Hellboy

Česko
Činnost podvratná

<< předchozí 1 2 3 4 12 24 35 46
    • 31.1.2019  18:00
    Iluze (studentský film) (2018)

Tak tenhle film zdaleka není dokonalý, ale Maďarsko se fakt řítí do hajzlu, takže poukázat na Orbánovy praktiky je vždy dobré + zejména oceňuji nápaditou, inovativní formu, která rozhodně zaujme! Závěrečná pasáž s bustou je vynikající v tom, že ji lze uplatnit i na ČR. Zkuste si místo Orbána dosadit Zemana a její smysl zůstane dokonale zachován. Strašidelné. _______ Karlos80 LOL, tak ty jsi dobrý pitomec. Nebo prostě jen obyčejný troll, na kterého bych vlastně neměl reagovat. Každopádně je zábavné sledovat, jak jakožto ukázkový troll překrucuješ informace, respektive podsouváš scénám jiný význam - viz busta Orbána, na kterou "je možné v dokumentu střílet". Všiml sis ale, že smyslem scény je právě to, že na ni nikdo nestřílí? Asi tolik k tvému chápání okolní reality. Jo a ještě něco. K tomu článku z Aeronetu jsi zapomněl připsat: Rychle ZDÍLEJTE, než to smažou!!1!

• 24.1.2019  10:31
    200 Motels (1971)

OMFG a co zas bylo tohle? Tenhle "film" musel vznikat pod permanentním vlivem LSD, jinak to neni možný. Největší šílenost, co jsem za hodně dlouhou dobu viděl. Sám Zappa ve filmu takřka nevystupuje, jen párkrát se tam mihne, ale zase tam je polštář se Zappovým obličejem a hlavně Ringo Starr převlečený za Zappu. Jinak v centru dění jsou Mothers of Invention, kteří mají neustále sebereferenční narážky: "teď jsme na začátku filmu" "rádi hrajeme tvoje písničky Franku, dobře jsi je napsal" "doufám, že za tohle dostaneme zaplaceno" atd. Komediální podivno-skeče jsou pravidelně prokládané hudebními vsuvkami. Zappa byl bůh.

• 22.1.2019  17:27

Tak na tenhle film jsem se poprvé kouknul až dnes... a to byla velká chyba. Bez nostalgie z dětství je to skoro nesledovatelné. Teď se trochu bojím se podívat na Když se rozzlobíme, budeme zlí, abych nezjistil, že je to taky taková v podstatě nevtipná sračka :D 22.01.2019

• 16.1.2019  09:17
    Prase (2018)

Docela zábavná jednohubka, která by zasloužila trochu prostříhat.

• 10.1.2019  18:07

Některé argumenty skutečně zarazí - a veřejnost o nich asi moc neví. Nábojnice na špatné straně těla, čtyři řádky připsané na konec "sebevražedného" dopisu, smrtelná dávka heráku, po které ještě zvládl se zastřelit.... Tvůrci ale hodně tlačí na pilu, je to celé hodně tendenční, film mohl být natočený trochu střízlivěji. A pak je tady druhá stránka věci - řekněme, že Kurt tedy sebevraždu nespáchal. Jak to ale tedy proběhlo? To už dokument neříká! Permanentně zfetovaná Courtney Love na mě nepůsobí jako člověk, co by byl schopný objednat vraždu manžela. A jestli někdo Kurta zabil, jak to asi probíhalo? Přinutil ho dát si tři injekce heráku za sebou a pak ho odprásknul? To zní dost divně, že...

• 3.1.2019  16:11

Málem jsem to zapomněl ohodnotit na ČSFD!!

• 3.1.2019  10:25
    Bird Box (2018)

Skoro 70 let od vydání Wyndhamova románu Den trifidů je tu další z nekonečné řady jeho variací. Tentokrát jsem ale ovlivněný zejména tím, že jsem nedávno viděl dvě klasiky katastrofického žánru: Dobrodružství Poseidonu (1972) a Zemětřesení (1974) - a je fascinující, jak i tento "moderní" film z dílny Netflixu jede v přesně vyjetých stopách tohoto žánru a vlastně z klasické struktury vůbec ničím nevybočuje (snad kromě dvou časových linií). Dobré řemeslo, pramálo nového.

