Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Dokumentární

Recenze (1 874)

Perfect Blue (1997)

Tohle anime patří spíše k těm slabším. Alespoň pro mě. Neobsahuje nic z toho co na anime vyhledávám. Žádná akce, žádná fantazie, žádné zajímavé prostředí. Co se děje týče, tak ten je na úrovni německého televizního thrilleru. Škoda.

Kung-fu mela (2004)

Nadprůměrná akční parodie. Chtěl bych zatleskat choreografům, kteří stvořili tyto inteligentně vtipné řežby.

Rudovous (1965)

Další skvost. Tentokráte nám Kurosawa poskytuje široký rozptyl pohledů do osudů obyčejných lidí Japonska 19. století. Další stavební kámen Kurosawovy tvorby opět dokazuje, že kvalitní film má co nabízet i 40 let po svém vzniku. Opět je zde spoustu kvalitních herckých výkonů a i tentokráte je všechny s přehledem válcuje charismatem přetékající doktor v podání Toshira Mifuneho. Dokonce jsme svědky akční vsuvky, což bych od tohoto dramatu nečekal, tato scéna ovšem nepůsobí nijak nepatřičně.

Sedmá pečeť (1957)

Temný film prošpikovaný skrz naskrz spoustou metafor a s řadou poutavých a nezapomenutelných scén. Asi nemá cenu tady rozepisovat všechny možné poselství, které film naznačuje, to už udělali jiní.

Můj soused Totoro (1988)

Nejsem zrovna člověk, který by se vyžíval v pohádkách. Ale na druhou stranu jsem velký fanda do anime. A tak jsem e uvolil shlédnout i tuhle infatilní báchorku. Být o 10 let mladší, asi bych neváhal dát plný počet. I zde můžu obdivovat Miyazakiho precizní animaci a fantazii. Tento snímek asi nedosahuje kvalit ostatních jeho filmů, ale je to kvalitní následovník filmů Naušika z Větrného údolí a Laputa.

Tajuplný vlak (1989)

V tomhle filmu se ještě Jarmusch neukázal v plné parádě. Přesto nám zde servíruje řadu bizarních postav a nenápadného humoru. Bohužel se už žádná další povídka nevyrovná té první, která ukazuje vše na co jsme u Jarmusche zvyklí.

Andrej Rublev (1966)

Andrej Rublev není jen tak obyčejný žviotopisný historický film. Mnohem více, než na život Andreje Rubleva se zaměřuje na vykreslení života V Rusku 14-tého století. Pomáhá chápat ruskou historii a popisuje události, které formovaly tvrdou náturu ruského národa. Byla to doba, kdy víra znamenala vše a zároveň nic, kdy lidský život neměl téměř žádnou hodnotu. Myslím, že Andrej Rublev by mohl klidně sloužit, jako sociologické sonda té doby a to i přesto, že se režisér nevzdal uměleckých postupů. Rublevův život je snímán jen jako podružný sled událostí a na prvním místě jsou dějiny. Nájezd Tatarů na ruské městečko je pojat krutě a to i bez nějakých velkých filmových efektů a filmové krve. Působivé. Jen je mi líto pobíhající hořící krávy a koně spadlého z věže, jež evidentně polámal nohy, než ho kdosi probodl kopím.

Nenávist (2004)

Na jednu stranu oceňuji snahu režiséra udržovat napětí po celou stopáž. Bohužel je to na úkor příběhu, který by filmu dal nějaký smysl. Četnost hororových scén, také film spíš devalvuje, než zvedá, protože někdy ony lekačky, pro neustále opakování působí spíše komicky než lekavě a film poté dostává jakýsi akční nádech. Nicméně oproti typickým americkým Vřískotům a Tajemstvím loňských let je tento film kvalitativně o něco výše.

plakát

Naušika z Větrného údolí (1984)

Po shlédnutí tohoto snímku neváhám konstatovat, že Miyazaki je králem anime. A to se v anime již celkem vyznám. Sice jsou si jeho snímky v něčem podobné, ale každý je skvost, překypující orginalitou. V většnině jeho snímků, stejně jako v tomto, je skryto jakési poselství, z něhož by se Green Peace radovali.

Byl jsem při tom (1979)

Jeden z nejlepších filmů Sellersovy kariéry. Nevěrohodnou postavu zahrál úplně uvěřitelně. Geniální komik.