Tonula

Antonín Hubený

okres Uherské Hradiště
občasný kinofil

• 24.1.2020  23:03

Uzly a pomeranče jsou novým, nepříliš zdařilým pokusem o film (asi) pro mladé a o mladých. Celé se to točí okolo vztahu Darka a německé dívky Hanny. A tady začínají problémy. Nepochopil jsem, proč němečtí herci hovoří dokonalou češtinou s podivným německým akcentem. Všichni přeshraniční spolu vycházejí ohromně, čeští mladí fotbalisté dokonce jezdí na týdenní bezplatné fotbalové soustředění do Zittau. Až na pár výjímek je ale celý film jaksi plochý a nedotažený. Nudná režie nedovolila jednu vtipnou epizodu, všechno je pesimistické a hlavní hrdina Darek je naprosto nepříjemný a protivný na lidi okolo sebe, kromě malé postižené sestřičky Emy. Při každé příležitosti se porve s Hugem, nadává otci, potenciální maceše Ewě Farné (hrála nad očekávání dobře), "rajťákovi" Nohovi, žárlí na svou dívku a milý je jen na sestru. Mimochodem postižená Ema (Hana Bartoňová) nakonec vyzněla ze všech herců (včetně profesionálů) jako nejlépe zahraná postava filmu. Darek je v některých scénách zuřivě hysterický, aniž by k tomu byl důvod. Mnoho situací mi připadlo nelogických. Například Farná zabalí směnu na poště, vyžene klienty a odjede k sociální pracovnici - tím ale scéna končí a o tom, že vše dopadlo dobře, se dozvíme o chvíli později ze dvou vět mezi Darkem a otcem. Není mi jasné, proč se otec schovává před sociální pracovnicí, nic ve filmu to nevysvětluje. Jako by nevyšly peníze na dotočení celého filmu. Podobně první rvačka Darka a Huga je zdánlivě bez příčiny, kterou vykreslí Darek později. Občas mi připadlo, že se film točí v různých obdobích roku nějak na přeskáčku, ale to je možná jen dojem. Film tak na mne působí jako nedodělek. Je to škoda, protože krásná krajina, koně i příběh mohly být zachyceny lépe. Stačilo přidat 10-20 minut, propojit děj, ubrat na extrémních emocích a přidat trošku vtipu i romantiky. Vidím to tak na 50%, takže s výhradou 3*

• 24.1.2020  02:49

ženy v běhu jsou po několika letech pěknou českou romantickou komedií. Není to sice obrovské umění, ale diváka pobaví a co víc si od komedie může člověk přát? Ve filmu jsem se několikrát zasmál, protože se tam odehrávají scénky odpozorované ze života a herci dokáží být přirození a zábavní bez viditelného "filmování". Výborné jsou dětské role, Michaela Sodomková hraje úžasně a z mužské poloviny jí zdatně sekunduje malý syn Terezy Kostkové Antonín Kracík, který obvykle nerozumí výrokům svého staršího bratra a zkoumá je u rodičů. Z dospělých herců byly výborné všechny ženské hrdinky a mezi muži září Ondra Vetchý. Škoda, že český divák má tendenci trochu podceňovat domácí komedie, protože Ženy v běhu snesou srovnání s tím lepším, co se dnes natáčí na světě a pokud k nám něco podobného přijde z Holywoodu se světovými hvězdami, mívá to lepší hodnocení, aniž by byly tyhle filmy hodnotnější. Jedinou výhradu bych měl k tomu, že jako většina filmů z poslední doby i tento sklouzává k tomu, že relativně mladé role hrají herci v předdůchodovém věku. Jako by u nás měli děti jen lidé po 40. roce věku. To je však jediná připomínka. Pokud bych mohl dát 4,5 hvězdičky, dal bych je rád. Protože to na celých 5 nebylo, vidím to na lepší 4*

