1984 (1984)

Hodně dobré zpracování knify. Možná by to uř lépe ani převést na plátno nešlo. Ale knihs ke kniha a film je film. Na knihu 1984 nikdy nezapomenu, ale tenhle film klidně vypustím, líbil se mi, ale neoslnil.

2001: The Making of a Myth (2001) (TV film)

Jsem si jistý, že takovýto dokument o filmu 2001 by se Kubrickovi nelíbil. Ten byl totiž až nesnesitelným perfekcionistou a detailistou, což rozhodně neplatí o autorovi tohoto dokumentu, ať už jím byl kdokoliv. Osobně bych si rád poslechl, či sledoval, jak se točila ta která scéna z filmu, který asi považuji za ten největší v dějinách kinematografie. Ale autor zvolil přístup neustálého skákání z jednoho tématu na jiné a tak jsou zde sice některé momenty popsány, ale jiné vůbec. Takováto forma je dost povrchní a pro Kubrickův film nedůstojná. Navíc jsou zde zcela nevhodně zařazeny hrané a inscenované momenty, které vážnost filmu snižují a vrcholem všeho je odfláknutá laciná synťáková hudba hrající motivy z filmu. Takhle by dokument o natáčení eposu jakým je 2001 vypadat rozhodně neměl.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Dokonalost sama o sobě. Žádný jiný režisér neumí tak brilantně spojit obraz s hudební složkou. Dodnes nepřekonané sci-fi navíc dokazuje, jak rozvoj digitálních efektů způsobil totální úpadek žánru. Dnes se točí jen imbecilní střílečky s pochybným dějem. Z hlasu Hala 9000 a postavy Davida Bowmana vyzařuje magické charisma.

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Podle mého názoru jde o velmi vydařené sci-fi. Scéna volného přeletu z Leonova na Discovery je sugestivní, až z ní běhá mráz po zádech, Prvnímu dílu se to samozřejmě nevyrovná, ale vzhledem k tomu, kolik je poli sci-fi idiotských filmů, jde o silný nadprůměr žánru.

2012 (2009) odpad!

Tohle je ultradebilita. Vypadá to, že čím vyšší rozpočet Emmerich dostane a čím lepší speciální efekty má k dispozici, tím větší blbost natočí. Jinak zde vidím to na co jsem od Emmericha zvyklí, jen v bleděmodrém: katastrofické spec. efekty + podkuřování amíkům. Člověk neví, jestli se náhodou nekouká na komedii. Scénář je tak hloupý, že být herec, ani mi to neleze přes pysky. Při některých replikách se mi hrůzou kroutili prsty.

2046 (2004)

U 2046 jsem se nudil. Příběh mi přišel nepřehledný a ne zrovna zajímavý. Nelíbila se mi ani kamera, která zřídka zabírala něco jiného, než obličeje herců. Film tak působil dost lacině. Nejvíce se mi na filmu líbila asi hudba.

21 gramů (2003)

Tohle je skvělý film. Opravdu je to síla. Ani není možné zhodnotit, který z hlavních protagonistů je nejlepší. Každý hraje tu svou neuvěřitelně realisticky napsanou postavu, tak skvěle, že z toho nechápu. Několik momentů jsou doopravdové herecké koncerty. Bravo, tomu říkám film.

25. hodina (2002)

Docela dobré. Některé scény jsou natočeny bravurně, některé méně. Někde herci skoro až přejhrávají, ale i tak na mě film vcelku zapůsobil. Opravdu jsem se dokázal vcítit do Nortonovi role. Nikdy bych nehtěl do krimu, nikdy.

28 dní poté (2002)

Po vydařeném úvodu následuje velká koncentrace mrtvých míst.Zápletku s vojáky považuju za největší stagnaci filmu. Naštěstí film zachraňuje pár napínavých a dobře natočených míst a hlavně krásná hudba. Je ti už druhá Boylova adaptace Garlanda, snad vydařenější než ta první (Pláž).

3-iron (2004)

Tento film mě hluboce zasáhl, a myslím si, že ve mně zůstane už navždy, jako vzpomínka na něco, co patří k tomu nejlepšímu co se kdy komu podařilo natočit. Velmi netradiční romantický film, je tak krásný, že ještě den poté cítím teplo na srdci. Kim-Ki-Duk je asi největším režisérem současnosti a myslím, že patří mezi největší filmaře všech dob. Film je sporý na dialogy, ale u hlavních protagonistů to, že nemluví, působí úplně přirozeně. Člověk je tak nějak chápe. Tenhle film opravdu vřele doporučuji všem, kdo mají alespoň trochu na filmy vkus a věřím, že krásný závěr filmu s nimi zamává. Dal bych i 6 hvězdiček, kdyby to šlo. Ode dneška patří 3-iron mezi mé osobní filmové modly.