confisio

confisio

Česko

0 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
  • 12.3.2020  00:06
  1917 (2019)
  *****

  Filmové umění je druhem umění, jehož prapodstatou je vyprávění příběhu pomocí obrazů. Mistrovské filmové umění je vyprávění příběhu pomocí obrazů například takovou formou, jakou se to děje ve filmu 1917. Režiséra a rovněž spoluautora scénáře filmu 1917 Sama Mendese se po shlédnutí tohoto filmu nebojím nazvat Davidem Copperfieldem filmové branže. Nikdo netuší, jak ten film natočil, ale představení je to úžasné, fascinující, mrazivé, emocionální, nezapomenutelné a v dosavadní historii filmu řemeslně bezprecedentní. Dopřejte si projekci na velkém plátně a stanete se na dvě hodiny cestovatelem v čase. Ocitnete se v kulisách první světové války. Tíseň vlhkých zákopů. Bahnitá rozervaná krajina zapomenutá Bohem. Nebezpečná cesta vyžadující mnoho odvahy a sebeobětování. To vše se vám zaryje pod kůži. Prožijete pocity vašich předků, abyste mohli docenit svět, ve kterém v současnosti žijete. Poklona tvůrcům tohoto filmu a památka všem, jejichž životy zmařila první světová válka.

  • 1.3.2020  02:29

  V kulisách Paříže osud propojí, možná náhodně, životy dvou citově vyprahlých duší. Američan Michael zde hledá únik z neúspěšné kariéry zadluženého newyorského spisovatele. Tajemná Francouzka Sofie žije osamocena, pouze se svým psem, a svůj profesní čas dělí mezi dvě netradiční zaměstnání. Michael i Sofie touží po citovém naplnění v podobě milujícího partnera. Jejich životem rozervané duše však v sobě nesou pochyby, obavy i bariéry, které není lehké při vzájemném sbližování překonat. Oba nachází nemálo odvahy k tomu, aby jejich vztah mohl dosáhnou kýženého naplnění. K filmové romanci na březích Seiny chybí už jen poslední krok. Otevřít naplno a zcela svá srdce a své vnitřní světy jeden druhému. V životě každého z nás však existují strachy, které nejsme při nejlepší vůli schopni překonat, i když mohou být zničující.

  • 12.9.2019  23:20

  Pokud patříte k těm, kteří mají povědomí o tom, v čem spočívá filmové umění (trkám: vyprávění příběhu pomocí filmových obrazů) a s nostalgií vzpomínáte na dobu, kdy filmy byly ještě filmem, potom vás nepochybně Nabarvené ptáče uhrane. Může to být v pravdě uhranutí natolik silné, že opustíte předčasně sál a nikdo vám to nebude zazlívat, ale ze srdce vám přeji, abyste vydrželi až do konce, protože ten film za to stojí! Velkou výhodu budou mít při projekci ti, kteří mají načtenou celosvětově známou knižní předlohu Jerzyho Kosińského. Václav Marhoul ji převedl na filmové plátno dokonale a za pomocí černobílého nasnímání na 35 mm film vytvořil úctyhodné vizuální dílo, jež si zaslouží uznání. Zdaleka ne náhodou se tak ve filmu objevují herecké osobnosti jako Harvey Keitel, Udo Kier, Stellan Skarsgård či Barry Pepper a to považte, že u žádného z nich se nejednalo o hlavní roli. Nutno podotknout, že hlavní role v tomto filmu byla pouze jedna a ta patřila Petru Kotlárovi a rovněž před jeho výkonem je třeba smeknout. Když sleduji k dnešnímu dni (12.9.2019) hodnocení filmu na CSFD, mám pocit, že se na tomto serveru vyskytuje více „smějících se bestií“ než v Nabarveném ptáčeti a vězte, že v Nabarveném ptáčeti se jich vyskytuje opravdu hodně. Co říci závěrem k černobíle nabarvenému Nabarvenému ptáčeti? Život není film. Nenahlížejte na svět černobíle, nebo se stanete součástí Nabarveného ptáčete.

  • 24.3.2019  00:10

  Citlivý příběh odehrávající se v okouzlujících kulisách francouzského venkova. Nádherné scenérie horské vesničky, pestrobarevné charaktery zdejších obyvatel a životní příběh Raoula Taburina a jeho tíživého tajemství. Skvělý herecký počin Benoîta Poelvoordea v hlavní roli. Nemusíte být milovníkem cyklistiky, abyste si za zamilovali tento film.