• 20.12.2018  15:32

Spoilery. Příběh finské holky Lindy aka Mercedes Bentso, která měla hodně těžké dospívání, skončila na heráku, celý život jí chyběl otec a tak ho podvědomě hledala ve starších partnerech, a možná i proto je trochu nezdravě moc závislá na matce, a teď se snaží prorazit jako rapperka, která ve svých textech tyto problémy nějak reflektuje. Nejdřv jsem myslel, že to bude film o mládeži na drogách, ale Linda se z téhle závislosti dokázala vymanit - právě skrze psaní textů a hudbu, a o tom je film především. Dokumentaristé ji sledovali během asi 6 let, během nichž vidíme, jak se hudebně vyvíjí, srovnává si život, podaří se jí nahrát své první album a dokonce si najde přítele, což je ovšem odsouzený dvojnásobný vrah, se kterým se vídá jen když má vycházky! (Zase ale oceňuju ten přístup "keepin it real". Ostatní z gangsta rap scény jen kecají, ale ona fakt chodí s někým z podsvětí). Její příběh je nicméně inspirativní, a je hezké vidět, jak její snaha a píle přinášejí výsledky a z obyčejné smažky se stane člověk, který má své album na Spotify. Bohužel Linda není až tak sympatická a angažovaná, ve skutečnosti je v některých chvílích poněkud namyšlená a jindy zase dětinská, a zatímco třeba Silvana rapuje proti sexismu a rasismu, tak Linda si se sebou tak trochu neví rady; Silvana je "empowered a empowering", zatímco Linda je trochu "underdog", chudáček s násilnými a šokujícími texty ala Řezník a jen asi jednou se v jejích textech objeví nějaká hlubší myšlenka typu, že rapovat nemusí jen chlapi.

• 20.12.2018  15:29
    Newborn (2018)

Ve filmu vystupují: polský vzpěrač Kryštof Wierzbicki, světový šampion (420 kg na mrtvý tah), jeho žena Mařena, a jejich novorozeně. O kom a o čem ten film má být - těžko říct. Ačkoliv se film jmenuje Newborn, tak samotné dítě tam hraje jen minimální roli, spíše žádnou. Mařena je celou dobu naprosto upozaděná, a to do té míry, že až na cca 50. minutě se dozvíme, že je také vzpěračka. Do té doby je někde v pozadí a je zobrazena zejména jako matka dítěte. Ve středu dění tak stojí tedy zejména Kryštof, který vzpomíná na své krušné dětství. Jeho otec rodinu opustil, on sám zažil hodně bití. Film tak nabízí dvě nevyřčené myšlenky - klasický příběh from zero to hero o otloukánkovi, který se skrze vlastní píli stane mistrem světa, a pak ještě příběh člověka, který to měl v životě hrozně těžké, ale jeho syn už si bude žít v bavlnce. Filmu moc nepomáhá, že všechny Kryštofovy vzpomínky na trudnou minulost jsou jen voice over, a divák během nich vidí pokaždé ten stejný statický výhled z okna (což zřejmě simuluje uzavřenost jeho dospívání, ale stejně!!). Strašně moc pasáží zobrazujících běžný rodinný život, koupání mimíska, takové ty normální starosti. Nic zajímavého. Ani ten (zamýšlený) kontrast svalovce a novorozeně tady nijak zvlášť nevynikne. :(

