sportovec

sportovec

Jiří Malínský

okres Praha
publicista

166 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 13 26 38 50
  • 5.5.2019  00:53
  Vlak smrti (TV film) (2018)
  *****

  Zdá se, že dochází na Benešova slova a Němci se postupně propracovávají k skutečné sebereflexi historie hitlerovské diktatury. Film je nadto živým svědectvím skutečné (tj. většinově určující) tváře našeho národa a mravních tradic První republiky. Sám osud onoho tragického vlaku je strhující právě tak jako nápaditá česká rezistence a ochrana trpících vězňů. Po řemeslné, ale i emotivní stránce není tomuto dílu co vytknout. Záchrana 3 800 lidských životů stejně tak jako odbojové vystoupení Čechů z Velešínska kontrastují s německou úporností. Německé dílo také vyznívá jako obžaloba křivé poválečné německé justice. To samo o sobě není málo. Ale ještě povzbudivější je závěr filmu. Němečtí historici mapující historii pohraničního koncentračního tábora Flossenbürg uvádějí a fakticky potvrzují pozorování našich memoárových předků druhoválečné současnosti. Taková míra nápadité, nikým neřízené solidárnosti v německých poměrech neměla a nemá obdoby. Na tyto věci není možné zapomínat. Jsou jakousi mravní kompasovou střelkou naší současnosti i budoucnosti. Doufejme společné opravdu evropské budoucnosti.

  • 1.4.2019  21:16

  Vrstevnatost filmu nemá daleko ke k převrstvení a víc než esteticky působí spekulativně. O předmětu filmu říká spíše málo než víc.

  • 29.1.2019  23:27
  Učitelka (2016)
  ****

  Příběh, ze kterého mrazí. Počátek spirály, která zatím nemá konce. Pokud někteří přemýšlejí, proč před 30 lety věci dopadly, jak dopadly, dopadá na tvrdou podlahu neodlehčenou poduškami. Komunisté na tento druh morálky ovšem neměli monopol. Podobné postavy najdeme i v normalizačních seriálech a v tvorbě šedesátých let. Režisér Hřebejk zřejmě natočil jeden ze svých nejlepších filmů. Lze se jen dohadovat po rozsahu slovenského vkladu; v případě hereckého obsazení je však neoddiskutovatelný. Lidé přicházejí a odcházejí, křiváctví zůstává a přežívá.

  • 19.1.2019  18:36
  Adam a Eva (1940)
  **

  Červená knihovna převedená do filmové podoby - pravda, s jistým zdarem - zůstává červenou knihovnou. Film hluchý jak neopylený květ.

  • 14.1.2019  21:04

  Obraz silný i dojemný zároveň. Představa, že válka na západní frontě byla jakousi procházkou, je víc než naivní. Hrdinství i slabost, to bylo to, co bylo Spojeným národům společné. Osobně bych uvítal, kdyby tam bylo věnováno víc místa francouzskému válečnému hrdinovi generálu Charlu de Gaullovi. A upozornil, že mezi maquisty, bojujícími v německém týlu, nechyběli ani Češi a Slováci. A upozornil, že jen v berlínské operaci bojovalo na obou stranách fronty více než 3 mil. vojáků, z toho rudoarmějců kolem 2 500 000. Pochopitelně to nijak nesnižuje hrdinství vojáků západních armád. Právě naopak. Jen tak, spojeným úsilím, fašismus mohl být poražen.

  • 12.1.2019  14:45

  Je krásné vědět a vidět, že úcta a něha mají stále v našem životě své místo. Prvorepublikovost se po listopadu stala naší většinovou páteřní tradicí. A Hana Vítová patří k těm nejkrásnějším démantům její doby. Tragédie Mnichova a únorových událostí na tom nemohou nic změnit. Jediný, kdo byl okraden, je český a československý filmový a televizní divák. A pochopitelně tito umělci, jimž byla nesmyslně ukrácena jejich seberealizace. Měli bychom si přestat ubližovat. Je načase.