  • 18.1.2019  00:41
  Fanfan (1993)
  *****

  Přiznávám, že můj vztah k tomuto filmu je natolik niterní, že nemohu zaručit objektivitu svého hodnocení 😉. Pokud Vám ovšem život dopřeje takovou míru štěstí, že Vás obdaruje setkáním s Femme fatale (Ženy s Homme fatale 😊) a opojeni láskou protančíte v rytmu valčíku noc ve Vídni, budete film Fanfan zbožňovat stejnou měrou, jakou ho zbožňuji já.

  • 26.12.2018  20:47
  Spitfire (2018)
  *****

  Rolls-Royce Merlin si párkrát zhluboka odkašle. Z nozder dvanáctiválce se vyvalí oblaka černého kouře, následuje pár ohnivých jazyků, než se Merlinovi plíce zahřejí na potřebnou teplotu a začnou dýchat s libozvučnou pravidelností. Jeho dech je unikátní, nenapodobitelný a nezapomenutelný. Vnáší do vaší duše klid, jistotu, svobodu a bezpečí, přestože je srdcem vražedného nástroje vznášejícího se vysoko v oblacích, připraveného nemilosrdně rozervat a zahubit jakéhokoliv létajícího vetřelce, který se neprávem ocitne v jeho království. Kdykoliv se vydávám proti proudu času a nahlížím do dějinných událostí, vážím si čím dál více času, období a místa vyměřeného mému bytí. Dokument Spitfire je úžasnou vzpomínkou a poctou opravdovým hrdinům, kteří v minulém století obětovali své životy za dosažení svobody, které si po více než 70 letech tak trestuhodně a zbaběle nevážíme. Jedním z nejvýznamnějších hrdinů, kteří se o naši dnešní svobodu zasloužili, byl legendární stíhací letoun Spitfire. Vzdávám hold a poklonu tvůrcům tohoto filmu a všem opravdovým hrdinům, kteří bojovali a bojují za svobodu kdekoliv na naší planetě.

  • 9.12.2018  02:57

  S přibývajícím věkem bude vaše srdce otevřenější a vřelejší k přijetí tohoto filmu. I podzim života může přinášet hřejivé okamžiky, pokud dokážete posbírat trocha odvahy a hodit za hlavu předsudky a mínění vašeho blízkého okolí. Citlivě natočený příběh o zahánění osamělosti a vyrovnávání se s nelehkými životními osudy, které se nevyhýbají většině z nás. Příjemné filmové pohlazení po duši pro senzitivního diváka nezávislého na blockbusterech plných explicitního násilí zaplevelujících současnou kinematografii.

  • 11.11.2018  14:29
  Annihilation (2018)
  ***

  Adaptování literárních děl do filmových scénářů jsou nelehkou a mnohdy neoblíbenou činností scénáristů. Velmi těžký úkol stál tak před Alexem Garlandem (Ex Machina 2014; Sunshine 2007), který se rozhodl adaptovat skvěle napsaný, tajuplný a zneklidňující, příběh Jeffa VanderMeera Anihilace. Kniha je vynikající a její přečtení by mělo jednoznačně předcházet shlédnutí filmu. Skvělá je audioverze knihy v mistrovské a úžasně procítěné interpretaci Pavly Beretové. Její magicky přitažlivý sametový hlas dozníval v mých uších přednesem posledních vět závěrečné kapitoly knihy a já věděl, že převést magii tohoto literárního díla do filmových obrazů je nadlidský úkol. Jižní zóna je oblast odříznutá již mnoho let od zbytku kontinentu. Pozůstatky lidské civilizace znovu opanovala příroda. Něco se změnilo. Něco, to, všechno mění. Hranice Jižní zóny se rozšiřují. Expedice vysílané do zóny s cílem odhalit příčiny a důsledky opakovaně a záhadně selhávají. Na řadě je další expedice. Touha po poznání je pro mnoho lidí silnější než pud sebezáchovy. Zdravý rozum a smyslové vnímání účastníků expedice jsou po vstupu do zóny vystaveny těžkým zkouškám. Topografické anomálie a formy života vymykající se veškerému lidskému chápání neodvratně poznamenají životy všech členů expedice. Nicotnost člověka a míry jeho poznání v záři i temnotě vesmíru.

  • 3.11.2018  23:41

  Hodiny klavíru jsou pro Pierrra stejně tíživé, jako pro jeho matku Anne život v manželství rámovaném zlatou klecí v podobě vily vlivného městského bankéře. Dusivý stereotyp nenaplněného života Anne naruší tragická událost v Café de la Gironde, jíž je Anne pouze vzdáleným a nepřímým svědkem. Anne je prostoupena magickou přitažlivostí k místu tragédie a touhou po poznání, co se v osudný okamžik v Café de la Gironde přihodilo. Když se Anne následující den po tragédii seznámí na baru Café de la Gironde s nezaměstnaným dělníkem Chauvinem, je rozehráno moderato cantabile mezi dvěma naprosto odlišnými světy. Režisér filmu Peter Brook dokázal mistrně přenést na filmové plátno literární předlohu a následný scénář Marguerite Durasové a to nezpochybnitelně díky Jeanne Moreau a Jean-Paul Belmondovi. Hluboce pocitový film s nadčasovým přesahem.