• 20.12.2018  15:27

V roce 2017 byla bombou nainstalovanou v autě zabita maltská novinářka Daphne Caruana Galizia. Po její smrti se dala dohromady skupina novinářů z celé Evropy, aby vyšetřili, o kom zrovna psala, a kdo tedy pravděpodobně stál za její vraždou. Výsledkem jejich práce je mj. i tento film. Nabízí se srovnání s vraždou Jána Kuciaka, jenomže na rozdíl od Slovenska tady se skutečně něco děje! Policejní vyšetřovatelé mají takřka okamžitě jasno v tom, kdo útok spáchal a ve filmu se rekonstruují události, které vraždě předcházely. Vše doprovází naléhavý hlas komentátora, čímž film připomíná Filmové týdeníky. Nakonec se tu prověřují špičky vládní strany, prodej pasů bohatým Rusům atd, a dokonce se filmaři nebojí na jednoho z ministrů ukázat prstem, což mi přijde docela odvážné. Fakt docela napínavá podívaná, kdy divák skutečně neví, co všechno se novinářům podaří odhalit.

• 12.12.2018  15:36
    Carpathian Karma (TV film) (2018)

Příběh maďarského Rumuna Jožky, kterému v 17 letech ukousnul medvěd půlku obličeje. Natáčeno časosběrně, přičemž celých prvních 50 minut se odehrává jen v letech 96-97, kdy Jožku pozve německý chirurg do Německa a pokusí se z jeho obličeje ještě něco zachránit poté co Jožka už absolvoval asi 60 nepříliš úspěšných zákroků v Maďarsku a Rumunsku. Tato část je skvělá a obstála by jako samostatně fungující film, který stojí především na ukázání propastného rozdílu mezi nuzným životem v Jožkově Rumunské vesnici, kde se pokrok zastavil v 19. století, a lékařská péče je mizerná, a vyspělým Německem, kde se Jožkovi dostane skvělé péče a odkud si nadšeně přiveze video a VHSky. Kromě toho je tu ještě drobnější dějová historická linka o tom, jak Caucescu rád lovil medvědy a proto jich tady v karpatských lesích žije hrozně moc. Poté, co se trochu "opravený" Jožka vrátil ze Západu do své vesnice ho filmaři opustili. Z nějakého důvodu se ale rozhodli, že to nestačí a následně se k němu každých cca 5 let vraceli, aby se podívali, jak se mu dál daří. To tvoří celých zbývajících 40 minut filmu. A to je taky hlavní kámen úrazu, protože už to nepřináší nic nového a upřímně netuším, co si od toho tvůrci slibovali. Jožkovi se pochopitelně nedaří, protože ženu si asi nikdy nenajde, takže pozvolna propadá alkoholismu. No a to je vše, co se stalo mezi roky 1997-2017. Škoda tohoto naprosto zbytečného 40 minutového "dodatku".

• 12.12.2018  15:35

Třídílná minisérie sestříhaná do podoby filmu. "Utajená" historie o zkáze holandského parníku Van Imhoff, který během druhé světové války převážel zajaté německé civilisty, a když byl zasazen bombou a začal se potápět, kapitán lodi odmítl německé zajatce zachránit, takže se jich asi 400 utopilo. Filmaři sledují dva lidi pátrající po tom, co se vlastně přesně stalo: Thomase, vnuka německého doktora, který po zkáze lodi zahynul, a Anouk, vnučku holandského kapitána, která vůbec netušila, co její děd provedl. Thomas se snaží Anouk s timhle nějak konfrontovat, přimět ji, aby pochopila, že její předek se dopustil v podstatě válečného zločinu, což je pro ni pochopitelně extrémně těžké přijmout, a proto sama hledá způsob, jak dědu obhájit. Oba dva spolu i zvlášť cestují po celém světě po stopách událostí, a hledají svědky a dokumenty, které by objasnil, co se vlastně přesně stalo. Dokument je doplněn inscenovanými dobovými záběry (sépiový filtr ftw), které občas působí dobře a občas naprosto příšerně. Přesto se na film vlastně docela dobře koukalo.

