inutihar

inutihar

okres Blansko

6 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Nekonečný příběh (1984)

  Má nejoblíbenější filmová fantasy a můj asi nejmilejší film vůbec. Nemá smysl počítat, kolikrát jsem to viděl. A ještě ho mnohokrát uvidím.

 • poster

  Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

  Kdyby Hvězdné války nebyly, asi bych si je musel vymyslet. Další z filmů, u kterých už ani nedopočítám, kolikrát jsem je vlastně viděl.

 • poster

  Magická hlubina (1988)

  Melancholie, zábava a potápění... Co víc si přát?

 • poster

  Šódžo kakumei Utena: Adolescence mokuširoku (1999)

  Psychedelie jiné dimenze. Každé shlédnutí mě přinutí chápat tento film úplně jinak. A jelikož mám Utenu už od r. 2005 jako pozadí na ploše monitoru, tak je jasné, že u mě je to za pět.

 • poster

  Metropolis (1927)

  Úžasná SF. Dodnes fascinující, dodnes inspirující, dodnes citovaná.

 • poster

  Ziab la ta'kol al lahem (1973)

  Chvilkové uvolnění společenských poměrů a cenzury, ke kterému došlo v Egyptě po smrti G.A.Násira, se projevilo i ve filmové tvorbě a dalo vzniknout kousku známému pod názvem The Kuwait Connection (originální titul v překladu znamená Vlci maso nežerou), který je pravděpodobně jediným egyptským, potažmo arabským, "grindhouse" filmem. Překombinovaný děj spojuje akční film, detektivní thriller, hororové elementy jak vystřižené z gotického románu i přímé odkazy na tehdejší světovou politiku. Velmi otevřené zobrazování sexu a nahoty (několikrát full frontal - v arabském filmu něco nepředstavitelného), násilí (včetně reálných(!) fotek mrtvých dětí z Palestiny, záznamů poprav ve Vietnamu či krvavých záběrů z jatek), intenzivní využívání ruční a až dokumentárně působící kamery, často ve zvláštních úhlech záběru, i jakési snahy o hlubší, snad uměleckou, výpověď, dělají z filmu skutečně zvláštní divácký zážitek. Nekvalita produkce, náhlé střihy a špatné triky pak jen potvrzují "gridhouse" efekt filmu, kde se zasekávají sekáčky do rozkroku, zjevují duchové a umírající postavy citují F.M.Dostojevského (v arabštině). Rozhodně doporučuji, protože něco takového arabská kinematografie už nikdy nevyprodukuje.

 • poster

  Svět ticha (1956)

  Zlaté časy podmořského výzkumu. Doba, kdy bylo možné pro vědecké účely lovit ryby dynamitem, vozit se na mořských želvách, harpunovat velryby, masakrovat žraloky a dělat spoustu dalších věcí, které by si už žádný vědecký tým nedovolil, a pokud náhodou ano, rozhodně by je neukazoval ve filmu. Ze Světa ticha je ale dodnes cítit to nadšení s jakým se lidé okolo J.Y.Cousteaua pouštěli do své práce, jak chtěli světu předvést, co dovedou a co vše umí jejich vybavení a co vše je možné v tom tajuplném světě pod mořskou hladinou spatřit. A hlavně tu je legendární vrak SS Thistlegorm v Rudém moři, Cousteauem pro National Geographic objevený a pak na dalších téměř 40 let zase téměř zapomenutý (i když tomu prý Cousteau pomáhal uváděním falešných údajů o skutečné poloze, aby ten vrak nebyl (z)ničen, jak se nakonec stalo s nájezdy stovek a tisíců potápěčů souvisejícími s rozvojem egyptských letovisek na Sinaji). Ten film mě kdysi dávno přivedl k potápění a nic už to změnit nemůže.

 • poster

  Zakázaná planeta (1956)

  Prostě úžasné.

 • poster

  Štěstí (1998)

  Romantická komedie o různých podobách lásky. Jen to málokdo pozná.