  • 23.12.2018  13:01
  Anna German (TV seriál) (2012)
  *****

  Seriál měl mimořádnou odezvu nejen v Rusku, ale i v Polsku a zejména pro nepamětnické publikum byl opravdu překvapující a objevný. Zdá se, že jeho úrovni prospěly konzultace s vdovcem i synem. Život a odkaz legendární polské zpěvačky a hudební skladatelky působí až kýčovitým dojmem; non fiction však dokáže připravit mnohá překvapení. Romantický podtext je zřejmý, prolíná se však jak s atmosférou předválečného i válečného SSSR, tak s bídou a nedostatkem poválečného Polska. Joanna Moro odvádí v titulní roli víc než maximum. Ale výkony na hranicích svých možností odvádějí i další herci. Nevšední je i kvalita režie a scénáře. Je jen pochopitelné, že hudební nahrávky jsou archivní a připomínají opravdu andělský hlas této pozoruhodné geoložky, které se ze dne na den proměnil smysl života; hrdinství všedního dne, které bylo jejím životním údělem, této přední dámě pop music našich severních sousedů bylo náplní i smyslem žití i života. Seriál by si zasloužil uvedení v České televizi, byť by se tak mělo stát za cenu historických úvodů z dějin polsko - ruských vztahů. Nositelka Řádu polského znovuvzkříšení i český divák by si to zasloužili. Skutečné slovanskosti - navíc v nevídané rusko-polsko-chorvatsko-ukrajinské koprodukci - není nikdy dost. Zvlášť, děje-li se tak ve znamení pokory, lidství, něhy, hlubokého citu.

  • 25.11.2018  09:51
  Máša a medvěd (TV seriál) (2009)
  *****

  Ruské překvapení hřeje u srdce. Propojení americké řekněme svižnosti se slovanskou hloubkou a typickými prvky ruského folklóru s náznaky pravoslavného křesťanství přináší až překvapivé výsledky. Bujné veselí se v něm snoubí s citovou hloubkou a něhou. Že ženy v jakémkoli věku, jsou-li při temperamentu, jsou schopny jakékoliv pozitivní špatnosti a legraci nejen nekazí, ale i rozvíjejí až k naprosté bezuzdnosti, se tu zhmotňuje do tříleté holčičky se značně rozvinutou slovní zásobou. Něžná pohroma koženosti a obvyklosti se vyznačuje velkou hlavou, charakteristickou spíše pro batolecí věk; šátek zvyšuje její ambice a umocňuje její vlídně dobrosrdečnou divokost. Medvěd jako symbol nanejvýš tolerantního patriarchalismu je ve své podstatě jejím dvojčetem. Poučen zkušenostmi a otřískán životem přece jen svou svéhlavou droboučkou přítelkyni chrání a dědečkovsky úzkostlivě nad ní bdí. Gejzír gagů v divokém rytmu někdejší němé grotesky toto kouzlo na ploše rekordně krátké a invenčně bohaté jen dále rozvíjí. Zůstat sám sebou lze i v neoliberální éře. To je poselství, které nepostrádá aktuálnost ani pro naši zemi.

  • 9.11.2018  21:52

  Pochopit znamená vědět a znát. To je osud většiny námětů ze starších i novějších českých dějin. Dokudrama věnované závěrečnému období života velkého českého reformátora, Husova žáka, přítele a spolupracovníka je toho zřejmým dokladem. Tento nový žánr koncentruje lidské poznání do zvláště krátkého času a prolíná jím zdánlivě spontánně odbornost a uměleckost. Prvním předpokladem úspěchu je harmonie všech jeho složek: scénáře, režie, odborné spolupráce, domýšlení mezer v dochovaných historických pramenech, hereckého obsazení. Vetchého Jeroným i Kostkův vlastně evangelický farář a ženská, velmi nekonvenční postava ztvárněná v jednotě smyslnosti i intelektu zdařile Jitkou Čvančarovou tvoří zdařilý pandán starší televizní inscenaci věnované kardinálu Zabarellovi (její dobový podtitul byl výmluvný: tragédie funkcionáře). Obraz z úsvitu dějin české reformace touto jemnou povahokresbou i náčrtem doby na pomezí středověku tedy nabízí mnohé. Ovšem těm, kteří jsou na to připraveni.