• 12.12.2018  14:46

(SPOILERY) 17 letý černoch Lennon Lacy je jednoho dne nalezen oběšený na houpačkách ve svém rodném městečku kdesi v USA. Vyvstává otázka, jestli se nestal obětí lynčování. Film dává prostor jak jeho matce a bratrovi, kteří na něj vzpomínají a poukazují na nesrovnalosti ve vyšetřování policie i FBI, kteří tvrdí, že šlo o sebevraždu, a to se prostřídává s exkurzí do historie lynčování v USA - z asi 4300 zaznamenaných případů nebyl snad nikdy ani jeden člověk odsouzen. Filmaři se zaměřují zejména na jeden konkrétní případ z roku 1934. Občas se ve filmu objeví Danny Glover a čte nějaké dobové dokumenty o lynčování. Film je napínavý, protože divák neustále čeká, co teda policie zjistí. Bohužel to fakt uzavřou jako sebevraždu, byť některá fakta jsou přinejmenším zarážející: Lennon byl nalezen v cizích nepadnoucích botech, tzn. vrah mu sebral ty jeho, a krom toho visel na pásku, který nebyl jeho... Nicméně nakonec to spíše než na novodobý lynč vypadá na nějakou vidláckou pomstu. (Lennon chodil s 30 letou bílou prostitutkou závislou na drogách...). Každopádně film je svižně natočený a informačně hodnotný, ačkoliv je jasné, že téma lynčování v Evropě nikdy nemůže tak rezonovat, jako v US of A.

• 12.12.2018  14:41

Předlouhý dokument o vraždách novinářů v Mexiku. Válečný novinář a průvodce filmem Temoris Grecko popisuje případy zabití novinářů, kterých v Mexiku umírá fakt hodně, nejvíc na světě hned po Sýrii. Bohužel lze film shrnout jedním slovem jako chaos. Neustále se přeskakuje od tématu k tématu, zběsile se přestříhává mezi mluvícíma hlavama, objevují se nové postavy, v kterých už se divák nemá šanci vyznat - obecně mám pocit, že nejvíce si z toho odnesou lidé, kteří se orientují v situaci v Mexiku (čti: Mexičani). Tvůrci zkrátka předpokládají, že divák ty mrtvé novináře zná.. Ve výsledku se bohužel divák nedozví nic, co už by netušil předem: mexičtí novináři píšou o narkomafii, té se to nelíbí a tak je likviduje, a stát s tím nic nedělá, protože je do drogovýho byznysu nejspíš sám nějak zapletený. Formálně je to zběsilá střihová jízda, množství infografiky, vizuálně přebohatých přechodech/prolínačkách, mluvicí hlavy, autentické záběry - hodně z mobilů, špatná kvalita, atd atd, je toho tolik, že se to ani nedá popsat. Je to taková obžaloba systému, ale zároveň nikoho úplně konkrétního. Může za současný neutěšený stav prezident? Vláda? Kdo ví... Dokument je informačně bohatý, ale zasloužil by si pečlivější, střízlivější přístup, aby si z toho divák i něco odnesl, než tenhle zmatek.

• 12.12.2018  14:21

Zajímavý náhled do soukromí pana prezidenta Liberlandu Víta Jedličky. Francouzská filmařka Emma Paoli s ním stráví nějaký čas, natáčí ho při konferencích po světě, i na cestách po Dunaji, když se pan prezident snaží dosáhnout své země. Film má jen 30 minut, takže bohužel nejde moc do hloubky, což je dost na škodu (navíc o Jedličkovi vznikly už normální celovečerní dokumenty, takže je sporné, co může tenhle ještě přinést nového). Ale Jedlička tady má nějaký prostor, aby své myšlenky prezentoval, a i neznalý divák z toho ten základ pochopí. Hlavně teda to, že Jedlička je fakt naprostý magor, a hodně nesnesitelný člověk. Kromě něj je podstatný čas věnovaný i podivnému/tajemnému Srbovi jménem Vladan Jovanovič, který se na myšlence Liberlandu chce zjevně nějak přiživit, a zakládá cestovní kancelář nabízející plavby po Dunaji. Nejpamátnější na filmu je asi poslední scéna, kdy se Jedlička na pláži Liberlandu potká s Chorvatem, který si o jeho projektu myslí své. Pošle ho do háje, ale Jedlička je optimista: odpovídá, že i on je v Liberlandu vždy vítán. Chorvat na to rozzuřeně odvětí, že Jedličku zabije.

