Poseidon (2006)

Nad Petersenem jsem zlomil hůl už po Dokonalé bouři. Zklamalo mě, že talentovaný režisér, může natočit něco tak ubohého. A to jsem ještě neviděl Poseidon. Proč je Poseidon tak špatný? No například katastrofický film by měl mít vypracovanou psychologii postav, ale zde jsou jen placatí vystřížení papíroví panácí nalepení do série akčních sekvencí. Žádná motivace nic, vlastně jsou všichni, kromě alkoholika, úplně stejně bezbarví. Krom toho po celé své putování lodí nepotkají ani nohu, ražisér nechal totiž všechny co jsou výše pro jistotu hned na začátku uhořet. Nejvtipnější je, detailní znalost prostředí lodi hlavních dvou hrdinů. Jen se podívají na malou mapku a už ví kudy prolézt, kde co vypnout atd. Dalším důvodem je, že největší herecké opory Russel a Dreyfuss zde úplně selhávají. Ale i ostatní herci jsou vysloveně ubozí. Speciální efekty jsou přinejlepším obyčejné. Hudba nevýrazná, takže není nic co přičít k dobru. Jednu hvězdičku dám Petersenovi za Das Boot.

Poslední skotský král (2006)

Na tento film jse se těčil hlavně kvůli Kevinovi Macdonaldovi. Jeho Touching the Void je jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Bohužel Last King of Scotland jeho kvalit nedosahuje. Idi Amin byl zrůda a tento film ho bohužel v celé jeho zrůdnosti nevykresluje. Je zde například jen narážka na jeho kanibalství. Oproti realitě zde Amin působí jen jako trochu pomatený člověk. Kapitolou samotnou pro sebe je výkon Foreta Whitakera. Jeho výkon je opravdu fenomenální. Například v prví scéně, kde se objeví, na vystoupení před vesničany, hraje tak přesvědčivě vůdce lidu, což divákovi společně s dobrým střihem a kamerou téměř umožní pochopit co je to charisma vůdce. Ano a Whitaker je fenomenální i v jiných scénách, jeho proslovy, gesta atd. Škoda, že jeho talentu nedovolil scénář se plně rozvinout. Jinak mě šokovala nominace Gillian Anderson na Zlatý glóbus. Za co jako? Vždyť tam jen je. Nic proti ní, určitě je to dobrá herečka.

Potomci lidí (2006)

Cuarón má ambice stát se jedním z nejlepších režisérů. Šokoval mě tím, jak dokázal po dospělácké a skvělé Mexické jízdě, vytvořit ryze dětský film Harryho Pottera, který je zatím rozhodně tvůrčím vrcholem celé série. Od Children of Men jsem mnoho čekal a také jsem mnoho dostal. Cuarónovi se podařilo natočit jedno z nejlepších sci-fi minimálně poslední dekády. Silný scénář režisér zpracoval citlivě. Film je napínavý, překvapující a hlavně jednoduše výborný. Jen tak dál.

Renesance (2006)

Mám rád sci-fi tohohle ražení. I když dějově není film nijak objevný, mým sci-fi požadavků vyhověl. Ale obrovská škoda je, že se tvůrcům nevydařil umělecký záměr. Černobílá znesnadňuje orientaci. Noir přece může být i v barvě, jde o atmosféru. Všechny ty záběry by byly v barvě fenomenální.

Rocky Balboa (2006)

I když je to dost kýčovitý a sentimentální tak dávám krásný 4*. Je to fajn, že Stallone, i když patří do starýho železa ještě vyhcrlí šestýho Rockyho, který je navíc celkem solidní. Já to Slymu přeju, je to důstojné rozloučení s postavou Rockyho.

Satan přichází (2006) odpad!

Cože? Úplně zbytečný remake. Vyhozené peníze. Všichni kdo si tímhle filmem pošpinili prsty u mě nemají šanci.

Silent Hill (2006)

Nevím jak dalece vychází Silent Hill ze hry, ale zdá se, že docela dost. Film totiž působí dosti "adventurně. Hlavní hrdinka vezme předmět, jinde ho použije, něco se z toho dozví atd. Ve filmu to pak působí dosti křečovitě. Dalším problémém je děj. V počítačové hře jde určitá kýčovost přehlédnout, přec jen jde jen o doplněk akčních sekvencí, a čím víc se hra snaží přiblížit filmu, tím lépe. Ve filmu to pak vypadá podstatně hůř. Zatímco ve hře je každý nový objev a postava zpestřením, film je pak přeplácaný. Dvě hvězdičky dám za technické zpracování a kameru. jinak je to strašná slabota.

Spláchnutej (2006)

Tak ani Spláchnutej neprolomí mojí averzi k digitálně animovaným filmům. Kromě Finding Nemo nemůžu o žádném říct, že by mě pobavil. Nemůžu ani říct, jestli je některý lepší než další, protože mi přijdou všechny skoro stejné. Spláchnutej měl potenciál se nějak odlišit, ale ani on nevybočuje nijak z řady. Myslím, že mu dokonce téměř úplně schází humor. 2 hvězdičky filmu dám jen kvůli zpívajícím slimákům. Napsal jsem to asi už u více těchto digitálů, ale napíšu to i tady, chybí mi v tom prostě kumšt. Nejlepší animované filmy poslední doby, nepočítám-li japonské anime, jsou Trio z Belleville, Wallace & Gromit, ale také české Fimfárum.

Superman II: Verze Richarda Donnera (2006)

Původní verzi si pmatuji jen matně, ale řekl bych, že tato verze je méňě rodinná a komediální a to je u zfilmovaných komiksů vždy jedině ku prospěchu. Neustále zlehčování původního filmu komickými postavami svědčí o hlubokém nepochopení žánru komiksu. To, že je zde přibyl herec formátu Marlona Branda nemůže než filmu pomoci. Sice zde občas pokulhává logika, ale film je dalším důkazem toho, že v 99% případů jsou zásahy producentů ke škodě konečné podoby.

Superman se vrací (2006)

Superman se relativně povedl. Brandon Routh se na roli komiksového hrdiny hodí snad ještě více, než Christopher Reeve. Triky jsou pěkné, ale co mě na filmu rozlítilo je naprosté minimum akce. Za ty peníze už by se dalo pořídit víc muziky, ne? Kdyby byl film alespoň podpořen silným příběhem, ale ono ne. Očekával jsem mezi Lexem Luthorem a Supermanem pnutí a oni se setkají až na konci. Po skončení filmu jsem měl dojem, že se vlastně nic nedělo. Ale dobré je, že režisér Singer nepodělal a není to hloupost. Třeba to vyjde lépe příště.