  • 9.11.2018  09:21

  Miroslav Horníček celým svým životem a odkazem představuje přímé pokračování poetiky Osvobozených a vlastně je důležitým mezičlánkem mezi V+W a Semaforem. Slovenský výběžek L+S je dalším výrazným výhonkem této pozoruhodné tradice, která sahá k Jaroslavu Haškovi a dnes zcela zapomenutému Jiřímu Hausmannovi. Tento muž-epocha byl nadán schopností sdružovat nejvýraznější osobnosti své doby - Pivce, Svitáčka, Sováka, Šlitra, Kopeckého, Wericha, Voskovce, Brodského. Pochybuje-li někdo bláhově o existenci národa, tento zdroj naší mateřštiny, kultivovaná mluva i psaná podoba našeho jazyka, silná svou samozřejmostí a zdánlivou prostotou, dokazuje opak. Ne náhodou se považoval za klauna, ne náhodou opakovaně říkal, že při slově bavič sahá po pistoli. Člověk i vlastenec Horníček je - vedle řady dalších - kotvou, jistotou i nadějí. Inspirací, která nikoho a nic nešetří. Laskavostí i drsností svého vlídného humoru.

  • 5.11.2018  20:24
  Balada o pilotovi (TV film) (2018)
  *****

  Je to vůbec poprvé, co se přibližuje takhle robustně odvrácená tvář Třetí republiky. Nadprůměrný scénář doplňuje skvělé herecké obsazení, výrazné prokreslení poválečné každodennosti a skvěle jsou zachyceny i první kroky sovětizace. Mimořádně zajímavé je asi vůbec první dramatické zachycení komunistického zločince Bedřicha Fricka Reicina. Pochmurný, tragický příběh ovšem klade na televizního diváka. Není to ani řachanda, ani akční podívaná. Je to tragédie velkého lidského života a výrazné skupiny národních hrdinů, legionářů druhého odboje. A v každém případě mimořádně podnětné umělecké dílo.

  • 24.10.2017  12:51
  Písničky na zítra (TV pořad) (1964)
  *****

  Nezapomenutelný pořad mládí starší generace znamenal ve své době průlom do tehdejšího načesaného popu a otevřel prostor pro nástup celé generace osobností dnes už klasického střihu. Za připomínku stojí i osobitý vklad textaře, komika a konferenciéra (naštěstí ne baviče a moderátora) Vladimíra Dvořáka. Nedoceněné a nedoceňované osobnosti, jejíž dědictví je nemilosrdným zrcadlem pro polistopadový rozvrat tzv. lehkých žánrů.

  • 24.10.2017  12:47
  Karel Gott: V máji (hudební videoklip) (1966)
  ****

  Standardní filmová písnička své doby. Ne vždy je posvícení, ale i tak je se na co koukat a čemu naslouchat.

  • 24.10.2017  12:42
  Karel Gott: Zdvořilý Woody (hudební videoklip) (1963)
  *****

  V tomto klipu je nutno vychutnat typický semaforský humor. Velký zpěvák startoval svou hvězdnou dráhu. Tento klip patřil k urychlovačům této strmě vzestupné cesty. A atmosféře doby postupně nastupujícího Pražského jara.

  • 24.10.2017  12:39
  Karel Gott: Trezor (hudební videoklip) (1965)
  *****

  Mladý Karel Gott se v prvních letech kariéry učil zacházet s hlasem i obchodem podívanou (showbyznysem). A učila se i Československá televize. V dobových souvislostech víc než úspěšně a s patrnými pokroky. Tato filmová písnička je toho zřejmým důkazem. (Podobně jako např. Zdvořilý Woody).

  • 24.10.2017  12:35
  První republika (TV seriál) (2014)
  *

  Přeceňovaný seriál jen naznačuje své možnosti a posléze kvalitou padá na nesmyslné duchařské zápletce a ulpívání na rodinném mikrokosmu. Samoúčelně a retardačně působí i sama kriminální zápletka; její založení i rozplétání jsou okaté a scénáristicky až fatálně nezralé. Mnohé o kvalitě naznačuje i samoúčelné kochání se "zlatými scénkami" z kabaretů a pohostinských podniků pro tzv. lepší společnost. Bolí z toho hlava. O to méně je tam skutečného děje a skutečné prvorepublikové atmosféry prvních měsíců republiky. Škoda zmařené příležitosti.

  • 6.9.2017  16:27

  Ve skutečné lásce lidé tropí i větší hlouposti. Ale kdo nemiloval, také nedospěl. Bridget je typickou představitelkou své "předmileniálové" generace. A to ještě tou výrazně lepší.