• 12.12.2018  14:18
    Ink of Yam (2018)

Náhled do současného dění v Izraeli prostřednictvím majitelů a klientů tetovacího salónu v Jeruzalémě. Prolog a epilog je věnovaný oběma tatérům, kteří popisují jaké to je, když jim ve městě každé dva měsíce vybouchne nějaká nálož. Zbytek filmu je rozdělen do kapitol podle klientů - ti se nechávají tetovat, a mezitím popisují svůj pohled na izraelsko-palestinskou situaci nebo cokoliv, co je zrovna napadne: jaký je postoj církve k tetování, co na to Leviticus a co na to místní rabín (ten má taky tetování, ale jen malé), atd atd. Je to hodně proměnlivé, mezi klienty nejsou jen Židé ale i Arabové. Historky jsou to zajímavé, vznik a průběh tetování je na pohled také pěkný. Film vypovídá to o všem a o ničem zároveň a jako vhled do současné situace/atmosféry v Jeruzalémě docela funguje. Problém je, že ačkoliv tematicky (vyprávěním) je vlastně dost roztříštěný, tak vizuálně je pořád o tom samém: lidé se tetují. Což je pohled, který se po čase omrzí. Jako jejich tetování.

• 12.12.2018  14:15
    Mulai (2018)

Jako muly se označují pašeráci drog. A tenhle film je dokument o mladých lidech z Litvy, kteří jsou zavření za pašování v peruánských věznicích. Odešli za dobrodružstvím, a jediné, co teď chtějí, je vrátit se domů. Příběh sledujeme (alespoň v první polovině) optikou litevského kněze, který své krajany pravidelně navštěvuje. Každý odsouzený/á je představen krátkým titulkem: kolik už si odseděl, kolik ještě zbývá. Pak na kameru popisují svůj příběh - jak se do téhle šlamastyky dostali... Překvapením pro mě bylo, že sedět ve vězení v Peru není tak strašné - žít na ulici je mnohem horší. Po odsedění relativně krátkých, cca 6 letých trestů (srovnej s tresty smrti v Singapuru, Tchajwanu nebo Malajsii) musí každý z nich ještě zaplatit pokutu, než jim stát vrátí pas, a oni se budou moct vrátit do své vlasti. To znamená zůstat v zemi, z níž by nejradši co nejrychleji vypadli, a začít vydělávat. Takže kromě výkonu trestu vidíme u některých z nich i první kroky na svobodě, čím se pak živí - a tato druhá část mi přijde vlastně drsnější, než vězení. Nakonec mi ty jejich příběhy ale stejně zas tak strašně silné nepřišly, ani sami protagonisté nejsou nijak zvlášť sympatičtí. Ale je fakt, že je smutné, že jsou mezi námi lidé, kteří období mezi 20. a 30. rokem života, v plné síle, tráví kvůli vlastní blbosti zavření v base...

• 12.12.2018  13:44

Další vysoce autorský dokument partnerské dvojice Gustav Hofer a Luca Ragazzi. Tentokrát se oba tvůrci rozhodli podívat na zoubek mužskému šovinismu, sexismu či machismu v celé dnešní západní společnosti. Film je zarámován do drobných "zábavných" scének, v nichž nastolí nějakou otázku/téma, a tu pak rozvíjejí pomocí rozhovorů v terénu. Jde o zásadní věci jako jsou platové nerovnosti, převaha bílých heterosexuálních mužů v... no všude, ale dojde i na blbiny typu manspreading. Sledují, kam se společnost posunula od Mussoliniho kultu těla přes Marcela Mastroianiho po Rokka Siffrediho LOL. Některé epizody jsou spíše úsměvnější, ale jiné jsou fakt silné: v rámci svého "výzkumu" si oba tvůrci vyzkouší například počítačový program, který jim ukáže, nakolik mají tendenci asociovat mužská jména a kariéru, respektive ženská jména a péči o domácnost, nebo si vyzkouší VR simulátor domácího zneužívání.... Zajímavý příspěvek k debatě o genderu, pokud člověk skousne hodně specifický autorský přístup.

