• 29.4.2021  12:26

I když má Historik pravdu, je přesto v tomto dokumentu shromážděno velmi mnoho podstatných a svědeckých fakt doslova na poslední chvíli. Výborné je i řemeslné zpracování Břetislava Rychlíka.

• 28.4.2021  10:04
    Victor Hugo, nepřítel státu (TV seriál) (2018)

Vynikající dílo ze života velkého Francouze prokazuje, že pojmy jako postmodernita nebo zvětrávání či vyprazdňování hodnost nejsou převratnou zkušeností naší nevábné současnosti. Druhá republika rezonuje i na stránkách BÍDNÍKŮ. Skutečnost, že seriál není věrným opisem skutečnosti a byl přizpůsoben dramatickým potřebám autorského záměru, není na škodu věci. Je romantický a současně vznešený v plném slova smyslu.

• 27.4.2021  16:09

Zfilmované pozoruhodné slovenské drama ve vzorovém československém provedení souvisí s filmem SMRT SI ŘÍKÁ ENGELCHEN; vánoce předposledního válečného roku vnitřně rozpolcené rodiny jsou položeny do kontrastu s typickým nacistickým válečným zločincem; nedefinují před námi schémata, ale živí lidé se svými individuálními osudy. Výborný scénář je podložen neméně znamenitou režií Jiřího Krejčíka a oslnivým hereckým obsazením. Jedná se o jedno z mezních děl první československé filmové vlny. A současně o nevšední pohled na Slovenské národní povstání. Zločinnost, lidská malost i ušlechtilost. V kapce se tu zrcadlí celý vesmír převážně malého lidství.

• 21.4.2021  16:49

Prostý, ale úctou k velkému muži naší sportovní žurnalistiky prodchnutý filmový televizní dokument si zaslouží ocenění a úctu. Stejně jako hlavní průvodce pořadem sportovní redaktor České televize Jaromír Bosák.

• 8.4.2021  10:11

I mně připadá celá věc obsahově a věcně nedotažená.

• 3.4.2021  17:47
    Druhá republika (TV film) (2018)

Z dokumentu vypadl druhorepublikový levicový protipól, z kterého mimo jiné vznikl komunistický a socialistický domácí odboj, tj. Hamplova Národní strana práce, skupina Dělnické akademie i Benešovy aktivity (Druhá republika usilovala o národní soud nad ním jako údajným vlastizrádcem) a posléze i 16. březen jako datum vzniku druhého odboje kolem EB, jeho vůdce a organizátora. Chybí zmínka o krizovém desetiletí 1938 - 1948. Pečlivost zpracování tohoto dokumentu tak klesá do značné tendenčnosti.

• 2.4.2021  10:44
    Rapl - Dobro došli! (S02E13) (epizoda) (2019)

Nejlepším rádobyvtipem je návrat z Černé Hory do Česka zkratkou přes Ukrajinu. I ta parodie na svatbu a manželskou věrnost.

• 2.4.2021  10:28
    Rapl - Série 2 (série) (2019)

Přes všechny zjevné slabiny jde stále v českých polistopadových poměrech o nadprůměrné dílo svého žánru i v této druhé části.

• 31.3.2021  16:38

Hloupost rádobyfašistů je tu vystižena opravdu dokonale.

• 28.3.2021  11:41
    Smrtihlav (2017)

Nejlepším ztvárněním stále zůstává Sequensův ATENTÁT. Film se měl věnovat buď Heydrichovi, nebo českému odboji a jeho kontroverzní akci. Také scénář a režie by zasloužily náležité propracování. A respektování alespoň základních historických dat a faktů.

• 27.3.2021  22:05

Stálo by za to srovnat to s filmem KONEC AGENTA W 4C.

• 25.3.2021  14:54

Národnímu umělci Otakaru Vávrovi se podařil vytvořit hodnověrnou a až dokonalou atmosféru počátků již legální existence českého demokratického socialismu, socialismu Marxova, Masarykova i Benešova. Je to současně i příběh československé formy italského neorealismu v době jeho plného rozpuku; připomínám např. STALO SE V TURÍNĚ (1963) režiséra Maria Monicelliho s Marcellem Mastroiannim v titulní úloze či třetirepublikovou SIRÉNU režiséra Karla Steklého. Perly často nacházíme tam, kde bychom je nejméně čekali.

• 23.3.2021  21:55
    Španělská chřipka (TV film) (2021)

Výborná rekonstrukce truchlivých událostí před 100 lety. A také důkaz, že .lidská hloupost je nesmrtelná a je nutné proti ní bojovat. Soustavně a důkladně. Ledaže bychom chtěli zapomenout na starou zásadu demokracie, že mírou všech věcí je člověk a jeho život. Život každého z nás.

• 19.3.2021  15:03
    Impresionisté (TV seriál) (2006)

Víc dokument než umění, ale i dokument je často mnoho, byť ne všechno.

• 18.3.2021  20:42

Vnějškový samoúčel bez lidského obsahu nevydá ani na existenciální podobenství.

• 18.3.2021  16:05

Nápad s animací historických osobností je vynikající. Zživotňuje jinak nezachytitelné a přibližuje neuvěřitelné výkony středověkých řemeslníků. Lze říci, že zázrakem je i filmový dokument sám.

• 17.3.2021  18:17

Je zjevné, že pohádka vznikala, poučena pejskem a kočičkou i jejich zkušenostmi z vaření dortu. Podle toho také dopadla.

• 15.3.2021  13:05

Prolnutí rytířské etiky a kodexu rodové cti ctí holou podstatu westernového žánru a je dovedeno do všech důsledků s dobovým feministickým zakončením. Myslet si o tom lze ledacos, ale na puristické Hosseinovo režijní i scénaristické pojetí to nemá vliv. Jedná se o typický evropský tzv. spaghetti western, v němž hraje i jeho klasik Sergio Leone.

• 5.3.2021  16:36

Velké ambice, malý prostor, schematizujcí scénář a minimální prostor pro herce. Popisnost je povšechná a informace o Gauguinově životě neúplná, naopak o životnosti a autentičnosti mnoha scén lze s úspěchem pochybovat.

<< předchozí 1 2 3 4 14 28 41 54