  • 18.7.2017  12:16

  Trilogie Millenium patří k absolutní špičce svého žánru. Vesměs vynikající, v horším případě dobré výkony herců i kvalitní scénáře přibližují s neobyčejnou citlivostí odvrácenou tvář zavedené skandinávské demokratické země. Filmové ztvárnění literární předlohy nemůže být v žádném případě doslovné; byla by to látka po rozsáhlý nejlépe televizní seriál. Poněkud divadelní dojem - to není v žádném případě z mé stany hanlivé konstatování - není na škodu. Životní příběh dívky neobyčejné vůle a nevšedního intelektu, vystavené stěží představitelnému utrpení, její doslova mužný zápas o sebe samu, průhledy do vyšší skandinávské společnosti, to všechno přinejmenším rehabilituje to ono, co je pro jiné podnětem k odstupu nebo despektu vůči nevšednímu dílu špičkové skandinávské filmové velmoci.

  • 8.7.2017  11:09
  Atlas mraků (2012)
  *****

  Námět i příběh jsou samy o sobě pozoruhodné. Scénář, režie, herci snesou obdobnou charakteristiku. Snaha zachytit podmíněnost toho, co se děje, a dohlédnout za hranice našich prognostických horizontů je navíc i zdravě propedeutická. Uznání zaslouží i zdrženlivý optimismus, který spojuje všech šest epizod. Ale divácky nejvíc mě zaujal střih, který virtuózně propojuje každou z epizod (potenciálních filmových povídek) do jednoho organického celku. Ukazuje se také, že má-li tvůrce co říci, dokáže skutečný filmový fanoušek-fajšmekr zareagovat. A to potěší ještě víc.

  • 15.4.2017  16:49
  Masaryk (2016)
  odpad!

  S životem a osobností JGM má tento film společného pramálo. Zcela v něm absentují popisky přibližující hlavní postavy Masarykova životního dramatu. Revoluční poznání, že diplomat a ministr dával v intimních situacích, zpravidla zastávaných mezi pobyty v psychiatrických zařízeních, přednost poloze sedícího jezdce, poněkud dost zaostává za skutečným životem skutečného Jana Masaryka. Bonviván a umělec v něm byl víc než vyvážen nadaným diplomatem, horoucím vlastencem a milujícím synem. Blízký spolupracovník Edvarda Beneše byl čelným podporovatelem a spolupracovníkem jeho druhooodbojového konceptu a není pochyb o tom, že si uvědomoval specifika nastupující poválečné sovětizace naší země. Rozhodně však 13. září nepřijímal Masarykovu prosbu na spolupráci s EB (TGM byl minimálně od 12. 9. v beznadějném stavu a 13. navečer se očekával jeho konec; TGM byl v hlubokém bezvědomí) stejně tak jako 30. 9. 1938 nepatřil k těm, kdo EB vytýkali jeho údajnou mnichovskou zradu už proto, že byl v Londýně . Ve výčtu podobných lahůdek by bylo možno pokračovat. Fikce v současných nebo novodobých historických námětech má poměrně jasně vymezené místo. Závěrem postačí konstatovat, že film všestranně zaostává za Janovým portrétem ve DNECH ZRADY. Je to stejně smutné stejně jako okolnosti, které umožnily udělit tu lavinu letošních Českých lvů.

  • 26.2.2017  17:36

  Ač nerad, sdílím kritický pohled na film. Vynikající kamera, snaha o modernitu šedesátých let, skvělá hudba, ale děj přichází zkrátka a příběh je doslova a do písmene škrtěn (až vyškrtáván). Katarze spočívající v negativním posouzení dobové sovětskoruské skutečnosti, odnikud nikam jdoucí hrdinčiny telefony s jinak neznámým Žeňou, to všechno původní očekávání rozmělňuje. Forma zvoní, příběh-obsah pohasíná až dohasne. Včetně zbytečně dlouhých prodlev a místy až samoúčelných scén z rodinného života. Škoda filmu a škoda talentů, které předvádí.