• 12.12.2018  13:23
    Megido (TV seriál) (2017)

Izraelský režisér Itzik Lerner natočil třídílnou minisérii o věznici Megiddo. Materiál, který vznikal rok a půl, byl také sestříhán do podoby 89 minutového filmu - který hodnotím. Pohled do zákulisí jedné z největších izraelských věznic, jménem Megiddo, kde jsou drženi palestinští političtí vězni. Ti jsou mimochodem třídění podle své příslušnosti buď v Hamasu, Fatahu atd. Filmaři se s kamerou dostali skutečně všude: mluví například s mluvčími výše zmíněných organizací, kteří sedí na dlouhé roky za podněcování k teroristickým činům, ale i dospívajícími, kteří jsou pohromadě, a až později si mohou vybrat, ke které organizaci se ve vězení přidají. Zjistíme, jaká je jejich životní zkušenost s Izraelem atd. Ukazují každodenní realitu nejen z pohledu vězňů, ale i strážných. Některé scény jsou skutečně fascinující, např. vězni se připravují na šťáru, versus bachaři prohledávají cely. Když najdou tajný vzkaz nebo SIMky schované v toaleťáku schovaném v podprsence, bachaři slaví a rozdávají si vyznamenání, následně vidíme vězně, kteří zuří, že je vyhmátli... Nechápu, že je v tom vězení nechali natáčet fakt úplně všechno. Vězni sami tvrdí, že vězením si projde každý Palestinec (který něco znamená), je to v jejich životech asi naprosto zásadní formující zkušenost, takže i pro diváky z celého světa je přínosné vidět, jak taková vězení vypadají. Jak říkal už Joe Sacco v komiksu Palestina: není rodiny, v niž by někdo neseděl. https://forward.com/scribe/367710/the-strangest-battle-of-megiddo/

• 12.12.2018  12:59
    Hjerter dame (2018)

Spoilery. Portrét Lizette Risgaard, první ženy v čele dánských odborů. Výhoda filmu je ta, že ukazuje, že odbory mohou fungovat, a jaká je jejich role ve vyspělé společnosti. Nevýhodou je, že je to celé lehce nudně a neinvenčně natočené. Film jede podle klasického mustru, kdy se dozvíme něco z Lizettina života a jejích předcích, a pak už jen sledujeme její každodenní práci, řečnění, schůzky, vyjednávání... Vrcholem filmu je pak třídenní nonstop vyjednávání nových pracovních podmínek na následujících několik let, během nichž Lizette skoro nespí a nakonec přijde o hlas. Výsledkem je pochopitelně kompromis, se kterým se část pracujících neztotožňuje a svou nevoli jí dávají dost důrazně najevo. Dokument nás ale ubezpečí, že Lizette udělala to nejlepší, co mohla...

• 12.12.2018  12:42
    Camocim (2017)