• 23.1.2020  23:32

Poněkud děsivé představení profesionálních herců a všech dalších profesionálů okolo filmu. Nevím, kolik peněz kdo vložil do tohoto "díla", ale zcela jistě byly zmarněny zbytečně. Nic ve filmu není logické, nic na sebe nenavazuje, téměř všichni spolu někdy něco měli a všichni se rozcházejí a zase scházejí. Navíc poněkud "přerostlé" hlavní hvězdy mi nesedí do takového filmu. Hanák je ve filmu velmi nedůvěryhodný už kvůli tomu, že prostě přestárnul. Ani "maminky" Chýlková a Hybnerová nejsou nejmladší a spíše už by měly začít hrát role důchodkyň, protože se k tomuto věku kvapem blíží. Podle toho, jak je squadra herců ve filmu poskládaná, mi to připadá, že šlo o to, jak si přijít na slušné peníze, proto bylo třeba nasadit celé rodiny a k tomu přidat i kamarády nebo alespoň jejich děti. Chyběla mi už jen rozvětvená rodina Bolka Polívky, ale asi neměl čas. Taková pěkná parta, která spolu mluví. Nevadilo by mi to, kdyby to filmu prospívalo, ale tak tomu bohužel není. Přesto je na filmu jedna věc pozitivní a to je pro mne hudba J. P. Muchowa. Jen mi to připadne na natočení filmu málo. Budu se snažit na tento výtvor zapomenout. 1*

• 17.1.2020  11:26

Předčítač je pro mne jeden z nejsilnějších válečných filmů. Válka se tu přitom vyskytuje jen v náznacích, občas se někde mihne uniforma, ale přesto tam stále je. Neviditelná, hrozná a smrtící. Winsletová zde předvedla možná největší herecký výkon své kariéry. I když jsou zde i další vynikající herci, celý film vlastně stojí na tom, jak přesvědčivá bude hlavní hrdinka a té se to podařilo téměř dokonale. Její Hanna je živá postava a věřím, že se nějak tak mohly odehrávat některé příběhy lidí ve válce. Shodou náhod se stane dozorkyní v koncentráku a i když zřejmě není právě ta, která by se vyžívala v mučení bezbranných vězňů, svou prací přispívá k účinnosti vražedného aparátu. Nechce nikoho zabíjet, ale snaží se jen vykonávat dobře svou práci, kterou považuje za obyčejné zaměstnání. Vůbec nechce přemýšlet nad nějakou etikou nebo morálkou, nad spravedlností, prostě plní rozkazy a možná ani není schopná domýšlet nějak dalece důsledky toho, co dělá, protože není bystrá ani vzdělaná. Její postava je i citově chladná a to se vše projevuje na tom, jak žije a co udělala. Hanna ani na chvilku nepřipouští, že by se ničím provinila, ale všichni kromě ní vědí, že byla součástí zločinu a trest musí přijít. Vlastně žije mimo realitu. K tomu, aby poznala svět více, slouží její "chlapeček", co jí mimo sex přináší i potěšení z knih, které jí předčítá. Je to její poznání, milenec i hračka, na které je závislá.. Silný film, který se mi i po dlouhé době vybavuje v detailech. Zavrtá se pod kůži a nejde zapomenout.. 5*

• 14.1.2020  23:57

Realistické, beznadějné, pesimistické, roztahané, zdlouhavé, nudné, upřímné, naturální, obyčejné drama. Když Vás chvíli po tom, co se pevně rozhodnete vzít si za ženu svou lásku, srazí auto a způsobí Vám fatální poranění, je na místě spousta otázek. Čas nechybí. Není lepší umřít, než žít celý dlouhý zbytek života na posteli nebo snad v lepším případě na vozíčku? Čekání, jestli ta, kterou mám rád, ještě přijde, jestli jí stojím za to... Je možný i jiný pohled. Láska je přece o překonávání všech překážek. Jenže když se budou mít všichni rádi, kdo má právo na štěstí? Nemám rád Dogmu. Filmy by měly být optimistické, s happy endem a ne o tom, že v lásce mohou být vlastně všichni nešťastní. Jo, život nebývá o štěstí nebo je o štěstí jen pro někoho. Herci výborní, film pravdivý a stejně se mi nelíbí. Někdy je lepší jít na procházku do lesa, než se dívat na smutný život jiných lidí. Někam kde nejezdí auta. 2*