  • 18.2.2017  14:54
  Křik (1963)
  *****

  Je to jirešovská juvenílie, která budí - navozuje - dojem zralého vrcholného díla. Mikrostruktury citu, reality rychle se blížící rodiny i reality tehdejšího Československa jsou víc než mistrovské. Abrhám jen dokazuje, proč je velkým hercem (v době natáčení filmu mu bylo kolem 23 let); podobně sympaticky vyznívá i jeho partnerka v roli Eva Límanová. Film jakoby byl antipodem Chytilové HRY O JABLKO. I dnes jsou muži a ženy, kteří si rozumí a vzájemně vytvářejí zralý oboustranně sdílený sourodý vztah.

  • 18.2.2017  14:48

  Nezávisle na záměru tvůrců vznikl pozoruhodný film, který upozorňuje na nebezpečí jednostranné pozitivní adorace mládí a na nepřehlédnutelné přednosti dospělosti. Skotačivé duo Garyho Granta a Ginger Rogersové průkopnicky poukazuje na hrozby plynoucí z dětinštění evropského civilizačního okruhu. Uvolněný smích a radost z nespoutatelnosti jsou přídavkem navíc stejně jako skvěle natočený šimpanzí experiment.

  • 11.10.2016  20:43
  Anthropoid (2016)
  **

  DRUHÝ ODBOJ POSTMODERNÍM POHLEDEM Atentát na zastupujícího říšského protektora obergruppenführera SS Reinharda Heydricha, asi jedna z nejvýraznějších událostí domácího i zahraničního druhého odboje, byl a zůstává předmětem sporů. Na tom nic nemění ani jeho současné, zvláště pozitivní hodnocení. Téma, které je současně i uměleckou výzvou, nejviditelněji poznamenalo hraný film. Půlstoletí po Sequensově nadčasovém pohledu Atentát přistoupili ke zpracování této lákavé látky i britští filmaři. Zřejmě nejen mediálně, ale i skutečně vnímali a vnímají tragédii druhého československého odboje jako příležitost jak vzdát hold aktérům velké události, jejíž mimořádný dosah a význam staví fakt popravy jednoho z největších nacistických válečných zločinců k nejvýznamnějším událostem nejkrvavější a nejbezohlednější války dosavadních lidských dějin. Tvůrci mluvili a mluví o tom, že tématu věnovali všechny své síly. Že ustavičně sháněli fakta a snažili se o co největší přiblížení atentátu, jimi vnímaného jako příběh – s nadsázkou řečeno – s velkým P. Světová premiéra filmu na karlovarském filmovém festivalu i nedávná premiéra domácí byly proto očekávány s velkým zájmem. Ale už první ohlasy i recenze naznačily značné rozpaky a poměrně velkou hodnotovou a interpretační různorodost hodnocení tohoto anglo-česko-francouzského koprodukčního díla. Odpověď na různorodost těchto soudů a hodnocení není ani snadná, ani černobílá. Začněme nespornými klady díla, které je – v tom nemůže být sporu – opravdu výrazem úcty a píle anglosaských tvůrců a nepředstíraného zájmu také domácí desáté múzy pohyblivých světelných obrazů. Příběh Anthropoidu je pojat jako v podstatě komorní drama obou jeho hlavních aktérů – Čecha Kubiše i Slováka Gabčíka. Do jejich životů vstupujeme v okamžiku, kdy se snáší z britského letounu na padácích na území „protentokrátu“ Čechy a Morava. Za dramatických okolností se dostávají do Prahy, poněkud neobvykle navazují kontakt s domácím odbojem, především se sokolskou skupinou Jindra, a postupně plánují – bližší okolnosti těchto kroků a snah nám autoři zůstávají dlužni – uskutečnění atentátu na vedoucího RSHA Heydricha zhruba v době, ve které dozrává tzv. projekt Wannsee, jímž byli nejvíce postiženi lidé židovského a romského původu. Kontakt s odbojem se koncentruje na rodinu Moravcových a Hajských; z ostatních postav vystupují do popředí dvě mladé ženy (rozhodně tak nepůsobí Anna Aňa Geislerová, která však tento pomyslný nedostatek víc než vynahrazuje svým suverénním hereckým výkonem) a postava pravoslavného kněze. Tyto okolnosti jsou tvůrci potlačeny a jejich pozornost se soustředí na dvě vrcholné akční scény: atentát na zastupujícího říšského protektora (poprvé a naposled