Volby v Brazílii jsou jako horečka, která na nějakou dobu zachvátí celou zem a všechny její obyvatele, ale jen co skončí, tak se život vrací do normálních kolejí. Dobře je to vidět na příkladě městečka Camocim na severu země. Samozřejmě že tu volby všichni hrozně prožívaj, ale ze všech nejvíc sami politici a jejich týmy. Filmaři se soustředí na neskutečně ambiciozní dívku jménem Mayra, která je ve volebním štábu svého kamaráda Césara. O něm samotném, potažmo o jeho volebním programu se divák nic nedozví (jeho volební song zmiňuje jen zcela obecná hesla) (a ano, volební kampaň se v Brazílii dělá hlavně písněmi!), ale o něj vlastně tak moc nejde. Jde hlavně o celý ten kolotoč: k čemu volby vůbec jsou, můžou něco změnit, jak si vybrat kandidáta atd. Mayra je neskutečně aktivní, až je s podivem, proč nekandiduje ona sama, ale podporuje svého ne tak průbojného kamaráda, jehož sama považuje pouze za svou loutku. Možná proto, že je žena, ačkoliv právě Brazílie měla prezidentku. Možná je to jejím nízkým věkem. Nevím. Problém je trochu v tom, že Mayra není úplně moc sympatická. Je na můj vkus až moc zapálená, pořád jen něco analyzuje, někomu tlačí své názory atd. Takový ten otravný kamarád v partě, se kterým se člověk moc nechce bavit - lze jen doufat, že když volební šílenství opadne, tak se trochu uklidní :D Škoda jen, že dokument neukazuje, jak to město funguje mimo volební šílenství, kdy proti sobě jdou i členové jedné rodiny. (Ty volíš červené a ne modré? Tak to se s tebou nebavim.)

• 12.12.2018  12:11
    Sacachun (2018)

Někde v Ekvádorské pustině leží vesnička Sacachún, která na první pohled není ničím zajímavá: ekonomika skomírá, obchodu ani zemědělství se nedaří, protože už asi několik dekád pořádně nezapršelo, mladí odtamtud odcházejí a škola je zavřená. Místní obyvatelé, samí starci, vzpomínají na minulost, kdy ještě bylo všechno v pořádku, protože ve vesnici stála mystická figurální socha jménem San Biritute, který byl patronem plodnosti - nejen té lidské, ale i co se týče dobré úrody. Před 70 lety ji ale odvezli archeologové do muzea ve městě, nahradili ji velmi nepovedenou kopií, která jen vzdáleně nese rysy původního San Birituteho, a od té doby padla na vesnici bída... Vrátí se někdy San Biritute do Sacachúnu? A jestli jo, vrátí se i blahobyt? ____ Film bohužel není moc poutavě natočený, celou první polovinu filmu se takřka nic neděje, jen se seznamujeme se situací, starci vzpomínají na minulost, vidíme neutěšenou realitu jejich vesnice... Pak se konečně začne něco dít, ale jsou to zvraty, u nichž netuším, jak k nim vlastně došlo, a pak je najednou konec.

• 12.12.2018  11:44
    The Trade (TV seriál) (2018)

Výjimečné dílo. Tvůrci se s kamerou dostali kamkoliv, od policejních zátahů na drobné drogové dealery, přes výslechové místnosti, kde se detektivové dozví další informace, až k velkým protidrogovým zátahům na bossy. Neuvěřitelné.

• 7.12.2018  12:50
    Rozluštění pokladu (TV seriál) (2012)

Epizoda Hledání Atlantidy (spoiler Alert): Atlantidou se myslí celá Mínojská kultura. LOL.

• 6.12.2018  11:27

Film nabízí živelný pohled do nejspodnějších vrstev černošské chudiny živořící v ulicích LA na konkrétním případu jednoho turbulentního lesbického páru: Teri a Tiahna se snaží nějak protlouct, popasovat se s alkoholem, drogami, vězením a traumaty minulosti, chodí na programy týkající se duševního zdraví a snaží se přijít na to, proč jsou bez domova a jak se z toho vymanit a vypadnout ze Skid Row, drsné čtvrti, která ve všech směrech formuje jejich každodenní život. Režisérka jako by ale nevěděla, na co zaměřit pozornost: o životě v bídě se toho divák moc nedozví, ale o tom jejich vztahu vlastně také moc ne! ___ Perličkou je svatba v polovině filmu, která překonává všechny genderové, rasové i národnostní hranice a některými parametry se blíží kultovní svatbě Jiřího Káry, od nákupu lahváčů před obřadem, až po pořvávání "už jsi tu měl bejt 4 minuty, ty magore!!"