• 13.1.2020  21:37

Kdo má rád dobrou muziku, ať se podívá. Pro mne to byl úžasný příběh ze života obyřejných lidí v Dublinu. Tak trochu mne to přivedlo ke zpochybnění úsloví Z h.vna bič neupleteš a když upleteš, tak s ním nezapráskáš! Oni to dokázali!!! Z flákačů bydlících nedaleko jeho domu poskládal Jimmy kapelu, která mohla psát dějiny populární hudby, kdyby nebyli takoví pitomci. Ve chvíli, kdy do sebe vše skoro dokonale zapadne, se to totálně pokazí. A oni mohli být tak dobříí :-). Netušil jsem, že je film v Irsku tak populární, ale vzhledem k tomu, že nějak tak (krátce) se rodily a zase zanikaly stovky podobných hudebních seskupení nejen v Dublinu, ale i jinde na ostrovech, je to asi logické. Každý tam přece zná nějaké kamarády, co hráli, opíjeli se a zase hráli a pili, porvali se a usmířili... Ještě že těch Beatles bylo tak málo. 5*

• 13.1.2020  21:16
    Angel Heart (1987)

První část filmu je úžasná. Barvy i nálada filmu jsou temné, přenesou vás do Ameriky někdy před 70 lety, kdy si bílý nemohl začít s mulatkou a v Luisianě jste se klidně mohli dostat do víru pověr, zaklínání a voodoo. Hrdina, nepříliš úspěšný soukromý detektiv Harry Angel (Mickey Rourke), se snaží přijít na kloub zapeklitému případu a pravidelně se mu stává, že jen co u někoho, kdo mu dá informaci, zavře dveře, je dotyčný nalezen mrtev.. Je to celé plné náznaků a záhad, Harry jezdí od čerta k ďáblu a ne a ne se v tom vyznat. Popohání ho v tom bohatý Louis Cyphre (Robert de Niro), aniž by prozradil skutečný důvod své zakázky. Vše graduje ke stále brutálnějšímu závěru, který úplně rozmetá předchozí děj a z logicky se vyvíjejícího příběhu udělá nesmyslnou záležitost která dospěje k satanskému konci. A právě ten konec se mi vůbec nelíbil, nebýt jeho, asi bych hodnotil 5*, protože až na závěr byl film vynikající. Takto jsem se rozmýšlel mezi 3 a 4., dal jsem 3 a nakonec musím změnit na 4*, protože výkon všech herců, ale zejména Rourka a De Nira je vyjímečný a strhující. Na druhé straně musím upozornit, že slabé povahy může brutalita některých záběrů poněkud rozhodit...

• 4.1.2020  01:08
    Ona (2013)

"Ona" je dost děsivá představa, jak budou vypadat vztahy možná už za několik (desítek?) let. Vždyť umělá inteligence už klepe na dveře a možná nás už začala neviditelně ovládat. Stále více lidí už je dnes zcela zaujato svými mobilními telefony, počítači a tablety. Nepochybuji o tom, že těch lákadel bude přibývat na úkor mezilidských vztahů. Bude to ale lidstvu ku prospěchu? Theodor je miluje a je milován naprogramovaným hlasem Samanthy a je jedním z tisíců, kterým Samantha vyznává vroucí city. V momentě, kdy se s ním Samantha rozhodne rozejít a odpojit se, vypadá Theodor, že se mu rozpadl celý svět. Dovedu si představit, že bude možné podobným způsobem lidi naprosto ovládat. Zejména ty, co přijímají svět jako něco daného a nezměnitelného. Film končí nadějně, lidé se snad i po odchodu "hlasu" vzpamatují, ale tak končí film. Realita může vypadat hrozivěji, třeba sebevraždou nebo pomstou společnosti. Film je rozhodně zajímavý a asi dost lidí donutí o vztazích přemýšlet. Phoenix tak jako obyčejně hraje přesvědčivě, postavy i "hlas" jsou vykresleny tak, že jim zřejmě uvěříte. Jen reálie nevypadají jako z jiného světa, i když film nepředstavuje dnešek. Třeba není nutné, aby ve společnosti, kterou představuje, dojížděl hrdina do práce, aby tam pracoval na PC. To jsou ale jen drobné vady na kráse. Určitě stojí za to se na "Ona" podívat. 90%