  • 26.10.2018  23:43

  Proklínám na věky věků všechny strůjce a stoupence válek minulých, současných i budoucích. Nechť se jejich těla, duše či energetické vesmírné otisky smaží bez lítosti v ohni pekelném v nekonečném plynutí času. Existuje-li vůbec nějaký „Bůh“, tak je to nepochybně Bůh války. Dokonalý stvořitel hluboké temnoty a všeprostupujícího zla. Mistrný architekt bezmezné krutosti. Milovník utrpení a bolesti. Nesmrtelný uctívač Ďábla. Jsme, bohužel, nepoučitelní. Naštěstí si s tím příroda dříve či později poradí. Než se tak stane, můžete si vychutnat skvěle natočené syrové válečné drama…a dělo bylo ještě žhavé.

  • 19.10.2018  22:42

  Pozastaví-li se někdo nad mými pěti hvězdami, potom vězte, že miluji přírodu, miluji zvířata a miluji film.

  • 18.10.2018  17:27

  Interiér recepce hotelu El Royale je protnuta hraniční čárou Nevady s Kalifornií a nejen z těchto důvodů vás s velkou pravděpodobností zaujme. Když se v ní navíc setkáte s charismaticky stárnoucím „Jeffem Lebowskim“ v kněžském hávu, tajemně přitažlivou černoškou a drsnou atraktivní kráskou, budete se chtít ubytovat rovněž. Na výběr máte pokoje v Nevadské či Kalifornské části hotelu El Royale. Kalifornské pokoje jsou o dolar dražší, takže si jako chytrý Čech vyberete určitě správně 😉. Ubytujete se celkem snadno. Daleko těžší bude přečkat do snídaně. Noc bude dlouhá. Se spánkem nepočítejte. Jste-li nevěřící, věřit začnete. Každý hotel skrývá svá temná tajemství z minulosti.

  • 18.7.2018  17:53

  Psychodelická filmová jízda! Originální scénář. Znepokojivě nasnímaný potemnělý příběh padlého anděla v depresivních kulisách stvořených lidmi, nikoliv Bohem. Soundtrack se vám bude snažit zalézt do morku kostí. Nebudete si jistí, zda se ještě díváte na film, nebo se už film dívá na vás. Mám rád neotřelé filmové počiny a právě takový je Měsíc Jupitera.

  • 1.6.2018  23:32

  Moře i pláž letoviska si konečně mohou zase na nějaký čas oddechnout. Léto je na samotném sklonku a perón nedalekého nádraží opouští poslední vlak. Vylidněná pláž se s příchodem podzimu noří do melancholické nálady. Opuštěné pobřeží však nezůstává zcela osiřelé a jeho zimní spánek bude sdílet Louisa se svým novým čtyřnohým společníkem. Poeticky-meditativní příběh režiséra i scénáristy J.-F. Laguionieho okouzlí svou atmosférou a zahřeje u srdce.

  • 31.5.2018  19:43

  Není na světě silnější lásky, než lásky mateřské. Skvěle zvládnutá filmová adaptace románu Romaina Garyho. Charlotte Gainsbourg v bravurním hereckém výkonu oceněném Césarem. Obdivuhodný příběh vůle, úsilí a odhodlání ženy zajistit zářnou budoucnost svému milovanému synovi.

  • 31.5.2018  19:02

  Velmi zdařilá Indočínská pocta westernovému žánru, lépe řečeno westernovému způsobu vyprávění příběhu. Během projekce filmu jsem dokonce na chvíli zapochyboval, zda mi neutekl nějaký zapomenutý snímek geniální dvojice Sergia Leoneho a Ennia Morriconeho 😊. Hlavní hrdinka Marlina, v podání atraktivní Marshy Timothy, si na své cestě za spravedlností vystačí s kuřecí polévkou a s dokonale nabroušenou mačetou. Atmosférická záležitost s výbornou hudbou a má velká poklona režisérce a scénáristce Mouly Suryaové.

  • 22.5.2018  15:42

  Film doporučuji k shlédnutí pouze zasvěceným, v jejichž nitru má své trvalé místo dominantní či submisivní "já". Ostatní budou s velkou pravděpodobností zklamáni. A pro ty zasvěcené: Vizuálně i pocitově zdařilá filmová adaptace románu Leopolda von Sacher-Masocha Venuše v kožichu. Scénář ani režisérská dvojice se výrazným způsobem neodchylují od románové linie příběhu a více než dialogy či akce přináší divákovi obrazový a pocitový prožitek umocněný černobílým nasnímáním. Film získal ocenění na mezinárodním filmovém festivalu v Petrohradě.