tu pohlížíme do nacistovy tváře) a dobývání pravoslavného kostela v Resslově ulici. Zejména druhá scéna naznačuje, že početnost komparsu a velkorysost výpravy – měřeno českýma polistopadovýma očima – nebyly nezdolatelným problémem ani scénáře, ani výpravy. Nezávisle na tom všem je dobře vystižena atmosféra protektorátní Prahy. Dusno okupace a tíha první heydrichiády jakoby z filmového plátna doslova skapávaly. Tvůrci toho všeho využívají pro stupňování děje, akčnosti spádu a údernosti diváckého účinku. K divákovi promlouvají současnou, řemeslně více než zvládnutou filmovou řečí; v tomto ohledu jsou plnohodnotnými souvěkovci své generační současnosti. Srovnáváme-li však výkon britského týmu s výsledkem Sequensova úsilí v podmínkách v té době autoritativního komunistického režimu Antonína Novotného (tj. s polovinou šedesátých let a doznívající stalinistickou vlnou, kterou uzavírá národohospodářský krach r. 1963, tj. v době kdy vznikal scénář Atentátu), objeví se i jeho zjevné – a bohužel neoddiskutovatelné – slabiny. Zcela absentuje zahraniční odboj – mj. diskuse mezi anglickým okolím prozatímního státního zřízení, zejména však mezi prezidentem Edvardem Benešem a generálem Františkem Moravcem. Jakkoliv byl domácí odboj decimován první heydrichiádou, stále se nacházel v akceschopném stavu (naznačuje to mj. epizoda s relativně snadným obnovením rádiového spojení s Londýnem). Skutečná zkáza udeřila nacistickou poatentátní reakcí (působivé krvavé plakáty se jmény padlých československých občanů nebo i dnes tuhnutí krve vyvolávající rozhlasové relace s tímtéž obsahem) volaly po alespoň částečném využití (pro většinu diváků jejich ztlumení vyznívá jako úplné pominutí.) Bez kazu není ani zvládnutí dobových reálií. Označení mnichovské konference jako „schůzky“ čtyř velmocí je děsivé; půlrok, který uplynul mezi mnichovským diktátem a okupací zbytku území republiky, rozhodně nebyl epizodou; scéna, v níž Anna Geislerová předvádí svému partnerovi střelecké dovednosti, je spíš nadsazená než skutečná; paradoxně nejvíce děj retardují střelecké scény, jež mají být jeho vrcholem, ve skutečnosti však mají blíže k americkému akčnímu filmu, byť nesklouzávají na jeho úroveň (i v tomto ohledu Sequens překonává britské tvůrce). V závěrečných titulcích postrádám zmínku o lidické tragédii a fakt, že právě tento projev zločinecké podstaty nacistického režimu rozhodl o poválečném transferu (sudetoněmeckého) obyvatelstva z českého a slovenského území. Celý film – i scénář – by vyžadoval důkladnou analýzu a následnou konfrontaci se skutečnými ději, jak je před časem v původním rozsáhlém dokumentárním seriálu zdařile rekonstruovala Česká televize. Valná část těchto nedostatků – jak se zdá – spadá na vrub české části filmového štábu. Při posuzování Anthropoidu je však nutné upozornit i na další velmi významnou okolnost – dílo sympatických Britů je prioritně určeno divákům Spojeného království a díky angličtině i významné části diváků minimálně evropských zemí, ale také např. zemí BRICS nebo ASEAN. Postmoderní pohled – a jiný od tvůrců vzhledem k jejich generačnímu včlenění ani očekávat nemůžeme – nepomíjí většinu podstatných náležitostí souvisejících s pohnutou dobu heydrichovské protektorátní éry. Limity, které tento přístup s sebou nese, se tvůrci naopak snaží eliminovat. Je-li Anthropoid poměřován tímto hlediskem, vyznívá jeho účin i kvalita nepoměrně výrazněji, než jsem se snažil naznačit v předcházejících řádcích této hodnotící skizzy. My všichni bez ohledu na názor a dojmy, které v nás tento film zanechal či zanechá, bychom si měli přát, aby se dějinám i kultuře našeho národa dostalo častěji takové míry pozornosti, zájmu a ponoření, jakou do Anthropoidu vložili jeho britští, francouzští a čeští tvůrci.