• 2.1.2020  19:29

Film jsem viděl, část jsem si sjel 2x a jsem z něj rozpačitý. Není to film pro děti, není ani pro dospělé. Není to žádné drama, chybí v něm romantika. Označit jej za komedii mi připadá silně přehnané, já jsem se u něj zasmál asi třikrát a rozhodně to nebyl nějaký huronský řehot, spíše jen pousmání. Ukazuje se, že přístup Novozélanďana nemusí vyhovovat cítění středoevropana. Ano, je to pohled na válku trochu jinak, ale pitvořící se Hitler mě rozhodně nepřipadá jako něco objevného. Vlastně si myslím, že pokud by se ve filmu vůbec neobjevil, film by možná získal na realitě a byl by pravděpodobnější. Takhle je to podivná scifi o dospívajícím klukovi na konci 2. světové kdesi v západním Německu. Nacisté jsou většinou líčeni jako dobří lidé, kteří občas (pro zábavu?) někoho pověsí... Velitel Hitlerjugend kapitán Klenzendorf je starý dobrák, který před davem zfanatizované mládeže trousí pochybnosti o tom, že Německo je prdeli a válku už nevyhraje. Za tohle se šlo ještě den před koncem války bez milosti na popravu. Za takzvanou sodomii se posílalo do koncentráku a film naznačuje něco podobného mezi kapitánem K a praporčíkem Finkelem. Ale budiž, lidé z druhého konce světa to vidí jinak, snad je to pro ně legrace. Maminka jde na procházku, a za bílého dne roznáší protiválečné letáčky a za chvíli už visí na šibenici na náměstí. Jediný, kdo trochu připomíná realitu, je asi velitel gestapa, ale je to naprostá výjimka. Je to prostě divný film, jehož "hloubka" zřejmě nadchne mladší diváky. Za sebe bych to viděl jako jeden z nejslabších filmů, co jsem v posledních měsících viděl. To, že se film točil v Česku a krásná Scarlett jsou jediné důvody, proč tomuto dílu dávám 1* . Jinak bych to viděl jako totální odpad.

• 27.12.2019  01:46

Drsná krimi. Při jednom momentu se mi fakt obracel žaludek. Rozhodně ho nedoporučuji slabým povahám. Na druhé straně mi tvůrce filmu neumožnil zdřímnutí u obrazovky, i když film není právě krátký. Od začátku do konce to má šťávu. Dokonce ještě při titulcích jsem doufal, že se něco stane. Ulevilo se mi, až titulky dojely k černé obrazovce, řekl bych, že to budu muset chvíli rozdýchávat. Vlastně jsem chtěl po dlouhém čase vidět něco s Mel Gibsonem a to se mi opravdu povedlo :-). Budu muset najít něco o zahrádkaření nebo pohádku. 100 % nedám, bylo to na mě příliš krvavé, ale kdyby bylo možných 90%, měli by je. Takto jen 4 *.

