Hlubina (2002)

Below je horor, kterému se úspěšně daří budovat napínavou atmosféru prosetou "lekačkami". Bohužel tyto lekací scény jsou často i kamenem úrazu filmu, protože mají stupidní a zcestnou podstatu. Jako by režisér nevěděl kdy je vhodno lekat a kdy se to nehodí. Mrtvoly s tužkou v puse se si sice leknete, ale když zjistíte o co jde, tak vás zamrzí, že se strachem je zde zacházeno tak prvoplánovitě. Tvůrci asi razí zásadu, že hlavní je se leknout a pak už je úplně jedno čeho. Mě ale ne. Taková lekačka s mantou je fakt laciná a když vidím, že jinde ve filmu to funguje i dobře, přijde mi to jako mrhání emocemi. Zápletka je sice zajímavá, ale příběh je tak špatně vyprávěn, že člověk po skončení sice pochopí to hlavní, ale už není vysvětleno co se vlastně dělo. Režisér jakoby se neuměl vyjádřit. Je to škoda, protože pod těmito nedostatky místy prosakuje na povrch dobrý horor.

Hlubina (1977)

Hlubina je především dobře vypadající dobrodružný film, plný perfektně zvládnutých podmořsýkch záběrů, na které bych se vydržel dívat celou věčnost snad i bez děje. Co je ale slabší je to co se děje nad hladinou. Nejvíce filmu schází jakákoliv propracovanost postav. Obzvlášť u těch hlavních není někdy zřejmé, co je nutí konat tak právě tak jak konají, nebo proč jsou tak zapáleni pro hledání pokladu, když je to může stát život a stejně jim z toho nic nekápne. Události a padouši se dějou tak nějak nahodile bez zřejmé dějové logiky. Škoda.

Hlubiny Amazonky (2005) (seriál)

Viděl jsem zkrácený hodinový film, ve kterém je to nejlepší co seriál nabízí. Potápění v kalné Amazonce s nulovou viditelností do 20 a více metrových hloubek tak jak je to popsáno zde, se jeví jako šílený nápad. Jednak z hlediska toho jaké potvory se tam nacházejí a jednak s ohledem na to, že hrozí, že v záběrech pak nebude nic moc vidět. Což se bohužel tak trochu naplňuje. I tak, ale zajímavá podívaná, takový slabší průměr BBC.

Hněv Titánů (2012) odpad!

Tenhle film je tak hloupý jako je zbytečný. Porovnávat jej s jedničkou je dost pod mými rozlišovacími schponostmi a přišlo by mi to jako hodnotit, který ze dvou psích exkrementů je pěknější. Zkrátka oba filmy jsou tupý sled trikových a akčních scén, situovaný v tomto případě zrovna do kulis starého řecka a naroubovaný na jakési (je jedno jaké) mytologické postavy. Ale stejně tak to mohli být roboti měnící se v auta, perský princ, nebo duchové pirátů. Protože krom světa ve kterém se děj odehrává jsou to v principu stejné filmy, které se navíc tvůrci budou snažit zabalit do moderní trilogie, aby mohli vyvařit třikrát a pak na vánoční pulty šoupnout kolekci plnou exkluzivních bonusů, kde se všichni budou předhánět v oceňování profesionality ostatních a vyzdvihování pohody při natáčení. V tomto případě je tato snaha vysloveně směšná. Vtipné je, že Neeson a Feines proti sobě již jednou stanuli a to v Schindlerově seznamu. Ten oba katapultoval do světa velkého filmu a oběma nabídnul skvělé herecké příležitosti, ve kterých povětšinou uspěli. Ale jak léta běží, zahrát si v dobrém filmu už asi není tak důležité, mnohem lákavější je zahojit se na důchod a tak chtějí na stará kolena vyvařit co se dá. Třeba i hraním v takových slátatninách jako je tohle. Ale to to opravdu mají zapotřebí?

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Nepřijde mi, že by Peter Jackson odvedl horší práci než na kterémkoliv filmu z Pána prstenů. Jestli v něčem Hobit za filmovými předchůdci pokulhává, je to dle mého názoru dáno již kvalitou předlohy. Ta je přeci jen méně vrstevnatá a lehce dětinštější než ostatní Tolkienova díla. A naopak, troufám si tvrdit, že scénáristky Fran Walsh a Philippa Boyens předlohu rošířením dějového rámce pro film vylepšily. Argument že film je moc podrobný padá s tím, že to je přece přesně to skalní fanoušci, milovníci prodloužených verzí, chtějí. A je jedno jestli je to vstřícnost vůči nim, nebo vůči producentům. Otázkou je zda si neměl nechat ty nepůvodní scény spíše pro rozšířenou verzi. Ale jinak Hobit dopadl dle očekávání dobře. Z každého záběru je patrné, že byl film vypiplán nejen s velkou profesionalitou ale i s láskou k předloze. Trochu jsem se obával jak dopadnou některé, z mého pohledu pro filmu ne zcela žádoucí momenty,(písně, nepřehledný počet nevýrazných trpasličích postav…) a zde mě film příjemně překvapil. Pár hračičkovských scén bych klidně prostříhal, ale takové by se našly i ve staré trilogii.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Zatímco v prvním díle mi bylo rozšíření světa Středozemě oproti předloze sympatické a vkusné, v tom druhém už to je hodně za čarou. Dojem umělého účelového nafouknutí je nesetřesitelný. Hodně se o to zasloužila ona všude zmiňovaná elfka, která je opravdu hodně navíc. Peter Jackson měl podobné "vylepšováky" už pro Dvě věže, kdy měla Arwen bojovat v Helmově žlebu po boku Aragorna, naštěstí tato informace leaknula a fanoušci zahájili frontální útok proti takovému prznění, až Jackson ustoupil a bylo to ku prospěchu. Škoda, že k něčemu takovému nedošlo i nyní.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Tak tohle je excelentní western. Přesně jak má být. Ten souboj na konci, to je luxus. Skoro bych si troufal prohlásit, že Leone povýšil western na art-film. Ta kamera a k tomu ta boží hudba Moricconeho, to je opravdu slast.

Hogo fogo Homolka (1970)

Zase sranda, ale bohužel si k "jedničce" nemůže ani čuchnout. Jednička je prostě umělecké veledílo, a geniální sonda do života malých lidí po formanovsku. Druhý díl však nese prvky crazy komedie a má pár hluchých míst. Ale i tak se na něj rád podívám znovu.

Hombre (1967)

Je pár wsternů, které něčím vynikají nad ty ostatní a Hombre je jedním z nich. A to především díky scénáři, který jednak nabízí v době vzniku filmu ještě ne zcela obvyklé vrstevnaté vidění divokého západu a dále zajímavou skupinu postav, které nelze jednoznačně rozlišit na kladné a záporné a jejichž charaktery různě obstávají v událostech jimiž musejí projít. O přeromatnizovaném divoké západu tedy nemůž být řeč. Samotná dějová linie pak tyto atributy vtěsnává do zajímavého příběhu. Režie i herci jsou adekvátně kvalitní námětu.

Homolka a tobolka (1972)

Tenhle díl už je jenom dobrý. Oproti předešlým dílů mi přišlo, že neherci zde normálně hrají, zatímco předtím tam jen tak byli, jako by ani nevěděli, že je točí kamera.