  • 22.5.2018  15:19
  Hastrman (2018)
  *****

  Ondřej Havelka a jeho Melody Film Makers :) adaptovali zdařile do filmových obrazů literární dílo Miloše Urbana. Chvála každému, kdo dokáže svým originálním filmovým počinem čeřit zatuchající vody českých rybníčků přeplněných tlejícími slaboduchými komediemi. Hastrman čeřit hladinu rybníků rozhodně umí! Výborným hereckým obsazením, magickými lokacemi a citlivou režií vás dokáže vtáhnout do samotného nitra hlavních postav a nechá vás procítit jejich touhy, posedlosti i běsi. Hastrman možná nedokáže vtáhnout pod svou hladinu každého z vás, ale kdo se nebojí ponořit hlouběji, za samotné filmové obrazy tohoto pozdně romantického příběhu, nebude rozhodně litovat, že konec vodníků v Čechách ještě nenastal :).

  • 19.5.2018  15:44
  Mládí (2015)
  *****

  Dokonalost v každém záběru. Takový je filmový rukopis Paola Sorrentina. Mládí není výjimkou. S podzimem života zůstává mládí už jen vzdálenou nostalgickou vzpomínkou. Tedy pokud jste schopni nebo ochotni si vzpomenout :). Pobyt v luxusním horském sanatoriu k zamyšlení nad svým životem i k jeho bilancování doslova vybízí. Kdo z nás však žije život pouhými radostmi? Zvládnou staří přátelé, hudební skladatel v brilantním podání Michaela Caina a filmový režisér v neméně skvělém provedení Harveye Kietela, vyrovnat se se svou minulostí i přítomností? Odpověď vám prozradí mistrovské filmové obrazy Paola Sorrentina.

  • 19.5.2018  15:41

  Nelehkým údělem každého strojvůdce je délka brzdné dráhy jeho vlaku ve chvíli, kdy spatří na trati před sebou lidskou bytost. Když se jednoho dne objeví v kolejišti malý chlapec s kufrem obtěžkaným nešťastným dětstvím a vlaková souprava jako zázrakem včas dobrzdí, začíná osudové setkání dvou lidí, které zásadním způsobem změní jejich životy. Černohumorný příběh vyprávěný s citem a s láskou nejen k železnici.

  • 19.5.2018  15:39
  The Vietnam War (TV seriál) (2017)
  *****

  „Vietnam byla poslední válka, ve které jsme my Američani ještě věřili, že bojujeme za správnou věc.“ Svým rozsahem a kvalitou bezkonkurenční dokument mapující historii Vietnamu nejen v období války s USA, ale od koloniálních dob až téměř po „současnost“. Emotivní vzpomínky přeživších účastníků a válečných veteránů všech zúčastněných stran. Výpovědi rodin vojáků, kteří padli v boji. Nespočet autentických dokumentárních záběrů. Záznamy telefonních rozhovorů prezidenta L. B. Johnsona s ministrem obrany McNamarou z období největší eskalace konfliktu. 16-ti hodinová odysea o krutosti a nesmyslnosti války a o schopnostech Vietnamců obětovat generace za svobodu a nezávislost své země.

  • 19.5.2018  15:36

  Perfektně zvládnuté filmové řemeslo a můj jednoznačný vítěz letošního Fébio festu. Životopisný příběh o nekonvenčním a svobodomyslném vztahu harvardského psychologa doktora Marstona, jeho ženy a mladé studentky. Zrození komiksové feministické superhrdinky Wonder Women a vynález detektoru lži jsou při tom spíše jen kulisami na pozadí silného životního příběhu, v němž hlavní hrdinové nakonec ponechají volný průběh svým sexuálním touhám a fantaziím. Falešná morálka a pokrytectví společnosti ovšem v žádné době nespí. Uchránit model netradičního soužití v Americe 30. let si tak vyžádá mnoho úsilí, odvahy a obětování.

  • 19.5.2018  15:28

  Nemusíte věřit v Boha, můžete věřit v Bruce Dickinsona! Nezapomenutelný příběh vůle, touhy a odhodlání lidí uskutečnit zázrak v Bohem zapomenutém městě. Obdivuhodná a životu nebezpečná cesta hudebníků do Srdce temnoty, na jejíž konci odehrají jeden z nejzásadnějších koncertů svého života a stanou tak, v očích mnohých, na vrcholu Olympu. Apocalypse now v Balkánském mlžném hávu, při které volání polnice alespoň na čas zahluší rock-metalová „bomba“. Emotivní výpověď s nadčasovým přesahem o nekonečnosti boje dobra a zla.