  • 12.7.2016  12:13

  Válečná všednodennost - stejně příznačná jak pro pozemní, tak pro námořní a leteckou válku - zákeřná ve své šedi a nevypočitatelná okamžiky a chvílemi válečného vytržení - je známa do jisté míry i těm, kdo v kasárnách strávili významnou část svého života. Během války se opravdu žilo na plno a nikomu nebylo v tomto ohledu nic cizí (jak vím z řady rozhovorů s bývalými vojáky druhé světové války a zčásti i z legií). Výstižný název filmu (KRONIKA BOMBARDÉRU LETÍCÍHO STŘEMHLAV) ilustruje z jiného - nanejvýš objevného - úhlu tragédii generace, která strávila své mládí nedobrovolně na frontách druhé světové války. Oč méně výbuchů a "akčních momentů", o to více skutečných válečných dnů. Všedních ve sé vnějškovosti, zákeřných a smrtících v okamžicích, kdy válečné dění vyhřezne do skutečnosti. Režijně i herecky jde o vyvážené - dobově objevné - dílo končícího chruščovovského tání.

  • 10.7.2016  17:11

  Nestává se často, aby byl novověký voják svatořečen (2001); v současnosti je mrtvý ruský národní hrdina i oficiálním patronem ruských strategických bombardérů (2005). Podobné kroky ve střední Evropě vyvolávají určité rozpaky, ale vypovídají současně mnohé o tom, co jsou skutečné ruské tradice, i o síle jejich působení. Pozorohodné osobnosti se dostalo adekvátního filmového ztvárnění, které jsou současně sice neokázalým, ale o to jednoznačnějším prolomením estetiky tzv. socialistického realismu. Jména tvůrců ADMIRÁLA mluví za vše: Michail Romm, Aram Chačaturjan, Jevgenij Tarle, Sergej Bondarčuk. Ale i ostatní slouží ze všech sil vznešenému námětu filmu. Dokonalé polidštění kateřinského Ruska a jeho protagonistů je dalším znakem, který nelze přehlédnout. Bojové scény jsou a způsob jejich natáčení je - nakolik to mohu laicky posoudit - na světové tehdejší úrovni. UŠAKOV je skvost, který se nedá přehlédnout. Skvělost, která vyniká ještě víc na dobovém pozadí, jež nikdo z tvůrců nemohl ovlivnit. Film je nepovhybnou předzvěstí chruščovovského tání. Předzvěstí, která oslovuje i po desetiletích (příští rok uplyne 75 let od jeho premiéry).

  • 13.5.2016  14:29

  Novou adaptaci klasického díla anglické literatury předcházela pověst zvěstující, že máme co do činění s dílem, které láme věky, ba přepisuje dějiny. V jistém smyslu je to pravda. Anglická historická identita byla převedena do současného rozjásaného neoliberálního nazírání, které si libuje v hromových (kdysi barnumských) efektech a vnějšek cukrovaný nekritickým kultem happy endu (šťastného konce za každou cenu) překrývá očividné slabiny scénáře; Kiplingova kniha pláče v koutě. Na druhou stranu je nutno přiznat kvalitu bravurnímu zvládání triků, snaze autorského týmu neutonout v tom, co se u nás stále častěji nazývá americkou brakovou filmovou tvorbou, a úsilí alespoň zčásti respektovat kult architekta mýtu bílého muže, kterým Kipling byl a zůstává. Na rozpačitosti dojmu z celku, nabízeného s vpravdě marketinkovým zápalem, to však nic změnit nemůže.