• 20.12.2019  01:11

Brendan Gleeson je herec, který prošel spoustou filmů, které jsem viděl, jen je obvykle neviditelný. V roli policajta na osamělé výspě v Irsku byl tak dokonalý, že jsem si ho musel prohlédnout ještě jednou. Já vím, že podobných filmů je spousta, ale v jeho podání je Gerry Boyle živý. Vzpomenul jsem si při filmu na Rudolfa Hrušínského nejstaršího. Obvykle nerudný zamračený a snad i nepříjemný chlap, ale herec úžasný. A přesně takhle to hrá i Gleeson. Navíc některé hlášky jsou v době multikulturního šílenství tak nekorektní, že jsou vtipné. Musím se podívat na další filmy s tímto hercem. Jsou krásnější herci, ale tento má srdce... Ještě dlouho budu přemýšlet, kde by asi mohl dnes žít. Plný počet *.

• 10.12.2019  00:17
    Borg/McEnroe (2017)

Film mne překvapivě strhnul do děje. V průběhu finále jsem měl dojem, jako bych byl přímo u toho. Ledovec versus super-spratek. Nikdo nikdy nevěděl, co Mc Enroe udělá za 5 sekund, byl naprosto neukázněný a explodoval téměř v každém momentu, kdy se cítil nějak ošizen o svůj míček. A že tu nespravedlnost cítil hodně často. Měl to o to těžší, že neexistovalo elektronické „oko“, které vyhodnotí, zda je míček v kurtu nebo mimo. Ale živel jako byl John, by se dokázal pohádat do krve i s dnešními rozhodčími. Naproti tomu byl Bjorn ukázněný, chladný, téměř nikdy nedal najevo nějaké emoce. Vedle Johna bych řekl, že byl nezajímavý. O to překvapivější pro mne byl film, který ho ukázal jako člověka, který svou výbušnost dokázal ovládat a skrýt. Když je dnes vidím na Laver Cupu, ještě to v nich stále je, i když jsou to dnes starší páni, kteří se rádi vídávají. Myslím, že tenis není jednoduché zahrát jako herec, ale tady se oba aktéři předvedli i jako tenisté. Opravdová podívaná. Kdo má rád filmy se sportovní tématikou, určitě si přijde na své. 5*

• 3.12.2019  17:37
    Darebáčci (2000)

Kdyby zůstal film tak nádherně ztřeštěný jako jeho první polovina, asi bych dal i 5 *. Jenže po náhlém zbohatnutí mě to najednou začalo nudit. Allen se plně věnuje bohatým buranům a zabývá se jejich hloupostí. Ano, určitě se dají takoví najít, ale ten skok z nuly na milionové majetky se odehrál skokem a pro mne to bylo příliš. I ten závěr je hodně vykonstruovaný. Myslím, že Allen už dokázal udělat lepší filmy. 70%

• 2.12.2019  12:59

Tady je těžko něco hodnotit. Beatles byli vždy jedineční a to se pak sveze i s dokumentem o nich. Hudby je stále dokonalá. Od prvních odrhovaček až po rozsáhlé kompozice ze studiové éry. Je pozoruhodné, že i po více jak 50 letech se dá celá jejch tvorba poslouchat. Jen mám obavu, že jejich obdobím jako by hudba skončila. Když se na film podíváte, pochopíte, proč museli Brouci skončit. Nebylo už kam jít, všechno co chtěli, už dosáhli a ti plačící fanoušci (nebo spíše fanynky)... Možná mohlo být více času věnováno období po roce 1966. Tam to vlastně autor sjel za několik minut a byl konec. Přesto je dle mého dokument záslužný, protože vidíme davové šílenství okolo muzikantů i postupující znechucení celým tím cirkusem. Až mě jich přišlo líto. Záběry, kdy prolézají přes davy svých příznivců a někteří z nich se snaží jim servat něco z oblečení jsou děsivé. Doba se změnila a i poslední členové skupiny už mají spoustu let, takže jsou dnes poněkud za zenitem. Přesto občas ještě někde vystupují. Dnes už bez rozvášněných davů. Škoda jen, že John a George už své party dopsali. Určitě mohli ještě pěkných pár písniček vymyslet. 5*