• 6.12.2018  11:26
    Panoptic (2017)

Film je jako poetická báseň, osobní dopis, který autorka adresuje svému otci, generálovi libanonské armády, o němž se toho ale divák moc nedozví. Bohužel je tam hodně záběrů, v nichž se prostě nic neděje, a nejsou ani doprovázeny žádným komentářem. A pak film skončí. Metafora (nebo prostě srovnání) toho, že autorka sama se potýká s nemocemi (tinitus, astma) a Libanon je nemocný, podle mě naprosto nefungují. Chápu, že mělo jít o pokus o vyrovnání se s minulostí vlastní i celé země, ale takhle těžkopádně uchopený záměr už jsem dlouho neviděl.

• 6.12.2018  11:23

Finský mladík Ville, který je upoután na vozík, se rozhodne splnit si svůj sen a dojet na svém elektrickém vozíku z Finska do 6000 km vzdáleného Lisabonu. Zní to zajímavě, šíleně, má to určitý potenciál, zkrátka: chápu, proč se toho filmaři chytili. Ale. Ville je nesympatický, nemá to rozmyšlené, a upřímně, není moc chytrý. Člověk by hrozně chtěl fandit postiženému chlápkovi, který navzdory všem překážkám jde za svým bláznivým cílem, byť by to nedotáhl do konce, ale v tomto případě to zkrátka nejde. Hned po zahájení výpravy se ukáže, že Ville není zvyklý o ničem ve svém životě rozhodovat, a tady má najednou řídit hned 3 asistenty...to zkrátka nemůže dobře dopadnout!

• 6.12.2018  11:20

Vynikající dokument, v jehož středu stojí Freddy Lim, zpěvák nejpopulárnější taiwanské blackmetalové kapely Chthonic, který je zvolen poslancem opoziční strany - autor filmu ho natáčí během jeho prvního roku v politice a zkoumá, jak se mu daří oba světy zkombinovat, jak může ve své politické kariéře využít toho, že je rocková hvězda atd. Freddy Lim zajímavá a inspirativní osoba a dokument se kolem něj točí, ale ještě důležitější je, že skrze film se člověk dozví i o historii Taiwanu ve 20. století, jeho současné politické situaci i o taiwanské mentalitě atd (je dobře, že to natáčel západní filmař, který dokázal ty zvláštnosti taiwanské mentality postihnout pro západní publikum). Freddy je celý život lidskoprávním aktivistou, takže je pro něj přirozené bojovat za správnou věc (nezávislost Taiwanu na Číně), což dělá i skrze hudbu - film obsahuje ukázky z jeho videoklipů jež se věnují např. diktatuře kuomintangu, oslavě taiwanského Jana Palacha jménem Nylon Cheng atd.

• 6.12.2018  11:17

Bezdomovci ve Vídni. Samotný výběr protagonistů do filmu mi moc nedával smysl. České a slovenské diváky ale určitě zaujme dvojice ze Slovenska: asi 30 letý mladík, který ze všeho nejvíc miluje vodku, a jeho skoro o 20 let starší žena na vozíku. Oba mají jasno v tom, že žebráním ve Vídni si vydělají více, než z dávek na Slovensku. Film ale nemá žádný vývoj. Když v polovině stopáže přijde zima, tak začnou řešit teplé ponožky. A to je asi tak všechno.

• 6.12.2018  11:10

Dokument o skupině aktivistů, kteří dají dohromady peníze na nákup staré rybářské lodi, se kterou vyrazí ke břehům Libye zachraňovat uprchlíky na gumových člunech. Nejde tu o samotné uprchlíky, film se soustředí v první řadě na samotné samozvané "záchranáře", vyzbrojené jen určitým smyslem pro to, co je správné - nejde o žádné mega entuziastické hipíky, a vidíme jejich pochyby a strach z toho, do čeho se ženou...

<< předchozí 1 2 3 4 12 24 35 46