  • 4.5.2016  15:31

  Uměleckou invencí spíše slabší film, natáčený v soumraku ruského stalinismu, zaujme vnitřními inovacemi budovatelskoválečného žánru té doby. Skutečnost, že o rozkazu je možné diskutovat, naznačuje rozdíly mezi leninským a stalinským bolševismem. Zmínit takto otevřeně Trockého (generálními tajemníky byli r. 1984 umírající Andropov a k smrti se připravující Černěnko, následující rok vystřídaný Gorbačovem), bylo v lepším případě neobvyklé, v horším stále ještě dost statečné; minimálně preventivní výslech na KGB byl v tom roce v takovém případě stále ve hře. Může se zdát, že je to málo; vždyť v Gruzii Abuladze dokončoval monumentální POKÁNÍ. A už r. 1982 vyšel slavný román Čingize Ajtmatova DEN DELŠÍ NEŽ STOLETÍ (u nás nepochopitelně přeložen jako STANICE BOUŘNÁ). Tento rozměr PRVNÍ JÍZDNÍ značně připomíná psaní Izáka Bábela (stejnojmenný soubor povídek) a filmový i knižní životopis ČAPAJEVA. Na plátno jakoby se alespoň trochu vracela surová syrovost občanské války; na tom nic nemůže změnit barvotisková idylizace Buďonného a Vorošilova. A poznámka na závěr k české prezentaci, která je děsivá: Děnikin je na obálce Řitky označen za bývalého komunistu (musí z toho ve svém exilovém hrobě obracet), z První jízdní je kavalérie a ústřední výbor Ruské komunistické strany (bolševiků) je překládán jako ústřední komise (!?). Je smutné, je-li nutno konstatovat, že i ne zcela zdařilý ruský komunistický film má viditelný náskok před českou polistopadovou současností.

  • 30.4.2016  20:17

  Pokud bychom hledali zvlášť účinný extrakt prvorepublikového člověka, dvojice blízkých přátel-cestovatelů, ale současně i filmařů a spisovatelů (a také fotografů) je asi příkladem zvlášť vděčným. Pomineme-li jejich výrazně levicovou orientaci (v kontextu obou dílů se to jeví spíše jako plus než mínus), máme před sebou jedinečnou možnost se seznámit s historií nejen životního přátelství, ale i kontinentu, který dnes je jakousi časovanou bombou světového lidstva. Sledujeme - do značné míry jako další účastníci výpravy - zblízka historii evropského kolonialismu 19. století i éru jeho postupného oslabování v době Hanzelkovy a Zikmundovy cesty. Černý svět přitom v líčení obou přátel není zdaleka sněhobílý. Komentář post festum z úst mladistvého devadesátníka Miroslava Zikmunda film ještě dál ozvláštňuje a až dokumentárně přibližuje "věci za plátnem", tj. to, co oba ze zřejmých důvodů museli opominout, pokud se chtěli vrátit do své vlasti. Mozaika tvořivosti a nápadité dělnosti tak vyznívá jako neokázalá oslava české národní dovednosti, ale i věcnosti a střízlivosti při hodnocení exotických poměrů. skutečnost, že to dokázali mladíci, kterým ještě neudeřila třicítka, lidé s vlastně technickým a ekonomickým odborným zaměřením v chudé poválečné zemi, před nás staví ještě jeden pohříchu bolestný otazník - jak by v podobných poměrech obstáli dnešní současníci? Hlas obou přátel je nesporně hlasem nadčasovým - naléhavým, promlouvajícím a v mnohém inspirujícím - i k naší současnosti. A nejen k ní.

  • 16.4.2016  17:00
  Kolonie (2015)
  *****

  I tento film je silný tím, že si scénáristicky i režijně dokázal poradit s námětem zdánlivě snadným - skutečnými událostmi v jedné z mála tehdejších latinskoamerických demokracií, v republice, která je spojena jednak jménem básníka Pabla Nerudy, jednak úspěchem československého fotbalu také s naší zemí. Vynikající herecké obsazení, jemuž vévodí Daniel Brühl a Emma Watsonová, doplněné neméně zdařilým zvládnutím masových levicových scén z posledních dnů demokratického socialistického režimu prezidenta Salvadora Allenda, i autentickým ztvárněním hrůzného ovzduší na santiagském Národním stadionu přirozeně vyúsťuje do neméně ponurého, ale o to přesvědčivějšího zachycení prostředí nacistické kolonie, v níž chilská tajná policie DINA svými mučitelskými praktikami jen dotváří obraz této přežilé nacistické hrůzy. Aktivity navenek demokratické německé ambasády proti vlastním státním občanům proto příliš nepřekvapí - tehdejší spolkové Německo se nacházelo právě uprostřed svého denacifikačního hodnotového desetiletí 1968-1977. Dobrodružný moment v tomto ztvárnění nepůsobí ani nahodile, ani rušivě. Divák nejenže se nenudí, ale - jak jsem stačil zaznamenat - po skončení filmu dokonce nadšeně a spontánně tleská. Má proč.

<< předchozí 1 2 3 4 13 26 38 50